Paradicsom palánták KIÜLTETÉSE

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 1 жов 2024

КОМЕНТАРІ • 55

  • @biharydavid
    @biharydavid Рік тому +6

    Én mindent elkövettem idén kísérletképpen a paradicsomommal szemben, 40 palánta esetében:
    Sokszor volt túllocsolva, fólia alagútban már vagy 1 hónapja kint voltak, párszor fagyközeli hőmérséklet, párszor pedig magas a fólia miatt.
    Lila színű levelei voltak párnak, relatíve fejletlenek, április végén pedig kiültetésre kerültek.
    Ennek ellenére az összes megeredt, győnyörű az összes (leszámítva a régebbi leveleket, amik egyébként is leszedésre kerültek)
    Hitetetlen, amit kibírnak! Nagyon szívós.
    Ellentétben a paprikával, aminek én már jövőre valószínű nem állok neki, levelek megrágva, fakul, nem néznek ki jól. Szerintem a földem nem tolerálja, pedig gyönyörű palánták voltak

    • @biokertesz-tanfolyam
      @biokertesz-tanfolyam  Рік тому +6

      Gratulálok a paradicsomhoz, biztosan szép termés lesz rajta. A paprikát meg kellene próbálni konténerben nevelni, az én talajom se volt jó a paprikának, de amióta magaságyásban és konténerben nevelem szépek lettek.

  • @ironjohn
    @ironjohn Рік тому +3

    Üdv!
    Én úgy hallottam hogy a paradicsom levelei nem szeretik a vizet mert gombásodás alakul ki miatta, ezért én mindig a tövéhez öntöm a vizet. Mi a teendő gombásodás ellen és a sárga levelek megjelenése ellen?

    • @biokertesz-tanfolyam
      @biokertesz-tanfolyam  Рік тому +1

      Valóban jobb a tő köré önteni a vizet, több szempontból is, egyrészt növényvédelem, másrészt a hőmérséklete a víznek is jobb, ha nem közvetlenül kapja a növény. A gombásodás elkerülésére jó, ha inkább kora reggel locsolunk, az alsó leveleket folyamatosan leszedjük és mulccsal takarjuk a földet, így nem tud felfröccsenni a levekre a vízzel, földdel együtt a gombaspóra.

    • @ironjohn
      @ironjohn Рік тому

      Ha így öntözzük és csalánlét is kap azzal megelőzhetőel a bombák, kártevők, betegségek? Mert úgy hallottam hogy sokféle betegség alakulhat ki a paradicsomnál.

  • @lillanoemi
    @lillanoemi Рік тому +9

    Kedves Jutka mama, nagyon sokat tanultam az ön videóiből! Szeretném kérdezni, hogy a fekete hangyákat, hogy lehetne elüzni a kiskertből, minden fajta saláta tövébbe bolyt csinálnak. Próbáltam zaccal, fahéjjal, kukorica darával, forró vízzel elüzni őket, nem sikerült, és sajnos már egy paradicsom tőnél láttam, hogy szorgoskodnak. Tudna esetleg valamit tanácsolni, nagyon megköszöném. Jó munkát és jó egészséget kívánok!🥀

    • @biokertesz-tanfolyam
      @biokertesz-tanfolyam  Рік тому +1

      Köszönöm a jókívánságokat! A hangyák nem kedvelik a turbolya, a kakukkfű, a majoránna és a levendula leveleit, vagy a fahamut a bolyra szórni. Ezeket járataikba téve elmenekülnek, de ez csak ideiglenesen szabadít meg a hangyáktól, teljesen hangyamentes kertet nem lehet kialakítani, mert ha nem az egyik helyen, akkor a másikon jelennek meg. Arra kell törekedni, hogy olyan helyeken ne legyenek, ahol kárt okoznak, máshol meghagyni őket.

    • @lillanoemi
      @lillanoemi Рік тому

      @@biokertesz-tanfolyam köszönöm szépen a gyors választ, megpróbálkozom ezekkel a növényekkel is. Szép napot és Boldog Anyáknapját!

    •  Рік тому

      BROS a neve, egy kiszorható nagyon apró granulátum de fel is oldható és kilocsolható! Emberre, állatra nem káros és a növények sem szívják fel. Csak a vizi élővilágara veszélyes! A mindenféle ilyen olyan ezt nem szeretik a hangyák egy vicc!!! A saját káromon tanúltam belőle.... Rengeteg hangya volt a kertemben de négy év alatt elértem hogy elvétve látni őket❗👍

  • @tarsolymatyas5960
    @tarsolymatyas5960 5 місяців тому +1

    Szep jó napot kívánok. Kérdezni szeretném hogy a tej, víz keverék mire jó ? Az én palàntàim már kb 20 cm, igaz nálunk már 25 fok van reggel is. Előre is köszönöm válaszát.

    • @veronikab7595
      @veronikab7595 5 місяців тому

      tetű ellen permetezni vagy spriccelni szoktak tejes vízzel

    • @biokertesz-tanfolyam
      @biokertesz-tanfolyam  4 місяці тому

      A gombabetegségek ellen, főleg a paradicsomvész ellen jó. A réz kiváltására használják.

