@@sprzet4011 Szulborska, Moja ulica.Kocham Szulborska, kiedys cichutka, zadrzewiona ulica z widokiem na fabryke Coca-COLI.dzis to juz wielkie osiedle, nasza piekna Wola i Szulborska..
Fantastyczny pokaz i muzyka. Jestem z Żoliborza ale na Woli pracowałem i miałem kolegów z Woli. To stara Warszawa z przepiękną duszą. Pozdrowienia z Żoliborza :)!
Pozdro panie Wojciechu. Dziadkow moich w latach 60-tych komunisci sila wysiedlili z ich domku na Woli, bo likwidowali przedwojenna fabryke, na ktorej terenie on stal od dawna. No i dziadkowie moi ostatecznie to wyladowali w mieszkaniu na Zoliborzu na ulicy Magiera.
Jeśli dobrze pamiętam ..... na tym terenie fabrycznym było kilka zakładów: metalurgiczny - gdzie od przed wojny pracował mój dziadek, była huta szkła - robili chyba tam butelki - ponieważ pamiętam ich składowanie na drewnianych paletach, i coś innego jeszcze tam było. Zakład znajdował się chyba przy *ulicy Górczewskiej #1* .... tuz zaraz za wiaduktem kolejowym, gdzie NIEMCY zaraz po drugiej stronie Górczewskiej, w sposób zorganizowany i masowy rozstrzeliwali (a potem ich zwłoki podpalali benzyna) ... cywilnych mieszkańców dzielnicy WOLA w pierwszych dniach Powstania.
A po drugiej stronie na Wolskiej przy Plockiej, pod numerem 59, to przed wojna i w czasie niemieckiej okupacji, to mieszkal Walenty Kowalski z zona Franciszka (z domu tez Kowalska), synem Jozefem i corka Zosia. Jestem powojennym wnukiem Walentego Kowalskiego. Niestety dziadka swojego to nigdy nie poznalem - poniewaz zaginal w czasie Powstania Warszawskiego :o(
Jestem warszawiakiem w 5-ym pokoleniu i kocham swoje miasto❤ Nie to co przyjezdni co nie znają historii tego miasta. Piękne piosenki i te głosy. Jarema Stępowski typowy Warszawiak 😊
Super :-) Ulica mojego dzieciństwa. Dziadkowie mieszkali na Tyszkiewicza róg Długosza. Chrzczony bylem w kościele Św. Wojciecha. Na schodach gazowni na Żytniej bawiłem się mając kilka lat.1 lipca 1970 roku z rodzicami i dziadkami przeprowadziliśmy się na Mokotów, ale cały czas Wolę mam w sercu.
pamietam, lata 60-te. Dosc zmeczonymi czasem trampkami, wycieralaem chodniki i brukowane /jakze jeszcze czesto/ ulice Warszawy. I choc wspomniane trampki czesto prosily sie o odpoczynek i choc nie bylo bogato. To jakiez marzenia byly barwne i bogate. Czujecie To. Moi rowiesnicy?
Ja pamiętam wczesne lata 60te, a nawet 50-te, które spędziłem na ulicach śródmieścia Łodzi, bardzo podobnych do Woli. Nie było niemal zupełnie zabudowy powojennej, tak więc było to niemal całkowicie miasto w stylu XXlecia mw. W r.1963 przenieśliśmy się do Wwy-Pr-płd, nadal często zaglądając do Łodzi.
Piosenki tez cudowne! Mialam Wujka, ktory po kielichu, zawsze wyspiewywal folklor warszawski ze slodkim usmiechem i plasem w strone Kuzynek, czy Babc... To byly czasy... 🤣
Na Wolskiej róg Płockiej przed wojną mieszkała moja rodzina. W tym miejscu obecnie jest wysoki budynek z urzędem pocztowym na dole. Przed wojną prababcia prowadziła zakład pogrzebowy - wojenna zawierucha to wszystko zniszczyła..
