Witam, nie zgodze sie co do salania. Zamontowalem ostatnio bufor 1000l sas do kotla smieciucha( zebiec 20kw dom 170m2 grzejniki)2 obiegi,1 kociol bufor i 2 bufor c.o. i c.u.w. Od rozpalenia do wygaszenia pracuje na max obrotach ladujac bufor kolka godzin az do wygaszenia na jednym zasypie. Potem bufor oddaje cieplo kilka godzin. Zakladajc ze w trakcie rozladowywania ciepla z bufora, kociol nie dziala a jest cieplo w domu kilka godzin, to znaczy ze mniej spala przez ograniczenie soalania podczas rozładowywania bufora. Z mojego doswiadczenia przed instalacja bufora spalalem 1tone wegla na miesiąc, obecnie jest to okolo polowe mniej, wiec nie rozumiem teorii. Poza tym co wyżej robota super. Wyglada zjawiskowo.
Witam. Domek większy od mojego. Planuję przejście z groszku na pellet. Plan mam podobny: piec sas + bufor. Jeden dylemat, tutaj kociołek 12kW + 1000 bufor. Nie lepiej przewymiarować kociołek np 15kW? Szybciej będzie grzał bufor. Ja mam grzejniki, więc może u mnie będzie lepsza większa moc?
Jestem zwykłym gościem który ma mierna wiedzę w tej tematyce. Gratuluję dobry kanał dobrze wszystko wytłumaczone lepiej się nieda.ps pozdrawiam Pana Staszka
Ochrona powrotu jest 60 stopni, kocioł jest wygaszony bo bufor załadowany. Tem. kotła spada i sam będzie się rozpalał aby sam siebie podgrzać do 60 stopni i czy mniej faktycznie będzie rozpalań kotła.
Bardzo podobają mi się Pana realizacje i nie ukrywam że to właśnie Pan sprawił że będąc na etapie projektowania domu (kotłowni) zmieniłem pierwotne założenia z kocioł zagazowujący + buffor 1000l na kocioł pelletowy + bufor 1000l z tym że zastanawia mnie jak to finalnie jest z tym buforem bo w tym filmie kilkukrotnie podkreśla Pan, że bufor nie zmniejsza spalania przy czym na innym mówi Pan że według producenta bufor może zredukować spalanie nawet do 20% i w tym samym lub innym filmie (nie pamiętam, trochę się tego obejrzało :D) wylicza Pan oszczędności ok 700kg w sezonie wynikające z mniejszej ilości rozpaleń. Tak więc jak to jest?? :D
moze bede zgryzliwy ale nadziwic sie nie moge jak firma wykonujaca takie fajne prace ,powazna i z sukcesami ,bardzo dobrze dokumentujaca swoja prace ,(lubie to ogladac) uzywa tak malych samochodow i ma jeszcze satysfakcje ze bufor sie ''zmiescil'' ---toz po pierwszej robocie sprzedal bym to badziewie za przyslowiowa zlotowke ,sam jezdze leciwym Iveco 35S 1999r0 sredniej dlugosci ,wysokosc stania 192cmdl paki ponad 4m,drzwi wykladane na boki ,wygoda przestrzen -nastepne moje bedzie w wersji long max ,wchodzi do srodka przyslowiowa szafa 4drzwiowa z lustrem i i słoń i jeszcze miejsca zostanie ,jako serwisowka -niezastopiane ....pozdro dla p.Stanislawa i p.Lukasza -Stary Wapniak -Krzycho😇
@@krzysztofkawiecki5741 dobrze ze ja na codzień nie targam tych buforów a była to akcja jednorazowa. Po jednej godzinie w a iveco nigdy więcej do niego nie wsiadłem. Sory,każdy ma to co chce mieć.
