Teraz trzeba tylko wykreować modę żeby ściany wykładać pianką i będzie może łatwiej zwiększyc WAŻ bo wygląda to fatalnie. Odc8nek bardzo ciekawy. Dzięki.
Współczynnik Akceptacji Żony - to się uśmiałem! :-) Czyli już jestem o krok bliżej do stworzenia idealnych warunków odsłuchowych... Dzięki serdeczne za kolejny super film! Pozdrawiam.
@@alagornik4960 Tylko żonaci nie mogą... :) Wife acceptance factor polega na tym że najczęściej miejsce odsłuchowe jest w salonie. Żeby salon przystosować akustycznie trzeba zastosować w nim estetyczne ustroje akustyczne, a na te nie wszystkich stać, delikatnie rzecz biorąc. Na te tańsze żony się zazwyczaj nie godzą :)
W salonie nie ma bata aby pianka wisiała. Za to firany, rolety, zasłony, kwiaty, dywan, szeroka kanapa, obrazy plucienne, ścianka za tv dekoracyjna nieregularne kształty 3d,glosniki oddalone od narożników, bass reflex przód bądź dół. Nie za duże podłogówki do małych pomieszczeń i jest dobrze. Nikt w domowym zaciszu nie otrzyma perfekcji. Dużo dają regały i książki na nich. Im mniej szklanych powierzchni tym lepiej. Jak ktoś ma pokój słuchowy może się bawić w cuda.
ua-cam.com/video/xtXGyIzg_L4/v-deo.html - mam taki sprzęt i ciągły kłopot z odsłuchem. Najgorzej jest, jak nic nie ma na ścianach. Po "zainstalowaniu" wieszaków z ciuchami jest nawet fajnie. Kupiłem niedawno nowy wzmacniacz Unison Reserch Unico Due. Jest fantastyczny, ale nadal coś? jest nie tak.
Mam w planach stworzenie "panelu akustycznego" bo mam zbyt duży pogłos w pokoju i gdy nie umieszczam 2 poduszek za mikrofonem to jest masakra. Myślałem o użyciu samej wełny i obiciem jej najcieńszą możliwą folią i agrowłókniną, żeby nie pyliła. Ani przez chwilę nie pomyślałem by użyć komba z wełny i panki, a teraz wydaje się bardzo ciekawym rozwiązaniem.
Ciekawa opcja. Pytanie tylko, dlaczego chcesz robić kanapkę z wełną? Osobiście chyba bym wolał zastosować grubszą piankę, bez wełny (nie ma problemu z pyleniem)
Jak adaptować pomieszczenie, w którym oglądam filmy i słucham muzyki? Ok 25m2. Na środku ściany jest tv 75” wiec zajmuje sporo miejsca - jest zamontowany na wysokości 1m (dolna krawędź). Mam amplituner i kolumny podłączone do tego po bokach tv, które stoją na podłodze. Czy jakieś panele akustyczne za tv zamontować czy w rogach coś? Nie oczekuje cudów, lecz chciałbym aby poprawiło się brzmienie.
To dość złożona sprawa. Polecam obejrzeć filmy na kanale a jak potrzebujesz profesjonalnej pomocy to zapraszam do skorzystania z moich usług: www.propersound.pl
Super odcinek, nie spodziewałem się tak dużej różnicy. Niestety salon u mnie dość dziwnie zabudowany i jedyne miejsce jakie przychodzi mi do głowy aby umieścić panele to za kolumną i za mną na tylnej ścianie..
Najważniejsze jest aby te nagranie oglądać w jak najwyższej możliwej rozdzielczości. Trzeba pamiętać, że youtube wzraz z niższym wyborem "jakości" wideo również obniża jakość audio. Mnie złapał tryb auto 480p, w którym nie słyszałem żadnej różnicy we wszystkich zagadnieniach...
Na komórce w 240p słyszę różnice, ale zdecydowaną rację Ci przyznaję, że gdy chcemy jakości dźwięku z yt to poniżej 720p nie ma co schodzić, i tak naprawdę między 480p a 720p jest przepaść. No i niestety yt różnie traktuje użytkowników różne kanały kompresując z różną jakością, i jako mały kanał nie wiem czy da się uzyskać taką jakość dźwięku choćbyśmy wstawiali 4k, jaką uzyskują duże kanały muzyczne przy 720p.
Jak do prezentowanych ustrojów mają się charakterystyczne gąbczaste kliny, które stosuje się w "komorach bezechowych"? Czy one mają lepszy czy podobny efekt? W jednej sali prób czy ćwiczeń wielkości szkolnej sali gimnastycznej w jednym teatrze stał fortepian lub może dwa, a na ścianach były dość "masywne" kotary. Okazało się, że one nie są dla dekoracji, tylko dla poprawy akustyki. Czy takie rozwiązanie też testowaliście?
Kliny z komór bezechowych mają podobne działanie. Kotary także s moja poronić funkcję ustrojów dźwiękochłonnych. Nie są one tak dobre dedykowane ustroje dźwiękochłonne, ale czasem nie ma innego wyjścia
@@ProperSound Jak dobrze rozumiem, główny cel stosowania ustrojów dźwiękochłonnych to maksymalne ograniczanie echa i pogłosu w pomieszczeniu, a więc przy prawidłowej realizacji otrzymuje się komorę bezechową, prawda? W zależności od budżetu można zastosować wybiórczo (np. za pomocą lusterka można ustalić najbardziej newralgiczne miejsca), albo też można wykleić całe ściany i sufit tak, jak to się robi w komorach bezechowych. Czy prezentowane pianki i kliny dają podobny efekt, czy jednak kliny dają dużo lepszy efekt kosztem większych nakładów finansowych?
@@andrzejlisek Główny cel to uzyskanie odpowiednich parametrów akustycznych do funkcji, kubatury i ewentualnych preferencji użytkownika. Komora bezechowa to bardzo specyficzne pomieszczenie i raczej rzadko kiedy dąży się do uzyskania warunków komory bezechowej. Co do kosztów, to uważam, że do "normalnych" zadań lepiej stosować takie płaskie pianki. Kliny to bardzo specyficzne rozwiązanie - nieumiejętne stosowanie może prowadzić do niemiłych wad akustycznych.
Witam, mam pytanie, planuje wytłumić pomieszczenie do grania na perkusji, gitarze oraz nagrywania wokalu, czy wyklejenie całego pomieszczenia pianka to dobry pomysł czy za dużo to też nie dobrze?
