Pompa ciepła - Duży Wał, czy małe niedomówienie?

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 28 жов 2024

КОМЕНТАРІ • 152

  • @lasam265
    @lasam265 3 місяці тому +1

    No i subskrybuję takie rozmowy! Laik zrozumie, oświecenie rozświetla umysły zwykłych ludzi i krzywa ogólnej inteligencji rośnie.

  • @polishwarlock
    @polishwarlock 3 місяці тому +3

    Lodówka też nie ma sensu ludzie też wszystkim współczuję😂 Jakbyście se synki poczytały o zmianach fazowych i cieple utajonym to byście se darowali nieudany kabaret.

    • @RWBteam1
      @RWBteam1  3 місяці тому +1

      To poczytaj i pomyśl :) a w lodówkach akurat to ciepło z silnika jest nie porządane i lepiej gdyby go nie było :)

    • @polishwarlock
      @polishwarlock 3 місяці тому +2

      ​@@RWBteam1 W niektórych szkołach śrenich i wyższych jest termodynamika, tam jest informacja o przemianach fazowych. Ty się doucz i potem pomyśl bo myślenie bez wiedzy daje takie wypociny. Pompa ciepła korzysta z tzw. dolnego żródła ciepła (wymiennik w gruncie, wodzie lub powietrzu), tam czynnik chłodniczy paruje pobierając ciepło (bo przemiana fazowa potrzebuje dużo energii). Poczytaj, policz ile energii trzeba do podgrzania 1kg wody od 1-99 *C bez wymiany ciepła z otoczeniem a potem ile trzeba, żeby ją odparować, czyli zmienić temp z 99[*C] do 100[*C] i daj nam tu wszystkim znać. Jakbyś se nie radził to Ci tu napiszę wyniki, wzory se poszukaj.
      Podgrzanie 1kg czystej wody bez wymiany ciepła z otoczeniem i przy ciśnieniu normalnym (to normalne ciśnienie to na chemii w podstawówce kiedyś uczyli - chyba wtedy piłeś wino z plastiku pod remizą) od 1-99[*C] (czyli różnica temp 99 stopni) wymaga ~409 [kJ]!
      Natomiast odparowanie 1[kg] wody wymaga podgrzania jej o 1*C i na to potrzeba Q1~4 [kJ] a na odparowanie jej potrzeba Q2~2260 [kJ] i teraz Q1+Q2 = 2264[kJ]
      Wniosek: ogrzanie wody o 98[*C] bez parowania wymaga 409 [kJ] a podgrzanie jej o 1[*C] z parowaniem wymaga 2260 [kJ]. ~Rozumiesz już co to podstawa tego magicznego COP, czy nadal będziesz bredził?
      Tak samo działa i pompa ciepła i klimatyzator i lodówka. Odparowuje węglowodór (czynnik chłodniczy) i pompa go spręża zabierając zebrane ciepło w jednym wymienniku i oddając ciepło w drugim wymienniku - lub na odwró! W lodówce to sprężanie odbywa się na zewnętrz lodówki i dlatego ona grzeje pomieszczenie a chłodzi wnętrze lodówki a w pompie ciepła jest na odwrót bo odparowanie zachodzi na zewnątrz (grunt, woda, wpowietrze) a sprężanie wewnątrz.
      Takie teksty jak wasze to pod remizą przy wozie z sianem możesz opowiadać ziomkom przy Czerwonym Byku a nie puszczać w świat.

    • @RWBteam1
      @RWBteam1  3 місяці тому +1

      @@polishwarlock chłopcze sam się doucz :) skoro nie zrozumiałeś o co chodzi w tym krótkim filmiku bo jesteś tak zarozumiały że nie chce ci się słuchać ze zrozumieniem to baw się sam i nie zawracaj nam głowy twoimi regułkami które ci tam ktoś napisał :)

    • @KazekKierpiec
      @KazekKierpiec 3 місяці тому +1

      @@polishwarlocktermodynamika to jędrna z dziedzin uśmiercona już dawno temu i od dekad nie rozwijana więc schowaj sobie to czego tam cię nauczyli w tej twojej szkole :) a po drugie nie rozumiem o czym ty w ogóle gadasz przecież jasno mówią o silniku i że gdy wymienisz na sprawniejszy i powiększysz wymiennik to oszczędzisz na prądzie ! Czego nie rozumiesz ???

    • @polishwarlock
      @polishwarlock 3 місяці тому +1

      @@RWBteam1 to nie były regółki a wyniki :) i opisy co się tam dzieje. Jakżeś taki cwany to się załóż. U notariusza z bankowym zastawem gotówki - więc nie gadki szmatki. Robimy film z eksperymentu przy komisji naukowej, którą opłaca ten co przegrał zakład - umowa. Eksperyment z kalorymetrem i źródłem ciepła z pomiarami co ile i na co. Proponuję uczelnię techniczną Gliwice, Małopolska, Gdańsk lub Wrocek. Kiedy mam notariusza umawiać?

  • @domykopuly
    @domykopuly 3 місяці тому +16

    Nie słuchałem wiekszej głupoty. i

    • @Adrian-lm7cp
      @Adrian-lm7cp 3 місяці тому +6

      tak jest, tego typu materiały powinno się banować, to jest na poziomie płaskiej ziemi, gość nie rozumie tego że ten olej musi być grzany bo ma mieć zadaną lepkość, nawet jak by się nie grzał musiała by tam być dodatkowa grzałka która w większości pomp jest

    • @RWBteam1
      @RWBteam1  3 місяці тому +2

      @@Adrian-lm7cp naczytałeś się ulotek naoglądałeś reklam nasłuchałeś sprzedawców którzy sami nie wiedzą co sprzedają i to jest chyba cała twoja wiedza :)

    • @RWBteam1
      @RWBteam1  3 місяці тому +2

      @@domykopuly hehe pewnie jesteś sprzedawcą pomp ciepła hehe :)

