Львів 2022: вулиця Лисенка від Винниченка до Лісної, музей визвольної боротьби, церква УПЦ (МП)

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 26 бер 2022
  • ​@LvivDepo #Львів #Lwów #Lviv #لفيف #ЛьвівДепо
    Львів 2022: вулиця Лисенка від Винниченка до Лісної, музей визвольної боротьби, церква УПЦ (МП) 18 лютого 2022 р.
    Плейлист прогулянок вулицями Львова в різні пори року, доби і погоду • Львів Lviv Lwów
    Львів зима 2021-2022 • Львів зима 2021-2022
    Львів осінь 2021 • Львів осінь 2021
    Львів літо 2021 • Львів 2021 літо
    Львів весна 2021 • Львів весна 2021
    Львів зима 2020-2021 • Львів зима 2020-2021
    Львів осінь 2020 • Львів осінь 2020
    Львів 2020 • Львів 2020
    Львів 2015-2019 • Львів 2015 - 2019
    Вулиця Лисенка
    - вулиця у Личаківському районі Львова. Прямує від Винниченка до Лісної.
    До середини XIV століття центр Львова був зосереджений довкола торговельної площі, що нині має назву Старий Ринок. Нинішня вулиця Лисенка є частиною старої траси так званого «Глинянського гостинця» - дороги, що вела від ринку до міста Глиняни і далі на Київ. Гостинець проходив орієнтовно початком нинішньої вулиці Максима Кривоноса; далі - відрізком вулиці Лисенка; вулицею Заньковецької; Личаківською.
    З отриманням Львовом магдебурзького права центр міста було улоковано дещо південніше, що призвело до появи нової траси Глинянського гостинця - нині початкова ділянка вулиці Личаківської. Одна зі старих назв Личаківської - власне «Глинянський гостинець». Стара ж дорога з часом отримала назву «Горішній глинянський гостинець» (горішній, через те, що проходив вище основного, по південному схилі гори званої «Змієвою»). Горішній гостинець втратив своє значення і став закинутою дорогою. Однак у документах, що стосувались землекористування вона фігурувала ще довго, оскільки від часів локації нового міста слугувала межею двох ділянок: першого міського лану і Цаплинського лану.
    У XVII столітті на схилі Змієвої гори посадили виноградники. Вино виробляли переважно для власного споживання. До кінця XVIII століття місцевість залишалася малозаселеною. Активно забудовувати вулицю почали в середині XIX століття. Один із перших будинків збудувало «Куркове товариство», початково покликане навчати міщан стрільби, котре з часом перетворилося на клуб заможних львів'ян. 1783 року товариство купило так званий сад Чечевичів і облаштувало там стрільбище.
    Будинки непарної сторони, розміщені на краю давньої посілості, обмеженої сучасними вулицями Максима Кривоноса, Винниченка, Лисенка, і Гуцульською. Початково ця ділянка належала родині Жолкевських, згодом Собєських (це дало назву місцевості - «Собіщизна»). У 1642 році Якуб Собеський заснував на цій території монастир кармеліток босих, передавши йому у власність дану посілість. 1769 року монастир передав частину земель на 150 років у користування архітекторові Петрові Полейовському і його спадкоємцям. Однак право користування багаторазово переходило до різних господарів. У 1778 році черговий власник, міщанин Йоган Франек збудував тут корчму із танцювальним залом під назвою «Weteranische Hohle» (Печера ветеранів). Редути у цьому закладі набули популярності. Корчма пропрацювала до другої половини XIX століття.
    У зв'язку з появою стрільниці «Куркового товариства» вулиця отримала назву - Стрільницька. Розрізняли дві частини вулиці: Стрільницьку Верхню і Стрільницьку Нижню. 1789 року збудовано будинок Куркового товариства, котрий у значно перебудованому вигляді зберігся донині і має номер 23-a. 1871 року вулиця отримала офіційну назву Куркова від слова kurek (півень). Півень, символ пильності, служив емблемою Куркового товариства, нагадуючи про бойове минуле. Наприкінці XIX століття також часом звали Вулицею Святого Антонія через костел святого Антонія, розташований неподалік. За часів німецького окупаційного режиму в листопаді 1941 року вулицю перейменовано на Унґарштрассе (нім. Ungarstraße - Угорська) на честь союзників Німеччини у другій світовій війні. 1944 року назву Куркова на короткий час повернена, а в 1945 року вулиця отримала нову назву - Лисенка, на честь видатного українського композитора Миколи Лисенка.
    Довжина - 950 м. Від парної сторони відгалужуються вулиці Короленка, Заньковецької, Мала і Садовського. Від непарної сторони - вулиця Гуцульська, Миклухо-Маклая, а також стежка зі сходами в дворі будинку 23-а, що прямує до незаселеної частини вулиці Барвінських. Між будинками під № 29 та № 33 є другий прохід сходами на вулицю Барвінських й до дитячої лікарні «Охматдит».
    2 грудня 1993 року ухвалою Львівської обласної Ради народних депутатів було утворено Регіональний ландшафтний парк «Знесіння». Вулиця Лисенка стала його південною межею, що відділяє сам парк від охоронної зони парку.