Witam. Co chcesz osiągnąć? Jeżeli chcesz poprawić akustykę we wnętrzu, to droga jest dobra, ale jak sam zauważyłeś, co za dużo to nie zdrowo. Jeżeli włożysz wszystko pianką to nie będzie dobrze
@@ProperSound Poznałem paru i wiem, ze nie z tylko z niewiedzy a bardziej z lekceważenia (próbowałem uświadamiać). Zabawne jest też wykonywanie samodzielne zestawów głośnikowych i dopieszczenie ich charakterystyki (i fazy) a potem ustawienie ich bale jak i byle gdzie
Spoko porównanie, ale możecie mi wytłumaczyć dlaczego pominęliście wokal CAŁKOWICIE i ewidentnie specjalnie w tym porównaniu? Ludzkie ucho na tych częstotliwościach reaguje najlepiej na jakiekolwiek odstępstwa od normy z oczywistych powodów. Obok dudniącego basu podbarwienia na wokalu ze względów złej akustyki są najbardziej irytujące i najłatwiej je usłyszeć. Proszę wytłumaczcie jaka Wam przeświecała koncepcja kiedy pojęliście decyzję o taki a nie innym doborze utworów ;)
Kurcze - szerze, to zupełnie o tym nie pomyślałem... Utwory, które tutaj wykorzystaliśmy do odsłuchu to materiał z "studia twórców" na UA-cam, aby nie było problemu z licencją. Przy przeglądaniu tej bazy nie zauważyłem materiału z wokalem i pewnie dlatego nie pomyślałem, aby to uwzględnić... Rzeczywiście ogromne niedopatrzenie, a wydaje mi się, że rzeczywiście na wokalu byłoby słychać jeszcze większą różnicę :(
A, no to wszystko jasne z tą licencją. Myślę jednak, że w necie są jakieś informacje jakich popularniejszych, mainstreamowych utworów można używać na YT (na ten czas oczywiście), może na następne filmiki warto się nad tym zastanowić. Pozdr www.google.pl/search?ei=likuW6b5H4Gr6ASqvafwDQ&q=youtube+audio+library+with+vocals&oq=youtube+audio+library+with+vocals&gs_l=psy-ab.3..33i160k1.2606.8843.0.8880.33.33.0.0.0.0.155.3613.7j25.32.0....0...1.1.64.psy-ab..1.31.3483...0j0i67k1j35i39k1j0i203k1j0i22i30k1j33i22i29i30k1.0.MICnSBrZbXQ
Masz rację. Nie twierdzę, że nie ma, ale przez to, że szukając nic mi się przypadkiem nie pokazało, a ja po prostu o tym nie pomyślałem. Na pewno w kolejnych filmach to uwzględnimy.
dlatego właśnie chciałem zobaczyć co wyjdzie z tych splotów, bo jak się uda to będziemy mogli odpowiedzi impulsowe pomieszczenia zmiksować z dowolnym kawałkiem, i wtedy w dystrybucji prywatnej możemy posłuchać już wszystkiego w różnych wariantach pomieszczenia :)
Nie wiem, jak definiujesz "krocie"... Ogólnie z niskimi częstotliwościami walka jest najtrudniejsza. Grube materiały dźwiękochłonne, położenie głośnika/punktów odsłuchowych czy proporcje pomieszczenia. Nie ma na to jednej, prostej odpowiedzi :(
Oglądam wasze filmiki i bardzo mi pomagają :) Mam pytanie do was chcę zaprojektować pokój do THX Select . Posiadam zestaw głośników Teufel System 6 z tym certyfikatem i znalazłem informacje tylko o tym ile m3 ma posiadać a nic o wymiarach Proszę o pomoc pozdrawiam :)
Ciesze się, że mogliśmy jakoś pomóc :) Co do projektowania pod THX - sam nigdy tego tematu nie zgłębiałem. Z moich daawnych (sprzed 10 lat) informacji wynikało, że były do tego odpowiednio przeszkolone, certyfikowane osoby. Nie projektował tego "byle kto". Myślę, że trzeba będzie uderzyć bezpośrednio do THXu o wskazanie osoby projektującej. W razie czego służę pomocą w załatwianiu. Proszę o kontakt na firma@propersound.pl lub na FB -> ProperSoundPL
@@ProperSoundNa sto procent odezwę się za rok lub 1,5 bo aktualnie jestem na poziomie projektowania domu i pokoju do thx i właśnie szukam odpowiednich wymiarów pod thx w internecie znalazłem coś takiego ale nie wiem na ile to jest prawdziwe kinoplay.pl/2_1_wielkosc_i_proporcje_pokoju,0,415.htm
A co zrobić w sytuacji kiedy chcemy 'ożywić' pomieszczenie? W sensie taki zagracony pokój. Są na to jakieś rady? Oczywiście poza wyniesieniem mebli :) Np. jakieś rozpraszacze na tylnej ścianie. Zapewne jakoś analogicznie zwiększyć liczbę późnych odbić, starając się przy tym nie zwiększać tych wczesnych.
Zależy czym jest zagracony pokój. Jeżeli masz półki z książkami (twarde oprawy itd) to one działają podobnie jak rozpraszacz. Jeżeli masz dużo miękkich mebli, to wypadałoby je zamienić na inne, albo wynieść. Jeżeli masz jakieś materiały dźwiękochłonne to może ich trochę zdjąć?
Właśnie mam sporo miękkich mebli po stronie odsłuchu i trochę twardych po stronie kolumn. W dodatku skos który idzie od połowy pokoju do tyłu i kończy się 50cm nad kanapą która stoi w rogu pod skosem. Stąd te tylne odbicia prawie nie występują. Mam za to dość dużą powierzchnię na ścianach bocznych i myślałem tam coś zawiesić tylko nie wiem co.
Kuba S Wiesz - tego typu konfiguracja jest jednym z "typów" adaptacji akustycznej pomieszczeń odsłuchowych (LEDE - Live end, dead end :) ) Dołożenie rozproszenia na ścianach bocznych może trochę pomóc, ale obawiam się, że niezbyt wiele. Może spróbować obrócić i dać głośniki pod skosami? Bo teraz punkt odsłuchu jest trochę w "dziupli"?
Fajna nazwa :) Zapewne masz rację, ale w tym pomieszczeniu to niemożliwe ze względu na układ okien i drzwi. Przynajmniej bas się fajnie skupia na punkcie odsłuchowym. Jak jeszcze znajdę pomiary to mogę pokazać.
Kuba S Wiesz - pomiary pomiarami, a ważne jest to co Tobie się podoba lub nie. Jeżeli nie da się obrócić, zmienić mebli, to chyba rzeczywiście jedynie zostanie próbowanie działania z rozpraszaczami na powierzchniach bocznych (w większej ilości niż tylko w miejscach pierwszych odbić). Dobrze byłoby się dogadać z jakiś sprzedawcą, aby "pożyczyć" rozpraszacze na jakiś czas i spróbować czy efekt będzie się podobał. Ja osobiście obawiam się, że może to być drogie a mało skuteczne (ale mogę się mylić).
