Niska inflacja! Kiedy spadną raty kredytów hipotecznych 2024? [Ranking KWIECIEŃ 2024]

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 28 вер 2024

КОМЕНТАРІ • 94

  • @Daniel-ud8rp
    @Daniel-ud8rp 5 місяців тому +24

    Po co tyle gadania o stopie referencyjnej NBP, skoro rzeczywistość pokazuje, że stopa swoje, a banki swoje. Podczas gdy stopa referencyjna spada, inflacja spada - wibor rośnie! Czyżby banki się spodziewały wzrostu stopy? No błagam. Pozoranctwo i tyle. Przed wakacjami kredytowymi różne, jak widać powiązane z sektorem osoby wieściły, że banki będą notowały spadki zysków, że odbiją to na klientach itp. Rzeczywistość? Nic się takiego nie stało, banki odnotowują wzrost zysków ze względu na wysokie oprocentowanie (fakt, wzrost mógłby być wyższy, mogliby się nachapać bardziej), a konta jak darmowe były, tak dalej są.

  • @tompab4681
    @tompab4681 5 місяців тому +10

    Dlaczego Banki podniosły wibor, jak stopy % się nie zmieniają? Kto decyduje i na jakiej podstawie jaki jest vibor 3m i 6m?
    Zawsze myślałem,że zależy to od stopy referencyjnej, ale się myliłem.
    Wyjaśni ktoś?

    • @maciejpielok
      @maciejpielok 5 місяців тому +14

      Gdy słyszysz o stopach procentowych w mediach to w 99% przypadków mówi się tylko o tej głównej - stopie referencyjnej banku centralnego. To jest jednak tylko jedno z wielu narzędzi, którym bank centralny zarządza kosztem pieniądza w gospodarce (są jeszcze np. operacje otwartego rynku). Do tego dochodzą jeszcze uwarunkowania sektora bankowego - choćby czy ma nadmiar depozytów, a może ich niedobór w stosunku do tego ile kredytów udziela? Nałóż na to jeszcze oczekiwania odnośnie przyszłości (czy koszt pieniądza wzrośnie czy spadnie ) i wymaganą premię za ryzyko pożyczenia innym bankom...i jak połączysz te wszystkie elementy to masz zestaw kryteriów przez które 10 dużych banków w Polsce codziennie o godzinie 11:00 kwotuje wiążącą na dany dzień dla siebie stawkę WIBOR, po jakiej są gotowe pożyczać pieniądze na rynku międzybankowym. Stopa referencyjna jest dominującym, ale nie jedynym elementem wpływającym na WIBOR. Ceteris paribus jeśli banki bardziej boją się o kondycję swoich konkurentów i do tego oczekują, że jednak stopy zostaną wysokie na dłuższy czas to pewnie odzwierciedlą to w wyższym zakwotowaniu WIBORu. Pozdrawiam!

    • @arielzwolinski
      @arielzwolinski 4 місяці тому

      @@maciejpielokokay, ale “są gotowe pożyczać” nie oznacza pożyczają. Nie ma płynności, a wibor jest fikcją.

  • @Dzemaz
    @Dzemaz 5 місяців тому +6

    Mieszkania rdr zdrożały 25% a inflacja wynosi 1,9%. Niestety jesteśmy oszukiwani wskaźnikiem CPI.
    Inflacja podawana przez GUS nie uwzględnia kosztu zakupu lecz koszt wynajmu nieruchomości stąd też tak niski odczyt. Warto o tym wiedzieć bo jednak ponad 95% ludzi mieszka na swoim i raczej chce kupować a nie wynajmować.

  • @tomaszkwiatkowski4068
    @tomaszkwiatkowski4068 5 місяців тому +1

    Dzięki za interesujący odcinek oraz za przekazanie przydatnych informacji w omawianym temacie, wszystkie dane i informacje przedstawione w sposób czytelny i zrozumiały, dobrze się oglądało i słuchało👍👏🙂💪💚

    • @kasiaiwuc
      @kasiaiwuc 5 місяців тому

      Tomasz, serdecznie dziękuję :)

  • @nannull4851
    @nannull4851 5 місяців тому +3

    PiS i PO, jeden pies, interesy banków mają być zabezpieczone.

