Komposztálj beltéren ♻️ - Bokashi komposztáló láda │Kreatív Farmer

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 4 лют 2025

КОМЕНТАРІ • 18

  • @agnessimon5399
    @agnessimon5399 9 місяців тому

    Kedves Kreatívfarmer! A műanyag vödörben történő fermentálás során a komposztba és a lecsöpögő lébe bekerül a mikroműanyg. Nem találtam erről sehol információt., sem a német, sem az angolnyelvű oldalakon. Lehet erről valamit tudni? Tisztelettel Ágnes

  • @ThePortilloo
    @ThePortilloo Рік тому

    sziasztok! nekünk nagyjából 1,5 hónapja működik a dolog, de az elmúlt 4-5 napban elkezdett folyamatosan csöpögni a komposztlé. Hiába tekerem bármerre a csapot, nem történik semmi, viszont fél naponta ránézek, és mindig van lé a tálkában, ami ugye büdösödik. Mi lehet a probléma? Elromlott a csap? Tudok ezzel bármit kezdeni úgy, hogy nem ürítem ki az egészet?

  • @KaticaKamraja
    @KaticaKamraja 3 роки тому +1

    A zacskóra rá lehet tenni a komposztáló anyagot,amit nem tudunk kimondani? Kicsit szaga van,nem tudom hogyan tároljam.

    • @kreativfarmer3074
      @kreativfarmer3074  3 роки тому +2

      Szia! Szerintem ne tedd bele a ládába még zacskózva sem, mert nedvességet kaphat és bepenészesedhet. Jól gumizd le a már felbontott startert (fermentált gabonakorpa) és ha kell, tedd bele még egy nagy zárható dobozba. :) Mi szorosan legumizva , egy szekrényben tároljuk, semmi szaga :).

  • @ilonaagnes287
    @ilonaagnes287 Рік тому

    Kedves KreatívFarmer! Èrdekelnek a videóid, érdekesek informatívak ( csak győzzem lajkolni 🙂) De most meglepett ajánlásod, mert úgy tudom, hogy állati eredetű hulladékot nem szabad komposztba tenni!!! Te pedig ezt ajánlod. Akkor most hogy van ez?? Ha tudnál pár szóban mondani erről valamit? Köszönöm.

  • @tamaraborbely2338
    @tamaraborbely2338 3 роки тому +1

    Én mindent úgy csináltam, ahogy a videóban is mutatjátok, sajnos mégis bepenészedett. Már 3-4 alkalommal nekifutottam és mégis. Tudtok adni valami tippet, hogy mit próbáljak meg máshogy?
    Köszönöm előre is!

    • @petervarnai8999
      @petervarnai8999 3 роки тому

      1. Én nagyon erősen szoktam letömöríteni.
      2. A maradékokat a hütőbe szoktuk tárolni egy kb literes dobozba, hogy a lehető legkevesebbet nyitogassuk a bokashit.
      + ami eszembe jutott, hogy a két használat között célszerű alaposan kimosni, akár ecetes vízzel.

    • @SzaSzaesBerci
      @SzaSzaesBerci 3 роки тому +1

      Sokszor a starter eleg gyenge es regi. En nedvesem szoktam raszorni a startert az segit. Esetleg nedvesen adok hozza keves barna cukrot. Ugyelj arra hogy eleve peneszes dolgot ne tegyel bele.

  • @gyongyverbedene216
    @gyongyverbedene216 8 місяців тому

    Kedves Csoport! Tudtommal a kerti komposztálásnál nem lehet főtt ételt, kenyeret használni, a tojáshéjat is porrá darálva, mert egyébként nem porlik el...ezt tapasztalatból mondom. - Nekem 5 kerti komposztálóm van ami nagyon jó földet ad már évek óta. - Akkor miért lehet itt ezeket belerakni? Utána néztem...Általánosan érvényes elv az, hogy a szervetlen anyagok, a vegyszerezett növények és a húsfélék tilosak a komposztáláskor. Hús, csont, állati zsírok és főzött konyhai maradék ne kerüljön a komposztra...tej, a sajt és a vaj komposztálása nem javasolt szintén. A különféle édes és sós péksütemények rendkívül csábítóak az állatok és a kártevők számára, ezért kerüljük a sütemények komposztálását. (forrás: www.praktiker.hu/mi-komposztalhato-es-mi-nem) Köszönöm, ha kapok választ.

