Na ścieżkę SOLO dobrałeś barwę gitary Pata Metheny. Wygląda, jakby to on grał z zespołem. A w ogóle bardzo ciekawy kanał, przystępnie podany. Zasubskrybowałem. Pozdrawiam 👍
Kolego świetny materiał. Podobnego kanału szukałem. Nie na darmo dużo czasu zajęła sekcja kanału 10 ( midi starnsrd-drums) i nie na darmo, bo o ile bas gdzieś tam zawesze się znajdzie (wystrojony wyżej lub niżej) bo z bębnami jest jak z talentem, ma się lub nie. Osobista moja z ciekawości prośba, czy mogłbyś przedstawić podrasowanie jakiegoś pliku midi z rodziny disco pl? miły an a najlepiej Pana Zenona M. czy na dzień dzisiajszy Vivat?. Tak czy siak kciuk/. wieszo czym mowa:-)
Witam Panie Michale jak zrobić żeby tak jak u Pana w programie DAW pokazywały się brzmienia na ścieżkach midi brzmienia które posiada dany syntezator proszę o odpowiedź Pozdrawiam serdecznie
Witam również! Potrzebujemy pliku ze spisem barw (plik o rozszerzeniu *.ins) - do starszych instrumentów - można znaleźć je w sieci - jeśli to popularny instrument lub wykonać samemu wg wzoru - jest to zwykły plik tekstowy o określonej strukturze - można podejrzeć z innego modelu i dopisać sobie np. swoje barwy USER. Taki plik importujemy w okienku "MIDI Instruments" w preferencjach Cakewalka przypisując do konkretnego portu i kanału. Myślę, że to dobry temat na materiał w przyszłości.
👍👍👍. Super materiał. Szkoda, że jedno zagadnienie zostało "ucięte" - chodzi mi tu o fragment, w którym mowa o zastosowaniu różnych brzmień na tym samym kanale (tj. odtwarzany jest jeden instrument i następnie inny na tym samym kanale). Przy "dobieraniu" barw (a robię to bezpośrednio na instrumencie) używam znaczników - czyli zaznaczam określony fragment utworu i odtwarzając to "w pętli" szukam właściwych brzmień. Niestety "poległem" (po zmianie keyboardu na Yamahę PSR S970) - po podłączeniu przez midi do Cakewalka nie mogę dobrać pliku definicji instrumentu, tak aby później zapisać dokonane zmiany do pliku midi.
Dziękuję za komentarz. To fakt. Funkcja zapętlenia fragmentu (zwłaszcza przy krótkich motywach, gdy partia nie jest realizowana w sposób ciągły) są bardzo przydatna. Co do zmiany barwy w obrębie jednego kanału w trakcie trwania pliku - nagram krótki osobny materiał o wstawianiu kontrolera Program Change w środku utworu.
@@TajnikiMuzyki No właśnie - te komunikaty, kontrolery, programy .... Kiedyś to było prościej bez tej całej techniki - trąbka, pompka i organki, a nawet akordeon 😅
@@CzeslawGra. Kiedyś wcale nie było prościej, wręcz przeciwnie. Bez znajomości komunikatów PC, CC i SYSeX nie zrobiłeś prawidłowego midi wg przyjętych standardów. Teraz programy DAW są już na tyle rozwinięte że pewne rzeczy robią za nas, szczególnie w kwestii rozpisywania kontrolerów
@@CzeslawGra. Zdziwił byś się kiedy ta zabawa z sequencerami i samogrającymi maszynkami się zaczęła, ale masz rację. Kiedyś się grało bo na nasze polskie poletko ta technologia wkroczyła dosyć późno.......dużo za późno. Co nie znaczy że przynajmniej część naszych muzyków nie była jej świadoma i nie używała w swojej pracy chociażby na kontraktach zagranicznych. No ale tu byliśmy za żelazną kurtyną niestety. Gdyby nie to to zapewne już dekadę wcześniej byśmy mieli dostęp do technologii.
