Poza sprzęgłem przy odpalaniu samochodu warto wciskać je także przy gaszeniu - silnik przy wyłączaniu wpada w wibracje spowodowane wytracaniem obrotów przy ciągłym sprężaniu i rozprężaniu w cylindrach, z pewnością ma to wpływ na sprzęgło i skrzynię biegów.
Apropo diesli i rozpoczynania jazdy, rzeczą obowiązkową według mnie jest odczekanie co najmniej minuty po uruchomieniu przed "pałowaniem" turbiny, już tłumaczę co mam na myśli, chodzi o ruszanie pod górkę/ wyjeżdżanie pod górkę. A często widzę sytuacje, uruchomienia dieselka i dosłownie od razu wbicia biegu i "ruszania" na pół sprzęgła 2k obr na desce i zadowoleni... a turbo prosi o litość :) Pamiętajmy że od uruchomienia mija parę sekund aż olej dotrze wszędzie oraz pompa olejowa wytworzy ciśnienie robocze. W skrócie powyższe "zachowanie" to nic innego jak mocne zacieranie silnika i osprzętu ( turbiny/turbin)
posiadam opla w dieslu już 5 lat. Kupiłem go gdy miał na liczniku 125 tysięcy kilometrów i dzisiaj licznik wybije lada moment 200 tysięcy. Od początku użytkowania wyrobiłem nawyki wydłużające żywotność. Takie jakie Waldek wymienia w filmie, czyli np. odpalanie z wciśniętym sprzęgłem, po zakończeniu jazdy postój około pół minuty na włączonym silniku i po nim z wciśniętym sprzęgłem gaszenie go.Przez parę lat dojeżdżałem do pracy około 20km w jedną stronę, co diesel bardzo lubi, no i teraz przeprowadzając sie do Poznania specjalnie nie szukałem mieszkania blisko pracy, a w pewnej odległości. Teraz jest to troche mnie j bo tylko 12Km. Wiem, ze wiecej wydaje na paliwo ale przynajmniej auto się nie męczy na krótkich dystansach. Nie piłowanie silnika na wysokich obrotach,regularna wymiana oleju i filtrów. Lanie paliwa z dobrych, renomowanych stacji(nie jest to orlen), w tym raz na parę tankowań leje paliwo droższe, premium. Skutkiem takich działań jest jak dotychczas brak poważniejszych awarii. Wymiana tylko części eksploatacyjnych dosłownie chyba z trzy razy jakiś pojedynczych części jak jakieś czujniki. Teraz tylko wydałem więcej bo zmieniałem elementy przy amortyzatorach. Ale to licze jako część eksploatacyjna (tak jak klocki, tarcze, paski rozrządu itd), po prostu sie zużyła. Szanujcie swoje auta to i one będą szanowały wasze portfele Bardzo dobry film. Pozdrawiam
Waldek to jest jednak swój chłop, którego szanuję - kręci się wokół nowej motoryzacji, ale i o starej powie dobre słowo i darzy ją szacunkiem. A nie co niektórzy albo z zasady są na "nie" dla współczesnych rozwiązań, bo tak, albo ślepa krytyka starszych samochodów "no bo panie - 5 lat to już gruz, a 20 to tylko na złom. I jeszcze silnik na gnojowice hehe".
Miałem Skode Octavie pierwszej generacji z silnikiem 1.9 TDI 90 km, prostota, niezawodność i brak oznak zurzycia mimo przedbiegu 385 tys km do chwili wypadku, miło wspominam ten samochód :)
Odnośnie chłodzenia turbosprężarki po mocniejszej jeździe, to w przypadku mojej Kia Ceed III 1.6 CRDi według informacji od pracownika salonu, z którego ją odbierałem, należy poczekać min. 1 minutę na postoju z włączonym silnikiem (nawet jest naklejka z taką informacją pod drzwiami kierowcy na wysokości słupka A). Jednak system START/STOP w tym samochodzie sam nadzoruje temperaturę turbosprężarki więc nie wyłączy silnika po zatrzymaniu na postoju jeżeli temperatura będzie za wysoka. Dlatego ja ten system mam włączony i po trasie zatrzymuję samochód pod domem i wyrzucam na luz żeby sprawdzić czy sam się wyłączy. Jeżeli tak, to parkuję i idę do domu, jeżeli nie, to czekam 1-2min na parkingu na załączonym silniku :)
Opel movano 2005 530 000 km Fabryczne turbo i wtryski Nie jeżdże poniżej 2000 obr Olej co 10-12 tys km + co 2-3 wymiana dolewam ceratec od liqui moly Bak zawsze do pełna, głównie shell Pierwsze 10 km nie przekraczam 80 km/h + w zimie pierwsze 30 sekund na wolnych obrotach.
Jak by np. Orlen zaplacil więcej to by polecał Verva On A że Shell więcej płaci to wiadomo co mówić 🤦♂️ Odcinek jak zawsze merytoryczny i super ! Ale troche ten kanał zaczyna się robić za bardzo sponsorowany (Januszowo-Cebulowy) A za mało obiektywny za co karna kutanga z mojej strony. Ale i tak serdecznie dziękuję Panie Waldemarze za ciężka porządna pracę, za wszystkie odcinki z których przyswoilem ogrom wiedzy i chętnie będę to robił dalej ! 😉😃
Ja uważam że paliwo premium na shell nie bez powodu jest takie drogie i za jakość się płaci, po postu, albo można lać na jakichś małych, podejrzanych stacjach a potem mieć silnik do remontu 🤷
@@Kennzi Tak działa marketing. Też tak kiedyś myślałem do półki się nie dowiedziałem, że najtańsza stacja w okolicy obecnie 4.9 za pb95 gdzie Orlen obok 5.18 , kupuje paliwo z Lotosa. Niektóre stacje mniej znane nawet sobie stawiają baner skąd mają paliwo aby uniknąć takich tekstów. Czasy chrzczonego paliwa raczej minęły.
@@Bartekem88 w mojej rodzinie zdarzało się naciąć na takie chszczone paliwo, koleżanka też kupiła jakieś gówno diesla do swojego auta to jej moc stracił i dusił się, w dodatku stacje paliw zarabiają tak mało na paliwie, główne ich zyski są na kawach, hot dogach itd. Więc jak jakąś małą stacja paliw (gdzie skala pozwala obniżać cenę) może sobie pozwolić sprzedawać paliwo np. 30 gr taniej na litrze? Mi się to nie kalkuluje... I nie mówię że na pewno się mylisz a ja muszę mieć rację, po prostu przedstawiam jak ja to widzę i że ciężko mi w to uwierzyć
No fakt z tym nie polemizuje, ale takie rzeczy na takich kanałach powinny być przedstawiane obiektywnie w porównaniu do innych produktów innych firm z tej samej kategorii. W takim kontekście jak jest teraz, mam wrażenie pewnej proby manipulacji czy silnej sugestii typu: "To przecież ja polecam to musi być dobre, zobacz jak długo mam kanał.." Ale bardzo miło że jeszcze nikt mnie za to nie próbuje zjeść 😉😃😁 POZDRAWIAM SERDECZNIE !
@@Kennzi Co do tych różnic w cenie. Przed covidem między tymi stacjami były różnice na poziomie maks 5 groszy. Później rynek zaczął szaleć najpierw w dół a później w górę. I od tego czasu zawsze jest z przynajmniej 20 groszy różnicy. Ja to znowu widzę tak, że większe stacje w okolicy zaczęły bardziej podnosić ceny :). Co ciekawe na tej taniej stacji ( 4.9 za 95 obecnie) Sprzedają też sporo piwa w cenach dyskontowych. Ludzie czasem przyjeżdżają tylko po piwo :) A co do jakości.. Mój ojciec wszystkie firmowe samochody tankuje tylko tam od 20 lat, nigdy nic się nie działo. Mój brat który jeździ dobrymi autami ( obecnie bmw 7 w dislu )od zawsze tankuje tylko i wyłącznie na tanich stacjach typu auchan. Nigdy nie miał problemów.
Bo ropa to czarna maź z ziemi której nie wolno wlewać do baku, do samochodu z silnikiem wysokoprężnym leje się olej napędowy, olej napędowy jest produktem pochodzącym z ropy, ale benzyna też pochodzi z ropy, więc benzyniak jest w takim samym stopniu "na ropę" jak diesel, asfalt jest pozostałością po obróbce ropy, czy jadąc po drodze mówisz że "jeździsz po ropie"?
Ja bym dodał od siebie, że gaszenie Diesla z dwumasem również powinno odbywać się z wciśniętym sprzęgłem, z tego samego powodu co odpalanie na sprzęgle :) Właściwie dwu mas nie lubi jeszcze jednej rzeczy, długotrwałej jazdy na zbyt niskich obrotach i powyżej 3 tyś. Tak jak Waldemar temat przedstawił, jazda w optymalnym zakresie obrotów/momentu obrotowego to remedium na bolączki :)
@@Kennzi zgadza się, zrób prosty test. Spróbuj zrobić 3 gwałtowne przyspieszenia np z obrotów 1400, 1700, 2000 i 2500, i zobacz z którego zakresu auto się zwija najszybciej. W moim 2.0 TDI nawet jak jeżdżę te 70 km/h po mieście to rzadko piąty bieg wrzucam, pomimo że komputer wrzeszczy że chce już szóstkę. Duszenie na niskich obrotach będzie owalizować cylinder obciążać korbę panewkę sworzeń i zacznie się branie oleju i problemy. Warto pamiętać żeby zawsze w miarę możliwości utrzymywać przeciąg w kolektorze dolotowym. Zwłaszcza w bezpośrednim wtrysku. Przyczynia się to do zmniejszonego odkładania depozytów z oleju
Znacie sie na dwumasach? Ogólnie nic mi nie tlucze po gaszeniu silnika przebieg 347 tysiecy fabryczny dwumas sprzeglo przy 280 wymieniane. Ale mechanik mowił ze dwumas sie rusza, brak jakichś niepokojacych objawow i ze skok jest ponad to co producent wskazał. Megane 3 1.9 dci 131km?
