5 top błędów przy pisaniu pracy: praca licencjacka/ praca magisterska

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 7 лют 2025
  • #pracalicencjacka #licencjat #pracadyplomowa #strukturapracy #pracamagisterska #magisterka #pracainżynierska #studia #obronapracylicencjackiej #obronapracymagisterskiej #współpracazpromotorem
    Najczęściej popełniane błędy:
    1. Zbyt szeroki temat. Brak doprecyzowania o czym tak naprawdę chcemy pisać.
    Praca dyplomowa na studiach nie może mieć objętości książki. Zagadnienie musi być stosunkowo wąskie, aby je opisać na kilkudziesięciu stronach. Konkret jest kluczem do sukcesu.
    2. Brak wcześniejszego researchu, czyli przejrzenia literatury naukowej na temat, o którym piszemy.
    Zanim zaczniemy pisać, trzeba o danym zagadnieniu poczytać, aby zaznajomić się z terminologią, z różnymi kontekstami zagadnienia, z różnymi perspektywami.
    3. Pisanie nie na temat.
    Nie można pisać o wszystkim, bo wybór informacji jest sztuką i świadczy również o znajomości tematu. Pisząc, trzeba mieć w głowie lub na ścianie nad biurkiem temat pracy, główną tezę czy główne pytanie badawcze i przy wyborze informacji za każdym razem zastanawiać się nad związkiem z tematem.
    4. Opis zamiast analizy.
    Opis to przedstawienie przebiegu jakiegoś wydarzenia, działania, charakterystyka czegoś. Analiza to odpowiedzi na pytania: po co, dla kogo, w jakim celu, z jakim skutkiem? Analizę kończą wnioski.
    5. Pisanie językiem potocznym, nieformalnym.
    Powinniśmy używać terminów naukowych z danej dyscypliny naukowej, które można sobie wypisać czytając literaturę w trakcie przeprowadzania researchu.
    ** praca licencjacka, licencjat, praca dyplomowa, praca magisterska, magisterka, praca inżynierska, studia, obrona pracy licencjackiej, obrona pracy magisterskiej, współpraca z promotorem **
    --***---***---***---***---***---***---***---***---***---***---***---***-----***---***--***---***--
    Pisanie pracy dyplomowej - licencjackiej i magisterskiej, jest warunkiem zakończenia studiów. Nie musi być stresem, męczarnią czy końcem świata. Może być twórczą wypowiedzią na temat Twoich zainteresowań.
    Stworzyliśmy kanał ExKatedra żeby powiedzieć Wam jak sprawnie napisać pracę licencjacką i magisterską oraz jak bezboleśnie zakończyć studia. Dzięki naszym wskazówkom lepiej przygotujecie się do pisania licencjatu i magisterki. Zaoszczędzicie czas, energię i mnóstwo zbędnych nerwów. A rezultat? Może być SPEKTAKULARNY !
    --***---***---***---***---***---***---***---***---***---***---***---***---***---***---***---***--
    Dr Anetta Janowska - lingwistka i ekonomistka kultury, adiunkt w Katedrze Polityki Publicznej w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, była dziennikarka telewizyjna, tłumaczka. Prowadzi zajęcia ze sztuki wystąpień publicznych, z ekonomiki kultury i przemysłów kreatywnych. Była promotorem prac licencjackich i magisterskich o tematyce związanej z przemysłem muzycznym, filmowym, modowym, z ekonomią doświadczeń i gospodarką kreatywną. I bardzo to lubi!
    Dr Radosław Malik - specjalizuje się w ekonomii międzynarodowej, pracuje w Instytucie Studiów Międzynarodowych w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Były menadżer międzynarodowej korporacji. Prowadzi zajęcia z tematyki rozwoju nowych usług, przyszłości pracy, przemawiania. Był promotorem prac dyplomowych z e-biznesu, innowacyjności, umiędzynarodowienia działalności przedsiębiorstw.
    --***---***---***---***---***---***---***---***---***---***---***---***---***---***---***---***--
    Dzięki z góry za zasubskrybowanie kanału i podawanie dalej 😊
    Możesz do nas pisać na priv: eks.katedra.sgh@gmail.com