*Szanowna pani Karolino Kowalczyk. Rodzina Kowalskich (babcia Franciszka z domu Kowalska - wyszla za Walentego Kowalskiego) i mieszkali z synem Jozefem i corka Zosia, przed wojna ale i w czasie niemieckiej okupacji, chyba wlasnie w naroznej kamienicy na Wolskiej 59 przy Plockiej wlasnie !!!!* Ten budynek znajdowel sie na wprost po drugiej stronie ulicy Wolskiej, ale zostal zbombardowany w czasie Powstania Warszawskiego i przestal istniec :o(
A budynek na Wolskiej 27-29 jeszcze jest. Mam nadzieje że żaden głąb nie pozwoli go zburzyć i postawic kolejnego biurowca. tu sie urodzili moi rodzice i ja sie tu tez urodziłem. To jest moje miasto. Jestem z tego dumy, będąc 100% Warszawiakiem.
I ja rowniez chodze po Warszawie z glowa podniesiona do gory, bo to jest twoje i moje miasto - a nie tego czerwonego cwela *POtrzaska* - ktorego szefowa Bufetowa to powstancow wrszawskich wyrzucala z usmiechem z ich mieszkan na bruk !!!! :o))
@@karolkrawczyk6596 obejrzalem - dzieki Karolu .... w czasie tej komunistycznej pandemi chinskiego koronawirusa, to jeszcze dodatkowo wycisnelo mi wiecej lez z oczu !!!! Jednak BARDZO DOBRZE .... ze sie o Woli mowi i wspomina nadal - bo MORDERCY z narodu sasiadow zza Odry, to NIGDY nie zostali za to wlasciwie i nalezycie ukarani za te ZBRODNIE dokonana na mieszkancach Woli !!!! Amen.
Wstrząsające, jak ktoś chodzi dziś Wolską często to widzi - zniknęło więcej kamienic niż można się było spodziewać, potem nieraz trawa tylko była, a teraz nowe budynki prawie wszędzie w miejscu tamtych
To już zdecydowanie inny świat. Do wiaduktu przy Bema pozostało kilka starych kamienic, szpital przy Młynarskiej i kościół. Ja akurat z Czystego, pamiętam budynki, po których już śladu nie ma.
@@januszdziano7151 Jeśli chodzi o Czyste, widziałem fotografię Płockiej między Wolską i Kasprzaka, z początku lat 60. Tam prawie nic nie ma, całkiem pusto po lewej (patrząc w stronę Kasprzaka) - chyba tam były zabudowania w 1938r. (dzisiaj są te bloki mieszkalne chyba z lat 70.)?
@@januszdziano7151 Szpital na Wolskiej na wysokości Skierniewickiej przetrwał i kamienica bezpośrednio przy nim na Wolskiej - podwórko z epoki, studnia przedwojenna betonowana. Następna za tą kamienicą jest poczta na Wolskiej 56, już powojenny budynek raczej.
Mam problem z wizualizacja teraz na 1 do 15 starej wolskiej smietniki ogrodzone niemcy kupili lidla i parking to karolkowa gdzie strzelali jeszcze niedawno do mieszkancow z ukrainskim oddzialem galicien ss pomniki zostaly lidl I ukrainskie flagi POLSKA TO PRZYJAZNY KRAJ OJ BARDZO historia lubi sie powtarzac
Na Karolkowej urodził się w roku 1900 mój dziadek (ojciec mojej matki), nie wiem niestety pod którym numerem. Byłem dzieckiem gdy dziadek opowiadał o swoim dzieciństwie i o Woli. Niestety niewiele zapamiętałem a to co utkwiło mi w pamięci nie nadaje się do publikacji. W każdym razie nie była to dzielnica bogaczy choć dziadek nie narzekał, był sierotą, od siódmego roku życia pracował jako pomocnik wozaka. Zarabiał rubla na dzień i twierdził że to mu wystarczyło na jedzenie i papierosy. Zmarł w 1970 r. na raka.
