Wszystko fajnie, mam radę. przy wyznaczaniu środka pomieszczenia dla lamp w pomieszczeniach kwadratowych i prostokątnych lepiej strzelić sznurem po przekątnej. Oszczędzacie czas na mierzenie. Pozdro dobra robota.
Świetny pokaz i tłumaczenie, wiele prezentacji przejrzałam ale ta jest skutecznie trafiająca do głowy amatorki, ale i wielbicielki remontów. Dobre wyjaśnianie. Dziękuję i życzę dalszych udanych pokazów.
@@MatCzu90 a na co Ci te pomiary ? Nikt ich nie robi po domach prywatnych sama wymiana instalacji z dwu zylowej cienkiej na trzy zylowa z grubego przekroju podnosi poziom bezpieczenstwa znacznie wystarczy tylko polaczenia dobrze poskrecac i tyle , moge sie zalozyc ze starej instalacji nikt nie przegladal do czasu wymiany
@@zino7945 Nie dalej jak miesiąc temu. Dzwoni Pan: Proszę Pana potrzebuje zlecić wykonanie pomiarów instalacji elektrycznej. Obiekt do dom 1rodzinny 15letni i podwójny garaż. W całości ok 150m2. Instalacja już miedziana o właściwych przekrojach etc. Wykonanie jej nie najgorsze choć do dobrych nie zaliczasz. W luźnej rozmowie z Panem podczas prac przy pomiarach okazuje się że musi je przedstawić w PGE jako załącznik o gotowosci instalacji do eksploatacji ponieważ budynek był przez 5 lat nie użytkowany i PGE zdjęło licznik. Ot taki myk. Teraz wykonuje pomiary hal fermiarskich do ubezpieczenia bo również zarzadali takowych. Być może skuszeni kwotą obrotu. Tak czy siak pomiar jest to duposchron wykonawcy, bo jakie dziś przewody są i osprzęt to każdy wie ;)
@@MatCzu90 to moze jak lokal byl nie uzytkowany xlat ale jak obiekt jest uzytkowany caly czas nawet od lat 50 ubieglego wieku to nic nie trzeba wykonywac jedynie wystarczy podokrecac wszelkie polaczenia lub wymienic instalacje bo papierek z pomiarow i tak nic nie da
Dobrze tłumaczysz bez przynudzania. Nagrywajcie więcej filmików z wymiany instalacji w starym budownictwie, zwłaszcza tych z ALU. Miło będzie popatrzeć jak te stare toporne oraz awaryjne instalacje wylatują na rzecz nowych i estetycznych konstrukcji. Pozdrawiam. Piszę jeszcze raz, bo niechcący skasowałem wcześniejszy komentarz
Hej sprawna robota. Wiertlo w betonie spoko sie sprawdza. Miara, poziomica, sznurek traserski - sprawnie i bez napinania. Super. Ps. W betonie, a szczegolnie w stropie, jesli juz ryzykujecie wkuwanie, uzupelniajcie zawsze zaprawą cementową, ewentualne pręty trzeba zabeczeczyć srodkiem przeciw korozji. Trzeba odtworzyc otuline ochronną a zaprawa gipsowa powoduje korozje okolicznego zbrojenia. Pzdr
@@jaon5243 W uproszczeniu chodzi o ph betonu. Jego wysoki poziom powiedzmy uniemożliwia korozję zbrojenia. Pręty są otoczone otuliną ochronną betonu wykonaną w obliczonej grubości zapewniającej ochronę w danych warunkach. Wykonując bruzdę uszkadzasz otulinę, może niektorzy bruzdują nawet w okolicę prętów... Gips i jego wyroby mają ph kwaśne i znacznie przyspieszają proces obiżenia ph betonu, czego efektem jest rozpoczęcie korozji prętow. Korozja, jeśli tylko się rozpocznie postępuje lawinowo ( pręty puchną, otulina się rysuje i proces ulega samonapędzeniu...). Beton jest wytrzymały praktycznie wyłącznie na sciskanie, jeśli średnica zbrojenia, które nadaje konstrukcji odporności na rozciąganie, osiągnie wartość krytyczną - konstrukcja się zawali. Oczywiście sprawa rozciągnie się w czasie ale czy warto z tego powodu niszczyć konstrukcje budynków? Oczywiście jest to również bezprawne... ufffd. pzdr;)
@@djshuen Dziękuję za potwierdzenie, że chemia w elektryce ma znaczenie ;) bo w wielu komentarzach czyta się po co chemia, biologia i fizyka do układania kabli. Ładny przykład potrzeby.
6:13 - przy instalacji trójprzewodowej, z wydzielonym przewodem ochronnym PE (TN-C/S), nie ma przewodu "zerowego". Jest fazowy, neutralny i ochronny. "Zerowy" był w starych, dwuprzewodowych instalacjach bez przewodu ochronnego PE (TN-C albo TT).
Owszem można wytykać pomyłki w słownictwie, ale czy nie wydaje się koledze że jednak większość z branży używa raz slowa "zero" a raz "neutralny". To tak na marginesie.
@@ElektroInstalTV A jest to błąd. Zero to nie neutralny i odwrotnie. Oczywiście nie ma to większego znaczenia, ale jak na człowieka napadnie jakiś "elektryk" i zacznie się czepiać, że na śrubokręt mówi się wkrętak albo na łącznik włącznik, to człowiekowi też się włącza ortodoksja.
Kto chce niech mówi jak ma ochotę. Zawsze można starać sie na maksa używać prawidłowego nazewnictwa ale sądzę ze na tym kanale nie raz będą te nieznaczące pomyłki. Pozdrawiam.
@@ElektroInstalTV Ale i tak to nie ma znaczenia. Grunt, by dobrze robić. Ja piszę nieco sarkastycznie, bo jest wielu "szpecjalistów", co to się określeń czepiać potrafią, a jak przychodzi zrobić na przykład dwa łączniki w układzie schodowym, to już nie są tacy prędcy w pouczaniu.
Ten kanał bedzie zawsze w raczej w luźnym stylu, krótko i na temat. I zawsze będziemy się starac aby było dobrze, solidnie i co najważniejsze bezpiecznie, a nazewnictwo no cóż, na 100% bedziemy czasami sie mylić, nie jesteśmy inżynierami itp ;) to VLOG od elektromonterów.
dobra robota, niezle to wygladalo... chociaz sam uzylbym do włącznika przedodu 5-cio zylowego. zolto-zielony uzywam wylacznie jako przewod ochronny a w przyszlosci moznaby rozdzielic wylacznik pojedynczy na podwojny ;) i do robienia bruzd w betonie moznaby uzyc zwyklej szlifierki z tarcza do betonu ;) oby wiecej tak dobrej roboty
Podczas instalacji przewodów w kontakcie warto zaznaczyć że przewód fazowy powinien iść po lewej stronie a neutralny po prawej. Nie jest to obarczone przepisami można dowolnie, ale przyjęto estetykę przy podpinaniu. Kolejność tez jest ważna bo najpierw chronimy a później montujemy - czyli w myśl tej zasady wpierw instalujemy przewód ochronny ( nie ważne czy jest podpięty przewód do reszty instalacji - to jest dobra praktyka). Ważnym faktem jest to jeśli taką praktykę będziemy stosować to przy montowaniu gniazd w warsztatach piła lub inne sprzęty gdzie jest obrót w maszynie będą w dobrym kierunku obracały się i dlatego to ma zastosowanie. Ile ja się najeździłem po elektrykach którym jest obojętna ta sprawa, a potem sprzęt kręcił nie w tą stronę co trzeba bo sprzęt rozróżniał w którym jego bolców wtyczki ma fazę!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! No i na koniec warto użyć małej poziomicy przy montażu w puszcze by nie wyszło "krzywo" :) Szkoda że Panowie nie powiedzieli, że przed założeniem okienka i opraw należy przeprowadzić pomiary czy wszystko zostało poprawnie skręcone. Trzeba zwrócić szczególną uwagę przy osadzaniu w puszcze, mogą występować naprężenia mechaniczne, które spowodują poluzowanie (skrzenie) lub nawet wypięcie przewodów z kontaktów. Dlatego pomiar jest nieodzowną częścią instalacji. Pozdrawiam, bezpieczeństwo i zdrowie jest najważniejsze.
Powinno tak być, teraz dużo wsuwek - wsuwasz i podłączone. Masz rację, zależy co będzie podłączone jakie urządzenie? Bo niektóre szczególnie grzejniki to wiadomo. Jak jeden użył przedłużacza bo kabel do gniazdka nie sięgał to dobrze że szybko się zorientował bo zaraz przewody by się stopiły. A grzejnik 2kW.
Fajny filmik, chociaż na razie nie znam się na eletryce. Kupiłam mieszkanie do remontu i na sprzedaż. Zanim spotkam się z elektrykiem musze obejrzec kilkadziesiąt filmików, by wiedzieć o co go poprosić :)
Podłącząnie fazy do lewego kontaktu, gdy bolec uziemienia jest u góry, nie jest wymagane żadnymi przepisami. Tak sie tylko przyjęło jako dobra praktyka, aby instalacja była powtarzalna. Jednak obecnie montuje sie dużo wiecej gniazd podwójnych, gdy górne gniazdo jest "do góry nogami" i ma odwrócone kontakty. Wewnątrz gniazda, mostki pomiedzy dolnym a górnym gniazdem są proste, nie skrzyżowane, wiec w górnym gniezdzie, faza połączona jest odwrotnie, po prawej stronie od bolca zamiast po lewej i tego nie da się obejść. Dlatego też żadna norma nie definiuje tego jak należy łaczyć przewody w puszcze do gniazda. Jako ciekawostka, w systemie amerykanskim, gniazda sa robione nieodwrócone, jedno nad drugim i tam podłączenie fazy do kontaktów gniazda jest zdefiniowane przepisami.
