Co myślisz o tym temacie? Koniecznie daj znać! 👉 "Olszewski Preset", filtr do zdjęć: www.jonaszolszewski.pl/olszewskipreset 👉 "Kurs Fotografii Ślubnej": www.jonaszolszewski.pl/olszewski-kurs-fotografii-slubnej/
hmm, chyba nie zgodzę się z tym, przynajmniej na moich fotografiach to by nie pasowało. W większości jak bym dał highlights na -100 to byłaby biała plama gdzieś na czole, a czernie na +100 były by takie płytkie. Moim zdaniem lepiej nie używać skrajnych wartości na tych suwakach tylko to wszystko ładnie zgrać z sobą. A i często lecę bardziej w odwrotne wartości highlights w dodatnie wartości a shadows w ujemne. Ale może to tylko ja mam takie odczucia / sposób użycia😅
Hej! Dzięki za komentarz. Być może zapominasz po tym wszystkim (h-100, c+100) dodać po prostu dużo kontrastu, wtedy nie ma tego efektu "płytkości" :) Przykład jest w 4:53 filmu. Czy warto stosować mniej skrajne wartości? Od tego zacząłem, a potem zobaczyłem że idąc na "całość" czyli -100, +100 jest jeszcze lepiej niż na -70, +70 na przykład, ale rozumiem że są etapy :) Co do robienia highlights dodatnie, a czernie ujemne - przestrzegam przed nierobieniem tak w dosłownie całym odcinku, więc z tym nie mogę się już zgodzić w żadnym stopniu 😂 Pozdrawiam!
@@JonaszOlszewski muszę to wypróbować, ale maksymalny zakres dynamiczny raw można uzyskać ustawiając profil - linear, należy go utworzyć w DNG Profile Edytor, pomijamy wtedy krzywą kontrastu profilu, póżniej nakładamy krzywą gamma 1.8 lub 2.2 i krzywa kontrastu, jest to najlepsza znana metoda, propagatorem tej metody jest Mark Metternich.
@@JonaszOlszewski No metoda jest bardziej wyrafinowana raczej do zdjęć krajobrazowych i niewielu ją wypróbuje. Twoja metoda jest na wyciągnięcie suwaków😉, muszę ją koniecznie przetestować. Dzięki 👌
To co opisujesz nie ma nic wspólnego z poszerzeniem zakresu tonalnego. To nadal jest 5 EV. Skrajne ustawienia spłaszczają zdjęcia, pojawiają się szumy, a dodawanie kontrastu sprawia, że zdjęcie są nienaturalne. Zdjęcia takie nie mają dynamiki i plastyczności. Wszystko można, ale z umiarem. Gdyby twoja teoria była słuszna to dlaczego producenci Photoshop wprowadzili suwaki zamiast opcji włącz/wyłącz.
Kompletnie się z tym nie zgadzam, w szczególności kiedy radzisz innym że mają te parametry ustawić do skrajnych pozycji, gdzie sprawiasz że cienie są prawie jaśniejsze od jasnych partii i na odwrót. Poza tym zastanów się dlaczego Adobe tak stworzyło LR że te suwaki działają w dwie strony skoro twierdzisz że tylko jeden ich kierunek jest słuszny i to w skrajnych wartościach. Robisz zdjęcia z lampą, na takich bardzo źle wygląda mocne schodzenie z highlights, zdjęcie zachodu słońca gdzie jest ono w kadrze podobnie, słońce wtedy zamiast tworzyć ładny gradient staje się brzydką plamą z ostrymi krawędziami. Fotografia to gra światła i cienia i w większości wypadków lepiej wygląda nie odsłanianie tych właśnie cieni. Bez urazy ale moim zdaniem takimi radami szkodzisz innym, później ludzie myślą że tylko tak trzeba tego używać
Szanuje Twoje zdanie, choć dopowiem, że używam tych skrajnych pozycji również właśnie przy zdjęciach z lampą oraz przy zachodach słońca (tak w sumie obydwa te przypadki są pokazane nawet na filmie) i ani razu nie odniosłem wrażenia, że zdjęcia wyglądają gorzej. Pozdrawiam!