  • @EmGi53
    @EmGi53 5 місяців тому

    Nie rozumiem dlaczego stopy spadną. Od 1995 prowadzę tabele w Excelu inflacją m/m i r/r oraz stopa kredytu lombardowego do inflacji r/r. Referencyjna mnie nie interesuje, gdyż najniższe kredyty są wyższe od kredytów lombardowych. Efekt bazy zadziała w II połowie 2024r.

    • @naix3510
      @naix3510 5 місяців тому

      Co to efekt bazy?

    • @EmGi53
      @EmGi53 5 місяців тому +1

      @@naix3510 Masz tak jak ja dane o inflacji i wielkości stóp RPP. Zrób sobie tabelę - Będziesz wiedział i co więcej będziesz mógł się zapytać dlaczego nie Ty zarabiasz 30 tys. Zł. Miesięcznie - dlaczego nie jesteś członkiem RPP. 👍👍👍

  • @magdalenaiwan4046
    @magdalenaiwan4046 5 місяців тому

    My teraz bierzemy w ING kredyt na dom energooszczędny. Na ostateczną decyzję kredytową czekaliśmy łącznie prawie 1,5 miesiąca i to nie z naszej winy. Bank się zakorkował... Rzeczywiście koszt kredytu jest zbliżony do kwoty, którą bierzemy - będziemy musieli zwrócić dwa razy tyle, co pożyczymy.

    •  5 місяців тому +3

      Magdalena... długo.
      Mam nadzieję, że, tak jak Kasia i Sebastian mówili w rankingu, stopy ostatecznie spadną. To wyliczenie odsetek to jest szacunek, ile przyszłoby Wam zapłacić, gdyby oprocentowanie pozostało na tym samym poziomie.
      PS Pamiętajcie o nadpłatach... jak tylko będziecie mogli sobie na to pozwolić to nadpłacajcie kredyt. To są ogromne oszczędności.

    • @magdalenaiwan4046
      @magdalenaiwan4046 5 місяців тому +4

      @ Dzięki Marcin. Wzięliśmy kredyt według Twojej zasady: 30-20-20, przy czym pierwszy wskaźnik mamy nawet 25, więc powinniśmy dać radę... Pośrednik namawiał nas żeby wziąć na 30 lat, to by rata była o 400zł niższa i wyliczył, że jeśli byśmy nadpłacali te 400 to też spłacimy w 20lat. Ale rzeczywistość budowy jest inna niż kupno mieszkania. Mamy zrobiony fundament, stan deweloperski będzie z kredytu, a wykańczamy za własne. I wiemy że dopóki nie wykończymy domu, nie będziemy nadpłacać za wiele. Może nawet przez pierwszy rok-dwa nie nadpłacimy wcale, bo będzie trzeba zrobić ogrodzenie, budynek gospodarczy, ogród... Dlatego padła decyzja, że od razu bierzemy na 20lat a nie 30. W ogóle, Marcin, chciałam Ci podziękować, bo wiele się dzięki Tobie nauczyłam i FF kupiona (wiem już jakie błędy finansowe zrobili moi rodzice i ja ich nie popełnię dzięki Tobie). Wybraliśmy ratę stałą. Wolimy płacić więcej niż inni i spać spokojnie, niż w razie podwyżki raty martwić się jak spiąć budżet. Może gdybyśmy byli sami, byłaby to rata zmienna. Przy dzieciach (mamy 2) lepiej stała. 🙂.

    • @Saturnus666
      @Saturnus666 5 місяців тому +3

      Ja wziąłem kredyt na 30 lat mimo że szacuję że spłacę w 10 lat. Przecież to że się bierze na 30 lat nie oznacza że trzeba spłacać przez 30 lat, ponieważ można nadpłacać. A gdy się trafi miesiąc gdy ma się dużo wydatków to można wyjątkowo spłacić ratę podstawową. Jaki sens ma pozbawianie się takiej możliwości?

    • @magdalenaiwan4046
      @magdalenaiwan4046 5 місяців тому

      @@Saturnus666 Taki, że jak znasz siebie i wiesz, że taki wyjątkowy miesiąc bez nadpłaty będzie co miesiąc, to lepiej mieć z góry wliczoną nadpłatę w ratę. 😆 400zł to nie jest dużo w skali całego budżetu miesięcznego. Powodzenia w spłacaniu Twojego kredytu 🙂

    • @PrimalityTester
      @PrimalityTester 5 місяців тому +3

      @@magdalenaiwan4046 Mając darmowe nadpłaty zmniejszające ratę wystarczy co miesiąc dopłacać różnicę pomiędzy ratą pierwotną, a aktualną i wtedy efekt finansowy jest taki sam jak przy skróceniu okresu kredytowania/zawarciu krótszej umowy kredytowej. Wymaga to jedynie odpowiedniego księgowania dochodów zaraz po przyjściu, za to zyskuje się elastyczność związaną z niższą ratą w przypadku wyjątkowo "chudych" miesięcy.

