Dawno nie oglądałem ale Powracam ! Ja nie mam Geratona ale problem z 1wire też mam :) Ogólnie to czytanie manuali zmiejszanie rezystorów dokładnie kondenstorów coś tam pomaga ale czasem nie działają losowo.
Siema elektryku. Ostatnio walczyłem z magistralą 1-wire na skrętce. Tu badałem 18b20, dht 11 i dht22. Długość skrętki około 30 metrów. Wnioski, - i2c nawet nie drgnęło. 18b20 - nawet działa ale ma czkawki. Dht 22 działa ale przez krótki czas, potem zwiecha i trzeba odłączyć zasilanie. Najlepiej działało dht 11. Po podłączeniu oscyloskopu wszystko jasne. Dht 22 ma szybsze stany podatniejsze na zakłócenia. Doświadczenia prowadziłem w warunkach przemysłowych. Teraz wykonam na zakładzie trochę sieci rs 485, częściowo opartej na radiu.
U mnie już ponad 6 lat latają chińskie ds18b20 w trybie pasożytniczym na tandetnej jakości kablu telefonicznym i skrętce, poza jednym czujnikiem, który był prowizorycznie zamontowany nie miałem żadnych problemów i zawsze pokazuje temp, czujników mam z 5, będę dokładał kolejne pewnie z 5 i zobaczymy jak to będzie działało. Lata to na esphome, . No ale fajnie wiedzieć, że w razie w istnieją takie konwertery. Wszystko zależy co kto potrzebuje.
Już końcem lat 90 pracując w MERA Tarnów stosowałem moduły ADAM firmy Advantech :) do małych obiektów jak np. wymienniki ciepła dla bloków sprawdzały się znakomicie. Cena wysoka - ale za przemysłową jakość się płaci :)
Cześć mam takie pytanie jakie założyć zabezpieczenie do sauny 3 fazowej 8kw za licznikiem zabezpieczenie bezpiecznik i topikowe 3x35A sauna będzie zaraz koło skrzynki z bezpiecznikami ok 5m przewód zasilający do sauny chce dać 4x5mm2 a zabezpieczenie i jakie RCD dziękuję za podpowiedź
Popatrz oscyloskopem na 1-wire jak są probleny i doprowadź do ładnych sygnałów to wtedy przeprosisz się z 1 wire. Zaproponowane rozwiązania dają te same problemy w układzie gwiazdowym bo przecież z ADAM też wychodzić będą dlugie 1-wire. Btw.: mam na tym domowe czujniki i sobie chwalę ale też potrafią się zawiesić od przepięcia w sieci i wtedy zautomatyzowany restart robi robotę.
Zakupiłem moduły WELLPRO WP3066ADAM dwie sztuki. Podłączyłem je z konwerterem RS485 USB że linie A i B do pierwszego a a pierwszego do drugiego. Mam taki problem że mam podłaczone 16 czujników dallas i na pierwszym 4 czyta z domu a 4 nie odczytuje tylko soft pokazuje jakieś 0,1 i na drugim module jest podobnie jeśli jest podłączony sam bop jeśli jest z pierwszym podłączony to na drugim dioda świeci się na czerwono a poinna na zielono i tylko mrugać jak czyta. Jak dwa podłączam to jest jakiś problem że drugi moduł chyba nie działa. Ale też nie wiem czemu nie odczytuje mi tych temperatur z czujników nie widzi ich jakby.... Jak miałem adapter 1 wire na USB to odczytywał te czujniki. Dodam że wszystko w gwiazdę jest połączone....
5:33 pytanie techniczne, czy do jednego kanału takiego urządzenia, 8 kanałowego, da się podpiąć 8 czujników na każdy kanał? Ewentualnie czy da się podpiąć tylko do jednego kanału 8 czujników i odczytać to modbusem?
Co do adresu Modbus, spróbuj puścić funkcją 0x03 (Holding Registers), gdzie startowy adres to 8 a liczba rejestrów np. 20. Może na którymś rejestrze dostaniesz adres 1. Funkcja 0x03 jest funkcją odczytu więc nic nie uceglisz, co najwyżej dostaniesz jakieś bzdety w wyniku.