Mam inne pytanie Robię adaptacje Bas jest moim zdaniem całkiem fajnie skontrolowany. Tylko nie czuć go na ciele, przedmiotach - tylko delikatnie "trzesie" meblami. Czy powodem może być zbyt małe pomieszczenie? 18m2 dla Arcus tl 500. Czy to nie jest za mała powierzchnia?
Drgania na ciele przy basie jest dość ciężko osiągnąć. Myślę, że ten zestaw głośnikowy jest do tego za słabyi myślę, że może nie grać szczególnie nisko. Trzeba albo dołożyć zacny subwoofer albo shakery.
Schodzi do 20hz. Myślałem o zmianie na tą criterion.. Dziękuję za odpowiedź To przy okazji zapytam się o jeszcze jedna kwestie Moge podpiąć pod pre amp dwie końcówki mocy. Czy pod jedna mogę podpiąć Arvusy, a pod druga np. Klasę d suba? Czy zrobi to zgrzyt techniczny?
Myślę, że dobrze by było, aby jeszcze po drodze był gdzieś jakoś procesor dsp/filtr, aby do suba nie wysyłać pełnego pasma. Bo i potem ułożenie tego suba w pomieszczeniu. Co do schodzenia głośników do 20Hz - to z jakim to jest spadkiem? Bo może grają, ale o 40 dB ciszej niż reszta pasma, co znaczy że jest to niezauważalne
@@ProperSound Nie potrafię odpowiedzieć na to pytanie. Zwrotnice były modyfikowane - sprzęt gra jak czysty Hi end - teoretycznie to tak powinno grac. Podczas odbioru kolumn jak włożyłem rękę do kieszeni to podczas nisko schodzącego basu poczułem go mocno na całej dłoni przy zerowej akustyce, ułożeniu kolumn obok siebie. Kupie lepsza koncowke mocy - jakiegoś potwora w klasie a i suba pod klasę d. Zobaczę co to zmieni. Dziękuję za super odpowiedzi
Jednego nie rozumiem - czas 5:05- ustroje (z wełny?) są na pierwsze odbicia a pianka jest na echo trzepoczące... kilka minut wcześniej jest info, że w zasadzie pianka i wełna o ile w tych samych grubościach, działają podobnie. Czy to jakaś inna pianka i ustroje?
Pytanie i wełna to akustycznie to samo (jeżeli mówimy o tym samym kształcie i grubości). Jedno i drugie może być stosowane na echo trzepoczące i na pierwsze odbicia i do regulacji pogłosu w pomieszczeniu :)
Dobra robota, ale mam pytanie .. jeżeli przyjmiemy, że gruba pianka tłumi całe pasmo i dodatkowo wstawimy rozpraszacze, które działają na określoną część pasma, to czy nie zachwieje się równomierność tłumienia pasma fali odbitej ? pozdrawiam
Gruba pianka tłumi dość szerokie spektrum częstotliwości, ale żeby coś pochłonęło to ten dźwięk musi na niego paść. Dość popularne jest stosowanie mieszaniny pochłaniania i rozproszenia, ponieważ wtedy dostajesz najlepsze efekty.
Materiał super, duże plusy! Jedna uwaga. Słychać różnicę, ale zbyt małą - tyle można uzyskać wstawiając meble. Zachęcam do wypróbowania (chętnie zakupię) technologii membranowej, a nie wełny.
Siema chciał bym stworzyć w moim studio live room , pokój w którym mógł bym nagrywać zespół lub wokalistów ,mam do dyspozycji 18 metrów kwadratowych . W sieci jest wiele źródeł jak zrobić adaptację akustyczną do pokoju odsłuchowego , I pomiary na podstawie dźwięku z monitorów i pierwszych odbić , Czy ktoś mógł by doradzić jak zacząć taką adaptację w pokoju nagrań jak zrobić pomiary , potem jak poradzić sobie z ich odpowiedzią , może istnieją jakieś kalkulatory lub wzory do danych pomieszczeń , będę wdzięczny za każdą podpowiedź lub źródła , pozdrawiam
Za darmo to właśnie masz książki czy moje publikacje na kanale. Ja takich konsultacji udzielam w ramach mojej działalności. Orientacyjny cennik znajdziesz na mojej stronie www.propersound.pl
Tania metoda to nie jest :P Ja stosuje DRC, a potrzebowałem tylko mikrofon pomiarowy i dostępne darmowe oprogramowanie. Pogłos mam do 0.5 s w zależności od częstotliwości trochę za dużo ale żyję z tym. Dzięki DRC mogę skorygować odpoweidź częstotliwościową w 1 punkcie odsłuchowym ale więcej nie porzebuję. W moim pokoju najgorzej jest w zakresie niskich częstotliwości. Bardzo silnie podbite częstotliwości modalne. Jednak modalne rezonanse da się skorygować praktycznie w 100% używając DSP. Oczywiście wszystkich problemów takim podejściem się nie rozwiąrze np. fale stojące lub zbyt długi pogłos. Możliwe, że kiedyś zainwestuję w panele akustyczne. Połączenie obu podejść powinno przynieść niezłe rezultaty. Oczywiście nie umniejszam Waszej wiedzy i uważam, że adaptacja akustyczna to bardzo dobre rozwiązanie, jednak kosztowne. Dzięki za dzielenie się wiedzą. Pozdrawiam
Popraw mnie jeżeli się mylę, ale DRC nie ogranicza czasu pogłosu, tylko wyrównuje pasmo przenoszenia - prawda? Zastosowanie materiałów akustycznych przede wszystkim pomaga w czasie pogłosu. Co więcej, jak sam stwierdziłeś - nie wszystko rozwiążesz DRC. Moim zdaniem najlepsze efekty uzyska się używając obu metod :)
Na materiale może nie idzie dostrzec tak diametralnej różnicy, ale na żywo pokój w którym jest pogłos-echo to jest dramat dla ucha. Wysokie i średnie tony są męczące, natarczywe i niewytrzymania... Ja zmagam się z ogromnym pogłosem w pokoju i szukam lekarstwa, ponieważ sprzęt w nowym mieszkania gra gorzej niż "jamnik"...
panowie, mam pomieszczenie w mieszkaniu o wymiarach dł.2.80, szr.180. i wys. 250, pytanie do was czy warto zabierac sie za adaptacje tego pokoju czy przeniesc sie do wieszego pokoju bo mam taka opcje. Pomieszczenie ma sluzyc do miksów, produkcji muzyki Jedni mowia ze male pokoje to koszmar inni mowia ze dali rade, jakie jest wasze zdanie na ten temat?
Lepiej przenieść się do większego. Jeżeli masz taką możliwość to to zrób. Będzie łatwiej to opanować a po co się męczyć? I tak będziesz miał problemy w większym do rozwiązania :)
@@ProperSound Jakie pianki polecacie ktore zbliżone są do pt80? Mam mega problem w miejscu gdzie siedze nie mam wogole 80hz a 50 tak podbite ze tragedia.Najbardziej zalezy mi na odzyskaniu tych 80hz.Dziwne bo pokoj 4.8x3.4 i jak wpisuje w kalkulator to nie pokazuje dołka przy 80hz.
