Rolnik mówi o opłacalności w rolnictwie

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 18 бер 2022

КОМЕНТАРІ • 65

  • @hemekeMcAdoo
    @hemekeMcAdoo Рік тому +2

    Gospodarstwo , hodowla i przetwórstwo rolno spożywcze na 16h daje mi około 24tys. rocznie. A to jest moje hobby. Nie mam dopłat bo to tylko 1/16 przychodu z działalności mojej spółki z o.o. Więc poświęcając do 4h dziennie mnie to zadowala.

  • @waldemarm7872
    @waldemarm7872 2 роки тому +5

    Witam i pozdrawiam.super jak zawsze film,zacząłem w tamtym roku od zera z herefordami no i bardzo cenię wiedzę którą oglondam na Pana kanale.

    • @rawa5457
      @rawa5457 Рік тому

      Farciarz. Ja mam jeszcze daleko do tego. Na razie jest taki cel, trzeba jeszcze do niego dojść.
      Najlepszego!👍

  • @jannowak6270
    @jannowak6270 2 роки тому +1

    Jedna uwaga: jeśli zwrot VATu traktujesz jak przychód, to koszty powinieneś liczyć po cenach brutto. W przeciwnym przypadku wyjdzie tak, jakbyś nie zapłacił VAT a otrzymał jego zwrot.

    • @beefexpert6281
      @beefexpert6281  2 роки тому

      Drobnostka...na samym końcu ten vat i tak wydasz.
      Kluczowe ile zarobiłeś.

  • @grzegorzpoec5262
    @grzegorzpoec5262 2 роки тому

    W 2017 przeszedłem na zasady ogólne VAT. Chyba nigdy nie wrócę na ryczałt.
    Zrobiłem standardowe roczne zestawienie przychodów i rozchodów, dzięki czemu wiem gdzie jestem i co mam zrobić. Jak mówił pewien Znajomy, doświadczony kierownik gospodarstwa: "Najważniejszym narzędziem pracy w gospodarstwie jest kartka i ołówek. Policz czy warto coś robić, bo czasami koszta mogą spowodować, że więcej zarobisz na leżeniu i oglądaniu telewizji"

  • @krzysztofau
    @krzysztofau 2 роки тому +1

    Wierzę w ten cały bele graizing Ale nie u sobie, już wcześniej prowadziłem dyskusje na ten temat ale teraz wiem, że u mnie to Nie wypali bo połowę paszy którą miałbym podać dla swojego stada musiałbym wcisnąć w bagno żeby stały mniej więcej na "suchym", szkoda że nie było relacji jak były te tygodniowe ulewy żeby to rzeczywiście pokazać jak krowy stały między tymi kałużami, P. Jakiel w którymś filmie pokazał jak stado stało w wodzie jednak on jest na glebach lekkich przepustowych I to szybko zejdzie. Woże dużo rozpłodnikow w tereny Górowa Iławeckiego gdzie są piachudry I tam miałoby to sens.

    • @beefexpert6281
      @beefexpert6281  2 роки тому +1

      U nas nie było tak źle. Fakt mokro było ale codziennie gdzie indziej zadawaliśmy pasze więc daliśmy radę.

  • @mariuszb8056
    @mariuszb8056 2 роки тому

    Ja przeliczam na litr wyprodukowanego mleka bo to mi daje najlepszy obraz mojej produkcji. Po obejrzeniu tego filmu szybciutko zmodyfikowałem wyliczenie i osiągnięty zysk podzieliłem przez ilość hektarów. Powiem, że po tym co zobaczyłem w wyniku mogę stwierdzić, że nie jestem najbiedniejszy. Wyszedłem powyżej 4 tys. ( daruje sobie pisanie ile powyżej). Kolejny konkretny film Marcinie. A uproszczenia są w porządku bo są miarodajne i nie zniechęcają do liczenia. Faktycznie tak jest, że niewielu liczy. Miałem przyjemnisc niedawno znaleźć się w dość sporym gremium producentów mleka ( i wszyscy produkują większe ilości niż ja). Nikt nie wiedział ile kosztuje go wyprodukowanie litra mleka. I ciekawostka : nikt nie wiedział ile czasu pracuje w swoim gospodarstwie. Dla ciekawostki napisze, że ja pracuję w roku o 5 miesięcy dłużej niż pracownik na pełnym etacie

    • @beefexpert6281
      @beefexpert6281  2 роки тому

      Super wynik. Chciałbym to kiedyś osiągnąć. Czy masz opcję na poprawę tego wyniku?

