Можно параллельно автомату подключить обычную лампочку 25-500w 220v или подобрать любую на напряжение аккума, и тогда кондёры будут всегда заряжены ну как в сварке плавный пуск только ручной. и кондёры и контакты автомата прослужат гораздо дольше.
До акумуляторів обов'язково потрібен активний балансир заряда (щоб акумулятори рівномірно заряджались). Між інвертором та акумуляторами постав автомобільний автоматичний вимикач на 300А.(ставиться на один провід). Бажано докупити ще 4 акумулятори. Хай щастить!
Чайник 😂-бімба!😊 Так тримати. 12- 24в освітлення 50W, + ноут на 12-18v(40W/h), роутер+onu(медіакогвертер) 10W/h. Ці пристрої мають працювати завжди від АКБ. Це достатній мінімум. І нічого перемикати не потрібно.🎉 PS у мене са-са 2 АКБ на 140А все ок. Правда + упс АРС 670W з чистою сінусоїдою- холодильник інверторний, телевізор, 220 освітлення, насос для води 300 ват, але не все разом. І бочка на криші 300л(принцип роботи, як бачок в туалеті). Немає світла довго-економте. Тут головне ємність і мінімальне споживання. Але більшість вибере lifepo4 з nkon в кращому випадку(непоганий вибір).
В липні брав LiFePO4 банки 105Ah 8 штук для 24В системи скоро мають приїхати. По ціні майже 15тис грн. А на початку вересня взяв готову збірку на алі від PowMr POW-LIO48100-16S це готова зібрана батарея 100Ah 48В за 47тис Там усі потрібні причандали і БМС і екранчик присутні, тільки повісити на стіну і кабелі підключити. Банки LiFePO4 купувати значно дешевше, але треба це у гарний корпус впхати, також БМС і клемки провід требак купити.
я купляв в Україні 130 ампер банки, по 2500 грн, для 12 вольт. Потім корпус за тисячу, ще бемееску за півтори мабудь, кулонометр, дроти 25 квадратів, перемички, то ж готовий акум, не рахуючи мого особистого часу тисяч 15 обійшовся. Я поки його зібрав, подумав шо мабудь легше на аліку за 9 тисяч готовий було замовити. та не морочитись.
@@SanyaTsvayLive Якщо купуєте в Україні то треба миритися із націнкою місцевих продавців. А при покупці в китайців треба миритися із довгим терміном доставки там 2-3місяці треба чекати поки акуми допливуть. В Європі ціни на акуми трішки вищі але доставка швидша приблизно 1 максимум 2 місяці.
Терміново автомат AC(змінного струму) з АКБ замінити на автомат DC(постійного струму) потужністю 250А і підключати достатньо на один провід(чи + чи -). Такі вимикання автомата призведуть до виходу з ладу інвертора(згорять транзистори перетворювача). Автомат для АКБ виконує функцію розмикання ланцюга , а не функцію запобіжника.
Микола дякую що ділишся результатами. Питання ще по перемичкам на АКБ, дуже добротний кабель та клеми, але довжина перемичок повинна бути мінімальна щоб уникати розбалансу АКБ. Тим більше з 4 АКБ... Можна розташувати батареї іншим варіантом...
Привіт Миколо!Дуже гарно змонтовано,по десяти бальці зроблено на девять з плюсом.Приемно дивитисть коли все до діла!Попав я на інвертор,купив а він з нечистис сенусоїдом і не запускае навісного котла то може друже підкажжеш який краще вибрати!
1) Автомат С32 2P АС убрать, вместо него заказать с алика хотябы C125 1P DC (Tomzn). Параллельно ему связку автомат С6 1Р АС + керамический резистор 10-25 вт на 30-50 Oм (на али до $1 или в барахолке советских деталей). При желании паралельно резистору простой светодиод через резистор 3 кOм для индикации. Это будет безопасный пречардж конденсаторов инвертора, включаете автомат на 5-10 секунд перед основным (инвертор при этом выключен своей кнопкой), и ничего не выбивает, конденсаторы плавно заряжаются через резистор. Потом вкл основной, а мелкий выкл. 2) Аккумуляторам крайне желательно балансир. 3) Периодически, раз в 1-3 месяца, СаСа/EFB акб требуют выравнивающего заряда напряжением 16-16.2 В отдельным внешним устройством, чтобы убрать расслоение электролита и сульфатацию низа пластин. Инвертор, к сожалению, нужного напряжения в программе выравнивания не даст. Желательно также контролировать плотность ареометром.
Для наявності води можна бочку на 300-500л поставити на криші будинку(під'єднана в загальгу систему з використанням декількох зворотніх клапанів- вода зикла, тече з бочки), або якщо ви живете на останньому поверсі, або під стелею, якщо не потрібен великий тиск. Економія неймовірна і води і електроенергії.
Це як в операцii "Ы" тренуйся на кошках! )) Так ви тренуетесь на свинцевих аккумах! )) Це доцiльно, коли лячно вкидати одразу багато фiнансiв... Свинец нормально працюе, якщо розраджати не бiльше 20%. I це через обмеження зарядного струму! Якщо будуть вимикати, як нас лякають, по 12 годин свинець не впораеться...
Чим більше акумів, тим менше кожний розряджається. Чим менше розряджається, тим довше служить. Таких акумів як у вас вистачає десь роки на 3 при заощадливому використанні. Я теж йшов цим шляхом. Спочатку були 100 гелєві. Потім 200 гелєві. Очикую Lifepo4 . Успіхів вам. Перемоги і миру.
Большое спасибо за видео . Сам думаю ,или железофасфат ждать или кислотники докупить . Но очень желательно,установить балансиры ,или 3 штуки те что на 2 акб идут они от 700грн на олх или тот что на 48 вольт ,он от 3х тысяч гривен ,на том же олх. С уважением и скорейшего нам мира .
Дядьку, приберіть той автомат між акумулятором та інвертором якнайшвидше! Краще там взагалі нічого не встановлювати окрім плавкого запобіжника на 150+ Ампер на плюсовий кабель. Інакше, душе скоро побачите білий дим з Вашого інвертора.
У мене автомобільного стоамперного нового акуму вистачило напів року. У мої 12 вольтовій системі. Почав втрачати ємність. Користуватись почав весною коли почали активно вимикати світло. Раніше тримав більше трьох годин роботи компютера, а в кінці літа менше трьох годин вже тримав. Відправив його на відпочинок. Теж стартстоп акум підтримував. Але це все ж таки інше. Разово запустити автомобіль та поступово розряджати акум декілька разів на добу. Короче зібрав збірку літійзаліза, на разі політ нормальний. Подивемося як він себе покаже.
