Czesc, bylo by super gdybys pod kazdym filmikiem robil pelna rozpiske rzeczy, ktorych uzywasz, np. takie a takie profile, takie a takie srubki/kolki, taka a taka welna, kazda wykonczeniowka jest inna ale po zaznaczeniu( w tej budowie stosowalem takie rzeczy, kazda budowa jest inna wiec nie jest to zadne wademekum a jedynie opis pojedynczego przykladu), nikt nie bedzie wtedy mogl sie czuc poszkodowany, ze uzyl czegos niezgodnie z przeznaczeniem, pozdrawiam, robisz konkretna robote, prawdziwy kocur :))
Od 7:00 mówisz ,że dobrze żeby wkrętarka miała wysoki moment obrotowy.Pytanie po co skoro i tak ograniczamy go sprzęgłem ?? Według mnie ważniejsze są wysokie obroty do takich prac
Dodatkowe pytanie. Jak połaczyć gotowy sufit z nową ścianką? To samo dotyczy połączenia na przedłużeniu ściany, tzn. nowa ścianka jest przedłużeniem płaszczyzny kawałka istniejącej ściany z obudowy komina. Wszystko to ma być w domu szkieletowym (kanadyjskim) o nieznanej budowie (brak dokumentacji).
Sa wkretarki gdzie masz juz wkrety w tasmie.Pracowalem pare lat temu zagranica i plyty kladlbym w ten sposob-mierze szerokosc scianki,odcinam na wysokosci dwie plyty,klade je bokiem(u Ciebie wyglada mi na ok 230cm?).Pierwsza przykrecam gorna,pozniej srodek i ewentualna dolna docinke.Masz wtedy idealne laczenie fabryczne na tasme i poprostu mniej pracy.Wypada jeszcze olowkiem zaznaczyc sobie wymiar 60 cm -wtedy po przykreceniu wiesz gdzie masz profil.Pozdrawiam.
witam czy przy ustawianiu scianki dział na poddaszu ustawiamy pierw scianke do gotowego rusztu na skosach i suficie ? pozniej płytujemy scianke a potem płytujemy skosy i sufit ?
Witam!! mam takie pytanie: chce sobie zrobić ścianki działowe w miejscu słupa który ma ok 14 cm (chce go zabudować), niestety nie ma tak grubych profili cw, co sądzisz by zastosować dwa profile 5cm i i miedzy nimi odstęp i płyty tylko po ich zewnętrznych stronach ?? drogi mój pomysł to bardziej inwazyjny profil cw 10cm i przycięcie słupa do 10 cm. bardzo proszę o odpowiedź i jakieś sugestie może masz inne rozwiązania tag grubych ścianek
O ile sie nie mylę to kręcenie od strony wcześniej zamontowanej plyty ma na celu unkinięcie sytuacji w której dochodzi do nadmiernego ścisku dwóch płyt. Czy nie warto by było tej drugiej, większej, tez tak zacząć? Poza tym odradzam kręcenie od środka jednocześnie silnie naciskajac na płytę/profil, szczególnie przy płytowaniu pierwszej strony, bo banan 3-5mm na wysokości 2.5m można sobie zafundować.
Witam. Mam pytanie dotyczące profila oscieżnicowego czy jest konieczność montażu takiego profila przy zwykłych drzwiach między pokojami(Wykończenie: okleina- folia primo Konstrukcja: ramiak MDF obłożony dwiema płytami HDF Wypełnienie: plaster miodu Wymiary produktu: szer. 84,4 x wys. 203,5 cm) czy może wystarczy podwójny profil UW? Z góry dziękuje.
Wybór profila jako słupka ościeża określa szerokość ościeża i masa skrzydła. Przy profilach CW (UW nie powinno się stosować) o grubości blachy 0,6mm masa skrzydła nie powinna przekraczać 25kg przy szerokości nie większej jak 80cm. Jako kątowniki mocujące słupek wykorzystuje się naddatki profila UW odpowiednio nacięte i wywinięte na słupek CW. Profil UW w miejscu słupka powinien być zamocowany do podłoża dwoma wkrętami/kołkami montazowymi. Pozdrawiam. p.s. hmm nagram film ale to po weekendzie.
Witam. proszę o pomoc jaką watę układa się w ścianki działowe czy z rolki czy z płyt? jaka ma być ta wata czy twarda czy miękka? podobno ta co idzie w skosy dachu się nie nadaje? jestem zielony każdy mówi co innego. Proszę o odpowiedz.
W ścianki działowe montuje się wełnę akustyczną (oznaczenie w symbolu aku). Jest to materiał w płytach. Wełna z rolki z czasem albo wypchnie płyty, albo osunie się w ściance, wszystko zależy od jej gęstości.
Witam, po nadbudowie poddasza moje ściany szczytowe są wyższe i mam problem, gdyż stara ściana była zbudowana z cegieł i pustaków tworząc grubość ok. 30cm, a ja podniosłem resztę ściany ytongiem 24cm, wewnątrz tworząc uskok pomiędzy starą a nową ścianą. Moje pytanie brzmi, czy mogę stworzyć stelaż na ytongach z drewnianych kantówek 5cm, i przykręcić do nich płytę a do starej już istniejącej ściany przymocować plytę k/g na kleju (plackach)? No i czy mogę ewentualnie jeszcze dodatkowo pomiędzy słupkami drewnianym,które dam co 60cm wstawić ok. 5cm wełny, czy na ytongi lepiej ich nie stosować?
a co z wzmocnieniami w ściance gk, w przypadku większych obciążeń, czy można zastosować np: płytę osb między profilami? jak ją montować z jednej strony jest wnęka w profilu a z drugiej? dokręcić profil odwrotnie? będą wieszaki na ubrania na całej długości ściany, wstawić pas 30 cm płyty osb po całej długości? pozdrawiam
Trawersy wykonuje z profili cd lub podcietych UW CW lub skleiki (zdjęcia są na blogu). Jednak nic to nie da jeżeli ścianka nie posiada właściwej nośności a przez to sztywności (ilość płyt i szerokość profila względem wysokości ścianki ). Pozdrawiam
+Wszystko i NIC witam chodziło mi o wzmocnienie do mocowania np cięższych rzeczy do ścianki np: tablic, ekranów do projektorów, szafek, elementów odsuniętych od ściany do 50 cm z wagą około 20-50 kg tak żeby było stabilnie, bo mocowanie np ekranu to 4 otwory w rozstawie po 10 cm a przecież nie powinno mocować się kołów bliżej niż co 15 cm w gk. Są to ściany 4 m wysokości a montaż jest metr od góry.
Nośność ściany to właściwie dobrana szerokość profila do wysokości ściany i odpowiednia ilość płyt (tu min 2x12.5) . Trawers swoją drogą. W tym przypadku nie jest powiedziane, że mogą okazać się konieczne profile ua.