Chłopie skąd Ty się urwałeś ?! Wyglądasz na młodego człowieka a wiesz że CC7 to głośność, na 2 kanale zazwyczaj bass. No i program do robienia muzy nazywasz seqencerem ! Do Twoich prezentacji brakuje mi tylko starego Cubase.. Brawo dla Ciebie ! Rób swoje.👋👍👍👍👍
Witam czy jest możliwość żeby Pan zrobił podkład midi prosty bez tekstu jakichś tam głupot tylko bas perkusja przygrywka chórek i ile by to kosztowało ?
Jest to kwestia wyboru odpowiedniego urządzenia wyjściowego MIDI które ma odtwarzać te dane. Wchodzimy w Edit / Preferences / MIDI devices. Wybieramy port MIDI do którego mamy podłączony instrument. Przy każdej ścieżce mamy możliwość wyboru portu wyjściowego. Jeżeli nie mamy żadnego instrumentu - można skierować dane MIDI do instrumentu wirtualnego.
@@TajnikiMuzykijeszcze mam takie pytanie, czy w tym programie jest możliwość edycji ścieżek, aby wyłączyć ścieżkę bez jej usuwania, żeby po uruchomieniu utworu od początku wybrane ścieżki były "Mute". ten program jest w pełni darmowy, czy ma jakieś opcje płatne.
Jak tak słucham to jak by nie patrzeć brzmienie modułowe tego typu jest strasznie sterylne, szkliste, takie pozbawione ambientu. Na pewno przydało by się okiełznanie górnego pasma za pomocą efektom emulującym taśmie i dobrych efektów przestrzennych. Tak z ciekawości ile GB zajmuje te 6000 instrumentów, producent tego nie podaję, bo ja mam na komputerze jakoś z 50 brzmień pod kontakt native instrument i to zajmuje z 440 GB.
Słuszna uwaga, to nie jest moduł, który na starcie gra dobrze jak np. Keton. Szczególnie zestawy perkusyjne czasem mają taką nieprzyjemną szklistość. Z tego, co udało mi się znaleźć pamięć na próbki wynosi 384MB.
@@TajnikiMuzyki kurcze to troszkę mało jeśli chodzi o moduł brzmieniowy. Tak patrząc to Roland Integra 7 wygląda blado przy Kontrol S61 & Komplete 14 Ultimate to ta sama pólka cenowa. Niby od native-instruments mamy tylko 140 instrumentów. Pianin i bębnów mamy mniej ale jeden te zgranie ambientu robi robotę. Aż trudno mi sobie wyobrazić co oni tam upchnęli w tych 384MB, same sample transjentów? Aktualnie Keton też mi się kojarzy jako narzędzie do grania na weselach czy w nadmorskich barach.
@@Krashgul kolego, gro znakomitych światowych klawiatur nie miało żadnych MB próbek, a brzmiały rewelacyjnie. Rzecz nie leży w GB, a w zupełnie czymś innym. W wyobraźni, wiedzy i warsztacie producenta muzyki. Instrumenty to tylko narzędzia lepsze lub gorsze. Z tych obecnych GB i tak wynika tyle że dawni producenci tworzyli muzykę przez duże M, a obecni tworzą jedną wielką papkę (czytaj "kupę") ;-)
@@Piotr_Pawlowski trudno żeby klawiatury midi miały próbki. Tematem odcinka nie są syntezatory tylko moduły brzmieniowe. Jeśli chce się symulować akustyczny instrument czy orkiestrę to potrzebujesz próbki, próbowana udawać je za pomącą syntezatorów czy innych maszyn (np. TR-303 która miała symulować Bassistę). Masz 4 wyjścia, albo zgrasz frazy, albo nuty wraz z artykulacją, albo plasterkujesz zgrane sample i je przetwarzasz (np. produktu samplemodeling), a czwartą metodą jest AI, ale z powodu latencji nie nadaję się puki co do grania na żywo. Pojęcie "dawni producenci tworzyli" a teraz "obecni tworzą jedną wielką papkę" sugeruje, że wiesz o muzyce nie wiele. Aktualnie powstaje tyle muzyki że życia tobie nie starczy by muc ocenić jak muzyka powstaje. Może i nawet 90% tej muzyki, być nieciekawa, ale nadal tej dobrej powstaje więcej niż kiedykolwiek w historii.