    • @tomliu2188
      @tomliu2188 3 місяці тому +2

      Kręcę pompa żeby się zagrzała żeby ogrzać silnik po chuj to wyjebać i wstawić grzałkę. 😉

    • @RWBteam1
      @RWBteam1  3 місяці тому +2

      @@tomliu2188 hehe ale to streściłeś :) ale też nie do końca :) nam chodzi o to że pompa może bez problemu być jeszcze mega wydajniejsza tak w skrucie

  • @donniasty
    @donniasty 3 місяці тому +1

    Popłynąłeś z tym tematem. To, że w niektórych rozwiązaniach czynnik nie będzie "wstępnie ogrzany" przez silnik nie skazuje ich od razu na brak działania czy bezsensowność. Bo pompa ciepła pobiera energię z powietrza i przekazuje ją np. do wymiennika by ogrzać wodę/glikol. I to działa niezależnie od tego czy dostarczysz dodatkowe ciepło z silnika. A ogrzanie przez silnik spowoduje tylko wzrost sprawności takiej pompy ciepła. Ale tej energii nie będzie dużo. Silnik 1kW o sprawności 90% będzie oddawał jakieś 100W ciepła. Więc przy pompie ciepła, która generuje np. 3-4kW ciepła to te 100W to raptem 3%. Jest zysk owszem. Ale bez tych kilku procent to dalej będzie miało sens.

    • @RWBteam1
      @RWBteam1  3 місяці тому

      @@donniasty hopie nikt tu nie mówi że pompa ciepła jest bez sensu :) tylko że da się ją lekko o 40% usprawnić :) i to w dodatku prostym sposobem :) a przy okazji to i klimatyzacje się usprawnią bo nie będzie już grzejący się silnik im bruździł :)

    • @donniasty
      @donniasty 3 місяці тому +1

      @@RWBteam1 w momencie gdy silnik nie ogrzeje wstępnie czynnika to 4:39 "pompa ciepła traci jakikolwiek sens".

    • @RWBteam1
      @RWBteam1  3 місяці тому

      @@donniasty tu masz rację padły takie słowa :) może chodziło mu o to że trzeba jeszcze powiększyć wymiennik zewnętrzny bo inaczej traci sens :) no nie wiem :)

    • @RWBteam1
      @RWBteam1  3 місяці тому

      @@donniasty ale w sumie bez tego extra ciepła pobieranego z silnika pompa ciepła nie ma szans zagrzać ci domu :) więc traci sens :)

  • @KazekKierpiec
    @KazekKierpiec 3 місяці тому +2

    Ten człowiek ma racje i w tych wariactwach tego Ufola jest zawsze drugie dno . Zacząłem oglądać ich dla śmiechu przez przypadek ale już powoli przestaje się śmiać abstrahując od momentów kiedy młody nic nie kuma ale dla młodego też szacun bo przynajmniej próbuje :) taką mamy młodzież niestety

  • @onoze
    @onoze 3 місяці тому +4

    Drogi kolego, pompa ciepła pobiera ciepło z otoczenia, silnik niczego tu nie ogrzewa, rola silnika jest aby sprężyć czynnik w postaci gazowej, jest wiele filmików animowanych pokazujących jak działa pompa ciepła. Separator cieczy, który pokazujesz na filmie, ma rolę zabezpieczenia sprężarki przed zalaniem czynnikiem w postaci cieczy...
    Pokaż mi urządzenie, które pobiera 1kW prądu i produkuje średni 3kW energii cieplnej, cały świat jest oparty na pompach, począwszy od hoteli, przemysłu, skończywszy na domach prywatnych...To co mówisz nie pokrywa się ze stanem faktycznym...
    Tu link pokazujący, czym różnią się sprężarki w pompach ciepła i z czego tak naprawdę wynika cena i żywotność sprężarki. ua-cam.com/video/uYXZu_eCuB0/v-deo.htmlsi=xwZvZE5JMOu3mYda

    • @RWBteam1
      @RWBteam1  3 місяці тому +2

      @@onoze to jest twoja prawda i masz do niej jak najbardziej święte prawo :) problem w tym że masz tą wiedzę z ulotek , reklam , czy barwnych książeczek :) a to nie twoja wiedza tylko ty tylko ją przyswoiłeś i kopcujesz bez zastanowienia :) a czy to co wiesz jest prawdziwe hmm pewnie nawet nie sprawdziłeś :) ale do tego też masz święte prawo :) pozdrawiam

    • @RWBteam1
      @RWBteam1  3 місяці тому +2

      @@onoze hmm kolego ty to montujesz ?? To tabliczka znamionowa jest pewnie dla ciebie najświętszą świętością :) no nie poradzę :) jeszcze raz pozdrawiam

  • @Adrian-lm7cp
    @Adrian-lm7cp 3 місяці тому +9

    To tak jak byś człowieku stwierdził że pomiar licznika pomija ten pobór energii ze sprężarki xD

    • @RWBteam1
      @RWBteam1  3 місяці тому +3

      @@Adrian-lm7cp niestety nie pomija hehe :)

    • @RafałFatyga
      @RafałFatyga 3 місяці тому +1

      @@Adrian-lm7cp nie zrozumiałeś co napisałem. Autor nagrania mówi o rzeczach które są błędne. Przy pracy sprężarki jest pobór energii i to zależy od wielkości silnika i sprężarki która stawia opór podczas sprężania czynnika a to przekłada się na zużycie energii elektrycznej podczas pracy PC. Autor nagrania mówi o ogrzewaniu czynnika przez silnik sprężarki - tak to zjawisko występuje a nie o to w tym chodzi i to nie działa w ten sposób . W swoim pierwszym komentarzu opisałem skąd bierze się energia cieplna w PC . Silnik sprężarki to zjadacz prądu w tych urządzeniach a generatorem energii cieplnej lub chłodniczej jest czynnik chłodniczy z którego energia podczas rozprężania i sprężania jest przekazywana przez wymiennik płytowy do układu wodnego - czyli instalacji ogrzewania podłogowego lub na grzejniki.