A jak postawione są głośniki? Do tak niskich częstotliwości to trzeba pułapki basowe, albo z pianek/wełny zrobić wypełnienie naroży w pomieszczeniu. Pianki od Mega Acosutic są spoko, tylko musi być ich dużo (w sensie grubo, tak jak wełny)
@@GHOSTciu Zależy od symulowanego parametru, wielkości i geometrii pomieszczenia, ilości i jakości materiałów dźwiękochłonnych, ich rozłożenia. Czasem potrafi zejść się idealnie, a czasem dokładność jest średnia. Sporo też zależy od umiejętności osoby obsługującej program.
Ważne dla mnie pytanie. Czy sufit podwieszany bez wypełnienia (tylko płyta GK i stelaż) mogą być przyczyną rezonowania i np przenoszenia dźwięku do sąsiadów?
To proszę o kontakt mailowy firma@propersound.pl lub telefonicznie: 600-101-650. Strona z wybranymi referencjami, realizacjami i krótkim, orientacyjnym cennikiem: www.propersound.pl
@@renteligence40 To zależy od systemu. Np. w Rigipsie w tej instrukcji: old.rigips.pl/2417,pobierz,okladziny-na-profilach.htm?tid=509 to ta szara pianka na rysunku 3 (w takiej większej, a wąskiej rolce).
A ja mam do Was pytanie. Czemu przy odsłuchach udajecie, że robicie je wielokrotnie? Chodzi mi o to, że za każdym razem nadużywacie tych samych ujęć. Przy 1. ujęciu drewnopodobne pochłaniacze ustawione są precyzyjnie w tym samym miejscu i w tym samym momencie na prawym z nich widać cień uciekającego człowieka (co powinno występować, ale jest niemożliwe przy tej ilości prób), na 2. ujęciu ktoś potrąca mikrofon (za prawie każdy razem?), a na 3. ujęciu widać w statywie mikrofonu ruchy człowieka (ciągle takie same). Rozumiem, że obraz i dźwięk można montować, ale czy powinno się to robić przy "badaniu" czegokolwiek? Słabo to wróży na przyszłość, w kontekście wiarygodności.
Te pomiary były tak zrobione, że za jednym razem, przy jednej konfiguracji akustyki były zarejestrowane wszystkie utwory jeden po drugim. Dopiero w montażu zostały one zmontowane w taki sposób jak są. Właśnie robienie tego tak, że nagrywam jeden utwór przy trzech adaptacjach a potem kolejny utwór i znowu trzy adaptację to by: a) trwało bardzo długo, b) wtedy byśmy pewnie nie mieli szans na dokładnie takie samo ułożenie paneli, więc nie byłoby pewności, czy są zachowane powtarzalne warunki. A co by dało jakbyśmy używali innych ujęć albo zdjęcia? One są tylko po to, aby widzieć adaptację, której się słucha. Według mnie nie ma znaczenia, że użyte są te same ujęcia wideo, bo to nic by nie wniosło do warstwy osłuchowej
@@ProperSound O jaka szybka odpowiedź :) Szukam materiału pochłaniającego dźwięk ,która ma najlepszy stosunek efektywności do ceny . Na youtube raczej niema informacji
Wspaniały odcinek ! ja jeszcze nie widziałem tak fajnie pokazanego :) zwłaszcza te porównania :) świetna robota, pozdrawiam ! :)
Dziękujemy za słowa uznania!
Teraz trzeba tylko wykreować modę żeby ściany wykładać pianką i będzie może łatwiej zwiększyc WAŻ bo wygląda to fatalnie.
Odc8nek bardzo ciekawy. Dzięki.
Siemka Panowie - to jest dobrze przedstawione - szacun
Dziękujemy 🥰
Współczynnik Akceptacji Żony - to się uśmiałem! :-)
Czyli już jestem o krok bliżej do stworzenia idealnych warunków odsłuchowych...
Dzięki serdeczne za kolejny super film! Pozdrawiam.
Przyjemność po naszej stronie :)
Tylko żonaci mogą się w to bawić?🙄
@@alagornik4960 Tylko żonaci nie mogą... :)
Wife acceptance factor polega na tym że najczęściej miejsce odsłuchowe jest w salonie. Żeby salon przystosować akustycznie trzeba zastosować w nim estetyczne ustroje akustyczne, a na te nie wszystkich stać, delikatnie rzecz biorąc.
Na te tańsze żony się zazwyczaj nie godzą :)
WAŻ zauważyłem jest niezwykle istotnym parametrem ! Chodzi o estetykę pomieszczenia oraz walory użytkowe !
W salonie nie ma bata aby pianka wisiała. Za to firany, rolety, zasłony, kwiaty, dywan, szeroka kanapa, obrazy plucienne, ścianka za tv dekoracyjna nieregularne kształty 3d,glosniki oddalone od narożników, bass reflex przód bądź dół. Nie za duże podłogówki do małych pomieszczeń i jest dobrze. Nikt w domowym zaciszu nie otrzyma perfekcji. Dużo dają regały i książki na nich. Im mniej szklanych powierzchni tym lepiej. Jak ktoś ma pokój słuchowy może się bawić w cuda.
Fajny odcinek :) Na pewno zjawiska akustyczne opisane ciekawiej niż na moich inżynierskich studiach :D
Dzięki za ten materiał, pozdrawiam
Panowie, zrobiliście mi dzień z "WAŻ" 😂
Świetny specjalistyczny odcinek
Dziękuję :)
Wygląda na to, że najlepiej grało, jak nic nie było. I były gołe ściany, i gołe narożniki. W sprzeczności z założeniem tego kanału. Podziwiam.
Każdy wyciąga własne wnioski:) Dla mnie twoje są bardzo zaskakujące :)
ua-cam.com/video/xtXGyIzg_L4/v-deo.html - mam taki sprzęt i ciągły kłopot z odsłuchem. Najgorzej jest, jak nic nie ma na ścianach. Po "zainstalowaniu" wieszaków z ciuchami jest nawet fajnie. Kupiłem niedawno nowy wzmacniacz Unison Reserch Unico Due. Jest fantastyczny, ale nadal coś? jest nie tak.
@agencjaad6980 a tutaj piszesz, że jednak u ciebie jest lepiej jak dasz wieszaki z ubraniami :)
No właśnie. I chcę to zastąpić jakimś profesjonalnym? wygłuszeniem.
@agencjaad6980 produktów do adaptacji akustycznej jest dużo. Kwestia tylko odpowiedniego dobrania materiału i jego umiejscowienia :)
Fajny materiał. Dobra robota.
