KORG Pa5x TEST part 3 - Styles of accompaniment. Can KORG accommodate so many genres of music?

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 30 чер 2024
  • #korg, #korgpa5x, #korgpa4x, #korgpa1000, #korgpa700, #korgpa600, #korgmusic, #pamusicexpert
    ⭐️ KORG Pa5x Instrument Test. The top model of the PA series arranger in an extensive test divided into 3 parts, in which Milosz Hemmerling from PaMusicExpert.com presents the Pa5x model from the theoretical and practical side. If you want to see and learn about the new features in the Pa5x, what are the changes compared to the predecessor Pa4x, the construction of the instrument (pros and cons) or listen to the wide range of sounds and accompaniment styles in the KORG Pa5x, then this test is just for you . WE INVITE YOU!
    Chapters:
    0:00 - Intro
    0:22 - Technical informations
    2:38 - Presentation of Korg Pa5x accompaniment styles
    24:06 - Ending
    👉 Links to pages:
    🎹 PaMusicExpert.com - KORG PA instruments support site.
    www.pamusicexpert.com
    🎹 PaMusicSoft.com - Professional music files (midi files, accompaniment styles and expansion packs) for KORG PA instruments.
    www.pamusicsoft.com
    UA-cam: / @pamusicexpert
    Facebook: / pamusicexpert
    Instagram: / pamusicsoft
    Twitter: / pamusicsoft
    #korg, #korgpa5x, #korgpa4x, #korgpa1000, #korgpa700, #korgpa600, #korgmusic, #pamusicexpert
  • Наука та технологія

КОМЕНТАРІ • 35

  • @gonzo8008
    @gonzo8008 11 місяців тому +8

    Czekam na demo padów czyli najmocniejsze płynące brzmienia wg mnie ze wszystkich aranżerów. Poświęć temu osobny odcinek. Pozdrowienia.

    • @pamusicexpert
      @pamusicexpert  11 місяців тому +2

      To prawda👍 Brzmienia typu PAD są niesamowite! Szczególnie style „filmowe” mają przyporządkowane je pod KbdSet’ami😊

    • @72listek
      @72listek 11 місяців тому +2

      ​ Myślałem ze po aktualizacji OS,który miał się pojawić między kwietniem a czerwcem ,pady dostana potencjał swego wykozystania

    • @gonzo8008
      @gonzo8008 11 місяців тому +1

      @@72listek Chodziło mi o brzmienia rozwijające się typu pad a nie same pady

    • @pamusicexpert
      @pamusicexpert  11 місяців тому +4

      PAD’y mają już teraz ogromny potencjał. Chciałem nagrać osobno demo…, ale nie mogę ze względu na Copyright’s 😉 Mam na to inny sposób, wkrótce filmik😊

  • @gonzo8008
    @gonzo8008 11 місяців тому

    Petarda. Rzeczowo i na temat.

  • @MrYamaha413
    @MrYamaha413 11 місяців тому +3

    czekamy na podobny przeglad Ketrona 😉

    • @pamusicexpert
      @pamusicexpert  11 місяців тому +1

      Oj nie :D Za Ketrona się nie biorę, ale zerknij na kanał Bartka www.youtube.com/@bartekkrzemien - On na temat Ketrona wie wszystko 👍

  • @lukashb
    @lukashb 11 місяців тому

    ‼️👏👏👏👏🎶🎹‼️

  • @Adam-zx8kr
    @Adam-zx8kr 11 місяців тому +2

    Miałem kolejno i5S, i30 a teraz mam Pa4x. Jednym z ważniejszych elementów każdego aranżera powinna być możliwość tworzenie od podstaw własnych styli przy bezpośrednim połączeniu z komputerem poprzez USB i przenoszenie poszczególnych ścieżek z DAW (w moim przypadku Logic ) na Aranżer. Zamiast tego w Pa4x wprowadzono tzw. CREATOR BOT, który działa tylko z dedykowanymi do tego plikami w formacie MID. System "Step by step" w NEW STYLE w dzisiejszej dobie jest praktycznie nie do użytku. Czy w Pa5X jest tak samo ?