    • @Automatyk
      @Automatyk 3 місяці тому +2

      Mało tego, myśli, że złapał byka za rogi. Mam porównanie ogrzewania pompą ciepła i klimatyzatorem, bo jedno i drugie posiadam. Pompa przy poborze energii 2 - 3 kWh ogrzewa mi dom o powierzchni 160 m2, natomiast klimatyzator o mocy cieplnej 3 kW doi z gniazdka do 1 kWh. I to jest tylko na jedno pomieszczenie. Pieprzyć jak potłuczonemu to można, ale albo gość siedzi w zimnie albo dogrzewa te klimy piecem. Koszt ogrzewania mojego domu to jakieś 5 k zł, kiedyś ekogroszkiem ~6k zł. Prawie to samo ale za to jaka wygoda. Zaraz ktoś się odezwie i powie kiedy się to zwróci. Może się nigdy nie zwrócić. Wszak, samochody, które kupujemy nigdy się nie zwracają, ale po coś je kupujemy. I tyle. Autorowi filmu radzę wrócić do edukowania swojej osoby a nie innych.

    • @Adrian-lm7cp
      @Adrian-lm7cp 3 місяці тому +4

      @@Automatyk Klima jest bardziej do chłodzenia, a przynajmniej większość jednostek, są takie linie jak gree amber prestige to jest dedykowana klima do grzania, ma przewymiarowaną jednostkę zewnętrzną i grzałki tacy, oleju(przy zimnym starcie w zimie niestety nie ma tego efektu grzania silnika xD). Grzałem takimi 2 klimatyzatorami przez sezon ale jest za głośno teraz mam polskiego kołtona + podłogówkę. Klimą wychodziło taniej ale było mniej równomiernie dogrzane.

    • @Adrian-lm7cp
      @Adrian-lm7cp 3 місяці тому +1

      @@RafałFatyga To jest ironia, cały ten kanał to jest takie zbiorowisko błędnych informacji.

  • @PENelektronik
    @PENelektronik 3 місяці тому +4

    Autor filmu zdaje się nie wiedzieć, że zimna nie można wytworzyć. Taka prawda! Można zabrać ciepło, stąd nazwa, - pompa ciepła. Ale to wymaga obiegu termodynamicznego, który jakoś trzeba uruchomić. Do tego potrzebna jest sprężarka/kompresor, aby przemieszczać czynnik chłodniczy podlegający przemianom termodynamicznym.
    Użyto silnika elektrycznego, a tak to już jest, że maszyny elektryczne mają sprawność dużo mniejszą niż 100%, stąd ciepło o które boli głowa autora filmu.
    Dziś już są, i są stosowane silniki o znacznie większej sprawności, lecz zasada jest taka że musi być on bezobsługowy, no bo jest zapuszkowany.
    To podobnie jak naiwni próbują robić chłodziarki z ogniw Plettiera. No nieporozumienie.
    Jeśli ktoś zamierza zainstalować ogrzewanie elektryczne, to tak. Ogniw Plettiera można użyć jako grzałek, "zabierając" jednocześnie ciepło z zewnątrz.
    Będzie to o ok 10-20% wydajniejsze od grzałek oporowych.
    W drugą stronę to nie ma sensu (chłodziarka), bo wtedy sprawność jest -150% (minus)

    • @RWBteam1
      @RWBteam1  3 місяці тому +3

      @@PENelektronik zimno można wytworzyć i dzieje się to nawet w pewnym miejscu w pompie ciepła hehe :) a reszty tego co napisałeś nie ma już nawet sensu komentować po takiej gafie na samym początku :)

    • @PENelektronik
      @PENelektronik 3 місяці тому +4

      @@RWBteam1
      Dawaj dalej Kolego.
      W którym to "miejscu" można wytworzyć
      zimno.
      Jeśli tak jest, Ty to odkryłeś, to jesteś geniuszem.
      Opatentuj to! Będziesz opływał w zbytki do końca życia. Pod warunkiem że znajdzie się ktokolwiek udzieli Ci tego patentu, a jeśli tak, ciekawym kto uwierzy w te bzdury, i będzie chciał nabyć prawa tego patentu.
      Działaj dalej.
      Wszyscy wiedzą że nie można i nic nie robią. A jeden się znalazł co nie wiedział, wziął i zrobił.
      To Ty!

    • @RWBteam1
      @RWBteam1  3 місяці тому +3

      @@PENelektronik myślałem że sobie żartujesz ale ty naprawdę nie wiesz jak działa pompa ciepła hehe żenua :) naprawdę nie ma o czym z tobą rozmawiać :) a patenty są dla frajerów jak byś chciał wiedzieć :) i UFOLUD już od dawna jest bogaty i więcej mu nie trzeba :) nawet dzieci wiedzą że pompy ciepła zamarzające i defrost się włącza jak na sraczkę :) doucz się chociaż podstaw tematu na który chcesz innych atakować bidoczku :)

  • @RWBteam1
    @RWBteam1  3 місяці тому +4

    ua-cam.com/users/shortsva0zsai5veQ?si=vFvPXb9Tn3pNbn-N

  • @tomeq4993
    @tomeq4993 3 місяці тому +7

    No nie silnik elektryczny nie produkuje więcej energii cieplnej niż mechanicznej. Chyba że mówimy o silniku cieplnym np takim jak w samochodzie. Silnik elektryczny ma ponad 90% sprawności mechanicznej jeśli by tak było jak ten znachor mówi samochody elektryczne nie potrzebowały by ogrzewania dodatkowego bo taka tesla przy zużyciu prądy 18 kWh na 100km dawała by ponad 18 kWh energii cieplnej. Bzura na resorach. Dla wiedzy tego znawcy owszem zasila się pompy ciepła energią tylko mechaniczną silnikami zewnętrznymi są one wykorzystywane w tirach chłodniach to odwrócona pompa ciepła czyli lodówka. Tak że podsumowując mniej przekleństw i piwa a i rozum będzie lepiej funkcjonował.

