Jak se žije těm, kteří vědí, co jedí (makrobiotika, vegan) [ČT2 1997]

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 7 вер 2024
  • ČT2 - O lidech v Krkonoších, pro které cesta žaludkem vede nejen k srdci, ale i ke zdraví a štěstí (1997).

КОМЕНТАРІ • 43

  • @lemuryumetonotaiwa3887
    @lemuryumetonotaiwa3887 3 місяці тому +2

    Nadčasové skvělé opravdové, je to stále inspirací

    • @starojda
      @starojda  3 місяці тому

      Presne tak! Diky

  • @NikiHaui
    @NikiHaui 11 років тому +10

    Tito lidé alespoň opravdu žijí... - Doufám, že také tak jednou budu ŽÍT! :)

  • @Roman-ux2ry
    @Roman-ux2ry 4 роки тому +7

    Paní stále žije v Krkonoších a těší se dobrému zdraví, ročník 1928.

    • @starojda
      @starojda  4 роки тому

      Děkuji za zprávu! To je super :)

  • @VitoAndoliniCz
    @VitoAndoliniCz 9 років тому +15

    výborné inspirativní video ! taky se stravuji vegansky a mám výbornou kondičku, léků jsem se ani nedotknul a hodně se mi zlepšila pokožka hlavně v oblasti zad a bolest hlavy taky odezněla ! stačí otevřít mysl novým možnostem a ne hloupě následovat stádo.

    • @DezoCorka007
      @DezoCorka007 7 років тому

      Kondičku? Já jsem prvně četl "kundičku". No fuj!

  • @jaja-a-paja4319
    @jaja-a-paja4319 6 років тому +7

    Lidi z videa na mě přenesli příjemnou energií i úsměv mě dodali. I já jím několik let zdravě a je pravda že nemoci zmizí a člověk se cítí hodně dobře, horší je to se stádem které se tráví jedy a mladí i děti jsou otráveni reklamou, atd...

    • @starojda
      @starojda  6 років тому

      Páni, děkuju za komentář k tomuto videu. Sice je moje TOP zde (protože převzaté a velmi poučné), ale dlouho se tu nikdo nevyjádřil ;)
      A děkuju i za vaší zkušenost a postoj, vnímám to úplně stejně.

  • @tomassoukup4034
    @tomassoukup4034 10 років тому +19

    Televizního cyklu "Jak se žije" si vysoce cením. Trochu mě mrzí, že není plně dostupný v archivu České televize a díly se objevují chaoticky na youtube a jinde. Ještě nedávno jsem byl přesvědčen o tom, kolik by člověk měl sníst živočišných bílkovin apod. - zkrátka dle "nejnovějších" poznatků. Dnes jsou lidi např. vitariálni apod. Když takto není možné žít a strava není plnohodnotná, tak jak je možné že tak lidi žijí a nic jim nechybí ? Jak je možné, že jsou zdraví - kdo by nechtěl být tak fit a v pohodě jako ti lidi v tom videu v jejich věku ? Jak je možné, že to funguje, když by nemělo....? Každopádně video je z roku 97 a zaznělo tam pár myšlenek které jsou naprosto aktuální i dnes - po 17ti letech. Cituji: "Lidi jsou zvyklí svoje problémy hodit na lékaře, ale lidi se musí sami snažit, protože léky jsou úžasně drahý a společnost na to v současný době prostě nemá." Za toto dávám deset z deseti a dodávám, že ani dnes na to nemá a za 17 let na to nebude mít už tuplem a mám vážné pochybnosti o zajištění ve stáří pro dnešní třicátníky. Zdali v té době budou důchody a jaká bude jejich kupní síla........