Urodziłam się na WOLI 1954 r cale życie tu mieszka teraz w mieszkaniu po działkach na Młynarskiej 25 w przedwojennej kamienicy dziekuje za WOLSKA, a może coś o MŁYNARSKIEJ, GÓrczewkij dziekuje pozdr.
"Drewniaki" nie przetrwały, zostały rozebrane przez okupanta - mam gdzieś wspomnienie starszej lokatorki tych posesji. Wolska 185 podobnie, surowiec dość podatny na wszelkie zniszczenia.
Warszaea miala klimat, a dzis dobijaja ten klimat rozbierajac ostatnie zabytki. Nic nie mozna zrobic nawet ten co powinien to robic czyli ochrona zabytkow. Nie trafia was szlak ?!?!!! 🤕
Mnie to roznosi co zrobili z Warszawą i nadal robią. Ten ohydny "stadion narodowy" , psujący widok z placu Zamkowego, to tylko przykład. Wszystko po to aby zatrzeć pamięć ludzi.
Ale byla .... a ludzie sie cieszyli z odzyskanej w 1918 roku niepodleglosci, po 124 latach okupacji niemiecko-rosyjsko-austryjackiej !!!! A poza tym frau Steiner ..... rzeczownik POLSKA - to pisze sie z duzej litery !!!! ENDE
ZAŚCIANEK to cudowne miejsce, sami swoi szanujący się ludzie, pielęgnujący tradycje., razi w oczy szkopkę? Oczywiście było zacofanie na skutek polityki proniemieckiego reżimu sanacyjnego i zaszłości państw zaborczych.
Myślę że trochę obali to mit o Paryżu Północy. Fakt, jest kilka okazałych kamienic, ale jednak też sporo parterowych drewniaków, zwykłych ruder i przede wszystkim mnóstwo biedy. Pomijam już ogromny chaos i różnice wysokości kamienic.
Wola była przed wojna dość uboga dzielnica robotnicza. Nie wiem jak dobrze znasz Paryż, ale zaręczam, ze nie składa się wyłącznie z Champs Elysees. Bieda w Warszawie nadal istnieje, ale jeśli tam mieszkasz to jej nie widzisz, poza tym jest rozproszona. Zgadzam się jednak ze różne Warszawa to Paryż północy a Neapol Warszawa południa to dość idiotyczne porównania.
Jestem warszawianka z krwi i kosci, mieszkanka Woli, przy Redutowej.kocham Wole, kocham warszawe.dziekuje za piekny, film dokumentalny.
Pozdrawia sąsiad z Szulborskiej i Pustola😊
@@sprzet4011 Szulborska, Moja ulica.Kocham Szulborska, kiedys cichutka, zadrzewiona ulica z widokiem na fabryke Coca-COLI.dzis to juz wielkie osiedle, nasza piekna Wola i Szulborska..
Fantastyczny pokaz i muzyka. Jestem z Żoliborza ale na Woli pracowałem i miałem kolegów z Woli. To stara Warszawa z przepiękną duszą. Pozdrowienia z Żoliborza :)!
Pozdro panie Wojciechu. Dziadkow moich w latach 60-tych komunisci sila wysiedlili z ich domku na Woli, bo likwidowali przedwojenna fabryke, na ktorej terenie on stal od dawna. No i dziadkowie moi ostatecznie to wyladowali w mieszkaniu na Zoliborzu na ulicy Magiera.
@@dasboot5903😮 jaki adres fabryki?
Jeśli dobrze pamiętam ..... na tym terenie fabrycznym było kilka zakładów: metalurgiczny - gdzie od przed wojny pracował mój dziadek, była huta szkła - robili chyba tam butelki - ponieważ pamiętam ich składowanie na drewnianych paletach, i coś innego jeszcze tam było.