    • @pamusicexpert
      @pamusicexpert  11 місяців тому +3

      Zgadzam się. Tworzenie i edycja stylu akompaniamentu w serii PA powinna być na bardzo wysokim poziomie i taka jest od najstarszej serii PA 😊 Również w Pa5x jest możliwość importu zrobionej wcześniej aranżacji w DAW bezpośrednio do instrumentu. Panie Adamie, spieszę z informacją, że import gotowego materiału z DAW lub poszczególnych części stylu był i jest również w Pa4x, Pa700, Pa3x i innych👍 Funkcja Creator Bot, to tylko algorytm, który w lepszy lub gorszy sposób zamieni cały plik midi na styl i działa on zarówno z plikami dedykowanymi midi, ale też ze zwykłymi plikami General Midi. Tak samo jest z Sequencerem krokowym, który też może się okazać pomocny dla kogoś, ale to są tylko dodatkowe funkcjonalności. Nie wyobrażam sobie takiego flagowca jak Pa5x bez możliwości tworzenia stylu od podstaw 😀 Pa5x w nowym systemie 1.2.0 sprzed kilkunastu dni otrzymał jeszcze lepszą integrację (przy tworzeniu stylu zwłaszcza) z zewnętrznymi programami DAW. Pozdrawiam serdecznie!

  •  Місяць тому +1

    Szukam czegoś nowego, myślę o Pa5x Musikant, nigdy nie miałem Korga i dlatego dwa pytania bym miał. Wyrosłem na firmie na Y, więc siłą rzeczy do niektórych rozwiązań jestem przyzwyczajony ale czuję potrzebę zmiany. Nigdzie nie mogę tego znaleźć ale czy jest w Korgu opcja harmony/arpeggio ? I nie chodzi o vocal harmony, tylko wybieramy rodzaj akordu (duet, trio, country, open...), aktywujemy i naciskając jeden klawisz prawą ręką jest odtwarzany cały akord (aktualnie grany). Ewentualnie opcja, że wybieramy dwa instrumenty jednocześnie, z tym, że grając jednym klawiszem słyszymy pierwszy instrument grający pierwszym głosem (muzycznym) a drugi drugim głosem (o tercję w dół czy co tam wybraliśmy). Drugie pytanko do użytkowników: to samo menu u "Y" - arpeggiator. Gram "banjo", wciskam prawą ręką akord a on sam gra pojedyncze nuty / "szarpie struny" według wybranego schematu - przydatne do szybkich wstawek jak już nie ta giętkość w palcach. :)

    • @pamusicexpert
      @pamusicexpert  Місяць тому +1

      Dzięki za dobre pytanie. W KORG'u np Pa5x funkcja, o której mowa nazywa się ENSEMBLE. Po wejściu w nią, ukazuje nam się głęboka edycja, od wyboru schematu wielogłosowości (Duet, Close, Open 1-2, Power Ens., Fourths LO, Fifths, Repeat - czyli charakterystyczne tryle... i wiele innych...), przez wybór elementów, które mają grać, czułości velocity poszczególnych składników, transpozycji, tempa itd. Jest tego sporo. Do tego można ową wielogłosowość prawej ręki wyzwalać na różne sposoby dzięki funkcji Auto-Split wewnątrz ENSMEBLE, tzn np gramy jednym dźwiękiem i reszta głosów będzie powoli zanikać (TopNote) lub odwrotnie nasz głos będzie zanikał, podczas gdy reszta będzie grać (TopRetrigger), nasz główny głos prowadzący Upper 1 będzie OK, ale reszta składników (brzmień), z których mamy jedno główne brzmienie (nazwane w KORG'u KeyboardSet dla prawej ręki) będzie przechodzić między Upper2, Upper3. Są jeszcze kolejne ustawienia, których nawet nie pamiętam... 🙂 Ta sama historia w odp na pytanie nr2. Można do tego wykorzystać funkcję ENSEMBLE i świetnie emulować grę np na Banjo, ale KORG Pa ma w swojej ofercie brzmień takie, które już automatycznie emulują grę na tego typu instrumentach strunowych - szarpanych, jak banjo, mandolina... nawet z wyborem, czy ma być powtórzony tylko 1 dźwięk (naciskamy klawisz jest dźwięk i puszczamy klawisz - jest powrót) lub charakterystyczne dla banjo jak Pan to nazwał "arpeggio". Tak, wszelkie opcję są dostępne. Pozdrawiam serdecznie!

