МУЛЧИРАНЕ с дробени кори + кратка обиколка на градината

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 18 січ 2024
  • Как мулчирам декоративните градини с дробени кори от широколистна и иглолистна растителност? В днешното видео показвам какво правя при това мулчиране, както и резултат след мулчирането на някои места в градината.
    Освен това правим кратка обиколка на зимната градина, за да ви покажа какво още имам да довърша преди поредния сняг.
    Накратко обсъждам и студоустойчивостта на растенията и на какво да се обърне внимание при отглеждане в саксии в сравнение с отглеждане на засадени в градината растения.
    Приятно гледане! 💚💚💚
    Зоните за студоустойчивостта:
    ► planthardiness.ars.usda.gov
    ► Ако харесвате това видео, абонирайте се за канала на Garden Utopia.
    ► Можете да станете членове на канала с натискане на бутона, който е разположен точно до бутона за абониране www.youtube.com/@thegardenuto...
    ► Последвайте страницата ми във Facebook / thegardenutopia за красиви снимки от градината.
  • Навчання та стиль

КОМЕНТАРІ • 23

  • @iordankageorgieva1274
    @iordankageorgieva1274 3 місяці тому

    Здравейте,имате Уникално Красива Градина❣️
    Лееееко Ви заниждам😢
    Знанията и Уменията Ви са Големи!На такава възраст,тоест млада жена сте,е Възхитително ❣️
    Вече съм Ви Абонат!
    Много ми хареса Видеото за Розите-как да ги изрязваме...
    Бих искала да Ви попитам,Тименужките във количката така ли ги оставяте цяла Зима?Не мръзнат ли?
    Благодаря Ви❤Все напред и Много Нови Абонати❤
    Да стигнете поне 100 000❤❤❤

    • @thegardenutopia
      @thegardenutopia  3 місяці тому

      Здравейте, Йорданка! Благодаря за подкрепата и прекрасните думи! 💚💚💚
      Всички теменужки в саксии, количката, сандъчета навън през цялата зима. Садя ги края на октомври и така остават до юни някъде, когато ги сменям с летни цветя. Не измръзват изобщо.

  • @shinageorgieva2455
    @shinageorgieva2455 4 місяці тому

    Лимонова мащерка е подправката, която са ти подарили Деси.
    Аз я използвам за почвопокривно в определени зони.
    Благодаря за разходката в твоята градина и полезните съвети ❤

    • @thegardenutopia
      @thegardenutopia  4 місяці тому

      Благодаря сърдечно! 💚💚💚На вкус значи го уцелих, че е мащерка :) Добре се разрасна, май и аз ще се опитам да го прихвана и да засадя на други места.

  • @user-sr2mx4il9m
    @user-sr2mx4il9m 4 місяці тому

    Полезно видео, Деси, което допълва с информация видеото назад с използваната от теб дробилка за клони! Не успях да отворя линка с климатичните зони, не знам дали при мен е проблема

    • @thegardenutopia
      @thegardenutopia  4 місяці тому +1

      Благодаря! 💚💚💚 И аз опитах от връзката във видеото, както и от Гугъл, но сайтът не се отваря. Явно има някакъв проблем с него. Вероятно е временно.

  • @user-vw4cj5nw7c
    @user-vw4cj5nw7c 4 місяці тому

    Може ли да се мулчира с дробени кори от клонотрошачка?
    Основно клони от черници.

    • @thegardenutopia
      @thegardenutopia  4 місяці тому +1

      Растения не мулчирам с пресни дробени клони, защото при разграждането им отнемат азот от почвата. Само пътеките мулчирам с дробени клони. Не знам да има разлика между дробени клони от черници и от други овошки/храсти/дървета. Ако угние някъде дробеното, след 1 година няма да има проблем според мен да се мулчира с него вместо с дробени клони.

  • @nedyalkopanev4177
    @nedyalkopanev4177 4 місяці тому

    Мулчиране

  • @zoyalyubenova9594
    @zoyalyubenova9594 Місяць тому

    Здравейте! От скоро се грижа за една малка цветна градина и има много да уча, защото досега съм отглеждала само цветя в саксии и то най-вече листно-декоративни. Радвам се, че попаднах на Вашия канал, защото научавам много полезни неща и се възхищавам на прекрасната Ви градина. Когата се мулчира за първи път, прекопава ли се градината преди мулчиране? Всякакви съвети за първото мулчиране ще са ми от полза, защото дори не знам какво друго трябва да знам :) Планирам да направя първо мулчиране след като изрежа листата на луковичните. Смятам да извадя доста от луковиците и да ги засадя наесен, защото не са вадени от години и виждам, че тази година имаше много листа с единични цветове, при това много дребни. Освен това, искам да направя малко по-друга подредба на цветята. Предварително благодаря за отделеното време!

