filozofia nauki 03

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 26 вер 2024
  • Eratostenes w III w. p.n.e. w sposób naukowy mierzy obwód Ziemi, a Hipparch w II w. p.n.e. mierzy odległość od Ziemi do Księżyca. Euklides w Elementach buduje aksjomatyczny system geometrii, Archimedes formułuje i dowodzi m.in. wzory na pole powierzchni i objętość kuli, pisze O ciałach pływających. W połowie II w. p.n.e. ekspansja Rzymu niszczy naukę grecką. Ta odżywa na krótko w II w. n.e. (lekarz i anatom Galen, astrolog i astronom Ptolemeusz), ale ok. 500 n.e. unicestwia ją ekspansja chrześcijaństwa. Od IX do XI w. nauka i filozofia grecka odżywa w świecie islamu, a zanim obumrą zostają przejęta przez uczonych europejskich piszących po łacinie. Ok. 1200 powstają pierwsze uniwersytety, gdzie kształci się na podstawie starożytnych tekstów - uznanych za autorytatywne - ale nie prowadzi się badań.

КОМЕНТАРІ • 24

  • @Nick-op2uj
    @Nick-op2uj 3 місяці тому +22

    Panie Profesorze ale nas Pan rozpieszcza! Codziennie nowe nagranie 💖

  • @TheMaciejo
    @TheMaciejo 3 місяці тому +11

    Jakie to szczęście że Pan Profesor zdecydował się nagrywać te wykłady, dziękuję 😊

  • @jacekmalcki6364
    @jacekmalcki6364 3 місяці тому +2

    To jest dowód na to , że jeden mądry człowiek więcej i mądrzej przekaże niż całe MEN. Aż miło posłuchać takiego wykładu.

  • @jaroslawokragy6830
    @jaroslawokragy6830 3 місяці тому +4

    wreszcie zrozumiałem skąd się wzięło ZERO
    DZIĘKI

  • @adriana4527
    @adriana4527 3 місяці тому +4

    Pan Profesor, człowiek wielkiego umysłu:) Uczył Pan moją córkę logiki i metodologii nauk. Niezapomniane wykłady;)

  • @Potimus_Ripme
    @Potimus_Ripme 3 місяці тому +5

    Tutaj by się przydał jakiś fanclub Profesora ;-)
    W związku z tym, w tym miejscu przychodzi nam wspomnieć o jakimś systemie patronite, albo tym od google/youtube, który pozwala za drobne wpłaty okazać szacunek i podziękowania dla autora.

    • @Wojjtek-e4k
      @Wojjtek-e4k 3 місяці тому +1

      Pan profesor to taki nasz klejnot powiedzialbym

  • @Dziewic
    @Dziewic 2 місяці тому +1

    Bardzo lubię te wykłady, słucham już któryś cykl, można się z nich dowiedzieć bardzo dużo na temat nauki. Jeśli jednak chodzi o przywoływaną tu i ówdzie wiedzę z zakresu etnografii, antropologii czy historii społecznej, to wszystko to są niestety informacje przestarzałe i błędne. Jest coś przykrego w tym, że prof. Sady utrwala te błędne wyobrażenia. Dwa przykłady:
    1. W tym wykładzie była mowa o wielkiej wędrówce ludów, będącej przyczyną upadku Rzymu. To koncepcja odrzucona przez współczesnych historyków. Pokazano, że Alaryk i jego wojska należeli do ludu, który od pokoleń mieszkał na terenie Imperium Rzymskiego i świadczył usługi wojskowe. Byli barbarzyńcami, ale częściowo zasymilowanymi. A samą stolicę, Rzym, zdobyli nie jako jacyś najeźdźcy z zewnątrz, tylko raczej na zasadzie wewnętrznego sporu o zaległą "wypłatę". Z dostępnych po polsku rzeczy, o krytyce teorii wielkiej wędrówki ludów można przeczytać np. w książce "Królowa Brunhilda" (wyd. oryg. 2008) Bruno Dumezila, wybitnego francuskiego badacza wczesnego średniowiecza.
    2. W poprzednim wykładzie (i tak samo w wykładach z historii nauki) przedstawiana jest wizja mitu, jako pseudo-naukowej próby wyjaśnienia świata, np. pioruny biorą się stąd, że zły Zeus nimi ciska. Takie teorie mitoznawcze były formułowane w XIX wieku, ale strukturalizm obalił je w połowie XX wieku. Warto tu zajrzeć np. do rozdziału "Struktura mitu" z książki "Antropologia strukturalna" Levi-Straussa. Pokazuje on, że takie podejście od mitu (mit jako bajkowa próba wyjaśnienia zjawisk naturalnych) nie ma nic wspólnego z rzeczywistym funkcjonowaniem mitów w tzw. społeczeństwach pierwotnych.