Bardzo przydatne!
a czy móglby ktoś wytłumaczyć, gdzie ma usiąść ten teść i w którą stronę być zwrócony, żeby zobaczyć w lusterku te głośniki?
Dosłownie obracać głowę do wokół, a to dlatego że odbicia będą z boku i także z tyłu, oraz od strony sufitu i podłogi
Mam w planach stworzenie "panelu akustycznego" bo mam zbyt duży pogłos w pokoju i gdy nie umieszczam 2 poduszek za mikrofonem to jest masakra.
Myślałem o użyciu samej wełny i obiciem jej najcieńszą możliwą folią i agrowłókniną, żeby nie pyliła. Ani przez chwilę nie pomyślałem by użyć komba z wełny i panki, a teraz wydaje się bardzo ciekawym rozwiązaniem.
Ciekawa opcja. Pytanie tylko, dlaczego chcesz robić kanapkę z wełną? Osobiście chyba bym wolał zastosować grubszą piankę, bez wełny (nie ma problemu z pyleniem)
W sumie racja. Z pewnością będzie to wygodniejsze.
Jak adaptować pomieszczenie, w którym oglądam filmy i słucham muzyki? Ok 25m2. Na środku ściany jest tv 75” wiec zajmuje sporo miejsca - jest zamontowany na wysokości 1m (dolna krawędź). Mam amplituner i kolumny podłączone do tego po bokach tv, które stoją na podłodze. Czy jakieś panele akustyczne za tv zamontować czy w rogach coś? Nie oczekuje cudów, lecz chciałbym aby poprawiło się brzmienie.
To dość złożona sprawa. Polecam obejrzeć filmy na kanale a jak potrzebujesz profesjonalnej pomocy to zapraszam do skorzystania z moich usług: www.propersound.pl
Super
Super odcinek, nie spodziewałem się tak dużej różnicy. Niestety salon u mnie dość dziwnie zabudowany i jedyne miejsce jakie przychodzi mi do głowy aby umieścić panele to za kolumną i za mną na tylnej ścianie..
To już wiem dlaczego moja Yamaha tak jazgota, pojawił się lepszy sprzęt, ale warunki akustyczne takie same a raczej ich brak :-D
świetna robota
Dzięki :)
Najważniejsze jest aby te nagranie oglądać w jak najwyższej możliwej rozdzielczości. Trzeba pamiętać, że youtube wzraz z niższym wyborem "jakości" wideo również obniża jakość audio. Mnie złapał tryb auto 480p, w którym nie słyszałem żadnej różnicy we wszystkich zagadnieniach...
Na komórce w 240p słyszę różnice, ale zdecydowaną rację Ci przyznaję, że gdy chcemy jakości dźwięku z yt to poniżej 720p nie ma co schodzić, i tak naprawdę między 480p a 720p jest przepaść. No i niestety yt różnie traktuje użytkowników różne kanały kompresując z różną jakością, i jako mały kanał nie wiem czy da się uzyskać taką jakość dźwięku choćbyśmy wstawiali 4k, jaką uzyskują duże kanały muzyczne przy 720p.
Mam prośbę zrób kiedyś film jak fazowac na open sound meter już któryś raz próbuje i chłopacy twierdzą że źle poraz kolejny 😅
Jak się tego nauczę to się podzielę :)
Na takie nie czuje się wystarczająco silny w tym temacie
Jak do prezentowanych ustrojów mają się charakterystyczne gąbczaste kliny, które stosuje się w "komorach bezechowych"? Czy one mają lepszy czy podobny efekt? W jednej sali prób czy ćwiczeń wielkości szkolnej sali gimnastycznej w jednym teatrze stał fortepian lub może dwa, a na ścianach były dość "masywne" kotary. Okazało się, że one nie są dla dekoracji, tylko dla poprawy akustyki. Czy takie rozwiązanie też testowaliście?
Kliny z komór bezechowych mają podobne działanie.
Kotary także s moja poronić funkcję ustrojów dźwiękochłonnych. Nie są one tak dobre dedykowane ustroje dźwiękochłonne, ale czasem nie ma innego wyjścia
@@ProperSound Jak dobrze rozumiem, główny cel stosowania ustrojów dźwiękochłonnych to maksymalne ograniczanie echa i pogłosu w pomieszczeniu, a więc przy prawidłowej realizacji otrzymuje się komorę bezechową, prawda? W zależności od budżetu można zastosować wybiórczo (np. za pomocą lusterka można ustalić najbardziej newralgiczne miejsca), albo też można wykleić całe ściany i sufit tak, jak to się robi w komorach bezechowych. Czy prezentowane pianki i kliny dają podobny efekt, czy jednak kliny dają dużo lepszy efekt kosztem większych nakładów finansowych?
@@andrzejlisek Główny cel to uzyskanie odpowiednich parametrów akustycznych do funkcji, kubatury i ewentualnych preferencji użytkownika. Komora bezechowa to bardzo specyficzne pomieszczenie i raczej rzadko kiedy dąży się do uzyskania warunków komory bezechowej.
Co do kosztów, to uważam, że do "normalnych" zadań lepiej stosować takie płaskie pianki. Kliny to bardzo specyficzne rozwiązanie - nieumiejętne stosowanie może prowadzić do niemiłych wad akustycznych.
Witam, mam pytanie, planuje wytłumić pomieszczenie do grania na perkusji, gitarze oraz nagrywania wokalu, czy wyklejenie całego pomieszczenia pianka to dobry pomysł czy za dużo to też nie dobrze?
Witam. Co chcesz osiągnąć? Jeżeli chcesz poprawić akustykę we wnętrzu, to droga jest dobra, ale jak sam zauważyłeś, co za dużo to nie zdrowo. Jeżeli włożysz wszystko pianką to nie będzie dobrze
adaptacja pomieszczenia jest zaniedbywana przez audiofilów gdyż są ONI przekonani, iż posiadany drogi sprzęt wystarczy do prawidłowego odsłuchu
Myślę, że w wielu wypadkach wynika to z ich niewiedzy.
@@ProperSound Poznałem paru i wiem, ze nie z tylko z niewiedzy a bardziej z lekceważenia (próbowałem uświadamiać). Zabawne jest też wykonywanie samodzielne zestawów głośnikowych i dopieszczenie ich charakterystyki (i fazy) a potem ustawienie ich bale jak i byle gdzie
Hmmm. A Bose na odbiciach zbudowało identity marki....
😉
Możesz rozwinąć temat?
@@ProperSound
Mogę - auto korekta zmieniła "odbiciach" na "donicach" 😄
Poprawiłem. Pozdr
Ale akustuczniev en Bose gra tak se
Jak się ma walka z pierwszymi odbiciami do koncepcji bardzo drogich kolumn dookólnych, które "podobno" są najlepsze?
Nie wiem. Po prostu nie wiem...