  • @gery26982
    @gery26982 Рік тому +1

    Nagyon jók a videói, gratulálok hozzá, illetve ahhoz amit csinál. Én magról neveltem kétféle paradicsomot, illetve több féle paprikát. Nagyon szépen fejlődtek. Május elején ki is ültettem őket szabad földbe.( Föld elő volt készítve, trágyázva, stb) Mostanra az egyik fajta paradicsomnak a levelei belilultak. Sokat olvastam utána és arra jutottam, hogy nagyjából két oka lehet. Ez pedig a hideg, illetve a foszfor hiány. Nálam valószínűleg a hideg az oka mert már korábban is kaptak tápoldatot. A kérdésem az lenne, hogy Ön szerint van e rá esély, hogy melegedés hatására magukhoz térnek. Tudom, a videóban elhangzott, hogy jobb pótolni őket csak venni nem akarok palántát, csak én neveltem őket magról 🙂 illetve több külföldi videóban azt mondják, hogy nem olyan nagy a baj csak lassabban fognak megindulni a fejlődésben. Ön mit javasol? Köszönöm előre is a választ.

    • @biokertesz-tanfolyam
      @biokertesz-tanfolyam  Рік тому +1

      A foszforhiányt a hideg váltja ki, ilyenkor nem tudják a növények felvenni a talajból a foszfort, hiába van benne. Ahogy jön a jó idő gyorsan beindulnak a palánták, az új levelek már szép zöldek lesznek. Pótolni csak a komolyabb betegségeknél, vagy a nagyon károsodott palántákat kellene. A héten már jön a felmelegedés, ki fognak kupálódni. Sok sikert!

    • @gery26982
      @gery26982 Рік тому

      @@biokertesz-tanfolyam nagyon szépen köszönöm a válaszát. Reméljük a legjobbakat.

  • @zoltanlaszka5480
    @zoltanlaszka5480 Рік тому

    Üdvözletem! 8 napja ültettem ki a paradicsompalántáim.Érdeklődnék,hogy mikor lehet elkezdeni a permetezését a sok esőzés után? Köszönöm válaszát!

  • @krisztinaimre5328
    @krisztinaimre5328 Рік тому +2

    Köszönöm :)

  • @mariatakacs5779
    @mariatakacs5779 4 місяці тому

    Hálásan köszönöm ❤

  • @janostoth5345
    @janostoth5345 5 місяців тому

    Nagyon hasznos tanácsok.Köszönöm.❤

  • @robertpalco5341
    @robertpalco5341 Рік тому

    Kedves Jutka mama.Sajnos a retket kifúrja,megcsócsálja valami.Tudna nekem tanácsot adni ez ügyben, köszönöm.(csigát nem látok a környéken)

    • @biokertesz-tanfolyam
      @biokertesz-tanfolyam  Рік тому +1

      A csigák éjjel aktívak, sajnos csak az eredményt látjuk másnap. Lehet a tettes más kártevő is, ha sok apró lyuk van a retken, akkor a földibolha is szívogathatja. Hatásos lehet a fahamuval szórás, csak vigyázni kell, hogy finom szitával szórjuk ki, ne kerüljön túl sok belőle a földre az lúgosítja a talajt

  • @balazs3874
    @balazs3874 Рік тому

    Nekem az a problémám, hogy februárban vetettem a magokat,szépen nőttek de aprilis eleje óta színét vesztette, megsárgultak a levelek.Ha kiültetem akkor újra kizöldül?

    • @biokertesz-tanfolyam
      @biokertesz-tanfolyam  Рік тому

      Valószínűleg kevés már a tápanyag a cserépben, a kiültetés mindenképpen használ. Érdemes csalánlével meglocsolni az ültető gödör alját és kiültetés után is a palántákat.

  • @apacsipi2364
    @apacsipi2364 Рік тому

    Csokolom,Én mindig esőben rakom ki és mindegyik mellé egy 5 literes üveget teszek ha netán 10 fok alá menne a hőmérséklet,akkor rájuk teszem.Bő termést kívánok:)

    • @biokertesz-tanfolyam
      @biokertesz-tanfolyam  Рік тому +1

      Nem mindig jön az eső időben, de nem is szeretek sáros talajon dolgozni. A taposással nagyon sok kárt tehetünk. A növénynek persze jó. Az üveg nagyon jól védi a palántákat, jó ötlet! Köszönöm a jókívánságot, Önnek is legyen bőséges termése!

  • @AnnamariaValentovics
    @AnnamariaValentovics 4 місяці тому

  • @tsada2973
    @tsada2973 4 місяці тому

    Csókolom drága köszönöm szépen az értékes tartalmat ❤

  • @karolyandras
    @karolyandras 6 місяців тому

    Vajon idén 2024. mikor lehet kiültetni a palántákat?