@@Luksiuelektryk ściągnij sobie program CAS Modbus Scanner jak go odpalisz daj Discover, wybierz port i prędkość, Device Start i End daj na 1 i kliknij Start Scan. Napisz co będzie w wynikach. Urządzenie modbusowe maja numerację rejestrów zaczynających się od 0 a czasem od 1. Możliwe, że adres jest właśnie pod rejestrem 0.
Problemy nie dotyczą magistrali 1wire tylko czujników które najczęściej są podróbkami. Niestety za oryginalne DSy trzeba niemało zapłacić, szczególnie teraz. Niestety tme też nie jest już gwarantem oryginalności
nie rozumiem co oznacza "niemało". Na pewno nie więcej niż kilo parówek? a może trzeba zastawić złoty zegarek w lombardzie? Konkretnie kur?a ile ile do Wuja!
@@Luksiuelektryk W dokumentacji jest informacja, że dla modułu AnalogInOut magistral 1-wire może mieć do 50m długości. Dla modułów do puszkowych jest to 20m. Dodatkowo czujniki mogą pracować zarówno przy zasilaniu pasożytniczym jak i zewnętrznym.
Cześć Luksiu powiedz mi ile przewodów kładzie się od wlacznika dzwonkowego w garażu do silnika bramy żeby właśnie z przycisku otwierać? Bo położyłem 5x1,5 i skrętkę żelową tak jak kiedyś mówiłeś na filmach ale o tym co pytam nie mogę znaleźć :)
@@Luksiuelektryk a tylko jeden przewód? Bo boje się że zwrotnego nie dam. Napisz mi tylko że jest ok żeby Tobie czasu nie zabierać. Zasilanie bramy 5x1,5. Skrętka do wideodomofonu. I 2 zylowy do otwierania bramy z wlacznika. To wszystko?
@@Luksiuelektryk a jak potem odczytywać sensory jakie one wtedy mają registeraddress ? I jak mam 16 czujników to wtedy dwa urządzenia np na adresie 1 i 2 ale jak odnaleźć registeraddress dla urządzenia 1 i dla urządzenia 2 I czy moduł WP3066ADAM będzie lepszy od tego z filmu 8 kanałowego ?
@Luksiu elektryk Świetny odcinek! Więcej takich poprosimy :) Takie pytanie: Gdybyś miał wymarzyć sobie idealny konwerter 1wire->modbus to co byś w nim umieścił? Jakie funkcje/możliwości?(Poza dobrą instrukcją mówiącą co jest pod którym rejestrem?:D)
często przy długich liniach sygnał się "odbija" próbowałeś policzyć i zastosować terminatoey na końcach liniii? ADAMy najlepsze separatory-repety jakie używałem w szczególnie trudnych sytuacjach nawet między różnymi punktami zasilaniania, bardzo odporny na przepięcia nawet przy bardzo słabych problemowych sygnałach polecam
Według zdjęć z linku adres ustawiasz między kondensatorem, a złączem zasilania przykręcanym. Niestety jest problem z dojrzeniem o co chodzi na ich zdjęciach, może będziesz miał okazję zrobić jakieś zdjęcie lepszej jakości i pokazać ?
Luksiu! Błagam! Zainwestuj w fotel. ADHD w połączeniu ze skrzypiącym fotelem to zła mieszanka dla ucha słuchacza ;-) A w kwestii technicznej to bardzo ciekawy odcinek. Choć nie wspomniałeś o tym, a przy każdej magistrali ważny jest rezystor kończący magistralę. Ja przerabiałem już tematy problemów na I2C, rs485 właśnie w związku z brakiem rezystora. Warto o tym wspomnieć.
Cep zbudowany jest z dwóch kijów: dzierżaka (dłuższego) i bijaka (krótszego, zwykle dębowego). Ich cieńsze końce połączone są rzemieniem (czasem wysuszoną skórą z węgorza[1]) - zwanym gązwą lub gackiem, a na Zamojszczyźnie kapicą - lub metalowym przegubem, nazywanym ósemką.