Mimo iz w mojej kotlowni nadal kociol wszystkopalny, to wszelkie cieplo idzie najpierw do bufora, a z niego jest dzielone...nie zamienilbym juz na stary system bez bufora
A i jeszcze jedno ja podlaczylem kiedys bufor a przed samym buforze dalem trojniki i dzieki temu woda cwu laduje sie z buforem . Oczywiscie zalezy gdzie zainstalujesz czujnik od bufora. Pozdrawiam
Fajny materiał by zaczerpac wiedzy na temat bufora. Sami jesteśmy w posiadaniu bufora 1200l w polaczeniu kominek z płaszczem wodnym +piec gazowy. Zastanawiam sie jaka temperature dobrac by ruszyla pompa ładujac bufor...? docelowo na sterownika bylo 55 stopni. Czy obnizenie na 50 ma znaczenie na przelamaniu wychlodzonego bufora. Zawór temperaturowy jest 45 stopni. Jestem na etapie uczenia i obserwacji jak to bedzie funkcjonowac. Pozdrawiam
Panie Łukaszu czy to nie jest tak z tym buforem i spalaniem jak z samochodem że na przykład mam do przejechania 100km i przejadę to na raz to spale przykładowo 10l paliwa a jeżeli zrealizuje to przez 10 dni to wyjdzie około 15l paliwa. Więc czy jak kocioł marnuje paliwo na dawki startowe i rozgrzewanie się to nie spala więcej? Pozdrawiam.
Czym się chwalisz , zmontowałeś kotłownie z gotowych elementów jak z klocków LEGO .Ciekawe czy byś zrobił instalacje w domu mając do dyspozycji rury stalowe ,gwintowanie i palnik do spawania ? Żeby grzało bez pomy
Jeżeli kocioł z buforem będzie pracował z max mocą a do tej pory, bez bufora nie pracował ze swoją max mocą to przynajmniej w teorii spalanie (ilość) powinno się zmniejszyć o wartość równą różnicy między max moc kotła z buforem minus dotychczasowa moc kotła bez bufora - pewnie parę procent (może być niezauważalne bo warunki pogodowe również wpływają na zapotrzebowanie energetyczne domu i rok grzewczy nie jest zawsze taki sam). Natomiast bufor powinien wydłużyć żywotność kotła no chyba że nie ... bo pracuje na max ... ot zagadka???!!!
Katalogowa kotłownia, gratuluję pracy i efektu końcowego -kotlownia pracuje i wygląda. Posprzatane jest wtedy gdy podłoga jest wytarta na mokro, dobrze zapamiętane ;) Ps jeśli mogę coś za sugerować to na zaworach bezpieczenstwa można założyć rurę zrzutową, w razie uruchomienia zaworu czynnik grzewczy jest tylko na posadzce. Pozdrawiam.
Mam dwa obiegi parter i pietro oczywiście osobno i pytanie moje czy robiac jedno podmieszanie czyli jeden obieg jak zepne dwa rozdzielacze do siebie i puszcze ten jeden obieb czy to bedzie ok dla mojej instalacji?
Witam. Posiadam również bufor I na samej górze bufora mam zamontowany odpowietrznik automatyczny czy mozna wstawić tam trójnik I podpiąć tam zasilanie np na grzejniki ( cokolwiek) czy pompa nie będzie zaciągać powietrze przez ten odpowietrznik? Zawsze stosuje zasadę odpowietrznik za pompą lecz w tym przypadku tak nie będzie. Proszę o radę.
A ja myślę że z buforem kocioł spali mniej niż bez napewno kocioł na ekogroszek, sprawność kotła jaką podaje producent np. 92% to sprawność przy 100% mocy na jakiej może pracować dany kocioł np. 15kw jeśli kocioł większość czasu w okresie grzewczym pracuje np. na 50% swojej mocy bo jest w miare ciepło to sprawność kotła spada znacznie a jak jest podłączony do bufora to pracuje na 100% dopóki nie zagrzeje go do zadanej temperatury. Zgadza się pan z tym?
Logika czasem zawodzi. Pomyśl tak jak dojedziesz autem do celu to je gasisz aby nie zużywało opału. Bufor ma za zadanie akumulować (magazynować ciepło). 😉😉😉 Jeżeli zapotrzebowanie budynku jest x to ono się nie zmienia i trzeba do tego budynku dostarczyć x energii.
@@karluk-hydro Ale matematyka nie kłamie jeśli do zagrzania domu kocioł potrzebujemy x kw a te x kw wyprodukuje kocioł ze sprawnością 46% bo większość czasu pracuje na 50% swojej mocy nominalnej a mógł by pracować na 100% z buforem, minus to co bufor wytraci podczas postoju przy oddawaniu ciepła, ktoś mądry musiał by sprawdzić i policzyć. Pozdrawiam.