    • @biokertesz-tanfolyam
      @biokertesz-tanfolyam  5 місяців тому +1

      Erre nagyon nehéz válaszolni, mert sajnos most is jön egy nagyobb lehűlés. Én várni fogok április végéig, bár még májusban is lehet akár fagy is

  • @clarawindischgraetz4170
    @clarawindischgraetz4170 Рік тому

    Köszönjük a sok hasznos tanácsokat. Idén annyi eső van, mi lesz így a kiskertekkel?

    • @biokertesz-tanfolyam
      @biokertesz-tanfolyam  Рік тому

      Nem mindenhol esett nagyon sok eső, én inkább attól félek, hogy ezzel vége is és megint jön a szárazság. Ami gondot fog még okozni, hogy a melegedéssel a gombás betegségek és a gyomok is beindulnak. Ajánlom a mulcsozást, sok szempontból nagyon hasznos.

  • @zsuzsakerekes5576
    @zsuzsakerekes5576 5 місяців тому

    Nagyon szépen köszönöm.Tisztelettel és szeretettel Erdélyből.🥰

  • @Fegyo98
    @Fegyo98 4 місяці тому

    5:26 nagyon jó ötlet köszönöm!!

  • @szabadoseva9430
    @szabadoseva9430 5 місяців тому

    🙂🙏❤❤❤

  • @ritaandrusko9774
    @ritaandrusko9774 Рік тому

    Kedves Jutka ! Nagyon szeretem a videóit. Mindig tanulok valami újat. Olyan kerdesem lenne hogy hogy csinálja hogy ekkorák lesznek a patadicsom és paprika palánták? Február, marcius körül szoktam én elkezdeni, de még mindig nagyon kicsik. Kb 10 cm magasak ennyi idő után. Köszönöm válaszàt!

    •  Рік тому

      Ha megengeded, én január közepén vetem el és már május 05. óta virágzik!🙂 Jó vastag a száruk, kis és mutató újj vastagságúak ill. olyan 40-60 cm magassak, fajta függő.😊

    • @biokertesz-tanfolyam
      @biokertesz-tanfolyam  Рік тому

      Fontos hogy jókor kezdjük el, de ez függ az adott év időjárásától is. Én március elején indítom, van egy kis polikarbonát házam (nem fűtött, de egy kis radiátort éjszakára be tudok kapcsolni) ott kap elég fényt a fejlődéshez. A fűtött lakásban nincs megfelelő helyem, de nem is érdemes korábban kezdeni, mert mire kiültethető nagyon megnyúlnának a palánták. Mindig jó minőségű palántaföldet használok, ezt keverem 10 %-ban perlittel. Eleinte kamillás vízzel locsolom a palántadőlés elkerülésére. A tűzdelést 2 lombleveles korban végzem el, utána már csak a kiültetés jön.

  • @zsuszannaszendrei6030
    @zsuszannaszendrei6030 5 місяців тому

    Nagyon szépen köszönöm.

  • @sandorbiro7198
    @sandorbiro7198 Рік тому

    A determinált paradicsomot kell e honalhajtást törni.

    • @biokertesz-tanfolyam
      @biokertesz-tanfolyam  Рік тому +2

      Igen kell, mert annál is fontos, hogy szellős legyen a tő, ne fülledjen be, mert ott alakulhatnak ki a gombás megbetegedések, ahol túl sűrű a bokrunk.

  • @janossotet2399
    @janossotet2399 Рік тому

    ❤❤❤❤❤❤❤❤

  • @janossotet2399
    @janossotet2399 5 місяців тому

    Köszi szépen ❤❤❤

  • @AnnamáriaHompoth
    @AnnamáriaHompoth 7 місяців тому

    Köszönöm😊😊

  • @Lizi46
    @Lizi46 Рік тому

    A fátyolfólia nálam odafagyott a levelekhez.

  • @HappyLordx
    @HappyLordx Рік тому

    Köszönöm!

  • @kuttork6855
    @kuttork6855 Рік тому

    Szuper videó! 👍👏

  • @rocknagyika
    @rocknagyika Рік тому

    Balkonon, szendvicsparinal is jó ez a pelletált trágya?

    • @biokertesz-tanfolyam
      @biokertesz-tanfolyam  Рік тому

      Igen, mindig szoktam keverni belőle a konténer talajába. Szereti a paradicsom és a paprika is.

  • @MancikaTiptop
    @MancikaTiptop 5 місяців тому

    NAgyon sokat tanultam a paradicsom ülteteseröl, köszönöm! Több mindent igy csinaltam, de megis hasznos volt a sok kiegeszitövel. A csalanöntözesben is megerösitett, de gondolom, a nagy, felnött növenyt mar lehet 1:10 hez csalannal öntözni.
    Egy kerdesem azert lenne, a kis palantak erösebb fejlödesehez lehet egy keves kavezaccot az öntözövizhez keverni?? Esetleg erösiti, serkenti a gyökerkepzödest.

    • @biokertesz-tanfolyam
      @biokertesz-tanfolyam  4 місяці тому +1

      A kávézacc kis mértékben savanyítja a talajt, a paradicsom szereti az enyhén savanyú talajt, lehet használni.