  • @M.A.S.L.A.N.A
    @M.A.S.L.A.N.A 5 місяців тому +1

    inflacja nie spada prosze nie wprowadzac ludzi w bład.

  • @ThebAdeK
    @ThebAdeK 5 місяців тому

    @MarcinIwuć czy można refinansować kredyt 2 % ?

    • @sebastianbilski8019
      @sebastianbilski8019 5 місяців тому +1

      W praktyce tak, można refinansować kredyt 2%. Konsekwencją tego będzie utrata dopłat, wiec z pewnością będzie to nie opłacalne w okresie otrzymywania dopłat.

    • @ThebAdeK
      @ThebAdeK 5 місяців тому

      @@sebastianbilski8019 Dziękuję za odpowiedź :)

  • @wojteqKrk
    @wojteqKrk 5 місяців тому

    Proszę nie wprowadzać w błąd ludzi... Ekonomiści z banków nie powinni być nazywani Ekonomistami, a Bankowcami... Oni reprezentują interes banku... I wiadomo, że nie będą wieszczyć spadku zysków dla swoich pracodawców bo wylecą z pracy...

  • @slawowoj454
    @slawowoj454 5 місяців тому

    Najlepiej na trzydzieści lat polecajcie się stąd wyprowadzić

  • @RobieMVPAplikacjeKarolBocian
    @RobieMVPAplikacjeKarolBocian 5 місяців тому +3

    Prognozowanie stóp procentowych to loteria 🔮. Spadki rat kredytów hipotecznych w 2024 zależą od polityki banku centralnego i sytuacji gospodarczej 📉. Raczej oczekuj stabilizacji lub niewielkich zmian, ale najlepiej śledzić aktualne wiadomości finansowe 📰.

  • @BladaTwarz362
    @BladaTwarz362 5 місяців тому +4

    @MarcinIwuć Zastanawiamy się z żoną nad kupnem mieszkania przez kilka ostatnich miesięcy. Przez anulowanie programu ,,bezpieczny kredyt 2%" tkwimy w ciągłej niepewności czy czekać na nowy program ,,Mieszkanie na start" i czy w ogóle będzie się to opłacało. Jak Pan widzi sytuację w której ledwo stać nas na kredyt hipoteczny a nowy program jest zarówno niepewny jak i od zapowiedzi do zapowiedzi coraz bardziej odchudzany...

    • @nannull4851
      @nannull4851 5 місяців тому +2

      Kredyty 2% wywaliły ceny w kosmos, to kredyty 0 na pewno obniżą.

  • @ewelina4645
    @ewelina4645 5 місяців тому +5

    Inflacja spada a mi Millennium właśnie podwyższył ratę😂

    • @Rafal13524
      @Rafal13524 5 місяців тому +2

      Mam to samo w mbanku :/

    • @tompab4681
      @tompab4681 5 місяців тому +2

      Jest tak dlatego,że banki podniosły Viobr 3m,6m, tylko nie wiem dlaczego

    • @kasiaiwuc
      @kasiaiwuc 5 місяців тому +2

      Cześć Ewelina, bo niestety WIBOR odzwierciedla, tak jak mówił Sebastian, oczekiwania banków... a te nie są najlepsze. Kilka miesięcy temu banki zakładały, że może RPP obniży wkrótce stopę procentową, teraz raczej zakładają, że do końca roku nic się nie zmieni.

    • @janamiljkovic9485
      @janamiljkovic9485 5 місяців тому

      To samo w Pekao

  • @Pizdziakowiec
    @Pizdziakowiec 5 місяців тому +3

    Bardzo ładny montaż filmu.