I chwala ci za to!!. Modbus-a bede sie uczyl za rok na kursie. Ubolewam bardzo ze nie bede w lutym na szkoleniu no ale życie. Filmów na ten temat to smialo jak najwięcej. Powiedz jak to sie ma do innych uzadzen po modbus... Druga magistrala osobna na inne uzadzenia czy jest to spinane na jednej magistrali. I czy w tym przypadku bierzemy pid uwage na ilisc uzadzen podlaczonych po modbus?? Pozdro 👍
Problemy z czujnikami DS18B20 wynikają z tego, że w sprzedaży praktycznie nie da się spotkać oryginałów. U krajowych sprzedawców znalazłem tylko jednego, który na pewno sprzedaje oryginalne czujniki, ale są ono 10x droższe od reszty. Oryginalne czujniki nie robią takich problemów.
Testowałem te niby ADAM-y ogólnie nie wykorzystują pełnego potencjału czujników DS czyli pełnej rozdzielczości pomiaru, nie adresują czujników działają na onewiere w trybie rozgłoszeniowym oraz częstotliwości odświeżania danych jest słaba ale na plus po prostu to działa. Taka prawda RS485 i mocna postawa jaką jest przesył skrętką w sposób różnicowy długo z nami zostanie.
Wystarczy odpytywanie raz na 1-5 sekund. Częściej nawet nie jest wskazane bo magistrala 1-wire się wysypuje nawet na 1 czujniku. Taki urok tej technologii:)
@@Luksiuelektryk Nic dziwnego skoro czujnik DS18B20 pracujący na parasite power, żeby wykonać pomiar z pełną rozdzielczością tj. 12 bit potrzebuje ~500 ms (max. 750 ms).
Cześć. U mnie w domu miałem z Grentonem 8 czujników DS18B20 (najpewniej podróby). Działało na magistrali 1-wire (3 przewody osobno zasilanie nie pasożyt) prawie rok :). Tydzień temu Grenton komunikował się tylko z pierwszym czujnikiem reszta ciemna. Dwa dni szukałem prułem magistrale w różnych miejscach i ponownie lutowałem. Nie byłem w stanie zaobserwować żadnej powtarzającej się zależności. Skończyło się w tym momencie na 4 czujnikach w tym jeden nowy i jak na razie działąją. Jak się nie wkurzyć:). Pewnie będę się skłaniał do rozwiązań które prezentujesz. W zanadrzu mam jeszcze układy ESP z DS18B20 z komunikacją po WiFi no i później API. Darku, czy używasz do regulacji temperatury dodatkowy czujnik temperatury w wylewce? Nie chodzi mi tylko o wykrywanie maksymalnej dopuszczalnej temperatury grzania podłogi, a bardziej o rozwiązanie gdzie mając temperature pomieszczenia i wylewki możemy zrealizować dokładniejszą automatyke ustawiania temperatury w pomieszczeniu.
@@Luksiuelektryk Hej, ten adres to wystarczy wstukać taki jak adres urządzenia czy trzeba go jakoś przeliczać na szesnastkowy czy jeszcze inaczej?, właśnie się bawię z tym modułem i fajnie to chodzi wolałbym go nie uceglić.
@@ArturFrydel domyślam się że tak było, ale w technice trzeba być precyzyjnym. Przy okazji, RS485 to interfejs, który jest wykorzystywany przez Modbus RTU. Magistrala to jeszcze inny termin. Więc jeśli ktoś mówi o magistrali Modbus, to myli protokół wymiany danych z liniami sygnałowymi. Nie piszę tego żeby się czegoś doczepić, tylko żeby wyjaśnić. A kanał Luksia bardzo cenię.
@@Kriszoff Masz rację, precyzja w naszym zawodzie jest wysoko wskazana :) rs485 jest standardem przesyłania danych wykorzystywanym od dekad, bardzo dobrze opisanym, przenoszącym na swoim grzbiecie protokoły takie jak profibus, cc-link, modbus rtu, I od groma innych. W przemyśle (czyli tam gdzie robię) w zasadzie wykorzystywany prawie wszędzie gdzie liczy się niezawodność. Właściwie każdy kto robi w automatyce przemysłowej powinien go mieć w małym palcu. Jak go diagnozować, jak uruchamiać (bo spotkałem się się już z np. niezaterminowaną nową magistralą, albo gwiazdą bez repeaterów).
Zostawię może dla potomnych: Zmiana adresu modbus dla tego 8-kanałowego modułu to write single register 06 na adres FE: 0x00FE RS485 address Write Address 1-247 PLC Address = 40255
Jeden z najlepszych odcinków na kanale. Oby więcej takich.