    • @marketaburgetova6061
      @marketaburgetova6061 4 роки тому

      V drtivé většině každý člověk, který moc neřeší, co jí, a pak najede na speciální stravu, ať už je to veganství, makrobiotika či paleo, tak se mu zlepší zdravotní stav. Tady přeci nejde o to, že by byla makrobiotika tou nejlepší volbou, jde o to, že jako taková vyřazuje průmyslově zpracované potraviny, a už to člověku prospívá. Dokonce i člověk, který si myslí, že jí zdravě, kupuje příliš mnoho potravin, které si může udělat doma, ale nemusí k tomu mít před domem záhonek. Za špatný zdravotní stav nemůže maso, ale většinou ho konzumuje běžná populace, která konzumuje také cukr a průmyslově zpracované potraviny, proto to vypadá, že problém je maso. Makrobiotika a jiné životní styly spočívají v tom, že vyřadíte více či méně kategorií potravin, a tudíž nekombinujete spolu ty, které by se kombinovat neměly. Právě kombinace některých potravin je hlavně to, co způsobuje trávicí obtíže a narušuje mikrobiom. Pokud chce nekdo žít na rostlinné stravě a bude tak šťastný, prosím, ale jsou lidé, kteří se stravují např. paleo a také tvrdí, že se vyléčili a jsou tak spokojeni. Jejich strava je založena na kvalitním mase, naopak jsou zapovězeny luštěniny, obilniny a mléčné produkty. Kolik pokrmů obsahuje vejce a luštěniny nebo maso a mléko dohromady? To jsou právě ty kombinace, které můžou dělat problém, což se v paleu stát nemůže. Plně souhlasím s tím, že hodně lidí až takhle stravu neřeší, mají deset tisíc výmluvy a ještě jim nedošlo, jak hodně nás ovlivňuje to, co jíme. Ale každý jsme jiný, někomu bude vyhovovat veganství někomu zase nízkosacharidová strava. Někdo se nevzdá ani masa ani sacharidů, ale bude si dávat pozor na jejich kombinace. Pokud bude dodržovat pravidlo číslo jedna a jíst jen skutečné potraviny, tak zlepšení přijde vždy, nemusí držet zrovna makrobiotiku ani se vzdát masa. Kvalita především. Ale se vší úctou, vychrtlá jako makrobiotici a vypadat jako smrtka bych nechtěla.

    • @nickname-gp8vm
      @nickname-gp8vm 3 роки тому

      @@marketaburgetova6061 Maso že není špatné? Aha :D

    • @marketaburgetova6061
      @marketaburgetova6061 3 роки тому

      @@nickname-gp8vm Máte zjednodušený pohled na svět. Jezte si, co chcete a co považujete za správné. Žijeme ve svobodné zemi, kde si to naštěstí stále můžeme dovolit. Kdybyste vědomě četl, co jsem napsala, nemohl byste napsat něco tak mimo mísu. Ale v pohodě. Vy si jezte, co chcete a já si budu jíst, co chci. Hlavní je, abychom se oba cítili dobře :).

  • @TheZacek
    @TheZacek 11 років тому +4

    nehonit se za penezma a zit s tim co nam priroda nabizi :-) to co je kolem nas je to bozstvi, ta priroda.
    Super inspirujici video. :-)

  • @chsjasmin4645
    @chsjasmin4645 5 років тому +2

    Moc pěkné video :-) Je hezké vidět, že to není jen moderní - makrobiotika, ale že to praktikují i starší a také to má dobré výsledky.

  • @JarunkaSvobodka
    @JarunkaSvobodka 8 років тому +4

    to je pěkné, inspirující, suprove :-)

  • @JitkaFilova
    @JitkaFilova 11 років тому +3

    Krásné a inspirující video :)

  • @janiczkahell
    @janiczkahell 2 роки тому +1

    Ten konec mi mluví z duše. 🙂 I když já jsem vegan spíš kvůli zvířatům.

  • @filipekkrasny4855
    @filipekkrasny4855 3 роки тому +2

    Systém nechce aby takto člověk žil. Svoji studnu, svoje políčko na jídlo, vlastnoručně postavený dům. Kdo by pracoval na ty lidi na hradě?

