Jestem Panu ogromnie wdzieczna za wiedze, ktora zdobylam dzieki tym filmom. Sposob w jaki Pan mowi jest czytelny, rzeczowy bez niepotrzebnych watkow i ten spokoj.... Dziekuje!
Dobry wieczór. Przypadkowo trafiłem na bardzo ciekawy program. Z tego co wiem to każde drewno ma zupełnie inne składniki oraz jego popiół. Ma Pan rację że najpierw należy rozpoznać jakie jest ph gleby na dzialce. Pozdrawiam
Ja mam piaszczystą glebę. Palę w kominku i całą zimę podsypuję . Na wiosnę kupuję dwa duże wory ziemi kwiatowej podsypuję ziemią z ogrodu oraz kwiatową by ziemia była kaloryczniejsza . Pozdrawiam
posiadając "taki" piec można uzyskać "energię" choćby do podgrzewania wody, domu i przydomowej szklarni "albo na ławie położyć tacki z rozsadami - znając mnie po tygodniu bym sobie o nich przypomniał "
Witam serdecznie☺ Mamy popiół tylko z ogniska.Po porządkach w lesie zdarzają się również gałęzie iglaste,więc popiół mamy mieszany. Przed sadzeniem różnych cebul robię z popiołu i wody papkę zamaczam cebulę i sadzę. Szkodniki mają zakaz podgryzania cebul😂😂😂 Pozdrawiam serdecznie całą rodzinkę ☺😘☺
@@WSzumilesie Popiół wapnuje glebę , zwiększa PH a co za tym idzie zapobiega wypłukiwaniu nawozów z gleby tym samym zwiększa zawartość próchnicy , poddawany do kompostu działa podobnie . Pozdrawiam
Dobry wieczór. To prawda. Jest tylko jedno Ale - popiół z jakiego drewna oraz gdzie przebiega proces spalania . Nasiona to już zupełnie inne zagadnienie. Pozdrawiam
Eh, mój kominek też prawie wszystko spala, dziod.. Musze się do rodziców uśmiechnąć, oni mają stary kominek i taka ilość u nich to po 2 dniach się zbiera.
Ja mam popiół z pelletu, wsypuję na kompost. Z pelletem trzeba uważać, ja dopiero w 4 czy 5 firmie znalazłam czysty, bez płyt meblowych. Jeden taki znanej marki polskiej mi zakleił grzałkę taki był "czysty" :D
Z popiołem to trzeba uważać, żeby go dać do gleby musi być "odgazowany" nie wolno takiego świeżego wybranego z kominka posypać na rośliny nie wiedząc tak zrobiłam choć rośliny były w uśpieniu bo była to zima ale bez śniegu i moje piękne jeżówki szlag trafił, na wiosnę nic nie wyrosło. Najlepiej dać go do kompostu.
@@magda2027 Świeży popiół szkodzi tylko roślinom ,jeżeli nic nie rośnie to śmiało można wysypywać, przez zimę się odgazuje na wiosnę wymieszać z glebą i wszystko bezpieczne można siać, sadzić Ja nie mam gołej gleby to popiół z kominka zbieram całą zimę na wiosnę mieszam z inną ziemią i dopiero wtedy daje pod rośliny .Pozdrawiam
Moja mama od lat dodaje do warzyw popiol i kiedy byla zgłosić osoby, by mogli naliczyc smieci to pan w urzedzie powiedzial ze to zatruwanie srodowiska...
Dzieńdobry Cześć i Czołem - tego się nie spodziewołem :) 01:11 - tego się spodziewałem, naprawdę mało tego po 40x. Pyt: Piec jak grzeje? - oraz jak odprowadzasz ciepło z tylnej ścianki (Pustej przestrzeni między piecem a ścianą)?