    • @RWBteam1
      @RWBteam1  3 місяці тому +3

      @@tomeq4993 hmm widać bardzo jasno że twoja wiedza pochodzi z kolorowanki która ci ktoś stworzył a gdzie twoja własna wiedza kolego ??? No właśnie NIMA !!! Hehe czytaj Wikipedie dalej :)

    • @RWBteam1
      @RWBteam1  3 місяці тому +3

      @@tomeq4993 nikt nie powiedział że silnik elektryczny produkuje więcej energii cieplnej niż mechanicznej :) tylko chodzi o to że wraz ze wzrostem obciążenia proporcjonalnie zamieniają się te dwie sprawności w silniku elektrycznym :) a sprawność silnika elektrycznego na poziomie 90% to mit i bajka dla dzieci :)

    • @gugo696
      @gugo696 3 місяці тому +5

      @@RWBteam1 Łaskawy! Bździsz aż głowa boli, wprowadzasz ludzi w błąd, a jak ktoś na to uwagę zwróci, to "święte oburzenie"

    • @RWBteam1
      @RWBteam1  3 місяці тому +3

      @@gugo696 hehe no co ty zwariowałeś ?? Ja się nie oburzam :) ale przemyśl to co napisałeś :) jak to mówią „najciężej jest przekonać oszukanego do tego że został oszukany " :) panowie zacznijcie myśleć i słuchać ze zrozumieniem :)

    • @RWBteam1
      @RWBteam1  3 місяці тому +3

      @@gugo696 w błędzie to my żyjemy ale może dojdziesz do tego sam z czasem :)

  • @jacmik
    @jacmik 3 місяці тому +2

    brednie totalne ,widać ze nie użytkują pompy, nie rozumiem po co takie dezinformacje sieja

    • @RWBteam1
      @RWBteam1  3 місяці тому +2

      @@jacmik Hopie UFOK składał pierwszą pompę w czasach kiedy ty nawet nie wiedziałeś co to jest :)

  • @TomekCebula12
    @TomekCebula12 3 місяці тому +1

    Tutaj jest pierwszy film z seri o budowie pompy ciepła ua-cam.com/video/JFEOz_Kd8rA/v-deo.htmlsi=a7gYtvGVo1GpP0LL
    Konkretnie z obliczeniami, a nie jakieś teorie z palca wyssane, tylko dla wyświetleń.

    • @RWBteam1
      @RWBteam1  3 місяці тому +1

      @@TomekCebula12 dzięki :) ale to żadne teorię :)

  • @pawesowinski4218
    @pawesowinski4218 3 місяці тому +11

    W ignorancji jest jednak siła. Zęby bolą od słuchania.

    • @JanKowalski-ks6cf
      @JanKowalski-ks6cf 3 місяці тому +3

      Wskaż proszę o jakim elemencie wypowiedzi mówisz. Zawsze warto dowiedzieć się czegoś nowego

    • @RWBteam1
      @RWBteam1  3 місяці тому +3

      @@pawesowinski4218 nie słuchaj :) i po problemie :) i żyj sobie dalej według wiedzy z ulotek i reklam :)

    • @Automatyk
      @Automatyk 3 місяці тому

      @@JanKowalski-ks6cf o to, że gość w filmie nie wie jak działa silnik elektryczny i na jakiej zasadzie działa pompa ciepła / klimatyzator / lodówka (nazwij jak chcesz).

    • @pawesowinski4218
      @pawesowinski4218 3 місяці тому

      @@JanKowalski-ks6cf Nie będę wytykał wszystkich bzdur z tej rozmowy bo mi palców szkoda ale tak kilka z brzegu.
      1. Sprężarka jest w dolnej części, (poniżej silnika ) tego korpusu po którym tak mądrze mazał "wykładowca" wałków.
      2. Czynnik chłodniczy (Gaz) trafia do dolnej części korpusu bezpośrednio z tej małej "puszki" obok korpusu.
      3. Gaz Po sprężeniu w dolnej części korpusu, czyli już Mając wysoką temperaturę (w domowych PC to nawet 65 st C) przechodzi przez komorę w której jest uzwojenie i wirnik silnika. Nie ma więc mowy O ŻADNYM WSTĘPNYM PODGRZZNIU GAZU. Ten gaz jest tak gorący że odbiór CIEPŁA z silnika jest marginalmy.
      4. Skoro panowie wyjaśniliście na czym polega wałek w pompach ciepła to powiedzcie na czym polega wałek w klimatyzatorach. To są te same kompresory.

    • @pawesowinski4218
      @pawesowinski4218 3 місяці тому +2

      @@RWBteam1 Szanowny młody człowieku. Doczytaj ze zrozumieniem o układ ie termodynamicznym w źródłach które wymagają więcej wysiłku niż słuchanie bredzeń jakiegoś sąsiada czy wója. Sprawdź najpierw trochę głębiej zanim coś opublikujesz. Bajdełej. Jestem serwisantem pomp ciepła.