Witam. Może warto poruszyć temat oleju 2t jako dodatek do ON ? Z tego co mi wiadomo ci co regenerują systemy paliwowe diesla w swoich prywatnych autach stosują tą metodę na szeroką skalę szczególnie w CR. Pozdrawiam.
Też od czasu do czasu zatankuje lepsze paliwo. Szczególnie jak tankuje we wtorek. Nawet przy silniku 1.2 czuć trochę różnicy w jego pracy. Przez tą pandemię to też czuje, że powinienem zmienić olej, ale odwlekam, bo boje się ryzyka zakażenia. W końcu po to jeżdżę samochodem aby się nie zarazić. Chociaż w lutym miałem sytuację podbramkową i musiałem skorzystać z serwisu. Trochę żałuję, że wtedy nie zleciłem wymiany tego oleju, ale trochę się bałem o to czy samochód w ogóle da się naprawić. No i wiadomo przy takich nagłych awariach gdzie nijako wpychamy się w kolejkę od dawna zaplanowanych wizyt trudno zlecać dodatkowe czynności, które zajmą dodatkowy czas. Największą barierą w dobijaniu do tego miliona jest rdza. Przychodzi taki czas, że zaczynają korodować ważne dla bezpieczeństwa elementy, których wymiana czy naprawa jest nie możliwa ponieważ spowoduje spadek bezpieczeństwa w przypadku zderzenia. Można się wtedy bawić i przekładać silnik i wszystkie podzespoły do zdrowego szkieletu, ale to kosztuje pewnie więcej niż kolejny używany samochód.
3 роки тому
co do rozgrzewania na postoju to tak nie do końca że na postoju się nie rozgrzeje ... i czasami lepiej mimo wszystko poczekać, ale jest o sprawa bardzo indywidualna wg mnie...: można było powiedzieć / sprecyzować np. że zimą po odpaleniu silnika odczekać te 20-30sek (zapięcie pasów itp) by ten olej został rozprowadzony po magistrali, a 20-30 sek , to jest tak po "środku" między ruszeniem od razu, bo jednak się nie rusza od razu, ale też nie czeka się na rozgrzewanie kilku minut ! - jak jest starsze Auto bez dodatkowych nagrzewnic elektrycznych, z dużą pojemnością silnika z LPG oraz "do roboty" jest tylko parę kilometrów, to mimo wszystko lepiej poczekać na postoju trochę dłużej, niech się przełączy na LPG, bo może się okazać że auto palące 15L benzyny, spala na 100 tylko 10L gazu, a to dlatego że 3/4 drogi pokonywało się na benzynie (czyli + 12L Benzyny), a przez pierwsze 2-3 minuty gdzie auto ma największe spalanie na postoju zużyje mniej PB niż w czasie jazdy i taki postój jest bardziej ekonomiczny, oraz ruszenie po przełączeniu na gaz pokazuje realne spalanie gazu (zwłaszcza w przypadku pokonywania krótkich dystansów) - Diesel'e CR są na tyle wydajne, że jak ktoś np. ma niesprawną nagrzewnicę silnika + brak osłony pod silnikiem, to może się okazać że w czasie jazdy się nie dogrzeje , a na postoju tak bo opływające powietrze skutecznie schłodzi silnik mimo zamkniętego termostatu, ze sprawną nagrzewnicą już sprawa wygląda inaczej ;-) bo nagrzewnica potrzebuje prądu = obrotów :P - nawet silniki benzynowe, o większej mocy i momencie (bez eklektycznej nagrzewnicy) które wolno się nagrzewają , mogą w niskich temperaturach przy delikatnej jeździe (a dla dużych pojemności to nie jest problem) , może się nie zagrzać , zwłaszcza jak jest "ażurowa karoseria" i brak osłony pod silnikiem nie wiem jak się ma nagrzewanie silnika w przypadku małych pierdzidełek 1.0 -1,5L pojemności bo od 20lat moje minimum to ok 2.0L
3 роки тому
@@DzikiKotZlasu w obecnych czasach powyżej 2.0 to duży :P bo wciskają nam auta już bez silników (spalinowych) oraz tak, miałem na myśli głównie ok 3 litrów , ale patrz punkt 1 ;-)
Niestety prawidłowy tytuł powinien brzmieć:"Jak zrobić milion km dwudziestoparoletnim dieslem".Współczesne nawet 300 tys.nie dojeżdżają bez poważnych awarii,bądź nawet wymiany...
Cześć Waldek ! Dzięki:) Powiedz mi, czy dałbyś radę zrobić odcinek na temat dobrych warsztatów samochodowych ? W kontekście takim jak je szukać, wybierać, nie dać się oszukać, może zrobić listę, stronę dobrych warsztatów w Polsce, w Warszawie? Coś co z jednej strony bedzie promowało takie warsztaty które nie naciągają ludzi na kase, nie zmyślają i nie kombinują i zrobia dobrze, a z drugiej strony da użytkownikom dróg informacje gdzie mozesz podjechać, zadzwonić ze świadomością ze cie nie oszukają i zrobia dobrze. W ciągu 4 miesięcy dwukrotnie wymianiac musiałem sprzęgło, bo jeden z warsztatów nie wymienil mi wysprzeglika. A przy wymianie amortyzatorów zamocował odwrotnie mocowania co sprawiło, że amortyzator, pasta, kolo, opona i belka cala padła. :( A w przypadku, gdzie koja praca polega na jeżdżeniu, wizyty u mechanika zazwyczaj się zdarzają, nawet po to by wymienić oleje i filtry po 13 tys :) I to jest zmora, dlatego takie zapytanie i prośba.
👍🚐🚙🚒👍 Pozdrawiam tak trzymaj kolego Waldku , olej filtry na bieżąco , mądra jazda , mam Merca W 212 z 2012 roku , przebieg 512000 km skrzynia automat i jeździ bardzo dobrze , 😀😍😀👍
Okej i dobre paliwo to podstawa. Co do świec żarowych mam wymienione na nowe dy wymianie rozrządu i szczerze mówiąc komputer auta włączył je gdy termometr pokazał - 24 stopnie a auto nie jeździło 4 dni 😁
Przy rocznym przebiegu 15-20 tyś. km wymiana oleju co roku. Więc 4 wymiany oleju, 4 filtry paliwa, oleju, powietrza i filtr kabinowy. Oto całe koszty eksploatacji auta. Przy takim przebiegu jeden komplet opon. Klocki oryginal. Płyn chłodniczy ten sam. Hamulcowy rowniez. Więc koszty utrzymania auta przez 5 lat są nie wielkie. Oddajesz takie auto po 5 latach i bierzesz następne.
Drogi Kolego ,od dwóch lat niema możliwość zatankowac gorszej jakosci oleju napędowego jest olej albo z orlenu albo z lotosu a wszystkie dodatki do paliw są dodawane do cysterny w czasie tankowania. Także opowiesci o gorszej jakosci to już są bajki .
@@motodoradca koniec? nie, jest nadal mnóstwo ludzi dla których benzyna jest nie do przyjęcia a elektryk to za drogi, gdzie to ładować i takie tam. Osobiście ja wybieram benzynę, prywatnym autem nie jeżdżę aż tak dużo a teraz serwis czy to benzyna czy diesel ( nowe auta ) tanio nie będzie 😉 sam też na razie w stronę elektryków nie spoglądam, chodź nie mówię że to jakaś katastrofa dla świata
Po wymianie wtrysków w moim 2.0TDI zacząłem tankować tylko V-Power na Shell i nie tylko w czwartki ze względu na to ze nie zawsze paliwo może się kończyć w czwartek. 40GR na litrze to może dla niektórych i dużo ale koszt wymiany wtryskiwaczy około 3.400zl za sztukę to lepiej się zastanowić co się bardziej opłaca ;)
jak nie ma szklanki na jezdni to biegów nie zmieniam wcześniej niż 2200 w benzynie i 3000 w dieslu, bo nie lubię tej mułowatości przy niskich obrotach, ale za to spalanie jest jakieś 2l wyższe niż kiedy zmieniałem biegi tak jak mnie uczono w szkole jazdy
Warto czytać jaką grubość lakieru ma pojazd i chociaż minimalnie zadbać by wilgoć nie stała w miejscach, gdzie jest to bardzo możliwe jak np między progiem a wnęką nadkola
Waldku, co to znaczy, że jakieś jest gorsze paliwo na danej stacji? Wydaje mi się, że normy w tych czasach są strasznie restrykcyjne co do jakości paliwa, więc powielanie tych mitów o jakimś szarpaniu czy jak niektórzy mówią o dolewaniu wody do ropy jest niepoprawne.
witam a jak to jest z silnikami benzynowymi zasilanymi LPG lub CNG jak duze zluzycie silnika mam Opla Astre G z seryjna instalacja gazowa 1.8 125 PS rok 2006 od nowosci ma przejechane 178tys km o dziwo..................jak na opla nie bierze oleju :) mieszkam w DE i tylko tutaj auto ekspolatuje i tylko na jednej stacji tankuje gas czy mozesz sie wypowiedziec na ten temat ? lub zrobic podobny program do tego dzisiaj? jestem stalym subskrybentem Twojego kanalu ;) wiec moze takich jak ja jest wiecej .............. to prosilbym o rozwiniecie tego tematu acha i jeszcze jedno................ skad jest ten stereotyp o Oplach i Hondach ze biora olej .............. gdzie WAG to standard ze silniki biora olej i benzyna i diesel czy dasz rade to rowniesz ogarnac ???? pozdrawiam Gregor
Waldku, mam diesla i wożę dzieci do przedszkola 1.2km w jedną stronę (2x dziennie). Co mogę zrobić, aby zminimalizować nagatywne skutki takich częstych i krótkich dystansów? Aktualnie staram się min raz w tygodniu pojechać gdzieś dalej pow. 30min, skorzystać z autostrady (obwodnica), częściej zmieniam olej (premium), paliwo też premium. Czy mogę zrobić coś więcej oprócz zmiany auta? Zainstalować Webasto? Czy jak już jadę tak krótko to starać się pojechać przy okazji do sklepu, żeby wydłużyć pracę silnika, mimo, że i tak się w pełni nie nagrzeje, czy skoro się nie nagrzewa to jak najkrócej jechać i później to przepalić w trasie?
