Felső-Csallóköz - Kiáltó kövek Somorja környékén

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 4 жов 2024
  • A Felső-Csallóközben járunk. A kicsiny falvak bokrokat alkotnak, legfeljebb egyórás sétával megjárható távolságokra sorakoznak. A dús, zöld színű vegetáció hátteréből fehéren előtűnő templomtornyok sehol másutt nem látható tájképet komponálnak. A történelem - és a vörös hadsereg áradata - 1945-ben elsodorta a környék németjeit is, nem csupán a bevagonírozott, vagy a Duna jegére hajtott magyarokat. Az itt maradottak egy “új ország” polgárai lettek, anélkül, hogy erről bárki is megkérdezte volna őket. A sziget magyarsága, immáron végképp átjárhatatlan betongátak mögé rekesztve, a nyelvéért, múltjáért, a puszta megmaradásáért küzd.
    Újra itt vagyunk a Kisalföld küzdőterén, ahol a Dévényi-kapun betörő Duna két ágra szakad, megalkotva Európa legnagyobb folyami szigetét, a Csallóközt. A felső, Pozsony és Bős közötti részére, Somorjára és környékére látogatunk, amelynek egymást érő Árpád-kori magyar aprófalvai a lakosságcserék és kitelepítések után próbálnak kikászálódni a jelenkori asszimiláció és szuburbanizáció csapdájából. Figyeljünk rájuk, mert, ha ők is elhallgatnak, már csak a kövek fognak kiáltani…
    Pozsony határából, a Szemeti és Gutori Duna partról indulunk a folyó mentén dél felé. Felső-Csallóköz központja, Somorja után Bacsfa, majd Nagyszarva következik. Süly után Felbárról felkanyarodunk előbb Kis,-majd Nagylúcsra. Sárosfa után visszatérünk Somorjára, hogy onnan zarándokoljunk végül a Sámoti kápolnához.
    A "Hazajáró" hétről-hétre bakancsot húz és nekiindul, hogy keresztül-kasul bebarangolja a Kárpát-medence varázslatos tájait és megismerje hazánk természeti- és kulturális értékeit, történelmi emlékeit és az ott élő emberek mindennapjait. Erdélyben, Felvidéken, Kárpátalján, Délvidéken, Muravidéken, Őrvidéken és belső-Magyarországon hol gyalog, hol szekérrel, kerékpárral vagy kenuval halad vándorútja során. A Kárpátok fenséges gerinceitől, várromokon, apró fatemplomokon és véráztatta harcmezőkön át, patinás városokig - megannyi magyar emlék kíséri a "Hazajáró" soha véget nem érő útját.

КОМЕНТАРІ • 7

  • @Ateellas
    @Ateellas 11 місяців тому +2

    örülök, hogy eljöttetek megnézni milyen az élet felső csallóközben. bizony nagyon érezzük, hogy a nyelvhatáron vagyunk, viszont jó érezni azt is, hogy összetartozunk. köszi, hogy feltettétek ezt az epizódot! :)

  • @mariajuhasz8852
    @mariajuhasz8852 11 місяців тому +2

    Nagyon jó volt.
    Köszönöm!

  • @fazakasiuliu613
    @fazakasiuliu613 11 місяців тому +2

    Gratulálunk Resicsabanya România

  • @igazsagotmagyarorszagnak463
    @igazsagotmagyarorszagnak463 11 місяців тому +7

    Üdvözlöm a Készítőket. Egy ideje már nem nézem ezt a sorozatot. Nincs lelkierőm. Egyre csak az a gondolat jár a fejemben miközben néztem, hogy mit is vettek ( loptak!) el tőlünk. Amiért sok száz éven keresztül harcoltak,meghaltak felmenőink. Vagy amikor azt látja az ember , hogy leginkább a szórványban mit tesznek az 1000 éve ott élő Magyarokkal. Iskolákban ezt kellene vetíteni, hogy lássa a következő generáció és megtudják, hogy nekik kötelességük van a hazájuk felé. Mégpedig visszaszerezni! Én, NEM NYUGSZOM BELE!

    • @pitt8307
      @pitt8307 11 місяців тому

      Engedjètek már el soha nem jön vissza😢

    • @igazsagotmagyarorszagnak463
      @igazsagotmagyarorszagnak463 11 місяців тому +3

      @@pitt8307 Nyugi, ez téged nem érint. Csak a magyarokat!

    • @kogaben
      @kogaben 11 місяців тому +1

      Igen, rossz érzés látni mit loptak el tőlünk ,de pont ezért (is) kell nézni a Hazajárót, hogy ne feledjük soha, mit veszítettünk el egy tollvonással. Az emberekre szokták mondani, de ide is illik a mondás: "Csak az hal meg, akit (amit) elfelejtenek".