автомобільні акумулятори не можна розряджати більше 50% - це не нижче 12В - тоді вони служать довго і надійно. Тому резервне живлення на автомобільних акумуляторах треба розраховувати з запасом. Я собі поставив 2 акумулятори по 110А паралельно, плату контролю розряду, яка відключає нагрузку на виході з інвертора якщо вольтаж на акумуляторах опускається до 11.9В, плюс поставив невелику сонячну панель на 180Вт - яка постійно підзаряджає акумулятори паралельно з зарядним пристроєм. В такій конфігурації система успішно працює 2 рік, кожен з акумуляторів віддає 50% своєї ємності, не розряджаються нижче 11.9В, і постійно підзаряджаються від сонця, навіть якщо нема світла в електромережі.
майже те саме зробив, але з аккумів Westa red efb і інвертор звичайний на 2,4квт. Якщо не будете забирати більше 30% ємності то має вас радувати світлом не один рік! Встановіть обмежувачч споживання якийсь.
@@qserkl4106 сенс порівняння у тому, що маючі обмежені ресурси можна закрити багато проблем, які можуть виникнути найближчі 2-4 зими, а далі купити lifepo4 за нормальною ціною ))), а зараз цінний фінресурс спрямувати на дрова, генератор, пальне, буржуйку(комин) ось і все
Вместо Westa Red EFB взял * Westa Deep Cycle, которые для гольф-каров и гарантией 700 циклов глубоких разряд-зарядов Вместо гибридного инвертора "все-в-одном" * умное автомобильное зарядное с десульфатацией и режимом хранения * обычный китайский инвертор * обычное реле переключения Итого за 55 тыс грн имею 10 кВт*ч емкости с возможностью штатно отбирать 50-70% этой емкости
Свинцево кислотний теж буде не погано працювати, але в буферному режимі, тобто як в автомобілі, але тут замість генератора виконує роль сонячна панель, головне щоб світило сонце і більш тразитом напруга йшла на електричні прилади будинку, а акумулятор не розряджався нижче 48 Вольт, бо якщо більше, то може викликати сульфатацію. Є ще акумулятор типу Карбоновий він краще підходить для сонячної системи після Liti-Po4 ніж усі інші наприклад АGM, GEL, бо карбоновий має теж багато циклів і термін роботи дивлячись скільки процентів розряджати його. Бачив Карбоновий акумулятор зеленого кольору із оранжевою кришкою на ОЛХ є 12 Вольт 200Аг. по ціні 15тис.грн. якщо немає багато фінансів, то можна і їх встановити.
Есть свинцовые аккумуляторы , специально для СЭС . Работают в циклическом режиме , разряжать можно на 80% Служат до 1500 циклов (при грамотной эксплуатации)
Це велика помилка ставити автомобільні акумулятори. Я таку саму помилку зробив в 2022 році коли зробив збірку з акумуляторів топла, і варта. Зиму ще якось пропрацювало, на весну всі акумулятори ємкості не мали зовсім і поїхали на прийом бу акумуляторів. При блекаутах по 2 раза на день з кожним днем, ємкість все буде менше і менше на жаль.
@@mironwitek7138 В цьому і помилка - автомобільні акумулятори не можна розряджати більше 50% - це не нижче 12В - тоді вони служать довго і надійно. Тому резервне живлення на автомобільних акумуляторах треба розраховувати з запасом. Я собі поставив 2 акумулятори по 110А паралельно, плату контролю розряду, яка відключає нагрузку на виході з інвертора якщо вольтаж на акумуляторах опускається до 11.9В, плюс поставив невелику сонячну панель на 180Вт - яка постійно підзаряджає акумулятори паралельно з зарядним пристроєм. В такій конфігурації система успішно працює 2 рік, кожен з акумуляторів віддає 50% своєї ємності, не розряджаються нижче 11.9В, і постійно підзаряджаються від сонця, навіть якщо нема світла в електромережі.
450 ватт це максимальна потужність яку може видати ваша схема тривалий час. Короткочасно можна і кіловатт. Пильнуйте за напругою. В жодному разі не висаджуйте нижче 48 вольт. Докупіть активний балансир. Автомат між акб і інвертором викиньте геть. Бажаю благополучно пережити зиму.
Вітаю, невідомо яка BMS у заводських китайських акумуляторах це дійсно правда, а що до збірок то там переважно або JK abo DALY BMS усі інші зустрічаються дуже рідко. 5кв залізофосфат якщо без заводського корпусу можна скласти до 32тис.
Заряд акумулятора такий. 50%-12.6 вольт 40%-11.9 30%-11.75 20%-11.58 10%-11.31 0%-10.5 Що поміняй бо сам того не знаючи вбєш їх + балансир потрібний бо на одному буде 0% а на іншому 40% а працювати інвертор буде по 20% відсотках ємності а не по найнижчому.
Єдине що може свідчити заряджений не заряджений АКБ -це щільність єлектроліта , а цифри то взагалі ні про що , звичайно 12,6 це краще ніж 12,0 але до % заряду АКБ це немає відношення.
Якщо будинок газофікований, то тоді вже краще поставити газовий нагрівач на проточну воду. Адже електричний бойлер, самий потужний споживач електроенергії. Хоча при відключеннях до п'яти годин, це ще не суттєво, бо бойлера на 80-100 л при звичайному споживанні гарячої води, вистачить
Напряжение на АКБ должно быть выше.Посмотри видео про восстановление АКБ и может поймёшь.А в кратце-если их не дозаряжатт,то кислотники начинают сульфатироваться.
Перемички між акумуляторами мають бути з мінімальною довжиною,і чим меншим опором,те що у вас не годиться, потрібно добитися мінімального опору,такий який всередині акумулятора між банками,або близький до нього , активний баласир нічим не допоможе, ми це вже проходили на серверній за роки , дуже швидко з активним використанням місяці два три ,один або два акамулятора проваляться по напрузі, всі дохнуть від свинця до агм і геля
Все добре, лише акуми не варто було такі ставити, уже ліпше від Нісан консерви. По ціні не дорожче вийде, , але ефект кращий. Ставте обов'язково балансир на акуми. Від мене лайк і підписка.
1:55 величезне прохання все підписувати!!! Який куда!! Сам зробив сам підписав, дружина/дитина звонить що робити, сказав такий блок такий рубильник вверх чи вниз. Сусід прибіжить/ позвонить то можна пояснити Місяць тому горів в сусіда ввод За тиждень до того поставив акб і сонячного в гаражі, потім на хату. Машина дизель 6-10 каністри було Пів сама як поїхав з доми, світла ннбуло в 10год дали, почало все горіти. Гараж згорів, дах весь і мотлох що на горищі був. Прмберіть все від них на кілька метрів
12:50 - так залізофосфат дорогий (на аліку до речі до 9 тисяч гривень готовий акум сто ампер, правда невідомо шо в середині), так от подивись за ради цікавості на скільки тобі вистачить цих свинцевих. Якшо як у мене на пів року при активному використанні, це повний зикгл розряд-зарадя до чотирьох разів на день, як я казав раніше на пів року, потім відчутно падає ємність. Ну думаю на рік максимум їх вистачить не більше.Тут треба поміркувати як краще чі купувати кожного року нові автомобільні акуми чі купити за ті ж гроші літій залізо, яке не тільки довше служить але й може заряджятися швидше більшими струмами. А це перевага, якшо наступну зиму будуть світло давати 4 години на добу, як де хто лякає.