Racja zanim będą zakazywali diesli zdarzą wyprodukować 23 generacji :-). Nidy teoria nie szła w parze z praktyką takie są realia !!! Logicznym jest wciskanie sprzęgła przy starcie silnika to powinien być nawyk !!! Wskazane jest uruchomienie każdego silnika i pozostawienie go na wolnych obrotach na dozwoloną minutę szczególnie zimą albowiem daje to czas na dotarcie oleju do góry silnika, podobnie z wyłączaniem silników z turbo, wskazane jest by chwilę pochodziły aby schłodzić i ustabilizować niskie obroty turbo, które napewno przez to dłużej pożyje ! Z praktyki różnica w zmianie biegów tj przy wyższych o 200-300 obrotach silnika to spadek spalania z 6,5 do 5,1 / 100 km. Dobre oleje to podstawa nie żadne mobil czy castrol bo są często podrabiane, wymiana max. po 10-15 tyś km. Radzę obejrzeć film z wymiany oleju w nowym BMW po niespełna 15 czy 20 tyś km gdy zalecana 1 wymiana jest po 40 tyś ( kanał miłośnicy czterech kółek )
Nie zaszkodziło by zobaczyć też taki odcinek, swoją drogą, teraz mnie skleroza bierze i nie pamiętam czy był (pewnie był) lub jak dawno temu był temat o hybrydach ale mógł by powstać taki materiał, bądź odświeżyć temat, dodatkowo ciekawi mnie hybryda w... Dieslu? Chyba też takie są... Ale jak by to miało działać? Czy to ma w ogóle sens? A hybrydy (normalne, na benzynę) z gazem to świetny pomysł :)
@@Kennzi LPG w dieslu działa podobnie jak LPG w benzynie na wtrysku bezpośrednim (w takim sensie, że spala i gaz i benzynę, czy, w tym przypadku olej napędowy). Jedyną różnicę jaką słyszałem, to taką, że ponoć LPG w dieslu daje lepszego "kopa", ale ile w tym prawdy to nie wiem. Profesor Chris robił filmy o gazie w ropniaku, dwa auta miał tak przerobione
@@miko0023 Nie mam zbyt dużej praktyki ale hamowałem moje dwa auta na lpg i oba miały po 4-5KM więcej na Lpg i tam nic nie było robione po prostu włożona instalacja.
2.0 hdi 180km od 2021 juz nie dostępne w modelach 508 i 3008( tylko 1.5 hdi) 2.0hdi juz tylko do 5008 i experta travellera. Najlepsza jednostka jaką ma PSA odchodzi...co najlepsze emisja w 1.6 puretech( kiedys thp) jest wyższa niż w 2.0 hdi.Jako osoba z działu używane, demo bardzo dużo osób pyta o modele z 2.0hdi.
@@motodoradca Waldziu, ja mam HDi w Citroen Jumpy, 2,0 - 120KM. 2009r. Wymiana oleju samemu, jak to chlopak ze wsi 😁💪 Valvoline co max 15tyś. km. Przed każdą wymianą to coś co wlewasz do oleju na kilka minut chyba 200ml też valvoline. Tydzień temu 300tyś. Ani jednej awarii silnika ani osprzętu - raz sprzęgło z dwumasą LUK. Znajomy ma ten sam silnik i 700tyś.km. i raz wymiana turbiny, 2x sprzęgło. Nie zmienię tego auta za cholerę. Spalanie ok 8,5-9. Załadowany narzędziami serwisowymi naprawa instalacji elektrycznych maszyn. Jeśli macie starsze auto, dbajcie o nie i doceńcie! Żadnych nowych potrójnych turbin, dpfów czy adblufów!!🙈👊💪💪💪
@@kondziooo86 Hej Konrad. W tym tygodniu chciałem wziąć nowe, oh no no no. Zostawiam moje kochane 2,0HDi. Przeczytaj mój komentarz niżej (czy wyżej :) ) Absolutnie się z Tobą zgadzam i potwierdzam co piszesz 👊👊😊
Szkoda Waldku, że nie dodałeś informacji, że jednak warto poczekać te 15-20 sekund od uruchomienia by móc ruszyć w drogę autem. Dobrze, jest jak wszystkie pompy zamkną obieg przed startem :) Pozdro!
Sam mam diesla jednego z tych pancernych, jak powiadają, nie nie jest to 1.9TDI, a silnik o oznaczeniu M57 ze stajni BMW, to dla tych co nie wiedzą, słynny 3.0D 218 KM, obecnie ma 556 000 km i ma się bardzo dobrze. Olej co 10 000 KM, filtry itp. Pilnować odmy i nie będzie problemów. Teraz mała ciekawostka, jak bardzo skomplikowany jest napęd elektryczny, czy to w hybrydzie, czy elektryku, urządzenia sterujące są bardzo podobne. Oto tu film z mojego kanału technicznego, z naprawy inwertera hybrydowego. ua-cam.com/video/1JcTPf2kQ5c/v-deo.html
Sporo diesli nie ma kontroli temperatury świec. Czas grzania zależny jest od temperatury zewnętrznej lub silnika ale nie ma pomiaru temp świecy. Widać to w sytuacji gdy silnik ma problemy z odpalaniem a potem okazuje się że świece padły. Mimo tego czas grzania dalej był ten sam.
Drogi Waldku, większość rad dotyczy turbo diesel, ja mam natomiast Berlingo z 2005, 1.9 diesel wolnossący. Wymieniam regularnie co roku olej, nie leję byle czego, autko służy mi jako tatowóz. Czy są jakieś rady specyficznie dla diesela bez turbo? Oprócz tego uruchamiania na sprzęgle?
Witam ja mam pytanko jak dbać o silnik vw passat CC 2.0 tdi 170 dsg jak dbać o silnik przy jazdie so pracy przy 4,5 km do pracy mieszkam w uk i tu nie ma takich niskich temperatur. Z góry dziękuje za odpowiedz
A wiec mimo niższych obrotów w porównaniu do silnika benzynowego warto tak często wymieniać olej? Zawsze słyszałem taka bajkę ze diesel na longlife jezdzi ponad 60tys na jednym oleju, ale nasz caddy 1.9 TDI padł po 550tys km. Teraz jezdzi z używanym silnikiem co ma 100tys. Zobaczymy czy coś się zmieni po częstszych wymianach
Bardzo niedobrze. Silnik diesla zwłaszcza starszej generacji woli długie trasy, ponieważ potrzebuje więcej czasu na rozgrzanie się i osiągnięcie pełnej wydajności.
1.6 mpi lpg audi a4 pół miliona km . Kompresja jak należy i jeździ często w trasy. A to że bierze olej to trudno 0.4l/1000km (tryb autostradowy bo w mieście brak ubytku) nie jest tragedią .
@@pawelpawlowski7734 lałem do pasaata b4 nie raz 1.9 tdi do seata Cordoby 1.9 sdi i śmigali dalej jak paliwo było drogie to ludzie kombinowali z rzepakiem i innymi specyfikami
Mój szwagier ma 1.8t w lpg i tam co roku przybywa tylko 1000km na liczniku(bo już 300tys jest) a auto nie stygnie więc pewnie on już dobił do 700tys a ile było wcześniej skręcone kto to wie
Jestem prawie pewny jak coś niech mnie ktoś poprawi, ale w nowoczesnych dieslach komputer silnika może włączyć świece żarowe podczas odpalania oraz gdy silnik pracuje do momentu uzyskania określonej temperatury.
Już nie w takich nowych. Myślę,że jest to stosowane spokojnie od dekady już. Masz rację, świece w dieslu po uruchomieniu jeszcze grzeją przez jakiś czas 😉
Mam 1.9TDI AHU 90KM. Auto z 00r. ale konstrukcja silnika to raczej początek lat 90. Świece w zależności od temparatury grzeją 2 do 3 minut po odpaleniu. Ciekawostką jest to że ostatnio odpalałem auto przy temperaturze +12*C. Świece żarowe przed odpaleniem oczywiście nie załączyły się (zapalają się gdy temperatura otoczenia ma poniżej chyba +6*C) ale po odpaleniu włączyły się na ok 2 minuty. Mimo +12*C. To chyba jakieś kwestie ekologiczne. Może w celu szybszego podgrzania katalizatora... cholera wie
Audi a6 , 3.0 d quatro. Od 10 tyś max 12 tyś, wymiana oleju . Automat co 60 tyś wymiana oleju. Raz na rok mechanik widzi go na przeglądzie. Przez 4 lata zero problemu
@@LukaRosi27 miałem audi 1.8t z 2002r. Kupiłem go z nowym tu. Wymiana oleju tak samo jak ty. Nastepny tuv przeszedł śpiewająco. Sprzedałem go po 3 latach. Zaraziłem się a6 w quatro . Zrobiłem czipa na 290 kuca i 530 NN. Odwdzięcza się ładnie bo zmienia się olej xd
@@LukaRosi27 ladnie . Wiadomo dizel a benzyna jest inaczej. Caly czas chodzi o dbanie o to wszystko jak chce się jeździć. Mnie w a4 1.8 , 150 km denerwowało, jak było slisko za nic nie dało się ruszyć z pod swiatel szybko. Wyobrażam sobie twoje 230 na jednej osi. Wiem , że trzeba się tego nauczyć i przyzwyczaić. Moim quatro naciskam gaz jestem 200 metrów i widzę jak inni dopiero ruszają XD
Pewnie podobnie jak w dieslu:) minimalna trasa dziennie 500 km, nigdy jazda po miescie i milion sie pewnie zrobi. Ja narazie 450 dociagam na pb bez problemow
Mnie ciągle męczy stosunek start stop do turbiny..... W mojej kia Carens 1.7 crdi jak ją pogonie na trasie i później wjeżdżam do miasteczka hamując powolutku biegami to ona i tak i tak sie gasi na czerwonym....nie wiem czy to dobrze czy źle dla tej turbiny
@@stachuk3167 Człowiek grzecznie się pyta a ty od razu z taką agresją. Po co te nerwy,nie masz nic do powiedzenia w tej sprawie to lepiej nic nie pisz i tyle.