Spoko porównanie, ale możecie mi wytłumaczyć dlaczego pominęliście wokal CAŁKOWICIE i ewidentnie specjalnie w tym porównaniu? Ludzkie ucho na tych częstotliwościach reaguje najlepiej na jakiekolwiek odstępstwa od normy z oczywistych powodów. Obok dudniącego basu podbarwienia na wokalu ze względów złej akustyki są najbardziej irytujące i najłatwiej je usłyszeć.
Proszę wytłumaczcie jaka Wam przeświecała koncepcja kiedy pojęliście decyzję o taki a nie innym doborze utworów ;)
Kurcze - szerze, to zupełnie o tym nie pomyślałem... Utwory, które tutaj wykorzystaliśmy do odsłuchu to materiał z "studia twórców" na UA-cam, aby nie było problemu z licencją. Przy przeglądaniu tej bazy nie zauważyłem materiału z wokalem i pewnie dlatego nie pomyślałem, aby to uwzględnić...
Rzeczywiście ogromne niedopatrzenie, a wydaje mi się, że rzeczywiście na wokalu byłoby słychać jeszcze większą różnicę :(
A, no to wszystko jasne z tą licencją. Myślę jednak, że w necie są jakieś informacje jakich popularniejszych, mainstreamowych utworów można używać na YT (na ten czas oczywiście), może na następne filmiki warto się nad tym zastanowić. Pozdr
www.google.pl/search?ei=likuW6b5H4Gr6ASqvafwDQ&q=youtube+audio+library+with+vocals&oq=youtube+audio+library+with+vocals&gs_l=psy-ab.3..33i160k1.2606.8843.0.8880.33.33.0.0.0.0.155.3613.7j25.32.0....0...1.1.64.psy-ab..1.31.3483...0j0i67k1j35i39k1j0i203k1j0i22i30k1j33i22i29i30k1.0.MICnSBrZbXQ
Masz rację. Nie twierdzę, że nie ma, ale przez to, że szukając nic mi się przypadkiem nie pokazało, a ja po prostu o tym nie pomyślałem. Na pewno w kolejnych filmach to uwzględnimy.
dlatego właśnie chciałem zobaczyć co wyjdzie z tych splotów, bo jak się uda to będziemy mogli odpowiedzi impulsowe pomieszczenia zmiksować z dowolnym kawałkiem, i wtedy w dystrybucji prywatnej możemy posłuchać już wszystkiego w różnych wariantach pomieszczenia :)
Jaki jest tytuł pierwszego utworu przy porównaniach ?
Teraz już nie pamiętam, ale były to utwory wyłącznie z bazy podkładów muzycznych UA-cam.
Jak usunąć echo i dudnienie basu nie wydając na to krocie, głównie chodzi o puszczanie muzyki mini dyskoteki z jednego głośnika 800Wat
Nie wiem, jak definiujesz "krocie"... Ogólnie z niskimi częstotliwościami walka jest najtrudniejsza. Grube materiały dźwiękochłonne, położenie głośnika/punktów odsłuchowych czy proporcje pomieszczenia. Nie ma na to jednej, prostej odpowiedzi :(
Oglądam wasze filmiki i bardzo mi pomagają :) Mam pytanie do was chcę zaprojektować pokój do THX Select . Posiadam zestaw głośników Teufel System 6 z tym certyfikatem i znalazłem informacje tylko o tym ile m3 ma posiadać a nic o wymiarach Proszę o pomoc pozdrawiam :)
Ciesze się, że mogliśmy jakoś pomóc :)
Co do projektowania pod THX - sam nigdy tego tematu nie zgłębiałem. Z moich daawnych (sprzed 10 lat) informacji wynikało, że były do tego odpowiednio przeszkolone, certyfikowane osoby. Nie projektował tego "byle kto". Myślę, że trzeba będzie uderzyć bezpośrednio do THXu o wskazanie osoby projektującej. W razie czego służę pomocą w załatwianiu. Proszę o kontakt na firma@propersound.pl lub na FB -> ProperSoundPL
@@ProperSoundNa sto procent odezwę się za rok lub 1,5 bo aktualnie jestem na poziomie projektowania domu i pokoju do thx i właśnie szukam odpowiednich wymiarów pod thx w internecie znalazłem coś takiego ale nie wiem na ile to jest prawdziwe kinoplay.pl/2_1_wielkosc_i_proporcje_pokoju,0,415.htm
@@MrMarcin4500 Te proporcje (wymagania) wydają się nazbyt proste jak na standard THX (ale może nie mają wygórowanych wymagań).
A co zrobić w sytuacji kiedy chcemy 'ożywić' pomieszczenie? W sensie taki zagracony pokój. Są na to jakieś rady? Oczywiście poza wyniesieniem mebli :) Np. jakieś rozpraszacze na tylnej ścianie. Zapewne jakoś analogicznie zwiększyć liczbę późnych odbić, starając się przy tym nie zwiększać tych wczesnych.
Zależy czym jest zagracony pokój. Jeżeli masz półki z książkami (twarde oprawy itd) to one działają podobnie jak rozpraszacz. Jeżeli masz dużo miękkich mebli, to wypadałoby je zamienić na inne, albo wynieść. Jeżeli masz jakieś materiały dźwiękochłonne to może ich trochę zdjąć?
Właśnie mam sporo miękkich mebli po stronie odsłuchu i trochę twardych po stronie kolumn. W dodatku skos który idzie od połowy pokoju do tyłu i kończy się 50cm nad kanapą która stoi w rogu pod skosem. Stąd te tylne odbicia prawie nie występują. Mam za to dość dużą powierzchnię na ścianach bocznych i myślałem tam coś zawiesić tylko nie wiem co.
Kuba S Wiesz - tego typu konfiguracja jest jednym z "typów" adaptacji akustycznej pomieszczeń odsłuchowych (LEDE - Live end, dead end :) )
Dołożenie rozproszenia na ścianach bocznych może trochę pomóc, ale obawiam się, że niezbyt wiele. Może spróbować obrócić i dać głośniki pod skosami? Bo teraz punkt odsłuchu jest trochę w "dziupli"?
Fajna nazwa :) Zapewne masz rację, ale w tym pomieszczeniu to niemożliwe ze względu na układ okien i drzwi. Przynajmniej bas się fajnie skupia na punkcie odsłuchowym. Jak jeszcze znajdę pomiary to mogę pokazać.
Kuba S Wiesz - pomiary pomiarami, a ważne jest to co Tobie się podoba lub nie. Jeżeli nie da się obrócić, zmienić mebli, to chyba rzeczywiście jedynie zostanie próbowanie działania z rozpraszaczami na powierzchniach bocznych (w większej ilości niż tylko w miejscach pierwszych odbić). Dobrze byłoby się dogadać z jakiś sprzedawcą, aby "pożyczyć" rozpraszacze na jakiś czas i spróbować czy efekt będzie się podobał. Ja osobiście obawiam się, że może to być drogie a mało skuteczne (ale mogę się mylić).