Witam. Mam postawić ściankę działową wzmocnioną na poddaszu, która to ma mieć podwójne płytowanie z tym, że pierwszą warstwą płyt mają stanowić płyty OSB. Druga warstwa to typowe płyty GK. Czy to dobre rozwiązanie? Ruszt oczywiście metalowy z wełną wygłuszającą w środku. Poza tym jakich wkrętów użyć do mocowania drugiej warstwy (czyli płyt GK). OSB na wkręty do metalu (oczywiście te czarne z drobnym gwintem) a te GK też czarne ale czy do metalu czy do drewna?
GipsKartonITD Czy użycie płyt OSB jako pierwszej warstwy jest błędem, czy jest dopuszczalne? Mam już je zakupione w tym celu. Jako druga płyta oczywiście GK. Nie przewiduję wieszania niczego ciężkiego na tej ściance. Ta OSB ma ją głównie wzmocnić.
Witam. Buduję dom o szkielecie drewnianym w rozstawie słupków 62,5 cm. Nie mogę dostać płyt GK o wymiarach 125x260. czy zwykłe płyty 120x260 na ścianach mogę układać poziomo? Czy poziome połączenia płyt dodatkowo wzmacniać od spodu?
Piotr Duraj Nie stosuj płyt 12,5 rozstaw jest za duży nawet na montaż poprzeczny, pod łączenia nie potrzeba nic podkładać. Pozostaje import płyt 12,5x1250x2600 do montażu pionowego. Bądź zastosowanie płyty Rigips "Gubas" lub Knauf "płyta masywna" mają one wymiary 2x62,5x260 lub teoretycznie z racji grubości płyty Knauf A20 2x120x200. Montaż jak najbardziej poprzeczny z tym, że o A20 zadzwoń najpierw do Knauf co oni na to.
GipsKartonITD Z importem może być problem (cena transportu). A gdyby zastosować podwójne płytowanie-płyty poziomo prostopadle do słupków ścian działowych?
Piotr Duraj Smiało płytuj w poziomie nie ma to znaczenia dla stabilizacji sciany jedynie co to odpadów bedzie wiecej Rozstaw też jest ok bo to standardowy rozstaw niemiecki i tylko tam dostaniesz płyty o szerokosci 125 cm.
Witam. Jestem nowy na YT. Szukałem filmów obrazujących zabudowę poddasza i wreszcie trafiłem na super materiał. GRATULACJE!!!!. Właśnie stoję przed problemem zabudowy poddasza a dzięki Twoim instrukcją jest mi łatwiej. Mam pytanie odnośnie montażu grzejników. Odsunąłęm ścinkę kolankową i zbudowałem ją z profili. Proszę o pomoc. W jaki sposób zawiesić na ściance z płyty gk grzejnik 1600x600. Czy miedzy profile wcisnąć płytę osb czy jakoś inaczej i jak ją zabezpieczyć przed przewróceniem się (czy np. dokręcić ją do krokwi?) Jeśli to możliwe to proszę o film a jeśli nie to opisz może w jaki sposób to zrobić. Dziękuję i pozdrawiam. Dario.
Mam ściankę działową do zrobienia, wysokość pomieszczenia 265cm. Czy ciąć płyty np. 34cm+230cm, czy może zostawić te 5 centymetrów od podłogi (będą wysokie listwy 8cm). A może jeszcze inne rozwiązanie?
Kup większą płytę. W Polsce niestety panuje powszechne przekonanie, że płyty są 2,60m i koniec. A są 2,00, 2,50, 2,60, 2,75, 3,00 i inne. Tyle tylko, że w te myslenie wpisują się również hurtownie materiałow. I tak kółko sie zamyka, klient nie pyta o inne rozmiary, to hurtownia nie bierze, żeby leżały :D Na zamówienie wszędzie powinno sie kupić. A od ręki, to chyba najlepiej podzwonić, żeby na darmo nie jechać.
Witam mam filmiki są ok ale niekompletne np. tak jak w tej serii nie pokazałeś jak montujesz ściankę do jętek jeśli idą profile równolegle do nich, a mam z tym delikatny problem. Czy ścianki mogą stać na posadce anhydrytowej bo nie wiem czy nic się z nią nie stanie. tnx
Zależnie od rodzaju wełny (miękka czy twarda) to: albo jako pierwsze wykonuję wymiany i układam wełnę bądź układam wełnę i w miejscach gdzie mają być zamontowane wymiany wycinam wełnę, i montuję wymian. Wymiany to belki 40x100x rozstaw pomiędzy jętkami/krokwiami. Na blogu znajdziesz zdjęcia.
Witam. Mam w planach ocieplić poddasze, ale muszę również wyrównać i ocieplić ścianę wewnątrz. Chcę zastosować tak zwaną okładzinę ścienną z karton gipsu. Mam pytanie czy najpierw ocieplić dach czy zrobić okładziny ścienne. Czy ma to jakieś znaczenie? Pozdrawiam
Izolacja od wewnątrz to dość skomplikowana i ryzykowna inwestycja. Koniecznie trzeba policzyć kpl przegrode by nie zawilgocic ścian. Konieczna będzie też paroizolacja na ścianie. Co pierwsze? Raczej okładziny ścian z odpowiednim zakończeniem by połączyć (zapewnić ciągłość) izolacje ścian z izolacja połaci dachu, i oczywiście by zapewnić ciągłość paroizolacja.
Nie mam jak ocieplić ściany od zewnątrz i muszę to zrobić od wewnątrz. Mam do wyboru albo wymurować dodatkową ścianę, tak jak to jest zrobione w pozostałej części budynku (stare budownictwo pustak-przestrzeń-beton komórkowy). Lub zastosować wełnę i gk. Czy można to wykonać według tego schematu: muratordom.pl/galeria-artykulu/remont-domu-jak-ocieplic-dom-zachowujac-elewacje,6970/11053/21328/
Tak można przyjąć typ przegrody. Schemat ogólnikowy z pominięciem kilku istotnych detali. Z pominięciem ciągłości tak istotnej paroizolacja Powtórzę, każda realizacja wymaga indywidualnego podejścia jak np wyliczenie grubości i parametrów izolacji.. W rys jest tylko pogląd na budowę takiej przegrody.
Mam do postawienia przed ściankę i wiem że na styku przed ścianki a sufitu i ścian murowanych należy zrobić połączenie ślizgowe. A jak wykończyć połączenie przed ścianki i podłogi na której jest położony parkiet i to do niej będzie zamontowany profil UD? Czy zamontować też połączenie ślizgowe a potem masę i taśmę papierową i na końcu akryl jak w przypadku łączenia z sufitem czy po prostu nie wykańczać tego i zamaskować listwą przypodłogową?