Dziękuję Waldku za filmik. Trochę się uspokoiłem. Niedługo będę odbierał Toyotę Proace City Verso w dieslu. Będę lał od początku V-power. Olej będę wymieniał co 10 tyś. I może jakoś to będzie... :-)
Nie można lać paliwa premium do każdego auta. Po pierwsze zapraszam do przeczytania instrukcji samochodu lub sprawdzenie naklejki przy wlewie (95+). W moim starszym złomie musi być specjalna zworka, do przestawiania zapłonu inaczej jest to wersja tylko 95-oktanowa. Po drugie zapraszam na kanał m4k
Wystarczy zastosować się do kilku rzeczy, wymieniać olej i filtr powietrza co 10 tys. i nie słuchać Mirka mechanika, że jak ma 300 tys. to trzeba lać mineralny, filtr paliwa co druga wymiana oleju, lać dobre paliwa co nie zawsze jest takie oczywiste oraz nie stosować PSJ.
Proszę o rozwinięcie odnośnie stwierdzenia, że jeśli do pracy ma się 1,5km to diesel długo nie posłuży, bo się nie zdąrzy zagrzać. Ilość odpaleń na zimnym jest taka sama, co u osoby dojeżdżającej powiedzmy 10km więc w czym rzecz?
Przede wszystkim dobry olej co 10 000 km, filtry raz do roku i wymieniać rozrząd 1x na 60 tyś i auta z tym silnikiem(1,9 90 i 110km) będą jeździć wiecznie
Wyszloby na to ze np u mnie zmiana oleju co 6 tyg a rozrzad co 10 miesiecy? To sie w prywatnym aucie nie kalkuluje, zbankrutowalbym. Troche te rady chyba za bardzo restrykcyjne
@@kubek-w-kubek No cóż, wszystko zależy od Ciebie. Ja takie zasady w swoich autach stosuję i nie narzekam że muszę naprawiać później. Audi A6, 21 lat, 4 rok w kraju, transport własny z DE. Rocznie robię około 20 tyś km w różnych warunkach i taką mam zasadę. Nawet wcześniej w Audi 80 1Z też tak robiłem i nigdy żadnych problemów 👍
@@misieka6113 ja tak samo. Dwoma autami zrobione prywatnie 700 tys km od 2006 roku. Kazdy ma swoj sposob chyba na auta i tyle. Mechanikow nie odwiedzam prawie bo sam ogarniam podstawy
Olej, olej , olej. I smiac sie z interwalów zaleconych przez producenta ...
dokładnie
Olej max co 10 k i auto jeździ i jeździ :)
VAG i ich 30 tys km lub 2 lata...
@@piotrn9450
Dzięki takiemu traktowaniu silnik ulega szybkiej degradacji...
Ale za to na oleju i filtrach oszczędzasz...🤣😜🤬
Kiedyś w jakimś poradniku, o golfie II z 1.6 D. Napisali, wymiana oleju co 7000km. A filtra oleju co 14000km.
Poza sprzęgłem przy odpalaniu samochodu warto wciskać je także przy gaszeniu - silnik przy wyłączaniu wpada w wibracje spowodowane wytracaniem obrotów przy ciągłym sprężaniu i rozprężaniu w cylindrach, z pewnością ma to wpływ na sprzęgło i skrzynię biegów.
W starszych dieslach to nic nadzwyczajnego, więc wystarczy dbać na bieżąco i samo się kręci 😉 Pzdr 🙋
Apropo diesli i rozpoczynania jazdy, rzeczą obowiązkową według mnie jest odczekanie co najmniej minuty po uruchomieniu przed "pałowaniem" turbiny, już tłumaczę co mam na myśli, chodzi o ruszanie pod górkę/ wyjeżdżanie pod górkę. A często widzę sytuacje, uruchomienia dieselka i dosłownie od razu wbicia biegu i "ruszania" na pół sprzęgła 2k obr na desce i zadowoleni... a turbo prosi o litość :)
Pamiętajmy że od uruchomienia mija parę sekund aż olej dotrze wszędzie oraz pompa olejowa wytworzy ciśnienie robocze.
W skrócie powyższe "zachowanie" to nic innego jak mocne zacieranie silnika i osprzętu ( turbiny/turbin)
posiadam opla w dieslu już 5 lat. Kupiłem go gdy miał na liczniku 125 tysięcy kilometrów i dzisiaj licznik wybije lada moment 200 tysięcy. Od początku użytkowania wyrobiłem nawyki wydłużające żywotność. Takie jakie Waldek wymienia w filmie, czyli np. odpalanie z wciśniętym sprzęgłem, po zakończeniu jazdy postój około pół minuty na włączonym silniku i po nim z wciśniętym sprzęgłem gaszenie go.Przez parę lat dojeżdżałem do pracy około 20km w jedną stronę, co diesel bardzo lubi, no i teraz przeprowadzając sie do Poznania specjalnie nie szukałem mieszkania blisko pracy, a w pewnej odległości. Teraz jest to troche mnie j bo tylko 12Km. Wiem, ze wiecej wydaje na paliwo ale przynajmniej auto się nie męczy na krótkich dystansach. Nie piłowanie silnika na wysokich obrotach,regularna wymiana oleju i filtrów. Lanie paliwa z dobrych, renomowanych stacji(nie jest to orlen), w tym raz na parę tankowań leje paliwo droższe, premium. Skutkiem takich działań jest jak dotychczas brak poważniejszych awarii. Wymiana tylko części eksploatacyjnych dosłownie chyba z trzy razy jakiś pojedynczych części jak jakieś czujniki. Teraz tylko wydałem więcej bo zmieniałem elementy przy amortyzatorach. Ale to licze jako część eksploatacyjna (tak jak klocki, tarcze, paski rozrządu itd), po prostu sie zużyła. Szanujcie swoje auta to i one będą szanowały wasze portfele
Bardzo dobry film. Pozdrawiam
Jak dbasz tak masz. Regularne wymiany oleju i wymiana części eksploatacyjnych jak się zaczyna odzywać a nie jak się coś rozsypie
Waldek to jest jednak swój chłop, którego szanuję - kręci się wokół nowej motoryzacji, ale i o starej powie dobre słowo i darzy ją szacunkiem. A nie co niektórzy albo z zasady są na "nie" dla współczesnych rozwiązań, bo tak, albo ślepa krytyka starszych samochodów "no bo panie - 5 lat to już gruz, a 20 to tylko na złom. I jeszcze silnik na gnojowice hehe".
Miałem Skode Octavie pierwszej generacji z silnikiem 1.9 TDI 90 km, prostota, niezawodność i brak oznak zurzycia mimo przedbiegu 385 tys km do chwili wypadku, miło wspominam ten samochód :)
Miałam nadzieję na zaskoczenie, a tu zonk, wszystko wymienione robię automatycznie od samego początku 😂 życie z mechanikami ma swoje plusy
Odnośnie chłodzenia turbosprężarki po mocniejszej jeździe, to w przypadku mojej Kia Ceed III 1.6 CRDi według informacji od pracownika salonu, z którego ją odbierałem, należy poczekać min. 1 minutę na postoju z włączonym silnikiem (nawet jest naklejka z taką informacją pod drzwiami kierowcy na wysokości słupka A). Jednak system START/STOP w tym samochodzie sam nadzoruje temperaturę turbosprężarki więc nie wyłączy silnika po zatrzymaniu na postoju jeżeli temperatura będzie za wysoka. Dlatego ja ten system mam włączony i po trasie zatrzymuję samochód pod domem i wyrzucam na luz żeby sprawdzić czy sam się wyłączy. Jeżeli tak, to parkuję i idę do domu, jeżeli nie, to czekam 1-2min na parkingu na załączonym silniku :)
Opel movano 2005 530 000 km
Fabryczne turbo i wtryski
Nie jeżdże poniżej 2000 obr
Olej co 10-12 tys km + co 2-3 wymiana dolewam ceratec od liqui moly
Bak zawsze do pełna, głównie shell
Pierwsze 10 km nie przekraczam 80 km/h + w zimie pierwsze 30 sekund na wolnych obrotach.
Jak by np. Orlen zaplacil więcej to by polecał Verva On A że Shell więcej płaci to wiadomo co mówić 🤦♂️
Odcinek jak zawsze merytoryczny i super !
Ale troche ten kanał zaczyna się robić za bardzo sponsorowany (Januszowo-Cebulowy) A za mało obiektywny za co karna kutanga z mojej strony.