Ці які в автора, на них гарантія рік, на весту наприклад два, якщо брати в нормальному магазині через рік або два по гарантії можна поміняти. Якщо автор їх купив по нормальній ціні то це нижче 4 тис гривень за штуку, 100ки такі вчора бачив взагалі по 3335 гривень
@@ЮрийАскет у мене WESTA 6CT-110 А, червоного кольору. Ну міняти по гарантії акум який експлуатувався не так як того вимагає виробник, ну не знаю, це трохи неправельно.
той літій на алі що за 9000 - він без плати BMS - а з платою - від 12000 і більше, плюс ви правильно замітили - не відомо який там літій в середині, вже були випадки коли китайці підсовували б/у елементи, або bms без балансира. Без плати BMS літій здохне набагато швидше ніж свинець (достатньо 1 раз не правильно зарядити/розрядити). Плюс з алі акумулятори пливуть морем - а це 2-3 місяці (зима закінчиться🤣)... Тепер кислотник: ціна в будь якому автомагазині - 110А - 4000 грн. Берете 2 акумулятори по 110А - маєте 220А за 8000 грн, розряджаєте їх на 50% - маєте ті самі 100А що і в літієвому акумуляторі.
По свинцевим акумам в одній із груп підняли питання періодичного перекидання клем місцями. Оскільки крайній акум що віддає мінусову клему на інвертор страждає найбільше. Тому рекомендують перекидати клеми місцями ну і відповідно перемички між акумами відповідно. Але цю тему ще потрібно дослідити. В мене система 4 кіловата 24в. Два свинцевих стоп-старт 95Аг. Споживаю в середньому 200 Вт. Але якщо відсутнє живлення по чотири години а лише дві є то вони банально не заряджаються. Довелось поставити дві панелі. Відгук супер. Але на зиму замовити літійферум та ще панелей додамо.
Два свинцовых 12в по 95А*ч дают емкость 2 кВт*ч (при 100% разряде). Чтобы они протянули хотя бы год, их нельзя разряжать ниже 50% Итого у вас 1 кВт*ч вместо заявленных 4 кВт*ч , так получается ?
Навіщо ставити авр, якщо інвертор автоматично перемикаєттся, коли зникає світло? Скільки бачу ці авр, то дуже цікаво. Розумію ставляють авр в автомобільгі інвертори, щоб автоматично перемикалось, коли знакле світло. Но не розумію навіщо ставити для гібридного ініертора.
не можуть, а згорають. їм для мізків потрібен струм, при пропаданні якого починається веселуха, як казав один майстер, із запахом стиглих транзисторів. є винятки в інверторах із додатковим захистом, але ціна на них космос.
балансир треба б поставити на такі акб якщо хочете щоб вони хоть роки півтора прожили у вас ну і запобіжник на плюс або на мінус на акб бажано б було б поставити
@@domashnasprava Чи не краще тоді використовувати генератор, без ніяких додаткових примочок, Я зрозумів що ідеального рішення немає для енергонезалежності, це все ілюзія
але як показала моя практивка в цій сфері фона хочь і не велика я тільки 2 роки ставлю інвертори .... свинцево кислотні і гелеві акб це туфта.... я вже на власному досвіді переконався в цьому.... якщо акб нашару дістались або за пів ціни то є смисл кислякі ці ставить чисто шоб зиму пережить ....а на перспективу якщо повезе то 2 роки може і проживуть в такому режимі як зараз при експлуатації.....
Плюси: +anern 6 кВт, abb, Snider, geya +розгалуження системи Мінуси: - свинець... - efb несправжній, див. ролики розпилу подібних від АКБ Крамниця (інакше чого б це вони коштували так само як звичайні?!) - От ви якось дивно накинули на тих хто збирає на продаж LiFePo4, гадаю яку б вони BMS не поставили це краще ніж ніякої на свинець. Я мав + досвід з 2 шт 60-65 Аг свинцю, але 1 набагато більш "-" із 200-ою, від якою як ви очікував те саме: мало буду розряджати, її вистачить на все з запасом.. Ні, розбалансувалася, не тримала ємність при ідеальній щільності електроліту! - 16 000 за свинець... за 1.5 кВт*год. А тепер йдемо на Алі і бачимо, що Готова LiFePo4 батарея 48v50Ah коштувала на розпродажу так само, як і 24v100Ah - 11500-12500. Зараз без знижок десь 16500-17500. Але ж це одночасно і ті самі гроші і більша реальна ємність! 2560 Вт*г номінально і майже стільки ж реально. Не дарма всі оглядачі та користувачі цього літію кажуть, що літій у довгостроковій перспективі коштує ДЕШЕВШЕ свинцю. Я для котла використовую збірку з 20 Аг акумуляторів самих дешевих вже десь років 5. Як вони давали 3г автономності так само приблизно і дають. Розумію, що купити 5-15 кВт*г літію мало хто може а хочеться (сам я такий самий бідний як миша у церкві), але ж на вашому прикладі те саме виходить, якщо звісно тут не купувати із маржою у 200-300%.
В Україні світло буде вдень завжди. Українці - незламні 💙💛 🇺🇦🇺🇦🇺🇦 ( ящики бомба ) один надо будет освобождать под коммуникацию панелей - грозозахист и т.д )
Якийсь розвод з цими новими моделями на 6.2 кВт. Мій PowMr в режимі SUB все фугує з мережі а з сонця 0 і сильно шумить - тоїсть підмісу з мережі він не має(
@@alexsandrgerasimchuk1900 там в першому пункті є ще 4-й режим nfS, в цьому режимі він буде працювати виключно від сонця і за потреби підтягувати з батвреї, але коли інвертор перестане бачити панелі (аж до 1-го вата генерації) тоді він переключиться на мережу
@@domashnasprava як ви збираєтесь контролювати розряд до 30"/,, тим більше ,коли їх треба дозаряджувати при цьому розряду! І саме головне чим ви їх дозарядите,якщо не буде відновлено основної ел енерг. ,та. ще й дозаряджувати їх струмом не більшим ніж 10А,а це більше 10годин постійно -зимою бензогенератором-ціна золота!!!