Sam w sobie oczywiście nie zawiera dźwięku - w końcu jest tylko ciągiem instrukcji. Ale plik MIDI odtwarzany na module brzmieniowym już tak. Wpływając zatem na zawartość pliku MIDI wpływamy ostatecznie na rezultat brzmieniowy.
@@TajnikiMuzyki to nie jest rezultat brzmieniowy. brzmienie daje sampler czytający plik midi. brzmienie ma np. pianino, a to jak na nim gramy, to już jak używamy jego 'brzmienia.' potocznie się mówi że ktos 'brzmii' ale to nie ma nic wspólnego z tajnikami muzyki. to co zmieniasz w pliku midi to twoja artykulacja, timing itd ale nie brzmienie. brzmienie daje instrument bądź sampler. all best.
@@Radical_Middle Nie sposób się z tym nie zgodzić. Mówiąc "rezultat brzmieniowy" mam tu oczywiście na myśli końcowy efekt naszych działań aranżacyjnych. Celem pośrednim jest takie zaprogramowanie aranżacji MIDI, by w jak najlepszy sposób skorzystać z "brzmienia" posiadanych instrumentów. A efekt końcowy w postaci całego utworu podlega oczywiście estetycznej, często bardzo subiektywnej ocenie "brzmienia".
Na ścieżkę SOLO dobrałeś barwę gitary Pata Metheny. Wygląda, jakby to on grał z zespołem.
A w ogóle bardzo ciekawy kanał, przystępnie podany. Zasubskrybowałem. Pozdrawiam 👍
Witam, dziękuję za przesłany materiał dotyczący tworzenia definicji dla instrumentów. Będę próbował! Pozdrawiam i dziękuję.
Pozdrawiam
Kolejny świetny materiał. bardzo dziękuję bo też mam często problem z basem midi. Pozdrawiam serdecznie.
👍
Kolego świetny materiał. Podobnego kanału szukałem. Nie na darmo dużo czasu zajęła sekcja kanału 10 ( midi starnsrd-drums) i nie na darmo, bo o ile bas gdzieś tam zawesze się znajdzie (wystrojony wyżej lub niżej) bo z bębnami jest jak z talentem, ma się lub nie. Osobista moja z ciekawości prośba, czy mogłbyś przedstawić podrasowanie jakiegoś pliku midi z rodziny disco pl? miły an a najlepiej Pana Zenona M. czy na dzień dzisiajszy Vivat?.
Tak czy siak kciuk/.
wieszo czym mowa:-)
Super materiał❤
Witam Panie Michale jak zrobić żeby tak jak u Pana w programie DAW pokazywały się brzmienia na ścieżkach midi brzmienia które posiada dany syntezator proszę o odpowiedź
Pozdrawiam serdecznie
Witam również! Potrzebujemy pliku ze spisem barw (plik o rozszerzeniu *.ins) - do starszych instrumentów - można znaleźć je w sieci - jeśli to popularny instrument lub wykonać samemu wg wzoru - jest to zwykły plik tekstowy o określonej strukturze - można podejrzeć z innego modelu i dopisać sobie np. swoje barwy USER. Taki plik importujemy w okienku "MIDI Instruments" w preferencjach Cakewalka przypisując do konkretnego portu i kanału. Myślę, że to dobry temat na materiał w przyszłości.
Dziękuję za odpowiedź 😊
👍👍👍. Super materiał. Szkoda, że jedno zagadnienie zostało "ucięte" - chodzi mi tu o fragment, w którym mowa o zastosowaniu różnych brzmień na tym samym kanale (tj. odtwarzany jest jeden instrument i następnie inny na tym samym kanale). Przy "dobieraniu" barw (a robię to bezpośrednio na instrumencie) używam znaczników - czyli zaznaczam określony fragment utworu i odtwarzając to "w pętli" szukam właściwych brzmień.
