Ogrzewanie domu pompą ciepła powietrze-powietrze czyli klimatyzatorem 5 zalet i 5 wad.

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 17 жов 2024

КОМЕНТАРІ • 248

  • @piotr14555
    @piotr14555 3 роки тому +10

    Co do tego zużycie prądu w trybie czuwania to u mnie też tak jest że pobiera 120 w ale tylko jak temperatura na zewnątrz spadnie poniżej 3 albo 4 stopni . A jak jest cieplej to dużo mniej , w tym modelu jest podgrzewanie tacy skroplin więc dlatego tak to wygląda. Ja posiadam Gree Amber Standard 5,3 kw i jak zauważyłem takie duże zużycie to odłączyłem od zasilania bo używam tylko do chłodzenia .

    • @pvguy2879
      @pvguy2879  3 роки тому

      A widzisz tak zastanawiam się nad rym, nawet juz miałem mnkamera sprawdzać termowizyjna bo ktoś sugerował ze to ktoras grzałka, zapewne masz racje. Dzięki za info. W shellym wyłecze sobie to gniazdko jak się skoncxy sezon.

    • @pvguy2879
      @pvguy2879  3 роки тому +1

      Sprawdziłem, miałeś racje to grzałka tacy ociekowej.

    • @piotr14555
      @piotr14555 3 роки тому +2

      @@pvguy2879 Tak myślałem, podłączyłem dziś moją klimę do prądu żeby sprawdzić ile aktualnie pobiera prądu w czuwaniu i miernik pokazuje 6,2 wata . A temperatura dziś u mnie to 14 stopni Celsjusza.

    • @pvguy2879
      @pvguy2879  3 роки тому +2

      @@piotr14555 u mnie tez.

    • @tomaszgg2849
      @tomaszgg2849 3 роки тому

      Można sobie zrobić wylaczniki tej grzałki 😉

  • @damianliscom
    @damianliscom 2 роки тому +3

    Dzięki za super film, plusy i minusy, bez zbędnego pieprzenia, sympatycznie i merytorycznie :)

  • @zibi5562
    @zibi5562 3 роки тому +10

    Spróbuj przenieść jednostkę zawnętrzną na grunt. Nie wiem dlaczego zamontowali Ci na balkonie, po pierwsze sam balkon działa jak wzmacniacz drgań i zwielokrotnia przenoszenie ich na ścianę budynku, więc jest to najgorsza z możliwych lokalizacji dla jednostki zewnętrznej. Po drugie należy zawsze unikać lokalizacji jednostki zewnętrznej bezpośrednio za ścianą sypialni bo będzie to zawsze dokuczliwe i słyszalne. Sypialnia to akurat ostatnie z pomieszczeń domu w sąsiedztwie której takie rzeczy się montuje. Montaż jednostki zewnętrznej na gruncie powoduje że jest ona oddzielona od konstrukcji budynku i sam grunt pełni rolę wygłuszającą więc w znacznym stopniu przyczynia się do wyciszenia dźwięków pochodzących od pracującej jednostki. Każdy element ruchomy (tu wentylator) zawsze wnosi jakieś wibracje i hałasy, mniejsze lub większe dlatego właśnie tak ważna jest lokalizacja takiej jednostki względem budynku z powodów jakie opisałem. Gdybyś spełnił te wszystkie warunki to w połączeniu z fotowoltaiką pompa pracowałaby cały czas z powodzeniem bez wspomnianych uciążliwości, nie po to się zakłada pompę ciepła żeby się dogrzewać gazem bo ona hałasuje nocą, to bez sensu. Rozważ wprowadzenie tych zmian a zobaczysz że będzie znacznie lepiej. Powodzenia

    • @pvguy2879
      @pvguy2879  3 роки тому +2

      dzięki za rady, niestety u mnie to się nie uda, bo mam tak zrobioną płytę fundamentową która jest większa od obrysu domu i dookoła kostkę brukową na niej. Wibracje też są przez nią mocno przenoszone niestety. Ogólnie z rachunków jestem zadowolony bo płace za prąd + ogrzewanie koło 1 tys rocznie, licząc wszystko wiec gaz jest też formą uniezależnienia się od dostaw prądu ( mam agregat mały z AVR w razie czego) Gazem w sumie to tylko grzeje lekko podłogę więc luz, a w dzień jak ogrzewam prądem to mam więcej konsumcji własnej :) Co do wibracji to zamontuje inną podstawę + amortyzatorki i jakoś będzie :). Pozdrawiam

  • @Sebartus
    @Sebartus 3 роки тому +7

    1. W Gree Amber Prestige jest podgrzewanie tacy ociekowej i kompresora by zalodzenie nie rozwaliło wymiennika i wentylatora zimą. Podgrzewanie to włącza się z automatu jak temp na zew spada poniżej 0. Tutaj na pewno jest podobnie.
    2. Przy dwóch kondygnacjach lepiej mieć nie jedną a dwie mniejsze jednostki tutaj idealnie by się sprawdziło 2x 3,5 kW ( jedna na górze, druga na dole ) - wówczas znikają 2 problemy głośność bo jednostka nie musi wchodzić tak mocno na obroty by ogrzać taką powierzchnię i brak dogrzania. Dwie jednostki generują także mniejsze zużycie niż jedna duża bo mogą lepiej modulować tj. schodzić niżej, dodatkowo jednostki 2,7 i 3,5 kW mają najwyższą klasę energetyczną A+++ czego brakuje jednostkom 5 kW i większym.

    • @pvguy2879
      @pvguy2879  3 роки тому

      Tak to niby to samo urządzenie, niby bo ponoć są różnice w specyfikacji tez niewielkie są. Dokładnie to jest ta grzałka.

    • @Sebartus
      @Sebartus 3 роки тому +2

      @@pvguy2879 jedna jednostka na 2 kondygnacje to się nigdy nie sprawdza. Zdemontuj tą swoją po sezonie grzewczym i sprzedaj nawet za 50% ceny ( i tak będziesz zadowolony ze zmiany ) i zamień na 2 jednostki 3,5 kW ( jedna na parterze druga na piętrze ) z Gree Amber Prestige lub jak budżet pozwala Mitsubishi Diamond + jednostka zewnętrzna Hyper Heating. Pozbędziesz się wówczas 2 problemów głośności i braku dogrzania, a zyskasz mniejsze zużycie bo mniejsze jednostki zawsze potrafią modulować lepiej tj. schodzić ze zużyciem niżej przy ciągłej pracy.
      Przy obecnym układzie masz sytuację w której ta klima pracuje w warunkach w których nigdy nie powinna pracować więc musi kręcić na obrotach ostro co jest super nie efektywne.

    • @pvguy2879
      @pvguy2879  3 роки тому +1

      Dzieki za komentarz i za rady, ja o tym myślałem na początku jak montowałem tę, zaryzykowałem i pomimo wad działa. Jeśli nie miałbym gazu, to bym pewnie myślał o zmianie, ale w takiej sytuacji nie ma sensu generować kolejnych kosztów, przyzwyczaiłem się i rodzina też, żyć z tymi wadami można :)

  • @marekgrys
    @marekgrys 3 роки тому +8

    Dom 100m i większy stosuje się klimatyzator kanałowy ewentualnie tandemy jak split w salonie + kanalowka na resztę pokoi...do tego razem z rekuperacja wówczas komfort jest znacznie wyższy.

    • @pvguy2879
      @pvguy2879  3 роки тому +1

      To prawda, jeśli ktoś zakłada ogrzewanie domu tylko takim źródłem, to fakt nic lepszego nie wymyśli. ( jeśli mowa o tym rodzaju pompy)

    • @marekgrys
      @marekgrys 3 роки тому +3

      @@pvguy2879 dokładnie ja mówię jak sporo osób ma system zrobiony tak jak piszesz komfort 365 dni w roku i powiedzmy że jedyny system . Uzupełnia się go jeszcze o źródło awaryjne lub dla komfortu ciepłej podłogi czyli maty, kable które utrzymują ciepła podłogę ale i tak klimatyzatory zapewniają 95% ciepła

  • @adamlechtanski8663
    @adamlechtanski8663 2 роки тому +3

    Być może jestem w błędzie ale wydaje mi się, że jednostka zewnętrzna jest zamontowana zbyt blisko ściany i wentylator ma utrudnione zadanie, co również może mieć wpływ na generowany hałas

    • @pvguy2879
      @pvguy2879  2 роки тому

      Być może że minimalnie ma to wpływ, instalator twierdził ze to minimalna odległość akceptowalna. Jednostka zew jest odrobinkę pochylona ponoć to ma większy wpływ. Nie można też po tym sprzęcie oczekiwać cudów, nie jest to klasa "premium.". Jak porownywałem głośności PC monoblok to tani haier był wg. specyfikacji mega głośny.

    • @wiesawkowalski2833
      @wiesawkowalski2833 2 роки тому +1

      Duża prędkość powietrza w szczelinie między ścianą powoduje hałas.

  • @Adrian-hw1no
    @Adrian-hw1no 2 роки тому +3

    Co do hałasu to zbuduj sobie obudowę z pianka akustyczną i wlotem i na bank będziesz miał dużo ciszej albo wymiana wentylatora bo na pewno są cichsze, możliwości jest sporo :-) A co do multi to zły pomysł lepiej mniejsze jednostki dać w każde pomieszczenie. Wtedy droga czynnika jest najmniejsza i powinno to dużo lepiej działać.

    • @pvguy2879
      @pvguy2879  2 роки тому +1

      Dzięki za podpowiedź, nie mam czasu zabrać się za to a w zasadzie już się przyzwyczailiśmy. W lecie problemu nie ma bo jest znacznie ciszej, pewnie ze względu na mniejszą różnicę temp. na zew i wew. Grunt że działa ogrzewanie w "cenie" produkcji PV :)

  • @krzysztofg2480
    @krzysztofg2480 8 місяців тому

    Witam. Fajny film. Mam pytanie czy orientacyjnie możesz napisać o ile spadły Ci rachunki za gaz po zainstalowaniu klimatyzatora powietrze - powietrze ?

    • @pvguy2879
      @pvguy2879  8 місяців тому +1

      Hej, przestałem używać gazu kilka lat temu 3 lub 4. Gaz mam podłączony ale jest tylko zabezpieczeniem jakby klimatyzatory mi padły ( chociaż mam też kominek z DGP) generalnie od tego czasu płacę za prąd i ogrzewanie tylko koszty stałe , 320 zł chyba rocznie. W tym roku doinstalowałem klimatyzator na parterze taki mały 3.3 kW i to okazało się strzałem w dziesiątke ;) Swoją drogą zwykłe tanie Rotenso - RONI za 1800 zł bez grzałek tacy i sprężarki i śmiga bez problemów w zimie.

  • @stanisawrogow1065
    @stanisawrogow1065 3 місяці тому

    Część. Mam dylemat czy zrobić jednostkę zewnętrzna na balkonie czy obok - 3 m nad ziemią? Mam balkon z betonu i na to 2 razy papa termozgrzewalna. Boje się że w zimę będzie za dużo wody lało sie po balkonie. Co byś doradził?

    • @pvguy2879
      @pvguy2879  3 місяці тому

      Hej, rozumiem że boisz się że będzie lała się woda na falownik ?

    • @stanisawrogow1065
      @stanisawrogow1065 3 місяці тому

      Falownik;)? Pod balkonem są schody. Jak mi w zimę zaleje to lodowisko gotowe. Ewentualnie mogę pomyśleć nad przekierowaniem tej wody w bok obok schodów ale słyszałem że na zimę wężyki się odczepia od jednostki zewnętrznej.