Ale i tak serdecznie dziękuję Panie Waldemarze za ciężka porządna pracę, za wszystkie odcinki z których przyswoilem ogrom wiedzy i chętnie będę to robił dalej ! 😉😃
Ja uważam że paliwo premium na shell nie bez powodu jest takie drogie i za jakość się płaci, po postu, albo można lać na jakichś małych, podejrzanych stacjach a potem mieć silnik do remontu 🤷
@@Kennzi Tak działa marketing. Też tak kiedyś myślałem do półki się nie dowiedziałem, że najtańsza stacja w okolicy obecnie 4.9 za pb95 gdzie Orlen obok 5.18 , kupuje paliwo z Lotosa. Niektóre stacje mniej znane nawet sobie stawiają baner skąd mają paliwo aby uniknąć takich tekstów. Czasy chrzczonego paliwa raczej minęły.
@@Bartekem88 w mojej rodzinie zdarzało się naciąć na takie chszczone paliwo, koleżanka też kupiła jakieś gówno diesla do swojego auta to jej moc stracił i dusił się, w dodatku stacje paliw zarabiają tak mało na paliwie, główne ich zyski są na kawach, hot dogach itd. Więc jak jakąś małą stacja paliw (gdzie skala pozwala obniżać cenę) może sobie pozwolić sprzedawać paliwo np. 30 gr taniej na litrze? Mi się to nie kalkuluje... I nie mówię że na pewno się mylisz a ja muszę mieć rację, po prostu przedstawiam jak ja to widzę i że ciężko mi w to uwierzyć
No fakt z tym nie polemizuje, ale takie rzeczy na takich kanałach powinny być przedstawiane obiektywnie w porównaniu do innych produktów innych firm z tej samej kategorii.
W takim kontekście jak jest teraz, mam wrażenie pewnej proby manipulacji czy silnej sugestii typu: "To przecież ja polecam to musi być dobre, zobacz jak długo mam kanał.."
Ale bardzo miło że jeszcze nikt mnie za to nie próbuje zjeść 😉😃😁
POZDRAWIAM SERDECZNIE !
@@Kennzi Co do tych różnic w cenie. Przed covidem między tymi stacjami były różnice na poziomie maks 5 groszy. Później rynek zaczął szaleć najpierw w dół a później w górę. I od tego czasu zawsze jest z przynajmniej 20 groszy różnicy. Ja to znowu widzę tak, że większe stacje w okolicy zaczęły bardziej podnosić ceny :). Co ciekawe na tej taniej stacji ( 4.9 za 95 obecnie) Sprzedają też sporo piwa w cenach dyskontowych. Ludzie czasem przyjeżdżają tylko po piwo :) A co do jakości.. Mój ojciec wszystkie firmowe samochody tankuje tylko tam od 20 lat, nigdy nic się nie działo. Mój brat który jeździ dobrymi autami ( obecnie bmw 7 w dislu )od zawsze tankuje tylko i wyłącznie na tanich stacjach typu auchan. Nigdy nie miał problemów.
Fajnie posłuchać na niedzielnej pauzie 🙃
Ja do skody Octavii 1 lałem przepalony olej rzepakowy. Teraz w nowoczesnych silnikach zaleje się jakaś słabsza ropę to awaria xD
Bo ropa to czarna maź z ziemi której nie wolno wlewać do baku, do samochodu z silnikiem wysokoprężnym leje się olej napędowy, olej napędowy jest produktem pochodzącym z ropy, ale benzyna też pochodzi z ropy, więc benzyniak jest w takim samym stopniu "na ropę" jak diesel, asfalt jest pozostałością po obróbce ropy, czy jadąc po drodze mówisz że "jeździsz po ropie"?
Laliśmy do starej beczki olej z biedronki i pięknie śmigał tylko plackami śmierdziało
@@bartalbus Czepianie sie pierdół...Ważne, że każdy wie o co chodzi
@@dunoxik4880 jakimi plackami? Np. Sernikiem? Heheh
Ja bym dodał od siebie, że gaszenie Diesla z dwumasem również powinno odbywać się z wciśniętym sprzęgłem, z tego samego powodu co odpalanie na sprzęgle :)
Właściwie dwu mas nie lubi jeszcze jednej rzeczy, długotrwałej jazdy na zbyt niskich obrotach i powyżej 3 tyś. Tak jak Waldemar temat przedstawił, jazda w optymalnym zakresie obrotów/momentu obrotowego to remedium na bolączki :)
Dokładnie tak jak mówisz
Ile minimalnie obrotów trzymać? 1700 jest okej?
@@bialy4321 tak, ale zwykle za najlepsze obroty uznaje się 2k do spokojnej miarowej jazdy
@@Kennzi zgadza się, zrób prosty test. Spróbuj zrobić 3 gwałtowne przyspieszenia np z obrotów 1400, 1700, 2000 i 2500, i zobacz z którego zakresu auto się zwija najszybciej. W moim 2.0 TDI nawet jak jeżdżę te 70 km/h po mieście to rzadko piąty bieg wrzucam, pomimo że komputer wrzeszczy że chce już szóstkę.
Duszenie na niskich obrotach będzie owalizować cylinder obciążać korbę panewkę sworzeń i zacznie się branie oleju i problemy. Warto pamiętać żeby zawsze w miarę możliwości utrzymywać przeciąg w kolektorze dolotowym. Zwłaszcza w bezpośrednim wtrysku. Przyczynia się to do zmniejszonego odkładania depozytów z oleju
Znacie sie na dwumasach? Ogólnie nic mi nie tlucze po gaszeniu silnika przebieg 347 tysiecy fabryczny dwumas sprzeglo przy 280 wymieniane. Ale mechanik mowił ze dwumas sie rusza, brak jakichś niepokojacych objawow i ze skok jest ponad to co producent wskazał. Megane 3 1.9 dci 131km?
fajnie się ogląda a jeśli chodzi o preparaty przeznaczone do diesla to polecam pomarańczowy płyn firmy Tec
Witam.
Może warto poruszyć temat oleju 2t jako dodatek do ON ?
Z tego co mi wiadomo ci co regenerują systemy paliwowe diesla w swoich prywatnych autach stosują tą metodę na szeroką skalę szczególnie w CR.
Pozdrawiam.
Sprzęgło przy odpalaniu to u mni podstawa. Nie ważne czy benzyna czy diesel. Ile razy mi to tyłek uratowało to ciężko zliczyć :D
A jak nie mam sprzęgła?
@@pawelpawlowski7734 nie ma sprzęgła nie ma jazdy 🤷♀️
@@wwe3723 Nie jest źle. Najgorzej ruszyć trzeba odpalić na 1biegu reszta już wchodzi na luzaka. No i z parkowaniem nie jest za łatwo
Też od czasu do czasu zatankuje lepsze paliwo. Szczególnie jak tankuje we wtorek. Nawet przy silniku 1.2 czuć trochę różnicy w jego pracy.
Przez tą pandemię to też czuje, że powinienem zmienić olej, ale odwlekam, bo boje się ryzyka zakażenia. W końcu po to jeżdżę samochodem aby się nie zarazić. Chociaż w lutym miałem sytuację podbramkową i musiałem skorzystać z serwisu. Trochę żałuję, że wtedy nie zleciłem wymiany tego oleju, ale trochę się bałem o to czy samochód w ogóle da się naprawić. No i wiadomo przy takich nagłych awariach gdzie nijako wpychamy się w kolejkę od dawna zaplanowanych wizyt trudno zlecać dodatkowe czynności, które zajmą dodatkowy czas.
Największą barierą w dobijaniu do tego miliona jest rdza. Przychodzi taki czas, że zaczynają korodować ważne dla bezpieczeństwa elementy, których wymiana czy naprawa jest nie możliwa ponieważ spowoduje spadek bezpieczeństwa w przypadku zderzenia. Można się wtedy bawić i przekładać silnik i wszystkie podzespoły do zdrowego szkieletu, ale to kosztuje pewnie więcej niż kolejny używany samochód.
co do rozgrzewania na postoju to tak nie do końca że na postoju się nie rozgrzeje ... i czasami lepiej mimo wszystko poczekać, ale jest o sprawa bardzo indywidualna
wg mnie...: można było powiedzieć / sprecyzować np. że zimą po odpaleniu silnika odczekać te 20-30sek (zapięcie pasów itp) by ten olej został rozprowadzony po magistrali, a 20-30 sek , to jest tak po "środku" między ruszeniem od razu, bo jednak się nie rusza od razu, ale też nie czeka się na rozgrzewanie kilku minut !
- jak jest starsze Auto bez dodatkowych nagrzewnic elektrycznych, z dużą pojemnością silnika z LPG oraz "do roboty" jest tylko parę kilometrów, to mimo wszystko lepiej poczekać na postoju trochę dłużej, niech się przełączy na LPG, bo może się okazać że auto palące 15L benzyny, spala na 100 tylko 10L gazu, a to dlatego że 3/4 drogi pokonywało się na benzynie (czyli + 12L Benzyny), a przez pierwsze 2-3 minuty gdzie auto ma największe spalanie na postoju zużyje mniej PB niż w czasie jazdy i taki postój jest bardziej ekonomiczny, oraz ruszenie po przełączeniu na gaz pokazuje realne spalanie gazu (zwłaszcza w przypadku pokonywania krótkich dystansów)
- Diesel'e CR są na tyle wydajne, że jak ktoś np. ma niesprawną nagrzewnicę silnika + brak osłony pod silnikiem, to może się okazać że w czasie jazdy się nie dogrzeje , a na postoju tak bo opływające powietrze skutecznie schłodzi silnik mimo zamkniętego termostatu, ze sprawną nagrzewnicą już sprawa wygląda inaczej ;-) bo nagrzewnica potrzebuje prądu = obrotów :P
- nawet silniki benzynowe, o większej mocy i momencie (bez eklektycznej nagrzewnicy) które wolno się nagrzewają , mogą w niskich temperaturach przy delikatnej jeździe (a dla dużych pojemności to nie jest problem) , może się nie zagrzać , zwłaszcza jak jest "ażurowa karoseria" i brak osłony pod silnikiem
nie wiem jak się ma nagrzewanie silnika w przypadku małych pierdzidełek 1.0 -1,5L pojemności bo od 20lat moje minimum to ok 2.0L
@@DzikiKotZlasu w obecnych czasach powyżej 2.0 to duży :P bo wciskają nam auta już bez silników (spalinowych)
oraz tak, miałem na myśli głównie ok 3 litrów , ale patrz punkt 1 ;-)
Miłej niedzieli pozdrawiam wszystkich serdecznie
Niestety prawidłowy tytuł powinien brzmieć:"Jak zrobić milion km dwudziestoparoletnim dieslem".Współczesne nawet 300 tys.nie dojeżdżają bez poważnych awarii,bądź nawet wymiany...
