Збереження фертильності у пацієнтів з карциномою ендометрію

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 14 бер 2024
  • Чи є шанс у жінок з виявленою онкопатологією шанс народити здорову дитину?
    Однозначної відповіді не існує. Результат залежить від раціональної стратегії дій мультидисциплінарної команди фахівців- онкологів, репродуктологів, генетиків, радіологів.
    Науковий прорив стався з приходом генетичного тестування (Секвенування нового покаління - NGS). У випадку виявлення певних мутацій генів, що входять до онкологічної панелі з’явилась можливість прогнозувати агресивність перебігу онкологічного захворювання, передбачати можливість рецидиву. Ці знання в свою чергу дали можливість певним категоріям жінок з онкологією проводити програми збереження фертильності, що раніше вважалось небезпечним.
    Рак ендометрію займає 7 місце за частотою виявлення серед жінок 18-39 років. Рівень виживання став високим завдяки вчасному зверненню пацієнтів та здобуткам сучасної онкології.
    Крім того, репродуктологи часто стають першою ланкою у виявленні онкозахворювання або іншої патології.
    Не рідкість, коли приходить на консультацію молода пара, яку нічого не турбує, крім ненастання вагітності. А по факту виявляються серйозні проблеми.
    Як діяти при виявленні раку ендометрію жінкам з нереалізованими репродуктивними планами?
    Стандартний підхід лікування раку ендометрію - це повне видалення матки з матковими трубами і яєчниками.
    Сучасний підхід - провести оцінку репродуктивного потенціалу та проконсультуватися з репродуктологом перед початком лікування, спрямованого на збереження фертильності.
    Вікові обмеження: жінки старшого репродуктивного віку повинні знати про зниження відсотка живонародження при використанні власних ооцитів.
    3-5% випадків раку тіла матки є спадковими.
    Синдром Лінча- спадковий рак, що спричинений дефектами в генах репарації невідповідності ДНК. Поширеність синдрому Лінча в популяції становить від 1 на 600 до 1 на 3000 осіб.
    Наявність синдрому Лінча підвищує пожиттєвий ризик розвитку раку товстої кишки (52-82%), раку ендометрія (25-60%0 та раку яєчників (4-24%).Резистентність до консервативного лікування та резидиви є більш поширеними у цієї групи пацієнток.
    Чинники, що можуть впливати на фертильність у жінок з раком ендометрію:
    - Пацієнтки з надмірною вагою та ожирінням мають нижчу йомовірність настання вагітності
    - Відсутність рецидивів захворюваня корелює з вищою ймовірністю настання вагітності
    - Пацієнтки, які отримували додаткові 3 місяці лікування після двох негативних гістологій мали вищу йомовірність завагітніти, ніж жінки, які не отримували пролонговане лікування.
    Ризики рецидиву раку ендометрію та вагітність
    Рецидив раку ендометрію спостерігається частіше у жінок, яким не вдалося завагітніти.
    Середні терміни появи рецидиву не відрізнялися у жінок, які завагітніли самостійно або за допомогою запліднення ін вітро ( ЗІВ).
    Різні систематичні огляди вказують на важливість застосування допоміжних репродуктивних технологій (ДРТ) ЧИМШВИДШЕ ПІСЛЯ ЛІКУВАННЯ РАКУ ЕНДОМЕТРІЮ МЕТОДОМ ЗБЕРЕЖЕННЯ ФЕРТИЛЬНОСТІ, ЩОБ МІНІМІЗУВАТИ ЧАС ДО ОСТАТОЧНОГО ХІРУРГІЧНОГО ВТРУЧАННЯ ТА ЗВЕСТИ ДО МІНІМУМУ РИЗИК РЕЦИДИВУ.
    Природне зачаття може розглядатися у жінок з хорошим репродуктивним потенціалом протягом певного часу - 6-9 місяців.
    Планування програми ЗІВ
    Тип стимуляції яєчників та протокол ДРТ обираємо з урахуванням особливостей кожної пацієнтки після консультування з мультидисциплінарною командою. На сьогодні не існує чіткої оптимальної тривалості, певного протоколу або визначеної кількості спроб оваріальної стимуляції.
    Як і у випадку з протоколами стимуляції у пацієнток з раком молочної залози, застосування інгібітора ароматази (летрозолу) з гонадотропінами показує додатковий захист при карциномі ендометрію.
    Радикальна операція рекомендується після завершення дітонародження.Видалення яєчників розглядається в індивідуальному порядку.
    Рак та безпліддя не є вироком для сучасних жінок!Головне, вчасна діагностика та консультування з фахівцями.

КОМЕНТАРІ •