Dzięki za ten materiał. Już jakiś przyczułek został zbudowany do dalszych prac. Poproszę więcej o możliwościach i zastosowaniach modbus.
Nigdy nie miałem zaufania do 1wire w kontekście używania go poza układami elektronicznymi, ten filmik mi pokazał, że jednak przeczucie mnie nie myliło
Mieliśmy kiedykolwiek problemy z magistralą 1-wire😁. Dzięki Luksiu, robisz super robotę👍Pozdrawiam.
Super film. Czekam na dalszy ciąg, jak to ożenić z grentonem.
Nie ma to jak good content na kwarantannie :) piąteczka.
Dawno nie oglądałem ale Powracam !
Ja nie mam Geratona ale problem z 1wire też mam :)
Ogólnie to czytanie manuali zmiejszanie rezystorów dokładnie kondenstorów coś tam pomaga ale czasem nie działają losowo.
Bardzo pomocny materiał. Luksiu więcej MODBUS'a prosimy!
lepiej nie bo to co mówi o tym protokole jest na poziomie 0, straszne głupoty
A już myślałem, że jestem jedynym który uwalił tak proste modułu. Już jadą nowe od majfrendów :D
Dobry materiał z rana!!
Lux odcinek!!! Poproszę więcej. 💪👍👌✌️
Luksiu niezły musk!🦾 wiela się można od Ciebie nauczyć!😎 Pozdro i wszystkiego dobrego!!
Świetny materiał 👍
Siema elektryku. Ostatnio walczyłem z magistralą 1-wire na skrętce. Tu badałem 18b20, dht 11 i dht22. Długość skrętki około 30 metrów. Wnioski, - i2c nawet nie drgnęło. 18b20 - nawet działa ale ma czkawki. Dht 22 działa ale przez krótki czas, potem zwiecha i trzeba odłączyć zasilanie. Najlepiej działało dht 11. Po podłączeniu oscyloskopu wszystko jasne. Dht 22 ma szybsze stany podatniejsze na zakłócenia. Doświadczenia prowadziłem w warunkach przemysłowych. Teraz wykonam na zakładzie trochę sieci rs 485, częściowo opartej na radiu.
U mnie już ponad 6 lat latają chińskie ds18b20 w trybie pasożytniczym na tandetnej jakości kablu telefonicznym i skrętce, poza jednym czujnikiem, który był prowizorycznie zamontowany nie miałem żadnych problemów i zawsze pokazuje temp, czujników mam z 5, będę dokładał kolejne pewnie z 5 i zobaczymy jak to będzie działało. Lata to na esphome, . No ale fajnie wiedzieć, że w razie w istnieją takie konwertery. Wszystko zależy co kto potrzebuje.
Bardzo pomocny ten film, dzięki!
Kiedyś robiłem moduł do ds18b20 do komunikacji k-line . Działało rewelacyjnie 200 M przewodu i śmigało aż miło . Tyle ze odbierało się dane po uart .
Już końcem lat 90 pracując w MERA Tarnów stosowałem moduły ADAM firmy Advantech :) do małych obiektów jak np. wymienniki ciepła dla bloków sprawdzały się znakomicie. Cena wysoka - ale za przemysłową jakość się płaci :)
Już do mnie płyną:)
Cena 150zl za moduł to nie tak dużo;)
A i obok przemysłu to nawet nie leżało 😜
Witam Magistrale grenton i modbus w domu budować na FTP kat 6 czy wystarczy UTP?
Wystarczy UTP kat.6
Cześć mam takie pytanie jakie założyć zabezpieczenie do sauny 3 fazowej 8kw za licznikiem zabezpieczenie bezpiecznik i topikowe 3x35A sauna będzie zaraz koło skrzynki z bezpiecznikami ok 5m przewód zasilający do sauny chce dać 4x5mm2 a zabezpieczenie i jakie RCD dziękuję za podpowiedź
RCD typ A zabezpieczenie B16A
CDA440D, FI-Schalter 4P 6kA 40A 30mA Typ A
Hager MBN316 3-polig 6kA B-16A 3M
Czy takie zabezpieczenie może być
Jest ok
Zmiana adresu R4dcb08 odbywa sie przez rejestr 0x00FE funkcja 0x06.
Hej, masz może jakąś dokumentację (link do pdf) bo szukam już chwilę i niczego nie znalazłem.