Fajny pomysł z wiertłem, ale ja np. nawiercam otwory w lini wiertłem fi12 co 5cm i kuje już samym dłutem z SDS i leci. Zamiast bruzdownicy można szlifierką przejechać i tak samo podkuć, tylko wtedy obowiązkowo odciąg do szlifierki bo inaczej maseczka nawet nie pomoże na pył.
w tym pokoju była instalacja dwużyłowa bo taka pewnie jest w mieszkaniu, jaki zatem sens wymiany jej na trójżyłową jeżeli do mieszkania taka nie dochodzi.
Chciałbym ci zadać pytanie kupiłem sobie lampy solarne i oświetlił m niby budynek takie lampy z OBI reflektorki.. teraz pytanie w jednym miejscu trochę podbitkami zasłania słońce jak odkręcę Solar i zamontuje go wyżej na dachówce i dam metr kabla to ta lampa nie straci tej energii przez to że jest dłuższy przewód i jaki przewód dać w ogóle gruby czy cienki??
Podstawowy błąd w miekszniówce to trasy kablowe w ścianie. W takich mieszkaniach ucieka się w podłogę a co się nie da to w rogach. I prosto od pod podłogi bądź sufitu do wyłączników i wtedy wiem gdzie kabel jest. I od podłogi do gniazdek. A tak jak na filmie to blokada aranżacji pomieszczeń i ogromne ryzyko że kładąc panele kafle szafki czy to tam kto montuje albo strzeli ktoś kabel albo trzeba np iść na kompromisy z montażem np telewizora. Trasy kablowe chowane w podłodze niwelują ten problem praktycznie to zera. Analogicznie można też zrobić z sufitem. Tak samo z każda inną instalacją czy to etehernet nagonienie i każde inne medium. A w tym wykonaniu niestety już robimy właścicielowi problem bo reszta ekipy może strzelić w 10 a raczej w 3 bo tyle żył w kablu. I o ile na świeżo jeszcze może się uda to po 10 latach ekipa od TV czy innego ustrojstwa znajdzie tak położoną instalację.
@@ElektroInstalTV Wiem, wiem, tylko za czasów mojego dzieciństwa nikt się nie przejmował takim sprawami że dziecko nie dostanie się do włącznika. I jakoś ja i miliony innych dzieci wtedy dawaliśmy radę gasić i włączać światło. A nie było to tak dawno temu (ja rocznik 86). Świat się zmienia i teraz widać że dzieci są bardziej "obsługowe" niż kiedyś.
Witam mam pytanie posiadam starą instalacje 2 żyłową moje pytanie mam pojedynczy włącznik świateł a potrzebuję podłonczyć wentylator łazienkowy czy da radę by kupić podwójny włącznik zamienić z pojedynczym i wpiąc do niego wentylator?wentylator załanczany sznurkiem ale chce mieć zabezpieczenie na włącznik czy mogę jakoś to ugryźć wiem wiem instalację wymienić nie da rady.
Cześć, mam pewną zagryzkę, ciągnę nową instalację elektryczną ale jednoczenie będzie ciągnięta też instancja centralnego ogrzewania i mam sytuacje taką, że rury z wodą będą szły w ścianie ok, 5 cm od podłogą i muszę te kable elektryczne pociągnąć nieco wyżej, i tu mi się nasuwa kilka pytań na które mam problem najeździć jednoznaczną odpowiedz: - czy kable elektryczne i instalację wodną mogę prowadzić w jednej bruździe, czyli kable nad instalacją wodną - czy jest określona jakaś odległość instalacji wodnej od elektrycznej - czy kable muszą być dodatkowo w peszlu w przypadku bliskiej odległości od instalacji wodnej. Dzięki.
Bardzo ważną rzec tu chłopy robią a mianowicie, gruntują przewody i ścianę! To brak gruntu powoduje później ślad przewodu widoczny na pomalowanej ścianie.
Zle Zrobili Bo Powinni Tynk Połozyc Przed Zamontowaniem Gniazdka Elektryczne Umnie W Domu Na Wsi To Robili Naiperw Regipsy Na Suficie Ledami Potem Nowe Kable Połozyli Do Kontaktów i Odrazu Zaczeli Tynk Kłasc i Szlifowali Sciany A Potem Dopiero Malowali Anie Jak u Nich Ze Gniazdko Zamontowali Bez Połozonej Tynku i Szlifowanie Scian Malowanie Co To Za Fachowcy Takich Odrazu Z Domu Bym Wyjebał i Nie Zapłacił Za Remont
Nie rozumiem, dlaczego łączyć z instalacją dwużyłową skoro wszystkie przewody zostały zastosowane trzyżylowe ? Na filmie pokazany jest tylko jeden pokój co nie oznacza że nie została wymieniona instalacja w całym mieszkaniu. Pozdrawiam
@@ElektroInstalTV Dobrze przyjmijmy taką sytułację że wymieniasz instalację tylko w jednym pokóju a stara instalacją jest 2 żyłowa to przewód żółtozielony podłączysz do zera np. w starym gniazdku ??
@@rafalk3060 wtedy wymieniany obwód aż od TM, tam instalujemy zabezpieczebie RCD ale tylko na obwody nowe trzyżyłowe a pozostala instalacja dwużyłowa działa na zerowaniu w gwiazdach. Należy jednak dążyć do wymiane całościowej. A konkretnie odpowiadając na Twoje zapytanie, to jeśli bierzesz zasilanie z gniazda starej instalacji to zerowanie wykonaj w miejscu włączenia tego trzyżyłowego przewodu.
Dlaczego prowadzicie przewody w bruzdach poziomych w ścianie do gniazdek zamiast zrobić bruzdę w jastrychu, ulozyc w niej przewod w peszlu a potem tylko 30 cm do góry przewodem do gniazdka? Tym bardziej ze podloga będzie wymieniana ?
Zastanawiam się, czy bruzdy nie były za duże i za głębokie w stosunku do normy, która szczególnie w poziomie jest bardzo rygorystyczna. Absolutnie się nie wymądrzam, tylko czytałem zapisy tej normy przed remontem który też chcę zrobić i wychodzi, że praktycznie nie da się bruzdować :( Jakie Panowie mają doświadczenia w praktyce? Ps. chodzi oczywiście o osłabianie konstrukcji ścian przez bruzdowanie.
Jak to jak. Pan zamawia. Przyjeżdżają robią jak chcą. Nikt się nie przejmuje czy beton można bruzdować czy nie. Potem wychodzą. Problemy mogą się pojawić po latach. Nikt wtedy nie będzie pamiętał kto i co robił ..... Jak coś to w wielkiej płycie instalację tylko w podłodze. Posadzka jest wylewana na właściwy strop ..... A bruzdy nacinane w pionie jak coś. A i sufitu to nie bruzdujemy 😅
to odwieczny problem,że bruzduja niezgodnie z normą i czasem na zbyt głębokich dołach i na zbyt duzych wysokościach. Masz rację,że sa normy i to jest ściśne okreslone co do ściany, jej grubości i długości bruzdy i głębokości. Wszystko jest dobrze po takim "jakimś bruzdowaniu" az do awarii i pęknięc w murze i jak wchodzi prokurator, bo sprawa trafia do sadu i wtedy....wykonawca sie nie wypłaci...Słuszna jest Twoja uwaga w tej materii.
5:54 Ta "zgodnie z przyjęta zasada", że przewód fazowy daje się w lewe przyłącze gniada - jest nijak nie umocowany ani w prawie ani w normach dotyczących instalacji elektrycznych. To samo dotyczy uziemiania punktu rozdziału PEN na PE i N. Jakiś "elektstryk" to wymyślił i pokutuje to po "elektrykach". To ma takie samo umocowanie prawne, jak zasada, że na parowóz pierwszy wchodzi mechanik, a dopiero za nim pomocnik i palacz.
Tak nas nauczono, tak każde gniazdo jest podłączane we wszystkich instalacjach nowych mieszkań deweloperskich. Wiec jeśli to sie przyjęło, to tak stosujemy. Rozumiem ze kolega uważa to za błąd?...
@@ElektroInstalTV Nie, nie o to chodzi, absolutnie. Chodzi o to, że wielu "elektryków" krzyczy, że podłączanie fazy z lewej jest "nakazane". Ale żaden nie potrafi podać podstawy prawnej. Bo jej nie ma. O to chodzi tylko.
Zgadza Się, nie ma. Dlatego nikt z nas nie krzyczał tylko jest powiedziane ze zgodnie z tym co sie przyjęło. Dajmy na przykład gniazdo podwójne zwykłe, jedno gniazdo będzie miało odwrotnie układ i jakoś nic się nie dzieje prawda? ;)
Kilka razy, w różnych mieszkaniach spotkałem się z tym, że kable są widoczne w którym miejscu są położone. Tzn. wygląda to jakby ciemniejsza linia biegnąca w miejscu położenia kabli na ścianach. Czy jest ktoś kto wytłumaczy mi dlaczego tak się dzieje? Czy to wina za płytko wykutego rowka pod kable lub jego brak, za cienkiego tynku, niskiej jakości kabli (np. izolacji) lub może innego powodu. Najbardziej widoczne jest to w ciepłe dni. Jestem na etapie budowy własnego domu i chciałbym uniknąć takiego błędu.
Kabel zakryty najczęściej albo gipsem albo gładzią za płytko. Rzadko zdarza się aby izolacja w kablu była na tyle goowniana bo by nie przeszła pomiaru rezystancji.
@@maciekk640 Jesteś inżynierem, czy po prostu myślisz, przy okazji wymyślając bzdety? Czy ja się pytam o ściany nieznośne, interesują mnie nośne z żelbetonu. Czytaj ze zrozumieniem, a pomysły zostaw dla siebie, co innego jeden otwór, co innego bruzda przez całe długości i szerokości ściany
Wiercenie z koronka z udarem w betonie konczy sie po 4 razach zepsuciem koronki ,stopy nagrzewane na koronke odpadaja przy uderzeniu udaru z zetknieciem ze zbrojeniem lub twardym kruszywem dobranoc
@@ElektroInstalTV wiem że wersji go pro było kilka a której używacie? Zależy mi właśnie aby nagrywając z czoła zoom był taki jak z naszych oczu :) wtedy mamy 2 wolne ręce do kręcenia :) czy ta kamera ma gwint aby umocować ja na statywie ?