Zakład znajdował się chyba przy *ulicy Górczewskiej #1* .... tuz zaraz za wiaduktem kolejowym, gdzie NIEMCY zaraz po drugiej stronie Górczewskiej, w sposób zorganizowany i masowy rozstrzeliwali (a potem ich zwłoki podpalali benzyna) ... cywilnych mieszkańców dzielnicy WOLA w pierwszych dniach Powstania.
Pamiętasz dawne Powązki ?
PRZEDWOJENNA WARSZAWA- CO ZA KLIMAT!!!! ILEZ W NIEJ.BYLO PIĘKNA.!!! DO TEGO.MIALA PIĘKNE PIOSENKI!!!
Zgadzam się z panią ta Warszawa tamten klimat coś pięknego 👍
Bardzo, bardzo dziękuję za ten niesamowity pokaz wspaniałych zdjęć.
Przyłączam się do podziękowań. Miło było zobaczyć stare kąty poprzez, jak napisał mój szanowny przedmówca, niesamowity pokaz starych zdjęć.
Fantastyczne stare fotografie i podkład muzyczny nie mieszkałam na Woli ale dzięki nim czuję nastrój i klimat tej dzielnicy
Dziękuję za możliwość obejrzenia domu ul.Wolska 70, w którym do jesieni 1939 roku mieszkali moi dziadkowie wraz z mamą.
Dzięki za miłe słowo, z Szaconkiem !
A po drugiej stronie na Wolskiej przy Plockiej, pod numerem 59, to przed wojna i w czasie niemieckiej okupacji, to mieszkal Walenty Kowalski z zona Franciszka (z domu tez Kowalska), synem Jozefem i corka Zosia. Jestem powojennym wnukiem Walentego Kowalskiego. Niestety dziadka swojego to nigdy nie poznalem - poniewaz zaginal w czasie Powstania Warszawskiego :o(
Wspaniałe, cudne i kochane, moje miasto .
Po bliższym poznaniu z krzykiem być uciekł do teraźniejszości.
Moje rowniez !!!!
Jestem warszawiakiem w 5-ym pokoleniu i kocham swoje miasto❤ Nie to co przyjezdni co nie znają historii tego miasta. Piękne piosenki i te głosy. Jarema Stępowski typowy Warszawiak 😊
Super :-) Ulica mojego dzieciństwa. Dziadkowie mieszkali na Tyszkiewicza róg Długosza. Chrzczony bylem w kościele Św. Wojciecha. Na schodach gazowni na Żytniej bawiłem się mając kilka lat.1 lipca 1970 roku z rodzicami i dziadkami przeprowadziliśmy się na Mokotów, ale cały czas Wolę mam w sercu.
Mam kilka okupacyjnych zdjęć z tego rejonu. Może i w Pana albumie coś przetrwało ? Chętnie poznam takie skarby.
Ja rowniez u Sw. Wojciecha przy Dzialdowskiej ....
Niesamowite to jest. Niektóre miejsca poznaje, ale większość niestety nie. Odeszły na zawsze. Szkoda. Ale zdjęcia oddają klimat Dawnej Woli.
pamietam, lata 60-te. Dosc zmeczonymi czasem trampkami, wycieralaem chodniki i brukowane /jakze jeszcze czesto/ ulice Warszawy. I choc wspomniane trampki czesto prosily sie o odpoczynek i choc nie bylo bogato. To jakiez marzenia byly barwne i bogate. Czujecie To. Moi rowiesnicy?
A jakzie?! 😁👍
Alez oczywiscie .... sie wie sie !!!! :o)
Ja pamiętam wczesne lata 60te, a nawet 50-te, które spędziłem na ulicach śródmieścia Łodzi, bardzo podobnych do Woli. Nie było niemal zupełnie zabudowy powojennej, tak więc było to niemal całkowicie miasto w stylu XXlecia mw. W r.1963 przenieśliśmy się do Wwy-Pr-płd, nadal często zaglądając do Łodzi.