+GipsKartonITD Tak całe obramowanie ścianki ma być na profilach CD30 czyli po bokach ścian oraz sufit i podłoga + taśma akustyczna a profile pionowe to CD60 wraz z uchwytami ES
+GipsKartonITD Przy wysokości pomieszczenia 270 lepiej zamontować profil UD30 260cm i zrobić wstawkę 10cm czy te 10cm naciąć z kolejnego profilu przykręconego do sufitu i go tylko złamać w narożniku czy może dać jeden profil 3m i go skrócić? Tak samo mam w przypadku szerokości pokoju tj 312cm czy robić wstawki profilu UD czy jeden kawałek
Pisales kiedys, zeby rigipsy przykrecac nie blizej niz 25mm od UW ale w przypadku dolnego maja to byc jakies 11cm... U mnie sciana stoi na belce, potem leci jeszcze jakies 20cm w powietrzu laczac sie z sufitem pod belka. Zalezy mi, by plyte rigipsu, przykrecic jak najblizej dolnego UW stojacego na belce, by te 25cm w powietrzu baly jak najsztywniejsze.Czy moge przykrecic plyty 2,5cm od dolnego UW ? Czy nie bedzie sie te ostatnie 25cm wyginalo na zewnatrz ? Oczywiscie moglbym te 25cm przykrecic do belki obok ktorej przelatuje, ale wtedy nie bedzie odnosilo skutku podlozenie Mossgumy pod UW. Jezeli zrozumiales cos z moich wypocin, to jestes mistrzem swiata ;-)
Jezeli nie zaczynam montowania plyt od strony srednika, to zwiekszam ramie blachy przykrecanej i ta sie odchyla kiedy naciskam na nia krecona sruba.W przypadku pierwszego poszycia moge sobie taki profil przytrzymac reka, jezeli nie ma takiej mozliwosci, to blacha profila CW odchyla mi sie permanentnie.Jezeli przykrecam najpierw na wysokosci srednika, to nie mam takiego problemu, a i druga strona jest potem wzmocniona. Co robic z kablami w przypadku tak szerokich profili jak np. 10cm.? Otwory kablowe sa w polowie wiec welna bylaby scisnieta tymi przewodami do grubosci 5cm, a wiec do polowy. Moze powinno sie zrobic naciecie w welnie, tak by kable sie w nim schowaly ? Nie rozumiem dlaczego przy szpachlowaniu spoin, z czasem jak sciagam szpachelka nadmiar gipsu, robia sie koleiny, tak jak bym mial jakies grudki w gipsie :-( Czemu nie ma gipsu dla amatorow, takiego wolnoschnacego...
do wyboru zbyt cienki profil, wkręt nie konfekcjonowany, używasz wiertarki. wyjście jeżeli nie chcesz zmienić materiału/narzędzia potrzebujesz ścisku lub klamry. wkładasz wełnę o wysokości od posadzki do kabla, nacinasz wełnę. grudki to, przechowujesz proszek w wilgotnych warunkach, nie namaczasz masy przed wymiwszaniem, używasz brudnych narzędzi, masa zaczyna wiązać. sek w tym by masy miały szybki czas wiązania. Wymień materiał jeżeli wiąże przed upływem 30min od wymieszania. sprawdź datę.
GipsKartonITD Dziekuje ci. Zastanawiam sie tez nad gipsem gotowym, taki ktory juz jest rozrobiony.Otwierasz wiadro, pobierasz ilosc potrzebna i reszte zamykasz.Nie wiem jak w Polsce, tu jest co raz bardziej popularny:miales kiedys z tym do czynienia ? Zamienilem welne szklana na kamienna i zaluje.Moze jest "cichsza" ale jest ciezsza.Co z tego, ze lepiej tlumi halas, jak latwiej tworza sie szczeliny, bo sie praktycznie nie rozpreza jak szklana i juz jest glosno.Poza tym strasznie sie kruszy.
GipsKartonITD Chyba poprzez moje braki jezykowe zle cie zrozumialem. Myslalem, ze srednik, to "plecy" profilu, a tak pewnie nie jest. Inaczej mowiac, zaczyna sie przykrecac plyte do strony profilu, ktora jest blisko jego zgiecia, blisko tych..."plecow" profilu. Profile w Niemczech maja 0,6mm. Nie rozumiem jeszcze, dlaczego moge przykrecac plyty do ostatniego profilu cW, ktory jest sztywno przymocowany do np. sciany murowanej ? Co z tego, ze profile CW sa krotsze o 1-1,5cm i plytowanie nie jest mocowane do profili UW, po to by zapewnicz ruch posuwisty pionowy, a potem mocujac do profilu CW, ktory siedzi sztywno na murze, blokujemy tym samym te ruchy... kompletne sprzecznosci ale tak robia o dziwo wszyscy. Znalazlem sposob na mocowanie listew podlogowych, by nie wkrecac przez plyty do dolnego UW, przykrecilem od wewnatrz plyt, rownolegle do dolnego UA i ponad nim, listwe drewniana, do niej wkrecam sie listwa podlogowa, ktora wtedy pracowala bedzie razem ze scianka nie bolkujac jej ruchow ;-)
nazwałem plecy srodnikami choć to bardziej pasuje do dwuteownika. profile są krótsze ze względu na strzałki ugiec stropów, i z powodów zapewnienia ognioodpornosci. Narożniki to inna bajka o tym kiedyś wspomnę w filmie. listwy nie są elementem podłogi to maskownica dylatacji ściana wykończenie posadzki wiec w zasadzie nie ma to znaczenia czy będzie zamocowana do płyty/scisny czy przez płytę do profila.
Powiedz mi czemu Niemcy płytują pierwszą płytą od twardej strony profila knauf pokazuje też ze sie płytuje od twardej strony ja robie 12 lat trockenbau i też płytuje od twardej strony i uważam ze jest lepiej a ty robisz to odwrotni. Co sądzisz o tym
Dlatego tak się robi bo lapiesz profil w sztywniejszym miejscu (blacha nie ucieka) a potem, gdy atakujesz płytę sasiednią, to już profil usztywniony jest przez poprzednią płytę. Zgadłem ? :D
Niektorzy nie przykrecaja plyt do UW gornego i dolnego, inni przykrecaja tylko do gornego. Jezeli przykrece do gornego, to chyba najpierw nalezy wyciagnac kliny spod plyt, zeby ciezar sciany nie zerwal gornych UW ? Nie wiem w jaki sposob trafic idealnie w profil CW, montujac druga warstwe tak, by starczylo na nim miejsca na stykajace sie dwa regipsy, sa jakies triki ? Niektorzy montuja sciane z jednej i drugiej strony tak, ze ich fugi sa wzgledem siebie przesuniete, czy rowniez przy podwojnym poszyciu(makabra...).Jezeli dobrze zrozumialem, to szpachlowac przy podwojnym poszyciu nalezy jedynie tam gdzie sa wglebienia, czyli zetkniecia rigipso na krotkich, scietych bokach nie fazowac jak to sie robi przy pojedynczym poszyciu ? Czy pionowe UW, moga byc zastapione tez CW ? Jak przykrece rigips do CW w okolicach UW, to moze peknac lub wygiac sie z powodu, roznicy miedzy CW, a UW o grubosc ich blach ? Duzo pytan, sorry... Pozdrawiam.