    • @pvguy2879
      @pvguy2879  3 місяці тому

      Ok sorry, nie zwóciłem uwagi że piszesz o klimie, tak, odpływ na 100% zamarznie jak będziesz chciał przekierować tę wodę gdzie indziej. Niestety trochę tej wody jest, więc po balkownie trochę będzie płynąć - mi to nie preszkadza, ale Tobie może będfzie. Jak powiesisz z boku balkonu to pytanie jaki będzie do niej dostęp. Firmy np. montują do 3m w normalnej cenie powyżej robią zwyżke za dostęp do niej. To i to ma jakies wady i zalety, musisz sam podjąć decyzję. Generalnie ostatnio zimy są takie że są częśto dodatnie i ujemne temp. ta woda z balkoniu szybko rozmaraza, wiec to nie jest jakiś problem wg. mnie, a jest łatwiejszy dosep, niestety wibracje czy to ze ściany czy to z balkonu będą przenoszone - w zimie są znacznie większe, w lecie minimalne. Mam jednostkę na balkonie i ścianie i obie wibrują w zimie i są słyszalne.

    • @stanisawrogow1065
      @stanisawrogow1065 3 місяці тому

      Faktycznie, nie pomyślałem o dostępie do jednostki zewnętrznej. W takim razie pozostaje tylko balkon. Czy myślisz że z czasem stopy od jednostki zewnętrznej mogą wgnieść się w papę lub ja uszkodzić. Zastanawiam się czy krawężnika grubość 10cm pod nią jeszcze nie podłożyć...

    • @pvguy2879
      @pvguy2879  3 місяці тому

      @@stanisawrogow1065 mogą wgniesc się jeśli jednostka zew. będzie ważyła powyżej 30-40 kg. (Lato i upały wzmożą problem) Czyli pewnie takie 5kw + te mniejsze raczej nie. Możesz dać poszerzenia stop, stopy proponuje z grubej gumy są na allegro takie o wysokości 10 cm I wyższe, dobrze też tłumią drgania.

  • @przemyslawslodczyk2024
    @przemyslawslodczyk2024 3 роки тому +3

    Co do redukcji wybracji dawno temu wysłałem rozwiązanie tego problemu ale widzę że lubisz być świadomy drgań :)
    Ten rok grzałem cały czas klimą tylko przy -20*C zapaliłem kominkiem, nie mam problemu z draganiami bo używam tego co i Tobie polecałem
    Grzejąc klimą liczę się z tym że muszę mieć wszystkie pomieszczenia otwarte - albo rybka albo...

    • @grzegorzaaa5501
      @grzegorzaaa5501 3 роки тому +3

      Jakie rozwiązanie na wibracje proponujesz?

    • @Anonymous-PL
      @Anonymous-PL 2 роки тому

      Zamontować na gruncie , podkłady gumowe też trzeba dać

  • @arturo-bb3166
    @arturo-bb3166 3 роки тому +5

    Mam dwie jednostki po 5 kw .Jedna w salonie ogrzewa cały parter.Druga to multisplit z 2x2,5kw .Wszystkie chodzą na NAJNIŻSZEJ prędkości (quaiet ) Dolna ustawiona na 23C a górne na 21C (sypialnie ) jest cicho . Wszystkie są tak zamontowane że zaden podmuch powietrza nie jest skierowany nawet w kierunku gdzie przebywam. Nic go nie czuję .
    No a filtry profilaktycznie co miesiąc idą pod prysznic .

    • @pvguy2879
      @pvguy2879  3 роки тому +2

      To lepsze rozwiązanie niż ja mam, nie chciałem rujnować domu i prowadzić tylu "przewodów" już po wykończeniu, jakiej masz marki sprzęt ?

    • @arturo-bb3166
      @arturo-bb3166 3 роки тому

      @@pvguy2879 Haier Flexis. Montowali to goście z KlimatyzacjaKatowice. Oni przekonali mnie co do wyboru (koniecznie chciałem czarne jednostki wew. )

    • @pvguy2879
      @pvguy2879  3 роки тому +1

      @@arturo-bb3166 Ja w lubelskim nie znalazłem nikogo kto by chciał zaionstalować Haiera :) a na koncu po fakcie znalazłem.... na lubelszczyźnie króluje Gree i chcieli blisko 6 tys za taki klimatyzator, wybór miałem ten co mam albo jego klona za 6 tys. Rozpuszczony rynek niestety, ile Cie wyniósł ten zestaw ?

    • @arturo-bb3166
      @arturo-bb3166 3 роки тому +1

      @@pvguy2879 Split 5kw w salonie 7 tys. a Multi 5 kw z dwoma jednostkami po 2,5kw 8 tys.
      Ceny nie najniższe ale jak by nie było to w sumie 3 jednostki.

    • @pvguy2879
      @pvguy2879  3 роки тому +1

      dzięki za info

  • @reeback7844
    @reeback7844 3 роки тому +3

    Witaj. Co do drgań - proponuje wymianę podstaw lub dodanie gumowych amortyzatorów. Po drugie jednostka zewnętrzna jest za blisko ściany... Ktoś kto to zamontował urządzenie chyba nie za bardzo wie co robił... przy klimatyzatorach i pompach to minimum 30cm. Jak umyć lamele kiedy się zabrudzą? Odprowadzenie skroplin to kolejna ważna sprawa o której klient czyli przyszły użytkownik powinien być poinformowany.. to co jest zrobione nie powinno być odebrane.

    • @pvguy2879
      @pvguy2879  3 роки тому +1

      Hej, dzięki za komentarz, amortyzatorki dodam we własnym zakresie, jak się zrobi cieplej. Jest niecałe 20 cm od ściany, oprócz mycia jaki to ma negatywny wpływ ? odprowadzenie skroplin poprowadziłem do rynny tez we własnym zakresie, jak montowali rynny nie było.
      Zajmujesz się tym na co dzień ? ( w sensie instalacjami )

    • @komonk1
      @komonk1 3 роки тому

      Dokładnie, klima za blisko ściany. No i są fajne podstawki pod jed zew. Mają podobny kształt, tyle że są z gumy zrobione i robią robotę. Gree nie jest najcichsze niestety, ale uwielbiam te firmę za niezawodność

    • @Wokerr
      @Wokerr 2 роки тому

      @@komonk1 a jakie klimatyzatory są najcichsze i które można przerobić na pompę ciepła 🤔

  • @emiliandzienis921
    @emiliandzienis921 2 дні тому

    Jeden klimatyzator na całość to za mało. Pokoje też powinny mieć własne może multisplit by się sprawdził?

    • @pvguy2879
      @pvguy2879  2 дні тому

      Przez 2 -3 lata korzystaliśmy tylko z jednego klimatyzatora i jakoś się sprawdzał, tzn. nie było idealnie ale te 22 stopnie bez problemów w zimie było. Jednak jak piszesz nie jest to idealne rozwiązanie, miało wady, więc dołożyłem już samodzielniwe drugie urządzenie 3.3 kW - rotenso roni - bez grzałki tacy. Aktual;nie to wystarcza i jest ok. Pełnia szczęscia to klima w każdtym pokoju bez dwóch zdań, ale ja miałem gotowy wykończony budynek i szkoda mi było znowu ryć ściany, układać korytka itd.

  • @arturpomykala2597
    @arturpomykala2597 Рік тому

    Mam pytanie , rotenso kuka , podczas grzania po osiągnięciu zadanej temperatury dalej chodzi wentylator jednostki wewnętrznej , dlaczego się nie wyłancza tylko mieli powietrze , da się to zmienić w ustawieniach

    • @pvguy2879
      @pvguy2879  Рік тому +1

      Hej, instalatorem nie jestem ale może jest jakieś menu serwisowe gdzie da się zdefiniować co ma robić w standbayu, z poziomu pilota / aplikacji chyba takiej funkcjonalności raczej nie ma. Moja klima domyka klapkę i coś tam lekko też buczy, może też kręci wentylatorami ale na poziomie 10-20%. Musisz skontaktować się z instalatorem,a może ten typ tak ma...

  • @adrianveq
    @adrianveq 3 роки тому

    Dzięki za filmik! W jaki sposób mierzysz zużycie energii? Byłem przekonany że mój Gree będzie miał taką opcję z poziomu aplikacji, a tu lipa :( Będzie trzeba zapmonotwać jakiegoś sonoffa, ale on do 2200W i się waham, choć zużycie klimatyzatora max niby 1650W.

    • @pvguy2879
      @pvguy2879  3 роки тому

      Mierze właśnie czymś podobnym do sonoffa, shelly 1pm czerwony max 3.5 kW ale tyle bym go nie obciażał. Dodatkowo mam moduł rozszerzajacy o max 3 czujniki temp. 1 -wire. 35 zł kosztuje ale dopiero dostawy w kwietniu do PL. Można z tymi czujnikami porobić sobie fajne rzeczy a później spiac to np.do. domoticza. Jest film na kanale jak to wygląda.

  • @micha6832
    @micha6832 Рік тому

    Jeśli zurzycie w trybie czuwania jest ok 120 w znaczy że grzałka do skloplin działa, ma termostat i przy poniżej 4 st na zewnątrz się załącza

  • @krzysztofnowacki1549
    @krzysztofnowacki1549 2 роки тому

    Witam. Mam piec gazowy i nadwyżki z instalacji PV. Zastanawiam się co by Pan doradził do kupienia jako drugie źródło ciepła czy klimatyzatory z funkcją grzania w klasie A++ z opcją grzania do powiedzmy do -15 stopni czy też iść w wyższe klimy typu Gree Amber Prestige z klasą grzania A+++. W moim domu ze względu na jego budową muszę zainstalować minimum 4 klimatyzatory by ciepła się rozchodziło w miarę równomiernie więc różnice w cenie między standardami klimatyzatorów wychodzą istotne przy 4-5 jednostkach. Zastanawia mnie czy sprawność ich przy tych najniższych temperaturach nie jest na tyle niska że bardziej będzie się opłacało piec gazowy uruchomić i w związku z tym czy jest sens patrzeć na to że klima może ogrzewać np do -30 st.

    • @pvguy2879
      @pvguy2879  2 роки тому

      Hej, odpowiadam po czasie bo miałem masę spraw. Zadajesz ogólnie trudne pytania, nie wiem czy potrafię coś podpowiedzieć, ale może spróbuję chociaż trochę. Sens grzania klimą jest, na pewno w temp. do - 5 stopni, jesienią gdzie na dworze jest powiedzmy od 10 do 0 to ten COP jest całkiem wysoki, powiedzmy około 3. Wiadomo że czym zimniej tym spada, ale wtedy będzie zawsze na tyle dużo że u mnie w domu klima daje sobie radę to około - 5 stopni, ale działa tylko około 10-12h dziennie i to tylko 5-6 kW mocy grzewczej max. U mnie się to spisuje wszystko dobrze i dogrzewałem dom tylko kilkkanasćie razy w zimie, akurat kominkiem z DGP, tak też dla przyjemności. Od 3 lat grzeje klimą i zamierzam dalej :) Co do dopłaty ja myślę że nie ma sensu jeśli to jest znaczące, myślę że zawsze możesz dłużej grzać klimą i dogrzeje dom, ewentualnie wspomożesz gazem czasem. Ja nie grzeje przy -15 stopniach, chociaż moja klima może i przy -30, ma obie grzałki. Szkoda mi sprzętu, kilka razy - kilkanaście dogrzeje czymś innym, czy to gazem czy kominkiem. Ja z rozwiązania PV klima jestem mega zadowolony, wydatek w sumie 32 tys ( PV 10 kW+ klima), ale nie płacę od już ponad 3 lat prawie nic, ani za ogrzewanie ani za CWU, ani za prąd. Drewno do kominka to grosze, udąło mi się kupić po 130-140 zł m3 dębu. na dogrzewanie poszło mi od 1 do 2 m3. Awarii klimy nie było, tylko czyszczę filtry i odgrzybiam, sam, raz ją rozbierałem i było czysto w środku ( wewnętrzną). Z gazu nie rezygnowałem, zobaczymy co będzie z nim...