Popatrz oscyloskopem na 1-wire jak są probleny i doprowadź do ładnych sygnałów to wtedy przeprosisz się z 1 wire. Zaproponowane rozwiązania dają te same problemy w układzie gwiazdowym bo przecież z ADAM też wychodzić będą dlugie 1-wire. Btw.: mam na tym domowe czujniki i sobie chwalę ale też potrafią się zawiesić od przepięcia w sieci i wtedy zautomatyzowany restart robi robotę.
Tak, będę biegał z oscyloskopem po budowie...
Zakupiłem moduły WELLPRO WP3066ADAM dwie sztuki. Podłączyłem je z konwerterem RS485 USB że linie A i B do pierwszego a a pierwszego do drugiego. Mam taki problem że mam podłaczone 16 czujników dallas i na pierwszym 4 czyta z domu a 4 nie odczytuje tylko soft pokazuje jakieś 0,1 i na drugim module jest podobnie jeśli jest podłączony sam bop jeśli jest z pierwszym podłączony to na drugim dioda świeci się na czerwono a poinna na zielono i tylko mrugać jak czyta. Jak dwa podłączam to jest jakiś problem że drugi moduł chyba nie działa.
Ale też nie wiem czemu nie odczytuje mi tych temperatur z czujników nie widzi ich jakby....
Jak miałem adapter 1 wire na USB to odczytywał te czujniki. Dodam że wszystko w gwiazdę jest połączone....
A adresy masz różne na modułach?
@@Luksiuelektryk tak. Na jednym mam adres 1 a na drugim 2 i soft na łapki czyta je na tych adresach
5:33 pytanie techniczne, czy do jednego kanału takiego urządzenia, 8 kanałowego, da się podpiąć 8 czujników na każdy kanał? Ewentualnie czy da się podpiąć tylko do jednego kanału 8 czujników i odczytać to modbusem?
Jeden kanał, jeden czujnik
Tylko teraz pytanie co jeśli gubi dane po rs485?
Co do adresu Modbus, spróbuj puścić funkcją 0x03 (Holding Registers), gdzie startowy adres to 8 a liczba rejestrów np. 20. Może na którymś rejestrze dostaniesz adres 1. Funkcja 0x03 jest funkcją odczytu więc nic nie uceglisz, co najwyżej dostaniesz jakieś bzdety w wyniku.
Kończą się na rejestrze 15
@@Luksiuelektryk a coś powyżej np. od rejestru 100?
Pusto.
@@Luksiuelektryk ściągnij sobie program CAS Modbus Scanner jak go odpalisz daj Discover, wybierz port i prędkość, Device Start i End daj na 1 i kliknij Start Scan. Napisz co będzie w wynikach. Urządzenie modbusowe maja numerację rejestrów zaczynających się od 0 a czasem od 1. Możliwe, że adres jest właśnie pod rejestrem 0.
Czy mółgbyś polecić jakiś czujnik wilgotności lub wilgotności i temperatury, który można byłby podłączyć analogicznie tak jak DS18b20?
Na ten moment nie ma takiego rozwiązania
@@Luksiuelektryk ok, dzięki.
Super materiał !!!!
Dawaj z ModBus em. Przechodzimy w nadświetlną. ;-)
Problemy nie dotyczą magistrali 1wire tylko czujników które najczęściej są podróbkami. Niestety za oryginalne DSy trzeba niemało zapłacić, szczególnie teraz. Niestety tme też nie jest już gwarantem oryginalności
nie rozumiem co oznacza "niemało". Na pewno nie więcej niż kilo parówek? a może trzeba zastawić złoty zegarek w lombardzie? Konkretnie kur?a ile ile do Wuja!
A doszedłeś może jak zmienić baud rate z tych domyślnych 9600? Jest tam jeszcze rejestr #4 ale nie wiem co jego wartość oznacza
A po co chcesz to zmieniać?
15:15 ten parametr po polsku nazywa się parzystość a nie parowanie
Witam, Czy jest opcja byś poopowiadał jak ogarnąć interface S0 od Siemens'a, np z 7KT1671?
Nie rozumiem pytania
1 wire możesz puścić po dwóch przewodach. Grentony i innego typu systemy obsługują ten standard?