КОМЕНТАРІ • 14

  • @PolskiXses
    @PolskiXses 2 роки тому +2

    Dobry wieczór, naprawdę wartościowe filmy. Jestem dopiero na drugim roku, ale już myśle o magisterce na wymarzonej uczelni w UK. Jak narazie średnia 4.5 i dążę do tego, aby zdać prace na 5. Dziękuje za wskazówki!

  • @alicjarojewska-matusiak3740
    @alicjarojewska-matusiak3740 5 років тому +12

    Wszystko prawda! Pani Doktor była moim promotorem mgr, świetnie wspominam współpracę :)

  • @1matim
    @1matim 2 роки тому

    dzięki, przydatne

  • @izaboraca2923
    @izaboraca2923 5 років тому +1

    Fakt, że lepiej uczyć się na cudzych błędach. Ciężko wszystkie popełnić samemu. To przydatne.

  • @tomekfranc1767
    @tomekfranc1767 3 роки тому +4

    Miło byłoby, gdyby w Polsce używano słów polskich. "Risercz" brzmi dość śmiesznie moim zdaniem i naprawdę nie jest jakoś szczególnie lepszy od polskiego "gromadzenia materiałów".

    • @alfabetstudiowaniaexkatedr5645
      @alfabetstudiowaniaexkatedr5645  3 роки тому

      Trochę w tym racji jest, owszem. Czasami jednak trudno się wyzbyć żargonu, którego się regularnie używa... Poza tym research to poszukiwanie materiałów, gromadzenie później następuje

  • @darvd29
    @darvd29 2 роки тому +1

    Top 1 błąd - nie pisanie pracy

  • @michachodorek9026
    @michachodorek9026 4 роки тому

    Zgadzam sie z przedstawionymi argumentami. Pragbe zwrocic uwage na oatatni element wypowiedzi. Niby do czego i gdzie ma mi sie przydac praca licencjacka? Skonczylem studia kilka lat temi i przez ten czas ani razu mi sie nie przydala. Pozdrawiam.

    • @alfabetstudiowaniaexkatedr5645
      @alfabetstudiowaniaexkatedr5645  4 роки тому +4

      Ja myślę, że to zależy jak się do tego podchodzi. Jeśli piszesz pracę licencjacką na temat, który Cię interesuje, to poszerzasz/ systematyzujesz swoją wiedzę na ten temat. Jest to jakaś korzyść, poszerza horyzonty. Są studenci, którzy pracują i studiują jednocześnie, i jeśli piszą na jakiś temat związany z ich pracą zawodową, takie spojrzenie teoretyczne na zagadnienia praktyczne również poszerza perspektywę, wnosi pewną wartość dodaną do pracy zawodowej. To nie zawsze jest tak, że musi to się przekładać 1:1. Ale na pewno warto pisać o czymś, co się lubi, wtedy mniej się cierpi pisząc ;-)

    • @michachodorek9026
      @michachodorek9026 4 роки тому

      @@alfabetstudiowaniaexkatedr5645 zgadzam sie. Ja jednak nie pracuje niestety w zawodzie i na codzien juz nie rozwijam swoich zamilowan naukowych, ktore w przeszłości byly dla mnie bardzo bliskie i stanowily esencje życia.

  • @aniatango9084
    @aniatango9084 5 років тому

    w sumie to dość oczywiste wszystko się wydaje, ale w czasie pisania jakoś człowiek zapomina

    • @alfabetstudiowaniaexkatedr5645
      @alfabetstudiowaniaexkatedr5645  5 років тому

      To normalne ;-) Dlatego pisanie pracy to dość żmudny proces, trzeba czasami niektóre rzeczy przepracowywać po kilka razy...