  • @dajmos88
    @dajmos88 5 місяців тому +1

    Ciekawe jak te banki będą się tłumaczyć gdy tak przez rok będzie inflacja ta sama albo niższa a nie obniżą xd

  • @bateuszmorek896
    @bateuszmorek896 5 місяців тому +1

    Mam oprocentowanie stałe od 2019 r. (w maju 2024 r. przechodzę na zmienne). Z ówczesną marżą i WIBOREM prezentuje się to zacnie - 3.72. Regularnymi nadpłatami zbiłem kredyt naprawdę grubo. A z przejściem na zmienne chyba wstrzeliłem się w dobry moment (miejmy nadzieję, że inflacja utrzyma się na w miarę niskim poziomie. Miło by było, gdyby RPP sukcesywnie, ale z głową obniżało stopy procentowe).

    • @djET0
      @djET0 5 місяців тому

      Nie dasz rady po prostu nadpłacać resztę jak najszybciej ? Na jak długo masz zaciągnięty kredyt. Ja się aktualnie zastanawiam nad stałym kredyt zpłata max 3-4 lata

    • @bateuszmorek896
      @bateuszmorek896 5 місяців тому

      @@djET0 nadpłacamy z żoną co miesiąc od początku i na koniec każdego roku zrzucaliśmy "bombę". Z 25 lat zrobiło się 10. Problem polega na tym, że jeśli zamknęlibyśmy kredyt przez zmianą oprocentowania, bylibyśmy goli. Zero poduszki itp.

    • @djET0
      @djET0 5 місяців тому

      @@bateuszmorek896 kumam a ile masz poduszki mniej więcej? jestem amaotem w tym temacie i zastanawiam sie ile sobie zostawic

    • @bateuszmorek896
      @bateuszmorek896 5 місяців тому

      @@djET0 zdywersyfikowałem się: trochę na koncie oszczędnościowym, trochę na ike obligacje, trochę w ETFie na ike (dopiero zaczynam ładować), no i trochę w walucie. Chciałbym jeszcze jakieś złoto fizyczne kupić. Osobiście potrzebuje spokoju na kilku frontach, żeby czuć się w pełni bezpieczny. Dlatego nie ładuje wszystkiego w kredyt.
      Co do poduszki, jest to kwestia indywidualna. Policz sobie ile środków zapewni Ci spokojny sen i działaj ;)

    • @djET0
      @djET0 5 місяців тому

      @@bateuszmorek896 Ale chcesz powiedzieć że masz np w sumie 200k oszczędności i lepiej to trzymać na etfie i złocie niż na nadpłatę kredytu? Czy po prostu to oszczędności z kiedys? Pytam ogólnie czy chodzi np o 100 czy 300 k

  • @Patrycja-fx4ql
    @Patrycja-fx4ql 5 місяців тому +1

    Dziękuję za odp. 👌

  • @raf992raf
    @raf992raf 5 місяців тому +2

    Nie znam się na kredytach, więc mogę się mylić (poprawcie mnie w razie czego ), ale mam wrażenie, że ten ranking jest bardzo krótkowzroczny - na pierwszym miejscu ING, który ma najwyższą marżę, a wychodzi najlepiej dlatego, że jest oparty na WIRONie. Jeśli przeliczymy na WIRON banki, które mają niższą marżę, to chyba będzie to wyglądało zupełnie inaczej?
    Oczywiście to jest gdybanie, czy na pewno w 2027 wszystkie banki przejdą na WIRON, ale w kontekście kredytu na tak długi okres jak 20-30 lat chyba warto o tym przynajmniej wspomnieć, żeby każdy wyciągnął swoje wnioski i podjął ewentualne ryzyko i decyzję.

    • @PatrycjaMigowska
      @PatrycjaMigowska 5 місяців тому +3

      Ranking dotyczy ofert banków dostępnych na tę chwilę, czyli kwiecień 2024. Nie ma sensu przeliczać na wiron ofert banków które mają najniższą marżę - bo takich ofert nie ma na rynku i nie można z nich skorzystać. Trzeba brać pod uwagę cały pakiet który oferuje dany bank, czyli: marża + wskaźnik na którym jest oparty dany kredyt (wiron lub wibor) i koszty dodatkowe (ubezpieczenia obowiązkowe jeżeli są, prowizje itp.). I to pokazuje przygotowany ranking.

    • @kasiaiwuc
      @kasiaiwuc 5 місяців тому +6

      Raf... hmmmm a czy Ty na pewno obejrzałeś ten ranking. Przecież dokładnie o tym mówię w tym filmie...
      Do Wiboru zostanie - według założeń reformy - doliczony wskaźnik korygujący. I nie wiadomo ile ten wskaźnik wyniesie. I dlatego też nie wiadomo czy osoby które dzisaj wybierają WIRON ostatecznie wyjdą na tym lepiej - czy też osoby, które wybierają WIBOR, będą miały lepsze warunki. Dokładnie to padło w Rankingu.
      Wspominamy też o tym, że oferta ING ma wyższą marżę....