КОМЕНТАРІ • 24

  • @LvivDepo
    @LvivDepo  2 роки тому +11

    Шановні глядачі, відео було відзнято 18 лютого 2022 року і демонструє атмосферу у Львові за кілька днів до початку війни. Після нашої перемоги у нас будуть з'являтися свіжі відео з усієї України. Слава Україні! Слава нашим Збройним силам!

  • @mikegerardtyson764
    @mikegerardtyson764 2 роки тому +9

    Моє Вітання сто літ. Слава Україні ‼️💙💛❤️🖤

    • @LvivDepo
      @LvivDepo  2 роки тому +1

      Радий бачити! Вітання! Ви сьогодні перші! :)

    • @mikegerardtyson764
      @mikegerardtyson764 2 роки тому

      @@LvivDepo Круто, я чесно навіть не звернув увагу. Приємно, що ви надалі робите відео. Бажаю вам здоров'я гарного настрою та разом до перемоги ✊✌️

  • @Truskavetskiy_Gusak
    @Truskavetskiy_Gusak 2 роки тому +8

    Слава Україні! Знайомі місця, дякую.

  • @ivan___gonchar
    @ivan___gonchar 2 роки тому +8

    Слава Україні! Героям Слава!

  • @bogdanandrukhiv6319
    @bogdanandrukhiv6319 2 роки тому +2

    Що можна сказати... Львів, як завжди прекрасний, особливо коли не було повномасштабної війни з московитами. Попри рух машин, завжди затишно, завжди з настроєм. Биймо ворога та наближаймо день звільнення нашої багатостраждальної землі від окупантів, дай Боже нам швидкої перемоги. Слава Україні!

    • @LvivDepo
      @LvivDepo  2 роки тому

      Дякую! І до перемоги!

  • @mariolasieradzka507
    @mariolasieradzka507 2 роки тому +7

    Dobrze że we Lwowie spokój. A to już miesiąc wojny z Rosją. Oby się szybko skończyła.

  • @vladkavchik1946
    @vladkavchik1946 2 роки тому +1

    Дякую. Багато згадок. Я ще памятаю кінотеатер Короленка, в дитинстві часто там бував. А початок Лисенка, - дуже багато спогадів.

    • @LvivDepo
      @LvivDepo  2 роки тому

      Дякую Вам! Приємно, що дивитеся наші відео і коментуєте!

  • @totenkopf-lisa
    @totenkopf-lisa 2 роки тому +3

    Во єдину м увидів, і що сі з хлопом діє як зле неє а єднако дівчєт сі хочеться;)

    • @LvivDepo
      @LvivDepo  2 роки тому

      ввечері буде Трускавець. Ви стільки людей ще певно з 1989 року не бачили там ;)

  • @user-uy6zm9fn7m
    @user-uy6zm9fn7m 2 роки тому +2

    ☂️

  • @PepeTheFrog88
    @PepeTheFrog88 2 роки тому +2

    автор, а чого ти мувнувся зі Львова у Трускавець? Чого тут не залишився жити?

    • @LvivDepo
      @LvivDepo  2 роки тому

      Взагалі кажучи я у Львові живу :-) А в Трускавці часто буваю