    •  Місяць тому

      @@pamusicexpert Dzięki za konkretną odpowiedź. Na to, żeby szukać "ensemble" bym nie wpadł, bo u "Y" to z reguły "smyczki". Co do tego arpeggio, to już w ogóle nie znalazłem. Podobnie jak wspomnianych przez Pana specjalnych brzmień. Wszystkie filmy na YT zaczynają się od "fortepianu", przez "smyczki" do "synth" - czyli to, co akurat najmniej mnie interesuje. Gdzie gitary (akustyki jeszcze można znaleźć, ale konkretnych, predefiniowanych brzmień rockowych brak), gdzie akordeony, trąbki (ensemble trąbkowe się trafią ;) ). Może skleci Pan jakiś film o "extra brzmieniach"? W Tyros5 miałem np. S.Art2 Irish Pipe - niesamowity efekt, było kilka gotowców z e-gitarami że szczęka opada, mandolinka też była. Arpeggio tylko w multipadach. Taką opcję znalazłem też w Pa5X ale to nieco więcej zachodu, niż włączyć w porywie szaleństwa ARP na bieżącym setupie i voilá. Pozdrawiam również

    • @pamusicexpert
      @pamusicexpert  Місяць тому +1

      Tak, w KORGu „String Ensemble” też są😉, ale nie o tym znaczeniu tu mowa. W sprawie Arpeggio, to żebyśmy się dobrze zrozumieli. To nie klasyczny przebieg, który możemy sobie włączyć lub wyłączyć jak w syntezatorach, a raczej funkcja, która umożliwia powtarzanie dźwięku jak we wspomnianych przez Pana strunowych - szarpanych. Dobrym rozwiązaniem jest moduł KAOSS, który jest np w Pa700, Pa1000, Pa4x (tam rzeczywiście przebieg arpeggiatora można włączyć i zmieniać), natomiast w Pa5x na tą funkcję nadal czekamy.

    •  Місяць тому

      @@pamusicexpert Znalazłem demo z pa4x/pa1000 - jest moc. :) Z tego co Pan pisze, będzie też w nowym OS do pa5x? Niezłe rozwiązanie ze strony Korga. "Y" wydaje co trzy lata nowy instrument flagowy na przemian z mniejszymi modelami pokazującymi co będzie w nowym flagowcu - Korg wydaje instrument i potem softwarowo go ulepsza. Niestety przycisków szybkiego dostępu przez update softu nie dorzuci. Może po to zrobił ten kwadrat z padami - jego moc poznamy w nowym OS. Dzięki piękne za info i miłego dnia.

  • @sylwester6651
    @sylwester6651 11 місяців тому +1

    Fajnie nawet brzmi ale czy w stylu do Flames Of Love nie mogli w refrenie wgrać odpowiednich wstawek? Bardzo niedokładnie wgrane, nie takie jak powinny być. Zostawiam łapkę w górę za super Pana pracę.

    • @pamusicexpert
      @pamusicexpert  11 місяців тому +6

      Dzięki za zwrócenie uwagi. To ważny temat. Opiszę to najkrócej jak potrafię, może akurat ktoś będzie chciał przeczytać...
      Szanowny Panie, styl Flames Of Love jest zrobiony przeze mnie osobiście - znajduje się na stronie PaMusicSoft.com (proszę też posłuchać dedykowanego pliku midi "Flames Of Love" tam wstawki są dokładne). Wstawki, o których Pan mówi w refrenach są zrobione celowo i nie mogą być inne, ponieważ w tej akurat wariacji, gdybym zrobił oryginalne, to nie można byłoby zagrać już żadnego innego utworu, a styl pasuje wyśmienicie do numerów C.C Catch, Samanthy Fox i innych gwiazd z lat 80'tych. Ani firma KORG, ani ja na stronie PaMusicSoft.com nie produkujemy stylów dla modeli PA, które pasują wyłącznie do 1 numeru :) To byłoby niesprawiedliwe dla użytkownika. Klient wydaje duże pieniądze na sprzęt i na style, dlatego potrzebuje uniwersalności. W tym stylu jest też oczywiście tryb moll, który kompletnie nie ma nic wspólnego z "Flames Of Love", ale można wykorzystać go do kolejnych utworów.
      Ostatnia rzecz, to Prawa Autorskie. Firma KORG, ale i Yamaha i inne w większości stylów po pierwsze unikają tych samych nazw (celowo są przekręcane), unikają charakterystycznych przygrywek, solówek itd... Niech Pan sobie wyobrazi, że na cały ten film, algorytm UA-cam wychwycił tylko 2 style mojego autorstwa (Che Sara i Flames Of Love). Nie dostałem ostrzeżenia, UA-cam nie usunął filmu, ale zwrócono mi uwagę, że tak nie powinno być. Proszę zauważyć, że 20 wcześniejszych stylów prosto z KORG'a (a było w nich kilka charakterystycznych do numerów nawet z nazwy) algorytm UA-cam nawet się zainteresował. Co świadczy, że albo moje style na stronie PaMusicSoft.com są zbyt dokładne, albo firma KORG w stylach każdego PA nie przywiązuje wagi do dokładności. Niestety tak musi być, to jest celowy zabieg, inaczej od każdego stylu firma KORG i inne płaciłyby tak duże kwoty tantiem, że nie byłoby sensu nawet sprzedawać instrumentów. Pozdrawiam Pana serdecznie!