  • @rghost1647
    @rghost1647 2 роки тому

    R Ghost
    1 godzinę temu (edytowany)
    Zapominacie o grzałce oleju sprężarki. To ona się włącza gdy temperatura zbliża się do ok 0st.
    Mało osób o tym wie, wszyscy taca i taca a to gówno prawda.
    To ona się włącza gdy temperatura zbliża się do ok 0st. i podgrzewa olej aby był rzadszy jak się włączy sprężarka. Dotyczy to większości klimatyzatorów, pobór ok. 50-120W kwestia mocy klimy.

    • @pvguy2879
      @pvguy2879  2 роки тому

      Hej, tak, masz rację, jest dwie grzałki, ja o tym wspominam cały czas w komentarzach ale może nie czytałeś. Pozdro

  •  3 роки тому +1

    Witam mam kuzyna twojej jednostki GEE Amer Prestige 3,5 kW i ogrzewam tym 170 m2 SSZ i daje radę nawet przy-16 stopni, jeśli chodzi o głośność to raczej z kilku metrów nie słyszalny, aplikację do pomiaru energii z shelly jakie masz bardzo niedokładne i te 117 W na czuwaniu to raczej błąd moim zdaniem no chyba że się wiatraki kręcą lub grzałka na tacy załączona non stop sprawdź , ja zastosowałem moduł PZEM-004 do pomiaru energii rewelacja polecam. Lokalizacja trochę nie przemyślana, nie szkoda Ci takiego pięknego tarasy z drewna ? bo fakt produkcja wody dość obfita :-) Jak każdy system ma wady i zalety ja taki wybrałem do ogrzewania domu ale trochę w inny sposób ale wciąż powietrze -powietrze moim zdaniem najbardziej ekonomiczny i energooszczędny. Pozdrawiam, zresztą też nagrałem o tym film możesz sobie obejrzeć i porównać .

    • @pvguy2879
      @pvguy2879  3 роки тому

      Hej dzieki za obfity komentarz, klimatyzator montowałem po 4 łatach od budowy domu i to było jedyne sensowne miejsce, długo myślałem nad nim, inaczej by było jkabym zaplanował to przy budowie. Co do drewna to mi nie szkoda bo to modrzew z niego robiło się podpory do mostow które stały w wodzie non stop. Bardzo żywiczne i odporne drewno. Co do shelliego to pomiar jest dokładny w 100% sprawdzałem to. Np. Oświetlenie 11W pokazuje idealnie. Wentylator stoi być może to grzałka dzieki za podpowoedz, sprawdzę. Moj jest mega głośny zresztą po to pokazałem pomoar sonometrem, z tego co pamiętam masz jednostkę 3.5bkW jest znacznie mniejszą i pewnie cichsza. Co do właśnie tych braci, ponoć są jakieś roznice, jakie kie wiem. Może Cooper coś spierdzielił.. Wracając do pomiaru to sprawa jest otwarta być może zmienię to jak sugerujesz na ten modul, ale nie miałem czasu tego organizować.

  • @MrAmigo500
    @MrAmigo500 3 роки тому +2

    Mam klimatyzator daikin jednostka zewnętrzna stoi na balkonie. Śpię przy ścianie a za ścianą chodzi klimatyzacja i nic nie słyszę. Może lepiej zainwestować w sprzęt sprawdzonej firmy.

    • @pvguy2879
      @pvguy2879  3 роки тому

      Większość instalatorów poleca klimatyzatory Gree / klony. czyli ten co mam, ale niewątpliwe Japońskie jednostki są cichsze.

    • @wiesawkowalski2833
      @wiesawkowalski2833 2 роки тому

      Masz Kolega rację dobry sprzęt to komfort i ekonomia, ale tutaj przeważnie wszyscy piszą o jakichś chińskich wynalazkach. Wprawdzie teraz wszystkie freonówki robią w chinach z tym, że te markowe to jest inna technika i technologia.

  • @piotrc6490
    @piotrc6490 3 роки тому +2

    Bardzo ciekawe podsumowanie ale cześć tych minusów moim zdaniem wynika z nieprzemyślanego montażu i oszczędności . W moim 100m domu zamontowano Mitsubishi sera AP (za namową pana serwisanta) i choć prawie dwa razy droższa to nie żałuje ani złotówki -plusy: super cicha, wydajna , oszczędna , ładna i solidnie wykonana -minusy: nie odgrzeje całego domu do jednakowej temp. ( +_ 1oC) , nie grzeje wody . Co do grzałki u mnie 80W ale ja uważam to za plus ponieważ skropliny zawsze swobodnie spływają do rynny a gdy nie używam klimy zawsze wyłącznie głównym wył . Wnioski : decydując się na klime chcesz podnieść komfort a to kosztuje , moim zdaniem klima to uzupełnienie ogrzewania w domu jednorodzinnym np masz groszek pelet czy gaz założyłeś foto masz nadwyżki prądu wiosna lato jesień klima + bojler a zima kocioł . Moje zużycie za okres jesień zima ~ 1,5t groszku niskokaloryczny 1200zł + 0zł prąd w całym domu (instalacja pv 5kw) pozdrawiam wszystkich niezdecydowanych

    • @pvguy2879
      @pvguy2879  3 роки тому

      dzięki za opinie, jeśłi chodzi o japońskie jednostki to już w specyfikacji często widać że są cichsze ale i droższe, coś za coś :)
      Koszt energii masz podobny do mojego, ja mam odrobinę mniej.

    • @ksz511
      @ksz511 2 роки тому +1

      Co to za model ? 6 kw czy 7 ? Ma grzalke tacy ? Jak daje rade przy - 7 oC ile wtedy bierze pradu ? Np za ten grudzien ? I czy mieszkasz w gorach ?

  • @bolojang477
    @bolojang477 2 роки тому

    Witam. Mam do wyboru na ścianie lub na balkonie. Gdzie lepiej powiesić jednostkę zewnętrzną żeby mniej halasowala?

    • @pvguy2879
      @pvguy2879  2 роки тому

      Hej, unikaj miejsc przylegających do sypialni, bo mocno Ci ograniczy to funkcjonalność, myślę że nie ma znaczenia czy będzie stała czy wisiała jeśłi chodzi o hałas, chyba że na gruncie...

  • @Nowato
    @Nowato 3 роки тому +1

    Witajcie. mam PC Pow-Woda i klimę do grzania. A działa to tak, że Zubadan chodzi na grzejniki a klima, zresztą też Mitsu dogrzewa mi pomieszczenie dzienne ok 40 m2. System się sprawdza. Acha, w klimie mam opcję, żeby nie wiała na osoby, ale i tak przeważnie nie korzystam z tego, bo klima bardzo lekko dmucha - jest włączona na stałe. Pozdrawiam ps: miałem też C&H Arctic 2,5 właściwie jeszcze mam i mam porównanie :)

  • @masive444
    @masive444 2 роки тому +2

    witam. klima wylaczona podlaczona do gniazdka nie pobiera pradu!!! pierwsze slysze. filtry czysci sie co 3 miesiace i nie jest to jakis wielki problem- 10 minut i po sprawie. Jesli jednostka zewnetrzna wchodzi w wibracje ktore przechodza na budynek to niech Pan zastosuje lepsze stopki.

    • @pvguy2879
      @pvguy2879  2 роки тому +1

      Hej, odnośnie poboru w zimie ( poniżej zera) to zależy jaki masz model klimy, te przystosowane lepiej do grzania, mają grzałki: karteru i tacy ociekowej, po to aby być w gotowości do grzania w zimie. Co do reszty zgoda, czyszcze co kilka miesięcy, ostatnio często bo jak piszesz to nie problem a jednak wolę mieć lepszą efektywność no i wiadomo mniej kurzu na filtrze.

  • @slawo1231
    @slawo1231 3 роки тому +4

    Takie ogrzewanie dobrze się sprawdza w niewielkim lokalu usługowym, nikt tam nie śpi i nie przeszkadza mu hałas i powiew powietrza. My tu o ogrzewaniu a konstrukcja k500 leży i czeka :D
    Bardzo ładne nagrania masz, czym kręcisz filmy?

    • @pvguy2879
      @pvguy2879  3 роки тому +2

      ale przeniosłem konstukcję już na miejsce montażu, więc jest postęp :) ( leży pod śniegiem) co do klimy to tak zgadza się, ewentualnie można zastosować cichszy model, albo multisplit, może to by podniosło komfort i cieplny i zmniejszyło hałas.
      Co do nagrań to nagrywam Samsungiem A51 + Gimbal Monza mini mi.

  • @tekharries1107
    @tekharries1107 2 роки тому +1

    Czesc, uzywam dwie takie klimy cooper& hunter, jedna supreme continental 5,6 kw a druga arctic 3,6 do calorocznego ogrzania domu 200 m2 + 100m2 ogrod zimowy i jak dla mnie rewelacja. ulamek ceny ogrzania pelletem a na taryfie g13 porobilem sobie harmonogram aby wlaczal sie tylko w taniej taryfie plus fotowoltaika, co do twoich minusow wiekszosc mozna wyeliminowac, jednostke zewnetrzna mam nad salonem wiec w sypialni nie slysze klimy, druga mam na pietrze od przeciwnej strony, co do skroplin lepiej zamontowac jednostke zewnetrzna ma wysokosci 3m nad ziemia (nie tarasem ani balkonem) wtedy nie trzeba robic zadnego odpływu

    • @pvguy2879
      @pvguy2879  2 роки тому

      Siemka, super że C&H nie tylko mnie się sprawdza, podpisuję się pod wszystkim. Ja też myślałem żeby w salonie na dole zainstalować jeszcze 3.5kW dodatkowo aby temp wyrównać i zwiększyć sprawność całości. Ta zima jest wymagająca dla mojego Artica :) Trzeba przyznać, 3 lata bezawaryjnie śmiga. Zdecydowałem się narazie zbudować kominek z DGP, bo miałem podejścia przygotowane tylko obudowa + wkład będę wspierał klimę nim w najgorsze dni. Miałem go nie robić ale z gazem wiadomo co się dzieje... więc robię redundancję ogrzewania ;)

  • @Kenny88
    @Kenny88 3 роки тому

    Stawiając tak na autokomsumpcje może ogrzewanie buforem by było lepszym rozwiązaniem? Z początku byłem zafascynowany klimatyzatorem, ale jednak zdecydowany jestem na to pierwsze rozwiązanie. Głównie chodzi o generowany hałas, a drugi aspekt to od marca powinny panele już dość dobrze dogrzac bufor w ciągu dnia.

    • @pvguy2879
      @pvguy2879  3 роки тому

      Hałas określany przez WHO do 50 dB jest akceptowalny, przy mojej klimie w odległości 1m tryb cichy to 46-47 dB, wiec ok, tryb głośny to 53 dB wiec już za duuużo. Co za tym idzie da się tak grzać taką jednostką, tylko w trybie cichym i tak robię, tym bardziej że czym dalej tym lepiej., ale wiadomo słychać ją i nie ma co się czarować.
      Co do bufora to miałem mieć bufor w innym wydaniu, kable grzejne w dwóch posadzkach z mixokreta, ogladałem identczyny dom jak ja mam tylko izolowany pianą pur, własnie z takim ogrzewaniem. To było 6 lat temu, takie ogrzewanie można samemu sobie zainstalować, jakiejś trudności w tym nie ma i to się sprawdza jak bufor.
      Ja wtedy zrezygnowałem zmieniłem wykonawcę bo tamten nieświadomych ludzi co to ścianka kolankowa zrobił nie powiem w co :)
      Oczywiście sposobu ogrzewania przy kablach już nie zmienimy, przy buforze można. Komfort jest ok, z PV można spiąć, kwestia doboru taryfy. Wszystko zamyka się w zapotrzebowaniu budynku na ciepło :)
      U mnie koło 12.000 kWh :) wiec całkiem nie mało, ale jeśli budynek jest energooszczędny, trzeba przemyśleć albo bufor, albo kable grzejne, z punktu widzenia samego pobou prądu to przecież COP1 wiec to samo.
      U mnie jak dobrze się nagrzeje podłogę na dole 50m2 to spokojnie jest ciepło cały dzień, gorzej jest na poddaszu, ale tam okna dachowe, brak bufora itd. szybko się wyziębia.