@@domashnasprava ДЕСЯТЬ ВІДСОТКІВ ВІД ЄМНОСТІ! Все. Плануй не плануй. Тупо не зарадити їх буде, нема стіки часу увімкненого світла. Вибач - це не проект
для справки 32A автомат вообще не оключится пропуская 36А и должен отключится в течении часа при 46.4А у тебя дорогостоящий инвертор не защищен реле контроля напряжения. Не рассказівай что есть в инверторе. Инвертор сложгое устройство управляемое программнім обеспечением, его надежность очень мала по сравнению с обічнім реле контроля напряжения (даже китай). у тебя вообще нет узо. если система заземления ТТ, то вообще печаль пожарная тот счетчик нужно впервую очередь рассматривать как реле контроля напряжения нельзя ставить однополюсній автомат на нейтраль (в красном ящике). нетраль размикаестя обязательно с фазой. ставь 2полюсній автомат стремній по номиналам набор автомат на дом - что может защитить 25А которій пропускает 6,5 киловат? розетки погорят и кабели которіе подходят к ним (разве что ті их не 4кой или 6кой развел)
@@Sanya_Kovalchuk "вжиані"? 4000 чиклів замусть 5000 у нових? Порахуйте будь ласка, що то в роках. Ви жити вічно збираєтесь? ) Так ще порахуйте СКІКИ за ті роки ви викинете кислотніків
Какие циклы у свинцовых АКБ? Их противопоказано использовать в циклическом режиме - только в буферном - это везде написано! Несколько циклов и на мусорку их нужно будет нести. Максимум разряд до 50-60% для нормальной эксплуатации - причем при постоянной нагрузке - малыми токами! Чтобы запитать чайник нужно 1500-2000 ватт - по хорошему с АКБ можно на постоянке брать 10% емкости по току - у автора это будет 11 ампер или 132 ватта!!! С одного АКБ! Получаем "ухты" мне надо 10-15 таких аккумуляторов - чтобы они работали в безопасном режиме! иначе на мусорку из-за изнасилования через год-два... а то и раньше! Такой жеж бред несет автор видео....
смотрю на дорогой и одноразовый свинец ... блин... жаль... 1-2 года и на мусорку - ну может 3... я по предзаказу знакомым заказал 8 призм лифепо4 по 300 ампер - все за 600 евро #нкон! И это будет служить ГОДАМИ. Афтар ролика ничего не розумие... Свинец правильно эксплуатируется только в буферном режиме, и постоянный ток (не путайте со стартерным) разряда - не более 5-10% его емкости.
@@AndrejGavriluk цитата из гугла: "Важно отметить, что для зарядки свинцово-кислотных аккумуляторов требуется около 8 часов, а затем требуется еще 8 часов для охлаждения. Таким образом, одна свинцово-кислотная батарея может питать погрузчик только в течение одной смены. Если ваш бизнес работает в несколько смен, вам понадобится две или три свинцово-кислотных батареи на один погрузчик." Как ты себе это представляешь? Обещают отключения до 18 часов. Да еще какие свинцовые используются для погрузчиков? Ты вкусе сколько они там стоят? Такие свинцовые по дороже литиевых, с такими же характеристиками!
@@AndrejGavriluk гуглим сколько стоят тяговый акб для погрузчика первое попалось - бренд ТАБ - самый дешевый 63тыс гривен - напряжение 24вольт - емкость 375ач - вес не пишут - но думаю под пол тонны. Чтобы собрать сборку на 300ач 24 вольт из лифепо - надо 8 ячеек по 300ач - цена им 600 евро + 50 евро плата БМС.
@@AndrejGavriluk еще вот из таких собирают АКБ для погрузчиков Ячейка Акумуляторна Тягова 7PzS560L 6260грн 560ач таких надо 6 для 12 вольт и 12 для 24 вольт сборки
про зарядку расскажи! за сколько времени заряжаешь посаженую установку свою?! ))
Можно параллельно автомату подключить обычную лампочку 25-500w 220v или подобрать любую на напряжение аккума, и тогда кондёры будут всегда заряжены ну как в сварке плавный пуск только ручной. и кондёры и контакты автомата прослужат гораздо дольше.
До акумуляторів обов'язково потрібен активний балансир заряда (щоб акумулятори рівномірно заряджались). Між інвертором та акумуляторами постав автомобільний автоматичний вимикач на 300А.(ставиться на один провід). Бажано докупити ще 4 акумулятори. Хай щастить!
Так треба обов'язково поставлю!
для таких целей - свинец? - это мусор через 1-2 года!
Що це за автовимикач?
@@nikhik1000 Набери в google: автомобільний автоматичний вимикач на 300А
@@svsss6976 У вас як підключено акб? У мене 4 акб підключав нові, через 1.5 років вже один слабіше бере заряд а балансир вирівнює заряд для 4 акб.
Чайник 😂-бімба!😊 Так тримати. 12- 24в освітлення 50W, + ноут на 12-18v(40W/h), роутер+onu(медіакогвертер) 10W/h. Ці пристрої мають працювати завжди від АКБ. Це достатній мінімум. І нічого перемикати не потрібно.🎉 PS у мене са-са 2 АКБ на 140А все ок. Правда + упс АРС 670W з чистою сінусоїдою- холодильник інверторний, телевізор, 220 освітлення, насос для води 300 ват, але не все разом. І бочка на криші 300л(принцип роботи, як бачок в туалеті). Немає світла довго-економте. Тут головне ємність і мінімальне споживання. Але більшість вибере lifepo4 з nkon в кращому випадку(непоганий вибір).
У APC до 1000wt безперебійники не мають чистого сінусу!!!!!!! Ампроксивний , наближений але ж не чистий!!!
В липні брав LiFePO4 банки 105Ah 8 штук для 24В системи скоро мають приїхати. По ціні майже 15тис грн.
А на початку вересня взяв готову збірку на алі від PowMr POW-LIO48100-16S це готова зібрана батарея 100Ah 48В за 47тис
Там усі потрібні причандали і БМС і екранчик присутні, тільки повісити на стіну і кабелі підключити.
Банки LiFePO4 купувати значно дешевше, але треба це у гарний корпус впхати, також БМС і клемки провід требак купити.
я купляв в Україні 130 ампер банки, по 2500 грн, для 12 вольт. Потім корпус за тисячу, ще бемееску за півтори мабудь, кулонометр, дроти 25 квадратів, перемички, то ж готовий акум, не рахуючи мого особистого часу тисяч 15 обійшовся. Я поки його зібрав, подумав шо мабудь легше на аліку за 9 тисяч готовий було замовити. та не морочитись.
@@SanyaTsvayLive Якщо купуєте в Україні то треба миритися із націнкою місцевих продавців.
А при покупці в китайців треба миритися із довгим терміном доставки там 2-3місяці треба чекати поки акуми допливуть.
В Європі ціни на акуми трішки вищі але доставка швидша приблизно 1 максимум 2 місяці.