  • @maciejgabi5994
    @maciejgabi5994 3 місяці тому +1

    Ja tam mam gruntowke
    Jestem bardzo zadowolony
    Porownanie cen ogrzania mojego starego domu PC vs Ekogroszek jest identycznie. Oczywiscie nie ma identycznych sezonow 😊
    Co prawda mysle jeszcze o reku do tego Ale to w niedalekiej przyszlosci
    Narazie pv na starych zasadach wiec nie zalezy na tym mi zbytnio 😅

    • @RWBteam1
      @RWBteam1  3 місяці тому +4

      @@maciejgabi5994 :) stare zasady jednak robią robotę :) i nie martw się gdyby chamy coś wymyśliły i stracił byś ten przywilej :) bo jest rozwiązanie pozdrawiam

    • @maciejgabi5994
      @maciejgabi5994 3 місяці тому +1

      @@RWBteam1 nic się nie martwię i nie zamierzam 😁

  • @KazekKierpiec
    @KazekKierpiec 3 місяці тому +2

    Już miałem go wyśmiać ale ten typ ma racje ! Sprawdziłem to co powiedział czyli copeland i na UA-cam jest pełno animacji jak to się dzieje 😂😂😂 temu zamienił silnik ze sprężarką miejscami jak pokazywał 😂😂😂

    • @RWBteam1
      @RWBteam1  3 місяці тому +4

      Z tego co UFOK mi mówił to silnik sprężarki podczas pracy pod obciążeniem osiąga nawet i 60 stopni :)

    • @RWBteam1
      @RWBteam1  3 місяці тому +4

      ua-cam.com/users/shortsva0zsai5veQ?si=vFvPXb9Tn3pNbn-N

  • @RafałFatyga
    @RafałFatyga 3 місяці тому +1

    Co za wiedza. Energia w PC nie bierze się z ogrzewania czynnika przez silnik elektryczny tylko z rozprężania czynnika uzytego w układzie R32 lub R290 nowe PC. Każdy silnik elektryczny ma duża sprawność i nie polega to na prawdzie co mówisz na filmie. Silnik spalinowy ma ok 30 % sprawności a reszta to ciepło powstałe ze spalin i tarcia. Elektryk ma ok 98% sprawności a reszta to ciepło i straty na łożyskach. Najbardziej efektywna PC jest do 35 ° C a potem to wzrasta zużycie energii bo jest to spowodowane tym że przy rozpręzaniu czynnika powstaje energia w postaci ciepła, która ma określoną temperaturę dla r32 jest inna i dla r290 jest inna i wyższa. Można zmierzyć na wyjściu ile daje podczas pracy.

    • @RWBteam1
      @RWBteam1  3 місяці тому +2

      @@RafałFatyga przy sprężaniu czynnika powstaje energia w postaci ciepła a nie rozprężaniu :) przyjacielu :) i nawet nie powstaje tylko się kumuluje :) patrz co piszesz jeśli chcesz pouczać :) pozdrawiam

    • @Automatyk
      @Automatyk 3 місяці тому +1

      @@RWBteam1 Wytłumacz mi jedną rzecz, skąd się bierze ciepło w podłogówce / kaloryferach? Po co w PC / klimach jest wymiennik płytowy? Hmm? Co się dzieje z gazem przy sprężaniu go, a co przy rozprężaniu? Jak dostarczyć więcej energii do gazu? Jak działa silnik elektryczny i jakie są metody sterowania nim? Co mówi tabliczka znamionowa silnika i co na niej się znajduje? Co to jest COP / SCOP? Kiedy COP będzie wyższe, a kiedy niższe?

    • @RWBteam1
      @RWBteam1  3 місяці тому +1

      @@Automatyk hehe poważny jesteś :) i w komentarzu ma ci UFOLUD na to wszystko odpowiedzieć ?? wyszedł by referat tak długi że musiał byś go cały dzień czytać i i tak nic byś nie wiedział :) zrozum że po kilku godzinnej rozmowie na żywo z UFOLUDEM bierzesz i całą tą wiedzę z tabliczek znamionowych ulotek i reklam sam własnoręcznie pakujesz do kosza :) nie zagniesz typa bo jest ci w stanie na bieżąco wszystko udowodnić :) on jest praktykiem nie teoretykiem i dlatego wie co wie :)

    • @Automatyk
      @Automatyk 3 місяці тому +1

      @@RWBteam1 Jakże inaczej, typowe gadanie płaskusa. W takim bądź razie poproszę wziąć jakikolwiek silnik zrobić na nim doświadczenia i wyniki popierające jego słowa upublicznić. Jeśli nie to tych bzdur nie muszę słuchać.

    • @RWBteam1
      @RWBteam1  3 місяці тому +2

      @@Automatyk pewnie że nie musisz ale sam zacząłeś więc nie rób łaski teraz :) cieszy mnie jednak fakt że mogłem zwrócić twoją uwagę na komponenty z których zostały wykonane silniki które badałeś :) pozdrawiam i kończmy te pogaduchy :)

  • @almarian6585
    @almarian6585 3 місяці тому +4

    Wał polega na tym, że klimatyzator z wymiennikiem wodnym jest nazywany pompą ciepła (rozumiem, że lodówka to pompa zimna) i sprzedawany za cenę kilkukrotnie większą niż klimatyzator. Klimę na cały dom z grzaniem i chłodzeniem możemy mieć max za kilkanaście tysięcy. Więc po co droga pompa ciepła, ludzie są porostu głupi. U stryja taka najdroższa gruntowa na literę N - czyli mercedes, padła po 12 latach, siadła sprężarka. Naprawa sprężarki kosztowała tyle, że wolał kupić drugą pompę. A przecież można samemu wykonać wymiennik gruntowy glikolowy do klimatyzatora np. kanałowego (jednostki zewnętrznej) i dzięki temu jej sprawność nie będzie tak spadać zimą. Ale trzeba trochę pomyśleć aby na to wpaść :)

    • @RWBteam1
      @RWBteam1  3 місяці тому +3

      @@almarian6585 kto mądry to tak zrobił :) ale to tylko promil posiadaczy pomp ciepła :)

    • @maciejgabi5994
      @maciejgabi5994 3 місяці тому +1

      Mówisz o podlaczeniu do chlodnicy DZ 🤔
      Bardzo ciekawy pomysł 😊

    • @JanKowalski-ks6cf
      @JanKowalski-ks6cf 3 місяці тому +3

      To samo tyczy klimatyzatorów, wymiennik glikolowy gruntowy do podłogowego lub wymiennika wewnątrz z nadmuchem i twoja klimatyzacji zużywa tylko energię na wiatraczek i pompkę, pozdrawiam posiadaczy pomp ciepła i klimatyzatorów, jak tam rachunki i jaki był wasz włożony kapitał początkowy🤣🤣🤣