    • @Kenny88
      @Kenny88 3 роки тому +1

      @@pvguy2879 Kwestia indywidualna. Jednemu będzie przeszkadzać latający komar po pokoju i nie zaśnie, a inny będzie zadowolony mieszkając przy lotnisku.
      Dokładnie, metraż i ocieplenie ma tutaj kluczowe znaczenie. Taryfa przy odpowiednio wielkim buforze też.
      Ja mam zamiar grzać niewielkie mieszkanie. Fajnie, że była zima z prawdziwego zdarzenia. Po sezonie grzewczym policze ile mnie to kosztowało i mniej więcej zrobię kalkulację ile bym musiał dopłacić by odejść od węgla na rzecz prądu. Dodatkowo mam kolegę co grzeje foliami i też podpytam jak u niego to wygląda, bo też taką opcję biorę pod uwagę.

  • @DreamMedia0
    @DreamMedia0 3 роки тому +9

    Pozwolę sobie na wypowiedź . Myślę że wady o których mówisz nie są wadami związanymi z ogrzewaniem klimą ale wadami w montażu i budowie domu . Hałas wibracje i skropliny wyeliminował by montaż na ziemi a nie na balkonie budynku szkieletowego , równiejszy rozkład temperatur dał by montaż na parterze jednostki a na górze dodatkowe grzejniki elektryczne jako wsparcie w najzimniejszy dni i noce. Ale rozumie bo to wiedza o której nie miałeś jak każdy nowy użytkownik pojęcia. Zużycia energii to aż dwie grzałki karteru i tacy które ta jednostką posiada ale dzięki temu spokojnie grzeje nawet w -30stopniach , oczywiście powyżej +3 obie grzałki już nie działają i zużycie na czuwaniu to tylko 8wat Zapraszam do mnie na kanał tam pokazuje jak to wygląda z jedna jednostka w większym domu. Pozdrawiam serdecznie.

    • @pvguy2879
      @pvguy2879  3 роки тому +1

      Co do umiejscowienia klimatyzatora to jest to najlepsze miejsce jakie w tym domu znalazłem, ja mam gaz wiec wiedziałem że w razie co dogrzeje pomieszczenia na dole głównie, wiadomo ciepło idzie do góry. Jeśli bym umieścił klimatyzator na dole, to przez małą klatkę schodową ciepło by się nie przeniosło do skrajnych pokoi, bo nawet teraz jest z tym problem a jednostka wew. jest do nich bliżej... Pozostaje problem łazienek ktore muszą być otwarte, dziecko nie zamknie się w czasie lekcji na 6-7h w pokoju bo będzie miało zimno. To nie tylko problem mojego domu ale zastosowania pojedyńczej jednostki, jak u Ciebie.
      Co do hałasu to bardzo mocno generowany jest przez wentylator który wieje z dużą prędkością, wiec to kwestia i wibracji i samego wentylatora, co do wibracji to wiadomo są na to jakieś rady, na razie mam maty wyciszające ( leżą i czekają na instalację bo guma zainstalowana przez instalatora jest chyba zbyt twarda.). Jęsli umieciłbym klimę na dole a mam płytę fundamentową specyficzną :) na ktorej lezy kostka i jest taras, wibracje również były by przenoszone, czy w takim samym stopniu jak na górze to nie wiem, ale pare doświadczeń z tym związanych mam.
      Wiem że są dwie grzałki, takiej tez klimy szukałem, już pisałem o tym, u mnie klima działa w dzień wiec stąd zaskoczyło mnie zużycie prądu przez całą noc.
      Jeszcze jest więcej kwestii o których myślałem podczas montażu, ale nie będę sie rozpisywał, nie sądziłem tylko że wibracje są tak silne i może przez to jest większy dyskomfort niż sądziłem że będzie.
      Więc widzisz o instalacji myślałem długo jak i gdzie, w wykończonym domu to nie jest takie proste, wyszło powiedzmy średnio, ale działa, grzeje, doświadczeniami dziele się dalej, każdy wnioski wyciągnie swoje, zresztą w komentarzach zostało napisane już chyba wszystko :)

    • @egi7718
      @egi7718 3 роки тому +3

      @@pvguy2879 Wibracje: planowałem umieścić JZ na gruncie - ale z braku czasy - niestety została zawieszona na elewacji (typowy wspornik). Chłodzenie - ok, grzanie przy niskich temperaturach - wibracje przenosiły się poprzez styropian praktycznie wszędzie. Planowałem przemieścić na grunt a do tego czasu próba niwelacji poprzez dodatkowe podkładki gumowe - nic nie działało - guma na mrozie twardnieje. Kupiłem na a..o "Podkładki stożkowe antywibracyjne do klimatyzacji" - temat wibracji/dźwięku przestał istnieć - a jestem tak wyczulony na dźwięk i wibracje, że poza domem do spania muszę używać stoperów.... Gree AP 3.5kW - grzeje/dogrzewa 200m2 domu dwupiętrowego. JW na parterze - aby zniwelować różnicę między najcieplejszym pokojem (JW) a najzimniejszym (pokój nad JW) - wykorzystałem komin wentylacji grawitacyjnej (mały wentylator kanałowy, regulator prędkości, czerpnia pod sufitem, wyrzutnia przy podłodze). Najzimniejszy pokój na piętrze - jest teraz najcieplejszy. Oczywiście drzwi otwarte, nie mam problemu ze skroplinami, dźwięk JZ - to szum wentylatora - 5m od jednostki cisza. Pozdrawiam

    • @pvguy2879
      @pvguy2879  3 роки тому

      Tak sobie myślę może lepiej było dac mała jednostkę 3.5 kW i zostawić ja na ciągle grzanie, hałas z niej jest na pewno mniejszy niż z mojej . Na przyszły sezon dam amortyzatory już na pewno zobaczymy na ile to poprawi sytuacje. Przez chwilę miałem pomysł wykorzystać dgp do lepszego rozprowadzenia ciepła. Dgp nie będę używał bo zrezygnowa0em z kominka.

    • @egi7718
      @egi7718 3 роки тому

      @@pvguy2879 Zawsze można dołożyć drugą mniejszą - 2,5-3,5 - JZ na ziemi a JW na parterze i praca ciągła, a istniejącą ustawić bardziej na grzanie góry. Druga opcja - to zmiana położenia. Według moich obserwacji po ociepleniu domu i wyliczeniu na ciepłowłaściwie (dobór grzejników) - aby równomiernie ogrzać dom potrzebuję około 2/3 mocy na dole i 1/3 mocy na górze. Planuję potwierdzić to w przyszłym sezonie grzewczym.

    • @pvguy2879
      @pvguy2879  3 роки тому

      @@egi7718 u mnie zapotrzebowanie to około 6kW mocy, grzeje około 60% dnia i jest jako tako w najgorsze mrozy 20-22 stopni wew., wiec ogólnie mocowo jest ok. Normalnie to tak w okolicach 0 na dworze to spokojnie zrobię 24 stopnie przy tym samym czasie ogrzeania i na klimie ustawione 24-25 ( normlnie / przeważnie 23) Wiec podobnie jak u Ciebie.

  • @siwy7551
    @siwy7551 Рік тому

    Czy ogrzewanie np 3 klimatyzatorami domu jest tańsze/droższe od ogrzewania za pomocą pompy ciepła powietrze powietrze?

    • @pvguy2879
      @pvguy2879  Рік тому

      Hej, zapewne chodziło Ci o pompę woda - powietrze. Z tego co niektóry testowali to przynajmniej w dodatnich temp mają odrobinę mniejszą sprawność, wiem że to brzmi dziwnie. Myślę że różnice jakieś ogromne nie będą i inne czynniki bardziej się liczą. Koszt zakupu / instalacji/ wygoda użytkowania itd. Pytanie też jak ogarnać grzanie CWU.

    • @siwy7551
      @siwy7551 Рік тому

      @@pvguy2879 chodziło o pompę powietrze powietrze typu split np t cap

    • @pvguy2879
      @pvguy2879  Рік тому

      @@siwy7551 a ok, myślę różnice są marginalne, nigdzie nie widziałem takiego tematu poruszanego.

    • @siwy7551
      @siwy7551 Рік тому +2

      @@pvguy2879 zastanawiam się jako sens jest mieć 4 klimatyzatory w domu i zakaldac pompę ciepła.

  • @NiL2050R
    @NiL2050R 2 роки тому +1

    Ja się pytam, kto montuje klimę na deskach???

    • @pvguy2879
      @pvguy2879  2 роки тому

      Rozwiń wypowiedź, bo od 3 lat wszystko działa ok, w zimie może jest za głośno ale przynajmniej nie mam przewodów przez pół domu na zewnątrz.

  • @simontraktor984
    @simontraktor984 2 роки тому

    na stend bye bierze u mnie 90 w w jednostce 3.5 kw a po to żeby olej w sprężarce od tego gazu był ciepły i gotowy do startu w każdym momencie i tyle prądu bierze tylko poniżej 0 stopni. jak olej ma ciepły na start to agregat dłużej wytrzymać

    • @pvguy2879
      @pvguy2879  2 роки тому

      zgadza się, dzięki za komentarz :)

  • @pawepietrzyca9145
    @pawepietrzyca9145 2 роки тому +1

    Jeśli chodzi o hałas. Może jakby jednostka zewnętrzna stała prostopadle do ściany byłby mniejszy?
    Sam się zastanawiam nad sposobem modernizacji ogrzewania żeby głównym źródłem był prąd z PV

    • @pvguy2879
      @pvguy2879  2 роки тому

      i w co zamierzasz zainwestować ?

    • @pawepietrzyca9145
      @pawepietrzyca9145 2 роки тому +1

      @@pvguy2879 mam teraz ekogroszek jako główne źródło ciepła. Nic bym nie zmieniał. Ale ktoś chce żeby to było drogie, jak olej opałowy kiedyś.
      Mam też wkład kominkowy z dostawionym wymiennikiem wodnym na wylocie spalin, sporadycznie używany. Zrobiłem go ponieważ mieliśmy kiedyś przerwę w dostawie prądu 7 dni i był problem.
      Teraz postanowiłem zrobić tak:
      Dołożę bufor 600litrow który może być zasilany różnymi źródłami energii. Mam kominek z płaszczem, piec na groszek i tym mogę go ładować. Bufor ma też wężownicę solarną. Można też podłączyć grzałki w taniej taryfie.
      Chce teraz dołożyć pompę ciepła z klimatyzatora żeby wykorzystać prąd z PV.
      Taki mam pomysł na polski ład ;)

    • @pvguy2879
      @pvguy2879  2 роки тому

      @@pawepietrzyca9145 Też świeżo założyłem kominek z DGP i jestem z niego zadowolony. Co do pompy ciepoła z klimy to rozwiązanie jest stosunkowo tanie, tylko czy nie będzie problemów. Zastanawiałeś się nad monoblokiem Haiera ? 10 tys. jest głośny ale i jest gwarancja. Będą dopłaty w tym roku na PC, tylko musiałbys zrezygnować z pieca i być może kominka, jeśli nie spełnia ecoprojektu czy tam piec 5 kat. Ja bym wolał osobiście nie rezygnować, bo to jak piszesz zabezpieczenie na ciężkie czasy. Jest też opcja tania ładować go grzałkami, pytanie jakie masz zapotrzebowanie na energię czy Ci PV wydoli, ja mam mały domek i z 12.000 kWh wiec grzałki odpadają, chyba że w taniej taryfie, ale w dzień dużo zużywam i to bez sensu, ale u Ciebie jak jest inny tryb życia trzeba by przekalkulować, przynajmniej nie zepsuje się tak szybko jak PC ;) a w sumie to kosztem tylko zakup grzałkiem jest dla Ciebie , resztę masz. PC można kiedyś założyć... jak się jednak zmieni sposób rozliczenia z prosumenta, bo coś czuje że będą zmiany....