Tak, Grenton obsługuje czujniki 1-wire
@@Luksiuelektryk tak, ale czy w trybie pasożytniczym również?
Tylko w trybie pasożytniczym przez co długość magistrali 1w może wynosić maks 35mb...
@@Luksiuelektryk W dokumentacji jest informacja, że dla modułu AnalogInOut magistral 1-wire może mieć do 50m długości. Dla modułów do puszkowych jest to 20m. Dodatkowo czujniki mogą pracować zarówno przy zasilaniu pasożytniczym jak i zewnętrznym.
Cześć Luksiu powiedz mi ile przewodów kładzie się od wlacznika dzwonkowego w garażu do silnika bramy żeby właśnie z przycisku otwierać? Bo położyłem 5x1,5 i skrętkę żelową tak jak kiedyś mówiłeś na filmach ale o tym co pytam nie mogę znaleźć :)
Wystarcza 2 żyły, obojętnie jakie
@@Luksiuelektryk a tylko jeden przewód? Bo boje się że zwrotnego nie dam. Napisz mi tylko że jest ok żeby Tobie czasu nie zabierać. Zasilanie bramy 5x1,5. Skrętka do wideodomofonu. I 2 zylowy do otwierania bramy z wlacznika. To wszystko?
Pomiędzy domofonem a brama dołóż skretke
@@Luksiuelektryk dziękuję Luksiu:)
Czysta ciekawość. Jak uwaliłeś moduły ?
Za dużo naklikalem na rejestrach RW
Dawaj wincyj!!! 😃
Wiadomo już jak zmienić adres tego 8 kanałowego urządzenia najlepiej w tym programie co na filmie?
Jest w komentarzach;)
@@Luksiuelektryk ALe jak to zmienić tym oprogramowaniem ? I czy wiesz jakie adresy mają czujniki aby to wrzucać do Home Assistant ?
@@MegaPiotrek1984 jest w komentarzach dokładny adres na którym zmienia się adres urzadzenia
@@Luksiuelektryk a jak potem odczytywać sensory jakie one wtedy mają registeraddress ? I jak mam 16 czujników to wtedy dwa urządzenia np na adresie 1 i 2 ale jak odnaleźć registeraddress dla urządzenia 1 i dla urządzenia 2
I czy moduł WP3066ADAM będzie lepszy od tego z filmu 8 kanałowego ?
Jest jakiś limit odległości przewodów skrętki przy prowadzeniu ich do przycisków, czujników itp. ? Kilka przewodów obok siebie nie robi problemu ?
Dla 1-wire maks na żyłę 1mm2 to 120mb, dla modbus 300mb:)
@@Luksiuelektryk O ja Cię kręcę
CDA440D, FI-Schalter 4P 6kA 40A 30mA Typ A
Hager MBN316 3-polig 6kA B-16A 3M
Czy takie zabezpieczenie może być
Good job! 😀
@Luksiu elektryk Świetny odcinek! Więcej takich poprosimy :) Takie pytanie: Gdybyś miał wymarzyć sobie idealny konwerter 1wire->modbus to co byś w nim umieścił? Jakie funkcje/możliwości?(Poza dobrą instrukcją mówiącą co jest pod którym rejestrem?:D)
Obudowę.
Tutaj nic więcej nie trzeba, to ma działać:)
często przy długich liniach sygnał się "odbija" próbowałeś policzyć i zastosować terminatoey na końcach liniii? ADAMy najlepsze separatory-repety jakie używałem w szczególnie trudnych sytuacjach nawet między różnymi punktami zasilaniania, bardzo odporny na przepięcia nawet przy bardzo słabych problemowych sygnałach polecam
Jakie termometry będą według Ciebie odpowiednie?
Nie rozumiem pytania.
@@Luksiuelektryk W filmie mówisz, że te chińskie są kiepskie i nie nadają się do pomiarów. Prośba o sugestie jakich używać na co zwracać uwagę.
Chińskie są kiepskie bo w większości przypadków są puste i nie dzialaja
Według zdjęć z linku adres ustawiasz między kondensatorem, a złączem zasilania przykręcanym.
Niestety jest problem z dojrzeniem o co chodzi na ich zdjęciach, może będziesz miał okazję zrobić jakieś zdjęcie lepszej jakości i pokazać ?
To jest przełączanie pomiędzy trybami magistrali.