@@karluk-hydro no bzdury ... zapotrzebowanie budynku sie nie zmienia ale kocioł musi te kW wytworzyć, co prawda w ekodesing sprawności na małych mocach się poprawiły ale i tak poniżej 30% mocy sprawność leci w dół ostro a na wiosnę i jesieni nieraz takie i niższe zapotrzebowanie jest. Do tego można dograć perfekt jedną nastawę dla paliwa na wiekszej łatwiejszej do ustawienia mocy na czym tez dużo zyskamy. No i zmienić kocioł albo tylko sterownik na lepszy bo sas to problemy i tylko instalator co ma pojecie i go ustawi .
Panie Łukasz mam pytanie bo mam kocioł na eko groszek i chce w niedługim czasie doposażyć instalacje w bufor. Jak to połączyć żeby miało sens ? Czy grupy pompowe będą czytać temperature z bufora i sie wtedy załączać ? Czy trzeba doposażyć w jakieś oddzielne sterowanie ? Narazie steruje wszystkim sterownik kotła.
-W moim odczuciu nie każdy kocioł na eko groszek polubi bufor. -Załączenie grup pompowych następuje od czegoś, albo sterownik pokojowy, albo listwa ogrzewania podłogowego, albo Temperatura kotła, albo Temperatura bufora... dużo zależności. -kocioł firmy SAS należy doposażyć w moduł bufora.
Witam, gdybym do bufora 1000 i cwu 400l podłączył kominek pw 12kw, to bym musial na etacie w salonie robic😂. Na szczęście do wody oddaje 24kw, więc 1 wsad wystarczy. Pzdr.
Mam pytanie. Zauważyłem że nie ma pan zasilania Bufora z CO na samej górze tylko tak mniej wiecej po środku. Pytam ponieważ też mam bufor i zasilanie z kotła mam na samej górze a chciałbym tam podłączyć podłogówkę i zastwiam się czy nic się nie stanie jak podłączę zasilanie z kotła na środek bufora.
Nic się nie stanie gdy zasilanie z kotła będzie w połowie bufora. Fizyka podpowiada że wodą gorąca i tak bedzie w górnej części bufora... Chyba wspominam o tym w video
Witam Serdecznie. Świetna robota. Mam pytanko. Dom 125mk dobrze ocieplony 20cm grafit + 20cm na podłodze, na całości podłogówka, rodzina 4 osobowa w tym 3 kobiety więc CWU będzie trochę potrzebne - myślę że 200-250l, zastanawiam się nad kotłem SAS tylko czy wystarczy 10kW czy raczej 12kW i czy potrzebny jest aż taki duży bufor czy nie wystarczy 500l. Jeszcze jedno czy wykonujecie tego typu instalacje w województwie śląskim. Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam Robert
Czy piec na pellet ma sens przy ogrzewaniu podłogowym? Jak to jest, że w podłogę idzie 30 stopni jak ten piec grzeje do jakiś ogromnych temperatur? To dzięki temu buforowi?
Polska 40 lat do tylu , w skandynawi jest komunalna kotłownia nie trzeba kotłów ani pieców w domu i do domu wpadają dwie rurki z kotłowni a co najlepsze to że jest tańsze ,zero serwisowania a w Polsce każdy sam sobie rzepkę skrobie i wydaje tyle pieniędzy na to inwestycje i dziwią się ludzie że w Polsce zle
fajny wpis, porównaj z czego to ciepło jest w skandynawi... w pl miejskie ogrzewanie staje się coraz droższe. W centrum małego miasta ogrzanie 50m2 potrafi kosztować miesięcznie na granicy 1000 zł, a m3 ciepłej wody zbliża się do 200 zł. Z drugiej strony np Isladia... ogrzewanie kosztuje grosze i jest miejskie, chyba teraz już wiesz czemu nie zawsze zna wspólnym garnuszku jest tanio. Pozdrawiam Łukasz
W Skandynawi u mnie w mieście spalają śmieci bez emisyjnej plus korą, niedaleko mojego miasta kotłownia pali węglem z Kolumbii ( nowa kotłownia ) bez emisyjnej bez żadnych kominów a w polsce szkoda gadać jak ludzie musza się męczyć , tak jak pisałem 40 lat za murzynami bo złodzieje żądzą
W Polsce już niektóre miasta będą cieszyć się źródłami geotermalnymi do ogrzewania. Będą więc miejsca gdzie już tak drogo nie będzie. Pozdro dla całej ekipy. Łukasz pozdrów Pana Staszka. Dobra robota 👍
Zamiast bufora ja bym dał pompe ciepła do grzania wody tylko w okresie ciepłym a jak się zrobi chłodno odłączyć i peletem. Co myślisz o takim rozwiązaniu?