Mam inne pytanie
Robię adaptacje
Bas jest moim zdaniem całkiem fajnie skontrolowany. Tylko nie czuć go na ciele, przedmiotach - tylko delikatnie "trzesie" meblami.
Czy powodem może być zbyt małe pomieszczenie? 18m2 dla Arcus tl 500. Czy to nie jest za mała powierzchnia?
Podłoga i ściana za słuchaczem są wytłumione
Drgania na ciele przy basie jest dość ciężko osiągnąć. Myślę, że ten zestaw głośnikowy jest do tego za słabyi myślę, że może nie grać szczególnie nisko. Trzeba albo dołożyć zacny subwoofer albo shakery.
Schodzi do 20hz. Myślałem o zmianie na tą criterion..
Dziękuję za odpowiedź
To przy okazji zapytam się o jeszcze jedna kwestie
Moge podpiąć pod pre amp dwie końcówki mocy. Czy pod jedna mogę podpiąć Arvusy, a pod druga np. Klasę d suba? Czy zrobi to zgrzyt techniczny?
Myślę, że dobrze by było, aby jeszcze po drodze był gdzieś jakoś procesor dsp/filtr, aby do suba nie wysyłać pełnego pasma. Bo i potem ułożenie tego suba w pomieszczeniu.
Co do schodzenia głośników do 20Hz - to z jakim to jest spadkiem? Bo może grają, ale o 40 dB ciszej niż reszta pasma, co znaczy że jest to niezauważalne
@@ProperSound
Nie potrafię odpowiedzieć na to pytanie. Zwrotnice były modyfikowane - sprzęt gra jak czysty Hi end - teoretycznie to tak powinno grac. Podczas odbioru kolumn jak włożyłem rękę do kieszeni to podczas nisko schodzącego basu poczułem go mocno na całej dłoni przy zerowej akustyce, ułożeniu kolumn obok siebie.
Kupie lepsza koncowke mocy - jakiegoś potwora w klasie a i suba pod klasę d. Zobaczę co to zmieni.
Dziękuję za super odpowiedzi
Jednego nie rozumiem - czas 5:05- ustroje (z wełny?) są na pierwsze odbicia a pianka jest na echo trzepoczące... kilka minut wcześniej jest info, że w zasadzie pianka i wełna o ile w tych samych grubościach, działają podobnie. Czy to jakaś inna pianka i ustroje?
Pytanie i wełna to akustycznie to samo (jeżeli mówimy o tym samym kształcie i grubości). Jedno i drugie może być stosowane na echo trzepoczące i na pierwsze odbicia i do regulacji pogłosu w pomieszczeniu :)
Dobra robota, ale mam pytanie .. jeżeli przyjmiemy, że gruba pianka tłumi całe pasmo i dodatkowo wstawimy rozpraszacze, które działają na określoną część pasma, to czy nie zachwieje się równomierność tłumienia pasma fali odbitej ? pozdrawiam
Gruba pianka tłumi dość szerokie spektrum częstotliwości, ale żeby coś pochłonęło to ten dźwięk musi na niego paść. Dość popularne jest stosowanie mieszaniny pochłaniania i rozproszenia, ponieważ wtedy dostajesz najlepsze efekty.
Materiał super, duże plusy! Jedna uwaga. Słychać różnicę, ale zbyt małą - tyle można uzyskać wstawiając meble. Zachęcam do wypróbowania (chętnie zakupię) technologii membranowej, a nie wełny.
Siema chciał bym stworzyć w moim studio live room , pokój w którym mógł bym nagrywać zespół lub wokalistów ,mam do dyspozycji 18 metrów kwadratowych .
W sieci jest wiele źródeł jak zrobić adaptację akustyczną do pokoju odsłuchowego , I pomiary na podstawie dźwięku z monitorów i pierwszych odbić , Czy ktoś mógł by doradzić jak zacząć taką adaptację w pokoju nagrań jak zrobić pomiary , potem jak poradzić sobie z ich odpowiedzią , może istnieją jakieś kalkulatory lub wzory do danych pomieszczeń , będę wdzięczny za każdą podpowiedź lub źródła , pozdrawiam
Za darmo to właśnie masz książki czy moje publikacje na kanale. Ja takich konsultacji udzielam w ramach mojej działalności. Orientacyjny cennik znajdziesz na mojej stronie www.propersound.pl
Tania metoda to nie jest :P Ja stosuje DRC, a potrzebowałem tylko mikrofon pomiarowy i dostępne darmowe oprogramowanie. Pogłos mam do 0.5 s w zależności od częstotliwości trochę za dużo ale żyję z tym. Dzięki DRC mogę skorygować odpoweidź częstotliwościową w 1 punkcie odsłuchowym ale więcej nie porzebuję.
W moim pokoju najgorzej jest w zakresie niskich częstotliwości. Bardzo silnie podbite częstotliwości modalne. Jednak modalne rezonanse da się skorygować praktycznie w 100% używając DSP. Oczywiście wszystkich problemów takim podejściem się nie rozwiąrze np. fale stojące lub zbyt długi pogłos.
Możliwe, że kiedyś zainwestuję w panele akustyczne. Połączenie obu podejść powinno przynieść niezłe rezultaty.
Oczywiście nie umniejszam Waszej wiedzy i uważam, że adaptacja akustyczna to bardzo dobre rozwiązanie, jednak kosztowne. Dzięki za dzielenie się wiedzą. Pozdrawiam
Popraw mnie jeżeli się mylę, ale DRC nie ogranicza czasu pogłosu, tylko wyrównuje pasmo przenoszenia - prawda? Zastosowanie materiałów akustycznych przede wszystkim pomaga w czasie pogłosu. Co więcej, jak sam stwierdziłeś - nie wszystko rozwiążesz DRC. Moim zdaniem najlepsze efekty uzyska się używając obu metod :)
@@ProperSound zgadzam się w 100%. Fatalnego pomieszczenia nie naprawi się samym DRC. Poprawna kolejność to adaptacja akustyczna, a później DRC.
Nyet prezsnyec druginy striknyuc vazsnyi pronyeck dvazsanyok zrobi publikaci nyagram home studiyo mega acoustic?
WAŻ podkradziony od Reduktora Szumu czy to jakis bardziej znany zwrot?
Ja to znałem jako WAF ( wife acceptance factor), więc to pojęcie raczej stare :)
A skąd wiesz że -podkradziony- i skąd wiesz od -reduktora szumu-. Tak się składa że to starszy zwrot od ciebie. Baranie.