@@JonaszOlszewski Ja też szanuje Twoje podejście, każdy ma swój styl i każdemu podoba się coś innego, jednak moim zdaniem mówienie że tylko tak trzeba tego narzędzia używać jest za mocne, a tak u Ciebie to wybrzmiało
@@kubakwiatkowski_ Ajj skasował mi się cały komentarz. To postaram się w skrócie. Na moim Instagramie znajdziesz wiele kadrów, gdzie jest silna gra światło-cieniem, bo sam uwielbiam takie kadry - a wciąż na każdym z nich, jest ustawienie -100,+100, więc dla mnie nie ma powiązania między zakresem dynamicznym, a zabiciem gry światło-cienia w fotografii. W filmie wspominam, że czasem te wartości powinny być mniejsze w 4:30 (w domyśle: gdy np. matryca wytwarza przez to artefakty), lub też gdy chcemy coś w cieniach ukryć, co pokazuje w 5:40. Prezentując swój produkt w 5:07 pokazuje też, że uznałem uniwersalne ustawienia dla klientów za -90, +70, bo zdaje sobie sprawę, że nie każda matryca udźwignie -100,+100. Staram się być odpowiedzialny, i nie mówić rzeczy, które mogą zaszkodzić początkującym, i uważam, że ten film nikomu nie zaszkodzi. Ale wiem, że nie każdy się z tym zgodzi :)
@@kubakwiatkowski_ Ja też tak to odebrałem. To moje "sensacyjne".. to dokładnie o to mi chodziło. Generalnie bardzo dobrze się Ciebie słucha. Od samego początku miałem pozytywne odczucia. Fajny pozytywny gość. Ale o tych suwakach jakoś mnie to tak uderzyło.W sensie tak jak pisałem wyżej.. sposób mówienia o tym. A ogólnie to bardzo lubię Twoje filmy. I rzadko cokolwiek komentuję.
Jakieś propozycje na wywoływanie RAFów z Fuji S5Pro, żeby uzyskać jak najwięcej dynamiki? Kupiłem w zeszłym roku i jestem mile zaskoczony zakresem dynamicznym tej matrycy CCD. Trzeba jednak ekspozycję ustawiać na cienie, żeby potem wyciągać ze świateł, a nie z cieni. Daje to mało szumiące cienie i dane ze świateł są odzyskiwane z pikseli R.
Generalnie najwięcej dynamiki jest ustawiając tak, żeby nic nie było przepalone w "highlights", i wyciągać tzw. Cienie:) Co do tego jak to zrobić najszerzej - to technikę pokazałem na filmie, można to wzmocnić jeszcze robiąc to samo na suwakach "biele" i "czernie" ale to może być już za dużo. Pozdrawiam!
Gdyby mi ktoś o tym powiedział "na sucho" bez przykładów, powiedział bym że bredzi. A ja patrzę i nie dowierzam. Niby nic odkrywczego ale zestawienie przed i po - naprawdę zrobiło na mnie wrażenie.
Dzięki za miłe słowa! Dopiero jak się zrobi te porównania i wyrówna na przykład tą jasność i zrówna kontrast to można to dobrze zobaczyć, więc cieszę się, że się to udało :)
Widzę błąd w tytule. Powinno być 90% nie popełnia tego błędu. Osobiście nie znam nikogo, kto źle operowałby suwakami jasności i cieni. Robiłeś jakiś research w tej kwestii?
sorka, ale to jest stawianie fałszywej tezy i budowanie na niej narracji. Osobiście nie znam świadomego fotografa używającego LR lub CR, który tymi suwakami by się w ten sposób nie posługiwał. Robią to nawet bardziej świadomie, bo -100 w światłach i +100 w cieniach, nie zawsze daje dobry efekt
Tak, bo są na bardzo niskiej jasności do nagrań, wtedy ledy migotają dużo mocniej :) Generalnie to jest niewidoczne tylko dzięki kompresji UA-cam, nie wiem czemu akurat w tym momencie to mocniej widać.