Dzieki :)
Luksiu! Błagam! Zainwestuj w fotel. ADHD w połączeniu ze skrzypiącym fotelem to zła mieszanka dla ucha słuchacza ;-) A w kwestii technicznej to bardzo ciekawy odcinek. Choć nie wspomniałeś o tym, a przy każdej magistrali ważny jest rezystor kończący magistralę. Ja przerabiałem już tematy problemów na I2C, rs485 właśnie w związku z brakiem rezystora. Warto o tym wspomnieć.
Z tym rezystorem terminujacym to jest temat morze:)
Apropo fotelu to są jego ostanie dni;)
Pozdrawiam!
@@Luksiuelektryk Czy chodzi o CANBUS jak w samochodach
Mam prośbę, powiedz mi jak się nazywa w cepie ten element łączący dwie tyczki drewniane...
Łańcuch
Cep zbudowany jest z dwóch kijów: dzierżaka (dłuższego) i bijaka (krótszego, zwykle dębowego). Ich cieńsze końce połączone są rzemieniem (czasem wysuszoną skórą z węgorza[1]) - zwanym gązwą lub gackiem, a na Zamojszczyźnie kapicą - lub metalowym przegubem, nazywanym ósemką.
@@Szopler A widzisz, wcale nie jest taka prosta ta budowa :-)
1-WIRE wymaga terminatorów/dopasowania impedancyjnego. Czasem (jak się da) trzeba "poczarować" z pull-upami linii danych i timingami.
I chwala ci za to!!.
Modbus-a bede sie uczyl za rok na kursie. Ubolewam bardzo ze nie bede w lutym na szkoleniu no ale życie.
Filmów na ten temat to smialo jak najwięcej.
Powiedz jak to sie ma do innych uzadzen po modbus... Druga magistrala osobna na inne uzadzenia czy jest to spinane na jednej magistrali. I czy w tym przypadku bierzemy pid uwage na ilisc uzadzen podlaczonych po modbus??
Pozdro 👍
Po lutowym szkoleniu zaczniemy drążyć temat:)
Lux - świetny materiał - ale Twój fotel daje czadu!!!!
Bo trzeba wziąć Skopometr i sprawdzić zakłócenia.
Jaki scalak siedzi na płytce 8CH
Czarny;)
a tak na poważnie to nie wiem:)
@@Luksiuelektryk juz zamówiłem dam znać co i jak.
@@avaster14 w tym mniejszym chyba n76e003at20 za rs odpoiwada SP3485, chyba da radę te płytki narysować samemu
@@superwinderxd czy udalo Ci sie moze zmienic predkosc i adres ?
Problemy z czujnikami DS18B20 wynikają z tego, że w sprzedaży praktycznie nie da się spotkać oryginałów. U krajowych sprzedawców znalazłem tylko jednego, który na pewno sprzedaje oryginalne czujniki, ale są ono 10x droższe od reszty. Oryginalne czujniki nie robią takich problemów.
Testowałem te niby ADAM-y ogólnie nie wykorzystują pełnego potencjału czujników DS czyli pełnej rozdzielczości pomiaru, nie adresują czujników działają na onewiere w trybie rozgłoszeniowym oraz częstotliwości odświeżania danych jest słaba ale na plus po prostu to działa. Taka prawda RS485 i mocna postawa jaką jest przesył skrętką w sposób różnicowy długo z nami zostanie.
Wystarczy odpytywanie raz na 1-5 sekund. Częściej nawet nie jest wskazane bo magistrala 1-wire się wysypuje nawet na 1 czujniku. Taki urok tej technologii:)
@@Luksiuelektryk Nic dziwnego skoro czujnik DS18B20 pracujący na parasite power, żeby wykonać pomiar z pełną rozdzielczością tj. 12 bit potrzebuje ~500 ms (max. 750 ms).
te uwalone możesz odratować ;) flasha strzelić i bedzie ok :D
Nie mam czasu i chęci;)
@@Luksiuelektryk to wyślij. Pobawię się a nowy sobie kupię. Znalazłem nawet w czeluściach u siebie może uport 1150 z 485 :o
Nie chomikuje, od razu kierunek kosz
@@Luksiuelektryk szkoda :( czekam na paczkę a dalekowschodniego kraju
Nie lepiej zastosować magistralę I2C bo i tak zwykle idą 4 kabelki jeśli ktoś da domofonowe 😅
A co podepniesz do tej magistrali z gotowych rozwiązań?