@@mackkowalski27 Bez mowy nienawiści ;)
Ciekawe co zrobić w przypadku 7.2.4😊
Trzeba się bardzo cieszyć że się ma takie audio, a następnie materiały akustyczne rozłożyć równomiernie w przestrzeni :)
Na materiale może nie idzie dostrzec tak diametralnej różnicy, ale na żywo pokój w którym jest pogłos-echo to jest dramat dla ucha. Wysokie i średnie tony są męczące, natarczywe i niewytrzymania... Ja zmagam się z ogromnym pogłosem w pokoju i szukam lekarstwa, ponieważ sprzęt w nowym mieszkania gra gorzej niż "jamnik"...
Bardzo żałujemy, że nie zaprezentowaliśmy utworów zawierających elementy wokalne - tam różnica była dużo bardziej zauważalna.
Are these 3-part diffusers free-standers?
In the video yes, but it is not recomended.
@@ProperSound I have a big window so I must use free standers
If you don't have children, and you will be careful, then it will be ok :)
panowie, mam pomieszczenie w mieszkaniu o wymiarach dł.2.80, szr.180. i wys. 250, pytanie do was czy warto zabierac sie za adaptacje tego pokoju czy przeniesc sie do wieszego pokoju bo mam taka opcje. Pomieszczenie ma sluzyc do miksów, produkcji muzyki Jedni mowia ze male pokoje to koszmar inni mowia ze dali rade, jakie jest wasze zdanie na ten temat?
Lepiej przenieść się do większego. Jeżeli masz taką możliwość to to zrób. Będzie łatwiej to opanować a po co się męczyć? I tak będziesz miał problemy w większym do rozwiązania :)
Witam czy pianka wtornie spieniona 70kg/m3 nadaje sie do audio?
Niestety nie
@@ProperSound
Jakie pianki polecacie ktore zbliżone są do pt80? Mam mega problem w miejscu gdzie siedze nie mam wogole 80hz a 50 tak podbite ze tragedia.Najbardziej zalezy mi na odzyskaniu tych 80hz.Dziwne bo pokoj 4.8x3.4 i jak wpisuje w kalkulator to nie pokazuje dołka przy 80hz.
A jak postawione są głośniki? Do tak niskich częstotliwości to trzeba pułapki basowe, albo z pianek/wełny zrobić wypełnienie naroży w pomieszczeniu. Pianki od Mega Acosutic są spoko, tylko musi być ich dużo (w sensie grubo, tak jak wełny)
@@ProperSound
Głośniki stoja na tej dłuższej 480cm.Baza miedzy nimi ok 190cm.Lewa kolumna od bocznej sciany ok 180 prawa ok 90cm.
A na czym stoją te kolumny? To podłogówki czy na jakiś podstawkach?
Jakiego oprogramowania używacie do przeprowadzania symulacji akustycznych?
Ja do symulowania akustyki wnętrz używam CATT-Acoustic. Jak dowiem się czego używa Bartek to podrzucę :)
Bartek używa Matlaba i R&D ABEC
@@ProperSound Dzięki, a jak wiarygodne są takie symulacje? W porównaniu z pomiarami jakie wychodzą wam rozbieżności?
@@GHOSTciu Zależy od symulowanego parametru, wielkości i geometrii pomieszczenia, ilości i jakości materiałów dźwiękochłonnych, ich rozłożenia. Czasem potrafi zejść się idealnie, a czasem dokładność jest średnia. Sporo też zależy od umiejętności osoby obsługującej program.
Ważne dla mnie pytanie. Czy sufit podwieszany bez wypełnienia (tylko płyta GK i stelaż) mogą być przyczyną rezonowania i np przenoszenia dźwięku do sąsiadów?
Tak, zwłaszcza jeżeli podczas wykonywania prac nie zostały zastosowane przekładki akustyczne wymagane przez system konstrukcji.
@@ProperSoundChciałbym prosić o krótkie konsultacje oczywiście za wynagrodzeniem.
To proszę o kontakt mailowy firma@propersound.pl lub telefonicznie: 600-101-650. Strona z wybranymi referencjami, realizacjami i krótkim, orientacyjnym cennikiem: www.propersound.pl
@@ProperSound mogę prosić o informacje - co to za przekładki i czy ich nie stosowanie jest niezgodne ze sztuką budowlaną?
@@renteligence40 To zależy od systemu. Np. w Rigipsie w tej instrukcji: old.rigips.pl/2417,pobierz,okladziny-na-profilach.htm?tid=509 to ta szara pianka na rysunku 3 (w takiej większej, a wąskiej rolce).
jakie to są głosniki ?
To są monitory odsłuchowe Genelec. Modelu nie jestem pewien, ale coś z serii 8000 (chyba 8030 lub 8040)
@@ProperSound dziękować bardzo
Czad!
zjebista dykcja HA HA
Czy Panowie nie skopiowali "WAŻ" od Reduktora Szumu ?
Nie. WAŻ czy z angielskiego WAF jest od dawna w użyciu :)
A ja mam do Was pytanie. Czemu przy odsłuchach udajecie, że robicie je wielokrotnie? Chodzi mi o to, że za każdym razem nadużywacie tych samych ujęć. Przy 1. ujęciu drewnopodobne pochłaniacze ustawione są precyzyjnie w tym samym miejscu i w tym samym momencie na prawym z nich widać cień uciekającego człowieka (co powinno występować, ale jest niemożliwe przy tej ilości prób), na 2. ujęciu ktoś potrąca mikrofon (za prawie każdy razem?), a na 3. ujęciu widać w statywie mikrofonu ruchy człowieka (ciągle takie same). Rozumiem, że obraz i dźwięk można montować, ale czy powinno się to robić przy "badaniu" czegokolwiek? Słabo to wróży na przyszłość, w kontekście wiarygodności.
Te pomiary były tak zrobione, że za jednym razem, przy jednej konfiguracji akustyki były zarejestrowane wszystkie utwory jeden po drugim. Dopiero w montażu zostały one zmontowane w taki sposób jak są. Właśnie robienie tego tak, że nagrywam jeden utwór przy trzech adaptacjach a potem kolejny utwór i znowu trzy adaptację to by: a) trwało bardzo długo, b) wtedy byśmy pewnie nie mieli szans na dokładnie takie samo ułożenie paneli, więc nie byłoby pewności, czy są zachowane powtarzalne warunki.
A co by dało jakbyśmy używali innych ujęć albo zdjęcia? One są tylko po to, aby widzieć adaptację, której się słucha. Według mnie nie ma znaczenia, że użyte są te same ujęcia wideo, bo to nic by nie wniosło do warstwy osłuchowej
Ale kto ma zobaczyć ten głośnik w lusterku ?
Osoba siedząca w punkcie odsłuchu
@@ProperSound O jaka szybka odpowiedź :) Szukam materiału pochłaniającego dźwięk ,która ma najlepszy stosunek efektywności do ceny . Na youtube raczej niema informacji
Widziałeś to: ua-cam.com/video/i-Qq6jLMQe8/v-deo.html ?
Różnica w dykcji masakryczna.