Niestety "poległem" (po zmianie keyboardu na Yamahę PSR S970) - po podłączeniu przez midi do Cakewalka nie mogę dobrać pliku definicji instrumentu, tak aby później zapisać dokonane zmiany do pliku midi.
Dziękuję za komentarz. To fakt. Funkcja zapętlenia fragmentu (zwłaszcza przy krótkich motywach, gdy partia nie jest realizowana w sposób ciągły) są bardzo przydatna. Co do zmiany barwy w obrębie jednego kanału w trakcie trwania pliku - nagram krótki osobny materiał o wstawianiu kontrolera Program Change w środku utworu.
@@TajnikiMuzyki No właśnie - te komunikaty, kontrolery, programy .... Kiedyś to było prościej bez tej całej techniki - trąbka, pompka i organki, a nawet akordeon 😅
@@CzeslawGra. Kiedyś wcale nie było prościej, wręcz przeciwnie. Bez znajomości komunikatów PC, CC i SYSeX nie zrobiłeś prawidłowego midi wg przyjętych standardów. Teraz programy DAW są już na tyle rozwinięte że pewne rzeczy robią za nas, szczególnie w kwestii rozpisywania kontrolerów
Wtedy się nie myślało o "robieniu mida" - wtedy się GRAŁO (może trochę lepiej lub gorzej 😉)
@@CzeslawGra. Zdziwił byś się kiedy ta zabawa z sequencerami i samogrającymi maszynkami się zaczęła, ale masz rację. Kiedyś się grało bo na nasze polskie poletko ta technologia wkroczyła dosyć późno.......dużo za późno. Co nie znaczy że przynajmniej część naszych muzyków nie była jej świadoma i nie używała w swojej pracy chociażby na kontraktach zagranicznych. No ale tu byliśmy za żelazną kurtyną niestety. Gdyby nie to to zapewne już dekadę wcześniej byśmy mieli dostęp do technologii.
Chłopie skąd Ty się urwałeś ?! Wyglądasz na młodego człowieka a wiesz że CC7 to głośność, na 2 kanale zazwyczaj bass. No i program do robienia muzy nazywasz seqencerem ! Do Twoich prezentacji brakuje mi tylko starego Cubase.. Brawo dla Ciebie ! Rób swoje.👋👍👍👍👍
ale, że ten CUBASE zły?
@ no nie przeciwnie Cubase to klasyka
@@andrzejgoda8324 ufff 😎 używam Cubase od kiedy pojawił się na rynku. Od roku pracuję na 13 PRO.
Witam czy jest możliwość żeby Pan zrobił podkład midi prosty bez tekstu jakichś tam głupot tylko bas perkusja przygrywka chórek i ile by to kosztowało ?
Witam, zainstalowałem Cakewalk, wybieram plik midi, widzę że jest odtwarzany, ale nie słychać muzyki, czego brakuje w aplikacji, albo co zmienić ?
Jest to kwestia wyboru odpowiedniego urządzenia wyjściowego MIDI które ma odtwarzać te dane. Wchodzimy w Edit / Preferences / MIDI devices. Wybieramy port MIDI do którego mamy podłączony instrument. Przy każdej ścieżce mamy możliwość wyboru portu wyjściowego. Jeżeli nie mamy żadnego instrumentu - można skierować dane MIDI do instrumentu wirtualnego.
@@TajnikiMuzykijeszcze mam takie pytanie, czy w tym programie jest możliwość edycji ścieżek, aby wyłączyć ścieżkę bez jej usuwania, żeby po uruchomieniu utworu od początku wybrane ścieżki były "Mute".
ten program jest w pełni darmowy, czy ma jakieś opcje płatne.
Jak tak słucham to jak by nie patrzeć brzmienie modułowe tego typu jest strasznie sterylne, szkliste, takie pozbawione ambientu. Na pewno przydało by się okiełznanie górnego pasma za pomocą efektom emulującym taśmie i dobrych efektów przestrzennych.
Tak z ciekawości ile GB zajmuje te 6000 instrumentów, producent tego nie podaję, bo ja mam na komputerze jakoś z 50 brzmień pod kontakt native instrument i to zajmuje z 440 GB.
