Čas anatomije: Postoji li realnost bez magije

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 19 гру 2024
  • Govoriti o piscima kao prorocima znači govoriti o sposobnosti uvida u realnost koju pisca okružuje, o intuitivnom, o imaginaciji, o sposobnosti i talentu da taj uvid prenese u književno polje.
    Kada je krajem 18. veka nemački pesnik Novalis govorio o magičnom idealisti i magičnom realisti, nije, ipak, mogao znati da će jedan od ova dva "proroka" biti prepoznat u tehnici megijskog realizma. Metodi koja je obeležila jedan segment latinoameričke književnosti i koja je proizvela pravi "bum" šezdesetih i sedamdesetih godina 20. veka.
    Novo izdanje Časa anatomije posvećujemo toj ideji magijskog realizma u književnosti ali pratimo i tokove razvoja danas veoma heterogene i uzbudljive literature Latinske Amerike. Tačnije, analiziramo odnos književnosti prema stvarnosti u kojoj nastaje, popularnost magijskog realizma, njegov nastanak ali i preobražaj. Zbog čega je tehnika magijskog realizma bila važna u jednom društvenom kontekstu, kako se desila ta eksplozija magijskog realizma, da li je mogla da izrazi sve kontradiktornosti vremena, šta je magijsko u književnom a šta suština potrebe za magijskim u realnom prostoru i vremenu.
    Gosti emisije su prevodilac Branko Anđić i filozof Dragan Prole
    Autorkai urednica emisije: Marija Nenezić
    Režija: Maja Mandić
    Label and copyright: Radio-televizija Srbije

    Zabranjeno svako kopiranje video i/ili audio snimaka i postavljanje na druge kanale!

КОМЕНТАРІ •