Cześć Waldek !
Dzięki:)
Powiedz mi, czy dałbyś radę zrobić odcinek na temat dobrych warsztatów samochodowych ? W kontekście takim jak je szukać, wybierać, nie dać się oszukać, może zrobić listę, stronę dobrych warsztatów w Polsce, w Warszawie? Coś co z jednej strony bedzie promowało takie warsztaty które nie naciągają ludzi na kase, nie zmyślają i nie kombinują i zrobia dobrze, a z drugiej strony da użytkownikom dróg informacje gdzie mozesz podjechać, zadzwonić ze świadomością ze cie nie oszukają i zrobia dobrze.
W ciągu 4 miesięcy dwukrotnie wymianiac musiałem sprzęgło, bo jeden z warsztatów nie wymienil mi wysprzeglika. A przy wymianie amortyzatorów zamocował odwrotnie mocowania co sprawiło, że amortyzator, pasta, kolo, opona i belka cala padła. :(
A w przypadku, gdzie koja praca polega na jeżdżeniu, wizyty u mechanika zazwyczaj się zdarzają, nawet po to by wymienić oleje i filtry po 13 tys :)
I to jest zmora, dlatego takie zapytanie i prośba.
Dalbym rade,ale nie dzis, moze jutro.
Witam wszystkich i zycze milej niedzieli
Wzajemnie!
Waldek daj znaka w jakimś odcinku jak tam salony poradziły sobie ze zmianą przepisów na przełomie roku?
👍🚐🚙🚒👍 Pozdrawiam tak trzymaj kolego Waldku , olej filtry na bieżąco , mądra jazda , mam Merca W 212 z 2012 roku , przebieg 512000 km skrzynia automat i jeździ bardzo dobrze , 😀😍😀👍
Glówna wskazowka...kupic auto z dobrym silnikiem takim jak na materiale, a pozniej, pozniej dopiero oleje, interwaly itp itd, dziekuje.
Okej i dobre paliwo to podstawa. Co do świec żarowych mam wymienione na nowe dy wymianie rozrządu i szczerze mówiąc komputer auta włączył je gdy termometr pokazał - 24 stopnie a auto nie jeździło 4 dni 😁
Hej Waldemar super materiał!!!pozdrawiam
Przy rocznym przebiegu 15-20 tyś. km wymiana oleju co roku. Więc 4 wymiany oleju, 4 filtry paliwa, oleju, powietrza i filtr kabinowy. Oto całe koszty eksploatacji auta. Przy takim przebiegu jeden komplet opon. Klocki oryginal. Płyn chłodniczy ten sam. Hamulcowy rowniez. Więc koszty utrzymania auta przez 5 lat są nie wielkie. Oddajesz takie auto po 5 latach i bierzesz następne.
Czas na odcinek pt. "Jak zrobić milion kilometrów benzyną"...
Ależ ciekawy materiał. Dzięki Waldku za taką porcję wiedzy. Pozdrawiam cieplutko!
auto w korku może stać godzinę w terenie zabudowanym i luz, na postoju kiedy odśnieżasz tylko 1min...
Start stop już montują...jeszcze trochę i mandat będzie że w korku stoisz i nie korzystasz z systemu start stop..
Drogi Kolego ,od dwóch lat niema możliwość zatankowac gorszej jakosci oleju napędowego jest olej albo z orlenu albo z lotosu a wszystkie dodatki do paliw są dodawane do cysterny w czasie tankowania. Także opowiesci o gorszej jakosci to już są bajki .
Cześć Waldek, pozdrawiam serdecznie ✌️
Czesc! Jak tam widzis koniec diesla?
@@motodoradca koniec? nie, jest nadal mnóstwo ludzi dla których benzyna jest nie do przyjęcia a elektryk to za drogi, gdzie to ładować i takie tam. Osobiście ja wybieram benzynę, prywatnym autem nie jeżdżę aż tak dużo a teraz serwis czy to benzyna czy diesel ( nowe auta ) tanio nie będzie 😉 sam też na razie w stronę elektryków nie spoglądam, chodź nie mówię że to jakaś katastrofa dla świata
Po wymianie wtrysków w moim 2.0TDI zacząłem tankować tylko V-Power na Shell i nie tylko w czwartki ze względu na to ze nie zawsze paliwo może się kończyć w czwartek. 40GR na litrze to może dla niektórych i dużo ale koszt wymiany wtryskiwaczy około 3.400zl za sztukę to lepiej się zastanowić co się bardziej opłaca ;)
Aja nigdy nie tankowalem na Shellu i auto chodzi luksusowo.
Z ciekawości pytam co to za auto, że jeden wtrysk kosztuje 3400 ?
jak nie ma szklanki na jezdni to biegów nie zmieniam wcześniej niż 2200 w benzynie i 3000 w dieslu, bo nie lubię tej mułowatości przy niskich obrotach, ale za to spalanie jest jakieś 2l wyższe niż kiedy zmieniałem biegi tak jak mnie uczono w szkole jazdy
Piona :-)
Piateczka!
@@motodoradca Co pan myśli o mazdzie 6 skyactive? benz czy diesel 2012-2015
A co ze start stop? Zdeaktywowac?
Konieczne!
Właściciele 1.9 TDI zgłaszać się :D
Galaxy 1996 1.9 TDI 90 KM :)
Posiadam i nie zamierzam zmieniac.
Golf IV 1.9TDI 90KM obecnie 356tys km przebiegu
Golf IV 1.9 TDI 90 kucy, ale niedługo chiptunning leci
@@adamgaloch2470 kurła kiedyś to było 😎🇵🇱💪
Lepsze pytanie, co zrobić żeby auto nie zgniło przez tyle lat?
Nie kupować Opla, czy Mazdy 🤣
@@lukaszszczepaniuk7750 moja mazda wygląda lepiej niż nie jeden VW, te gnijące mazdy to już trochę stary mit
Warto czytać jaką grubość lakieru ma pojazd i chociaż minimalnie zadbać by wilgoć nie stała w miejscach, gdzie jest to bardzo możliwe jak np między progiem a wnęką nadkola
@@xdrixn2115 A w jaki sposób o to zadbasz? Po deszczu suszysz podwozie suszarką?
Zakonserwować podwozie i profile zamknięte.
ja mam benzyne 1.6, a też wciskam sprzęgło przy odpalaniu silnika
Waldku, co to znaczy, że jakieś jest gorsze paliwo na danej stacji? Wydaje mi się, że normy w tych czasach są strasznie restrykcyjne co do jakości paliwa, więc powielanie tych mitów o jakimś szarpaniu czy jak niektórzy mówią o dolewaniu wody do ropy jest niepoprawne.
Zacne rady dzięki!!!
Dziękuję 😉
Piękny odcinek 😃
Olej, wtryski, dwumasa, EGR, katalizator/DPF, kolektor dolotowy/wylotowy.
Dobrze gadasz 👍 powiedz ino gdzie żeś to nagrywał w jakiś kamieniołomach ? ja z pomorskiego to nie wiem 😕
witam
a jak to jest z silnikami benzynowymi zasilanymi LPG lub CNG jak duze zluzycie silnika
mam Opla Astre G z seryjna instalacja gazowa 1.8 125 PS rok 2006 od nowosci ma przejechane 178tys km
o dziwo..................jak na opla nie bierze oleju :)
mieszkam w DE i tylko tutaj auto ekspolatuje i tylko na jednej stacji tankuje gas
czy mozesz sie wypowiedziec na ten temat ?
lub zrobic podobny program do tego dzisiaj?
jestem stalym subskrybentem Twojego kanalu ;)
wiec moze takich jak ja jest wiecej .............. to prosilbym o rozwiniecie tego tematu
acha i jeszcze jedno................
skad jest ten stereotyp o Oplach i Hondach ze biora olej ..............
gdzie WAG to standard ze silniki biora olej i benzyna i diesel
czy dasz rade to rowniesz ogarnac ????
pozdrawiam
Gregor
Waldku, mam diesla i wożę dzieci do przedszkola 1.2km w jedną stronę (2x dziennie). Co mogę zrobić, aby zminimalizować nagatywne skutki takich częstych i krótkich dystansów?
Aktualnie staram się min raz w tygodniu pojechać gdzieś dalej pow. 30min, skorzystać z autostrady (obwodnica), częściej zmieniam olej (premium), paliwo też premium. Czy mogę zrobić coś więcej oprócz zmiany auta? Zainstalować Webasto? Czy jak już jadę tak krótko to starać się pojechać przy okazji do sklepu, żeby wydłużyć pracę silnika, mimo, że i tak się w pełni nie nagrzeje, czy skoro się nie nagrzewa to jak najkrócej jechać i później to przepalić w trasie?