@@InstalatorTVK ja mam GoPro black 7, zoom jest cyfrowy i można go ustawić w ustawieniach. Są dostępne mocowania na standardowy gwint fotograficzny pozwalający na montaż kamerki na statywie 😉
Ma ktoś patent na zdjęcie adaptera SDS z koronki? W młocie SDS-MAX czy SDS-PLUS nie ma lewych obrotów i jest problem z odseparowaniem tych dwóch elementów bez zniszczenia. Koronka jest zużyta, więc może być zniszczona w tym przypadku, ale sam uchwyt lepiej odzyskać.
Jaki przewód został wykorzystany ? Czemu nie usuwaliście starego przewodu ? Nie sprawdzaliście co to za dziura w ścianie w której sprawdzaliście głębokość/wysokość
Skoro kucie i dziury mogliście kable puścić w genach. Zawsze jak zajdzie potrzeba jest możliwość wymiany bez kucia a tak to lipa. Ogólnie dobra robota.
wszystko fajnie pieknie ale z ogólnie przyjętymi zasadami zawsze podłączamy aparat kolejno: Uziemienie (żółto zielony) nastepnie neutralny 0 (niebieski) a na końcu dopiero fazy jesli jest wiecej niz jedna czyli (Brązowy,czarny i szary) Dlaczego ? Żeby wyrobic sobie taki nawyk podłączania poniewaz jesli przyjdzie nam kiedyś coś podłączać pod napiecięciem i z przezwyczajenia zaczniemy od Fazy tak jak kolega nam tu pokazał to urządzenie niestety może tego nie przetrwać np. jakas lampa za kilka tysi zacznie migać i tyle po imprezie. Pozdro dla Elektrykow niedlugo to bedzie gatunek na wyginieciu , a bez prądu nawet Youtuba sobie nie odpalicie żeby zobaczyć jak To sie robi :****
Na filmie widać jak jest świeżo malowane ile może zająć taki kawałek? 5 minut Max A już od razu zaklejane na mokry grunt nakładamy??? Chyba trzeba czekać ponad godzinę chyba że to jakiś ultra szybko schnący niczym w nasz nowy dom...
heja, jak wiercisz gniazdo z wietrłem polecam naznaczyc, a potem zdjac te wiertło bo czasem jak sie zafasoli to przez 30min kurwica łapie i go nie wyciągniesz. A poza tym zajebisty kontent yt subik like pozdro
Można wynająć, koszt niewielki ale dużo noszenia, wnoszenia na piętro żeby zrobić 1,5metra bruzdy. Dysponujemy swoją bruzdownicą wraz z odkurzaczem lecz tu celowo było pokazane że bez tych udogodnień da się to wykonać szybko ładnie i przyjemnie. Podłogi zabezpieczamy jeśli jest to konieczne, tutaj nie było i jest to powiedziane w filmie.;) Pozdrawiam
Cześć, mam pytanie. Czy w mieszkaniu instalacja ułożona natynkowo w kanałach kablowych (korytkach) musi być wykonana z zachowaniem odległości (od sufitu 30cm, podłogi 30cm, ościeżnic okien i drzwi 15cm)? Pytam ponieważ z pewnych przyczyn nie pasuje mi wykonywanie bruzd. Pozdrawiam.
odległości od sufitu, podłogi i ościeżnic są zachowywane w instalacjach podtynkowych dlatego, żeby w razie wykonywania jakichkolwiek prac związanych z kłuciem lub wierceniem być świadomym tego, że może tam znajdować się jakiś przewód. W instalacjach natynkowych taki problem nie występuje, bo wszystko masz na wierzchu. W instalacji natykowej musisz uważać na dobranie odpowiedniego rozmiaru kanału do przekroju i ilości prowadzonych przewodów. Mam nadzieję, że pomogłem.
Ja do remontu kupiłem Boschhammer nieduża mlotowiertarke świetnie się sprawdza. Zarówno do kucia jak i wiercenia. Wykucie otworu pod rozdzielnie w czerwonej cegle 120 letniej zajęło mi około 30 min. Otwór wielkości 40x40x30 cm także polecam bo i cena była dobra. Później mogę dopisać konkretny model.
@@ElektroInstalTV też uważam że są dobre, zwłaszcza do starych instalacji z alu ze względu na mały osprzęt mieszczący się w starych małych puszkach. Nie wiem czemu wiele osób mówi że są kiepskie. Pamiętam, że przed Bingo popularne były Elda Dominat. Bliźniaczy osprzęt i ale miały kwadratowy kształt.
Ten osprzęt został wycofany z produkcji w styczniu 2019 😃 był trudny w montażu, nie podobały mi się, z takich monobloków to wole dużo lepsze Ospel Kier, Akcent, oraz Simon Akord
Elda w jakimś czasie została wykupiona przez schneidera, a schneider w 2018 zaplanował wycofanie serii bingo ze wzgledów na to że odchodzi trend stosowania serii monoblokowych, i schneider w swojej ofercie ma monoblokową serie Leona, lub bardzo tanią serię Asfora która jest ramkowa (przeważnie do łączników i gniazdek jest w komplecie ramka), na pewno gniazda podwojne serii schneidera są produkowane w fabryce Eldy, i są już ulepszonej konstrukcji w przeciwieństwie do Bingo. Natomiast ja za młodego jak zaczynałem stosowałem serie Ospel Akcent i Simon Akord, Bingo nigdy nie miałem chęci montować, chyba jak już bingo wymieniałem na Akcenty i Akordy, bo klienci się skarżyli że często bingo wyrywało się.
@@arkadiusztabaowicz-swirzyn8376 na ogół zostaje pod tynkiem, żadko kiedy inwestor chce aby zdemontować z pod tynku stare kable, wiaze się to później z pracami naprawczymi a budowlańcy się cenią;)
Witam chodzę do szkoły dla elektrykow klasa zawodowa czy mógł bym się dowiedzieć co mi się przyda np jakieś wzory czy tego typu zeczy do pracy jako elektryk
Witaj. W szkole nauczysz się teori (O ile się przyłożysz na kursach;)). Praktykę najlepiej tak jak my, od razu do prywaciarza na praktyki i uczysz się właśnie na takich mieszkaniach albo większych budowach. Wszystko przed Tobą, trzymaj się. Pozdro
@@ElektroInstalTV no właśnie mam problem bo ani praktyk nie mam ani żadnych prac w pracowniach tylko teoria a jak rozmawiałem z facetem od praktyk to dopiero na 3 roku czyli końcowym 🤣
To szczerze powiem dziwna ta zasadnicza zawodowa. My z Pawłem mieliśmy na każdym roku praktyki 3 dni w tygodniu i tak całe 3lata ;). To już co prawda było jakiś czas temu, ale nie sądziłem że teraz nie chcą szkolić fachowców
@@ElektroInstalTV znaczy też twierdzę że trochę to dziwne bo nawet mam ojca z zawodu szklarza i też miał np 2-3 dni w tygodniu praktyk a reszta nauka a teraz nic chociaż by dali jeden dzień dziwna szkoła moim zdaniem i co tygodniowe zmiany planów mamy żeby tylko było lepiej
mam pytanko. Kupiłem spawarke 400V. producent wymaga wtyczki 5b. ja w swoim warsztacie posiadam starą instalacje z gniazdami 4b. Dom jak i ta instalacja nie posiada uziemienia. Człowiek który sprzedaje spawarke twierdzi że musi być koniecznie wtyczka 5b. w instrukcji spawarki przy zasilaniu widnieje: 400V + N w innych zaś samo 400V i te niby można podpiąć na wtyczce 4b. Pytanie czy moge podłączyć spawarke pod swoją instalacje i gniazda 4b ? jeśli tak to w jaki sposób ? omijać uziemienie ? mostkować z PE z N ? Prosze o rozsądną rade.
Zawsze warto sobie zrobić w warsztacie kilka gniazd w układzie tn-s z przewodem ochronnym i zabezpieczyć roznicowką dołożyć nowe gniazdo 400V 5p i rcd typ A. Praca w takim warsztacie bedzie bezpieczniejsza. Koszt materiału 300 zł drugie 300 na elektryka roboty na pół dnia
@@tajan1989 u mnie od lat z tego co mówił ojciec, nie ma uziemienia. Jest tylko faza i neutral. W gniazdach 4b neutral szedł do grubego bolca PE, w gniazdach 5b neutral dawany jest w miejsce jego przeznaczenia czyli N, natomiast ochronnego PE sie woogle nie podłącza i od 26 lat nikomu sie krzywda nie stała i wszystkie urządzenia śmigają. Może dlatego że zasady BHP nie kuleją aż tak bardzo jak u większości majsterkowiczów czy nawet poważniejszych osób... Największy problem natomiast mam ze słabą siecią... 170-195 w gniazdku jednofazowym. rzadko kiedy 220V. Energetyka nic z tym nie robi. Ja znajduje sie na końcu lini, przede mną 29 agregatów chłodniczych... jak to sie wszystko włączy... to mikrofala, czajnik, czy nawet wentylator w domu w upalne dni ledwie daje rade ;p
Cześć, kanały są w wielu płytach betonowych (to taka konstrukcja) nieraz są zatkane. Faza z lewej patrząc na front gniazda (nie bardzo się ma to do gniazda podwójnego, bo w jednym będzie i tak odwrotnie). Dlaczego uważasz że bruzdy za płytkie? Na przewodzie jest około 5-8mm tynku.
Akurat parkiet widzę dębowy i jest on w dobrym stanie, wystarczyłoby go tylko profesjonalnie wycyklinować apotem pociągnąć prawdziwym lakierem. Jeśli właściciel zerwał go, to zrobił najgłupszą rzecz pod Słońcem.