@@rossecloud6588 короче, надо терпеть
Терміново автомат AC(змінного струму) з АКБ замінити на автомат DC(постійного струму) потужністю 250А і підключати достатньо на один провід(чи + чи -). Такі вимикання автомата призведуть до виходу з ладу інвертора(згорять транзистори перетворювача). Автомат для АКБ виконує функцію розмикання ланцюга , а не функцію запобіжника.
Микола дякую що ділишся результатами.
Питання ще по перемичкам на АКБ, дуже добротний кабель та клеми, але довжина перемичок повинна бути мінімальна щоб уникати розбалансу АКБ. Тим більше з 4 АКБ...
Можна розташувати батареї іншим варіантом...
Привіт Миколо!Дуже гарно змонтовано,по десяти бальці зроблено на девять з плюсом.Приемно дивитисть коли все до діла!Попав я на інвертор,купив а він з нечистис сенусоїдом і не запускае навісного котла то може друже підкажжеш який краще вибрати!
А інвертор такого типа гибрідний чи автомобільний?
1) Автомат С32 2P АС убрать, вместо него заказать с алика хотябы C125 1P DC (Tomzn). Параллельно ему связку автомат С6 1Р АС + керамический резистор 10-25 вт на 30-50 Oм (на али до $1 или в барахолке советских деталей). При желании паралельно резистору простой светодиод через резистор 3 кOм для индикации. Это будет безопасный пречардж конденсаторов инвертора, включаете автомат на 5-10 секунд перед основным (инвертор при этом выключен своей кнопкой), и ничего не выбивает, конденсаторы плавно заряжаются через резистор. Потом вкл основной, а мелкий выкл.
2) Аккумуляторам крайне желательно балансир.
3) Периодически, раз в 1-3 месяца, СаСа/EFB акб требуют выравнивающего заряда напряжением 16-16.2 В отдельным внешним устройством, чтобы убрать расслоение электролита и сульфатацию низа пластин. Инвертор, к сожалению, нужного напряжения в программе выравнивания не даст. Желательно также контролировать плотность ареометром.
Для наявності води можна бочку на 300-500л поставити на криші будинку(під'єднана в загальгу систему з використанням декількох зворотніх клапанів- вода зикла, тече з бочки), або якщо ви живете на останньому поверсі, або під стелею, якщо не потрібен великий тиск. Економія неймовірна і води і електроенергії.
Це як в операцii "Ы" тренуйся на кошках! )) Так ви тренуетесь на свинцевих аккумах! )) Це доцiльно, коли лячно вкидати одразу багато фiнансiв... Свинец нормально працюе, якщо розраджати не бiльше 20%. I це через обмеження зарядного струму! Якщо будуть вимикати, як нас лякають, по 12 годин свинець не впораеться...
@@Veselchak9082 по 12 годин ні один акум на витримає, але щоб на стількі виключали я дуже сумніваюсь! Поставлю соняхи та й все ок
Чим більше акумів, тим менше кожний розряджається.
Чим менше розряджається, тим довше служить.
Таких акумів як у вас вистачає десь роки на 3 при заощадливому використанні.
Я теж йшов цим шляхом. Спочатку були 100 гелєві. Потім 200 гелєві. Очикую Lifepo4 .
Успіхів вам.
Перемоги і миру.
Большое спасибо за видео .
Сам думаю ,или железофасфат ждать или кислотники докупить .
Но очень желательно,установить балансиры ,или 3 штуки те что на 2 акб идут они от 700грн на олх или тот что на 48 вольт ,он от 3х тысяч гривен ,на том же олх.
С уважением и скорейшего нам мира .
Дядьку, приберіть той автомат між акумулятором та інвертором якнайшвидше! Краще там взагалі нічого не встановлювати окрім плавкого запобіжника на 150+ Ампер на плюсовий кабель. Інакше, душе скоро побачите білий дим з Вашого інвертора.
То в інверторах є запобіжники.
@@АнатолийКучер-щ7б Які ніхрена не роблять, і вигорає там все на ура!
@@ua_gameplay9701 Звичайно краще як горять знаружі,але це не спасає схему зовсім.
У мене автомобільного стоамперного нового акуму вистачило напів року. У мої 12 вольтовій системі. Почав втрачати ємність. Користуватись почав весною коли почали активно вимикати світло. Раніше тримав більше трьох годин роботи компютера, а в кінці літа менше трьох годин вже тримав. Відправив його на відпочинок. Теж стартстоп акум підтримував. Але це все ж таки інше. Разово запустити автомобіль та поступово розряджати акум декілька разів на добу. Короче зібрав збірку літійзаліза, на разі політ нормальний. Подивемося як він себе покаже.
автомобільні акумулятори не можна розряджати більше 50% - це не нижче 12В - тоді вони служать довго і надійно. Тому резервне живлення на автомобільних акумуляторах треба розраховувати з запасом. Я собі поставив 2 акумулятори по 110А паралельно, плату контролю розряду, яка відключає нагрузку на виході з інвертора якщо вольтаж на акумуляторах опускається до 11.9В, плюс поставив невелику сонячну панель на 180Вт - яка постійно підзаряджає акумулятори паралельно з зарядним пристроєм. В такій конфігурації система успішно працює 2 рік, кожен з акумуляторів віддає 50% своєї ємності, не розряджаються нижче 11.9В, і постійно підзаряджаються від сонця, навіть якщо нема світла в електромережі.
майже те саме зробив, але з аккумів Westa red efb і інвертор звичайний на 2,4квт. Якщо не будете забирати більше 30% ємності то має вас радувати світлом не один рік! Встановіть обмежувачч споживання якийсь.
Повністю згоден так і роблю !
Тоді який сенс порівнювати lifepo4 з цим, якщо використовувати можна тільки 30% 😂
@@qserkl4106 сенс порівняння у тому, що маючі обмежені ресурси можна закрити багато проблем, які можуть виникнути найближчі 2-4 зими, а далі купити lifepo4 за нормальною ціною ))), а зараз цінний фінресурс спрямувати на дрова, генератор, пальне, буржуйку(комин) ось і все
Вместо Westa Red EFB взял
* Westa Deep Cycle, которые для гольф-каров и гарантией 700 циклов глубоких разряд-зарядов
Вместо гибридного инвертора "все-в-одном"
* умное автомобильное зарядное с десульфатацией и режимом хранения
* обычный китайский инвертор
* обычное реле переключения
Итого за 55 тыс грн имею 10 кВт*ч емкости с возможностью штатно отбирать 50-70% этой емкости
@@alexcudamus8088 все зависит от бюджета
Коментар який підтримує україномовний контент і намагається закинути відео в рекоминдації
Смени пластинку уже ! Один и тот же коммент под всеми видео 😂
Выравнивающий заряд надо делать хотя бы раз в месяц .
Аккумуляторы прослужат гораздо дольше .