Pięknie było ❤️
Super, dziękuję bardzo:)
Dziękuję! Kawał niesamowitej roboty!
Piosenki tez cudowne! Mialam Wujka, ktory po kielichu, zawsze wyspiewywal folklor warszawski ze slodkim usmiechem i plasem w strone Kuzynek, czy Babc... To byly czasy... 🤣
Cudny dokument, rozpoznałem dużo miejsc. Niestety ulicą Wolską, zawsze wchodzą i wychodzą najeźdźcy.
Bardzo serdecznie dziękuję. A miejsce wyjątkowo szczególne, historia była tego dowodem.
@@JestemzWoli brak mi porownania z biezacym widokiem...
@@mediazet7479 Była taki pomysł, jednak każdy rok przynosi kolejne zmiany.
@@januszdziano7151 to jest szansa aktualizacji...
Wolska 115 tu mieszkałem ponad 40 lat :)
Czemu już nie
Niesamowite wspomnienia .... nieprawdaz krajan ?? :o)
SUPER !!!!-ZE POKAZUJE ,SIE PRZEDWOJENNA WARSZAWE!!!!!-ZAWSZE ,MOZNA !!!!,PRZENIESC SIE W AURE TAMTYCH DNI!!!
Na Wolskiej róg Płockiej przed wojną mieszkała moja rodzina. W tym miejscu obecnie jest wysoki budynek z urzędem pocztowym na dole. Przed wojną prababcia prowadziła zakład pogrzebowy - wojenna zawierucha to wszystko zniszczyła..
Mój dziadek wychował się na Wolskiej 49, róg Skierniewickiej, babcia była ze Skierniewickiej 34.
@@MRG09100 A ja ze Skierniewickiej 16/20 :)
*Szanowna pani Karolino Kowalczyk. Rodzina Kowalskich (babcia Franciszka z domu Kowalska - wyszla za Walentego Kowalskiego) i mieszkali z synem Jozefem i corka Zosia, przed wojna ale i w czasie niemieckiej okupacji, chyba wlasnie w naroznej kamienicy na Wolskiej 59 przy Plockiej wlasnie !!!!*
Ten budynek znajdowel sie na wprost po drugiej stronie ulicy Wolskiej, ale zostal zbombardowany w czasie Powstania Warszawskiego i przestal istniec :o(
Kocham Warszawę ❤❤❤❤
Dziękuję. Proszę o więcej.
A budynek na Wolskiej 27-29 jeszcze jest. Mam nadzieje że żaden głąb nie pozwoli go zburzyć i postawic kolejnego biurowca. tu sie urodzili moi rodzice i ja sie tu tez urodziłem. To jest moje miasto. Jestem z tego dumy, będąc 100% Warszawiakiem.
I ja rowniez chodze po Warszawie z glowa podniesiona do gory, bo to jest twoje i moje miasto - a nie tego czerwonego cwela *POtrzaska* - ktorego szefowa Bufetowa to powstancow wrszawskich wyrzucala z usmiechem z ich mieszkan na bruk !!!! :o))
Więcej takich osób 💜💜💜
@@dasboot5903 bardzo słuszna uwaga brawo najechało się tego dziadostwa do Warszawy i udają ważnych warszawiaków ftu żałosne
Straszny żal i smutek , ze praktycznie tak niedlugo przed zakończeniem wojny zniszczono piekne miasto, zabytki i wymordowano tylu ludzi 😢😢
wspaniałe
Dramat który odbył się w tym rejonie w sierpniu 1944 jest ciężki do ogarnięcia.
Nawet i dzisiaj ..... takze !!!!
To byl istny KOSZMAR .... tak opowiadali moi rodzice i ich rodzenstwo, a czasami moi dziadkowie takze !!!!