U mnie firma budowlana zamontowała peleciak, serwis nie dał gwarancji, wszystko do przeróbki! Teraz działa, wszystko w porządku. Miało być dobrze, wyszła podwójna robota na koszt firmy!
Fajnie ze Ty jesteś 🤔, źle jeszcze raz fajnie ze wy jesteście 👍
Jak zwykle wszystko przekazane perfekcyjnie.Pozdrawiam Panów.Na razie tylko oglądam,ale jak będę zmieniał kiedyś żródło ogrzewania to się zgłoszę.
Dziękuję za miłe słowa.
Z ciekawości... jaki region Polski?
Zapraszamy
Dolny Śląsk.45 km od Wrocławia koło Oleśnicy.@@karluk-hydro
@@dariuszszczepaniak9552 piękne okolice
Witajcie pieknie ten Sas wyglada ma co ciągnąć. Pozdrawienia dla Stanisława no i prowadzącego 😊
Pierwszy rozruch może wydawać się ciężki... natomiast tak naprawdę ten bufor dla kociołka tej klasy to fraszka.
Dziękuję za pozdrowienia.
😉😉😉
Bardzo dobrze Pan mówi robicie bardzo efektywne i estetyczne instalacje 👍🍻💪
Staramy się
Witam serdecznie chlopaki kawał dobrej roboty 😂
Dziękuję
Pozdrawiam
Witam, nie zgodze sie co do salania. Zamontowalem ostatnio bufor 1000l sas do kotla smieciucha( zebiec 20kw dom 170m2 grzejniki)2 obiegi,1 kociol bufor i 2 bufor c.o. i c.u.w. Od rozpalenia do wygaszenia pracuje na max obrotach ladujac bufor kolka godzin az do wygaszenia na jednym zasypie. Potem bufor oddaje cieplo kilka godzin. Zakladajc ze w trakcie rozladowywania ciepla z bufora, kociol nie dziala a jest cieplo w domu kilka godzin, to znaczy ze mniej spala przez ograniczenie soalania podczas rozładowywania bufora. Z mojego doswiadczenia przed instalacja bufora spalalem 1tone wegla na miesiąc, obecnie jest to okolo polowe mniej, wiec nie rozumiem teorii.
Poza tym co wyżej robota super. Wyglada zjawiskowo.
Pozdrawiam
Łukasz
Super robota naprawdę szacun pozdrawiam
Dziękuję
witam,
super robota! jestem przed wyborem kotła na pellet
Witam. Domek większy od mojego. Planuję przejście z groszku na pellet. Plan mam podobny: piec sas + bufor. Jeden dylemat, tutaj kociołek 12kW + 1000 bufor. Nie lepiej przewymiarować kociołek np 15kW? Szybciej będzie grzał bufor. Ja mam grzejniki, więc może u mnie będzie lepsza większa moc?
Jestem zwykłym gościem który ma mierna wiedzę w tej tematyce. Gratuluję dobry kanał dobrze wszystko wytłumaczone lepiej się nieda.ps pozdrawiam Pana Staszka
Ochrona powrotu jest 60 stopni, kocioł jest wygaszony bo bufor załadowany. Tem. kotła spada i sam będzie się rozpalał aby sam siebie podgrzać do 60 stopni i czy mniej faktycznie będzie rozpalań kotła.
Nie będzie się rozpalal bo i po co skoro ma moduł bufora.
Bardzo podobają mi się Pana realizacje i nie ukrywam że to właśnie Pan sprawił że będąc na etapie projektowania domu (kotłowni) zmieniłem pierwotne założenia z kocioł zagazowujący + buffor 1000l na kocioł pelletowy + bufor 1000l z tym że zastanawia mnie jak to finalnie jest z tym buforem bo w tym filmie kilkukrotnie podkreśla Pan, że bufor nie zmniejsza spalania przy czym na innym mówi Pan że według producenta bufor może zredukować spalanie nawet do 20% i w tym samym lub innym filmie (nie pamiętam, trochę się tego obejrzało :D) wylicza Pan oszczędności ok 700kg w sezonie wynikające z mniejszej ilości rozpaleń. Tak więc jak to jest?? :D
moze bede zgryzliwy ale nadziwic sie nie moge jak firma wykonujaca takie fajne prace ,powazna i z sukcesami ,bardzo dobrze dokumentujaca swoja prace ,(lubie to ogladac) uzywa tak malych samochodow i ma jeszcze satysfakcje ze bufor sie ''zmiescil'' ---toz po pierwszej robocie sprzedal bym to badziewie za przyslowiowa zlotowke ,sam jezdze leciwym Iveco 35S 1999r0 sredniej dlugosci ,wysokosc stania 192cmdl paki ponad 4m,drzwi wykladane na boki ,wygoda przestrzen -nastepne moje bedzie w wersji long max ,wchodzi do srodka przyslowiowa szafa 4drzwiowa z lustrem i i słoń i jeszcze miejsca zostanie ,jako serwisowka -niezastopiane ....pozdro dla p.Stanislawa i p.Lukasza -Stary Wapniak -Krzycho😇
@@krzysztofkawiecki5741 dobrze ze ja na codzień nie targam tych buforów a była to akcja jednorazowa.