strzałki ugiec stropów, zmienne warunki temperaturowe i wilgotnosciowe to powód dla którego nie skracam płyt do profili UW. inaczej sucha zabudowa to nie elementy konstrukcyjne budynku. co ma na celu podwójne płytowanie? bo wypełnia się nie tylko złącza oryginalne lecz również wypełnia się szczeliny pomiędzy przylegającymi ścianami i stronami ( na tym etapie rozpoczyna się połączenia ślizgowe). wkręty słupków od podłogi zaczynają się na wysokości ok. 11cn a od stropu o 2,5 cm przed profilem UW czyli ok. 6,5 cm odstępu od stropu. tak UW na ścianie lepiej jest zamienić na profil CW.
GipsKartonITD Klasa, bardzo mi pomogles ! Powiedz jeszcze tylko, jakie sruby uzyc, by przykrecic UW do belek podlogowych(100x200mm)? Czy wystarcza 4,5x80mm(Heco)? Czy na przykrecenie katownika-UA(dobrze?), 8x60mm Spax z talerzowa glowka sa wystarczajace ?
Scianka dzialowa na poddaszu: Jaki odstep ma miec plyta RG dochodzaca do skosu poddasza ? Im mniej tym lepiej dla optyki z drugiej strony skoro CW ma byc 1,5cm krotsze... Jak na pierwsza warstwe Plyt RG klade druga, to moge przykrecac na spoinie(polaczeniu plyt) plyt warstwy pierwszej czy starac sie omijac fuge i przykrecac po jej lewej lub prawej stronie, czyli w miejscach gdzie wkrecane byly sruby plyt warstwy pierwszej ?? Czy sruby laczace slizgowo profil drzwiowy UA z jego katownikiem, maja byc przykrecone tak, by poruszaly sie z trudem, czy lekko(ryzyko pozniejszych odglosow drgan)? Przykrecanie plyt do UA srubami z lebkiem wiercacym, to masakra...
szczelina powinna mieć 5mm może być max 1cm przy 2*płyta. Pierwsza warstwa płyty musi zostać zafugowana masą konstrukcyjna, i drugą warstwę mocuje się tak jakby nie było pierwszej. oczywiście druga warstwa jest przesuwana na łączeniach pionowych o połowę, a na poziomych min 40cm. profil UA skręcam bez luzu. wymień wkręty na systemowe i używaj wolno obrotowej wkrętarki
GipsKartonITD Uzywam wkretarki Metabo 14V, wkrety sa firmy "ACP" wiec z gornej polki.Plyty oczywiscie przesuwam o polowe, ale wlasnie jezeli przykrecasz srodek plyt warstwy drugiej, to trafiasz na szpachlowana spoine wrstwy pierwszej.Moge wkrecac w te spoine(kruszenie?)czy starac sie ja omijac lapiac krawedz ktorejs z plyt spodniej warstwy ? Profil UA mam wiec skrecic fest ? Co z ruchami pionowymi UA, ktore ma zapewnic plywajace polaczenie? W takim razie nie mialo sensu obcinanie UA tak jak profili CW krocej o 15mm :-( Musze leciec do pracy, dziekuje za pomoc...
nie wiem nic o wykruszeniu, nie zauważyłem by coś takiego występowało, a rozbieralem juz nie raz. skręcam je zawsze tak jak pierwsza warstwę (a no, różnica pierwsza warstwa daje wkręty co 70, druga co 25). mocowanie UA z katownikiem jest w fasolce wiec nie jest to do końca połączenie odporne na przesunięcie pionowe.
GipsKartonITD Nie wiem czy do konca zcie zrozumialem, ale...jezeli wszystkie pionowe profile sa krotsze niz wysokosc scianki, rigipsy nie sa przykrecane do UW i pozostawiaja odstepy na krawedziach dochodzacych do konstrukcji pomieszczenia zabudowywanego, to chyba chodzi tu o jakies ruchy :-( UA jest laczone z rigipsami ale czy nie dlatego jest podobnie jak CW krotsze niz wysokosc scianki i podobnie jak CW nie powinno byc laczone na dole i gorze ? Niektorzy uzywaja przy lekkich drzwiach CW zamiast UA i montuja je bez katownikow wkladajac luzno w UW. Czy jezeli zaczalem dawac sruby na pierwszej warstwie co...20cm, to przegialem ??
mocuje do stropów (podłoga sufit) kątowniki, i przykrecam do nich UA, I UA jest tak samo krótszy jak cw. tak dla lekkich wąskich skrzydeł można zastosować sam CW lub wykonać profil zamknięty z CW i UW.
Szacun duże pokłady wiedzy
Czesc, bylo by super gdybys pod kazdym filmikiem robil pelna rozpiske rzeczy, ktorych uzywasz, np. takie a takie profile, takie a takie srubki/kolki, taka a taka welna, kazda wykonczeniowka jest inna ale po zaznaczeniu( w tej budowie stosowalem takie rzeczy, kazda budowa jest inna wiec nie jest to zadne wademekum a jedynie opis pojedynczego przykladu), nikt nie bedzie wtedy mogl sie czuc poszkodowany, ze uzyl czegos niezgodnie z przeznaczeniem, pozdrawiam, robisz konkretna robote, prawdziwy kocur :))
Od 7:00 mówisz ,że dobrze żeby wkrętarka miała wysoki moment obrotowy.Pytanie po co skoro i tak ograniczamy go sprzęgłem ??
Według mnie ważniejsze są wysokie obroty do takich prac
Witam, więc w jaki sposób na takiej ściance działowej najlepiej jest zamontować rurę, chodzi mi o kran na wysokości około 1m do zlewu?
jakieś rady/tipy przy stawianiu takich ścianek w domu drewnianym z bala .?
Czy profile CV przykręca się do profili UV?
Dodatkowe pytanie. Jak połaczyć gotowy sufit z nową ścianką? To samo dotyczy połączenia na przedłużeniu ściany, tzn. nowa ścianka jest przedłużeniem płaszczyzny kawałka istniejącej ściany z obudowy komina. Wszystko to ma być w domu szkieletowym (kanadyjskim) o nieznanej budowie (brak dokumentacji).