Piec grzeje fajnie. Jak się pali codziennie to ława grzewcza może być nawet za ciepła, żeby na niej dłużej posiedzieć i trzeba by było brać jakiś kocyk czy poduszkę pod tyłek. Przynajmniej te 24 godziny ciepły jest piec, co w przypadku panującej w domu temperatury kilku stopni i niezaizolowanym dachu jest spoko bardzo. Niedługo będę robił rozprowadzenie grawitacyjne ciepłego powietrza zza tylnej ścianki. Gorące ono nie jest, ale myślę że wystarczy.
Wydaję mi się, że jak wam tyle popiołu wychodzi to albo za mało powietrza dostaje palenisko albo drewno zbyt wilgotne. W oby przypadkach marnujcie ciepło, własne pieniądze i robotę.
Proszę nie wprowadzać ludzi w błąd. Podkłady kolejowe drewniane nie tylko impregnowane były różnymi specyfikami, ale dostawały dawkę różnych płynów eksploatacyjnych, które spadały na nie podczas jazdy pociągów. Nikt tego dziadostwa nie chce poza nieświadomymi tych faktów ludźmi. Spalanie w warunkach domowych i wykorzystywanie tego materiału w ogrodzie to proszenie się o kłopoty. Takie materiały w żadnej formie nie powinny znaleźć się w naszym ogrodzie. Spalać takie drewno można by było tylko w specjalistycznym piecu, a popiół z niego wykorzystywać z dala od roślin jadalnych.
Witam A ja rozsiewam na trawniku który ma dużo mchu, oczywiście pierwsze zgrabiłam mech a pòźniej popiół ale mówisz żeby mieszać z ziemią to nie wiem czy to coś da?
Zależy co się chce osiągnąć. Jeśli pozbyć się mchu to można wysypać na wierzch. Ja używam do użyźnienia grządki więc wolałbym delikatnie przemieszać aby popiół nie był w jednym miejscu a przede wszystkim aby nie zwiał go wiatr :)
Jeżeli ktoś chce popiołu to ja mam go pod dostatkiem i z chęcią się go pozbędę. U mnie na kanale jest filmik z czego jest popiół. Fajny filmik łapka i subscribe zostawione. Pozdrawiam.
Nie bardzo można dać odpowiedż "tak lub nie". Zależy ile na jak dużą powierzchnię i co jest tam jeszcze dodawane. generalnie takie ph nie wymaga podnoszenia więc sypanie popiołu w dużej ilości i bez innych dodatków wskazane nie jest ale.....popiół to nie tylko wapń a szereg innych pierwiastków potrzebnych roślinom więc jeśli się wyrówna ph czymś kwaśnym to można dodać. Najbezpieczniej byłoby chyba dodawanie go do kompostu wraz z innymi materiałami, może kwaśniejszymi i dopiero po przekompostowaniu całej mieszanki dodać do foliaka. Nie zaszkodzi też zbadanie od czasu do czasu gleby jak i kompostu. Także jest sporo zależnych jednak, ph 6,9 "wapnowania" nie wymaga, ale też szkoda np: fosforu czy potasu zawartego w popiele nie wykorzystać :)
Gnojówki np: z pokrzywy, zielone części roślin, odpadki jedzeniowe, rośliny wysiane na nawóz zielony można częściowo po ścięciu rzucić do kompostu. Proszę poszukać mojego filmu o kompoście, a nawet kilku. Tam są przykłady co wrzucam sam.
Ja do tej pory starałam się co roku 1/3 pola obsiewać roślinami strączkowymi, żeby dostarczały mi azotu. Potem suchych chmielin nie wyrzucałam, a zostawiałam na grządce do przekopania. Jednak po odkryciu (kilka dni temu) idei grządek w skrzynkach i tego kanału postanawiam zrobić porządny kompost i te azotowe chmieliny ładować do środka.
Jesli chodzi o kompostowanie i uzyznianie gleby to nawet najwieksi specjalisci maja luki w wiedzy w porownaniu do starozytnych ludow amazonii. Polecam zapoznac sie z terminem Terra preta na wiki.