    • @almarian6585
      @almarian6585 3 місяці тому +2

      @@JanKowalski-ks6cf energii z paneli latem jest tyle, że nie wiem czy do potrzeb chłodzenia to ma uzasadnie
      ekonomiczne, aczkolwiek pomysł ciekawy. Generalnie polecam stosować wymiennik gruntowy glikolowy

    • @RWBteam1
      @RWBteam1  3 місяці тому +3

      @@JanKowalski-ks6cf 😂😂😂😜🤪😝

  • @Pedros944
    @Pedros944 3 місяці тому +1

    Sam zrobilem pompe ciepła to co tu mówisz to kompletna bzdura , zamieszanie tylko robisz dla wyświetleń.....😂

    • @RWBteam1
      @RWBteam1  3 місяці тому +2

      @@Pedros944 haha dla wyświetleń ??? A niby po co ??? Ty naprawdę myślisz że UFOLUDOWI z takim łbem potrzebne są jakieś śrubki ze Srutuba ??? Hehe dobry żart :)

  • @bogdank.z
    @bogdank.z 2 місяці тому

    Oj naczytałem się komentarzy, jak dla mnie pompa ciepła to wałek.

  • @Automatyk
    @Automatyk 3 місяці тому +3

    Trafiłem tutaj przypadkiem, ale te 8 minut bzdur jakie usłyszałem pokazało mi jak mało ludzie wiedzą o technologii. Akurat z wykształcenia jestem automatykiem/elektrykiem i na co dzień pracuję z silnikami elektrycznymi i śmiało mogę stwierdzić, że to co usłyszałem to stek bzdur na kołach. Najpierw trzeba wiedzieć jak są projektowane silniki, jakie parametry posiadają, co je charakteryzuję, jak się zachowują przy sterowaniu inwerterowym, a jak na sztywno, jaką mają charakterystykę cieplną, itd.
    Zakładam, że posiadacie lodówki.. Może je powyrzucajcie, bo to wał przecież.
    Poza tym, wg badań pompy ciepła są i tak ponad 2x efektywniejsze przy -20 *C niż najlepsze źródło ciepła opalane tradycyjnie, gdzie większość energii idzie w komin.
    I zgodzę tylko z jedną rzeczą w tym filmie, że pompa ciepła efektywniejsza jest przy podłogówkach, ale to nie znaczy, że się nie nadaje do grzejników.
    I na koniec najlepsze - ja wiem jak to zrobić i sobie zrobiłem, ale nie podzielę się z nikim - typowe twierdzenia płaskoziemcy. W takim razie opatentować i zarabiać!

    • @RWBteam1
      @RWBteam1  3 місяці тому +3

      @@Automatyk no i to właśnie jest twój problem :) jesteś wykształcony i nie posiadasz własnej wiedzy niestety tylko tą którą cię wykształcili :( a ona nie jest twoja i bardzo często jest nie prawdziwa :)

    • @RWBteam1
      @RWBteam1  3 місяці тому +3

      @@Automatyk haha patentowanie jest dla frajerów :) a UFOLUD bogaty to już jest i to od dawna :) i nie o pieniądze tu chodzi czy wyświetlenia bo dla wyświetleń to lepiej i szybciej pokazać cycki hehe :)

    • @Automatyk
      @Automatyk 3 місяці тому +1

      @@RWBteam1 Wiesz, ja w przeciwieństwie do Ciebie badałem silniki na laboratoriach, pracuję z nimi codziennie, wiem o nich wszystko. A tu wychodzi ktoś i mówi wszystko w sposób identyczny jakbym słuchał płaskoziemców - "Ty nie masz żadnej wiedzy swojej". Nie drążmy już tego bo pogrążysz się do reszty.

    • @RWBteam1
      @RWBteam1  3 місяці тому +2

      @@Automatyk uhmm czyli badałeś własnoręcznie wykonane silniki ??? To musiało być ciekawe :) tym bardziej że twoja wiedza o magnetyzmie jest pewnie spora :) i dlatego tego tematu nie poruszyłeś ?? :)

    • @Automatyk
      @Automatyk 3 місяці тому

      @@RWBteam1 No tylko pytanie po co miałem go poruszać?

  • @k4shell
    @k4shell 3 місяці тому +2

    Kolego, zamiast tyle gadać to może pokaż nam to co mówisz na pomiarach i wykresach. Będzie dużo łatwiej i jak by prościej. Używasz tutaj dużo trudnych słów i takiej technicznej nowomowy, ale niewiele z tego wynika - a raczej wynika że niewiele wiesz.
    Pierwsza ściema jaką tutaj głosisz, to to że sprawność silnika spada wraz ze wzrostem obciążania. Otóż to jest bujda na resorach.
    Gwoli ścisłości żebyśmy się zrozumieli sprawność silnika, to stosunek mocy włożonej do mocy odebranej wyrażony w procentach. I ta sprawność kolego, rośnie wraz ze wzrostem obciążenia mechanicznego silnika. Wiesz dlaczego? Ano dlatego że część tych strat jest stała i nie zależna od obciążenia. Powiesz które to straty i dlaczego tak jest czy tu już brakuje wiedzy?
    Taki klasyczny silnik indukcyjny osiąga największą sprawność przy znamionowym czyli zasadniczo maksymalnym obciążeniu - nie bez przyczyny. Na takie warunki pracy jest projektowany. Można to bardzo prosto sprawdzić na dowolnej hamowni. Także pokaż nam, że masz rację i udowodnij na hamowni, że sprawność silnika spada wraz ze wzrostem obciążenia.
    Wracając jednak do sprawności, to to czego brakuje na wyjściu to po prostu straty mocy. To jest dość prosta matma. Które straty rosną wraz ze wzrostem obciążenia? Straty mechaniczne? Na oporach toczenia na łożyskach? Czy na oporach powietrza na wirniku? Czy straty na wentylatorze chłodzącym? Czy może straty elektryczne? W żalazie, na magnesowanie, na prądy wirowe, czy może na straty w miedzi? Na nagrzewanie uzwojenia? Potrafisz to wskazać czy tylko tak pitolisz :)
    Kolejna sprawa. Skoro to ciepło w pompach ciepła bierze się z silnika, to co z tymi pompami ciepła, które nie są zasilane przez silniki elektryczne? Choćby z tymi pompami ciepła w samochodach ze sprężarkami zasilanymi mechanicznie? A co z tymi bardzo dużymi sprężarkami w układzie widlastym, gdzie silnik w ogóle nie ma styczności z czynnikiem chłodniczym? Wyjaśnisz to czy nie potrafisz? Czy może to wiedza tajemna i nam nie powiesz? Hę?
    Wiem, że tam wyżej zadawałem trudne pytania. Także postaram się zadać prostsze pytania. Jak to jest, ze jak sobie podmucham na mokrą rękę, to mam odczucie chłodu? Wiesz kolego skąd to się bierze i jakie zjawisko za to odpowiada? Czy tutaj się aby tworzy zimno? Tylko tak konkretnie odpowiedz, bez pitolenia. Bo od tego jest już tylko o krok poznania prawdziwego mechanizmu funkcjonowania tzw. pomp ciepła. Oczywiście masz prawo uważać sobie to za jedną wielką ściemę. Tak samo jak my mamy prawo uważać że pitolisz jak potłuczony.