    • @mariuszb8056
      @mariuszb8056 2 роки тому +1

      @@beefexpert6281 Raczej nie bardzo. Chyba że tylko wzrostem ceny mleka przy jednoczesnym utrzymaniu wysokosci kosztów. Jednak w tym roku wydaje się niemożliwe. Raczej tendencja jest odwrotna. Za styczeń i luty moje koszty wzrosły o 20 gr na litrze a cena mleka o 17 gr. Więc 2 miesiące już do nadrobienia. A raczej nie można oczekiwać, że wzrost ceny mleka dogoni wzrost kosztów. Choć to tylko w tym momencie można próbować przewidywać to te przewidywania nie są korzystne. Narazie mój wzrost kosztów jest spowodowany podwyżka cen paliwa, energii elektrycznej i komponentów treściwych. Ale dojdzie do tego wzrost kosztów pasz objętościowych, kiedy zostaną one zebrane i wprowadzone do żywienia. A tutaj główna rolę grają nawozy i paliwo. Raczej cena mleka tego nie dogoni. Przychód może lekko podnieść sprzedaż byczków do opasu i cielnych jałówek bo wydaje się że tutaj ceny mogą wzrosnąć. Ale czy będzie komu je sprzedać przy takich kosztach pasz objętościowych. Dużo zagadek jak narazie więc nie wiem czy da się to podnieść. W kosztach żywienia nic nie wykombinuje bo mogę tylko stracić. Nie żywię ani intensywnie ani ekstensywnie. Przejścia na żywienie ekstensywnie spowoduje spadek wydajności a tym samym przychodu a jednocześnie zbyt małe oszczędności po stronie kosztów. Przejście na żywienie intensywne z kolei podniesie bardzo koszty przy niekorzystnej tendencji ceny mleka

    • @beefexpert6281
      @beefexpert6281  2 роки тому

      A dopłaty i inne historie?

    • @mariuszb8056
      @mariuszb8056 2 роки тому

      @@beefexpert6281 więcej nie uzyskam niż mam. Chyba że podniosą stawki. Raczej nie chce mi się w to wierzyć. Co do dopłaty do nawozów, która jest zapowiadana to ona też raczej nie wpłynie na podniesienie moich zysków. Pewnie nieznacznie podniesie przychód ale dochodu już raczej nie. Jest tego zbyt mało a ja głównie mam użytki zielone więc w zestawieniu tej dopłaty z cenami nawozu i paliwa wydaje się to być ledwie zauwazalne

  • @arturzieba3
    @arturzieba3 2 роки тому +1

    Hoduje bydło opasowe ale szczerze mówiąc chciałbym zacząć przygodę z mamkami, jak myślisz warto w tych ciężkich czasach w to inwestować?

    • @beefexpert6281
      @beefexpert6281  2 роки тому

      Jeśli masz pastwiska to to jest jedyne rozsądne rozwiązanie. To jest najlepszy sposób żeby dużo zarobić na trawie która prawie za darmo rośnie a sprzedawać ją jako dobre mięso.

    • @arturzieba3
      @arturzieba3 2 роки тому

      @@beefexpert6281 pastwisk mam koło domu tylko 4 hektary ale mam 10 ha lucerny która rośnie praktycznie za darmo i głównie nią chciałbym karmić zwierzęta. Nie zajmować się opasem tylko sprzedawać odsadki. Kupić przyczepę z kosiarka i im dowozić, może się udać? Byki mało satysfakcjojujace są dla mnie a i nie ma skąd kupić dobrego materiału do opasu, a odsadki tanie nie są...

    • @beefexpert6281
      @beefexpert6281  2 роки тому

      Wożenie zielonki z lucerny zabija cała ekonomię. Jest to możliwe ale wydaje mi się że lepiej było by to zakisic. A czy nie lepiej pomyśleć jak ogrodzić te 10 ha I tam krowy dostarczyć?wg mnie lepiej kupić przyczepę do przewozu bydła, krowy się szybko naucza. Myśl jak krowa ma na ciebie zarobić a nie jak Ty masz przy bydle robić.

    • @arturzieba3
      @arturzieba3 2 роки тому

      Zwykły pastuch wystarczy?

    • @beefexpert6281
      @beefexpert6281  2 роки тому

      Zwykły to szerokie pojęcie. Obejrzyj mój film może coś podpatrzysz

  • @rawa5457
    @rawa5457 Рік тому

    Coraz mniej ludzi hoduje bydło? Jeśli tak mówisz to penie tak jest. Kusząca to więc branża w takim wydaniu jakie reprezentujesz. Od dawna mi się taki sposób hodowli podoba. Bardzo ciekawa robota. Najlepszego! Panie.

    • @beefexpert6281
      @beefexpert6281  Рік тому +1

      Im więcej trawy rośnie tym więcej kapuchy na koncie....ważne żeby nie wydawać.

  • @arekkosnowicz111
    @arekkosnowicz111 2 роки тому +1

    Co myslisz o krzyzowce Angus czerwony x Hereford.