@@Promilus1984 Cytuje google "Gleby w Polsce. Większość gleb w Polsce to gleby strefy umiarkowanej. Ponad 80% powierzchni kraju zajmują gleby bielicowe, rdzawe, brunatne i płowe. Gleby bielicowe i rdzawe są glebami mało żyznymi." W skrocie dziadostwo skladajace sie z piasku pokryte cienka warstwa zyzniejszej gleby(u mnie 20cm brazowego czegos zwanego gleba). Jakis "czas temu" Polska to bylo morze(piasek + slona woda) wiec teraz mamy zapotrzebowanie na rzyzna glebe(ratujemy sie klimatem, ktory akurat co roku sie pogarsza). Stad moj wniosek, ze jednak krajowa gleba latwo sie wyjalawia poprzez opady deszczu wiec ma duze zapotrzebowanie na skladniki odzywcze(np z komposownika). Dobrze Pan wychwycil, ze chodzilo o wegiel drzewny(uodparnia kompost na wymywanie) i kosci(zrodlo wapnia choc dlugo sie rozklada). Aktualnie zaleca sie wyrzucanie kosci bo najczesciej sa oblepione tluszczem, a o weglu drzewnym nawet nikt nie wspomnial.
Bo juz sie gubie. Jeszcze tam nie mieszkacie? Bo jak mowisz 40 wsadow to 40 dni. To rozumiem ze rozpalasz, walisz caly piec drzewa i to wszystko na caly dzien? bo zima nawet gdy jest na plusie tym piecykiem nie ma opcji bys ogrzal dom, chyba ze to tylko kominek tak by przepalic i ladnie wygladalo.
Przepalam piec aby go "dotrzeć" przed kolejnym sezonem. Musi popracować żeby osiągnął pełną sprawność. Rozpalam w nim aby w domu nie było temperatur na minusie. Teraz nie muszę palić ale w sumie w tym roku pewnie jakieś 50 razy było grzane.
Ja się nie wypowiadam bo nie wiem. Myślę na logikę, że wiele zależy od jakości i składu samego węgla jak i wydajności pieca w którym się pali. Stwierdzenia "tak" albo "nie" wolałbym unikać.
Popiół z węgla można stosować. Jedynie z nadwislanskiej spółki węglowej (kop.Piast,Ziemowit, Czeczot już chyba nie fedruje) zawierać może trochę soli(NaCl) ale niedużo. I popiół z węgla jest bogatszy jakościowo w składniki ,choć na ilość ma ich mniej i jest kwaśny (zazwyczaj )
Jestem Panu ogromnie wdzieczna za wiedze, ktora zdobylam dzieki tym filmom. Sposob w jaki Pan mowi jest czytelny, rzeczowy bez niepotrzebnych watkow i ten spokoj.... Dziekuje!
Jest Pan bardzo fajnym gościem. Takim normalnym. Ja też rozsypuję popiół z kominka. Tak samo jak Pan. Pozdrowionka.
Dziękuję za wspaniałe porady. Pozdrawiam. Łapka w górę.
Dobry wieczór. Przypadkowo trafiłem na bardzo ciekawy program. Z tego co wiem to każde drewno ma zupełnie inne składniki oraz jego popiół. Ma Pan rację że najpierw należy rozpoznać jakie jest ph gleby na dzialce. Pozdrawiam
Pozdrawiam Szumilas i dziekuje za ten filmik to mnie wlasnie interesuje dobra wiedza i jeszcze sie nia Dzielisz szacunek i pozdrowienia
Kurka wodna ja tyle popiołu mam z 2dni palenia. Gratuluję pieca 👍 i dziękuję za przydatny filmik 👏💕 pozdrawiam serdecznie całą rodzinkę 😘🤗
Super temat. Jak zwykle ciekawostki i własne przemyślenia i dlatego tu wracam 😊
Jak zawsze ciekawie i pouczające . Piec rewelacja. Pozdrowienia
Jak zawsze ciekawy filmik, ja też używam dziękuję pozdrawiam miłego popołudnia życzę i dużo zdrówka dla całej rodzinki ❤💕👍
No tego tez nie wiedziałam - dziękuje 💕
No i git. A ja też, przez lenistwo, jak już mam wysłomowane, to sypię popiół po wierzchu. Deszcz i tak zrobi swoje.