    • @RWBteam1
      @RWBteam1  3 місяці тому +3

      @@k4shell Hopie jeśli ty sam tak prostej rzeczy o której mowa nie umiesz lub nie jesteś w stanie sam sprawdzić tylko powielasz wiedzę z Wikipedii to o czym ja mam z tobą rozmawiać ??? I naucz się słuchać ze zrozumieniem :) a z tym prostym pokazaniem tej zależności to może i masz akurat racje :) namówię Ufoluda żeby to zrobić :)

    • @RWBteam1
      @RWBteam1  3 місяці тому +1

      I tak propos czy ty umiesz coś samodzielnie zrobić czy tylko pokazywać coś co zrobił ktoś inny ???

    • @k4shell
      @k4shell 3 місяці тому +1

      @@RWBteam1 Oho, jak brakuje argumentów to lepiej zaatakować przedmówcę, nie? Słucham ze zrozumieniem, ale niczego nie rozumiem. Wiesz dlaczego? Bo pitolicie bez ładu i składu o rzeczach o których nie macie bladego pojęcia. Narysować kreskę pisakiem na sprężarce każdy potrafi. Ja proszę o coś niemożliwego, o cyferki na karteczce, które podzielą wasze odkrycia. Ja wiem, że matematyka trudna jest.... ale dacie radę.
      Zadałem proste pytanie, oczekuję prostej odpowiedzi. Dasz radę prosto odpowiedzieć, czy to wiedza tajemna i nie zamierzasz się z nią dzielić? Pitolić to każdy potrafi, ale jak już trzeba użyć matematyki na poziomie szkoły średniej to argumenty przestają się dodawać.
      Zatem powtórzę zaczynając od rzeczy prostych. Czy wyjaśnisz mi dlaczego jak dmuchnę na mokrą rękę, to odczuwam zimno? Nie wiem co o tym pisze wikipedia, możesz mi wskazać artykuł jak chcesz. Tylko konkretnie, bez pitolenia i do rzeczy. Żeby Ci tak trochę ułatwić, to podpowiem że ta sama fundamentalna zasada to podstawa działania każdej sprężarkowej pompy ciepła. To tak jak byś nie kumał, że to tematy powiązane. Teraz działaj, tłumacz. Czekam.
      Zadam też trudniejsze pytanie. Dlaczego jak spada temperatura otoczenia to silnik kompresora dostaje większego obciążenia? Tylko konkretnie bez pitolenia. Dasz radę? To jest co do zasady prawda. Natomiast całkowitą bzdurą jest to co mówicie później, że silnik jak dostaje tego większego obciążenia to zaczyna produkować więcej energii cieplnej - domyślam się, że chodziło wam o straty - niż energii mechanicznej. Powtarzam, to jest bzdura wyssana z palca. Udowodnij to na karteczce ;) Chociaż wiem, że nie dasz rady, bo to bzdura jest.
      Nie będę już kopał leżącego pytając dlaczego popa ciepła z kompresorem zasilanym silnikiem dającym "czystą sprawność mechaniczną - cokolwiek to znaczy" traci sens. Bo jakoś te w samochodach, zasilane paskiem rowkowym działają i nie tracą sensu, pomimo że tam nie ma żadnych strat ciepła związanych z napędzaniem silnikiem elektrycznym - bo nie ma silnika elektrycznego. To jest dopiero zagwozdka dla was speców. Hoho...
      Całkiem pomijam już fakt, że nagle ta sama pompa ciepła z tym samym kompresorem napędzanym tym samym silnikiem elektrycznym, w małym dobrze zaizolowanym domku jednak ma sens. Co ma izolacja domku do strat w silniku elektrycznym kompresora - nie mam zielonego pojęcia. Pewnie mnie zaraz oświecisz :)

    • @k4shell
      @k4shell 3 місяці тому +1

      @@RWBteam1 Hopie bez problemu. Tylko nie ja wstawiłem filmik w którym pitolę od rzeczy o tematach o których nie mam bladego pojęcia. Dlatego to nie ja muszę teraz cokolwiek udowadniać, tylko Ty. Także czekam na to wyjaśnienie. Dasz radę - tylko się nie skompromituj ;)

    • @RWBteam1
      @RWBteam1  3 місяці тому +1

      @@k4shell sprawdź to a pózniej przyjdź i przeproś za twój atak :)

  • @grzegorzbik7927
    @grzegorzbik7927 3 місяці тому +2

    :)

    • @RWBteam1
      @RWBteam1  3 місяці тому +3

      @@grzegorzbik7927 dzięki

  • @krzysrgr
    @krzysrgr 3 місяці тому +2

    ale pieprzenie głupot, ja nie wiem po co osoby które się nie znają to się wypowiadają.