Wielu już widziałem takich mądrych co zrywają dębowy albo bukowy parkiet żeby położyć g... warte panele papierowe . Wystarczyło by wyszlifiwać polakierować i podłoga na pokolenia takie podłogi to skarb.
@@MrOprawca1978tez uwielbiam stare parkiety, jednak jeżeli stary był układany na subit to niestety siła wyższa w imię zdrowia. A na nowy parkiet już może po prostu nie starczyło, tylko na papierowy "parkiet". Dobrze ze na instalacje choć wydal pare groszy. Pozdrawiam
Też adaptowalem poddasze i pociągnąłem z rozdzielni jeden przewód 3x4 mm2 zabezpieczony 25A. Dopiero u góry zrobiłem sobie mniejsza rozdzielnie skąd wychodza przewody na dwa pokoje i garaż. Pokoje mam oświetlenie na jednym a gniazda na drugim zabezpieczeniu. Do tego jest osobny bezpiecznik do gniazda suszarki na bieliznę i osobny na garaż.
Ale rzeznia :) Jak jak byś u mnie robił takie bruzdy to by mi cały tynk spadł. Co byś mi wtedy powiedział ? Ze to nie Twoja wina ? A o szlifierce kątowej zakładam ze słyszałeś ? Pamiętajcie jakość zawsze w cenie a nie wszyscy chcą tylko szybko szybko i na odpier__l.
Chłopaki jestem bardzo szczęśliwy że trafiłem na Wasz kanał. Robota super. Mam 2 pytanka.... jaki model koronki i jak to jest z kuciem w wielkiej płycie żelbet. Można czy nie można? Ja zmierzam poprowadzić swoje przewody w podłodze no ale gniazda jednak te 30cm nad podłogą będą
@@ElektroInstalTV tak właśnie myślałem. W żelbecie z bardzo delikatnym umiarem bo przecież i tak przewody będą pod tynkiem. Samych udanych montaży i pozdrawiam :)
@@debumcykcyk jak sie kierownik budowy dowie o spawaniu zbrojenia to bedziecie mieli... wpierdziel, no chyba za zatrudnicie dobrego spawacza ale to taniej bedzie bednarkę po obwodzie w fundament włożyć
idealny film jak nie robić instalacji. chłopaki ogarnijcie sie, tak to sie robiło w sredniwieczu. Kable to sie kładzie w trasy kablowe, a nie pod tynk. pod tynk jest peszel (tzw rurka instalacyjna)
Następnym razem proszę zapoznać się z innymi komentarzami oraz ich odpowiedziami, Pana komentarz w tym momencie jest duplikatem niepotrzebnym. A tak na marginesie, wyraźnie w filmie jest ze celowo pokazany jest inny sposób, czy naprawde na YT trzeba sie chwalić wszytskich co sie ma? Bruzdownica jest Bosch i co z tago jak nie każdy kowalski taki sprzęt posiada... Pozdrawiam
Pogotowie Elektryczne 7 dni w tygodniu. Przywracanie zasilania Naprawa i montaż instalacji Modernizacja oświetlenia Darmowy dojazd na terenie Gdańska, Sopotu i Gdyni tel.784 724 725 Oraz zapraszam na moją stronę www.elektryk-naprawy.pl/
Witam Chciałem się zapytać jaki typ instalacji zastosować w piwnicy przy wymianie przewodów. Natynkowy czy podtynkowy albo w rurkach(lub peszelu) drutem DY 2,5mm2.
Wszystko fajnie, mam radę. przy wyznaczaniu środka pomieszczenia dla lamp w pomieszczeniach kwadratowych i prostokątnych lepiej strzelić sznurem po przekątnej. Oszczędzacie czas na mierzenie. Pozdro dobra robota.
No naprawdę super pomocny film w którym nic nie widac gdzie co idzie😂
Świetny pokaz i tłumaczenie, wiele prezentacji przejrzałam ale ta jest skutecznie trafiająca do głowy amatorki, ale i wielbicielki remontów. Dobre wyjaśnianie. Dziękuję i życzę dalszych udanych pokazów.
Dobra robota, którą można wykonać samemu właśnie dzięki takim wspaniałym ludziom jak Wy! Dzielmy się wiedzą...
Wykonać samemu owszem można, lecz kto wykona pomiary?
@@MatCzu90 a na co Ci te pomiary ? Nikt ich nie robi po domach prywatnych sama wymiana instalacji z dwu zylowej cienkiej na trzy zylowa z grubego przekroju podnosi poziom bezpieczenstwa znacznie wystarczy tylko polaczenia dobrze poskrecac i tyle , moge sie zalozyc ze starej instalacji nikt nie przegladal do czasu wymiany
@@zino7945 Nie dalej jak miesiąc temu. Dzwoni Pan: Proszę Pana potrzebuje zlecić wykonanie pomiarów instalacji elektrycznej. Obiekt do dom 1rodzinny 15letni i podwójny garaż. W całości ok 150m2. Instalacja już miedziana o właściwych przekrojach etc. Wykonanie jej nie najgorsze choć do dobrych nie zaliczasz. W luźnej rozmowie z Panem podczas prac przy pomiarach okazuje się że musi je przedstawić w PGE jako załącznik o gotowosci instalacji do eksploatacji ponieważ budynek był przez 5 lat nie użytkowany i PGE zdjęło licznik. Ot taki myk. Teraz wykonuje pomiary hal fermiarskich do ubezpieczenia bo również zarzadali takowych. Być może skuszeni kwotą obrotu. Tak czy siak pomiar jest to duposchron wykonawcy, bo jakie dziś przewody są i osprzęt to każdy wie ;)
@@MatCzu90 to moze jak lokal byl nie uzytkowany xlat ale jak obiekt jest uzytkowany caly czas nawet od lat 50 ubieglego wieku to nic nie trzeba wykonywac jedynie wystarczy podokrecac wszelkie polaczenia lub wymienic instalacje bo papierek z pomiarow i tak nic nie da
Jak będzie pożar albo kogoś zabije orąd, to zapytasz się wtedy ubezpieczyciela albo prokuratora na co mu pomiary.
Dobrze tłumaczysz bez przynudzania. Nagrywajcie więcej filmików z wymiany instalacji w starym budownictwie, zwłaszcza tych z ALU. Miło będzie popatrzeć jak te stare toporne oraz awaryjne instalacje wylatują na rzecz nowych i estetycznych konstrukcji. Pozdrawiam. Piszę jeszcze raz, bo niechcący skasowałem wcześniejszy komentarz
Nie wieżę że ktoś zerwał ten parkiet, piękna dębina, taka sama miałem i po cyklinowaniu wyszlo pięknie
Hej sprawna robota. Wiertlo w betonie spoko sie sprawdza. Miara, poziomica, sznurek traserski - sprawnie i bez napinania. Super. Ps. W betonie, a szczegolnie w stropie, jesli juz ryzykujecie wkuwanie, uzupelniajcie zawsze zaprawą cementową, ewentualne pręty trzeba zabeczeczyć srodkiem przeciw korozji. Trzeba odtworzyc otuline ochronną a zaprawa gipsowa powoduje korozje okolicznego zbrojenia. Pzdr
Dzięki za podpowiedź;)
Powiedz dlaczego powoduje , będzie to pełna podpowiedź
@@jaon5243 W uproszczeniu chodzi o ph betonu. Jego wysoki poziom powiedzmy uniemożliwia korozję zbrojenia. Pręty są otoczone otuliną ochronną betonu wykonaną w obliczonej grubości zapewniającej ochronę w danych warunkach. Wykonując bruzdę uszkadzasz otulinę, może niektorzy bruzdują nawet w okolicę prętów... Gips i jego wyroby mają ph kwaśne i znacznie przyspieszają proces obiżenia ph betonu, czego efektem jest rozpoczęcie korozji prętow. Korozja, jeśli tylko się rozpocznie postępuje lawinowo ( pręty puchną, otulina się rysuje i proces ulega samonapędzeniu...). Beton jest wytrzymały praktycznie wyłącznie na sciskanie, jeśli średnica zbrojenia, które nadaje konstrukcji odporności na rozciąganie, osiągnie wartość krytyczną - konstrukcja się zawali. Oczywiście sprawa rozciągnie się w czasie ale czy warto z tego powodu niszczyć konstrukcje budynków? Oczywiście jest to również bezprawne... ufffd. pzdr;)
@@djshuen Dziękuję za potwierdzenie, że chemia w elektryce ma znaczenie ;) bo w wielu komentarzach czyta się po co chemia, biologia i fizyka do układania kabli. Ładny przykład potrzeby.
@@djshuen Czy zatem lepiej stosować inne masy np szybki beton niż typowy gips ?
6:13 - przy instalacji trójprzewodowej, z wydzielonym przewodem ochronnym PE (TN-C/S), nie ma przewodu "zerowego". Jest fazowy, neutralny i ochronny. "Zerowy" był w starych, dwuprzewodowych instalacjach bez przewodu ochronnego PE (TN-C albo TT).
Owszem można wytykać pomyłki w słownictwie, ale czy nie wydaje się koledze że jednak większość z branży używa raz slowa "zero" a raz "neutralny". To tak na marginesie.
@@ElektroInstalTV A jest to błąd. Zero to nie neutralny i odwrotnie. Oczywiście nie ma to większego znaczenia, ale jak na człowieka napadnie jakiś "elektryk" i zacznie się czepiać, że na śrubokręt mówi się wkrętak albo na łącznik włącznik, to człowiekowi też się włącza ortodoksja.
Kto chce niech mówi jak ma ochotę. Zawsze można starać sie na maksa używać prawidłowego nazewnictwa ale sądzę ze na tym kanale nie raz będą te nieznaczące pomyłki. Pozdrawiam.