Sa wkretarki gdzie masz juz wkrety w tasmie.Pracowalem pare lat temu zagranica i plyty kladlbym w ten sposob-mierze szerokosc scianki,odcinam na wysokosci dwie plyty,klade je bokiem(u Ciebie wyglada mi na ok 230cm?).Pierwsza przykrecam gorna,pozniej srodek i ewentualna dolna docinke.Masz wtedy idealne laczenie fabryczne na tasme i poprostu mniej pracy.Wypada jeszcze olowkiem zaznaczyc sobie wymiar 60 cm -wtedy po przykreceniu wiesz gdzie masz profil.Pozdrawiam.
Pomyliło się technologię szkieletu drewnianego z technologią profili stalowych. Cóż każdemu może się trafić. Gdzie takie łatanie ścianek robiłeś?
Oczywiscie to byly szkielety drewniane.W Irlandii Pn i w Anglii.
+GipsKartonITD A takie polozenie jakie `zaproponowalem`(przy profilach stalowych)bylo by zle?
yogipl75 nie, rozwiązanie takie pasuje do ciągów o wysokim obciążeniu ruchem, i wykonuje się podwójne poszycie płyta z każdej strony ścianki.
Witam. Mam takie pytanie. Chce postawić ściankę na której będą drzwi. Które stelaże użyć do wykonania ścianki?
I, tu jak w skeczu KMN .... jakie drzwi. Wysokosc sciany, rozmiar i waga skrzydła
witam czy przy ustawianiu scianki dział na poddaszu ustawiamy pierw scianke do gotowego rusztu na skosach i suficie ? pozniej płytujemy scianke a potem płytujemy skosy i sufit ?
Witam!! mam takie pytanie: chce sobie zrobić ścianki działowe w miejscu słupa który ma ok 14 cm (chce go zabudować), niestety nie ma tak grubych profili cw, co sądzisz by zastosować dwa profile 5cm i i miedzy nimi odstęp i płyty tylko po ich zewnętrznych stronach ?? drogi mój pomysł to bardziej inwazyjny profil cw 10cm i przycięcie słupa do 10 cm. bardzo proszę o odpowiedź i jakieś sugestie może masz inne rozwiązania tag grubych ścianek
O ile sie nie mylę to kręcenie od strony wcześniej zamontowanej plyty ma na celu unkinięcie sytuacji w której dochodzi do nadmiernego ścisku dwóch płyt. Czy nie warto by było tej drugiej, większej, tez tak zacząć? Poza tym odradzam kręcenie od środka jednocześnie silnie naciskajac na płytę/profil, szczególnie przy płytowaniu pierwszej strony, bo banan 3-5mm na wysokości 2.5m można sobie zafundować.
Witam. Mam pytanie dotyczące profila oscieżnicowego czy jest konieczność montażu takiego profila przy zwykłych drzwiach między pokojami(Wykończenie:
okleina- folia primo
Konstrukcja:
ramiak MDF obłożony dwiema płytami HDF
Wypełnienie:
plaster miodu
Wymiary produktu:
szer. 84,4 x wys. 203,5 cm) czy może wystarczy podwójny profil UW? Z góry dziękuje.
Wybór profila jako słupka ościeża określa szerokość ościeża i masa skrzydła. Przy profilach CW (UW nie powinno się stosować) o grubości blachy 0,6mm masa skrzydła nie powinna przekraczać 25kg przy szerokości nie większej jak 80cm. Jako kątowniki mocujące słupek wykorzystuje się naddatki profila UW odpowiednio nacięte i wywinięte na słupek CW. Profil UW w miejscu słupka powinien być zamocowany do podłoża dwoma wkrętami/kołkami montazowymi.
Pozdrawiam. p.s. hmm nagram film ale to po weekendzie.
Witam. proszę o pomoc jaką watę układa się w ścianki działowe czy z rolki czy z płyt? jaka ma być ta wata czy twarda czy miękka? podobno ta co idzie w skosy dachu się nie nadaje? jestem zielony każdy mówi co innego. Proszę o odpowiedz.
W ścianki działowe montuje się wełnę akustyczną (oznaczenie w symbolu aku). Jest to materiał w płytach. Wełna z rolki z czasem albo wypchnie płyty, albo osunie się w ściance, wszystko zależy od jej gęstości.
Witam, po nadbudowie poddasza moje ściany szczytowe są wyższe i mam problem, gdyż stara ściana była zbudowana z cegieł i pustaków tworząc grubość ok. 30cm, a ja podniosłem resztę ściany ytongiem 24cm, wewnątrz tworząc uskok pomiędzy starą a nową ścianą. Moje pytanie brzmi, czy mogę stworzyć stelaż na ytongach z drewnianych kantówek 5cm, i przykręcić do nich płytę a do starej już istniejącej ściany przymocować plytę k/g na kleju (plackach)? No i czy mogę ewentualnie jeszcze dodatkowo pomiędzy słupkami drewnianym,które dam co 60cm wstawić ok. 5cm wełny, czy na ytongi lepiej ich nie stosować?
octar konx uskok jest nierówny czasem 2cm innym razem 5cm, stare ściany są strasznie pofalowane
a co z wzmocnieniami w ściance gk, w przypadku większych obciążeń, czy można zastosować np: płytę osb między profilami? jak ją montować z jednej strony jest wnęka w profilu a z drugiej? dokręcić profil odwrotnie? będą wieszaki na ubrania na całej długości ściany, wstawić pas 30 cm płyty osb po całej długości? pozdrawiam
Trawersy wykonuje z profili cd lub podcietych UW CW lub skleiki (zdjęcia są na blogu). Jednak nic to nie da jeżeli ścianka nie posiada właściwej nośności a przez to sztywności (ilość płyt i szerokość profila względem wysokości ścianki ). Pozdrawiam
+Wszystko i NIC witam chodziło mi o wzmocnienie do mocowania np cięższych rzeczy do ścianki np: tablic, ekranów do projektorów, szafek, elementów odsuniętych od ściany do 50 cm z wagą około 20-50 kg tak żeby było stabilnie, bo mocowanie np ekranu to 4 otwory w rozstawie po 10 cm a przecież nie powinno mocować się kołów bliżej niż co 15 cm w gk. Są to ściany 4 m wysokości a montaż jest metr od góry.
Nośność ściany to właściwie dobrana szerokość profila do wysokości ściany i odpowiednia ilość płyt (tu min 2x12.5) . Trawers swoją drogą. W tym przypadku nie jest powiedziane, że mogą okazać się konieczne profile ua.
Witam. Mam postawić ściankę działową wzmocnioną na poddaszu, która to ma mieć podwójne płytowanie z tym, że pierwszą warstwą płyt mają stanowić płyty OSB. Druga warstwa to typowe płyty GK. Czy to dobre rozwiązanie? Ruszt oczywiście metalowy z wełną wygłuszającą w środku.
Poza tym jakich wkrętów użyć do mocowania drugiej warstwy (czyli płyt GK). OSB na wkręty do metalu (oczywiście te czarne z drobnym gwintem) a te GK też czarne ale czy do metalu czy do drewna?
