9 березня Обретіння. Історія свята. Традиції святкування. Народні прикмети.

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 7 бер 2023
  • Сьогодні це свято, як і більшість інших, має християнське трактування та пов’язане з Іоаном Предтечею. Колись же, Обретіння було святом птахів. У цей день спостерігали за птахами та визначали за їх поведінкою врожай на наступний рік. Співали веснянок, зустрічали птахів біля свого дому, та навіть пекли спеціальні коржики.
    Християнське трактування: День Іоана Предтечі
    9 березня у православних християн та греко-католиків велике церковне свято на честь першого і другого обретіння глави Іоанна Предтечі. Святий Іоан Хреститель - був страчений шляхом відсічення голови. Але цю голову сховали, щоб уникнути наруги над нею. Вперше голову віднайшли у IV столітті, коли почали будувати храм на Ємонській горі. Тоді, щоб уникнути наруги над головою святого - її знову сховали, замурували у стінах храму. Вдруге голову віднайшли вже у 452 році. В результаті її перенесли у Константинополь.
    Оригінальне трактування свята: Обертіння птахів
    Свято з’явилось на території сучасної України ще задовго до впровадження християнства. Воно було присвячене великій радості - птахи почали повертатись з вирію. Ключі, у який розташовувались птахи, повертаючись додому, “відкривали вхід весні”. До слова, стара назва свята не Обретіння, а Обертіння, адже птахи обертаються до нас.
    По черзі прилітали жайворонки, граки, дикі гуси. Журавлі та лелеки. Кожен птах в українському фольклорі уособлює різні речі. А в цей день вони особливо були шанованими гостями біля кожного дому, адже повертались не просто з далеких країв, а з Вирію.
    Традиції святкування
    Оскільки у святі переплелись традиційна і християнська версії трактування, то і традиції пояснюються по-різному. Наприклад, забобони про те, що не можна прати нічого у річці. Це було пов’язано з думкою, що так можна налякати птахів та відповідно затримати прихід весни. Згодом, з’явилась версія, що це Іоан Предтеча повертає птахів з теплих країв.
    Дівчата гадали на особисте життя: побачить лелеку - вийде заміж влітку, не побачить - ще буде дівувати протягом року. Не рідко й гадали у цей важливий день, щоб визначити своє майбутнє. Згодом же, прикмети змінились на молитви. А от в господаря дому побачити лелеку вважалось прикметою на гарний врожай. Але для цього треба було простягнути до неба хліб, щоб символічно пригостити птаха, висловивши йому так свою повагу.
    Старі забобони у цей день були пов’язані з нечистою силою: не можна було рано лягати спати, щоб нечисть не пробралась у дім та не наробила шкоді. Щоб захистити оселю треба було: ставити гостру сокиру біля порогу або гострий ніж на підвіконні. Згодом, до Обретіння додалась традиція відвідувати церкву та святити воду.
    Народні прикмети
    • Якщо жайворонки та лелеки вчасно прилітають, чекай рясного врожаю хліба.
    • Птахи в’ють гнізда з Півдня - літо буде прохолодним.
    • В лісі 9 березня дятел стукає - весна прийде пізно.
    • Щебечуть синиці 9 березня - скоро буде тепла погода.
    • Багато снігу - Великдень буде холодним. Якщо ж снігу нема, то й на свято буде сухо.Також Іоан Предтеча в цей день слугує захисником для бджолярів та землеробів.

КОМЕНТАРІ •