Свинцево кислотний теж буде не погано працювати, але в буферному режимі, тобто як в автомобілі, але тут замість генератора виконує роль сонячна панель, головне щоб світило сонце і більш тразитом напруга йшла на електричні прилади будинку, а акумулятор не розряджався нижче 48 Вольт, бо якщо більше, то може викликати сульфатацію. Є ще акумулятор типу Карбоновий він краще підходить для сонячної системи після Liti-Po4 ніж усі інші наприклад АGM, GEL, бо карбоновий має теж багато циклів і термін роботи дивлячись скільки процентів розряджати його.
Бачив Карбоновий акумулятор зеленого кольору із оранжевою кришкою на ОЛХ є 12 Вольт 200Аг. по ціні 15тис.грн. якщо немає багато фінансів, то можна і їх встановити.
Есть свинцовые аккумуляторы , специально для СЭС .
Работают в циклическом режиме , разряжать можно на 80%
Служат до 1500 циклов (при грамотной эксплуатации)
якщо той автомат виб'є під навантаженням інвертор згорить, і ремонт буде майже як інвертор коштувати
ВІН ТУПИЙ!
Це велика помилка ставити автомобільні акумулятори. Я таку саму помилку зробив в 2022 році коли зробив збірку з акумуляторів топла, і варта. Зиму ще якось пропрацювало, на весну всі акумулятори ємкості не мали зовсім і поїхали на прийом бу акумуляторів. При блекаутах по 2 раза на день з кожним днем, ємкість все буде менше і менше на жаль.
до якої напруги ви їх розряджали?
@@АнатолийГеннадьевич-м8е Дбж відключав на 10,5 вольт.
@@mironwitek7138 В цьому і помилка - автомобільні акумулятори не можна розряджати більше 50% - це не нижче 12В - тоді вони служать довго і надійно. Тому резервне живлення на автомобільних акумуляторах треба розраховувати з запасом. Я собі поставив 2 акумулятори по 110А паралельно, плату контролю розряду, яка відключає нагрузку на виході з інвертора якщо вольтаж на акумуляторах опускається до 11.9В, плюс поставив невелику сонячну панель на 180Вт - яка постійно підзаряджає акумулятори паралельно з зарядним пристроєм. В такій конфігурації система успішно працює 2 рік, кожен з акумуляторів віддає 50% своєї ємності, не розряджаються нижче 11.9В, і постійно підзаряджаються від сонця, навіть якщо нема світла в електромережі.
450 ватт це максимальна потужність яку може видати ваша схема тривалий час.
Короткочасно можна і кіловатт.
Пильнуйте за напругою. В жодному разі не висаджуйте нижче 48 вольт.
Докупіть активний балансир.
Автомат між акб і інвертором викиньте геть.
Бажаю благополучно пережити зиму.
Не погано виконано 👍
Українці молодці ! 🇺🇦💪
Иметь такой комплект аккумуляторов и мечтать не могу. Так что приходится довольствоваться совсем малой возможностью
Що ви кладете постійно?)
Я реле вольтметр ставив одразу після пакетиків.
У вас свої вмюимоги в мене свої, але думка теж гарна
Чим тільки не дурять нас,АГМ, EFB,гелеві,тягові,аби грошей більше.Давно не кидаюся,навіть на Са-Са.
Молодець, шо ще й сам зібрав
Я жду електрика сам боюсь
Поміняйте автомат на 32 ампери на 100-120 або на клейму маси чи плавкий запобіжник на 100-150 ампер бо згорить інвертор (з сумного власного досвіду)
Аккумулятори треба підключати через автомат постійного струму. Автомати постійного струму і змінного принципово відрізняються один від одного.
Для чего там вообще автомат ?
@@AndrejGavrilukцього ніхто не знає, просто їх всі ставлять 😂
Вітаю, невідомо яка BMS у заводських китайських акумуляторах це дійсно правда, а що до збірок то там переважно або JK abo DALY BMS усі інші зустрічаються дуже рідко. 5кв залізофосфат якщо без заводського корпусу можна скласти до 32тис.
Питання
Чого, якщо вже нові акб брали, не взяли літій ферум?
Ну хай не 48в, а 24 в можна було б?
Заряд акумулятора такий.
50%-12.6 вольт
40%-11.9
30%-11.75
20%-11.58
10%-11.31
0%-10.5
Що поміняй бо сам того не знаючи вбєш їх + балансир потрібний бо на одному буде 0% а на іншому 40% а працювати інвертор буде по 20% відсотках ємності а не по найнижчому.
Де таке написано, що 12.6В це 50% заряду акума?
@@alexandrlesnoy6225 вибачаюсь
50%-12.06 вольт.
Ноль загубив. А так з таблиць. Що просто з гугла. Що з відео про акумулятори для інверторів і дбж.
Єдине що може свідчити заряджений не заряджений АКБ -це щільність єлектроліта , а цифри то взагалі ні про що , звичайно 12,6 це краще ніж 12,0 але до % заряду АКБ це немає відношення.
Якщо будинок газофікований, то тоді вже краще поставити газовий нагрівач на проточну воду. Адже електричний бойлер, самий потужний споживач електроенергії. Хоча при відключеннях до п'яти годин, це ще не суттєво, бо бойлера на 80-100 л при звичайному споживанні гарячої води, вистачить
Напряжение на АКБ должно быть выше.Посмотри видео про восстановление АКБ и может поймёшь.А в кратце-если их не дозаряжатт,то кислотники начинают сульфатироваться.
Літієву батарею тільки самому і треба збирати. Купуєте JK BMS на Алі і 16 акумуляторів на свій смак. Там нічого складного.
Привіт. Оригіналье заземлення ))). Воно лише для інвертора, чи і на весь будинок?
Перемички між акумуляторами мають бути з мінімальною довжиною,і чим меншим опором,те що у вас не годиться, потрібно добитися мінімального опору,такий який всередині акумулятора між банками,або близький до нього , активний баласир нічим не допоможе, ми це вже проходили на серверній за роки , дуже швидко з активним використанням місяці два три ,один або два акамулятора проваляться по напрузі, всі дохнуть від свинця до агм і геля
Все добре, лише акуми не варто було такі ставити, уже ліпше від Нісан консерви. По ціні не дорожче вийде, , але ефект кращий. Ставте обов'язково балансир на акуми. Від мене лайк і підписка.
Гарно все зроблено, акуратно. Відчувається рука майстра.
1:55 величезне прохання все підписувати!!! Який куда!!
Сам зробив сам підписав, дружина/дитина звонить що робити, сказав такий блок такий рубильник вверх чи вниз.
Сусід прибіжить/ позвонить то можна пояснити
Місяць тому горів в сусіда ввод
За тиждень до того поставив акб і сонячного в гаражі, потім на хату.