@@dasboot5903 ua-cam.com/video/434U8IgIIPw/v-deo.html warto obejrzeć
@@karolkrawczyk6596 obejrzalem - dzieki Karolu .... w czasie tej komunistycznej pandemi chinskiego koronawirusa, to jeszcze dodatkowo wycisnelo mi wiecej lez z oczu !!!! Jednak BARDZO DOBRZE .... ze sie o Woli mowi i wspomina nadal - bo MORDERCY z narodu sasiadow zza Odry, to NIGDY nie zostali za to wlasciwie i nalezycie ukarani za te ZBRODNIE dokonana na mieszkancach Woli !!!! Amen.
Wstrząsające, jak ktoś chodzi dziś Wolską często to widzi - zniknęło więcej kamienic niż można się było spodziewać, potem nieraz trawa tylko była, a teraz nowe budynki prawie wszędzie w miejscu tamtych
To już zdecydowanie inny świat. Do wiaduktu przy Bema pozostało kilka starych kamienic, szpital przy Młynarskiej i kościół. Ja akurat z Czystego, pamiętam budynki, po których już śladu nie ma.
@@januszdziano7151 A kiedy znikały te budynki, które Pan pamięta?
@@januszdziano7151 Jeśli chodzi o Czyste, widziałem fotografię Płockiej między Wolską i Kasprzaka, z początku lat 60. Tam prawie nic nie ma, całkiem pusto po lewej (patrząc w stronę Kasprzaka) - chyba tam były zabudowania w 1938r. (dzisiaj są te bloki mieszkalne chyba z lat 70.)?
@@januszdziano7151 Szpital na Wolskiej na wysokości Skierniewickiej przetrwał i kamienica bezpośrednio przy nim na Wolskiej - podwórko z epoki, studnia przedwojenna betonowana. Następna za tą kamienicą jest poczta na Wolskiej 56, już powojenny budynek raczej.
@@janpierzchala2004 Połowa lat `60
superrrrrrr...............
Mój ojciec urodził się na Wolskiej rok wcześniej
Niewiele z tego zostało.
Wolska 52 róg Działdowskiej , widoczna brama w budynku - chodziłem tam na basen do 1975 roku , obecnie podobno basen to ruina
Mam problem z wizualizacja teraz na 1 do 15 starej wolskiej smietniki ogrodzone niemcy kupili lidla i parking to karolkowa gdzie strzelali jeszcze niedawno do mieszkancow z ukrainskim oddzialem galicien ss pomniki zostaly lidl I ukrainskie flagi POLSKA TO PRZYJAZNY KRAJ OJ BARDZO historia lubi sie powtarzac
Na Karolkowej urodził się w roku 1900 mój
dziadek (ojciec mojej matki), nie wiem
niestety pod którym numerem. Byłem
dzieckiem gdy dziadek opowiadał o swoim
dzieciństwie i o Woli. Niestety niewiele
zapamiętałem a to co utkwiło mi w pamięci
nie nadaje się do publikacji. W każdym razie
nie była to dzielnica bogaczy choć dziadek
nie narzekał, był sierotą, od siódmego roku
życia pracował jako pomocnik wozaka. Zarabiał
rubla na dzień i twierdził że to mu wystarczyło
na jedzenie i papierosy. Zmarł w 1970 r. na raka.
Chętnie bym poznał to, co nie nadaje się do publikacji. Wola taką była i zapomnieć tego się zwyczajnie nie da.
Urodziłam się na WOLI 1954 r cale życie tu mieszka teraz w mieszkaniu po działkach na Młynarskiej 25 w przedwojennej kamienicy dziekuje za WOLSKA, a może coś o MŁYNARSKIEJ, GÓrczewkij dziekuje pozdr.
ze wzruszeniem kobejrzalam mmiejsca Adria Ziemianska gdzie bywala mija mama......
Niesamowite .... nieprawdaz pani Irmo ?? :o)
Gdyby dekadę później dobrze odremontować te budynki /dalszy rozwój W II RP/ były by perełkami.
ja mieszkam na Wolska 87
Przed wojną mój pradziadek miał zakład grzebieni wolska 44 pod tym adresem ale mam mało informacji co do szczegółów
WOLSKA 27 / 29 ZACHOWAŁA SIĘ DO DZISIEJSZYCH CZASÓW
Super ulica.