Po jednej godzinie w a iveco nigdy więcej do niego nie wsiadłem. Sory,każdy ma to co chce mieć.
Mimo iz w mojej kotlowni nadal kociol wszystkopalny, to wszelkie cieplo idzie najpierw do bufora, a z niego jest dzielone...nie zamienilbym juz na stary system bez bufora
Racja!
A i jeszcze jedno ja podlaczylem kiedys bufor a przed samym buforze dalem trojniki i dzieki temu woda cwu laduje sie z buforem . Oczywiscie zalezy gdzie zainstalujesz czujnik od bufora. Pozdrawiam
Witam do jakiej temperatury nagrzewacie bufory chodzi mi o czujnik góra dół ? Oczywiście chodzi o duży bufor na co . ? Pozdrawiam
a czy podczas kazdorazowego rozpalania nie zuzywa piec wiecej pelletu niz jak pracuje na swoich optymalnych parametrach ?
Raczej tak, ale to chyba niewielka różnica przy pelecie. Za to przy piecu na węgiel, to na pewno różnicę robi.
Dzień dobry dlatego Viega ma lepsze ksztaltki 🤔 niż Geberit takie jest moje zdanie
Fajny materiał by zaczerpac wiedzy na temat bufora. Sami jesteśmy w posiadaniu bufora 1200l w polaczeniu kominek z płaszczem wodnym +piec gazowy. Zastanawiam sie jaka temperature dobrac by ruszyla pompa ładujac bufor...? docelowo na sterownika bylo 55 stopni. Czy obnizenie na 50 ma znaczenie na przelamaniu wychlodzonego bufora. Zawór temperaturowy jest 45 stopni. Jestem na etapie uczenia i obserwacji jak to bedzie funkcjonowac. Pozdrawiam
Temeraturowy 45 to faktycznie już około 40 °C zaczyna puszczać.
Pozdrawiam
Panie Łukaszu czy to nie jest tak z tym buforem i spalaniem jak z samochodem że na przykład mam do przejechania 100km i przejadę to na raz to spale przykładowo 10l paliwa a jeżeli zrealizuje to przez 10 dni to wyjdzie około 15l paliwa. Więc czy jak kocioł marnuje paliwo na dawki startowe i rozgrzewanie się to nie spala więcej? Pozdrawiam.
Coś w tym jest.
Natomiast na ogólne zużycie wpływa dużo więcej czynników.
Pozdrawiam
@@MiastoTG powiedz to tym co mają bufory dołożone do instalacji a ich zużycie opału spadło o połowę.
Witam. Co to za firma/model bufora z tak grubą izolacją?
Panie Łukaszu, czy gdyby Pan robil instalacje w nowym domu dla siebie to jakich rur by Pan uzył miedzianych czy stalomych i dlaczego? Pozdrawiam.
To zależy co miałbym na busie.
Bez różnicy.
Czym się chwalisz , zmontowałeś kotłownie z gotowych elementów jak z klocków LEGO .Ciekawe czy byś zrobił instalacje w domu mając do dyspozycji rury stalowe ,gwintowanie i palnik do spawania ? Żeby grzało bez pomy
@@kazimierzplichta6001 daj zlecenie to i grawitacja Ci zrobię.
Ja się nie chwalę... pokazuje kasztanom że można zrobić aby działało.