Madre rady i porady :-). Pozdrawiam.
Witaj Grzesiu na wiosnę. Pozdrowienia dla całej rodzinki.
Witam, ja sypie całą zimę na bieżąco po trawie i pod dzewka iglaste również na kompost ,zostaje dużo węgla drzewnego który też rozsypuje
U nas węgla prawie nie ma. Jak coś jest to zostawiam w piecu aby spaliło się następnym razem. No chyba że to malutkie kawałeczki to rozrzucam
No i elegancko...👌👍😉😘😍
Pouczające. Oglądam wszystkie filmy. Są super ;)
Jak rośnie szczaw to oznacza duże zakwaszenie gleby.😊
Ja mam piaszczystą glebę. Palę w kominku i całą zimę podsypuję . Na wiosnę kupuję dwa duże wory ziemi kwiatowej podsypuję ziemią z ogrodu oraz kwiatową by ziemia była kaloryczniejsza . Pozdrawiam
Ja zawsze robię jakieś mini ognisko i potem dodaje do kompostu. Fajnie nadaje koloru ziemi.
posiadając "taki" piec można uzyskać "energię" choćby do podgrzewania wody, domu i przydomowej szklarni "albo na ławie położyć tacki z rozsadami - znając mnie po tygodniu bym sobie o nich przypomniał "
Witam serdecznie☺ Mamy popiół tylko z ogniska.Po porządkach w lesie zdarzają się również gałęzie iglaste,więc popiół mamy mieszany.
Przed sadzeniem różnych cebul robię z popiołu i wody papkę zamaczam cebulę i sadzę. Szkodniki mają zakaz podgryzania cebul😂😂😂
Pozdrawiam serdecznie całą rodzinkę ☺😘☺
Ja w piecu też palę częściowo iglastym tzn: miszanką w której jest np:sosna :)
@@WSzumilesie Popiół wapnuje glebę , zwiększa PH a co za tym idzie zapobiega wypłukiwaniu nawozów
z gleby tym samym zwiększa zawartość próchnicy , poddawany do kompostu działa podobnie . Pozdrawiam
od kiedy stosuje w zimie na ziemie w szklarni, pomidory przestaly mi chorowac POZDRAWIAM
O! Tego nie wiedziałam. Wykorzystam
Ja Ci powiem, że tam na rogu domu stanie szklarnia z poliwęglanu. Tak, taką przyszłość widzię😊
👍Pozdrawiam 😉
Popiół drzewny jest dobry do stratyfikacji nasion przed wysianiem
Dobry wieczór. To prawda. Jest tylko jedno Ale - popiół z jakiego drewna oraz gdzie przebiega proces spalania
. Nasiona to już zupełnie inne zagadnienie. Pozdrawiam
Też tak robię z popiołem chociaż jest go nie wiele
Stosuje jak najbardziej
A co z dioksynami powstającymi w procesie spalania drewna? Czy one przedostają się do roślin nawożonych popiołem drzewnym?
Eh, mój kominek też prawie wszystko spala, dziod.. Musze się do rodziców uśmiechnąć, oni mają stary kominek i taka ilość u nich to po 2 dniach się zbiera.
Pożyteczny material🙂 robisz jakieś rozsady?
Nie w tym roku. Brakuje mi czasu. Dużą część roślin przygotowuje nam Agi tata
✋👍
ajlowiu, też mam popiół z pieca i korzystam, popiiół z drzewa
👍
Ja mam popiół z pelletu, wsypuję na kompost. Z pelletem trzeba uważać, ja dopiero w 4 czy 5 firmie znalazłam czysty, bez płyt meblowych. Jeden taki znanej marki polskiej mi zakleił grzałkę taki był "czysty" :D
Czy popiół z peletu może być używany w ogrodzie 😊
Popiol z lisci orzecha jak dziala na glebę?lepiej spalić czy lepiej zeby zbutwialy na komposcie.