Cześć. U mnie w domu miałem z Grentonem 8 czujników DS18B20 (najpewniej podróby). Działało na magistrali 1-wire (3 przewody osobno zasilanie nie pasożyt) prawie rok :). Tydzień temu Grenton komunikował się tylko z pierwszym czujnikiem reszta ciemna. Dwa dni szukałem prułem magistrale w różnych miejscach i ponownie lutowałem. Nie byłem w stanie zaobserwować żadnej powtarzającej się zależności. Skończyło się w tym momencie na 4 czujnikach w tym jeden nowy i jak na razie działąją. Jak się nie wkurzyć:). Pewnie będę się skłaniał do rozwiązań które prezentujesz. W zanadrzu mam jeszcze układy ESP z DS18B20 z komunikacją po WiFi no i później API.
Darku, czy używasz do regulacji temperatury dodatkowy czujnik temperatury w wylewce? Nie chodzi mi tylko o wykrywanie maksymalnej dopuszczalnej temperatury grzania podłogi, a bardziej o rozwiązanie gdzie mając temperature pomieszczenia i wylewki możemy zrealizować dokładniejszą automatyke ustawiania temperatury w pomieszczeniu.
Tak to już jest z tą magistrala 1wire:)
Adres zmienia się pod adresem 254
dziękuje, sprawdze:)
Witam. Marczal89 czy możesz wyjaśnić jak zmienić adres tego modułu 8 kanałowego?
@@Luksiuelektryk i udalo sie zmienic adres bo ja chyba uceglilem swoj echhhh , wyslalem w Dec nr2 i lipa
@@mariuszkoziara7236 adres zmienia się na rejestrze 255 ;)
@@Luksiuelektryk Hej, ten adres to wystarczy wstukać taki jak adres urządzenia czy trzeba go jakoś przeliczać na szesnastkowy czy jeszcze inaczej?, właśnie się bawię z tym modułem i fajnie to chodzi wolałbym go nie uceglić.
ten film według mnie to 0 wiedzy tylko jak załatać coś o czym się nie ma pojęcia czymś o czym się nie ma pojęcia
Mniej więcej tak było. Wiele się zmieniło po mojej stronie jak i po stronie marki GRENTON;)
Ja w kwestii formalnej. Modbus to nie jest MAGISTRALA, tylko PROTOKÓŁ.
No tak, ale luksiu mówi o modbusie rtu, który przecież na 485 biega, więc może tekiegio skrótu myślowego użył.
@@ArturFrydel domyślam się że tak było, ale w technice trzeba być precyzyjnym. Przy okazji, RS485 to interfejs, który jest wykorzystywany przez Modbus RTU. Magistrala to jeszcze inny termin. Więc jeśli ktoś mówi o magistrali Modbus, to myli protokół wymiany danych z liniami sygnałowymi. Nie piszę tego żeby się czegoś doczepić, tylko żeby wyjaśnić. A kanał Luksia bardzo cenię.
@@Kriszoff Masz rację, precyzja w naszym zawodzie jest wysoko wskazana :) rs485 jest standardem przesyłania danych wykorzystywanym od dekad, bardzo dobrze opisanym, przenoszącym na swoim grzbiecie protokoły takie jak profibus, cc-link, modbus rtu, I od groma innych. W przemyśle (czyli tam gdzie robię) w zasadzie wykorzystywany prawie wszędzie gdzie liczy się niezawodność. Właściwie każdy kto robi w automatyce przemysłowej powinien go mieć w małym palcu. Jak go diagnozować, jak uruchamiać (bo spotkałem się się już z np. niezaterminowaną nową magistralą, albo gwiazdą bez repeaterów).
Zostawię może dla potomnych:
Zmiana adresu modbus dla tego 8-kanałowego modułu to write single register 06 na adres FE:
0x00FE RS485 address
Write Address 1-247
PLC Address = 40255
A możesz opisać dokładniej jak zmienić ten adres ? Np w tym oprogramowaniu co autor filmu pokazuje ?
Dzięki, właśnie nabyłem 2 takie moduły, ale dokumentacji brak, masz może jakiś link do pdf, czy cokolwiek?