    • @raf992raf
      @raf992raf 5 місяців тому +1

      ⁠​⁠@@kasiaiwuco właśnie! Wygląda na to, że jednak nie obejrzałem filmu wystarczająco dokładnie :)
      Interesująca mnie kwestia jest poruszona w 8:35 filmu - wszystko jasne, tej informacji mi brakowało, dobrze wiedzieć jakie są plany w tym temacie. Pozdrawiam :)

    • @kasiaiwuc
      @kasiaiwuc 5 місяців тому

      @@raf992raf Dziękuję za taką reakcję :)
      Na pewno będziemy informować o tej reformie jak prace będą bardziej zaawansowane, bo to będzie bardzo ważne i dla kredytobiorców i dla wielu osób posiadających inwestycje :)

    • @Marquee1337
      @Marquee1337 5 місяців тому

      @@kasiaiwuc A czy osoby które dzisiaj zdecydują się na kredyt w ING, w oparciu o wskaźnik WIRON, będą miały doliczony ten wskaźnik korygujący po wejściu reformy?

  • @Cinek747z
    @Cinek747z 5 місяців тому +1

    3:58 efekty bazu 😂

    • @kasiaiwuc
      @kasiaiwuc 5 місяців тому

      no właśnie... wyjątkowo mi się język plątał :)

  • @skullscorp
    @skullscorp 4 місяці тому

    Wskaznik korygujacy do WIRONu? Toz to zlodziejstwo w bialy dzien. Ten wskaznik mial z zalozenia obnizyc oprocentowanie..

  • @Patrycja-fx4ql
    @Patrycja-fx4ql 5 місяців тому +1

    A jak z kredytami gotówkowymi? Który bank najlepszy?

    • @kasiaiwuc
      @kasiaiwuc 5 місяців тому +15

      Patrycja, u nas na blogu i kanale na pewno nie zamierzamy promować kredytów gotówkowych. To są bardzo kiepskie produkty finansowe, których należy unikać.

    • @bozenamaciejewska7690
      @bozenamaciejewska7690 5 місяців тому

      😮​@@kasiaiwuc

  • @slawowoj454
    @slawowoj454 5 місяців тому

    Inflacja przez ostatnie sześć lat była taka że teraz przez pięć lat powinno być zero albo minusowa

  • @poiu4203
    @poiu4203 5 місяців тому

    Dzień dobry,
    Czy będzie film na temat projektu ustawy "kredyt na start"?

  • @czader83
    @czader83 5 місяців тому

    Ropa, Miedź, Uran mocno do góry:) nie był bym taki pewny ze infalcja spada:)

  • @stekon9112
    @stekon9112 4 місяці тому

    Ostatnio wibor 6m się wach al ale w górę? WTF?

  • @kamilwardzinski5613
    @kamilwardzinski5613 5 місяців тому +14

    Trzeba zmusić banki, aby udzielały kredyty hipoteczne ze stałym oprocentowaniem na cały okres kredytowania!!!

    • @adamdam7972
      @adamdam7972 5 місяців тому +5

      Żaden bank nie udzieli pożyczki na 30 lat w walucie która dosłownie istnieje 30 lat po denominacji. Nikt nie będzie skłonny ryzykować kredytu w bananowej walucie.

    •  5 місяців тому +4

      Mam nadzieję, że doczekamy się kredytów o stałej stopie na cały okres kredytu. Na razie jest tyle ile KNF "wymusił" na bankach czyli te 5 lat a w nielicznych przypadkach 10 lat.

    • @pz3328
      @pz3328 5 місяців тому

      ​@@adamdam7972Jakby tak na to spojrzec to euro tez jest bananowe bo istnieje krocej ;)
      No i nie przesadzajmy- Polska to nie jakis Wietnam czy coś.

    • @pz3328
      @pz3328 5 місяців тому

      ​@gdzie sie podzial moj komentarz dot.tego ze Polska nie jest bananowym krajem?