Ja niczego nie palę i wyrzuciłbym do kompostu, ale pewnie wiele osób powie że liście orzecha nie nadają się do wykorzystania w ogrodzie.
Czy można też wkładać zgniłe spady do kompostownika .Pozdrawiam
Można
Z popiołem to trzeba uważać, żeby go dać do gleby musi być "odgazowany" nie wolno takiego świeżego wybranego z kominka posypać na rośliny nie wiedząc tak zrobiłam choć rośliny były w uśpieniu bo była to zima ale bez śniegu i moje piękne jeżówki szlag trafił, na wiosnę nic nie wyrosło. Najlepiej dać go do kompostu.
Pani Marianno ile czasu potrzeba na „ odgazowanie popiołu” szukam i niestety nic nie znalazłam , a zaczynam zbierać z kominka pozdrawiam serdecznie M
@@magda2027 Świeży popiół szkodzi tylko roślinom ,jeżeli nic nie rośnie to śmiało można wysypywać, przez zimę się odgazuje na wiosnę wymieszać z glebą i wszystko bezpieczne można siać, sadzić Ja nie mam gołej gleby to popiół z kominka zbieram całą zimę na wiosnę mieszam z inną ziemią i dopiero wtedy daje pod rośliny .Pozdrawiam
@@mariannatwardus5425 dziękuje bardzo i pozdrawiam !
Ja mam popiół z drzew liściastych głównie buk , drzewa iglaste mają dużo żywicy, związków smolistych , nie wiem czy taki popiół nadaje się do ogrodu
@@mariannatwardus5425 iglaki są na ognisko, natomiast kominek to liściaste i tylko popiół z tych drzew jest brany pod uwagę na grządki czy kompost.
Moja mama od lat dodaje do warzyw popiol i kiedy byla zgłosić osoby, by mogli naliczyc smieci to pan w urzedzie powiedzial ze to zatruwanie srodowiska...
Czy popiół z eko groszku nadaje się na jesienne nawożenie działki? Pozdrawiam
Nie. Zawiera dużo metali ciężkich.One są bardzo szkodliwe.
Jak sprawdzic ph gleby?
Dzieńdobry Cześć i Czołem - tego się nie spodziewołem :)
01:11 - tego się spodziewałem, naprawdę mało tego po 40x.
Pyt: Piec jak grzeje? - oraz jak odprowadzasz ciepło z tylnej ścianki (Pustej przestrzeni między piecem a ścianą)?
Piec grzeje fajnie. Jak się pali codziennie to ława grzewcza może być nawet za ciepła, żeby na niej dłużej posiedzieć i trzeba by było brać jakiś kocyk czy poduszkę pod tyłek. Przynajmniej te 24 godziny ciepły jest piec, co w przypadku panującej w domu temperatury kilku stopni i niezaizolowanym dachu jest spoko bardzo. Niedługo będę robił rozprowadzenie grawitacyjne ciepłego powietrza zza tylnej ścianki. Gorące ono nie jest, ale myślę że wystarczy.
Mám popelu z čistého dřeva dost, můžete si přijet 😉, i 10kyblu
Nic się nie marnuje :)
Najlepsze ciasto na nalesniki z serem
Najlep
Popiół z pelletu zawsze używam gitara jest
Ładnie spala. Nie to co mój kominek :(
A ile lat kominek ma?
@@0AdamJankowski0 młody 3 lata, ale ja palę w zimie z 15x ;) palę od góry maksymalnie z 10h czyli jeden wkład a później dokładam z 2 x.
Też się zdziwiłem ,u mnie z 40 spaleń wychodzi około 8 wiader popiołu.