@@ElektroInstalTV Ale i tak to nie ma znaczenia. Grunt, by dobrze robić. Ja piszę nieco sarkastycznie, bo jest wielu "szpecjalistów", co to się określeń czepiać potrafią, a jak przychodzi zrobić na przykład dwa łączniki w układzie schodowym, to już nie są tacy prędcy w pouczaniu.
Ten kanał bedzie zawsze w raczej w luźnym stylu, krótko i na temat. I zawsze będziemy się starac aby było dobrze, solidnie i co najważniejsze bezpiecznie, a nazewnictwo no cóż, na 100% bedziemy czasami sie mylić, nie jesteśmy inżynierami itp ;) to VLOG od elektromonterów.
Super, bardzo przydatne.
Miałam problem z wymianą puszki w mieszkaniu z PRL, filmik bardzo pomocny.
dobra robota, niezle to wygladalo... chociaz sam uzylbym do włącznika przedodu 5-cio zylowego. zolto-zielony uzywam wylacznie jako przewod ochronny a w przyszlosci moznaby rozdzielic wylacznik pojedynczy na podwojny ;) i do robienia bruzd w betonie moznaby uzyc zwyklej szlifierki z tarcza do betonu ;) oby wiecej tak dobrej roboty
Ktoś tu zapomniał o zdjęciu płaszcza ochronnego i potem już nie pokazano jak trzeba się było z nim szarpać po montażu puszki 😉
Za pomocą jakiego ściągacz ściągasz białą izolację. Bo ja ściągam białą izolację przed osadzeniem puszki . Jak zwykle profesjonalne.
Białą izolację ściągamy albo nożem monterskim albo ściągaczem bocznym. Dzięki pozdro
Super. Dobre ujęcia.
Tak jak kolega wcześniej pisał jak byście pokazali połączenia instalacji było by Git
Okey niedługo będzie ;) dzieki za komentarz i pozdrawiam
Podczas instalacji przewodów w kontakcie warto zaznaczyć że przewód fazowy powinien iść po lewej stronie a neutralny po prawej. Nie jest to obarczone przepisami można dowolnie, ale przyjęto estetykę przy podpinaniu. Kolejność tez jest ważna bo najpierw chronimy a później montujemy - czyli w myśl tej zasady wpierw instalujemy przewód ochronny ( nie ważne czy jest podpięty przewód do reszty instalacji - to jest dobra praktyka). Ważnym faktem jest to jeśli taką praktykę będziemy stosować to przy montowaniu gniazd w warsztatach piła lub inne sprzęty gdzie jest obrót w maszynie będą w dobrym kierunku obracały się i dlatego to ma zastosowanie. Ile ja się najeździłem po elektrykach którym jest obojętna ta sprawa, a potem sprzęt kręcił nie w tą stronę co trzeba bo sprzęt rozróżniał w którym jego bolców wtyczki ma fazę!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
No i na koniec warto użyć małej poziomicy przy montażu w puszcze by nie wyszło "krzywo" :)
Szkoda że Panowie nie powiedzieli, że przed założeniem okienka i opraw należy przeprowadzić pomiary czy wszystko zostało poprawnie skręcone. Trzeba zwrócić szczególną uwagę przy osadzaniu w puszcze, mogą występować naprężenia mechaniczne, które spowodują poluzowanie (skrzenie) lub nawet wypięcie przewodów z kontaktów. Dlatego pomiar jest nieodzowną częścią instalacji.
Pozdrawiam, bezpieczeństwo i zdrowie jest najważniejsze.
Powinno tak być, teraz dużo wsuwek - wsuwasz i podłączone. Masz rację, zależy co będzie podłączone jakie urządzenie? Bo niektóre szczególnie grzejniki to wiadomo. Jak jeden użył przedłużacza bo kabel do gniazdka nie sięgał to dobrze że szybko się zorientował bo zaraz przewody by się stopiły. A grzejnik 2kW.
Fajny filmik, chociaż na razie nie znam się na eletryce. Kupiłam mieszkanie do remontu i na sprzedaż. Zanim spotkam się z elektrykiem musze obejrzec kilkadziesiąt filmików, by wiedzieć o co go poprosić :)
O litość
Podłącząnie fazy do lewego kontaktu, gdy bolec uziemienia jest u góry, nie jest wymagane żadnymi przepisami.
Tak sie tylko przyjęło jako dobra praktyka, aby instalacja była powtarzalna.
Jednak obecnie montuje sie dużo wiecej gniazd podwójnych, gdy górne gniazdo jest "do góry nogami" i ma odwrócone kontakty. Wewnątrz gniazda, mostki pomiedzy dolnym a górnym gniazdem są proste, nie skrzyżowane, wiec w górnym gniezdzie, faza połączona jest odwrotnie, po prawej stronie od bolca zamiast po lewej i tego nie da się obejść.
Dlatego też żadna norma nie definiuje tego jak należy łaczyć przewody w puszcze do gniazda.
Jako ciekawostka, w systemie amerykanskim, gniazda sa robione nieodwrócone, jedno nad drugim i tam podłączenie fazy do kontaktów gniazda jest zdefiniowane przepisami.
Fajny pomysł z wiertłem, ale ja np. nawiercam otwory w lini wiertłem fi12 co 5cm i kuje już samym dłutem z SDS i leci. Zamiast bruzdownicy można szlifierką przejechać i tak samo podkuć, tylko wtedy obowiązkowo odciąg do szlifierki bo inaczej maseczka nawet nie pomoże na pył.
Fajnie wytłumaczone ❤
Bardzo fajny film dzięki😊😊
Biorę się za oglądanie łapka w górę już poszła
Dzięki i pozdrawiamy
Super dzieki👍
niektórzy mówią że układanie przewodów na ścianie to łatwa robota. Ja bym tego nie powiedział.
w tym pokoju była instalacja dwużyłowa bo taka pewnie jest w mieszkaniu, jaki zatem sens wymiany jej na trójżyłową jeżeli do mieszkania taka nie dochodzi.
Do tablicy w mieszkaniu dochodzi WLZ z osobną żyłą PE więc jak najbardziej było warto wymienić część instalacji.
Chciałbym ci zadać pytanie kupiłem sobie lampy solarne i oświetlił m niby budynek takie lampy z OBI reflektorki.. teraz pytanie w jednym miejscu trochę podbitkami zasłania słońce jak odkręcę Solar i zamontuje go wyżej na dachówce i dam metr kabla to ta lampa nie straci tej energii przez to że jest dłuższy przewód i jaki przewód dać w ogóle gruby czy cienki??
Ciekawy film, ale mam pytanie: dlaczego używacie podkładu muzycznego identycznego jak @mario budowlaniec?
Muzyka jest z bazy audio UA-cam studio i korzysta z niej każdy twórca na YT. Jest to muzyka nie objęta prawami autorskimi.
7:16 i zaraz przyjdzie gość od szpachlowania i wszystko wyrozkręca😜
Gdy ktoś kupuję nowe mieszkanie w stanie deweloperskim to też trzeba rozkręcać
Podstawowy błąd w miekszniówce to trasy kablowe w ścianie. W takich mieszkaniach ucieka się w podłogę a co się nie da to w rogach. I prosto od pod podłogi bądź sufitu do wyłączników i wtedy wiem gdzie kabel jest. I od podłogi do gniazdek. A tak jak na filmie to blokada aranżacji pomieszczeń i ogromne ryzyko że kładąc panele kafle szafki czy to tam kto montuje albo strzeli ktoś kabel albo trzeba np iść na kompromisy z montażem np telewizora. Trasy kablowe chowane w podłodze niwelują ten problem praktycznie to zera. Analogicznie można też zrobić z sufitem. Tak samo z każda inną instalacją czy to etehernet nagonienie i każde inne medium. A w tym wykonaniu niestety już robimy właścicielowi problem bo reszta ekipy może strzelić w 10 a raczej w 3 bo tyle żył w kablu. I o ile na świeżo jeszcze może się uda to po 10 latach ekipa od TV czy innego ustrojstwa znajdzie tak położoną instalację.
to samo ryzyko awarii , ponadto nie chcę chodzić po kablach i być ciągle pod wpływem oddziaływania pól elektromagnetycznych
Czy jest jakaś metoda na przeciąganie instalacji między stropami w ścianie?
wszystko fajnie, tylko włącznik na wysokości 1,20m? Normalnie montuje się na wysokości 1,40-150m. Co tam karły mieszkaj w tym domu.
A mało to razy instalowało się łączniki na 90cm od podłogi 😃😁 hehe
@@ElektroInstalTV Wiem, wiem, tylko za czasów mojego dzieciństwa nikt się nie przejmował takim sprawami że dziecko nie dostanie się do włącznika. I jakoś ja i miliony innych dzieci wtedy dawaliśmy radę gasić i włączać światło. A nie było to tak dawno temu (ja rocznik 86). Świat się zmienia i teraz widać że dzieci są bardziej "obsługowe" niż kiedyś.
Witam mam pytanie posiadam starą instalacje 2 żyłową moje pytanie mam pojedynczy włącznik świateł a potrzebuję podłonczyć wentylator łazienkowy czy da radę by kupić podwójny włącznik zamienić z pojedynczym i wpiąc do niego wentylator?wentylator załanczany sznurkiem ale chce mieć zabezpieczenie na włącznik czy mogę jakoś to ugryźć wiem wiem instalację wymienić nie da rady.
Czy aby bruzdy są wystarczająco głębokie? By kable się schowały na pewno tak ale pewnie po pomalowani będzie widać ślad po bruzdzie.
Kurka Panie...
a Mario Budowlaniec, wie, że jest tu jego muzyczka???
ps jak na ten materiał trafiłem, to myślałem że jestem bu Mario
Podkład muzyczny jest ogólno dostępny w bazie UA-cam Studio.
Czy tylko ja przy tej muzyce czyje się jak bym oglądał mariobudowlanva
jaki kabel byl uzyty ?
Bardzo przystępny film.