    • @pawepietrzyca9145
      @pawepietrzyca9145 2 роки тому

      @@pvguy2879 Prosument jest i będzie na 15 lat. Jak nie to jadę na wiejską razem z milionem ludzi którzy to założyli. Prąd jest tak drogi z powodu konowałów siedzacych od lat w rządzie. Dużo by pisać.
      Jeśli chodzi o ogrzewanie prądem to tylko pompa z powodu COP. Grzałki do wspomagania. Moje zdanie, może się mylę. Jestem otwarty :)

    • @pvguy2879
      @pvguy2879  2 роки тому

      @@pawepietrzyca9145 Co do prosumenta, to jest dokładnie na 13 lat bo tyle zostało do 2035r. Prawa mamy nabyte ale w ustawie da się zmienić parę parametrów które mogą wpłynąć niekorzystnie na zysk z tego programu, np. czas rozliczenia skrócić, oby tak nie było oczyweiście. Co do tego miliona ludzi pod sejmem, ja tego nie widzę... jest nowy ład, ludzie prowadzący działalność miedzy innymi ja, tracą dużo ... nikogo pod sejmem nie ma... oczywiście wyrazy niezadowolenia można poczytać w internecie :) Jeśli masz umiejętności rób z klimy pompę, tylko trzeba się przyłożyć do tych defrostów, aby wymiennika nie ubiły po czasie, to myślę jest największy problem czy się na tym wyjdzie na + po czasie czy jednak jakaś awaria zabije nam to urządzenie.

  • @Wieslaw1973
    @Wieslaw1973 Рік тому

    Czemu jednostka zewnętrzna tak blisko ściany?

    • @pvguy2879
      @pvguy2879  Рік тому +1

      blisko 20 cm od sciany jest ( wiec minimum normy), mogłem dać więcej ale tak jest całkowicie pod dachem, moim zdaniem +1 do życia ;)

  • @zarkadiusz7
    @zarkadiusz7 3 роки тому +1

    Nowoczesność w domu i zagrodzie dalej na czasie.

  • @neomarex
    @neomarex 3 роки тому +3

    Niestety jeśli pompa ciepła samodzielnie nie ogrzeje całego domu i trzeba dogrzewać dom innym źródłem ciepła to moim zdaniem jest to jakaś pomyłka.

    • @pvguy2879
      @pvguy2879  3 роки тому

      Ten klimatyzator dałby sobie radę sam bez dodatkowego ogrzewania, ale musiałby działać w trybie ciągłym. Zapotrzebowanie na min mocy urządzenia gerzewczego w moim domu to okolice 6kW. Miałem piecyk gazowy ustawiony na 6 kW ( moc max ustawiona przez serwisanta) przez 2 lata i dawał sobie radę. W moich warunkach przeszkadza jednak hałas / wibracje i są też inne przeszkody. Urządzenie jednak jest dosyć sprawne i wystarczające na taki domek, tylko w trybie ciągłym i pod pewnymi warunkami, otwatre drzwi albo rekuperacja.

  • @tobiaszkucharczyk8595
    @tobiaszkucharczyk8595 2 роки тому +2

    Większa sprawność jak nie zmienia się z chłodzenia na grzanie na automacie lepiej nastawiać na chłodzenie lub grzanie nowsze model są bardzo ciche 23 decybele.A jak się używa to lepiej co tydzień myć .Ustaw na 25 stopni.W klimie pewnie jest bluetooth lub wi fi to używa prąd Do rynny się nie wkłada rurek bo woda może cofke zrobic do srodka pomieszczenia.Teraz są specjalne syfony tylko do klimy Wirnik pewnie już zapchany trzeba zobaczyć Minimum 5 kw do tego domku

    • @dariuszkosowski5649
      @dariuszkosowski5649 2 роки тому

      Ja instaluję klimatyzator kanałowy Rotenso z pompą ciepła,5,3 kw 4 pokoje 70 m na poddaszu, głównie do chłodzenia,a grzać będę tylko w okresach przejściowych,gdy nie jest zbyt zimno .Dam znać jak się sprawdza.

    • @Mario_Life_Capitan
      @Mario_Life_Capitan 2 роки тому

      Jaki model byś polecił z tych cichych jednostek dla domu 42m2 (2 pokoje, kuchnia, łazienka) pod grzanie zimą jako jedyne źródło? Myślałem o 2 jednostkach 3.5kw lub 2.7kw bo pokoje są po skrajnych odległościach, po środku kuchnia i łazieneczka. Będę wdzięczny za podpowiedź.

    • @tobiaszkucharczyk8595
      @tobiaszkucharczyk8595 2 роки тому +1

      Ande i rotenso teraz bardzo dobre firmy i mają spory nawiew

    • @tobiaszkucharczyk8595
      @tobiaszkucharczyk8595 2 роки тому

      Chociaż teraz drożeją wszystkie od następnego tygodnia 200 zł

  • @elektryk5
    @elektryk5 3 роки тому +1

    Dzięki za film!

  • @enduraseks4958
    @enduraseks4958 3 роки тому +2

    Też ogrzewam klimatyzatorem mieszkanie ok 90m2. Co do minusów, to zabrudzenie filtrów wew. Nie powinno się tam znaleźć bo jest to wina pomieszczenia, otoczenia a klima to tylko wyłapuje. Dalej, skropliny zawsze będą ważne jest tylko by odpływ zrobić podgrzewany. Co do głośności hmmm teraz zmieniłem jednostkę z galanza na rotenso Mirai i fakt jest duża różnica między dwoma firmami bo w klimie typowej do grzania jest większy wymienił przez co jest lepsze odprowadzenie ciepła, zimna przy innych prędkościach wentylatora ale fakt głośności to jest zastanawiający. Czy klima nie jest za blisko ściany i czy posiada dobre wibrostopy. Ja do minusów zaliczył bym może dwie rzeczy. Spada wilgotność powietrza i potrzeba otwierania drzwi by wszędzie było ciepło ale i na to jest sposób 👍

    • @enduraseks4958
      @enduraseks4958 3 роки тому

      Dodam jeszcze że fakt poboru energii na wył klimie jest normowała a powiem więcej wręcz wskazana przy niskich temp bo wiemmy że ma grzałkę kartera a co lepsze może i tacy ociekowej jak w dobrych pompach ciepła. Tym sposobem możemy ogrzewać dom nawet przy niskich temperaturach a sama jednostka zew. Nie odszrania się tak często!!!

    • @pvguy2879
      @pvguy2879  3 роки тому +1

      Wiadomo każdy będzie miał inne odczucia, bo są różne warunki, modele klimatyzacji itd. Np. przy gazie nie muszę zwracać uwagi na filtry, od 5 lat nic nie czyściłem, podobnie jest z ogrzewaniem elektrycznym różnego typu, więc do tego porównuję czyszczenie filtrów. Nie żyje w sterylnych warunkach... a przy dwójcie dzieci ciężko nadążyć ze sprzątaniem nawet z grubsza czasami.. :) Klima nie jest za blisko ściany, bo instalator zwracał na to uwagę, twiedził że tak może być, wibracje są i zapewne hałas generowany jest również przez nie. Ktoś kto będzie chciał używać takiego typu ogrzewanie po takim filmie zwróci na to uwagę i być może zrobi to lepiej niż u mnie, bo ja po swoich doświadczeniach już bym to zrobił inaczej, tzn. jakbym budował dom od nowa.... bo w obecnych warunkach aby nie demolować wszystkigo ciężko mi było gdzie indziej ją umieścić. Nie nawidzę idących po elewacji przewodów / rur / korytek itd. :)
      Odnośnie wad, to wadą uważam jest to że aby klimą ogrzewać wygodnie to trzeba przemyśleć wszystko od a do z a zasad jest więcej niż przy ogrzewaniu gazem / czystym prądem COP 1. Nawet PC woda powietrze jest mniej problematyczne, podłogówki wszędzie i będzie wygodniej niż klimą.
      Żeby nie było że tak psioczę na ogrzewanie klimą, używam i do wad się przyzwyczaiłem :)

    • @pvguy2879
      @pvguy2879  3 роки тому

      Wybierałem taką klime aby własnie miała te dwie grzałki, tylko nie sądziłem że grzałka tacy działa nawet w trybie uśpienia. Co do używania klimy w bardzo niskich temp. tak nadal grzeje, zużycie prądu jest w normie, ale przy -16 stopniach sprężarka i ogólnie hałasy jakie dochodzą z niej wskazują że niezbyt dobrze to znosi, dzwięk jest nieprzyjemny, stąd ja nie używam w tak niskich temp. nie twierdze że zaraz się zepsuje, jednak czuć wytężoną pracę :)

    • @jacekkopka9378
      @jacekkopka9378 3 роки тому

      Jaki sposób

    • @wiesawkowalski2833
      @wiesawkowalski2833 2 роки тому

      Wszyscy piszecie o filtrach jako wadzie klimatyzatorów, to nie jest wada tylko zaleta. W domu należy sprzątać aby się nie kurzyło. Najlepiej używać odkurzacza a nie "rozkurzacza" i będzie super.

  • @hawrynski
    @hawrynski 2 роки тому +2

    Ja mam 3 klimy firmy Fujitsu - 2 starsze (około 10 lat) zużywają w trybie czuwania po 3-4 waty. Nowsza - 5 letnia zużywa 2-3 waty. Sprawdziłem pod wpływem filmu. Temperatura zewnętrzna -3C.

    • @pvguy2879
      @pvguy2879  2 роки тому

      Hej, czyli nie mają grzałek, grzejesz nimi ? jeśli tak to są jakiejś problemy w zimie ?

    • @hawrynski
      @hawrynski 2 роки тому +2

      @@pvguy2879 De facto tylko jedną z tych klim używam do grzania - wyrabia się z ogrzewaniem całego domu do jakiś -5 stopni (formalnie granica grzania to -15) - potem zaczyna mi się włączać ogrzewanie gazowe, bo się klima nie wyrabia w trybie Quiet (dom mam otwarty, więc nie ma problemu z rozprowadzaniem ciepła, ale hałasu nikt nie lubi, więc jednostka wewnętrzna jest ustawiona na nawiew minimalny). W zasadzie to intensywniej zacząłem ogrzewać klimą dopiero w tym roku (wcześniej tylko dla "spalenia" nadmiaru energii z foto-woltaiki) - a teraz ogrzewanie klimą jest dużo tańsze niż gazem ziemnym. Jeśli chodzi o hałas zewnętrzny, to przy zamkniętych oknach prawie nic nie słychać. Producent podaje, że jest około 50 DB w trybie normalnym. Jak się włączy Quiet na jednostce zewnętrznej to też jest niemal bezgłośna - ale wtedy spada COP. Model to Fujitsu LU ASYG14LTCB / AOYG14LTCN. Numerów starszych modeli nie chce mi się szukać. Zamówiłem następna klimę aby wyrównać różnice temperatury (są też przy ogrzewaniu gazowym - nawet większe). Dół mam nieogrzewany (celowo) i klatką schodową niestety wędruje zimne powietrze - chcę umieścić na dole klime pod sufitem do grzania poziomą strugą powietrza - wtedy niewiele ogrzeje pomieszczenia na dole - ciepło będzie tylko pod sufitem i ciepłe powietrze będzie wpływać na klatkę schodową wyrównując rozkład temperatury na pozostałych dwóch piętrach. Dwie inne klimy są w pokojach na najwyższym piętrze (od południa) i służą niemal tylko do chłodzenia (albo szybkiego nagrzania pomieszczenia np. po wietrzeniu pokoju). Ja widziałem wiele klim w serwerowniach komputerowych - jestem informatykiem - i wiedziałem, że jak kupować klime to tylko Fujitsu albo Mitsubishi - może są jeszcze jacyś inni dobrzy producenci - ale te dwie firmy produkują naprawdę świetny sprzęt, który potrafi pracować po 20-30 lat bez przerwy zanim się zacznie psuć. Do tej pory 0 problemów - tylko trzeba co jakiś czas wypłukać filtry powietrza pod bieżącą wodą.