Bogusław Marcinkowski Szafki, grzejniki, półki, kamień - Użyj twardej dwóch warstw płyty typu F.
GipsKartonITD Czy użycie płyt OSB jako pierwszej warstwy jest błędem, czy jest dopuszczalne? Mam już je zakupione w tym celu. Jako druga płyta oczywiście GK. Nie przewiduję wieszania niczego ciężkiego na tej ściance. Ta OSB ma ją głównie wzmocnić.
Bogusław Marcinkowski Nie ma uzasadnienia na jej zastosowane.
Co sądzi Pan o systemie Atlas M-system? Warto montować taki system do budowy przed ścianki zamiast tradycyjnej wersji na profilach?
Moje zdanie?. Jedynie jako alternatywa dla okładzin suchego tynku..
Witam. Buduję dom o szkielecie drewnianym w rozstawie słupków 62,5 cm. Nie mogę dostać płyt GK o wymiarach 125x260. czy zwykłe płyty 120x260 na ścianach mogę układać poziomo? Czy poziome połączenia płyt dodatkowo wzmacniać od spodu?
Piotr Duraj Nie stosuj płyt 12,5 rozstaw jest za duży nawet na montaż poprzeczny, pod łączenia nie potrzeba nic podkładać. Pozostaje import płyt 12,5x1250x2600 do montażu pionowego. Bądź zastosowanie płyty Rigips "Gubas" lub Knauf "płyta masywna" mają one wymiary 2x62,5x260 lub teoretycznie z racji grubości płyty Knauf A20 2x120x200. Montaż jak najbardziej poprzeczny z tym, że o A20 zadzwoń najpierw do Knauf co oni na to.
GipsKartonITD Z importem może być problem (cena transportu). A gdyby zastosować podwójne płytowanie-płyty poziomo prostopadle do słupków ścian działowych?
12,5 nie nawet x 3 to, nie te rozstawy. Użyj płyt 20mm, lub zrób dodatkowy ruszt.
Piotr Duraj Smiało płytuj w poziomie nie ma to znaczenia dla stabilizacji sciany jedynie co to odpadów bedzie wiecej Rozstaw też jest ok bo to standardowy rozstaw niemiecki i tylko tam dostaniesz płyty o szerokosci 125 cm.
Witam. Jestem nowy na YT. Szukałem filmów obrazujących zabudowę poddasza i wreszcie trafiłem na super materiał. GRATULACJE!!!!. Właśnie stoję przed problemem zabudowy poddasza a dzięki Twoim instrukcją jest mi łatwiej. Mam pytanie odnośnie montażu grzejników. Odsunąłęm ścinkę kolankową i zbudowałem ją z profili. Proszę o pomoc. W jaki sposób zawiesić na ściance z płyty gk grzejnik 1600x600. Czy miedzy profile wcisnąć płytę osb czy jakoś inaczej i jak ją zabezpieczyć przed przewróceniem się (czy np. dokręcić ją do krokwi?) Jeśli to możliwe to proszę o film a jeśli nie to opisz może w jaki sposób to zrobić. Dziękuję i pozdrawiam. Dario.
Witam. Na moim blogu są zdjęcia pokazujące trawersy poprzeczne w ściankach działowych.
W przedściankach można wykonać to w identyczny sposób.
Mam ściankę działową do zrobienia, wysokość pomieszczenia 265cm. Czy ciąć płyty np. 34cm+230cm, czy może zostawić te 5 centymetrów od podłogi (będą wysokie listwy 8cm). A może jeszcze inne rozwiązanie?
Kup większą płytę. W Polsce niestety panuje powszechne przekonanie, że płyty są 2,60m i koniec. A są 2,00, 2,50, 2,60, 2,75, 3,00 i inne. Tyle tylko, że w te myslenie wpisują się również hurtownie materiałow. I tak kółko sie zamyka, klient nie pyta o inne rozmiary, to hurtownia nie bierze, żeby leżały :D Na zamówienie wszędzie powinno sie kupić. A od ręki, to chyba najlepiej podzwonić, żeby na darmo nie jechać.
Witam mam filmiki są ok ale niekompletne np. tak jak w tej serii nie pokazałeś jak montujesz ściankę do jętek jeśli idą profile równolegle do nich, a mam z tym delikatny problem.
Czy ścianki mogą stać na posadce anhydrytowej bo nie wiem czy nic się z nią nie stanie.
tnx
Zależnie od rodzaju wełny (miękka czy twarda) to: albo jako pierwsze wykonuję wymiany i układam wełnę bądź układam wełnę i w miejscach gdzie mają być zamontowane wymiany wycinam wełnę, i montuję wymian. Wymiany to belki 40x100x rozstaw pomiędzy jętkami/krokwiami. Na blogu znajdziesz zdjęcia.
Czy mogę w takim miejscu wykonać pełne płytowanie OSB 18mm pomiędzy krowkiami, a następnie do OSB zamocować UW? Zamiast wymianu.
Witam. Mam w planach ocieplić poddasze, ale muszę również wyrównać i ocieplić ścianę wewnątrz. Chcę zastosować tak zwaną okładzinę ścienną z karton gipsu.
Mam pytanie czy najpierw ocieplić dach czy zrobić okładziny ścienne. Czy ma to jakieś znaczenie?
Pozdrawiam
Izolacja od wewnątrz to dość skomplikowana i ryzykowna inwestycja. Koniecznie trzeba policzyć kpl przegrode by nie zawilgocic ścian. Konieczna będzie też paroizolacja na ścianie. Co pierwsze? Raczej okładziny ścian z odpowiednim zakończeniem by połączyć (zapewnić ciągłość) izolacje ścian z izolacja połaci dachu, i oczywiście by zapewnić ciągłość paroizolacja.
Nie mam jak ocieplić ściany od zewnątrz i muszę to zrobić od wewnątrz. Mam do wyboru albo wymurować dodatkową ścianę, tak jak to jest zrobione w pozostałej części budynku (stare budownictwo pustak-przestrzeń-beton komórkowy). Lub zastosować wełnę i gk. Czy można to wykonać według tego schematu: muratordom.pl/galeria-artykulu/remont-domu-jak-ocieplic-dom-zachowujac-elewacje,6970/11053/21328/
Tak można przyjąć typ przegrody. Schemat ogólnikowy z pominięciem kilku istotnych detali. Z pominięciem ciągłości tak istotnej paroizolacja Powtórzę, każda realizacja wymaga indywidualnego podejścia jak np wyliczenie grubości i parametrów izolacji.. W rys jest tylko pogląd na budowę takiej przegrody.
Ok dziękuję. Będę kombinował, żeby to dobrze wyszło.
Kupiłem wkręty samowiercace ale strasznie ciężko mi się wwiercają czemu tak się dzieje ?