    • @norbertkalman194
      @norbertkalman194 2 місяці тому

      Ebbe a komposztálási módszerrel azért lehet megtenni, mert levegőtől elzárt tejsavas fermentálás történik. Olyan mint a kovászos uborka. A csökkent ph miatt nem romlik meg, más baktérium nem fér hozzá.

  • @thebusinessgoat
    @thebusinessgoat 3 роки тому

    A bokashi és a gilisztakomposzt között vacillálunk mi jelenleg. Két dolog ellenszenves nekem a bokashival kapcsolatban. Egyrészről őszintén szólva én drágállom kicsit, másrészről nem tetszik hogy a startert mindig meg kell venni műanyagzacskóban, meg most ez a nejlonos trükk.
    Van itt valaki aki kétfős háztartásban él és bokashit használ? Milyen gyorsan fogy a starter?

    • @kreativfarmer3074
      @kreativfarmer3074  3 роки тому +1

      Kedves Érdeklődő! :)
      A Bokashi komposztálónál a technológiát és a praktikumot kell elsősorban megfizetni. Valóban drágább, mint a saját kézzel készült verziók. Mi december óta használjuk (ketten) és a starter 1/4-e fogyott el eddig. A műanyagzacskós starterrel mi is kompromisszumot kötöttünk, jelenleg kutatjuk ennek az alternatíváját. (Próbálkozunk a jövőben saját erjesztett gabonakorpa készítéssel, erről majd természetesen beszámolunk. :) ) Esetleg külföldről lehet majd utánrendelni, ott már láttam papírzacskós verziót. A "nejlonos trükk" a használati utasításban szerepel és segítni az oxigén nélkül végbemenő bomlást, de ha pl. hűtőben gyűjtitek egy kisebb zárható tálban, akkor sokkal kevesebbszer kell kinyitni a bokashi vödröt és tulajdonképpen nem is kell ezt a módszert alkalmazni. Mi így csináljuk, nejlonzacskó nélkül. :)
      Reméljük tudtunk segíteni. :)

    • @samuelsamu8340
      @samuelsamu8340 3 роки тому +6

      gilisztakomposztot javaslom. Kell hozzá egy nagyobb cserép, 1 lapát föld, 1 pár darab trágyagiliszta. Mehet rá minden, ami növényi: héjak, penészes gyümölcs, rohadt akármi. Virágok szára. 1-2 narancshéjjal, citromhéjjal is megbirkóznak. Érdemes mindent aprítani, tehát nem az egész almát rátenni, hanem vagdadt föl egy kicsit.
      A cserepet egy alátétre állítom 3 db kóláskupakkal, így tuti kicsurog, ha sok a nedvesség. Ami itt kijön, az is komposzttea, lehet hígítva, vagy anélkül locsolni vele.
      A giliszták nyáron (melegben) nagyon aktívak, 1 hónap alatt földdé rágják a hulladékot... Télen persze, ha kint vannak a hidegben, alszanak. Ha fagymentes helyen: kamrában, garázsban van, nem állnak le.
      A földet néha kitermelem, azaz leszedem, ami még darabos, kiválogatom a földből a gilisztákat, és a földet elviszem, a maradékkal újra megrakom a cserepet és visszaköltöztetem a gilisztákat.
      Érdemes a lakáson kívül, (vagy belül de kamrában) tartani, mert a gyümölcsmaradványra azért jönnek a muslicák!

    • @SzaSzaesBerci
      @SzaSzaesBerci 3 роки тому

      A startert egyszer kell megvenni ;) Anaerob mikroorganizmusokkal van tele miket lehet tenyeszteni. Tulajdonkeppen mikor a komposztodat beszorod a starterrel ugyan ez tortenik.

    • @petervarnai8999
      @petervarnai8999 3 роки тому +1

      @@SzaSzaesBerci hu ez érdekes. Mi a folyamata a "tenyésztésnek". Egy picit ki tudod fejteni, hogy te hogy csinálod?

    • @SzaSzaesBerci
      @SzaSzaesBerci 3 роки тому +3

      @@petervarnai8999 Kb mint a kovasz ugy mukodik etetni kell es felezni. Hosszu leirni, lehet raveszem magam es csinalok egy videot :) Viz, buzakorpa, barnacukor es a starter. Ha nincs buzakorpa akkor egyebb szenhidratos orlemeny kukorica dara vagy rizs kicsitt oszetorve. twice.hu/eletmod/hatekony-gyogyital-ami-szabalyozza-a-vercukorszintet-es-az-anyagcseret-igy-a-fogyasban-segit de elso lepesben inkabb a sterter legyen tobb hogy ne a laktozbaci szaporodjon jobban el.