Wydaję mi się, że jak wam tyle popiołu wychodzi to albo za mało powietrza dostaje palenisko albo drewno zbyt wilgotne. W oby przypadkach marnujcie ciepło, własne pieniądze i robotę.
ja popiół uzyskuje z podkładów kolejowych,niby niezdrowe warzywa po tym,bo świece na zielono w nocy,ale na prądzie zaoszczędzam...taka sytuacja
Nie dojść ze siebie trujesz to też sąsiadów 😡🤬😤
tego typu
Na zielono to dobrze bo to zdrowy kolor
fajna utylizacja podkładów kolejowych W mojej okolicy tylko podkłady betonowe. Dużo rolników kładzie to badziwie na drogi prywatne.
Proszę nie wprowadzać ludzi w błąd. Podkłady kolejowe drewniane nie tylko impregnowane były różnymi specyfikami, ale dostawały dawkę różnych płynów eksploatacyjnych, które spadały na nie podczas jazdy pociągów. Nikt tego dziadostwa nie chce poza nieświadomymi tych faktów ludźmi. Spalanie w warunkach domowych i wykorzystywanie tego materiału w ogrodzie to proszenie się o kłopoty. Takie materiały w żadnej formie nie powinny znaleźć się w naszym ogrodzie. Spalać takie drewno można by było tylko w specjalistycznym piecu, a popiół z niego wykorzystywać z dala od roślin jadalnych.
popiół drzewny wchodzi w skłąd Terra Preta, poczytajcie sobie.
Czy już wiesz co będziesz sadził/wysiewał na poletku przykrytym liśćmi ?
Nic nie wiem. W tym roku mam tak mało czasu na ogród że to będzie totalna improwizacja
Witam
A ja rozsiewam na trawniku który ma dużo mchu, oczywiście pierwsze zgrabiłam mech a pòźniej popiół ale mówisz żeby mieszać z ziemią to nie wiem czy to coś da?
Zależy co się chce osiągnąć. Jeśli pozbyć się mchu to można wysypać na wierzch. Ja używam do użyźnienia grządki więc wolałbym delikatnie przemieszać aby popiół nie był w jednym miejscu a przede wszystkim aby nie zwiał go wiatr :)
Jeżeli ktoś chce popiołu to ja mam go pod dostatkiem i z chęcią się go pozbędę. U mnie na kanale jest filmik z czego jest popiół.
Fajny filmik łapka i subscribe zostawione. Pozdrawiam.
mam ph w foliaku 6.9 moge uzywac czy nie
Nie bardzo można dać odpowiedż "tak lub nie". Zależy ile na jak dużą powierzchnię i co jest tam jeszcze dodawane. generalnie takie ph nie wymaga podnoszenia więc sypanie popiołu w dużej ilości i bez innych dodatków wskazane nie jest ale.....popiół to nie tylko wapń a szereg innych pierwiastków potrzebnych roślinom więc jeśli się wyrówna ph czymś kwaśnym to można dodać. Najbezpieczniej byłoby chyba dodawanie go do kompostu wraz z innymi materiałami, może kwaśniejszymi i dopiero po przekompostowaniu całej mieszanki dodać do foliaka. Nie zaszkodzi też zbadanie od czasu do czasu gleby jak i kompostu. Także jest sporo zależnych jednak, ph 6,9 "wapnowania" nie wymaga, ale też szkoda np: fosforu czy potasu zawartego w popiele nie wykorzystać :)
@@WSzumilesie 6,9 wyszlo mi po badaniu gleby w zeszłym roku hah i badz tu madry
Mam popiół, mam kompost, nie mam obornika. Jak dostarczyć azot do kompostu?
Gnojówki np: z pokrzywy, zielone części roślin, odpadki jedzeniowe, rośliny wysiane na nawóz zielony można częściowo po ścięciu rzucić do kompostu. Proszę poszukać mojego filmu o kompoście, a nawet kilku. Tam są przykłady co wrzucam sam.
Dzięks 👍
Rób kupkę pod krzaczkiem nie do kibelka.Czysty azot.