    • @RWBteam1
      @RWBteam1  3 місяці тому +3

      @@krzysrgr czyli nie wiesz po co sam się wypowiadasz ??? No stary tego to już chyba nie wyleczysz :(

  • @slaweklyson
    @slaweklyson 3 місяці тому +1

    Szkoda że dziś nie jest 1 kwietnia tak to dał bym ci 👍

    • @RWBteam1
      @RWBteam1  3 місяці тому +3

      @@slaweklyson nie musisz :) bez laski :) twoja łapka interesuje nas tak jak zeszłoroczny śnieg hehe :) 😛

  • @andrzejzmiechowa370
    @andrzejzmiechowa370 3 місяці тому +1

    Trochę racji ma ake tak 20 procent

    • @RWBteam1
      @RWBteam1  3 місяці тому

      @@andrzejzmiechowa370 no tak i o to 20% a w porywach i 30% właśnie chodzi :)

  • @TomekCebula12
    @TomekCebula12 3 місяці тому +1

    Brednie opowiadasz.
    Wspominasz o COP, ale chyba nie wiesz co to jest. Jeśli COP= 3 to znaczy że przykładowo silnik sprężarki pobiera 1kW mocy a pompa ciepła oddaje 3kW a to oznacza że z wymiennika uzyskuje się 2 kW. Czyli nie potrzeba ogromnych wymienników jak twierdzisz.
    FIZYKA!!!
    Według ciebie silnik pod obciążeniem wydziela więcej mocy cieplnej niż mechanicznej- kolejna herezja.
    Sprawność silnika elektrycznego wynosi ok 90%, a to oznacza że gdy silnik pobiera 1kW to 100w zamienia na ciepło a 900w na energię mechaniczną.
    Łapa w dół to odemnie.
    YT powinien blokować konta za takie głupoty.

    • @RWBteam1
      @RWBteam1  3 місяці тому +2

      @@TomekCebula12 haha naczytałeś się tabliczek znamionowych i tyle masz z tego niestety i powielasz te fantazje :)

    • @TomekCebula12
      @TomekCebula12 3 місяці тому +1

      @@RWBteam1Ja w komentarzu podałem konkretne argumenty, Ty w odpowiedzi nie podałeś nic konkretnego.
      Zrobiłem pompę ciepła na sprężarce podobnej do tej którą prezentujesz na filmie. Potrafię zmierzyć moc pobieraną przez sprężarkę, moc pobraną z DZ, i moc oddaną przez GZ. I wyobraź sobie że też potrafię obliczyć COP. Moja wiedza opiera się na doświadczeniu z budowy urządzenia, a nie z tabliczki znamionowej jak sugerujesz.
      A Ty skąd bierzesz wiedzę?
      Zapraszam do mnie, weź przyrządy pomiarowe, bo moje mogą być dla Ciebie nie wiarygodne, pomierzysz, obliczysz i zobaczysz co wyjdzie i czy masz rację.
      Jak wytłumaczysz skąd bierze się ciepło na skraplaczu w klimatyzacji samochodowej? Przecież tam nie ma silnika elektrycznego który by grzał czynnik.
      W komentarzach powołujesz się na UFOKA. Sory nie wiem kto to jest. Twierdzisz że ma dużą wiedzę na temat pomp ciepła. Może tak, nie wiem to nie będę zaprzeczał. Może Ci tłumaczył a Ty źle to zrozumiałeś?
      Niestety czytając Twoje odpowiedzi wnioskuję że nie masz pojęcia o czym mówisz. Postawiłeś jakąś tezę i nie potrafisz jej obronić. Twoje odpowiedzi to tylko "tabliczka znamionowa", "UFOK coś powiedział", "zacznij myśleć" itp. Tak odpowiadają osoby które nic nie wiedzą. Ilość krytycznych komentarzy pod filmem powinna Ci dać do myślenia że może się mylisz.

    • @RWBteam1
      @RWBteam1  3 місяці тому +1

      @@TomekCebula12 hehe no powiem ci że ilość tych wszystkich ataków uświadamia tylko w jak pięknym świecie żyjemy :) hehe ale spoko daliście powód do zrobienia naprawdę śmiesznego filmiku o silniku jak będzie chwilka :) dzięki

    • @TomekCebula12
      @TomekCebula12 3 місяці тому +1

      @@RWBteam1 Nadal nie masz argumentu?
      To nie jest atak.
      To jest tępienie głupoty.
      Niestety na YT głupota sprzedaje się najlepiej.

    • @RWBteam1
      @RWBteam1  3 місяці тому +1

      @@TomekCebula12 fajnie że budujesz takie pompy i chwała ci za to i oby was było jak najwięcej :) a teraz możesz budować jeszcze lepsze :) wymień silnik i powiększ trochę wymiennik to z 500W zrobisz 3.5KW :) jak się uprzesz :) a później przyjdź i przeproś :) podpowiem ci jeszcze że żeby przerobić silnik w sprężarce choćby na zwykły PMSM to żadna filozofia tylko wirnik lekko przerabiasz :)

  • @kamilka3289
    @kamilka3289 2 місяці тому

    ehh..

  • @grzegorzbik7927
    @grzegorzbik7927 3 місяці тому +1

    Wielkie dzięki, czekam na kolejny materiał.

    • @gugo696
      @gugo696 3 місяці тому +2

      Ja też, można się pośmiać!

  • @grzegorzbik7927
    @grzegorzbik7927 3 місяці тому +1

    👍

  • @grzegorzbik7927
    @grzegorzbik7927 3 місяці тому +1

    Super wiedza. Dzięki

    • @Automatyk
      @Automatyk 3 місяці тому

      Nie żartuj. Wiekszych głupot nie słyszałem w tym filmie.