    • @sylwester6651
      @sylwester6651 11 місяців тому +1

      @@pamusicexpert Dziękuję za tak obszerne wyjaśnienie tematu. Przepraszam, nie miałem na celu Pana urazić. Myślałem, że fabryka tak zrobiła styl. Pozdrawiam serdecznie.

    • @pamusicexpert
      @pamusicexpert  11 місяців тому +2

      Nie, nie :) Absolutnie nie czułem się urażony, wręcz przeciwnie. Dziękuję za pytanie, bo wiele osób zwraca na to uwagę. Ja też to doskonale rozumiem, że przy tak znanym numerze wstawki powinny być nutka w nutkę ;) Niestety kompromis w tym przypadku wygrywa. Trochę oryginału, trochę uniwersalności. Przy okazji mój błąd w filmie, że akurat przy tych 2 ostatnich stylach nie zaznaczyłem, że są ze strony PaMusicSoft 😉 Poprawię się w najbliższych filmach 👍

    • @sylwester6651
      @sylwester6651 11 місяців тому +1

      @@pamusicexpert Robi Pan fantastyczną robotę marketingową, świetnie przedstawia możliwości instrumentu i ciekawie, bardzo spokojnie opowiada. Pozdrawiam serdecznie.

  • @januszkaczor6724
    @januszkaczor6724 11 місяців тому +1

    Mam pytanie do pana prowadzacego gdzie moge nabyc instrukcje obslugi korgapa5x, poniewaz nabylem go u thomana iprzyslali mi jakas okrjona w angielskim ijeszcze kilku ale nie w polskim

    • @pamusicexpert
      @pamusicexpert  11 місяців тому +1

      Szanowny Panie. Instrukcja w języku polskim jest dostarczana wyłącznie w sklepach na terytorium Polski, a Thomann do takich sklepów nie należy, dlatego nie dostarcza instrukcji w języku polskim. Dystrybucją firmy KORG w Polsce zajmuje się firma Mega Music w Sopocie. Proszę zapytać, może podzielą się z Panem instrukcją, tego nie wiem. Natomiast z tego co mi wiadomo, to również dysponują wyłącznie skróconą instrukcją obsługi w j. polskim.

    • @januszkaczor6724
      @januszkaczor6724 11 місяців тому +1

      Dziękuję za informację będę próbował,a narazie będę oglądał pana filmiki .pozdrawiam Janusz k.

  • @andrend1
    @andrend1 9 місяців тому

    Jak audio było nagrywane?
    Pozdrawiam Andrzej.

    • @pamusicexpert
      @pamusicexpert  9 місяців тому

      Audio zgrywane było bezpośrednio z Pa5x na rejestrator Zoom (w postaci pliku .wav) bez żadanych ulepszaczy.