    • @beefexpert6281
      @beefexpert6281  2 роки тому

      Jeśli nie masz oceny związku nie masz czystej rasy to to jest dobre rozwiązanie. W USA jest tzw. Red Blady to właśnie jest hereford z angus czerwonym

  • @jawamdamable
    @jawamdamable 2 роки тому

    Jak ja się ciesze że mam highlandy które są praktycznie bez kosztowe (dopłata do sztuki to tyle co zużywa siana + prądu [pastuch + pompa wody]), co prawda dopiero 2 rok więc jeszcze czystego zarobku z nich nie ma, ale kosztu 0 :)

    • @beefexpert6281
      @beefexpert6281  2 роки тому

      Super ale przychód ze sprzedaży też jest istotny. Bo z tego co piszesz to koszty masz niskie, ale czy przychód nie mógłby być większy?

    • @jawamdamable
      @jawamdamable 2 роки тому

      @@beefexpert6281 Przychodu jest tyle co z dopłat, a gospodarstwo jest jednym ze składników moich ogólnych dochodów. Highlandy wagę ubojową mają po 3.5-4 latach, mam nadzieje że uda się samemu mięso sprzedawać (ubijać w masarni ale już sprzedawać na własną rękę). Jak na razie zainwestowałem 20tyś 2 lata temu z czego z dopłat (do krów) już 5 sobie odbiłem, w tym roku 2 młode jałówki idą na sprzedanie (chcę zostawić byka bo jest fajny misio i nie chce też mieć ogromnego stada). Jak to się rozwinie zobaczymy, pierwszy byk idzie pod "nóż" w zimę 2022.

  • @MrDeny105
    @MrDeny105 2 роки тому +1

    Dwa miesiące temu ua-cam.com/video/S5ofJK_enxY/v-deo.html odpowiedziałeś mi pod komentarzem, że spłata kredytu czy leasingu nie ma żadnego wpływu na liczenie kosztów, tutaj mówisz dokładnie odwrotnie, że jeśli spłacę kredyt na maszynę czy coś innego, to automatycznie rośnie mój zysk na hektar. Czegoś nie rozumiem, czy Ty coś pokręciłeś?

    • @beefexpert6281
      @beefexpert6281  2 роки тому

      A czy jak spłacisz maszynę to ona nie kosztuję? Zaznaczyłem że jest to duże uproszczenie aby sprawdzić co obciąża nasze gospodarstwo najbardziej. Próbujesz zrozumieć problem czy szukasz dziury w całym?

    • @MrDeny105
      @MrDeny105 2 роки тому

      @@beefexpert6281 ale ja to też zaznaczyłem, że po spłacie kredytu jedynym kosztem jaki maszyna generuje to jej koszt serwisowania i spalone paliwo, a Ty zakładasz z góry koszt jednej motogodziny i na tym opierasz swoje wyliczenia (w tamtym filmiku) mówiąc, że się nie opłaca, gdzie ten koszt nie jest stały i zależy właśnie od awaryjności maszyny.

    • @dawidg.9270
      @dawidg.9270 2 роки тому

      @@MrDeny105 a liczyłeś utratę wartości? To że kupisz maszynę za x, spłacisz x+odsetki, to jej nie sprzedasz po kilku latach za x kwotę. dlatego trzeba uwzględnić amortyzację. Uprzedzę też że wiem że starsze maszyny trzymają cenę i że w tym roku nawet zdrożały ale to specyficzny okres.

  • @januszgagaa3278
    @januszgagaa3278 2 роки тому

    Rozwijanie balotów jest Ok

  • @thetiger8349
    @thetiger8349 2 роки тому +2

    Ciekawią mnie te drewniane płoty

    • @beefexpert6281
      @beefexpert6281  2 роки тому +2

      Deski 15 cm przerwa 5 cm . wysokość 210 szerokość 6 m

    • @thetiger8349
      @thetiger8349 2 роки тому

      @@beefexpert6281 do czego to używacie?

    • @beefexpert6281
      @beefexpert6281  2 роки тому +1

      Osłony od wiatru

  • @johnsnow331
    @johnsnow331 2 роки тому

    Mam hereford około 25 mamek do stada dochodzę wypieraniem i zauważam że mam problem z kalibrem bydla. Kilka szt czysty HH kryte tez 100 HH mam problem bo byk do 24m nax 750 kg jalowki 550kg. Karmie tylko paszami własnymi zero treściwych bo ekonomika tak jak mówisz jest brutalna. Widzę ze szt np SM mięsny z HH maja duzo lepsze wyniki. Myślę czy nie isc w ten sposób aby powiększyć kaliber. Oczywiście inseminacja u mnie nie wchodzi w grę zabardzo bo obsługa stada ograniczona do minimum.