Polecam się przejść. Masz małe dzieci kup przyczepkę rowerową masz większe to już same pójdą.Nie chce się chodzić dokup rower do przyczepki.
@@pawelpawlowski7734 dzięki, w życiu bym na to nie wpadł.
@@MikWsk spoko zawsze pomogę
Witam. Kupiłem Golfa V 1.9 TDI PD . jakie paliwo najlepsze i jakie tankowac ? Diesel Efecta czy verva diesel ?
Tankuj zwykły diesel. Uszlachetniacze mogą ten cały nagar na raz zerwać i filtry zapchac
Racja zanim będą zakazywali diesli zdarzą wyprodukować 23 generacji :-).
Nidy teoria nie szła w parze z praktyką takie są realia !!!
Logicznym jest wciskanie sprzęgła przy starcie silnika to powinien być nawyk !!!
Wskazane jest uruchomienie każdego silnika i pozostawienie go na wolnych obrotach na dozwoloną minutę szczególnie zimą albowiem daje to czas na dotarcie oleju do góry silnika, podobnie z wyłączaniem silników z turbo, wskazane jest by chwilę pochodziły aby schłodzić i ustabilizować niskie obroty turbo, które napewno przez to dłużej pożyje !
Z praktyki różnica w zmianie biegów tj przy wyższych o 200-300 obrotach silnika to spadek spalania z 6,5 do 5,1 / 100 km.
Dobre oleje to podstawa nie żadne mobil czy castrol bo są często podrabiane, wymiana max. po 10-15 tyś km.
Radzę obejrzeć film z wymiany oleju w nowym BMW po niespełna 15 czy 20 tyś km gdy zalecana 1 wymiana jest po 40 tyś ( kanał miłośnicy czterech kółek )
Czekam na odcinek odnośnie Benzyny/LPG
Nie zaszkodziło by zobaczyć też taki odcinek, swoją drogą, teraz mnie skleroza bierze i nie pamiętam czy był (pewnie był) lub jak dawno temu był temat o hybrydach ale mógł by powstać taki materiał, bądź odświeżyć temat, dodatkowo ciekawi mnie hybryda w... Dieslu? Chyba też takie są... Ale jak by to miało działać? Czy to ma w ogóle sens? A hybrydy (normalne, na benzynę) z gazem to świetny pomysł :)
@@Kennzi LPG w dieslu działa podobnie jak LPG w benzynie na wtrysku bezpośrednim (w takim sensie, że spala i gaz i benzynę, czy, w tym przypadku olej napędowy). Jedyną różnicę jaką słyszałem, to taką, że ponoć LPG w dieslu daje lepszego "kopa", ale ile w tym prawdy to nie wiem. Profesor Chris robił filmy o gazie w ropniaku, dwa auta miał tak przerobione
@@miko0023 Lpg w benzynie też daje lepszego kopa
@@pawelpawlowski7734 To już zależy jak wystroisz. Niby się da, niby można, a w praktyce 99%aut na lpg ma taką samą albo niższą moc
@@miko0023 Nie mam zbyt dużej praktyki ale hamowałem moje dwa auta na lpg i oba miały po 4-5KM więcej na Lpg i tam nic nie było robione po prostu włożona instalacja.
Sam posiadam 2.0hdi I w sumie jeszcze nie miałem benzyny
O HDI zawsze mialem dobre zdanie. Choc dlugo sie rozgrzewaja
2.0 hdi 180km od 2021 juz nie dostępne w modelach 508 i 3008( tylko 1.5 hdi)
2.0hdi juz tylko do 5008 i experta travellera.
Najlepsza jednostka jaką ma PSA odchodzi...co najlepsze emisja w 1.6 puretech( kiedys thp) jest wyższa niż w 2.0 hdi.Jako osoba z działu używane, demo bardzo dużo osób pyta o modele z 2.0hdi.
@@motodoradca Waldziu, ja mam HDi w Citroen Jumpy, 2,0 - 120KM. 2009r. Wymiana oleju samemu, jak to chlopak ze wsi 😁💪 Valvoline co max 15tyś. km. Przed każdą wymianą to coś co wlewasz do oleju na kilka minut chyba 200ml też valvoline. Tydzień temu 300tyś. Ani jednej awarii silnika ani osprzętu - raz sprzęgło z dwumasą LUK. Znajomy ma ten sam silnik i 700tyś.km. i raz wymiana turbiny, 2x sprzęgło. Nie zmienię tego auta za cholerę. Spalanie ok 8,5-9. Załadowany narzędziami serwisowymi naprawa instalacji elektrycznych maszyn.
Jeśli macie starsze auto, dbajcie o nie i doceńcie! Żadnych nowych potrójnych turbin, dpfów czy adblufów!!🙈👊💪💪💪
@@kondziooo86 Hej Konrad. W tym tygodniu chciałem wziąć nowe, oh no no no. Zostawiam moje kochane 2,0HDi. Przeczytaj mój komentarz niżej (czy wyżej :) ) Absolutnie się z Tobą zgadzam i potwierdzam co piszesz 👊👊😊
@@wojtekklimek8503 zmienisz zdanie szybko i auto na lepsze ale też z 2.0 HDI ;D np taki mondelec mk4 163 konie :D
Szkoda Waldku, że nie dodałeś informacji, że jednak warto poczekać te 15-20 sekund od uruchomienia by móc ruszyć w drogę autem. Dobrze, jest jak wszystkie pompy zamkną obieg przed startem :) Pozdro!
no przecie mówił
@@piotrn9450 w której sekundzie?
Ale to głównie zimą, latem olej jest dużo cieplejszy i szybciej dociera do zakamarków silnika
Ja mam Volvo z 2004 roku przebieg 1.8 miliona. Ale jest to Volvo fh12 ;)
Super temat... 👍
Witam wszystkich 😀
Siemka!
Sam mam diesla jednego z tych pancernych, jak powiadają, nie nie jest to 1.9TDI, a silnik o oznaczeniu M57 ze stajni BMW, to dla tych co nie wiedzą, słynny 3.0D 218 KM, obecnie ma 556 000 km i ma się bardzo dobrze. Olej co 10 000 KM, filtry itp. Pilnować odmy i nie będzie problemów. Teraz mała ciekawostka, jak bardzo skomplikowany jest napęd elektryczny, czy to w hybrydzie, czy elektryku, urządzenia sterujące są bardzo podobne. Oto tu film z mojego kanału technicznego, z naprawy inwertera hybrydowego. ua-cam.com/video/1JcTPf2kQ5c/v-deo.html
Czy do starego diesla warto lać lepsze paliwo ? Chodzi mi o VIP diesla itp szczególnie który ma składzie ma środki czyszczące i pluczace ;)
To tak samo jak być do spłukiwania WC używał Burbona ,
A Co sądzisz o różnych dodatkach do paliwa diesli , czyszczące układy wtryskowe itd. czy to w w praktyce przedłuża żywotność silnika?
B,dura
Wycisza silnik nie zmniejsza spalania.... STP działa reszta nie mam pojęcia
Sporo diesli nie ma kontroli temperatury świec. Czas grzania zależny jest od temperatury zewnętrznej lub silnika ale nie ma pomiaru temp świecy. Widać to w sytuacji gdy silnik ma problemy z odpalaniem a potem okazuje się że świece padły. Mimo tego czas grzania dalej był ten sam.
Drogi Waldku, większość rad dotyczy turbo diesel, ja mam natomiast Berlingo z 2005, 1.9 diesel wolnossący. Wymieniam regularnie co roku olej, nie leję byle czego, autko służy mi jako tatowóz. Czy są jakieś rady specyficznie dla diesela bez turbo? Oprócz tego uruchamiania na sprzęgle?
W bardzo telegraficznym skrócie 😁😁😁👍
Przede wszystkim regularna wymiana oleju co 10-12k a nie jak to często bywa w interwalach w serwisie co 30k.
Witam ja mam pytanko jak dbać o silnik vw passat CC 2.0 tdi 170 dsg jak dbać o silnik przy jazdie so pracy przy 4,5 km do pracy mieszkam w uk i tu nie ma takich niskich temperatur.
Z góry dziękuje za odpowiedz
Wlaśnie wlozylem do mojego VW CC drugi silnik z przebiegiem 179 000km... ogladamyy
Przetestuj na total paliwa exellium.z Niemiec
Golf 7.5, normalnie odpalam kluczykiem ale działa jak przycisk też sam decyduję ile potrzeba sekund do rozgrzania świec
Jak mówił Michu w M4K, przyspieszamy efektywnie, a nie efektownie
W końcu normalny odcinek 🤣
Moja Meganka II również wymusza wciśnięcie sprzęgła do odpalenia. A to jest auto konstrukcyjnie sprzed 20 lat.
A wiec mimo niższych obrotów w porównaniu do silnika benzynowego warto tak często wymieniać olej? Zawsze słyszałem taka bajkę ze diesel na longlife jezdzi ponad 60tys na jednym oleju, ale nasz caddy 1.9 TDI padł po 550tys km. Teraz jezdzi z używanym silnikiem co ma 100tys. Zobaczymy czy coś się zmieni po częstszych wymianach
Co to za miejsce? Wyglada cudownie
Ja swoją Octavią 1.9 robie krótkie tarasy max 3km i już przez 11 lat nic się w silniku nie zepsuło
Alternator pada po 15 latach w 1.9 TDI
Bardzo niedobrze. Silnik diesla zwłaszcza starszej generacji woli długie trasy, ponieważ potrzebuje więcej czasu na rozgrzanie się i osiągnięcie pełnej wydajności.
@@bartolomeo8899 turbina nie ma żadnego luzu hamowałem na hamowni i miała seria 90 koni A ma 98
A alternator Jeszce od 98r nie padł
Na tak krótkie "trasy", lepszym wyborem jest zwykła wolnossąca benzyna.