Cześć, mam pewną zagryzkę, ciągnę nową instalację elektryczną ale jednoczenie będzie ciągnięta też instancja centralnego ogrzewania i mam sytuacje taką, że rury z wodą będą szły w ścianie ok, 5 cm od podłogą i muszę te kable elektryczne pociągnąć nieco wyżej, i tu mi się nasuwa kilka pytań na które mam problem najeździć jednoznaczną odpowiedz:
- czy kable elektryczne i instalację wodną mogę prowadzić w jednej bruździe, czyli kable nad instalacją wodną
- czy jest określona jakaś odległość instalacji wodnej od elektrycznej
- czy kable muszą być dodatkowo w peszlu w przypadku bliskiej odległości od instalacji wodnej.
Dzięki.
Bardzo ważną rzec tu chłopy robią a mianowicie, gruntują przewody i ścianę! To brak gruntu powoduje później ślad przewodu widoczny na pomalowanej ścianie.
Cenna uwaga. Właśnie zastanawiałam się co źle zrobiłam.
Pewnie zbyt płytko położyłaś przewód
Zle Zrobili Bo Powinni Tynk Połozyc Przed Zamontowaniem Gniazdka Elektryczne Umnie W Domu Na Wsi To Robili Naiperw Regipsy Na Suficie Ledami Potem Nowe Kable Połozyli Do Kontaktów i Odrazu Zaczeli Tynk Kłasc i Szlifowali Sciany A Potem Dopiero Malowali Anie Jak u Nich Ze Gniazdko Zamontowali Bez Połozonej Tynku i Szlifowanie Scian Malowanie Co To Za Fachowcy Takich Odrazu Z Domu Bym Wyjebał i Nie Zapłacił Za Remont
@@marekhh146Przecież gniazdka i łączniki przed tynkowaniem wystarczy popuścić lub zdemontować
@@marekhh146 ponadto powiedział że to gniazdko tymczasowe które ma być ewentualnie do pomiarów, trzeba słuchać filmu
Jak teraz połączyć przewód ochronny ze starą instalacją 2 zyłową rozumem ze chłopacy pociągną nowe przewody do starego gniazdka lub rozdzielnicy ????
Nie rozumiem, dlaczego łączyć z instalacją dwużyłową skoro wszystkie przewody zostały zastosowane trzyżylowe ? Na filmie pokazany jest tylko jeden pokój co nie oznacza że nie została wymieniona instalacja w całym mieszkaniu. Pozdrawiam
@@ElektroInstalTV Dobrze przyjmijmy taką sytułację że wymieniasz instalację tylko w jednym pokóju a stara instalacją jest 2 żyłowa to przewód żółtozielony podłączysz do zera np. w starym gniazdku ??
@@rafalk3060 wtedy wymieniany obwód aż od TM, tam instalujemy zabezpieczebie RCD ale tylko na obwody nowe trzyżyłowe a pozostala instalacja dwużyłowa działa na zerowaniu w gwiazdach. Należy jednak dążyć do wymiane całościowej. A konkretnie odpowiadając na Twoje zapytanie, to jeśli bierzesz zasilanie z gniazda starej instalacji to zerowanie wykonaj w miejscu włączenia tego trzyżyłowego przewodu.
No brawo. W końcu jakiś elektryk nie podłącza uziemienia.😂
Czemu w Polsce nie w peszlu
Witaj. Muszę wymienić instalacyjne w starym domu jest aluminium i puszki. Proponujesz robić puszki czy robić bezpuszkowo?
Fajnie i rzeczowo. Dobra robota chłopaki! Pozdrawiam
fajny kanał :) dobra robota Pozdrawiam
Dlaczego prowadzicie przewody w bruzdach poziomych w ścianie do gniazdek zamiast zrobić bruzdę w jastrychu, ulozyc w niej przewod w peszlu a potem tylko 30 cm do góry przewodem do gniazdka? Tym bardziej ze podloga będzie wymieniana ?
Zastanawiam się, czy bruzdy nie były za duże i za głębokie w stosunku do normy, która szczególnie w poziomie jest bardzo rygorystyczna. Absolutnie się nie wymądrzam, tylko czytałem zapisy tej normy przed remontem który też chcę zrobić i wychodzi, że praktycznie nie da się bruzdować :( Jakie Panowie mają doświadczenia w praktyce?
Ps. chodzi oczywiście o osłabianie konstrukcji ścian przez bruzdowanie.
Jak to jak. Pan zamawia. Przyjeżdżają robią jak chcą. Nikt się nie przejmuje czy beton można bruzdować czy nie. Potem wychodzą. Problemy mogą się pojawić po latach. Nikt wtedy nie będzie pamiętał kto i co robił ..... Jak coś to w wielkiej płycie instalację tylko w podłodze. Posadzka jest wylewana na właściwy strop ..... A bruzdy nacinane w pionie jak coś. A i sufitu to nie bruzdujemy 😅
to odwieczny problem,że bruzduja niezgodnie z normą i czasem na zbyt głębokich dołach i na zbyt duzych wysokościach. Masz rację,że sa normy i to jest ściśne okreslone co do ściany, jej grubości i długości bruzdy i głębokości. Wszystko jest dobrze po takim "jakimś bruzdowaniu" az do awarii i pęknięc w murze i jak wchodzi prokurator, bo sprawa trafia do sadu i wtedy....wykonawca sie nie wypłaci...Słuszna jest Twoja uwaga w tej materii.
Koronką się wierci z udarem czy bez?
5:54 Ta "zgodnie z przyjęta zasada", że przewód fazowy daje się w lewe przyłącze gniada - jest nijak nie umocowany ani w prawie ani w normach dotyczących instalacji elektrycznych. To samo dotyczy uziemiania punktu rozdziału PEN na PE i N. Jakiś "elektstryk" to wymyślił i pokutuje to po "elektrykach". To ma takie samo umocowanie prawne, jak zasada, że na parowóz pierwszy wchodzi mechanik, a dopiero za nim pomocnik i palacz.
Tak nas nauczono, tak każde gniazdo jest podłączane we wszystkich instalacjach nowych mieszkań deweloperskich. Wiec jeśli to sie przyjęło, to tak stosujemy. Rozumiem ze kolega uważa to za błąd?...
@@ElektroInstalTV Nie, nie o to chodzi, absolutnie. Chodzi o to, że wielu "elektryków" krzyczy, że podłączanie fazy z lewej jest "nakazane". Ale żaden nie potrafi podać podstawy prawnej. Bo jej nie ma. O to chodzi tylko.
Zgadza Się, nie ma. Dlatego nikt z nas nie krzyczał tylko jest powiedziane ze zgodnie z tym co sie przyjęło. Dajmy na przykład gniazdo podwójne zwykłe, jedno gniazdo będzie miało odwrotnie układ i jakoś nic się nie dzieje prawda? ;)
@@ElektroInstalTV No pewnie , że nic. Ale jak jakiś "elekstryk" połączy fazę na bolec, to już może.
Nie no to już dałeś przykład totalnej fuszerki i to mega niebezpiecznej. Oby takich majstrów było jak najmniej.
Kilka razy, w różnych mieszkaniach spotkałem się z tym, że kable są widoczne w którym miejscu są położone. Tzn. wygląda to jakby ciemniejsza linia biegnąca w miejscu położenia kabli na ścianach. Czy jest ktoś kto wytłumaczy mi dlaczego tak się dzieje? Czy to wina za płytko wykutego rowka pod kable lub jego brak, za cienkiego tynku, niskiej jakości kabli (np. izolacji) lub może innego powodu. Najbardziej widoczne jest to w ciepłe dni. Jestem na etapie budowy własnego domu i chciałbym uniknąć takiego błędu.
Brak zagruntowania bruzdy
Kabel zakryty najczęściej albo gipsem albo gładzią za płytko. Rzadko zdarza się aby izolacja w kablu była na tyle goowniana bo by nie przeszła pomiaru rezystancji.
Czy jest tu jakiś inżynier budownictwa, bo mam pytanie, czy można robić bruzdy w nośnych ścianach żelbetonowych w bloku?
Ściany żelbetowe nie koniecznie są nośne. A po drugie myślę że skoro można wyciąć otwór na wentylację np. fi 200 to co to taka bruzda na dwa cm😉
@@maciekk640 Jesteś inżynierem, czy po prostu myślisz, przy okazji wymyślając bzdety? Czy ja się pytam o ściany nieznośne, interesują mnie nośne z żelbetonu. Czytaj ze zrozumieniem, a pomysły zostaw dla siebie, co innego jeden otwór, co innego bruzda przez całe długości i szerokości ściany
Wszystko OK tylko po co montować gniazda skóra za chwilę ściany będą robione i wszystko trzeba będzie poodkręcać.
Wiercenie z koronka z udarem w betonie konczy sie po 4 razach zepsuciem koronki ,stopy nagrzewane na koronke odpadaja przy uderzeniu udaru z zetknieciem ze zbrojeniem lub twardym kruszywem dobranoc
Dobra Robta :)
Cześc, mogę spytać co to za zestaw do nagrywania z mocowaniem na głowę ? Szukam czego takiego do nagrywania w terenie, pozdrawiam
Cześć, kamerka sportowa GoPro + uchwyt na głowę.
@@ElektroInstalTV wiem że wersji go pro było kilka a której używacie? Zależy mi właśnie aby nagrywając z czoła zoom był taki jak z naszych oczu :) wtedy mamy 2 wolne ręce do kręcenia :) czy ta kamera ma gwint aby umocować ja na statywie ?
@@InstalatorTVK ja mam GoPro black 7, zoom jest cyfrowy i można go ustawić w ustawieniach. Są dostępne mocowania na standardowy gwint fotograficzny pozwalający na montaż kamerki na statywie 😉
Ma ktoś patent na zdjęcie adaptera SDS z koronki? W młocie SDS-MAX czy SDS-PLUS nie ma lewych obrotów i jest problem z odseparowaniem tych dwóch elementów bez zniszczenia. Koronka jest zużyta, więc może być zniszczona w tym przypadku, ale sam uchwyt lepiej odzyskać.