    • @thegardenutopia
      @thegardenutopia  Місяць тому

      Здравейте и благодаря за хубавите думи!💚💚💚 Когато започнах с градината беше април месец, първо на ръка отстраних всички плевели, камъни и започнах да засаждам. Не съм прекопавала, садих всяко едно растение с един голям ръчен свредел, защото почвата при мен е глинеста. Тъй като всичките градини не бяха особено поддържани, почвата беше много твърда. Мулчирах с доста тънък слой дробени кори (закупувах от Хоуммакс, бяха под 10 лв, сега вече са много скъпи) след засаждане на всяко растение, предимно около самите растения, за да не ги превземат плевелите. Първата есен мулчирах отново. Пролетта пак, като при това разширявах и добавях нови лехи. За 3 години мулчиране пролет и есен постигнах резултат почти без едно буренче. Според мен ефикасността идва от комбинацията мулчиране, плевене и гъсто засаждане с цел засенчване на почвата. С прекопаване преди мулчиране ще направите почвата неравна, но не е огромна пречка. Бих посъветвала много добре да оплевите преди мулчиране. Да садите всичко, което желаете, да оплевите и едва тогава да мулчирате. При по-голяма площ може би плевене не е възможно и копаенето ще е по-лесно и ефикасно. За по-малки площи обаче според мен е най-добре всички плевели да се скубят с корена, по възможност, и след това да се мулчира. Луковиците избиват през мулча без проблем, като максимално съм трупала около 5 см мулч, това не им пречи. Като цяло това бих посъветвала - избягване на копаене и засаждане след мулчирането. Засажданията да се правят преди да се мулчира. Вече пролетта може да се мулчира отново, след изрязване на листата на луковиците и евентуално засаждане на летни цветя. Ако след мулчиране се сади, копае, размества мулчът, тогава ще има повече избиващи плевели.

    • @zoyalyubenova9594
      @zoyalyubenova9594 Місяць тому

      @@thegardenutopia Много Ви благодаря за подробните съвети! От това, което прочетох, смятам да започна с първото мулчиране наесен, след като засяда луковиците и разместя някои цветя през лятото. Желая Ви светли Великденски празници!

    • @thegardenutopia
      @thegardenutopia  Місяць тому

      @@zoyalyubenova9594 Благодаря много, светли празници желая и на Вас!

    • @zoyalyubenova9594
      @zoyalyubenova9594 Місяць тому

      @@thegardenutopia Здравейте! Пак съм аз. Чета, че има различни фракции мулч. Предполагам, че е най-добре да бъде средна, но исках да се допитам до Вас. Също, добре ли е сега да сложа малко компост в градината? Благодаря!

    • @thegardenutopia
      @thegardenutopia  Місяць тому

      @@zoyalyubenova9594 Здравейте! Компост според мен може да се слага винаги. Най-добре е да има дъжд след полагането му и да не се разпределя в най-горещо, слънчево време, за да може да проникне в почвата, а не само да се пече на слънце. Относно мулча не съм поръчвала определена фракция, само такъв предлагаха в дървообработващото предприятие. Също бих заложила на средна, ако трябва да избирам.

  • @meggygurova7273
    @meggygurova7273 4 місяці тому

    Интересно е че по принцип дават цяла България с изключение на морската зона да е зона 6, което не би трябвало да е така. Определено в равнините и в планините температурите са различни. По наблюдения от последните 10 години, мисля че не е било по-студено от -15 около София. Може и някоя нощ да е било докато съм спала 😀 Точно преди 20 години помня зима около Банско (родителите ми са от Баня), когато беше -24 градуса. Винаги гледам да купувам зона 6 растения, просто така за всеки случай.

    • @thegardenutopia
      @thegardenutopia  4 місяці тому +1

      И аз в началото така се ориентирах - всичко за зона 6. Започвам да се престрашавам и със зона 7.

    • @sarkasian83
      @sarkasian83 4 місяці тому

      @@thegardenutopia Доколкото ми е известно, зоните се определят на база средна годишна минимална за определен брой години, а не аболютната минимална. Например, ако в 9 от 10 години най-ниската ти температура е минус 15, а на десетата е минус 22, пак си зона 7 (събират се най-ниските регистрирани минимални от всяка година и се дели на 10 (броя години в примера, ще излезе около минус 15 и нещо).

    • @thegardenutopia
      @thegardenutopia  4 місяці тому

      @@sarkasian83 Средна годишна екстремна минимална температура - average annual extreme minimum temperature - това е директно от страницата им USDA gov. Но да, не е най-ниската за даден период, а средна от най-ниските. Затова и реално не е абсолютно сигурен показател. Не взема предвид и надморска височина, и колко време се задържа определена ниска температура и т.н. Целта е да посоча някакъв начин, по който хората могат приблизително да се ориентират кои растения почти сигурно няма да замръзнат при отглеждане в саксия.

  • @iordankageorgieva1274
    @iordankageorgieva1274 3 місяці тому

    Искам да Ви попитам и да ми дадете едшн Съвет:
    Не успях поради определени причини да засадя Луковиците на Лалета и Зюмбюли.Как да постъпя,какво да ги правя луковиците ?
    Да ги оставя до ноември/декември?❤❤❤

    • @thegardenutopia
      @thegardenutopia  3 місяці тому

      Препоръчвам възможно най-бързо да ги засаждате в земята или в саксии с почва. Няма да могат да се съхранят до следващата есен, ще изсъхнат или изгният.