Jeżeli to Twój profil na IG, z trochę ponad 1000 obserwujących, to tak - powinien być to szok, bo Twoje zdjęcia mają dokładnie to, o czym mówię w filmie, czyli nie wykorzystują pełni zakresu dynamicznego swojego aparatu :) Mimo uszczypliwego komentarza, pozdrawiam!
@@JonaszOlszewski A co mają ilość obserwujących do HDRów? Kiepski marketing, a zdjęcia o szerokim zakresie dynamicznym to 2 różne historie. Ja rozumiem patent z suwakami ... ale mówienie, że jest to jeden jedyny słuszny sposób na obróbkę, jest lekkim nadużyciem. Myślę, że nie bez powodu część fotografów szuka sposobów jak "popsuć" swoje zdjęcia, a nie jeszcze poszerzać dynamikę. Tzn. oczywiście to też nie jest jedyna słuszna droga. Po prostu kwestia gustu. Jeżeli sposób i ton w jakim się wypowiadasz (sensacyjny) ma właśnie na celu zwiększenie oglądalności to spoko. Na to nie zwróciłem uwagi. Taki trend. Pewnie robi to robotę. Ale jeżeli na serio tak uważasz, że suwak w lewo - suwak w prawo i reszta świata nie istnieje - to mz źle myślisz. Jest to po prostu jedna z metod obróbki. Sam z ciekawości potestuję.
@@pawewolder8265 Nieważne czy się zgadzamy, po prostu się cieszę, że tym razem dyskutujemy bardziej merytorycznie :) Mówiąc o ilości obserwujących, miałem tylko na myśli identyfikację, czy to faktycznie Twoje konto, czy kogoś innego. Nie miałem nic innego na myśli. Wracając do meritum - nie ma tu nic sensacyjnego - nawet jest fragment filmu, że dla niektórych to będzie szok, a dla innych sprawa normalna. I do tych pierwszych jest adresowany film - czyli do ludzi, którzy naprawdę używali tych suwaków, jako dodatkowych suwaków od jasności zdjęcia. Jeśli dla Ciebie to absurd - to dobrze, ale to też znaczy, że film nie był dla Ciebie. Powstał on, bo widzę, że osób, które nie wie dzą do czego służą te suwaki jest przerażająca ilość, i wciąż - uważam, że niekorzystanie z szerokiego zakresu dynamicznego to błąd. Ale z drugiej strony kadrowanie bez trójpodziału też się postrzega jako błąd, a nawet ja to łąmię - wszystko na końcu rozchodzi się o styl i gusta, co nie zmienia faktu, że warto tą kwestię wyjaśnić. Ja osobiście z potencjału zakresu dynamicznego korzystam w pełni, bo to część mojego stylu, ale też jest jakiś powód dla którego każdy nowy aparat walczy o coraz szerszy zakres dynamiczny - bo w domyśle to słuszna droga, a zdjęcia specjalnie "kontrastowe" to po prostu nisza.
@@JonaszOlszewski Myślę, że myślimy podobnie. Poza samym wydźwiękiem, że tak trzeba robić to filmik spoko. I doceniam wkład pracy. DObrze się Ciebie ogląda. Żebyś nie pomyślałem, że jestem jakiś krytkanckim krytykiem haha Podpowiem tylko jedną rzecz. Tzn. podzielę się moimi spostrzeżeniami. Suwaki Highlights i Shadows w LR działają bardzo specyficznie. Ja nie jestem do końca przekonany o tak agresywnym ich stosowaniu, gdyż cierpi na tym jakość zdjęcia w moim odczuciu. Nie wiem czy pracowałeś kiedyś na C1. Mając te dwa programy widać jak LR traktuje zdjęcie przy machaniu suwakiem. W c1 jak zjedziesz highlights to on faktycznie daje odkrywa światła ale bez większej degradacji obrazu. Lr w moim odczuciu działa znacznie gorzej pod tym względem. Światła robią się takie blade i mocno sprane, a co więcej on zahacza o resztę tonów i degraduje przejścia. Z roku na rok jest lepiej ale jednak nie jest to taki silnik jak w C1. -100 i +100 chyba mnie nie przekona. Pobawię się zaraz ale mz po tym jak zjedziesz suwakami to pewnie naprawiasz to krzywymi.