Rozumiem ,ze ścianami zajmie się ktoś inny , później :)
Jaki przewód został wykorzystany ?
Czemu nie usuwaliście starego przewodu ?
Nie sprawdzaliście co to za dziura w ścianie w której sprawdzaliście głębokość/wysokość
Sprawdziliśmy, jest info w filmie że jest to kanał w ścianie betonowej, nie jest to wentylacja!
@@ElektroInstalTV w jakim celu takie kanały mogą być - zostały.
@@micha6902 oszczędność betonu, latwosc transportu elementow
Warto jednak używać odkurzacza w trakcie wiercenia
Skoro kucie i dziury mogliście kable puścić w genach. Zawsze jak zajdzie potrzeba jest możliwość wymiany bez kucia a tak to lipa. Ogólnie dobra robota.
wszystko fajnie pieknie ale z ogólnie przyjętymi zasadami zawsze podłączamy aparat kolejno: Uziemienie (żółto zielony) nastepnie neutralny 0 (niebieski) a na końcu dopiero fazy jesli jest wiecej niz jedna czyli (Brązowy,czarny i szary) Dlaczego ? Żeby wyrobic sobie taki nawyk podłączania poniewaz jesli przyjdzie nam kiedyś coś podłączać pod napiecięciem i z przezwyczajenia zaczniemy od Fazy tak jak kolega nam tu pokazał to urządzenie niestety może tego nie przetrwać np. jakas lampa za kilka tysi zacznie migać i tyle po imprezie. Pozdro dla Elektrykow niedlugo to bedzie gatunek na wyginieciu , a bez prądu nawet Youtuba sobie nie odpalicie żeby zobaczyć jak To sie robi :****
Na filmie widać jak jest świeżo malowane ile może zająć taki kawałek? 5 minut Max A już od razu zaklejane na mokry grunt nakładamy??? Chyba trzeba czekać ponad godzinę chyba że to jakiś ultra szybko schnący niczym w nasz nowy dom...
Są grunty z szybkim czasem schnięcia, to żadna nowość.
heja, jak wiercisz gniazdo z wietrłem polecam naznaczyc, a potem zdjac te wiertło bo czasem jak sie zafasoli to przez 30min kurwica łapie i go nie wyciągniesz. A poza tym zajebisty kontent yt subik like pozdro
Dzięki i pozdr.
Dzień dobry! Czym to gruntujecie? Wszedłem na stronę obi i jest 500 środków do wyboru. Atlas uni grunt bedzie ok?
Witaj, tak będzie to dobry wybór
Bruzdowanicę można wynająć na jedną dobę z odkurzaczem, zaczynamy od zabezpieczenia podłoża no chyba, że podłoga do zerwania
Można wynająć, koszt niewielki ale dużo noszenia, wnoszenia na piętro żeby zrobić 1,5metra bruzdy. Dysponujemy swoją bruzdownicą wraz z odkurzaczem lecz tu celowo było pokazane że bez tych udogodnień da się to wykonać szybko ładnie i przyjemnie. Podłogi zabezpieczamy jeśli jest to konieczne, tutaj nie było i jest to powiedziane w filmie.;) Pozdrawiam
Jata to dokładnie koronka?
Cześć, mam pytanie. Czy w mieszkaniu instalacja ułożona natynkowo w kanałach kablowych (korytkach) musi być wykonana z zachowaniem odległości (od sufitu 30cm, podłogi 30cm, ościeżnic okien i drzwi 15cm)? Pytam ponieważ z pewnych przyczyn nie pasuje mi wykonywanie bruzd. Pozdrawiam.
odległości od sufitu, podłogi i ościeżnic są zachowywane w instalacjach podtynkowych dlatego, żeby w razie wykonywania jakichkolwiek prac związanych z kłuciem lub wierceniem być świadomym tego, że może tam znajdować się jakiś przewód. W instalacjach natynkowych taki problem nie występuje, bo wszystko masz na wierzchu. W instalacji natykowej musisz uważać na dobranie odpowiedniego rozmiaru kanału do przekroju i ilości prowadzonych przewodów. Mam nadzieję, że pomogłem.
w samo sedno @@milicjaobywatelska
Bruzdownicę można wypożyczyć za niewielkie pieniądze ;-)
Pozdrawiam
tam za tarcze liczą a one w żelbecie długo nie żyją, szlifierką kątową też się da bruzdy fajne robić - wystarczy osłone do odciągania dokupić
A jak, w ktorym miejscu skuć, aby wyciągnąć starą instalacje gdy np. kupimy mieszkanie w kamienicy z lat 40 ?
nie trzeba specjalnie jej wykuwac :)
Rozlacz przewody przy gniazdach, przelacznikach i wyjmij rozetki z puszek gornych, wtedy wyciagniesz takie przewody bez problemu.
A po co chcesz ja wyciagac?
@@klonowskimaciek5732 Miedź na zlom, z tego kasa. A za kase co? Wódeczka i w gardziołko!
@@MrOprawca1978 hehe a jak jest stara aluminiowa?
Witam. Jakich modeli konkretnie młotów używacie ? Chce coś kupić i potrzebuje polecenia jakiegoś dobrego sprzętu
Ja do remontu kupiłem Boschhammer nieduża mlotowiertarke świetnie się sprawdza. Zarówno do kucia jak i wiercenia. Wykucie otworu pod rozdzielnie w czerwonej cegle 120 letniej zajęło mi około 30 min. Otwór wielkości 40x40x30 cm także polecam bo i cena była dobra. Później mogę dopisać konkretny model.
Co sądzicie o serii gniazd i łączników Bingo? W mieszkaniu rodziców działają już prawie 20 lat.
Tanie i dobre ;)
@@ElektroInstalTV też uważam że są dobre, zwłaszcza do starych instalacji z alu ze względu na mały osprzęt mieszczący się w starych małych puszkach. Nie wiem czemu wiele osób mówi że są kiepskie. Pamiętam, że przed Bingo popularne były Elda Dominat. Bliźniaczy osprzęt i ale miały kwadratowy kształt.
Ten osprzęt został wycofany z produkcji w styczniu 2019 😃 był trudny w montażu, nie podobały mi się, z takich monobloków to wole dużo lepsze Ospel Kier, Akcent, oraz Simon Akord
@@thepafalelgofarel3757 tak trudny w monażu, że 6-klasista go umiał zakładać, czyli ja ;)
Elda w jakimś czasie została wykupiona przez schneidera, a schneider w 2018 zaplanował wycofanie serii bingo ze wzgledów na to że odchodzi trend stosowania serii monoblokowych, i schneider w swojej ofercie ma monoblokową serie Leona, lub bardzo tanią serię Asfora która jest ramkowa (przeważnie do łączników i gniazdek jest w komplecie ramka), na pewno gniazda podwojne serii schneidera są produkowane w fabryce Eldy, i są już ulepszonej konstrukcji w przeciwieństwie do Bingo. Natomiast ja za młodego jak zaczynałem stosowałem serie Ospel Akcent i Simon Akord, Bingo nigdy nie miałem chęci montować, chyba jak już bingo wymieniałem na Akcenty i Akordy, bo klienci się skarżyli że często bingo wyrywało się.
super robota 👍 kontakt tez
Super robota
Dziękuję
Bardzo lubie te simon basic, i wizualnie bardzo mi w oczy wpadają, a co ze starą tam instalacją?
@@arkadiusztabaowicz-swirzyn8376 na ogół zostaje pod tynkiem, żadko kiedy inwestor chce aby zdemontować z pod tynku stare kable, wiaze się to później z pracami naprawczymi a budowlańcy się cenią;)
A została odcięta? Bo widziałem że tam zostało to stare brązowe gniazdo, i tak jeszcze mi było by szkoda montować simon basic jako tymczasowe
Zostala calkowicie odłączona, wykonaliśmy to juz pare dni po nagraniach;)
Witam chodzę do szkoły dla elektrykow klasa zawodowa czy mógł bym się dowiedzieć co mi się przyda np jakieś wzory czy tego typu zeczy do pracy jako elektryk
Witaj. W szkole nauczysz się teori (O ile się przyłożysz na kursach;)). Praktykę najlepiej tak jak my, od razu do prywaciarza na praktyki i uczysz się właśnie na takich mieszkaniach albo większych budowach. Wszystko przed Tobą, trzymaj się. Pozdro
@@ElektroInstalTV no właśnie mam problem bo ani praktyk nie mam ani żadnych prac w pracowniach tylko teoria a jak rozmawiałem z facetem od praktyk to dopiero na 3 roku czyli końcowym 🤣
To szczerze powiem dziwna ta zasadnicza zawodowa. My z Pawłem mieliśmy na każdym roku praktyki 3 dni w tygodniu i tak całe 3lata ;). To już co prawda było jakiś czas temu, ale nie sądziłem że teraz nie chcą szkolić fachowców
@@ElektroInstalTV znaczy też twierdzę że trochę to dziwne bo nawet mam ojca z zawodu szklarza i też miał np 2-3 dni w tygodniu praktyk a reszta nauka a teraz nic chociaż by dali jeden dzień dziwna szkoła moim zdaniem i co tygodniowe zmiany planów mamy żeby tylko było lepiej
A jaka to szkoła? Jakie miasto?
O boziu! Wiekszej amatorki nie widzialem!!!
Co jest źle?
nie lepiej i dokladniej uzyc lasera?
Ja mam nadzieję że oni te kontakty zdjęli przed szpachlowaniem i malowaniem 😂
mam pytanko. Kupiłem spawarke 400V. producent wymaga wtyczki 5b. ja w swoim warsztacie posiadam starą instalacje z gniazdami 4b. Dom jak i ta instalacja nie posiada uziemienia. Człowiek który sprzedaje spawarke twierdzi że musi być koniecznie wtyczka 5b. w instrukcji spawarki przy zasilaniu widnieje: 400V + N w innych zaś samo 400V i te niby można podpiąć na wtyczce 4b. Pytanie czy moge podłączyć spawarke pod swoją instalacje i gniazda 4b ? jeśli tak to w jaki sposób ? omijać uziemienie ? mostkować z PE z N ? Prosze o rozsądną rade.