    • @starojda
      @starojda  3 роки тому +1

      Bohužel lidí je tolik, že by to takto ideálně ani nešlo.. 😥

  • @szepstain
    @szepstain 7 років тому

    Děkuji

  • @jakubvyskocil7559
    @jakubvyskocil7559 11 років тому +5

    :D:D a takhle ja si visim

  • @vlastimilkoutecky9519
    @vlastimilkoutecky9519 4 роки тому +4

    Nejsmutnější je, kolik je nemocných lidi a pak je vidíte jist ty jedy. Svět je nastavený špatně. Ti lidi mi přijdou jak z jiného světa. Pořád se smějí, nejsou neurotický, jsou takový soustředění. Je vidět že to funguje.

    • @starojda
      @starojda  4 роки тому

      Jojo, souhlasím. Já doufám, že se to časem zlepší. Lidé teď o jídle víc přemýšlí, tak snad to k něčemu bude.

  • @biovila
    @biovila 11 років тому +2

    Neboj, Járo, nikdo ti to nebere... Někdo chce být zdravý, někdo nemocný - v pohodě! :) Dobrou chuť tobě i tvé chytré nevymetené hlavě proplachované pivkem a ZDAR! :))

  • @podcastovytim2209
    @podcastovytim2209 4 роки тому +2

    Kurňa, tak takto to je. To by mal niekto ukázať vedcom a vysvetliť im to.

    • @starojda
      @starojda  4 роки тому

      Adam Weishaupt leckterý vědec už to i celkem ví 😉

  • @erichmenke
    @erichmenke Рік тому +1

    Ak sa naozaj niekto chce zbaviť chorôb,cesta je rastlinná strava. Sám som príkladom už 7rokov.

  • @CPTJarda
    @CPTJarda 4 роки тому +2

    Chápu to dobře, že veškeré zdravotní problémy co lidé ve videu měli, byly způsobeny kvůli tomu, že jedli maso? :D

    • @starojda
      @starojda  4 роки тому +2

      Konečně koment, který se nerozplývá nad lidmi ve videu a myšlenkou zdravé stravy :). Ty mám samozřejmě rád, ale chce to trochu vyvážit.
      Jinak rozhodně ne všichni lidé ve videu - dlouho jsem na něj nekoukal, ale vyloženě o zdravotním stavu tam mluvila jedna nebo dvě paní (a jen jedna vážně, druhá jen vysadila prášky). No a není to kvůli masu, ale spíš obecně o živočišné stravě (za mě je nejhorší mléko) a taky o přírodní a lokální stravě a nějaké harmonii s přírodou, která léčí.

    • @CPTJarda
      @CPTJarda 4 роки тому +2

      @@starojda Jj nejhorší jsou všechny pasterované mléčné výrobky..Já živočisnou stravu jím, ale myslím si že je důležité mít stravu pestrou, tzn. nejíst velké množství toho nebo toho, ale od každého trochu..Jinak jak na tom začátku visí na hrazdě, tak má pravdu v tom kolik dokáže takovej vis na hrazdě vyléčit problémů..Na ukrajině se mi třeba líbí jak se snaží většinu zdravotních problémů léčit přirodní cestou a ne naběhnout do lékarny koupit si 10 léků a doufat že je to vyléčí

  • @Kraty1997
    @Kraty1997 11 років тому

    No hezký ..... ale zase tak moc v palici vymeteno nemám ...Když se jim to líbí tak prosím ale já si teda dopřeju knedlo, vepřo, zelo + pivko na spláchnutí .... :D :D :D Nazdar! :D

  • @petalulu6347
    @petalulu6347 4 роки тому +1

    Nevíte někdo co je to za hudbu v té znělce?

    • @starojda
      @starojda  4 роки тому

      Zkoušel jsem zjistit, ale nepodařilo se. Je to moc stará věc, ještě z dob před internetem :)

    • @petalulu6347
      @petalulu6347 4 роки тому +1

      starojda Ja to nakonec zjistil je to Hana Hegerova - Jinde

  • @leonidas229
    @leonidas229 11 років тому

    uzasne. google dnes bude horiet :D

  • @Kraty1997
    @Kraty1997 11 років тому

    Někdo Vám dovolil mě oslovovat křestním jménem? Navíc mi tykat? Ne! Takže se laskavě chovejte (Nebo chovej když už si tykáme) ;)