@@pawewolder8265 Rozumiem, wybacz bo źle odebrałem Twój komentarz na początku i dzięki za miłe słowa! Pracy przy filmie zawsze jest dużo, więc zależy mi żeby film się podobał, ale jak widać błędów się nie ustrzegę. Ciekawe rzeczy piszesz - jakiego aparatu używasz? Bo ja używając Sony A7iii poniżej ISO 1600 nie widzę prawie żadnych artefaktów wynikających z tego typu ustawień. Może na innych aparatach jest inaczej? Kiedyś na Canonie 5dmk3 jak używałem to miałem artefakty przy -100,+100 ale byłem pewny, że to kwestia starej matrycy i w nowych Canon jest już okej, ale może się myliłem. I drugie pytanie - całkowicie już używasz C1 do całych reportaży? 🤔 Z chęcią bym go przetestował, jeśli tak.
Co myślisz o tym temacie? Koniecznie daj znać!
👉 "Olszewski Preset", filtr do zdjęć: www.jonaszolszewski.pl/olszewskipreset
👉 "Kurs Fotografii Ślubnej": www.jonaszolszewski.pl/olszewski-kurs-fotografii-slubnej/
zakres dynamiczny --> rozpiętość tonalna?
hmm, chyba nie zgodzę się z tym, przynajmniej na moich fotografiach to by nie pasowało. W większości jak bym dał highlights na -100 to byłaby biała plama gdzieś na czole, a czernie na +100 były by takie płytkie. Moim zdaniem lepiej nie używać skrajnych wartości na tych suwakach tylko to wszystko ładnie zgrać z sobą. A i często lecę bardziej w odwrotne wartości highlights w dodatnie wartości a shadows w ujemne. Ale może to tylko ja mam takie odczucia / sposób użycia😅
Hej! Dzięki za komentarz. Być może zapominasz po tym wszystkim (h-100, c+100) dodać po prostu dużo kontrastu, wtedy nie ma tego efektu "płytkości" :) Przykład jest w 4:53 filmu. Czy warto stosować mniej skrajne wartości? Od tego zacząłem, a potem zobaczyłem że idąc na "całość" czyli -100, +100 jest jeszcze lepiej niż na -70, +70 na przykład, ale rozumiem że są etapy :) Co do robienia highlights dodatnie, a czernie ujemne - przestrzegam przed nierobieniem tak w dosłownie całym odcinku, więc z tym nie mogę się już zgodzić w żadnym stopniu 😂 Pozdrawiam!
@@JonaszOlszewski muszę to wypróbować, ale maksymalny zakres dynamiczny raw można uzyskać ustawiając profil - linear, należy go utworzyć w DNG Profile Edytor, pomijamy wtedy krzywą kontrastu profilu, póżniej nakładamy krzywą gamma 1.8 lub 2.2 i krzywa kontrastu, jest to najlepsza znana metoda, propagatorem tej metody jest Mark Metternich.
@@MrPavlov18 Hej, wierzę Ci choć nie wiem czy chciałoby się komukolwiek aż tak kombinować :)
@@JonaszOlszewski No metoda jest bardziej wyrafinowana raczej do zdjęć krajobrazowych i niewielu ją wypróbuje. Twoja metoda jest na wyciągnięcie suwaków😉, muszę ją koniecznie przetestować. Dzięki 👌
@@MrPavlov18 daj znać jak efekty!