Zawsze warto sobie zrobić w warsztacie kilka gniazd w układzie tn-s z przewodem ochronnym i zabezpieczyć roznicowką dołożyć nowe gniazdo 400V 5p i rcd typ A.
Praca w takim warsztacie bedzie bezpieczniejsza.
Koszt materiału 300 zł drugie 300 na elektryka roboty na pół dnia
@@tajan1989 u mnie od lat z tego co mówił ojciec, nie ma uziemienia. Jest tylko faza i neutral. W gniazdach 4b neutral szedł do grubego bolca PE, w gniazdach 5b neutral dawany jest w miejsce jego przeznaczenia czyli N, natomiast ochronnego PE sie woogle nie podłącza i od 26 lat nikomu sie krzywda nie stała i wszystkie urządzenia śmigają. Może dlatego że zasady BHP nie kuleją aż tak bardzo jak u większości majsterkowiczów czy nawet poważniejszych osób... Największy problem natomiast mam ze słabą siecią... 170-195 w gniazdku jednofazowym. rzadko kiedy 220V. Energetyka nic z tym nie robi. Ja znajduje sie na końcu lini, przede mną 29 agregatów chłodniczych... jak to sie wszystko włączy... to mikrofala, czajnik, czy nawet wentylator w domu w upalne dni ledwie daje rade ;p
Po co lomu był taki kanał w ścianie? Nie za płytkie te bruzdy? Faza z lewej, oczywiście, ale z której strony patrząc?
Cześć, kanały są w wielu płytach betonowych (to taka konstrukcja) nieraz są zatkane.
Faza z lewej patrząc na front gniazda (nie bardzo się ma to do gniazda podwójnego, bo w jednym będzie i tak odwrotnie).
Dlaczego uważasz że bruzdy za płytkie? Na przewodzie jest około 5-8mm tynku.
@@ElektroInstalTV w podwójnym będzie odwrotnie? Bruzda na filmie wydaje sie płytka. W rzeczywistości może być inaczej.
Jeżeli jest gniazdo podwójne z uziemieniem to górne gniazdo po odwrócenia wtyczki fazę mamy z prawej w tym właśnie wtyku;).
@@ElektroInstalTV chyba że kupi się gniazdo że skośnym mostkiem 🙂
@@przemysawretkowski7782 dokładnie tak.
Akurat parkiet widzę dębowy i jest on w dobrym stanie, wystarczyłoby go tylko profesjonalnie wycyklinować apotem pociągnąć prawdziwym lakierem. Jeśli właściciel zerwał go, to zrobił najgłupszą rzecz pod Słońcem.
Z tego co wiem to położył panele.
@@ElektroInstalTV Zbrodnia.
@ziomal2004 Totalna głupota.
Wielu już widziałem takich mądrych co zrywają dębowy albo bukowy parkiet żeby położyć g... warte panele papierowe . Wystarczyło by wyszlifiwać polakierować i podłoga na pokolenia takie podłogi to skarb.
@@MrOprawca1978tez uwielbiam stare parkiety, jednak jeżeli stary był układany na subit to niestety siła wyższa w imię zdrowia. A na nowy parkiet już może po prostu nie starczyło, tylko na papierowy "parkiet". Dobrze ze na instalacje choć wydal pare groszy. Pozdrawiam
Ooo właśnie
a jak zamontowac ospel
Dlaczego w Polsce faza jest przesunięta w lewo? Wszędzie indziej faza jest przełączana w prawo?!?
Po co montować plastikowe ramki jak i tak zaraz będą ściągnięte do gładzi i malowania
Żeby w kamerze ładnie wyglądało. A tak na serio, takie życzenie klienta ponieważ dalsze prace miały się zacząć o wiele później.
Jak zaczynałem 40 lat temu wszystko musiało iść 30 cm od podłogi.
Mozna tak dwa pokoje na.jedynym kablu zasilającym ?
Tak.
Wszystko mozna, to klient decyduje.
Nie. Najlepiej robić każde pomieszczenie na oddzielnych obwodach i zabezpieczeniach. Minimum 2 zabezpieczenia na pokój (światło i prąd).
Też adaptowalem poddasze i pociągnąłem z rozdzielni jeden przewód 3x4 mm2 zabezpieczony 25A. Dopiero u góry zrobiłem sobie mniejsza rozdzielnie skąd wychodza przewody na dwa pokoje i garaż. Pokoje mam oświetlenie na jednym a gniazda na drugim zabezpieczeniu. Do tego jest osobny bezpiecznik do gniazda suszarki na bieliznę i osobny na garaż.
@ziomal2004 Jak to po co ?
Chciałbyś żeby jedna spalona żarówka wysadzała światło w całym domu ?
Ale rzeznia :) Jak jak byś u mnie robił takie bruzdy to by mi cały tynk spadł. Co byś mi wtedy powiedział ? Ze to nie Twoja wina ? A o szlifierce kątowej zakładam ze słyszałeś ?
Pamiętajcie jakość zawsze w cenie a nie wszyscy chcą tylko szybko szybko i na odpier__l.
Moglibyście inną muzykę na podkład wybrać, a nie kopiować (plagiatować) z kanału Mario Budowlańca.
Chłopaki jestem bardzo szczęśliwy że trafiłem na Wasz kanał. Robota super. Mam 2 pytanka.... jaki model koronki i jak to jest z kuciem w wielkiej płycie żelbet. Można czy nie można? Ja zmierzam poprowadzić swoje przewody w podłodze no ale gniazda jednak te 30cm nad podłogą będą
Cześć, koronka to Makita, modelu nie pamiętam. W betonie możesz podkuwać ale nie zbyt wiele, niedopuszczalne jest pozbywać się zbrojenia.
@@ElektroInstalTV tak właśnie myślałem. W żelbecie z bardzo delikatnym umiarem bo przecież i tak przewody będą pod tynkiem. Samych udanych montaży i pozdrawiam :)
Robota wporządku, ale nie Pokazaliście najważniejszego-podłączenia w rozdzielnicy.
Odcinek z montażem rozdzielni jest już w czasie realizacji;)
To fajnie,sporo ludzi nie zna układów sieci a to podstawa przy takiej pracy,Wrzucajcie więcej filmików bo dobrze się Was ogląda, pzdr.
Postaramy sie, dziekuje za dobre slowa , to najlepsza motywacja do działania;)
Szczęście że u nas jest tnc :) pospawa się zbrojenie i umienienie poniżej 10 Ohm :)
@@debumcykcyk jak sie kierownik budowy dowie o spawaniu zbrojenia to bedziecie mieli... wpierdziel, no chyba za zatrudnicie dobrego spawacza ale to taniej bedzie bednarkę po obwodzie w fundament włożyć
zdravé chlapce. vezměte diamantovou korunu do práce. Strooreza simple nestačí. Jaký je důvod pro to, že sestup podél zdi jde, a ne přímo z vedení?
idealny film jak nie robić instalacji. chłopaki ogarnijcie sie, tak to sie robiło w sredniwieczu. Kable to sie kładzie w trasy kablowe, a nie pod tynk. pod tynk jest peszel (tzw rurka instalacyjna)
1:20 no taa maska i okulary podstawa xDD
I jeszcze prezerwatywa!
przy kuciu obowiązkowa.
@@MrOprawca1978 i stanik
@@pomidortv797 i zasmażka!
@@MrOprawca1978 co ty gadasz
1:40 polecam bruzdownice, nawet tymi tanimi chińczykami pójdzie 100 razy szybciej.
Następnym razem proszę zapoznać się z innymi komentarzami oraz ich odpowiedziami, Pana komentarz w tym momencie jest duplikatem niepotrzebnym. A tak na marginesie, wyraźnie w filmie jest ze celowo pokazany jest inny sposób, czy naprawde na YT trzeba sie chwalić wszytskich co sie ma? Bruzdownica jest Bosch i co z tago jak nie każdy kowalski taki sprzęt posiada... Pozdrawiam
@@ElektroInstalTV To trzeba Kowalskiemu pokazać, i sobie kupi. Ktoś tam gdzieś pytał o to jaki model obieraczek, ja też zapytam.
@@THEashbeck sprawdze i odpisze, teraz z głowy nie pamiętam (króger) jakoś tak.
👍👍👍👍👍
Pogotowie Elektryczne 7 dni w tygodniu.
Przywracanie zasilania
Naprawa i montaż instalacji
Modernizacja oświetlenia
Darmowy dojazd na terenie Gdańska, Sopotu i Gdyni
tel.784 724 725
Oraz zapraszam na moją stronę www.elektryk-naprawy.pl/
Ja tam daje podwójne gniazdko. No ale jak klient tak chciał
Tu 15cm, tam 20cm. To nie ma jakiś przepisów gdzie kable mają być instalowane? 😱
Danke
Biały montaż przed wykonczeniem scian
Jaki biały montaż? Pan chyba ogląda filmy bez dźwięku a może problemy ze słuchem? Wyraźnie powiedziane jest że osprzęt na czas remontu!!!
Witam
Chciałem się zapytać jaki typ instalacji zastosować w piwnicy przy wymianie przewodów. Natynkowy czy podtynkowy albo w rurkach(lub peszelu) drutem DY 2,5mm2.
W piwnicy masz tynki? G-k? Czy może cegłę/beton?
Do gniazd 3x2,5 A do oświetlenia 3(4)x1,5.
W większości tynki.
@@Route-bh9kb proponuje pod tynkiem, zawsze to schowane, bezpiecznie i estetycznie. Jeżeli chcesz uniknąć kucia można zrobić w rurach PCV ;)
YdYp 3x2,5 ?
@@Route-bh9kb tak, do gniazd jednorazowych 16A. A do siły 5x2,5 lub 5x4 (32A)