@@xonic5025 podaj chociaż jeden przykład dlaczego benzyna pali więcej bardziej awaryjna
A co z hamowaniem silnikiem w dieslu?
1.6 mpi lpg audi a4 pół miliona km . Kompresja jak należy i jeździ często w trasy. A to że bierze olej to trudno 0.4l/1000km (tryb autostradowy bo w mieście brak ubytku) nie jest tragedią .
I pozostaje najważniejsze pytanie. Czy masz go od nowości? Ponieważ już dawno mógł mieć milion tylko na desce połowę mniej 😁
@@pawelpawlowski7734 może i tak ale jestem 2 właścicielem. Jest kolor lgbt 😂 jeździła nim kobieta . I lakieru do okola do 150 mikronów max
Piękne te Volvo :)
Powiedzcie co myślicie o tankowaniu oleju opałowego do starego TDI. Cena niższa ale czy warto?
Przepali, sprawdzone ;)
trzeba tylko częściej filtr paliwa zmieniać, bo opał może mieć zanieczyszczenia
To może olej rzepakowy? Jest jeszcze tańszy i fajny zapach daje polecam spr
@@pawelpawlowski7734 lałem do pasaata b4 nie raz 1.9 tdi do seata Cordoby 1.9 sdi i śmigali dalej jak paliwo było drogie to ludzie kombinowali z rzepakiem i innymi specyfikami
Robicie aferę ze przejechała skoda milion w Polsce mnóstwo jest takich samochodów tylko cofnięte 3×300 tysi i zostaje 200 na cały czas .
Mój szwagier ma 1.8t w lpg i tam co roku przybywa tylko 1000km na liczniku(bo już 300tys jest) a auto nie stygnie więc pewnie on już dobił do 700tys a ile było wcześniej skręcone kto to wie
Kupić auto z przebiegiem 999999 km?
Wy. Ieniac olej co 60tys km wyciagac konary drzew... Przewozic płytki ze sklepow budowlanych diesle to lubią i lac opał
Ja olej w swoim dizlu wymieniam co 10k i oczywiście wszystko robione na bieżącą tylko jezdzic
Jestem prawie pewny jak coś niech mnie ktoś poprawi, ale w nowoczesnych dieslach komputer silnika może włączyć świece żarowe podczas odpalania oraz gdy silnik pracuje do momentu uzyskania określonej temperatury.
Już nie w takich nowych. Myślę,że jest to stosowane spokojnie od dekady już. Masz rację, świece w dieslu po uruchomieniu jeszcze grzeją przez jakiś czas 😉
Mam 1.9TDI AHU 90KM. Auto z 00r. ale konstrukcja silnika to raczej początek lat 90. Świece w zależności od temparatury grzeją 2 do 3 minut po odpaleniu. Ciekawostką jest to że ostatnio odpalałem auto przy temperaturze +12*C. Świece żarowe przed odpaleniem oczywiście nie załączyły się (zapalają się gdy temperatura otoczenia ma poniżej chyba +6*C) ale po odpaleniu włączyły się na ok 2 minuty. Mimo +12*C. To chyba jakieś kwestie ekologiczne. Może w celu szybszego podgrzania katalizatora... cholera wie
Audi a6 , 3.0 d quatro. Od 10 tyś max 12 tyś, wymiana oleju . Automat co 60 tyś wymiana oleju. Raz na rok mechanik widzi go na przeglądzie. Przez 4 lata zero problemu
Passat 1.8T co 10tyś olej zmieniam i zero problemów :)
@@LukaRosi27 miałem audi 1.8t z 2002r. Kupiłem go z nowym tu. Wymiana oleju tak samo jak ty. Nastepny tuv przeszedł śpiewająco. Sprzedałem go po 3 latach. Zaraziłem się a6 w quatro . Zrobiłem czipa na 290 kuca i 530 NN. Odwdzięcza się ładnie bo zmienia się olej xd
@@marekgolebiewski1216 Ja mam podniesione do 230KM ale kosztowało mnie to ponad 5 tyś
@@LukaRosi27 ladnie . Wiadomo dizel a benzyna jest inaczej. Caly czas chodzi o dbanie o to wszystko jak chce się jeździć. Mnie w a4 1.8 , 150 km denerwowało, jak było slisko za nic nie dało się ruszyć z pod swiatel szybko. Wyobrażam sobie twoje 230 na jednej osi. Wiem , że trzeba się tego nauczyć i przyzwyczaić. Moim quatro naciskam gaz jestem 200 metrów i widzę jak inni dopiero ruszają XD
mój Opel GrandlandX 1,5d 130km w mieście+średnie trasy - 5,8~6,4 L/100KM :)
Koszt naprawy układu paliwowego zrekompensuje spalanie :)
dobre rady wujku
Fajny odcinek
Dzieki!
No to teraz poproszę o filmik jak zrobić milion na Pb 😁
Pewnie podobnie jak w dieslu:) minimalna trasa dziennie 500 km, nigdy jazda po miescie i milion sie pewnie zrobi. Ja narazie 450 dociagam na pb bez problemow
@@kubek-w-kubek Jaka furka i silnik? pozdro
@@thomek5 a3 8p 1.6 bse silnik :)
Słynna głowica bse i brak problemów, szach mat teorie spiskowe :)
@@thomek5 podobno glowica nie wytrzymuje przegrzania czyli pracy na lpg.. Dlatego nie zagazowuję. No ale auto u mnie chodzi tylko w trasie.
Mnie ciągle męczy stosunek start stop do turbiny..... W mojej kia Carens 1.7 crdi jak ją pogonie na trasie i później wjeżdżam do miasteczka hamując powolutku biegami to ona i tak i tak sie gasi na czerwonym....nie wiem czy to dobrze czy źle dla tej turbiny
Witam jaki olej zastosować do silnika 1.6 tdi VW 43 tyś przebiegu
Taki jaki zaleca producent.
@@arturmaliszewski5429 tylko jakiego producenta
@@wojtekgumienny784 k*rwa człowieku sprawdź sobie specyfikację a nie zadejesz gówniane pytanie
@@stachuk3167 Człowiek grzecznie się pyta a ty od razu z taką agresją. Po co te nerwy,nie masz nic do powiedzenia w tej sprawie to lepiej nic nie pisz i tyle.
@@adamgaloch2470 bo wkurza mnie jak widzę tak debilne pytanie
Nie ma odpowiedzi w pytaniu czy grzać disela zanim ruszymy? Jak mysicie lepiej zagrzać samochód przed jazdą w zimie powiedzmy 5-10 min ?
10 min, to przesada. Ja co prawda jestem młodą kierowczynią, ale w zimę czekam około 3 minuty zanim ruszę. Mam Skodę Octavie 1.9 tdi
gdyby dizle miały być wyfane to Niemcy już by nie kupowali nowych samochodów z dizlem a jezdzi nowych bardzo dużo
Dziękuję Waldku za filmik. Trochę się uspokoiłem. Niedługo będę odbierał Toyotę Proace City Verso w dieslu.
Będę lał od początku V-power.
Olej będę wymieniał co 10 tyś. I może jakoś to będzie... :-)
Lej,lej 🤣 wolalbym wlac dobry dodatek do paliwa ua-cam.com/video/ZCGUqqBSMLM/v-deo.html
To jest bzdura z tym V-power ale rób co chcesz - Twoje pieniądze ;p
No jak to mówią. Pije za swoje , lał też będę za swoje ;-)
Diesel + benzyna= normalna rodzina
Nie można lać paliwa premium do każdego auta. Po pierwsze zapraszam do przeczytania instrukcji samochodu lub sprawdzenie naklejki przy wlewie (95+).
W moim starszym złomie musi być specjalna zworka, do przestawiania zapłonu inaczej jest to wersja tylko 95-oktanowa. Po drugie zapraszam na kanał m4k
Wystarczy zastosować się do kilku rzeczy, wymieniać olej i filtr powietrza co 10 tys. i nie słuchać Mirka mechanika, że jak ma 300 tys. to trzeba lać mineralny, filtr paliwa co druga wymiana oleju, lać dobre paliwa co nie zawsze jest takie oczywiste oraz nie stosować PSJ.
Proszę o rozwinięcie odnośnie stwierdzenia, że jeśli do pracy ma się 1,5km to diesel długo nie posłuży, bo się nie zdąrzy zagrzać. Ilość odpaleń na zimnym jest taka sama, co u osoby dojeżdżającej powiedzmy 10km więc w czym rzecz?
Nie odparuje wilgoć zgromadzona w silniku po postoju
Przede wszystkim dobry olej co 10 000 km, filtry raz do roku i wymieniać rozrząd 1x na 60 tyś i auta z tym silnikiem(1,9 90 i 110km) będą jeździć wiecznie
Wyszloby na to ze np u mnie zmiana oleju co 6 tyg a rozrzad co 10 miesiecy? To sie w prywatnym aucie nie kalkuluje, zbankrutowalbym. Troche te rady chyba za bardzo restrykcyjne
@@kubek-w-kubek No cóż, wszystko zależy od Ciebie. Ja takie zasady w swoich autach stosuję i nie narzekam że muszę naprawiać później. Audi A6, 21 lat, 4 rok w kraju, transport własny z DE. Rocznie robię około 20 tyś km w różnych warunkach i taką mam zasadę. Nawet wcześniej w Audi 80 1Z też tak robiłem i nigdy żadnych problemów 👍
@@misieka6113 ja tak samo. Dwoma autami zrobione prywatnie 700 tys km od 2006 roku. Kazdy ma swoj sposob chyba na auta i tyle. Mechanikow nie odwiedzam prawie bo sam ogarniam podstawy
Co 2 lata interwały wymiany oleju dla firm flotowych. Ciekawa koncepcja.