Ja do tej pory starałam się co roku 1/3 pola obsiewać roślinami strączkowymi, żeby dostarczały mi azotu. Potem suchych chmielin nie wyrzucałam, a zostawiałam na grządce do przekopania. Jednak po odkryciu (kilka dni temu) idei grządek w skrzynkach i tego kanału postanawiam zrobić porządny kompost i te azotowe chmieliny ładować do środka.
@@WSzumilesie Czy można dodawać pokrzyw do kompostu ?
A co z sufitami
?
Ziew na koniec dla ludzi oglądających w nieprzyspieszonej prędkości xd
Na śnieg.... antypoślizgowo
04:05 - Po prostu nagadaj się na 11 minut albo zdjęcia wstaw na koniec chyba reklam wtedy więcej można dać na YT
Nie zrozumiałem :(
Jesli chodzi o kompostowanie i uzyznianie gleby to nawet najwieksi specjalisci maja luki w wiedzy w porownaniu do starozytnych ludow amazonii. Polecam zapoznac sie z terminem Terra preta na wiki.
@@Promilus1984 Cytuje google "Gleby w Polsce. Większość gleb w Polsce to gleby strefy umiarkowanej. Ponad 80% powierzchni kraju zajmują gleby bielicowe, rdzawe, brunatne i płowe. Gleby bielicowe i rdzawe są glebami mało żyznymi." W skrocie dziadostwo skladajace sie z piasku pokryte cienka warstwa zyzniejszej gleby(u mnie 20cm brazowego czegos zwanego gleba). Jakis "czas temu" Polska to bylo morze(piasek + slona woda) wiec teraz mamy zapotrzebowanie na rzyzna glebe(ratujemy sie klimatem, ktory akurat co roku sie pogarsza). Stad moj wniosek, ze jednak krajowa gleba latwo sie wyjalawia poprzez opady deszczu wiec ma duze zapotrzebowanie na skladniki odzywcze(np z komposownika). Dobrze Pan wychwycil, ze chodzilo o wegiel drzewny(uodparnia kompost na wymywanie) i kosci(zrodlo wapnia choc dlugo sie rozklada). Aktualnie zaleca sie wyrzucanie kosci bo najczesciej sa oblepione tluszczem, a o weglu drzewnym nawet nikt nie wspomnial.
Bo juz sie gubie. Jeszcze tam nie mieszkacie? Bo jak mowisz 40 wsadow to 40 dni. To rozumiem ze rozpalasz, walisz caly piec drzewa i to wszystko na caly dzien? bo zima nawet gdy jest na plusie tym piecykiem nie ma opcji bys ogrzal dom, chyba ze to tylko kominek tak by przepalic i ladnie wygladalo.
Przepalam piec aby go "dotrzeć" przed kolejnym sezonem. Musi popracować żeby osiągnął pełną sprawność. Rozpalam w nim aby w domu nie było temperatur na minusie. Teraz nie muszę palić ale w sumie w tym roku pewnie jakieś 50 razy było grzane.
A to prawda że ten popil po nawożenia warzyw i zjedzeniu ich wypadają żeby?
Nie wiem. Mi się tylko noga odkręca ;)
Popiół z węgla również się nadaje twoim zdaniem ? Różne są opinie, w sumie to też kiedyś były rośliny/zwierzęta.
Ja się nie wypowiadam bo nie wiem. Myślę na logikę, że wiele zależy od jakości i składu samego węgla jak i wydajności pieca w którym się pali. Stwierdzenia "tak" albo "nie" wolałbym unikać.
Nie tylko z drzewa trzeba stosować do ogrodu
Popiół z węgla można stosować. Jedynie z nadwislanskiej spółki węglowej (kop.Piast,Ziemowit, Czeczot już chyba nie fedruje) zawierać może trochę soli(NaCl) ale niedużo. I popiół z węgla jest bogatszy jakościowo w składniki ,choć na ilość ma ich mniej i jest kwaśny (zazwyczaj )