Tylko Tusk tylko Niemcy niech was Polaczków sprzeda Niemcom
Jeżeli kocioł z buforem będzie pracował z max mocą a do tej pory, bez bufora nie pracował ze swoją max mocą to przynajmniej w teorii spalanie (ilość) powinno się zmniejszyć o wartość równą różnicy między max moc kotła z buforem minus dotychczasowa moc kotła bez bufora - pewnie parę procent (może być niezauważalne bo warunki pogodowe również wpływają na zapotrzebowanie energetyczne domu i rok grzewczy nie jest zawsze taki sam). Natomiast bufor powinien wydłużyć żywotność kotła no chyba że nie ... bo pracuje na max ... ot zagadka???!!!
Sprawność kotła wzrasta wraz z temperaturą. Na piecu masz sprawność podaną i ta sprawność jest przy temp. Nominalnej pieca
Jaka moc pompy ustawić aby najefektowniej ładować bufor , większy przepływ czy lepiej wolniej
Zbyt dużo zależności aby odpowiedzieć precyzyjnie.
Trzeba postać w kotłowni.
Katalogowa kotłownia, gratuluję pracy i efektu końcowego -kotlownia pracuje i wygląda.
Posprzatane jest wtedy gdy podłoga jest wytarta na mokro, dobrze zapamiętane ;)
Ps jeśli mogę coś za sugerować to na zaworach bezpieczenstwa można założyć rurę zrzutową, w razie uruchomienia zaworu czynnik grzewczy jest tylko na posadzce.
Pozdrawiam.
Wolę tego nie robić... wówczas nie zawsze otwarcie zaworu zostanie zauważone.
Dziękuję za miłe słowa.
Mam dwa obiegi parter i pietro oczywiście osobno i pytanie moje czy robiac jedno podmieszanie czyli jeden obieg jak zepne dwa rozdzielacze do siebie i puszcze ten jeden obieb czy to bedzie ok dla mojej instalacji?
Jeżeli to są 2 razy grzrjnik lub 2 razy podłogówka i średnice są odpowiednie to może być ok
Witam. Posiadam również bufor I na samej górze bufora mam zamontowany odpowietrznik automatyczny czy mozna wstawić tam trójnik I podpiąć tam zasilanie np na grzejniki ( cokolwiek) czy pompa nie będzie zaciągać powietrze przez ten odpowietrznik? Zawsze stosuje zasadę odpowietrznik za pompą lecz w tym przypadku tak nie będzie. Proszę o radę.
Dobrej klasy odpowietrznik nie pozwoli zassać powietrza do środka instalacji, jak jego nazwa wskazuje ma odpowietrzać a nie napowietrzać.
Witam, widzę że Pan montuję kotły jednej firmy. Co Pan sądzi o innych na przykład Kostrzewa, pereko.
Nic nie sądzę.
Czyli są dobre czy nie
@@andrzejpaczek9812 nie mam zdania
Ok.
A ja myślę że z buforem kocioł spali mniej niż bez napewno kocioł na ekogroszek, sprawność kotła jaką podaje producent np. 92% to sprawność przy 100% mocy na jakiej może pracować dany kocioł np. 15kw jeśli kocioł większość czasu w okresie grzewczym pracuje np. na 50% swojej mocy bo jest w miare ciepło to sprawność kotła spada znacznie a jak jest podłączony do bufora to pracuje na 100% dopóki nie zagrzeje go do zadanej temperatury. Zgadza się pan z tym?
Logika czasem zawodzi.
Pomyśl tak jak dojedziesz autem do celu to je gasisz aby nie zużywało opału.
Bufor ma za zadanie akumulować (magazynować ciepło).
😉😉😉
Jeżeli zapotrzebowanie budynku jest x to ono się nie zmienia i trzeba do tego budynku dostarczyć x energii.
@@karluk-hydro Ale matematyka nie kłamie jeśli do zagrzania domu kocioł potrzebujemy x kw a te x kw wyprodukuje kocioł ze sprawnością 46% bo większość czasu pracuje na 50% swojej mocy nominalnej a mógł by pracować na 100% z buforem, minus to co bufor wytraci podczas postoju przy oddawaniu ciepła, ktoś mądry musiał by sprawdzić i policzyć. Pozdrawiam.
@@Piotr0x bufor na instalacji z kotłem na pelet pracuje on of. Np. W ciągu ostatniej doby ta instalacja pracowała 63 minut.