Za szybkie obroty/zbyt duży nacisk/słaba jakość.
Mam do postawienia przed ściankę i wiem że na styku przed ścianki a sufitu i ścian murowanych należy zrobić połączenie ślizgowe. A jak wykończyć połączenie przed ścianki i podłogi na której jest położony parkiet i to do niej będzie zamontowany profil UD? Czy zamontować też połączenie ślizgowe a potem masę i taśmę papierową i na końcu akryl jak w przypadku łączenia z sufitem czy po prostu nie wykańczać tego i zamaskować listwą przypodłogową?
Jak profil UD. To zapewne chodzi o okładziny. Tego miejsca nie szpachluje się. Trzeba pozostawić luz ok 1 cm . Listwa maskuje.
+GipsKartonITD Tak całe obramowanie ścianki ma być na profilach CD30 czyli po bokach ścian oraz sufit i podłoga + taśma akustyczna a profile pionowe to CD60 wraz z uchwytami ES
Marcin Owc okładziny wzajemnie przyległe (jeżeli nie przenosimy dylatacje) możesz w rogach spoinowac taśma narozmikowa. Od podłogi zawsze luz .
+GipsKartonITD Przy wysokości pomieszczenia 270 lepiej zamontować profil UD30 260cm i zrobić wstawkę 10cm czy te 10cm naciąć z kolejnego profilu przykręconego do sufitu i go tylko złamać w narożniku czy może dać jeden profil 3m i go skrócić? Tak samo mam w przypadku szerokości pokoju tj 312cm czy robić wstawki profilu UD czy jeden kawałek
Pisales kiedys, zeby rigipsy przykrecac nie blizej niz 25mm od UW ale w przypadku dolnego maja to byc jakies 11cm... U mnie sciana stoi na belce, potem leci jeszcze jakies 20cm w powietrzu laczac sie z sufitem pod belka. Zalezy mi, by plyte rigipsu, przykrecic jak najblizej dolnego UW stojacego na belce, by te 25cm w powietrzu baly jak najsztywniejsze.Czy moge przykrecic plyty 2,5cm od dolnego UW ? Czy nie bedzie sie te ostatnie 25cm wyginalo na zewnatrz ? Oczywiscie moglbym te 25cm przykrecic do belki obok ktorej przelatuje, ale wtedy nie bedzie odnosilo skutku podlozenie Mossgumy pod UW. Jezeli zrozumiales cos z moich wypocin, to jestes mistrzem swiata ;-)
11 ze względu na późniejsze posadzki. możesz gdy ściana jest na podłodze.
Jezeli nie zaczynam montowania plyt od strony srednika, to zwiekszam ramie blachy przykrecanej i ta sie odchyla kiedy naciskam na nia krecona sruba.W przypadku pierwszego poszycia moge sobie taki profil przytrzymac reka, jezeli nie ma takiej mozliwosci, to blacha profila CW odchyla mi sie permanentnie.Jezeli przykrecam najpierw na wysokosci srednika, to nie mam takiego problemu, a i druga strona jest potem wzmocniona.
Co robic z kablami w przypadku tak szerokich profili jak np. 10cm.? Otwory kablowe sa w polowie wiec welna bylaby scisnieta tymi przewodami do grubosci 5cm, a wiec do polowy. Moze powinno sie zrobic naciecie w welnie, tak by kable sie w nim schowaly ?
Nie rozumiem dlaczego przy szpachlowaniu spoin, z czasem jak sciagam szpachelka nadmiar gipsu, robia sie koleiny, tak jak bym mial jakies grudki w gipsie :-(
Czemu nie ma gipsu dla amatorow, takiego wolnoschnacego...
do wyboru zbyt cienki profil, wkręt nie konfekcjonowany, używasz wiertarki. wyjście jeżeli nie chcesz zmienić materiału/narzędzia potrzebujesz ścisku lub klamry. wkładasz wełnę o wysokości od posadzki do kabla, nacinasz wełnę.
grudki to, przechowujesz proszek w wilgotnych warunkach, nie namaczasz masy przed wymiwszaniem, używasz brudnych narzędzi, masa zaczyna wiązać.
sek w tym by masy miały szybki czas wiązania. Wymień materiał jeżeli wiąże przed upływem 30min od wymieszania. sprawdź datę.
GipsKartonITD Dziekuje ci. Zastanawiam sie tez nad gipsem gotowym, taki ktory juz jest rozrobiony.Otwierasz wiadro, pobierasz ilosc potrzebna i reszte zamykasz.Nie wiem jak w Polsce, tu jest co raz bardziej popularny:miales kiedys z tym do czynienia ?
Zamienilem welne szklana na kamienna i zaluje.Moze jest "cichsza" ale jest ciezsza.Co z tego, ze lepiej tlumi halas, jak latwiej tworza sie szczeliny, bo sie praktycznie nie rozpreza jak szklana i juz jest glosno.Poza tym strasznie sie kruszy.
GipsKartonITD Chyba poprzez moje braki jezykowe zle cie zrozumialem. Myslalem, ze srednik, to "plecy" profilu, a tak pewnie nie jest. Inaczej mowiac, zaczyna sie przykrecac plyte do strony profilu, ktora jest blisko jego zgiecia, blisko tych..."plecow" profilu. Profile w Niemczech maja 0,6mm.
Nie rozumiem jeszcze, dlaczego moge przykrecac plyty do ostatniego profilu cW, ktory jest sztywno przymocowany do np. sciany murowanej ? Co z tego, ze profile CW sa krotsze o 1-1,5cm i plytowanie nie jest mocowane do profili UW, po to by zapewnicz ruch posuwisty pionowy, a potem mocujac do profilu CW, ktory siedzi sztywno na murze, blokujemy tym samym te ruchy... kompletne sprzecznosci ale tak robia o dziwo wszyscy. Znalazlem sposob na mocowanie listew podlogowych, by nie wkrecac przez plyty do dolnego UW, przykrecilem od wewnatrz plyt, rownolegle do dolnego UA i ponad nim, listwe drewniana, do niej wkrecam sie listwa podlogowa, ktora wtedy pracowala bedzie razem ze scianka nie bolkujac jej ruchow ;-)
nazwałem plecy srodnikami choć to bardziej pasuje do dwuteownika.
profile są krótsze ze względu na strzałki ugiec stropów, i z powodów zapewnienia ognioodpornosci. Narożniki to inna bajka o tym kiedyś wspomnę w filmie. listwy nie są elementem podłogi to maskownica dylatacji ściana wykończenie posadzki wiec w zasadzie nie ma to znaczenia czy będzie zamocowana do płyty/scisny czy przez płytę do profila.
Jak rozłożyć płyty przy wysokości ścianki 280 cm? Płyta ma 260 cm długości, więc pozostaje 20 cm do uzupełnienia.