    • @pvguy2879
      @pvguy2879  2 роки тому +1

      @@hawrynski Dzięki za podzielenie się wrażeniami z użytkowania swoich klimatyzatoroów. Co do Mitshubishi to z tego co wiem, to podwykonawcą jest chińska Midea, która produkuje bardzo dobre jakościowo klimatyzatory, np. seria Extreme. Obserwuje od 10 lat około 15 klimatyzatorów Mitshubishii i rzeczywiście ani jeden nie nawalił :) Podobnie używam klimy jak Ty czyli tryb cichy + otwarty salon itd. i to się sprawdza. Problem mam tylko w pokojach na piętrze, ale zrobiłem kominek z DGP i zobaczymy czy będzie mi się chciało palić w nim. Ja wybierając klime kierowałem się aby mogła grzać w -15 i niżej, ale zrezygnowałem z tego pomysłu i dogrrzewałem jak Ty gazem, a wiadomo co się ostatnio dzieje wiec pomysł z kominkiem. Myślę że dorzucę tez jeszcze jedną jednostkę na parterze i wezmę pod uwagę firmy ktore wymieniłeś. Pozdrawiam kolegę po fachu ;)

    • @hawrynski
      @hawrynski 2 роки тому +1

      @@pvguy2879 Ja też mam kominek z płaszczem wodnym. Kiedyś mnie to bawiło - ale to się strasznie brudzi i trzeba pilnować. A propos temperatury na piętrze to u mnie nie ma tego problemu - na górze jest ciepło. Kiedyś było inaczej, ale w 2008 jak wymieniałem dach, to zamiast wywalić stare ocieplenie (okazało się, że było w znakomitej kondycji), została dołożona druga warstwa - tak, że jest 30 cm wełny mineralnej. Okazało się, że był to znakomity pomysł. PS: kominek warto jednak mieć - kiedyś była awaria sieci i dwa tygodnie nie było gazu.

    • @pvguy2879
      @pvguy2879  2 роки тому

      @@hawrynski izolacja to podstawa, chociaż te zimy to już nie takie zło jak kiedyś ;). Kominek właśnie pełni u mnie funkcję awaryjną a dzisiaj też się spisał rano było -13 wiec okazjonalnie się sprawdzi. Co do brudzenia to muszę kupić separator do popiołu i może będzie lepiej z brudzeniem.

  • @adamjasinski2420
    @adamjasinski2420 3 роки тому +1

    pobór prądu bez pracy to wina grzałki podłączonej "na sztywno" - bez termostatu. Trzeba założyć termostat w obwód grzałki i ustawić go na ok +3 stopnie, tak aby się pracowała przy takiej lub niższej temperaturze. Ja dodatkowo jak nie używam, to wyłączam z sieci wtyczkę.

    • @pvguy2879
      @pvguy2879  3 роки тому

      Zgadza się, ja mam podłączoną klimę przez Shelly więc mam ustalony harmonogram wł/wył. Zużycie prądu w "standbayu" to około 7W wiec wychodzi z 3 zł miesiecznie, nie ma o co walczyć tym bardziej że tylko połowę czasu jest klima wyłączona. U mnie ta funkcjonalność jest przy okazji pomiaru zużycia prądu i statystyk wiec ok, ale normalnie nie chciało by mi się. Nie mówię o zimie bo wtedy niech się grzeje ta grzałka tacy, trudno, taki koszt wygody :)

  • @strzegus
    @strzegus Рік тому

    Zużycie większe bo grzeją grzalki tacy i karteru .wibracje mogą być większe bo trochę za blisko ściany jest jednostka. Samo postawienie go na drewnianym tarasie też nie jest zbyt dobrym pomysłem. Podłużne maty antywibracyjne takie do pralki mozna je kupić w sklepach budowlanych za 30-50zł.

  • @michakalbarczyk6934
    @michakalbarczyk6934 3 роки тому

    PV GUY a co myślisz o klimatyzacji kanałowej pracującej rekuperatorem? Jednostka wewnętrzna byłaby za reku. Ja mam to zaplanowane u siebie i jestem ciekaw Twojej opinii. Klima byłaby minimalna jaką znajdę około 2,5 kW tak aby starczała do temperatur około -5st. Poniżej wchodziłaby elektryczna podłogówka w kuchni, wejściu i przy drzwiach tarasowych. Domek 110 m2 powierzchni użytkowej

    • @pvguy2879
      @pvguy2879  3 роки тому

      Znam tylko to rozwiązanie z komentarzy innych, sam nie mam doświadczenia wiec bierz na to poprawkę że tylko teoretyzuję.
      Na plus mała jednostka klimy to i ciszej niż u mnie + rekuperacja to i spore oszczędnośći na utracie tego ciepła. Masz też podłogówki które możesz dogrzać i w najgorszych okresach będzie cieplej w nogi a to ma spore znaczenie. ( my nawet jak jest w domu 20 stopni a ciepła podłoga lepiej to znosimy niż odwrotnie ) Rozumiem że klimatyzacja będzie 24 h włączona i tak to rozpatruję. Wg. mnie powinno być ciepło i komfortowo. Nie wiem jak żywotnośc klimatyzatora w takim ujęciu, chociaż ktoś komentował chyba u mnie któryśz filmów że ma tak 3-4 lata zrobione i nie było awarii.

    • @wiesawkowalski2833
      @wiesawkowalski2833 2 роки тому

      Moc 2,5 kW to za mało na ogrzanie domu o pow 110m2 . Na taki dom potrzeba około 10 kW mocy grzewczej. Nie wiem na jakim etapie masz realizację tego projektu. Montowanie elektrycznego ogrzewania w eksploatacji jest znacznie droższe. Lepiej zainwestować w mocniejszą pompę w przypadku rekuperacji z jednostką wewnętrzną kanałową i to byłoby optymalnie. Nie obiecuj sobie za dużo zysków ciepła przy rekuperacji, ale jak masz już rozprowadzenie kanałów to warto je wykorzystać.

  • @jakubkaminski8760
    @jakubkaminski8760 3 роки тому +1

    Filtrów 'pasków', czyli tych kolorowych za filtrami wstępnymi nie kąpiemy. Tracą wszystkie swoje właściwości i po tym co Pan zrobił nadają się wyłącznie na śmietnik.
    A warto z nich korzystać. Identyczne są w gree. To połączenie filtra katechinowego, węglowego z witaminą C, antybakteryjnego i coś tam jeszcze. Już nie pamiętam. Ale całą 'dobroć' którą mają w sobie i stopniowo uwalniają spuścił Pan do kanalizacji.

    • @pvguy2879
      @pvguy2879  3 роки тому

      Nie wiedziałem że stracą wszystkie swoje właściwości podczas kąpieli, poszukam nowych przy okazji, ale patrząc na ich wielkość to skuteczne są średnio.

    • @jakubkaminski8760
      @jakubkaminski8760 3 роки тому

      @@pvguy2879 są na allegro. Wielkość nie świadczy o ich wydajności. Proszę popatrzeć ile M3 na godzinę mieli taki klimatyzator.
      Pozdrawiam

    • @pvguy2879
      @pvguy2879  3 роки тому

      Myślę że jednak świadczy, bo powietrze zasysane jest przez całość wkładu a nie tylko przez same paski, które powierzchnią to może 1/8 całości. Co nie zmienia faktu że coś pewnie działają i lepiej je wymienić :) Piszą że należy je wymieniać co kwartał :)

    • @pvguy2879
      @pvguy2879  3 роки тому

      @@jakubkaminski8760 pod jaką nazwą je widziałeś ? nie mogę znaleźć.

    • @jakubkaminski8760
      @jakubkaminski8760 3 роки тому

      @@pvguy2879 wpisz filtr do klimatyzatora. Są po 25 PLN za sztukę

  • @chicel2010
    @chicel2010 3 роки тому

    Witaj sam montowałeś klime czy robiła Ci to jakaś ekipa ?

    • @pvguy2879
      @pvguy2879  3 роки тому

      Montowała mi ekipa, z małego miasteczka, bo z dużego chcieli + 2000 zł :)

  • @Pal0001
    @Pal0001 2 роки тому

    Nie rozumiem że hałasuje - stawiasz na drewnianym tarasie i jak ma nie hałasować ?

    • @pvguy2879
      @pvguy2879  2 роки тому

      hasłasuje z kilku powodów, na betonie też będzie hałasować.

    • @Pal0001
      @Pal0001 2 роки тому

      @@pvguy2879 Zdecydowanie większe drgania będą na drewnie niż na betonie - koniec kropka

    • @pvguy2879
      @pvguy2879  2 роки тому

      @@Pal0001 nie napisałem że będzie inaczej :) drgania to jedno a hałas z pracy całego urządzenia to drugie, tutaj np. wentylator ma sporą średnicę i przy grzaniu rozkręca się potwornie, generując hałas. Ogólnie przy chłodzeniu tragedii nie ma, przy grzaniu hałas jest znacznie większy, ale to z tego co wiem normalne. Już to pisałem, nie jest to najcichsze urządzenie w stosunku do innych marek, liczyłem że będzie cichsze przy grzaniu, nie sprawdziłem w specyfikacji to jedno a drugie brak doświadzczenia, wiec dziele się spostrzeżeniami i problemami, może ktoś skorzysta. Pozdrawiam

  • @informatykainformatyka2860
    @informatykainformatyka2860 3 роки тому +2

    Grzałem kilka miesięcy, jednak "szum morza" był nie do zaakceptowania, gorące powietrze dmuchający na kwiaty, i przejście pod klimą, spowodowało rezygnację z takiego typu grzania. Nie zmienia to faktu, że to bardzo ekonomiczny sposób na utrzymanie odpowiedniej temperatury.

    • @pvguy2879
      @pvguy2879  3 роки тому +1

      dokładnie, dla mnie już tylko tryb cichy nadaje się do używania, ja mam jeszcze korzystną sytuację że jed. wew. jest na spoczniku schodów i jest oddalona od salonu i pokoi na tyle że jakoś można się przyzwyczaić do tego szumu :) zapomniałem wrzucić pomiary do filmu z wnętrza, może gdzieś podepnę.

    • @dodi6379
      @dodi6379 3 роки тому +2

      @@pvguy2879 witam w moim przypadku jest to jednostka 7 kw na 105 m daje rade jednostke wewnetrzna wbiłem w otwarty przedpokój nad drzwiami do wiatrołapu na 1 biegu pyka wiadomo jest słyszalna ale zrobiłem wszystko zeby zminimalizowac hałas dając tam właśnie gorzej jak była by w salonie.miałem ładowac jeszcze 1 małą na poddasze ale widze ze nie ma konieczności. zobacze po pełnym sezonie na dziś jest ok jak za 7 k do pv rewelacja możliwe ze dodam najtanszy piecyk el w podłoge zeby ją tylko ruszyc lub ewentualnie tylko w łazence na poddaszu podgrzac podłoge

    • @pvguy2879
      @pvguy2879  3 роки тому

      hej, jakiej marki masz klimatyzator ? w łazienkach podłoga bez ogrzewania jest niestety zimna, ale kable grzejne chociażby załatwiają sprawę. Ile czasu grzejesz ?