  • @gawronjanski6111
    @gawronjanski6111 3 місяці тому +1

    Te miniatury to jest coś pięknego

  • @doktor.paichiwo
    @doktor.paichiwo 3 місяці тому +1

    Super, dziekuje

  • @andrzejzinkiewicz3849
    @andrzejzinkiewicz3849 3 місяці тому +1

    Matematyka jest cudownie rozwinięta, ale też jesteśmy więźniami tego systemu. Gdyby ktoś opracował inny system, to mogloby to być przełomowe. Prawdopodobnie ponadludzkie zadanie, może dla AI?

    • @Dziewic
      @Dziewic 2 місяці тому +1

      Myślę, że to tylko kwestia niefortunnego doboru słów, ale jak piszesz o byciu "więźniami" systemu matematycznego, to mi to zalatuje foliarstwem.
      Jeśli jednak masz na myśli jakiś alternatywny rodzaj formalizacji, to taka próba została już podjęta - i to nie przez AI, lecz przez człowieka. Japoński matematyk Shin’ichi Mochizuki z Uniwersytetu Kioto przedstawił w 2012 r. dowód hipotezy Oesterle-Massera sformułowany w całkowicie nowym formalizmie i przy
      użyciu nowych pojęć oraz technik, nieznanych istniejącej matematyce. Mochizuki nazywa swój formalizm geometrią interuniwersalną. Od lat trwają próby nauczenia się tego nowego formalizmu i jego parafrazy.

    • @andrzejzinkiewicz3849
      @andrzejzinkiewicz3849 2 місяці тому

      ​@@DziewicDziękuję za podjęcie tematu i interesujące rozwinięcie. Może rzeczywiście niezbyt zgrabnie się wyraziłem.

  • @robertwalczak2860
    @robertwalczak2860 3 місяці тому +1

    nie powinno być równanie kwadratowe ax kwadrat + bx +c = 0

  • @Cypekeh
    @Cypekeh 3 місяці тому

    Niezwiązane z odcinkiem, ale tak się zapytam - czy to prawda że Kant jest cytowany częściej niż Platon?
    Oglądałem kiedyś wykład Chomskiego i tam ktoś kto go wprowadzał mówił, że jest drugim najczęściej cytowanym człowiekiem na Ziemi - po Platonie.

  • @thevoiceofschizophrenia7092
    @thevoiceofschizophrenia7092 3 місяці тому +2

    Czy jedna mysl jest wiezniem innej mysli a czy Boga traktujemy jako interkontrolera wszystkich mysli ktore przeplywaja poprzez ludzkie umysly ??,..a kto jest interlokatorem lub stalym domownikiem ludzkich umyslow mowia ze slowo Milosc ktore jest pojeciem wzglednym jakby Milosc maiala wiele nieskonczonosci a czlowiek nie ogarnia nawet jednej Nieskonczonosci

    • @Tomasz_Kowalski
      @Tomasz_Kowalski 3 місяці тому +3

      bogów nie ma.

    • @czarekczarnota7116
      @czarekczarnota7116 3 місяці тому

      ​​@@Tomasz_KowalskiPrawdopodobnie. Nie mam pewności ale obserwacja świata skłania mnie w tym kierunku. A poza tym to chyba nie jest istotne w tym co napisał kolega powyżej. Ja to bardziej rozumiem jako eksperyment myślowy.

    • @Tomasz_Kowalski
      @Tomasz_Kowalski 3 місяці тому

      @@czarekczarnota7116 Skoro powoływał się na boga, to było istotne to, że boga nie ma.

    • @czarekczarnota7116
      @czarekczarnota7116 3 місяці тому

      @@Tomasz_Kowalski Emil Cioran też się powoływał na Boga pomimo tego, że w niego nie wierzył. Tu bardziej chodzi o taki filozoficzny abstrakt.

    • @Tomasz_Kowalski
      @Tomasz_Kowalski 3 місяці тому

      @@czarekczarnota7116 To zależy kto i co pod tym terminem rozumie, bo zazwyczaj ludzie myślą zupełnie inaczej o pojęciach takich jak bóg. Ja odnoszę się do boga w religii. W filozofii zresztą też, bo nie ma żadnego boga filozofów

  • @krzysztofstarzynski7236
    @krzysztofstarzynski7236 3 місяці тому

    Grecy źle liczyli pierwiastki.