Nie 20, a 40. Na mijanke z min 40 cm przesunięciem.
Bardzo dziękuję.
Czy ścianki stawiasz "solo" ?
+Mateusz Samborski wielokrotnie
w tych otworach daje się instalacje elektryczną bo wodną daje się w otulinie
Wodną w bardzo ograniczonym zakresie. Lepszym rozwiązaniem są ścianki instalacyjne.
Powiedz mi czemu Niemcy płytują pierwszą płytą od twardej strony profila knauf pokazuje też ze sie płytuje od twardej strony ja robie 12 lat trockenbau i też płytuje od twardej strony i uważam ze jest lepiej a ty robisz to odwrotni. Co sądzisz o tym
Dlatego tak się robi bo lapiesz profil w sztywniejszym miejscu (blacha nie ucieka) a potem, gdy atakujesz płytę sasiednią, to już profil usztywniony jest przez poprzednią płytę. Zgadłem ? :D
Niektorzy nie przykrecaja plyt do UW gornego i dolnego, inni przykrecaja tylko do gornego. Jezeli przykrece do gornego, to chyba najpierw nalezy wyciagnac kliny spod plyt, zeby ciezar sciany nie zerwal gornych UW ?
Nie wiem w jaki sposob trafic idealnie w profil CW, montujac druga warstwe tak, by starczylo na nim miejsca na stykajace sie dwa regipsy, sa jakies triki ? Niektorzy montuja sciane z jednej i drugiej strony tak, ze ich fugi sa wzgledem siebie przesuniete, czy rowniez przy podwojnym poszyciu(makabra...).Jezeli dobrze zrozumialem, to szpachlowac przy podwojnym poszyciu nalezy jedynie tam gdzie sa wglebienia, czyli zetkniecia rigipso na krotkich, scietych bokach nie fazowac jak to sie robi przy pojedynczym poszyciu ? Czy pionowe UW, moga byc zastapione tez CW ? Jak przykrece rigips do CW w okolicach UW, to moze peknac lub wygiac sie z powodu, roznicy miedzy CW, a UW o grubosc ich blach ?
Duzo pytan, sorry... Pozdrawiam.
strzałki ugiec stropów, zmienne warunki temperaturowe i wilgotnosciowe to powód dla którego nie skracam płyt do profili UW. inaczej sucha zabudowa to nie elementy konstrukcyjne budynku. co ma na celu podwójne płytowanie? bo wypełnia się nie tylko złącza oryginalne lecz również wypełnia się szczeliny pomiędzy przylegającymi ścianami i stronami ( na tym etapie rozpoczyna się połączenia ślizgowe). wkręty słupków od podłogi zaczynają się na wysokości ok. 11cn a od stropu o 2,5 cm przed profilem UW czyli ok. 6,5 cm odstępu od stropu. tak UW na ścianie lepiej jest zamienić na profil CW.
GipsKartonITD Klasa, bardzo mi pomogles ! Powiedz jeszcze tylko, jakie sruby uzyc, by przykrecic UW do belek podlogowych(100x200mm)? Czy wystarcza 4,5x80mm(Heco)? Czy na przykrecenie katownika-UA(dobrze?), 8x60mm Spax z talerzowa glowka sa wystarczajace ?
Scianka dzialowa na poddaszu: Jaki odstep ma miec plyta RG dochodzaca do skosu poddasza ? Im mniej tym lepiej dla optyki z drugiej strony skoro CW ma byc 1,5cm krotsze...
Jak na pierwsza warstwe Plyt RG klade druga, to moge przykrecac na spoinie(polaczeniu plyt) plyt warstwy pierwszej czy starac sie omijac fuge i przykrecac po jej lewej lub prawej stronie, czyli w miejscach gdzie wkrecane byly sruby plyt warstwy pierwszej ??
Czy sruby laczace slizgowo profil drzwiowy UA z jego katownikiem, maja byc przykrecone tak, by poruszaly sie z trudem, czy lekko(ryzyko pozniejszych odglosow drgan)?
Przykrecanie plyt do UA srubami z lebkiem wiercacym, to masakra...
szczelina powinna mieć 5mm może być max 1cm przy 2*płyta. Pierwsza warstwa płyty musi zostać zafugowana masą konstrukcyjna, i drugą warstwę mocuje się tak jakby nie było pierwszej. oczywiście druga warstwa jest przesuwana na łączeniach pionowych o połowę, a na poziomych min 40cm. profil UA skręcam bez luzu. wymień wkręty na systemowe i używaj wolno obrotowej wkrętarki
GipsKartonITD Uzywam wkretarki Metabo 14V, wkrety sa firmy "ACP" wiec z gornej polki.Plyty oczywiscie przesuwam o polowe, ale wlasnie jezeli przykrecasz srodek plyt warstwy drugiej, to trafiasz na szpachlowana spoine wrstwy pierwszej.Moge wkrecac w te spoine(kruszenie?)czy starac sie ja omijac lapiac krawedz ktorejs z plyt spodniej warstwy ?
Profil UA mam wiec skrecic fest ? Co z ruchami pionowymi UA, ktore ma zapewnic plywajace polaczenie? W takim razie nie mialo sensu obcinanie UA tak jak profili CW krocej o 15mm :-(
Musze leciec do pracy, dziekuje za pomoc...
nie wiem nic o wykruszeniu, nie zauważyłem by coś takiego występowało, a rozbieralem juz nie raz. skręcam je zawsze tak jak pierwsza warstwę (a no, różnica pierwsza warstwa daje wkręty co 70, druga co 25). mocowanie UA z katownikiem jest w fasolce wiec nie jest to do końca połączenie odporne na przesunięcie pionowe.
GipsKartonITD Nie wiem czy do konca zcie zrozumialem, ale...jezeli wszystkie pionowe profile sa krotsze niz wysokosc scianki, rigipsy nie sa przykrecane do UW i pozostawiaja odstepy na krawedziach dochodzacych do konstrukcji pomieszczenia zabudowywanego, to chyba chodzi tu o jakies ruchy :-( UA jest laczone z rigipsami ale czy nie dlatego jest podobnie jak CW krotsze niz wysokosc scianki i podobnie jak CW nie powinno byc laczone na dole i gorze ? Niektorzy uzywaja przy lekkich drzwiach CW zamiast UA i montuja je bez katownikow wkladajac luzno w UW.
Czy jezeli zaczalem dawac sruby na pierwszej warstwie co...20cm, to przegialem ??
mocuje do stropów (podłoga sufit) kątowniki, i przykrecam do nich UA, I UA jest tak samo krótszy jak cw. tak dla lekkich wąskich skrzydeł można zastosować sam CW lub wykonać profil zamknięty z CW i UW.
PRACUJESZ W POLSCE CZY W INNYM KRAJU
Zjedz snikersa dziadek bo od tegu gipsu I kartonu wykorkujesz