Słuszna uwaga, to nie jest moduł, który na starcie gra dobrze jak np. Keton. Szczególnie zestawy perkusyjne czasem mają taką nieprzyjemną szklistość. Z tego, co udało mi się znaleźć pamięć na próbki wynosi 384MB.
@@TajnikiMuzyki kurcze to troszkę mało jeśli chodzi o moduł brzmieniowy. Tak patrząc to Roland Integra 7 wygląda blado przy Kontrol S61 & Komplete 14 Ultimate to ta sama pólka cenowa. Niby od native-instruments mamy tylko 140 instrumentów. Pianin i bębnów mamy mniej ale jeden te zgranie ambientu robi robotę. Aż trudno mi sobie wyobrazić co oni tam upchnęli w tych 384MB, same sample transjentów? Aktualnie Keton też mi się kojarzy jako narzędzie do grania na weselach czy w nadmorskich barach.
@@Krashgul kolego, gro znakomitych światowych klawiatur nie miało żadnych MB próbek, a brzmiały rewelacyjnie. Rzecz nie leży w GB, a w zupełnie czymś innym. W wyobraźni, wiedzy i warsztacie producenta muzyki. Instrumenty to tylko narzędzia lepsze lub gorsze. Z tych obecnych GB i tak wynika tyle że dawni producenci tworzyli muzykę przez duże M, a obecni tworzą jedną wielką papkę (czytaj "kupę") ;-)
@@Piotr_Pawlowski trudno żeby klawiatury midi miały próbki. Tematem odcinka nie są syntezatory tylko moduły brzmieniowe. Jeśli chce się symulować akustyczny instrument czy orkiestrę to potrzebujesz próbki, próbowana udawać je za pomącą syntezatorów czy innych maszyn (np. TR-303 która miała symulować Bassistę). Masz 4 wyjścia, albo zgrasz frazy, albo nuty wraz z artykulacją, albo plasterkujesz zgrane sample i je przetwarzasz (np. produktu samplemodeling), a czwartą metodą jest AI, ale z powodu latencji nie nadaję się puki co do grania na żywo.
Pojęcie "dawni producenci tworzyli" a teraz "obecni tworzą jedną wielką papkę" sugeruje, że wiesz o muzyce nie wiele. Aktualnie powstaje tyle muzyki że życia tobie nie starczy by muc ocenić jak muzyka powstaje. Może i nawet 90% tej muzyki, być nieciekawa, ale nadal tej dobrej powstaje więcej niż kiedykolwiek w historii.
plik midi nie posiada brzmienia.
Sam w sobie oczywiście nie zawiera dźwięku - w końcu jest tylko ciągiem instrukcji. Ale plik MIDI odtwarzany na module brzmieniowym już tak. Wpływając zatem na zawartość pliku MIDI wpływamy ostatecznie na rezultat brzmieniowy.
@@TajnikiMuzyki to nie jest rezultat brzmieniowy. brzmienie daje sampler czytający plik midi. brzmienie ma np. pianino, a to jak na nim gramy, to już jak używamy jego 'brzmienia.' potocznie się mówi że ktos 'brzmii' ale to nie ma nic wspólnego z tajnikami muzyki. to co zmieniasz w pliku midi to twoja artykulacja, timing itd ale nie brzmienie. brzmienie daje instrument bądź sampler. all best.
@@Radical_Middle Nie sposób się z tym nie zgodzić. Mówiąc "rezultat brzmieniowy" mam tu oczywiście na myśli końcowy efekt naszych działań aranżacyjnych. Celem pośrednim jest takie zaprogramowanie aranżacji MIDI, by w jak najlepszy sposób skorzystać z "brzmienia" posiadanych instrumentów. A efekt końcowy w postaci całego utworu podlega oczywiście estetycznej, często bardzo subiektywnej ocenie "brzmienia".
@@TajnikiMuzyki
Kreatywność oczywiście jest ważniejsza niż poprawne nazewnictwo, ale warto dbać o jedno i drugie myślę. pozdrawiam.
Otóż to! Dziękuję za merytoryczny komentarz i pozdrawiam również! @@Radical_Middle