2. Emanuel Lasker - Nejlepší hráči po padesátce - Robert Cvek, aneb nejlepší padesátníci

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 15 вер 2024
  • Emanuel Lasker se narodil 24. prosince 1868 a zemřel 11. ledna 1941. Dožil se tedy 72 let. My ho známe jako druhého mistra světa, který byl celých 27 let (!) mistrem světa v šachu.
    Emanuel Lasker mi tak trochu připomíná Leonarda da Vinciho. Byl to renesanční člověk, který se věnoval - na špičkové úrovni - více věcem. Byl mistr světa v šachu, skvěle hrál i bridž - reprezentoval Německo na počátku 30. let v této karetní hře. Lasker si zamiloval i hru Go, patřil mezi nejsilnější evropské hráče této hry.
    Lasker měl excelentní nadání na šachy. Navíc si toto nadání brousil hrou o peníze, aby měl na živobytí. Jak píše Garry Kasparov, je možné, že odtud se bere jeho zvyk se na každou partii plně koncentrovat. Protože když hrajete " o love", pak je každá partie důležitá.
    Lasker v té době vyzval na zápas Tarrasche, ten ale odmítl. Lasker odcestoval do Ameriky, kde vyhrál v roce 1893 turnaj v New Yorku 13/13 (!) Takže opět nejenom Bobby Fischer vyhrál turnaj se 100% ziskem bodů. A pod těmito úspěchy Lasker vyzval mistra světa Steinitze o titul mistra světa! A (starý) mistr světa nikdy, nikomu neustoupil. Zápas mohl začít.
    Zápas Steinitz - Lasker začal v březnu roku 1894 a hrál se v několika amerických městech. Zápas nakonec vyhrál Lasker a relativně jasně +10 -5 =4. Nicméně začátek nebyl vůbec snadný pro vyzyvatele a zřejmě rozhodla sedmá partie, kde Lasker "starého pána" tvrdě "ošejdil."
    Lasker jasně předběhl dobu. Hrál podle principů Steinitze. Jeho styl byl naprosto univerzální. Dokáže skvěle útočit, ale snad ještě lépe se bránit. Koncovky? V té době nejvyšší úroveň. Chápání hry a strategické pojetí šachu je opět u Laskera na nejvyšší úrovni.
    Povídání o Laskerovi by bylo moc dlouhé, proto budu muset přeskočit na hlavní téma +50. Lasker tedy šachovému světu vládl velmi dlouho, když obhájil svůj titul proti Marshallovi, Tarraschovi, Janowskemu (tomu 2x) a Schlechterovi.
    V roce 1918 je Laskerovi padesát let. Je stále mistrem světa, ale jeho vláda začíná pomalu zapadat, protože se objevuje J.R.Capablanca. K zápasu dochází v roce 1921. Lasker vinou inflace přišel o veškeré své úspory a byl nucen zápas odehrát, navíc v Havaně (nepříjemné klima pro "staršího" Evropana). Nabídka 11 000 dolarů nešla odmítnut. Nejde ale jen o finanční věci. V té době Capablanca hraje "jako bůh" a šachová veřejnost prahne po souboji. Nakonec ale Lasker - který není fit a také už není nejmladší - zápas vzdává, když 4 partie prohrává a deset remízuje. Nutno napsat, že Lasker po otřesech z první světové války a událostech hned po ní (vřele doporučuji si přečíst nebo podívat se na dokument(y) o té době) byl značně otřesen a hrál pod své možnosti.
    Zde by mohl příběh skončit. Jenže on v podstatě začíná (!) Lasker v roce 1923 hraje (už coby exmistr světa) turnaj v Moravské Ostravě a jasně ho vyhrává, když dělá 10,5 ze 13, bez prohry! Před Rétim, Grünfeldem, Selezněvem, ale i Euwem, Bogoljubovem atd. Pak ale přichází další šok...
    V roce 1924 se hraje super turnaj v New Yorku, kde hrají nejlepší hráči té doby, včetně mistra světa Capablancy. A jak se vedlo 55 letém Laskerovi? Neuvěřitelně, vítězí, když dělá 16 bodů z 20 partií (!!) Druhý je Capa s 14,5 body a třetí Aljechin s 12 body. To je neuvěřitelné a jak dodává Garry Kasparov: "přitom v každé partii bojoval jako lev."
    Opět by tímto mohl náš příběh skončit, ale nekončíme. V roce 1925 je znovu před Capablancou na velkém Moskevském turnaji. Vítězí tehdy Bogoljubov 15,5/20, druhý je Lasker 14/20 a až třetí je Capa 13,5/20. Opět skvělá hra "nestárnoucího" Laskera.
    A to měl být poslední turnaj Velkého Emanuela Laskera. Odebral se na odpočinek, ale stále se (samozřejmě) zajímal o šachy, dělal někdy rozhodčího atd. Do toho se zabýval filozofií, bridžem a hrou Go.
    Osud ale chtěl jinak. Lasker byl žid. V roce 1933 se stává V Německu říšským kancléřem Adolf Hitler... Lasker musí ze země uprchnout a přichází o svůj majetek. Je nucen znovu hrát šachy.
    V roce 1934 tak hraje Lasker, který už má 65 let (!!) v Curychu, kde hned v prvním kole poráží Euweho... ano, to je ten chlapík, který o rok později poráží v zápase o korunu Aljechina. Lasker hraje výborně, ale "neudýchá" druhou polovinu turnaje. Není divu, hraje se tvrdě, denně 8 hodin, bez volných dnů i bez dnů na dohrávku. Lasker skončil na velmi dobrém 5. místě.
    Nelze nesouhlasit s Talem, cituji z knihy Garryho Kasparova moji velcí předchůdci: "Největším z mistrů světa byl samozřejmě Emanuel Lasker. Na šachové desce dělal i nemožné! Byl vynalézavým taktikem, vyhrával, zdálo by se, i partie zcela beznadějné."
    Robert Cvek
    Staňte se členem tohoto kanálu a získejte přístup k těmto výhodám:
    / robert a petr šachy
    e-schop: www.rpsachy.cz/
    www.sachycvek.cz
    www.sachyvlcnov.cz
    www.nss.cz
    facebook: / petr.koutnyy.5
    Šachové videa od lidí co mají rádi šachy.

КОМЕНТАРІ • 6

  • @asvusvk7258
    @asvusvk7258 3 роки тому +1

    strašne mňa tieto veci bavia a zaujímajú, asi si to vyberiem ako jednu zo štúdií po tom, ako dokončím školu :) Ono je škoda, že toto moc historikú nezajímá, tak by to bolo možno na čase zmeniť. Ale to má ešte hooodne čas :D.

  • @eduardjozefgregor5103
    @eduardjozefgregor5103 2 роки тому

    Nezapomněli jste na Samuela Reshevského ?

  • @lubomirmakky
    @lubomirmakky 3 роки тому

    som zvedavý aký seriál bude nasledovať

  • @JV-hp3cl
    @JV-hp3cl 3 роки тому

    Není hezčí ráno než s RaP. :) Lasker byl jeden z nejlepších hráčů historie, i když jsem tu čekal spíš Viktora. Kdože to po turnaji v New Yorku říkal, že "Lasker má výsledky, Capablanca titul a Aljechin styl mistra světa"? Jinak zajímavá knížečka je www.databazeknih.cz/knihy/laska-carla-haffnera-k-remizam-168691, vlastně zápas Lasker Schlechter.