To co opisujesz nie ma nic wspólnego z poszerzeniem zakresu tonalnego. To nadal jest 5 EV. Skrajne ustawienia spłaszczają zdjęcia, pojawiają się szumy, a dodawanie kontrastu sprawia, że zdjęcie są nienaturalne. Zdjęcia takie nie mają dynamiki i plastyczności. Wszystko można, ale z umiarem. Gdyby twoja teoria była słuszna to dlaczego producenci Photoshop wprowadzili suwaki zamiast opcji włącz/wyłącz.
Kompletnie się z tym nie zgadzam, w szczególności kiedy radzisz innym że mają te parametry ustawić do skrajnych pozycji, gdzie sprawiasz że cienie są prawie jaśniejsze od jasnych partii i na odwrót. Poza tym zastanów się dlaczego Adobe tak stworzyło LR że te suwaki działają w dwie strony skoro twierdzisz że tylko jeden ich kierunek jest słuszny i to w skrajnych wartościach. Robisz zdjęcia z lampą, na takich bardzo źle wygląda mocne schodzenie z highlights, zdjęcie zachodu słońca gdzie jest ono w kadrze podobnie, słońce wtedy zamiast tworzyć ładny gradient staje się brzydką plamą z ostrymi krawędziami. Fotografia to gra światła i cienia i w większości wypadków lepiej wygląda nie odsłanianie tych właśnie cieni. Bez urazy ale moim zdaniem takimi radami szkodzisz innym, później ludzie myślą że tylko tak trzeba tego używać
Szanuje Twoje zdanie, choć dopowiem, że używam tych skrajnych pozycji również właśnie przy zdjęciach z lampą oraz przy zachodach słońca (tak w sumie obydwa te przypadki są pokazane nawet na filmie) i ani razu nie odniosłem wrażenia, że zdjęcia wyglądają gorzej. Pozdrawiam!
@@JonaszOlszewski Ja też szanuje Twoje podejście, każdy ma swój styl i każdemu podoba się coś innego, jednak moim zdaniem mówienie że tylko tak trzeba tego narzędzia używać jest za mocne, a tak u Ciebie to wybrzmiało
@@kubakwiatkowski_ Ajj skasował mi się cały komentarz. To postaram się w skrócie.
Na moim Instagramie znajdziesz wiele kadrów, gdzie jest silna gra światło-cieniem, bo sam uwielbiam takie kadry - a wciąż na każdym z nich, jest ustawienie -100,+100, więc dla mnie nie ma powiązania między zakresem dynamicznym, a zabiciem gry światło-cienia w fotografii.
W filmie wspominam, że czasem te wartości powinny być mniejsze w 4:30 (w domyśle: gdy np. matryca wytwarza przez to artefakty), lub też gdy chcemy coś w cieniach ukryć, co pokazuje w 5:40. Prezentując swój produkt w 5:07 pokazuje też, że uznałem uniwersalne ustawienia dla klientów za -90, +70, bo zdaje sobie sprawę, że nie każda matryca udźwignie -100,+100. Staram się być odpowiedzialny, i nie mówić rzeczy, które mogą zaszkodzić początkującym, i uważam, że ten film nikomu nie zaszkodzi. Ale wiem, że nie każdy się z tym zgodzi :)
@@kubakwiatkowski_ Ja też tak to odebrałem. To moje "sensacyjne".. to dokładnie o to mi chodziło. Generalnie bardzo dobrze się Ciebie słucha. Od samego początku miałem pozytywne odczucia. Fajny pozytywny gość. Ale o tych suwakach jakoś mnie to tak uderzyło.W sensie tak jak pisałem wyżej.. sposób mówienia o tym. A ogólnie to bardzo lubię Twoje filmy. I rzadko cokolwiek komentuję.
Masz jakies darmowe presety? Chcialbym jakas probke czy warto to w ogóle kupić. Ja potrzebuje do zdjęć sportowych jakiś ciepły preset przetestowac
Z niecierpliwością czekam na każdy kolejny film!!! oglądamy cie z kolega do kawki podczas pracy w studio foto 😅
Dziękuję za miłe słowa! Na ten moment jest pewne że będzie nowy film co miesiąc do końca roku, ale będę walczył żeby to podwoić 😄 pozdrawiam!