  • @sylwester6651
    @sylwester6651 3 місяці тому

    Ponownie jestem u Pana. Coraz bardziej się zastanawiam nad zakupem tego pa5x, testowałem go jeśli chodzi o brzmienia i style. Ale mam pytanie o seqencer, czy jest on profesjonalny i ma wszystkie możliwości edycyjne jak np korg kronos? Czy można na każdym z 16 traków zapisać brzmienia aby utworzyć multi timbral i gdy przejdziemy z traku na jakiś trak to czy będzie można grać tym przypisanym brzmieniem? Bo w yamaszkach tak nie można. Długo z tym walczyłem, pytałem mega ekspertów i na początku twierdzili, że można a później polegli na tym temacie a nieliczni potwierdzili moje zdanie, iż nie można. I czy można tego korga podpiąć pod jakiś daw aby nagrywać na 16 trakach midi w daw brzmieniami z korga. Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

    • @pamusicexpert
      @pamusicexpert  3 місяці тому

      Panie Sylwestrze. Na tą chwilę może Pan nagrać wielościeżkowo, natomiast są tylko podstawowe funkcje edycji, natomiast po kolejnych aktualizacjach będzie oczywiście możliwość nagrania pełnej aranżacji i jej dość głębokiej edycji😊 Brak owych funkcji spowodowana jest zastosowaniem w Pa5x zupełnie nowego systemu operacyjnego. W Pa4x wszystkie te funkcje były i w Pa5x też będą.
      Oczywiście każdego KORG’a serii PA ( również Pa5x) można swobodnie podpiąć do DAW i jest wtedy doskonałym modułem brzmieniowym z 16 partiami multitimbral i aż 160 głosową polifonią. W tym przypadku nie ma już żadnych ograniczeń w dostępie do funkcji instrumentu i najbledszej edycji z poziomu komputera. Nawet w przypadku świetnego sequencera np w Kronosie, zawsze polecam najprostszy program DAW - to nieporównywalnie lepsza i dokładniejsza praca nad aranżacją😊

    • @sylwester6651
      @sylwester6651 3 місяці тому

      @@pamusicexpert Bardzo dziękuję za odpowiedź.

    • @sylwester6651
      @sylwester6651 2 місяці тому

      @@pamusicexpert To znowu ja. Zakupiłem korga pa 5x, mam nadzieję, że się nauczę obsługi i nie będę żałował przejścia z genosa... Czy może Pan umieścić jakąś instrukcję jak skonfigurować korga do daw aby nagrywać aranż na 16 trakach midi brzmieniami korga? Lub może Pan mnie pokieruje gdzie takie informacje znaleźć? Czy instrukcja, którą chyba dostanę będzie zawierała takie informacje? Będę chciał też samplować brzmienia moje poustawiane z genosa, chyba jest taka możliwość w korgu? Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam serdecznie.

  • @djrooster5402
    @djrooster5402 11 місяців тому +1

    O 👍O

  • @72listek
    @72listek 11 місяців тому +2

    Fajny sprzęt,ale słuchanie styli przez internet nie robi wrażenia,trzeba na żywo posłuchać i wybrać style pod swój gust

    • @pamusicexpert
      @pamusicexpert  11 місяців тому +1

      Oczywiście😊 Około 20 stylów z palety 600 szt. , to jest namiastka tego co oferuje Pa5x. Natomiast style nagrane są bez upiększania i korekcji, dzięki czemu można mieć chociaż ogólne wyobrażenie o szczegółowości ich brzmienia i jakości wykonania😊

  • @zespoclimat305
    @zespoclimat305 13 днів тому

    Bzdety bajery klawisz wizualnie ok brzmieniowo ok ale funkcjonalnie do dopracowania brak możliwości zapisu transpozycji w pliku co jest dla mnie strzałem w kolano a Pan prowadzący jak nie zapłacisz to się nic nie dowiesz

    • @pamusicexpert
      @pamusicexpert  13 днів тому

      Panie Sławku. Otrzymałem od Pana SMS z pytaniem dokładnie 7h temu, ale nie zdążyłem odpowiedzieć... dużo pracy. Spieszę z odpowiedzią: Strzelać w kolano nie trzeba, żeby zrobić transpozycję :))) , raczej zajrzeć do instrukcji obsługi - tam jest napisane, jak zrobić transpozycję w pliku midi (nawet bez dedykowanej do tego funkcji), a pan prowadzący nigdy nie wziął i nadal nie bierze za takie proste porady ani grosza zwłaszcza, jeśli kupił Pan KORG'a Pa5x w PL Dystrybucji. Pozdrawiam serdecznie!