@@karluk-hydro no bzdury ... zapotrzebowanie budynku sie nie zmienia ale kocioł musi te kW wytworzyć, co prawda w ekodesing sprawności na małych mocach się poprawiły ale i tak poniżej 30% mocy sprawność leci w dół ostro a na wiosnę i jesieni nieraz takie i niższe zapotrzebowanie jest. Do tego można dograć perfekt jedną nastawę dla paliwa na wiekszej łatwiejszej do ustawienia mocy na czym tez dużo zyskamy. No i zmienić kocioł albo tylko sterownik na lepszy bo sas to problemy i tylko instalator co ma pojecie i go ustawi .
@@yareka1 bufor I kocioł zawsze pracuje z nominalną mocą. Więc bzdura.
Sas ma jeden z prostrzych sterowników w Polsce... no ale. 🤣🤣🤣
Panie Łukasz mam pytanie bo mam kocioł na eko groszek i chce w niedługim czasie doposażyć instalacje w bufor. Jak to połączyć żeby miało sens ? Czy grupy pompowe będą czytać temperature z bufora i sie wtedy załączać ? Czy trzeba doposażyć w jakieś oddzielne sterowanie ? Narazie steruje wszystkim sterownik kotła.
-W moim odczuciu nie każdy kocioł na eko groszek polubi bufor.
-Załączenie grup pompowych następuje od czegoś, albo sterownik pokojowy, albo listwa ogrzewania podłogowego, albo Temperatura kotła, albo Temperatura bufora... dużo zależności.
-kocioł firmy SAS należy doposażyć w moduł bufora.
Pytanie czymorzna.w.nim.zmienić.palnik.na.eko.groszek???
Witam, gdybym do bufora 1000 i cwu 400l podłączył kominek pw 12kw, to bym musial na etacie w salonie robic😂. Na szczęście do wody oddaje 24kw, więc 1 wsad wystarczy. Pzdr.
Kotłownia super 💪 jaki metraż do grzania?
Z miarka nie biegałem... Na oko 200m2
Hej na tej inwestycji instalacja jest z nierdzewki co zauważyłem , na innych robicie z miedzi ma to jakieś znaczenie oprócz ceny ?
Stal węglowa to nie nierdzewka.
Czasem ilość metrów rury decyduje o stosowanym materiale.
Witam mam pytanie czy wymagany jest wklad kominowy do pieca na pelet pozdrawiam serdecznie
Odpowiedź brzmi tak, kominiarz decyduje.
Bukowno pozdrawia😊
Pozdrawiam Bukowno 😉
Jaki jest koszt robocizny takiej instalacji?
Pozdrowienia dla pana Stanisława
Przekażę
Pozdrawiam
Mam pytanie. Zauważyłem że nie ma pan zasilania Bufora z CO na samej górze tylko tak mniej wiecej po środku. Pytam ponieważ też mam bufor i zasilanie z kotła mam na samej górze a chciałbym tam podłączyć podłogówkę i zastwiam się czy nic się nie stanie jak podłączę zasilanie z kotła na środek bufora.
Nic się nie stanie gdy zasilanie z kotła będzie w połowie bufora. Fizyka podpowiada że wodą gorąca i tak bedzie w górnej części bufora... Chyba wspominam o tym w video
@@karluk-hydro dzięki pozdrawiam
@@kamilbugajski5509 pozdrawiam
Panie Karolu prosze o informację jakimi rurami spina Pan to wszystko 22 czy 28 ?
16 PEX idzie wszystko na kaloryfery chyba że nie daje calowych
Witam Serdecznie. Świetna robota. Mam pytanko. Dom 125mk dobrze ocieplony 20cm grafit + 20cm na podłodze, na całości podłogówka, rodzina 4 osobowa w tym 3 kobiety więc CWU będzie trochę potrzebne - myślę że 200-250l, zastanawiam się nad kotłem SAS tylko czy wystarczy 10kW czy raczej 12kW i czy potrzebny jest aż taki duży bufor czy nie wystarczy 500l. Jeszcze jedno czy wykonujecie tego typu instalacje w województwie śląskim. Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam Robert
10 kW ogarnie ten dom.
Bufor im większy tym lepszy.
W jakim województwie Pan dziala?
Na terenie całego kraju.
Okolice trójmiasta pan robi?
Działamy na terenie całego kraju. Obecnie jesteśmy w Grudziądzu.
Pozdrawiam
Łukasz
Pytanie, czy motował Pan by zawor ATV w celu ochrony powrotu majac dwa obiegi grzewcze ze sprzeglem hydraulicznym ?
Nie
Efektywniej byłoby zamonrowac pomp ciepła do produkcji C.W.U z wężownicą.