  • @krzysztoftaki1378
    @krzysztoftaki1378 5 місяців тому

    Sebastian, czy współpracujesz z bankiem Credi Agricole? też mają w swojej ofercie Kredyt hipoteczny który mógłby być porównywany do pozostałych banków.
    swoją drogą zauważyłem, że sporo pośredników kredytowych nie ma oferty CA. jest to spowodowane tym, że CA nie współpracuje z pośrednikami, czy może nie dają prowizji za przyprowadzenie klienta? 😀

    • @sebastianbilski8019
      @sebastianbilski8019 5 місяців тому +1

      Krzysztof pośrednik z którym współpracuje nie ma w ofercie Credit Agricole. Szczerze powiedziawszy nie wiem jaki jest powód, czy CA nie chce płacić prowizji, czy nie jest w stanie obsłużyć klientów których dostarczył by pośrednik. Taki stan rzeczy utrzymuje się dobrych kilka lat.

  • @szymongrzegorczyk8207
    @szymongrzegorczyk8207 5 місяців тому

    Gdzie można znaleźć te artykuły o przewidywaniach banku które cytujecie ? Około 5:00

    •  5 місяців тому

      @szymongrzegorczyk8207 - źródła:
      PKO BP: centrumanaliz.pkobp.pl/makroekonomia/kwartalnik-ekonomiczny-ogien-i-woda oraz centrumanaliz.pkobp.pl/makroekonomia/makro-flash-zywnosc-staniala-na-swieta
      Pekao S.A.
      www.pekao.com.pl/analizy-makroekonomiczne/dzienniki-i-komentarze/publikacja.html?id=934e6ec7-d5c3-4294-b13c-dd8ae6570ac6
      ING
      ekonomiczny.ing.pl/publikacja/831567
      mBank
      makroekonomia.mbank.pl/307866-prognozy-krotkoterminowe-kwiecien-2024

  • @bzqp2
    @bzqp2 5 місяців тому

    Ciekawe, że prywatny mbank wykazuje mniejszą skłonność do ryzyka niż banki publiczne. Nie powinno być odwrotnie?

    • @dajmos88
      @dajmos88 5 місяців тому

      No finansuje sobie to ryzyko przecież dopłatami 5zł miesiecznie za prowadzenie konta i 2,50 za wypłatę z bankomatu..

  • @dOminik_O_O
    @dOminik_O_O 5 місяців тому

    kiedy nadpłacać kredyt? Czy warto poczekać z całkowitą spłatą kredytu?

    •  5 місяців тому +1

      @dOminik_O_O ten film powinien pomóc:
      ua-cam.com/video/b8BL_8VRazA/v-deo.htmlsi=cSUmp4Yi1UVTH8st

  • @mateouramik
    @mateouramik 5 місяців тому

    Witam serdecznie czy warto w obecnej chwili refinansować kredyt?

    • @sebastianbilski8019
      @sebastianbilski8019 5 місяців тому

      Na to pytanie można odpowiedzieć gdy się porówna obecny kredyt do nowego kredytu.

  • @oskar9705
    @oskar9705 4 місяці тому +1

    Moim zdaniem przy obecnych cenach rynku pokazywanie wykresów czy wyliczeń na kredyt 400tyś to trochę śmiech. Czemu nie zwiększycie tego do 800 tyś ?

  • @remigiuszwojtowicz9139
    @remigiuszwojtowicz9139 5 місяців тому

    Jakiś absurd z tym porównanie stopy NBP do inflacji. Mówicie ze precedensem jest obecna sytuacja w której inflacja jest niżej niż stopa a obok wykres gdzie przez 20 lat (1999-2019) stopa NBP z krótkimi incydentami powyżej inflacji.
    Być może nie to było celem ale ten wstęp odebrałem jako zarzut do NBP za brak obniżek. Tymczasem dalej wszyscy ekonomiści są zgodni, że spadek inflacji tymczasowy.
    Kiepsko ten początek wyszedł
    Pozdrawiam

    •  5 місяців тому +1

      Remigiusz,
      wydaje mi się, że nie słuchałeś całości. My te prognozy ekonomistów, o tym, że spadek jest przejściowy i że inflacja na koniec roku ma wynieść 4% przytaczamy w rankingu. Cytujemy wypowiedzi aż 5ciu banków...

    • @remigiuszwojtowicz9139
      @remigiuszwojtowicz9139 5 місяців тому

      @ słuchałem całość do końca🙂
      Przytoczenie opinii ekonomistów z banków - super.
      Moja zasadnicza uwaga dotyczy wykresu i komentarza w części 3. Przez zdecydowaną większość część czasu na wykresie stopy NBP są powyżej inflacji a Wasz komentarz mówi o rzekomym precedensie, że teraz stopy powyżej inflacji.

