Niesiołowice - urokliwe miejsce na Kaszubach

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 5 вер 2024
  • Płużnica (gmina)-Piękna Wieś z Trzema Otaczającymi Jeziorami.
    👉👉 Subskrybuj Kanał: / @nikotravel5431
    👉👉 FACEBOOK: / polskazlotuptakapl
    Niesiołowice - urokliwe miejsce na Kaszubach
    Niesiołowice (dodatkowa nazwa w j. kaszub. Niesołejce) - wieś w Polsce, położona w województwie pomorskim, w powiecie kartuskim, w gminie Stężyca, na Kaszubach, na obszarze Pojezierza Kaszubskiego.
    Niesiołowice 31 grudnia 2014 r. miały 121 stałych mieszkańców, z których 64 osób mieszkało w głównej części wsi. Wieś jest siedzibą sołectwa Niesiołowice w którego skład wchodzą również Rzepiska, Pustka i Kukówka.
    Miejscowość znajduje się na turystycznym szlak turystyczny zielony Szlak Kamiennych Kręgów.
    W latach 1975-1998 miejscowość położona była w województwie gdańskim.
    Ok 90% domów, to domy działkowe, całoroczne. Okolice miejscowości stanowią liczne lasy oraz jeziora, rzeźba terenu młodoglacjalna - wyraźnie widoczne rowy polodowcowe, zachowane rowy wojenne.
    Język kaszubski (określany także jako dialekt/gwara języka polskiego; neutralnie - jako etnolekt) należy do grupy zachodniosłowiańskiej, a w niej do języków lechickich; najbliżej spokrewniony jest z polskim i wymarłym połabskim. Status kaszubszczyzny jako odrębnego języka na szerszą skalę zaczął być uznawany dopiero na początku lat 90. XX wieku, do tego czasu narzecze to było przez większość polskich badaczy uważane za dialekt języka polskiego. Wpływ na tendencje klasyfikacyjne miały z pewnością działania samych Kaszubów ku polepszeniu statusu swojej mowy, a zwłaszcza Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, które wypromowało kaszubszczyznę na tyle, że zaczęła się ona pojawiać w mediach, szkołach i literaturze (doszło wtedy m.in. do przekładów Pisma Świętego na etnolekt kaszubski). W 2005 roku weszła w życie ustawa o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz języku regionalnym. Na jej mocy mowa kaszubska uzyskała status języka regionalnego, dzięki czemu można stosować kaszubszczyznę jako język pomocniczy w urzędach i wprowadzać dwujęzyczne nazwy geograficzne.
    Podział administracyjny
    Na terenie Kaszub, na głębokości 2000 do 4000 m, zalega podłoże krystaliczne, zbudowane z granitów i gnejsów. W podłożu krystalicznym osadzone są skały z różnych er geologicznych, od kambru po neogen. W rejonie Zatoki Gdańskiej utworzyła się tzw. depresja perybałtycka (czyli wgięcie w skorupie ziemskiej).
    Mniej więcej 1,5 miliona lat temu doszło do znacznego ochłodzenia się klimatu. W wyniku nagromadzenia się śniegu (w Skandynawii i obniżeniu bałtyckim) stopniowo zaczął tworzyć się lądolód, który zaczął się przesuwać w stronę dzisiejszej Polski. Na Kaszubach wystąpiło wtedy co najmniej osiem glacjałów i siedem interglacjałów. Najwięcej śladów w krajobrazie zostawiło ostatnie zlodowacenie - zlodowacenie Wisły, zwane też bałtyckim (zakończone na tym obszarze około 11 800 lat temu). W czasie tegoż glacjału, w tzw. stadiale pomorskim (ok. 16 tysięcy lat temu), czoło lądolodu zatrzymało się na Kaszubach na czas dłuższy, co doprowadziło do powstania wzniesień, obecnych w kaszubskim krajobrazie do dziś (tzw. garb pojezierny). Z czasem wycofujący się lądolód i jego wody roztopowe wyrzeźbiły Pradolinę Redy-Łeby oraz Pradolinę Kaszubską. Po wycofaniu się lądolodu, linia brzegowa Bałtyku była położona znacznie dalej na północ niż obecnie; współczesna linia brzegowa ukształtowała się znacznie później (około 2500 lat temu, po ustąpieniu maksymalnej transgresji). Zaczęły się formować mierzeje, zaś dna pradolin zostały pokryte torfowiskami
    Gmina Stężyca jest położona w środkowej części województwa pomorskiego, w powiecie kartuskim. Gminę zamieszkuje 9 tys. osób. Zajmuje powierzchnię 16 032 ha graniczącą z gminami: Sulęczyno, Sierakowice, Chmielno, Kartuzy, Somonino i Kościerzyna. Południowa granica gminy jest jednocześnie, według nowego podziału administracyjnego kraju, granicą między powiatem kartuskim i kościerskim. Gmina podzielona jest na 18 obrębów wiejskich: Czaple, Pierszczewo, Gołubie, Sikorzyno, Nowa Wieś, Klukowa Huta, Łosienice, Niesiołowice, Żuromino, Kamienica Szlachecka, Łączyno, Stężyca, Potuły, Szymbark, Zgorzałe, Gapowo, Stężycka Huta, Borucino. Ośrodkiem administracyjnym gminy jest Stężyca.
    Polska z lotu ptaka
    Polska z drona
    Ujęcia na sprzedaż
    Domki na kaszubach
    Kaszuby
    język kaszubski
    Ryszard Bronk
    Sołtys Niesiołowic
    Gmina Stężyca
    Wójt Gminy Stężyca
    Tomasz Brzoskowski
    GREEN CANOE
    #niesiołowice #stężyca #kaszuby

КОМЕНТАРІ • 6