    • @dodi6379
      @dodi6379 3 роки тому

      @@pvguy2879 rotenso kuka to to samo co cooper itp chiny zużycie nie japoniec ale pod pv ok . grzeje krótko ale mrozy juz zachaczyłem w nastepnym sezonie bede mógł sie wypowiedziec ale widze ze jest ok. no lepiej 2 jednostki ale mam podobny rozkład ja ty czyli schody otwarte nawet lepiej bo na konstrukcji jest wiecej prześwitów.22 c ustawione. na górze 20.5 jest . jesli chodzi o podłoge to mam wodne pod ekogroszek wiec warto to wykorzystac i albo zamontuje dogrzewacz co przy piecu lub piec elektryczny najtanszy zeby non stop obsługiwał łazienke lub w razie koniecznosci lekko parter. jeszcze chodzi opcja pomy ciepła do cwu ale zobacze. tak czy innaczej nawet jak bym zamontował 3 rzeczy czyli klima piec el i pompe cwu to jest to w granicach 15 17 tys wszystko wiadomo to nie pc powietrze woda ale 15 w kieszeni i jak sie zepsuje jedno jest drugie . pozdrawiam

    • @pvguy2879
      @pvguy2879  3 роки тому

      @@dodi6379 chciałem zainstalować rotenso albo hakera, jak już pisałem w innym komentarzu w Lublinie nikt tego nie instaluje, jak twierdzili z 5 firm my tylko Gree. Co do ogrzewania centralnego, tez o tym myślę czy dołożyć piecyk elektryczny czy dac sobie siana i wspomagać się gazem.

  • @marcinurbanczyk2817
    @marcinurbanczyk2817 2 роки тому +2

    Trzeba było kupić coś porządnego w multisplicie to pozbył byś się większości tych problemów.

    • @pvguy2879
      @pvguy2879  2 роки тому

      Tak, tylko to wymaga planowania w czasie budowy domu takiej instalacji, po kilku latach mieszkania nie chciałem rujnować elewacji itd. Brak opłat za ogrzewanie dla mnie osobiście niweluje te wady. Druga rzecz że aktualnie mam kominek z DGP i w razie czego w każdym pokoju mam ciepło, drewno kupiłem okazyjnie tanio.

  • @Robbertoe1
    @Robbertoe1 3 роки тому

    Hej u mnie tryb standby pobiera 40w i to 4 jednostki Gree razem na dwóch inwerterach (3 standardy i jeden Prestige). Nie wiem dlaczego jedna jednostka pobiera aż tyle na uśpieniu. Pozdrawiam

    • @pvguy2879
      @pvguy2879  3 роки тому +2

      Hej, w komentarzach jest to wyjaśnione, jak jest na dworze powyżej 0 temp. to pobiera ok 7W ale jak temp. spada poniżej to się włącza grzałka tacy ociekowej, więc jak ktoś nie grzeje klimą to lepiej ją wyłączyć z prądu bo będzie pobierała energię, chyba że nie ma grzałek w sobie to nie.

    • @Robbertoe1
      @Robbertoe1 3 роки тому +1

      @@pvguy2879 dzięki za wyjaśnienie 🙂

  • @michakalbarczyk6934
    @michakalbarczyk6934 3 роки тому

    Sprawdzałeś czy to nie pompa obiegowa pobiera te 100 kilka watów?

    • @pvguy2879
      @pvguy2879  3 роки тому

      Jeszcze nic nie sprawdzałem bo nie miałem czasu, zresztą chyba zadzwonię do serwisu i się dowiem, bo widzę sugestie ze to nie jest normalne.

    • @pvguy2879
      @pvguy2879  3 роки тому +1

      Sprawa rozwiązana to grzałka tacy ociekowej, poniżej pewnej temp. cały czas pobiera prąd.

    • @michakalbarczyk6934
      @michakalbarczyk6934 3 роки тому

      @@pvguy2879 I co da się wyłączyć? albo jakieś inne rozwiązanie?

    • @pvguy2879
      @pvguy2879  3 роки тому

      @@michakalbarczyk6934 trzeba z tym żyć, ale ja mam podłączone to przez shelly jest na kanale film o tym i jedno kliknięcie i wyłączy zasilanie klimie (można ustawić harmonogram itd.)jak się nie uzywa do grzania i jak są mrozy oczywiście.

  • @ms1435
    @ms1435 2 місяці тому

    Film juz stary ale to co aż mnie po oczach szczypie.
    1. Wibracje mozesz zniwelować montując na kominie albo na scianie bez okien na parterze.
    2. Musisz mieć straszny syf albo dywany albo zwierzęta. Ja czystsze filtry mialem przy remontach i czyszczeniu po 5 latach.
    3. Jednostka zewnętrzna za blisko sciany stąd wzrost wibracji. Powinno tam być więcej niz 15 czy 20 cm a widać że ledwo 10cm
    4. Są też pompy typu powietrze woda na zewnątrz masz klimatyzator w srodku piec i możesz puscic na wodę cwu i co. Tyle ze wtedy bez klimy.

    • @pvguy2879
      @pvguy2879  2 місяці тому

      1.Mam druga klime na ścianie, mniejszą 3.3 kW w zimie też wibruuje.W ziemie jest większe obciążenie, (dom szkieletowy)
      2. Tylko w Pierwszym roku tak było teraz filtry są czyste
      3. Jednostka zamontowana jest poprawnie jeśłi chodzi o odległość wg. instrukcji producenta 25-30 cm ( tak wiem na filmie wygląda jakby była blisko ale to jest złudzenieeee, pisałem o tym już w innym komentarzu), drugą klime oddsaliłem ponjad 30 cm nic sie nie zmieniło w lecie cicho w zimie wibracje - zastosowałem największe amortyzatory jakie znalzzłem, na rynku
      4. Mam piec gazowy, dwie klim,y kominek z DGP, podłogowe ogrzewanie i w łazienkach elektryczne (oporowe) + woda, już więcej nic nie zmieniam nie chce mi się, wole pojeździć motocyklem ;)

  • @romankwolkowski1316
    @romankwolkowski1316 3 роки тому +2

    Witam strasznie zakurzone to mieszkanie.Mam 2 jednostki wewnętrzne od listopada i filtry wyglądają prawie jak nowe,jeszcze nie czyściłem,może dlatego,że jeszcze nowe twoje ma 2lata.Pozdrawiam

    • @pvguy2879
      @pvguy2879  3 роки тому +2

      Hej, ok dzięki za info idę opierniczyc żone ;-). Pozdrawiam

    • @romankwolkowski1316
      @romankwolkowski1316 3 роки тому

      @@pvguy2879 Żonki lepiej nie ruszać:),a drgania,głośność jednostki zewnętrznej mogą się przenosić po konstrukcji.Najpewniejsze posadowić na glebie.Ja mam za oknem i lekko słychać ,ale jak jest całkiem cicho,a komp chodzi 24/24 więc ja nic nie słyszę.Rotenso Nordic 4.1 kW i 2 jednostki wewnętrzne po 2.1kW,45 m kw.przy -21 dała radę 24 st.w mieszkaniu,a nastawy były na +26.Pozdrowienia dla małż:)

    • @lelo1234ify
      @lelo1234ify 3 роки тому +1

      Masz straszne zapylenie w domu. Montując na stolarni PC taki filtr zapchał się po miesiącu ale to stolarnia a nie dom. Zainwestuj w gree eagle niech ci oczyszcza powietrze. Wydajny i bardzo dobry wybór. Sam używam i jestem miło zaskoczony.

    • @pvguy2879
      @pvguy2879  3 роки тому

      @@lelo1234ify ten kurz to myślę mogbyc efekt wypakowywania dziecięcych ubranek ze strychu i zabawek a ze było ich duzo i wejście na strych jest na przeciwko jedn. Wew to klima wszystko wciągała.

    • @lelo1234ify
      @lelo1234ify 3 роки тому

      @@pvguy2879 niekoniecznie naprawdę proponuje gree sam byłem w szoku ile z mieszkania wyciąga

  • @dziedzicpruski2177
    @dziedzicpruski2177 Рік тому

    Kup Toshibe albo Mitsubishi a wszelakie problemy znikna,i znajdz innego instalatora bo z samego filmu widac ze ten co montowal pojecia duzego nie mial,szkolne bledy.pozdrawiam

    • @pvguy2879
      @pvguy2879  Рік тому

      4 lata już pracuje beż najmniejszej awarii, 4 tys koszt montażu z urzadzeniem, . Nie widzę sensu zmian.l, tym bardziej że to 4 rty sezon beż rachunków za ogrzewanie, oczywiście to zaspuga również pv. Pozdrawiam

  • @slawek03100
    @slawek03100 8 місяців тому

    Kupiłem Mitsubishi 5kW jest cicho. 😊😊

    • @pvguy2879
      @pvguy2879  8 місяців тому

      Ja kupiłem jeszcze Rotenso 3.3 kW i też jeat cicho, czekam aż moje "gree" padnie :D

  • @patrykmarciniak3765
    @patrykmarciniak3765 3 роки тому

    Kto montuje pojedynczego splita w takim domu? Przecież wiadomo, że przez ściany i drzwi to powietrze się nie przedostanie...

    • @pvguy2879
      @pvguy2879  3 роки тому

      Znam wiele takich przypadków, ja mam ogrzewanie gazowe więc problemu nie widzę a klima po 3 latach się sprawdza na tyle że w 80% to główne ogrzewanie. Nawet zarzuciłem montaż kominka, jest też opcja mieszania powietrza przez DGP nieużywane, bo mam blisko od klimy "czerpnię " i w każdym pokoju wylot :)

    • @Anonymous-PL
      @Anonymous-PL 2 роки тому

      Otwierasz drzwi i dociera

  • @fortniteamateur3358
    @fortniteamateur3358 2 роки тому +1

    Jak już ekonomicznie to i ekologicznie. Myślicie o solarach? Na tym filmie jest pokazane ciekawe zjawisko, gdzie parametry nie zmieniają się w zależności od powierzchni. Może znacie na to odpowiedź? ua-cam.com/video/uVdh1X1CluY/v-deo.html

    • @pvguy2879
      @pvguy2879  2 роки тому

      Mamy solary, sprawdzają się, nie liczyłem opłacalności bo to projekt gminny i za cenę sprzętu...mija z 3-4 lata od zamontowania więc już się zwróciły.

  • @roberts5664
    @roberts5664 3 роки тому +2

    Mam to samo tylko 3 sztuki potwierdzam wszystkie wymienione wady i zalety.Pzdr

    • @pvguy2879
      @pvguy2879  3 роки тому

      Multisplit na 3 szt. masz ? jeśli można wiedzieć jakiej mocy ? i jaki metraż grzejesz.

    • @roberts5664
      @roberts5664 3 роки тому

      @@pvguy2879 2x3,5kw i 1szt.2,5kw ok.110m2 grzeje tak mniewięcej do -2 potem przy niższych temperaturach piec gaz lub węglowy

    • @mafia7763
      @mafia7763 3 роки тому

      @@roberts5664 Widać nie doczytałeś do czego służą klimatyzacje :)

    • @danieldu0
      @danieldu0 2 роки тому

      @@roberts5664 A odprowadzenie skroplin masz grawitacyjnie czy za pomocą pompki? Jak pompka, to nie generuje to uciążliwego hałasu?

  • @6666600066666
    @6666600066666 Рік тому

    Przecież to stoi za blisko ściany. Dusi się, wentylator wchodzi na obroty i hałasuje. Musi być conajmniej 20cm od ściany.