    • @beefexpert6281
      @beefexpert6281  2 роки тому +1

      I tak ma być nic nie zmieniaj. To że byk będzie większy i więcej za niego weźmiesz nie znaczy że więcej ci zostanie.
      Ja idę w kierunku miejszych krow I miejszych byków duże bydło dużo je gorzej się zaciela i daje tylko jednego cielaka. Mała krowa je mniej szybciej się zacieli na tej samej powierzchni lepiej mieć więcej mniejszych matek ale zdrowych niż duże słonie gdzie problem ze wszystkim.

    • @johnsnow331
      @johnsnow331 2 роки тому

      @@beefexpert6281 na 25 szt 90 proc wycieleń w roku obróci. Można powiedzieć że prawie wcale nie pilnujemy porodu jak widzimy to czasami izolacja. Problem z tymi jalowkami jest taki że jak przykezdza ktoś kupić i ma kolo 550kg to im nie pasuje bo za male

    • @beefexpert6281
      @beefexpert6281  2 роки тому +1

      Wiesz jak ktoś chcę cenę zbic to i mu to że krowy ryczą będzie przeszkadzało.

    • @johnsnow331
      @johnsnow331 2 роки тому

      @@beefexpert6281 szkoda ze 3/4 firm kupujących po uboju nie robi tego w rzetelny sposob

    • @beefexpert6281
      @beefexpert6281  2 роки тому

      A próbowałeś sam sprzedawać swoje mięso?

  • @jankeb2536
    @jankeb2536 2 роки тому

    Opłacalność przy obecnych cenach nawozów żadna. Sprzedałem całe zboże kupiłem za to 1/3 nawozu potrzebnego a gdzie pokrycie reszty kosztów?

  • @baboszkaosz3664
    @baboszkaosz3664 2 роки тому

    Lepiej sprzedawać odsadki czy wykastrować i niech biegają po pastwiskach ze stadem i sprzedać po 20 miesiącu

    • @beefexpert6281
      @beefexpert6281  2 роки тому

      To zależy ile czego masz. Jaka powierzchnia ile matek itd.

  • @elespe8167
    @elespe8167 2 роки тому

    Witam, kiedyś w szkołach rolniczych był przedmiot ,,Ekonomika gospodarstw rolnych" i wystarczyło nie spać na lekcjach aby taką wiedzę posiąść. Jak obecnie jest , nie wiem ale mam wrażenie że albo tego przedmiotu nie ma albo uczniowie są debilami.

    • @beefexpert6281
      @beefexpert6281  2 роки тому

      No cóż...trudna odpowiedź. Pytanie czy moj tok myślenia jest prawidłowy.

  • @kh-ss7dc
    @kh-ss7dc 2 роки тому

    Film bardzo przydatny ale zamiast dzieci edukować to muszę za tate się wziąć żeby zaczął liczyć pieniądze 😄 ile Pan ma swojego stada? Bo z wcześniejszych filmów raczej zauważyłem że jest Pan tam zootechnikiem? 😉 Proszę poprawić jeśli się mylę

    • @beefexpert6281
      @beefexpert6281  2 роки тому +1

      Ja jestem tu wszystkim zależnie od potrzeb...zootechnika nie mamy tylko opiekuna stada. Swoich mam 22 matki

    • @kh-ss7dc
      @kh-ss7dc 2 роки тому

      @@beefexpert6281 Oki, dzięki za odpowiedź 😉 powodzenia w powiększaniu sukcesywnie stada 👍

  • @mareksieczkowski5540
    @mareksieczkowski5540 2 роки тому

    Czy warto wchodzic w rasę polska czerwona?

    • @beefexpert6281
      @beefexpert6281  2 роки тому

      A co chcesz osiągnąć dzięki tej rasie?

  • @zbigniewzieba4752
    @zbigniewzieba4752 2 роки тому

    Ciekawy odcinek ale ja wolę te odcinki typowi o bydle😊 mam na sprzedaż około 20 odsadkow LM. Orientuje się Pan ile wołać mniej więcej teraz za jaloweczki i byczki w tych zwariowanych czasach ..🤔?

    • @beefexpert6281
      @beefexpert6281  2 роки тому

      Tak żebyś na tym zarobił właśnie po to był ten filmik.

  • @szalony6708
    @szalony6708 2 роки тому

    Ciekawie ile taka mamka kosztuje

    • @beefexpert6281
      @beefexpert6281  2 роки тому

      Mamka z naszego stada bezcenna jałówki do zacielenia od 7,5 tyś netto

    • @szalony6708
      @szalony6708 2 роки тому

      @@beefexpert6281 o matko aż takie drogie są nie wiedziałem

    • @beefexpert6281
      @beefexpert6281  2 роки тому

      A co dziś jest tanie...jałówka nie może być w cenie krowy na uboj.
      Skoro krowa po uboju da 300 kg po 21 zł po uboju no to cena 7500 netto nie jest przesadą