  • @patrykK1028
    @patrykK1028 5 місяців тому

    Przydałoby się bardziej szczegółowe przedstawienie najlepszej oferty z WIBOR-em, bo różnica całkowitego kosztu bardzo mała między 1.a 2. miejscem, a jednak ING ma masakrycznie wyższą marżę.

    •  5 місяців тому +2

      Cześć Patryku, jest tak, jak piszesz, ING ma wyższą marżę. Natomiast według obecnych założeń reformy - mam na myśli reformę zakładającą przejście z WIRON na WIBOR- kredyty oparte o WIBOR mają przejść na WIRON+ WSKAŹNIK KORYGUJĄCY.
      I nie wiadomo ile ten wskaźnik wyniesie. Może być on wyższy (a może nie...) niż różnica marży w ING.
      Kasia o tym właśnie mówi w rankingu. Skoro nie znamy wskaźnika to nie wiadomo czy oferta ING z wyższą marżą jest lepsza, lub czy lepsza jest oferta innego banku oparta o WIBOR, z niższą marżą, ale do której dodatkowo będzie doliczony wskaźnik.
      To spora niewiadoma
      PS Na blogu masz szczegóły wszystkich ofert, ównież tych opartych o WIBOR. Film zawiera tylko podstawowe informacje w porównaniu d tego, co przeczytasz ma blogu.

    • @patrykK1028
      @patrykK1028 5 місяців тому

      ​@dziękuję za odpowiedź

  • @szymonzdralej3858
    @szymonzdralej3858 5 місяців тому

    W rankingu w kredytach ze zmienna stopą pojawił się jako najlepszy ING BŚ. Który jak wspomnieliście posługuje się Wironem. Mrarża 2,38% + Wiron~5% = 7,38% Oprocentowanie. A gdzie jest ten wskaźnik korygujący o który Państwo wspominali ? Coś wiadomo na ten temat czy póki co jeszcze nie został wprowadzony i biorąc kredyt nie trzeba go uwzględniać ?

    • @tomaszp2027
      @tomaszp2027 5 місяців тому +3

      A to nie tak, że wskaźnik korygujący ma zastosowanie przy zmianie z WIBORU na WIRON, a tutaj bierzesz od razu na tym drugim?

    • @sebastianbilski8019
      @sebastianbilski8019 5 місяців тому +1

      Wskaźnik korygujący ma być zastosowany gdy WIBOR zostanie zastąpiony WIRON-em. Jego wartość na dzień dzisiejszy nie jest znana. Cała ta "operacja" została odroczona w czasie do końca 2027r . Jeśli wybierzesz ofertę ING to unikniesz zmian i wskaźnika korygującego. Wszyscy inni którzy wybiorą inne oferty z tyłu głowy gdzieś muszą mieć że ta ich czeka. Chyba, że znowu coś się zmieni.

    • @szymonzdralej3858
      @szymonzdralej3858 5 місяців тому

      @@sebastianbilski8019 Dziękuję bardzo za wyjaśnienie!

  • @JanKowalski-hz7tw
    @JanKowalski-hz7tw 5 місяців тому +1

    Przeviez musi 8 gwiazdkowcow jeszcze z 4 lata walić po rogach

  • @jonzi84
    @jonzi84 5 місяців тому +1

    Chciałbym Was oglądać tak z 3 razy w tygodniu, coś w stylu "newsy inwestycyjne" :)

    •  5 місяців тому +1

      O jak miło :) natomiast na ten moment raczej skupiamy się w zespole FBO na rzadziej przygotowanych materiałach, lecz bardziej pogłębionych.

  • @abernathygg3524
    @abernathygg3524 5 місяців тому

    Jestem ciekawy jak wygląda możliwość wykorzystania środków zgromadzonych na koncie IKE jako wkładu własnego? Czy można użyć tych środków częściowo jako pokrycie wkładu własnego? Oraz oczywiście najważniejsze pytania czy to ma sens i czy się opłaca? :)

    • @Alf7Red
      @Alf7Red 5 місяців тому

      Kilka miesięcy temu Sebastian mówił, że nie miał takiego przypadku. Znaczy: to jest możliwość teoretyczna.