    • @pvguy2879
      @pvguy2879  Рік тому

      Jest praktycznie 20 cm od ściany, na filmie wygląda że jest bliżej, już to pisałem w ktoryms komentarzu. Nic się nie dusi, te klimatyzatory nie należą do cichcych...zwyczajnie.

  • @emilokar
    @emilokar 3 роки тому

    Co do hałasu zauważyłem że na grzaniu nie tylko z fabryki Gree 5kW są głośne ale Gree nie jest takienciche ja mam też Amber Standard i wisi na ścianie tragedii nie ma można powiesić i założyć amortyzatory lub dać z 50-60cm nad ziemią wysypać kamienie i woda będzie leciała na ziemię

    • @pvguy2879
      @pvguy2879  3 роки тому

      Zgadzam się, jeśli chodzi o chłodzenie to hałas jest dużo nizszy niz przy grzanu. Z wodą to powiem Ci ze zbieram ja bo pospawałem ten zbiornik(hot airem :)i nawet nie widać tego. Całkiem duzo wody się zbiera która można wykorzystać do opryskow/ podlewania, jest bardzo miękka więc idealna.

    • @wiesawkowalski2833
      @wiesawkowalski2833 2 роки тому

      Wszystko zależy jaki to klimatyzator> Wszystkie tzw. ON -OFF są głośne, natomiast jednostki inwenterowe są zdecydowanie cichsze.

  • @lukasz3743
    @lukasz3743 Рік тому

    Wszystkie minusy to dzięki Tobie za dużo metrów na jeden klimatyzator co to za model że tyle w stendbay bierze w takim miejscu się nie montuje widać że pierwsza klimatyzacja w zyciu

    • @pvguy2879
      @pvguy2879  Рік тому

      W mrozy klima te 20-21 stopni utrzymuje, pomimo że grzeje ok 10h dziennie ( tylko w dzień), więc się mocno nie pomyliłem ( w zasadzie to kalulowałem to na ciepłowlasciwe i dom ma zapotrzebowanie na moc grzewczą 6kW - klima ma 5.5kW). Oczyiscie chętnie bym zamontował 7kW tylko że była 3 fazowa a niestety musiałbym się mocno napocić aby doprowadzić taki przewód w odpowiednie miejsce. Mam gaz i kominek z dgp więc przy tych -10 mogę się wspomóc, przy takich temp jak aktualnie te 21-22 stopnie w domu jest bez wspomagaczy więc jest znośnie :) Tak to pierwsza klima w życiu i montaż w domu który był budowany kilka lat wczesniej, ja nie lubię na domu korytek/przewodów etc. wiec stąd wybór miejsca, aby było schludnie i funkcjonalnie..na tyle ile się da... i szczerze jakiegoś lepszego miejsca nie widzę nadal, może koło tarasu ale żona powiedziała że w lecie na tarasie nie chce jednostki zew. Reasumując lepiej myśłeć o takiej intalacji podczas budowy domy nie po....

    • @pvguy2879
      @pvguy2879  Рік тому

      a co do zużycia w STB to model klimy C&H Artic typowo do grzania, ma grzałkę tacy i karteru stąd zużycie poniżej 0 w STB.

  • @diesel34167
    @diesel34167 2 роки тому

    Za długo lejesz wodę. Mów krótko i w temacie.

  • @mpGrafik
    @mpGrafik 2 роки тому

    Zimna podłoga naprawdę jest problemem? Hmmm 🥴

    • @pvguy2879
      @pvguy2879  2 роки тому

      Hej, jak się nie płaci za ogrzewanie to nie jest to problem... :) (mówię o sobie oczywiście) ale jak rozpatrujemy to bez tego faktu, to podłogówka jednak ma przewagę nad grzejnikami/dgp z kominka czy klimą.

    • @mpGrafik
      @mpGrafik 2 роки тому +1

      @@pvguy2879 na pewno, zwłaszcza, jeśli masz panele na starych zasadach i pompę ciepła. Choćby z powodu wygody.
      Jednak podczas budowy świadomie podjąłem decyzję o DGP, bo w lesie (nie pod lasem, a w lesie) paneli nie założysz, od dziecka nie przeszkadzała mi podłoga bez dogrzewania (ona jednakże akumuluje ciepło z każdego źródła, więc stóp nie zamraża), natomiast mój koszt ogrzewania był poniżej jednego tysiąca za sezon (800zl, w tym prąd na wentylator DGP), za kolejny wyjdzie 900zl po cenie drewna jakie spalę plus koszt prądu na wentylator DGP, za 3 i za 4 lata będzie 1050zl po cenie zakupu drewna z dnia wczorajszego (350zl/m³) plus wentylator - nie znam przyszłych cen prądu, to nie doliczam.
      Tak więc ekonomia przy braku starych zasad PV + atmosfera w domu ma zalety równoważące zalety ciepłej podłogi.
      Miałem okazję sporo przebywać w domu z podłogowym ogrzewaniem i osoba je mająca, u mnie też często jest. Jesteśmy zgodni w tym, że przy ogrzewaniu kominkiem jakość/zapach itp. powietrza tworzy zupełnie inną atmosferę, jak też idealną wilgotność powietrza. Minusem jest to, że musisz 2-3, a przy wielkich mrozach nawet 4x na dobę dołożyć do kominka, a 1-2x w miesiącu wyjąć popiół (idealny do rozsypania pod rośliny). Jak dla mnie - warto.
      Do tego dochodzi koszt grzania wody zimą (latem mam z solarów).

    • @pvguy2879
      @pvguy2879  2 роки тому +1

      W tamtym roku też założyłem kominek, mam też DGP, trochę mnie to kosztowało pracy ale jestem zadowolony róznież z tego rozwiązania, na ciężkie czasy może się przydać. Drewno masz bardzo tanio, mi też udało się kupić dąb po 140 zł m3 wiec koszt trochę wiekszy niż u Ciebie ale za ten 1000 zł dało by radę ogrzać sezon, minus że sam muszę ciąć... :/ mam kawałki po 1-2m. Reasumując to klimatyzator + ogrzwanie kominkiem jest dla mnie bardzo tanie i dosyć wygodne, tak jak piszesz atmosfera też w domu jest fajniejsza i klimat który daje kominek itd. Ogrzewanie samym kominkiem, no to jednak wymaga zaangażowania, dla mnie za dużego, muszę mieć jakiś wspomagacz, klima do niego to uważam bardzo dobre uzupłenienie, czy odwrotnie :)

    • @mpGrafik
      @mpGrafik 2 роки тому

      @@pvguy2879 u mnie buk - mterówka cięta na 3. Ale po 140zl też sam bym chętnie ciął )

    • @pvguy2879
      @pvguy2879  2 роки тому

      @@mpGrafik buk tez spoko, no ja nie mam piły i będzie to jakiś koszt dodatkowy kupiłem 6m3 więc trochę trzeba się pomęczyć. Sąsiad ma gdzies dostep, mogę mieć też czereśnie ale kiedyś miałem mieszankę i tylko czereśni nie szło porąbać:)

  • @waldemarsubocz4857
    @waldemarsubocz4857 2 роки тому

    Ja wole pompe zimna uchylam jeszcze okna zeby sie pomieszczenia wentylowaly Lepiej sie spi w chlodnym

    • @pvguy2879
      @pvguy2879  2 роки тому

      No i fajnie, myślę w dzisiejszych realiach dobra droga ;) mam kolegę o podobnym usposobieniu, sezon motocyklowy chce rozpocząć w lutym.... Ja w kwietniu lub maju ... Co do spania to owszem, ja mam zawsze chłodniej w nocy.

  • @stanisawduda1536
    @stanisawduda1536 11 місяців тому

    Ja też dogrzewam podłogi centralnym

    • @pvguy2879
      @pvguy2879  11 місяців тому

      Ja jeszcze nie, za ciepło na dworze, co prawda mam teraz juz na dole małą klime 3.3kW i na razie jest spoko. Zostaną raptem 3 miesiące zimowe.

  • @tomaszgg2849
    @tomaszgg2849 3 роки тому

    Zrób sobie PC z klimatyzatora i będziesz zadowolony 😊

    • @pvguy2879
      @pvguy2879  3 роки тому

      myślałem o tym, ale dużo rozpierduchy musiałbym poczynić w domu, czas chyba skończyć z kombinowaniem i zostawić jak jest :)

    • @tomaszgg2849
      @tomaszgg2849 3 роки тому

      @@pvguy2879 masz podlogowke więc nie ma problemu i stosunkowo małym kosztem masz tania PC, mam tak zrobione i jestem zadowolony, darmowe ogrzewanie ( mam też instalacje pv)

    • @pvguy2879
      @pvguy2879  3 роки тому +1

      @@tomaszgg2849 musiałbym prowadzić rurki z czynnikiem przez dom bo "kotłownię" miejsce gdzie wszystko się schodzi mam w środku domu i stąd mi się to nie podoba. Może w następnym domu.... ;) Chociaż hydraulik ze mnie taki że nie wiem czy by to dobrze działało.... Wierze że Ci dobrze działa, trochę oglądałem materiałów na ten temat.

    • @Kenny88
      @Kenny88 3 роки тому

      Sąsiad ma coś takiego w piwnicy i to jest dramat dla mnie, bo hałasuje. Ja na 1 piętrze, a to jest pod nim i nie wiem jak on może tak funkcjonować?!

    • @pvguy2879
      @pvguy2879  3 роки тому

      @@Kenny88 ale ma przerobioną klimę czy mówisz o powietrze-powietrze ?

  • @sawekk4489
    @sawekk4489 2 роки тому

    Ty chcesz zjeść ciastko i mieć ciastko

    • @pvguy2879
      @pvguy2879  2 роки тому

      ooo to to to, przypomniałeś mi że mam ciasto jeżynowe :)

  • @informatykainformatyka2860
    @informatykainformatyka2860 3 роки тому +2

    Myślę że kilka tych wad to typowe błędy montażowe.

    • @mafia7763
      @mafia7763 3 роки тому +1

      Raczej sam pomysł na ogrzewanie klimatyzacją jest największym błędem.

  • @waldi4269
    @waldi4269 3 роки тому

    Ten zbiornik waży trochę mniej🥶

  • @tadeuszniespozdzinski8804
    @tadeuszniespozdzinski8804 2 роки тому

    Ale zły pomysł zardzewniejesz..

  • @andrzejgancarz1974
    @andrzejgancarz1974 9 місяців тому

    gosciu 3 blache potrafi lud rosadzic

  • @sawekk4489
    @sawekk4489 2 роки тому

    Tyle kurzu to jeszcze nie widziałem 🧐 chyba nikt nie sprząta w domu

    • @pvguy2879
      @pvguy2879  2 роки тому

      no tak... bo sprzątanie to system binarny :D albo sprzątasz albo nie sprzątasz :D

  • @mafia7763
    @mafia7763 3 роки тому

    Pierwszy i podstawowy błąd: TO NIE JEST POMPA CIEPŁA, tylko parę klimatyzacji podłączonych w jeden obieg.

  • @leszekbartkowski305
    @leszekbartkowski305 3 роки тому +3

    Totalna amatorszczyzna.

  • @specjalista88
    @specjalista88 Рік тому

    Minus bo powietrze filtry ci czyszcza? Strasznie sie rozdrabniasz i mieszasz kolejnosc. Masakra

    • @pvguy2879
      @pvguy2879  Рік тому

      Odnośnie filtrów to minusem nie jest to że czyszczą powietrze, bo to oczywiste, ale to że trzeba o to dbać, czyścić i i poświecać czas taki urok tego typu ogrzewania. Pozdrawiam

    • @specjalista88
      @specjalista88 Рік тому

      @@pvguy2879 Prosze Cie nie przesadzaj.