Na rogu Wolskiej i Karolkowej pod 15 numerem
Obok Henneberga, późniejszej Hefry.
I SZPITAL DZIECIĘCY NA DZIAŁDOWSKIEJ .............W 77 ROKU ROBILI MI TAM OPERACJĘ PRZEPUKLINY .........MIAŁEM WTEDY 7 LAT :):):):):):)
Witam czy ktoś wie coś na temat wolskiej 61 63 65(6:30) i wolskiej 185 (12:52)
"Drewniaki" nie przetrwały, zostały rozebrane przez okupanta - mam gdzieś wspomnienie starszej lokatorki tych posesji. Wolska 185 podobnie, surowiec dość podatny na wszelkie zniszczenia.
CHCIALOBY SIE WIECEJ,WIECEJ !!!,TYCH WSPOMNIEN!!!!-TO JAKBY ZYLO DO DZIS?!!!!
👍
Pozdrawiam Wszystkich jednak WIEKSZOSC ODESZLA
Cisza przed burzą :(
C'est touchant comme tout 😮😮
Wolska 64A teraz jak wtedy Super
Dlaczego nie możemy wykupić komunałek pod 66 i 68 ?
Wasze ulicę nasze kamienice
Te mury były świadkami rzezi w sierpniu 44. Może dobrze, że większość nie istnieje.
Źle.
Warszaea miala klimat, a dzis dobijaja ten klimat rozbierajac ostatnie zabytki. Nic nie mozna zrobic nawet ten co powinien to robic czyli ochrona zabytkow. Nie trafia was szlak ?!?!!! 🤕
Warszawiakow tak - sloikow niedokreconych NIE !!!!
@@dasboot5903 dokladnie... Rzadza nie Warszawiacy, a do tego przyjezdnych nic to nie obchodzi.
Mnie to roznosi co zrobili z Warszawą i nadal robią. Ten ohydny "stadion narodowy" , psujący widok z placu Zamkowego, to tylko przykład. Wszystko po to aby zatrzeć pamięć ludzi.
Zajebiste 😁😁😁😁
Zabudowa niska typowo polska cała centralna polska taka była zascianek
Ale byla .... a ludzie sie cieszyli z odzyskanej w 1918 roku niepodleglosci, po 124 latach okupacji niemiecko-rosyjsko-austryjackiej !!!! A poza tym frau Steiner ..... rzeczownik POLSKA - to pisze sie z duzej litery !!!! ENDE
@@dasboot5903
Dokładnie👍
Proszę wyjechać do Niemiec, skoro Pani tak tu źle i wszystko pani krytykuje. Biedactwo!
ZAŚCIANEK to cudowne miejsce, sami swoi szanujący się ludzie, pielęgnujący tradycje., razi w oczy szkopkę? Oczywiście było zacofanie na skutek polityki proniemieckiego reżimu sanacyjnego i zaszłości państw zaborczych.
Myślę że trochę obali to mit o Paryżu Północy. Fakt, jest kilka okazałych kamienic, ale jednak też sporo parterowych drewniaków, zwykłych ruder i przede wszystkim mnóstwo biedy. Pomijam już ogromny chaos i różnice wysokości kamienic.
Wola była przed wojna dość uboga dzielnica robotnicza. Nie wiem jak dobrze znasz Paryż, ale zaręczam, ze nie składa się wyłącznie z Champs Elysees. Bieda w Warszawie nadal istnieje, ale jeśli tam mieszkasz to jej nie widzisz, poza tym jest rozproszona. Zgadzam się jednak ze różne Warszawa to Paryż północy a Neapol Warszawa południa to dość idiotyczne porównania.
Kompleksy, kompleksy, jeszcze raz kompleksy
@@jaceksoplica8662 co jest tym kompleksem?