Pewnie tak, ja niestety nie finansuje tego więc cóż ja mogę.
Witam a co Pan sadzi o defro ekopell 5 klasa
Nic
Az tak zle
@@RafaelPawenski-vp8gn pewnych tematów nie dotykam
Czy piec na pellet ma sens przy ogrzewaniu podłogowym? Jak to jest, że w podłogę idzie 30 stopni jak ten piec grzeje do jakiś ogromnych temperatur? To dzięki temu buforowi?
@@vladymyrmelnyk2755 za buforem zawór mieszajacy w grupie pompowej i możesz nawet 26°C pchać w podłogę.
@@karluk-hydro Ale czy przy takim zaworze mozna sobie podać dokładną temperature podłogówki? Czy z tym nie ma problemów?
@@vladymyrmelnyk2755 możesz ustalić temperatury jakie chcesz i nie ma z tym problemu
@@karluk-hydro a bez bufora też można uzyskać tak małą temperaturę na podłogowce,? bo mam małą kotłownie i niemam miejsca na bufor
@@kamilukasik5469 zawór mieszajacy za np sprzęgłem i uzyskasz niską temperaturę
Polska 40 lat do tylu , w skandynawi jest komunalna kotłownia nie trzeba kotłów ani pieców w domu i do domu wpadają dwie rurki z kotłowni a co najlepsze to że jest tańsze ,zero serwisowania a w Polsce każdy sam sobie rzepkę skrobie i wydaje tyle pieniędzy na to inwestycje i dziwią się ludzie że w Polsce zle
fajny wpis, porównaj z czego to ciepło jest w skandynawi... w pl miejskie ogrzewanie staje się coraz droższe. W centrum małego miasta ogrzanie 50m2 potrafi kosztować miesięcznie na granicy 1000 zł, a m3 ciepłej wody zbliża się do 200 zł. Z drugiej strony np Isladia... ogrzewanie kosztuje grosze i jest miejskie, chyba teraz już wiesz czemu nie zawsze zna wspólnym garnuszku jest tanio.
Pozdrawiam
Łukasz
W Skandynawi u mnie w mieście spalają śmieci bez emisyjnej plus korą, niedaleko mojego miasta kotłownia pali węglem z Kolumbii ( nowa kotłownia ) bez emisyjnej bez żadnych kominów a w polsce szkoda gadać jak ludzie musza się męczyć , tak jak pisałem 40 lat za murzynami bo złodzieje żądzą
Nabudowali stadionów za miast inwestować w Polskę to w piłkarzy inwestują
W Polsce już niektóre miasta będą cieszyć się źródłami geotermalnymi do ogrzewania. Będą więc miejsca gdzie już tak drogo nie będzie. Pozdro dla całej ekipy. Łukasz pozdrów Pana Staszka. Dobra robota 👍
Zamiast bufora ja bym dał pompe ciepła do grzania wody tylko w okresie ciepłym a jak się zrobi chłodno odłączyć i peletem. Co myślisz o takim rozwiązaniu?
U mnie firma budowlana zamontowała peleciak, serwis nie dał gwarancji, wszystko do przeróbki! Teraz działa, wszystko w porządku. Miało być dobrze, wyszła podwójna robota na koszt firmy!
Tak to jest jak budowlańcy robią hydraulikę 😉
@@karluk-hydro Właśnie, dziękuję.
Jaki koszt takiej kotłowni ?
Rozmowa dziś o tym co było kilka miesięcy temu nie ma sensu.
Po indywidualną wycenę zapraszam do rozmowy telefonicznej.
505 791 053
Pozdrawiam
Łukasz
Szukacie pracownika.
@@zbyszekrogozinski2817 a gdzie mieszkasz?
jestem po powodzi .kiedys ogrzewanie weglowe
warto założyć co pelet na zwykłe grzjniki dom nieocieplony z pustka powietrzna ?
zużywałem 5-6 ton wegla
@@romek__ zadzwoń jutro wieczorem do mnie
505 791 053
mam podobny pies sas czy montować bufor? daje to cos?
Oglądaj uważnie wideo i odpowiesz sobie na to pytanie sam.
Trochę tego jest tu na kanale...
@@karluk-hydro prześledze dziś każde Pana video
Mam sas23kw z dorobionymi rusztami na drewno stoi jak golas bez bufora i tak się wacham czy kupić
@@konradgornacki2032 bufor zawsze i wszędzie znajdzie uzasadnienie