Машина дизель
6-10 каністри було
Пів сама як поїхав з доми, світла ннбуло в 10год дали, почало все горіти.
Гараж згорів, дах весь і мотлох що на горищі був.
Прмберіть все від них на кілька метрів
12:50 - так залізофосфат дорогий (на аліку до речі до 9 тисяч гривень готовий акум сто ампер, правда невідомо шо в середині), так от подивись за ради цікавості на скільки тобі вистачить цих свинцевих. Якшо як у мене на пів року при активному використанні, це повний зикгл розряд-зарадя до чотирьох разів на день, як я казав раніше на пів року, потім відчутно падає ємність. Ну думаю на рік максимум їх вистачить не більше.Тут треба поміркувати як краще чі купувати кожного року нові автомобільні акуми чі купити за ті ж гроші літій залізо, яке не тільки довше служить але й може заряджятися швидше більшими струмами. А це перевага, якшо наступну зиму будуть світло давати 4 години на добу, як де хто лякає.
Ці які в автора, на них гарантія рік, на весту наприклад два, якщо брати в нормальному магазині через рік або два по гарантії можна поміняти. Якщо автор їх купив по нормальній ціні то це нижче 4 тис гривень за штуку, 100ки такі вчора бачив взагалі по 3335 гривень
@@ЮрийАскет у мене WESTA 6CT-110 А, червоного кольору. Ну міняти по гарантії акум який експлуатувався не так як того вимагає виробник, ну не знаю, це трохи неправельно.
@@ЮрийАскет ахах, ага, поміняєш )) Ухатати їх до гроба - й нести міняти. Канєшн )) а там тупі, у магазині, звісно ))
той літій на алі що за 9000 - він без плати BMS - а з платою - від 12000 і більше, плюс ви правильно замітили - не відомо який там літій в середині, вже були випадки коли китайці підсовували б/у елементи, або bms без балансира. Без плати BMS літій здохне набагато швидше ніж свинець (достатньо 1 раз не правильно зарядити/розрядити). Плюс з алі акумулятори пливуть морем - а це 2-3 місяці (зима закінчиться🤣)... Тепер кислотник: ціна в будь якому автомагазині - 110А - 4000 грн. Берете 2 акумулятори по 110А - маєте 220А за 8000 грн, розряджаєте їх на 50% - маєте ті самі 100А що і в літієвому акумуляторі.
@@asdfghjkdfghjk3141скільки часу ти будеш заряджати ті 220Аг свинцю!? 😂 ану скажи
Які панелі поставив .Дякую.
По свинцевим акумам в одній із груп підняли питання періодичного перекидання клем місцями. Оскільки крайній акум що віддає мінусову клему на інвертор страждає найбільше. Тому рекомендують перекидати клеми місцями ну і відповідно перемички між акумами відповідно. Але цю тему ще потрібно дослідити.
В мене система 4 кіловата 24в. Два свинцевих стоп-старт 95Аг. Споживаю в середньому 200 Вт. Але якщо відсутнє живлення по чотири години а лише дві є то вони банально не заряджаються. Довелось поставити дві панелі. Відгук супер. Але на зиму замовити літійферум та ще панелей додамо.
Досліджуйте!Цікаво!
Два свинцовых 12в по 95А*ч дают емкость 2 кВт*ч (при 100% разряде).
Чтобы они протянули хотя бы год, их нельзя разряжать ниже 50%
Итого у вас 1 кВт*ч вместо заявленных 4 кВт*ч , так получается ?
Навіщо ставити авр, якщо інвертор автоматично перемикаєттся, коли зникає світло? Скільки бачу ці авр, то дуже цікаво. Розумію ставляють авр в автомобільгі інвертори, щоб автоматично перемикалось, коли знакле світло. Но не розумію навіщо ставити для гібридного ініертора.
Пожежна безпека ..?Для чого прилад на ОСБ плиті.Читайте уважно інструкції по встановленню.
Спалиш інвертор тим автоматом. Гібридні інвертори можуть згоріти без підключеного акумулятора
не можуть, а згорають. їм для мізків потрібен струм, при пропаданні якого починається веселуха, як казав один майстер, із запахом стиглих транзисторів. є винятки в інверторах із додатковим захистом, але ціна на них космос.
балансир треба б поставити на такі акб якщо хочете щоб вони хоть роки півтора прожили у вас ну і запобіжник на плюс або на мінус на акб бажано б було б поставити
Запобіжник є але поставлю потужніший і звісно балансир
Добра система, але задорого для 1.5 кВт резервного живлення
Так але 1.5 це щоб акуми не вмерли а взагалі повністю має 4,8кв
@@domashnasprava Чи не краще тоді використовувати генератор, без ніяких додаткових примочок,
Я зрозумів що ідеального рішення немає для енергонезалежності, це все ілюзія
Генератор точно ні краще свічка! Бензин космос. Тай двигун довго не протягне
Ну це pzdc зараз куплять "новий супер пупер свінець".. навіщо так себе гвалтувати 😢
Не розумію нащо там AВР. Інвертор сам переключається на акумулятори коли мережа пропадає.
але як показала моя практивка в цій сфері фона хочь і не велика я тільки 2 роки ставлю інвертори .... свинцево кислотні і гелеві акб це туфта.... я вже на власному досвіді переконався в цьому.... якщо акб нашару дістались або за пів ціни то є смисл кислякі ці ставить чисто шоб зиму пережить ....а на перспективу якщо повезе то 2 роки може і проживуть в такому режимі як зараз при експлуатації.....
Поки що такі акуми на цю зиму а там пізніше заміню на залізо фосфат зараз великій ажиотаж нехай зчухне може і ціни впадуть
Плюси:
+anern 6 кВт, abb, Snider, geya
+розгалуження системи
Мінуси:
- свинець...
- efb несправжній, див. ролики розпилу подібних від АКБ Крамниця (інакше чого б це вони коштували так само як звичайні?!)
- От ви якось дивно накинули на тих хто збирає на продаж LiFePo4, гадаю яку б вони BMS не поставили це краще ніж ніякої на свинець. Я мав + досвід з 2 шт 60-65 Аг свинцю, але 1 набагато більш "-" із 200-ою, від якою як ви очікував те саме: мало буду розряджати, її вистачить на все з запасом.. Ні, розбалансувалася, не тримала ємність при ідеальній щільності електроліту!
- 16 000 за свинець... за 1.5 кВт*год. А тепер йдемо на Алі і бачимо, що Готова LiFePo4 батарея 48v50Ah коштувала на розпродажу так само, як і 24v100Ah - 11500-12500. Зараз без знижок десь 16500-17500. Але ж це одночасно і ті самі гроші і більша реальна ємність! 2560 Вт*г номінально і майже стільки ж реально. Не дарма всі оглядачі та користувачі цього літію кажуть, що літій у довгостроковій перспективі коштує ДЕШЕВШЕ свинцю. Я для котла використовую збірку з 20 Аг акумуляторів самих дешевих вже десь років 5. Як вони давали 3г автономності так само приблизно і дають. Розумію, що купити 5-15 кВт*г літію мало хто може а хочеться (сам я такий самий бідний як миша у церкві), але ж на вашому прикладі те саме виходить, якщо звісно тут не купувати із маржою у 200-300%.