Nawet najszerszy DR to jest około połowa tego, co widzi ludzkie oko
Jakieś propozycje na wywoływanie RAFów z Fuji S5Pro, żeby uzyskać jak najwięcej dynamiki? Kupiłem w zeszłym roku i jestem mile zaskoczony zakresem dynamicznym tej matrycy CCD. Trzeba jednak ekspozycję ustawiać na cienie, żeby potem wyciągać ze świateł, a nie z cieni. Daje to mało szumiące cienie i dane ze świateł są odzyskiwane z pikseli R.
Generalnie najwięcej dynamiki jest ustawiając tak, żeby nic nie było przepalone w "highlights", i wyciągać tzw. Cienie:)
Co do tego jak to zrobić najszerzej - to technikę pokazałem na filmie, można to wzmocnić jeszcze robiąc to samo na suwakach "biele" i "czernie" ale to może być już za dużo. Pozdrawiam!
Gdyby mi ktoś o tym powiedział "na sucho" bez przykładów, powiedział bym że bredzi. A ja patrzę i nie dowierzam. Niby nic odkrywczego ale zestawienie przed i po - naprawdę zrobiło na mnie wrażenie.
Dzięki za miłe słowa! Dopiero jak się zrobi te porównania i wyrówna na przykład tą jasność i zrówna kontrast to można to dobrze zobaczyć, więc cieszę się, że się to udało :)
Widzę błąd w tytule. Powinno być 90% nie popełnia tego błędu. Osobiście nie znam nikogo, kto źle operowałby suwakami jasności i cieni. Robiłeś jakiś research w tej kwestii?
W świecie fotografii mówi się rozpiętość tonalna, nie czepiam się oczywiście.
Bomba i tyle ! Bomba cennej wiedzy, jeden szczegół, a tak wiele 🤩🤩🤩
Dziękuje i pozdrawiam!
sorka, ale to jest stawianie fałszywej tezy i budowanie na niej narracji. Osobiście nie znam świadomego fotografa używającego LR lub CR, który tymi suwakami by się w ten sposób nie posługiwał. Robią to nawet bardziej świadomie, bo -100 w światłach i +100 w cieniach, nie zawsze daje dobry efekt
Jakieś migotanie od lamp w pokoju się nagrało, widać szczególnie w 3.36
Tak, bo są na bardzo niskiej jasności do nagrań, wtedy ledy migotają dużo mocniej :) Generalnie to jest niewidoczne tylko dzięki kompresji UA-cam, nie wiem czemu akurat w tym momencie to mocniej widać.
Zawsze ich używam
Trochę jesteś za młody i masz za mało praktyki żeby tak się sadzić. A zatem jedna wielka reklama programu do obróbki zdjęć.
No Szok! 😆
Jeżeli to Twój profil na IG, z trochę ponad 1000 obserwujących, to tak - powinien być to szok, bo Twoje zdjęcia mają dokładnie to, o czym mówię w filmie, czyli nie wykorzystują pełni zakresu dynamicznego swojego aparatu :) Mimo uszczypliwego komentarza, pozdrawiam!
@@JonaszOlszewski A co mają ilość obserwujących do HDRów? Kiepski marketing, a zdjęcia o szerokim zakresie dynamicznym to 2 różne historie. Ja rozumiem patent z suwakami ... ale mówienie, że jest to jeden jedyny słuszny sposób na obróbkę, jest lekkim nadużyciem. Myślę, że nie bez powodu część fotografów szuka sposobów jak "popsuć" swoje zdjęcia, a nie jeszcze poszerzać dynamikę. Tzn. oczywiście to też nie jest jedyna słuszna droga. Po prostu kwestia gustu. Jeżeli sposób i ton w jakim się wypowiadasz (sensacyjny) ma właśnie na celu zwiększenie oglądalności to spoko. Na to nie zwróciłem uwagi. Taki trend. Pewnie robi to robotę. Ale jeżeli na serio tak uważasz, że suwak w lewo - suwak w prawo i reszta świata nie istnieje - to mz źle myślisz. Jest to po prostu jedna z metod obróbki. Sam z ciekawości potestuję.
@@pawewolder8265 Nieważne czy się zgadzamy, po prostu się cieszę, że tym razem dyskutujemy bardziej merytorycznie :) Mówiąc o ilości obserwujących, miałem tylko na myśli identyfikację, czy to faktycznie Twoje konto, czy kogoś innego. Nie miałem nic innego na myśli. Wracając do meritum - nie ma tu nic sensacyjnego - nawet jest fragment filmu, że dla niektórych to będzie szok, a dla innych sprawa normalna. I do tych pierwszych jest adresowany film - czyli do ludzi, którzy naprawdę używali tych suwaków, jako dodatkowych suwaków od jasności zdjęcia. Jeśli dla Ciebie to absurd - to dobrze, ale to też znaczy, że film nie był dla Ciebie. Powstał on, bo widzę, że osób, które nie wie dzą do czego służą te suwaki jest przerażająca ilość, i wciąż - uważam, że niekorzystanie z szerokiego zakresu dynamicznego to błąd. Ale z drugiej strony kadrowanie bez trójpodziału też się postrzega jako błąd, a nawet ja to łąmię - wszystko na końcu rozchodzi się o styl i gusta, co nie zmienia faktu, że warto tą kwestię wyjaśnić. Ja osobiście z potencjału zakresu dynamicznego korzystam w pełni, bo to część mojego stylu, ale też jest jakiś powód dla którego każdy nowy aparat walczy o coraz szerszy zakres dynamiczny - bo w domyśle to słuszna droga, a zdjęcia specjalnie "kontrastowe" to po prostu nisza.
@@JonaszOlszewski Myślę, że myślimy podobnie. Poza samym wydźwiękiem, że tak trzeba robić to filmik spoko. I doceniam wkład pracy. DObrze się Ciebie ogląda. Żebyś nie pomyślałem, że jestem jakiś krytkanckim krytykiem haha Podpowiem tylko jedną rzecz. Tzn. podzielę się moimi spostrzeżeniami. Suwaki Highlights i Shadows w LR działają bardzo specyficznie. Ja nie jestem do końca przekonany o tak agresywnym ich stosowaniu, gdyż cierpi na tym jakość zdjęcia w moim odczuciu. Nie wiem czy pracowałeś kiedyś na C1. Mając te dwa programy widać jak LR traktuje zdjęcie przy machaniu suwakiem. W c1 jak zjedziesz highlights to on faktycznie daje odkrywa światła ale bez większej degradacji obrazu. Lr w moim odczuciu działa znacznie gorzej pod tym względem. Światła robią się takie blade i mocno sprane, a co więcej on zahacza o resztę tonów i degraduje przejścia. Z roku na rok jest lepiej ale jednak nie jest to taki silnik jak w C1. -100 i +100 chyba mnie nie przekona. Pobawię się zaraz ale mz po tym jak zjedziesz suwakami to pewnie naprawiasz to krzywymi.
@@pawewolder8265 Rozumiem, wybacz bo źle odebrałem Twój komentarz na początku i dzięki za miłe słowa! Pracy przy filmie zawsze jest dużo, więc zależy mi żeby film się podobał, ale jak widać błędów się nie ustrzegę. Ciekawe rzeczy piszesz - jakiego aparatu używasz? Bo ja używając Sony A7iii poniżej ISO 1600 nie widzę prawie żadnych artefaktów wynikających z tego typu ustawień. Może na innych aparatach jest inaczej? Kiedyś na Canonie 5dmk3 jak używałem to miałem artefakty przy -100,+100 ale byłem pewny, że to kwestia starej matrycy i w nowych Canon jest już okej, ale może się myliłem. I drugie pytanie - całkowicie już używasz C1 do całych reportaży? 🤔 Z chęcią bym go przetestował, jeśli tak.