В Україні світло буде вдень завжди.
Українці - незламні 💙💛 🇺🇦🇺🇦🇺🇦
( ящики бомба ) один надо будет освобождать под коммуникацию панелей - грозозахист и т.д )
Літієві АКБ часто взриваються
Літійферумролімер - НІ
якщо брати на еконі комірки то за 40к модна на 7 кіловат залізофосфатний зібрати, з балансиром
А він за 17к зробив на 1,6кВт (30% ємності) на решту коштів купить буржуйку, маленький генератор і дрова і це буде щось
Краще б ви займались майнінгом. Відеокарти хоч продати потім можна. А так - гроші просто на помийку. Та ще і час потрачений.
13:00
Ліфепо4 50ан в китайців 5000+😂😂😂
Багаио хто на 100ан 12в (9300) чи 200ан 12/24в (15000) дивиться
З такими акб зиму важко буде пережити. Вони мають заряджатися струмом всього в 10А
Все залежить від того як розряджати , а взагалі планую ще панелі закласти
Якийсь розвод з цими новими моделями на 6.2 кВт. Мій PowMr в режимі SUB все фугує з мережі а з сонця 0 і сильно шумить - тоїсть підмісу з мережі він не має(
@@alexsandrgerasimchuk1900 там в першому пункті є ще 4-й режим nfS, в цьому режимі він буде працювати виключно від сонця і за потреби підтягувати з батвреї, але коли інвертор перестане бачити панелі (аж до 1-го вата генерації) тоді він переключиться на мережу
@@domashnasprava як ви збираєтесь контролювати розряд до 30"/,, тим більше ,коли їх треба дозаряджувати при цьому розряду! І саме головне чим ви їх дозарядите,якщо не буде відновлено основної ел енерг. ,та. ще й дозаряджувати їх струмом не більшим ніж 10А,а це більше 10годин постійно -зимою бензогенератором-ціна золота!!!
@@domashnasprava ДЕСЯТЬ ВІДСОТКІВ ВІД ЄМНОСТІ! Все. Плануй не плануй. Тупо не зарадити їх буде, нема стіки часу увімкненого світла. Вибач - це не проект
для справки 32A автомат вообще не оключится пропуская 36А и должен отключится в течении часа при 46.4А
у тебя дорогостоящий инвертор не защищен реле контроля напряжения. Не рассказівай что есть в инверторе. Инвертор сложгое устройство управляемое программнім обеспечением, его надежность очень мала по сравнению с обічнім реле контроля напряжения (даже китай).
у тебя вообще нет узо. если система заземления ТТ, то вообще печаль пожарная
тот счетчик нужно впервую очередь рассматривать как реле контроля напряжения
нельзя ставить однополюсній автомат на нейтраль (в красном ящике). нетраль размикаестя обязательно с фазой. ставь 2полюсній автомат
стремній по номиналам набор автомат на дом - что может защитить 25А которій пропускает 6,5 киловат? розетки погорят и кабели которіе подходят к ним (разве что ті их не 4кой или 6кой развел)
Всі літій фосфатні АКБ їдуть в Україну вже вживані - це кіт в мішку
Дивлячись де їх купувати. На Аліекспрес то точно вживані.
угу. То купуй пачками кислотники, тягай, та здавай у чермет кожні 2-3 місяці ))
@@Sanya_Kovalchuk "вжиані"? 4000 чиклів замусть 5000 у нових? Порахуйте будь ласка, що то в роках. Ви жити вічно збираєтесь? ) Так ще порахуйте СКІКИ за ті роки ви викинете кислотніків
Какие циклы у свинцовых АКБ? Их противопоказано использовать в циклическом режиме - только в буферном - это везде написано! Несколько циклов и на мусорку их нужно будет нести. Максимум разряд до 50-60% для нормальной эксплуатации - причем при постоянной нагрузке - малыми токами! Чтобы запитать чайник нужно 1500-2000 ватт - по хорошему с АКБ можно на постоянке брать 10% емкости по току - у автора это будет 11 ампер или 132 ватта!!! С одного АКБ! Получаем "ухты" мне надо 10-15 таких аккумуляторов - чтобы они работали в безопасном режиме! иначе на мусорку из-за изнасилования через год-два... а то и раньше!
Такой жеж бред несет автор видео....
Я бачу у вас гроші є краще купили літій ферум фосфатні вам
смотрю на дорогой и одноразовый свинец ... блин... жаль... 1-2 года и на мусорку - ну может 3...
я по предзаказу знакомым заказал 8 призм лифепо4 по 300 ампер - все за 600 евро #нкон! И это будет служить ГОДАМИ.
Афтар ролика ничего не розумие...
Свинец правильно эксплуатируется только в буферном режиме, и постоянный ток (не путайте со стартерным) разряда - не более 5-10% его емкости.
А как же свинец на электропогрузчиках ?
Ночью заряжают , а весь день работает .
@@AndrejGavriluk цитата из гугла:
"Важно отметить, что для зарядки свинцово-кислотных аккумуляторов требуется около 8 часов, а затем требуется еще 8 часов для охлаждения. Таким образом, одна свинцово-кислотная батарея может питать погрузчик только в течение одной смены. Если ваш бизнес работает в несколько смен, вам понадобится две или три свинцово-кислотных батареи на один погрузчик."
Как ты себе это представляешь? Обещают отключения до 18 часов.
Да еще какие свинцовые используются для погрузчиков? Ты вкусе сколько они там стоят? Такие свинцовые по дороже литиевых, с такими же характеристиками!
@@AndrejGavriluk гуглим сколько стоят тяговый акб для погрузчика
первое попалось - бренд ТАБ - самый дешевый 63тыс гривен - напряжение 24вольт - емкость 375ач - вес не пишут - но думаю под пол тонны.
Чтобы собрать сборку на 300ач 24 вольт из лифепо - надо 8 ячеек по 300ач - цена им 600 евро + 50 евро плата БМС.
@@AndrejGavriluk еще вот из таких собирают АКБ для погрузчиков
Ячейка Акумуляторна Тягова 7PzS560L
6260грн 560ач
таких надо 6 для 12 вольт и 12 для 24 вольт сборки
какие Года )) 3-4 месяца! ))
Я хз чим люди думають,коли ставлять свинцеві акуми на подібні системи,тимпаче нові.Вони у вас не пропрацюють довго,бо розряд-заряд для них смертельно.