Képek tárolása és rendszerezése fotósként? QNAP TVS-675 NAS teljes beüzemelése

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 17 жов 2024

КОМЕНТАРІ • 17

  • @EndreSomogyi
    @EndreSomogyi Рік тому +5

    Nagyon hasznos!

  • @Fszucs86
    @Fszucs86 Рік тому +2

    Szerintem is hasznos volt, köszi! :) Arra még ki lehetne esetleg térni egy másik videóban, hogy milyen biztonsági mentés/replikációs lehetőség létezhet (sajnos plusz költséggel nyilván - földre, felhőbe), esetleg eltulajdonítás / elemi kár ( pl. háztűz) esetére.

    • @DreamWorldPhotography
      @DreamWorldPhotography  Рік тому +2

      A cloud backupról szó lesz a következő videóban. A biztosítás nem az én asztalom, arról egész biztos nem lesz szó. Köszi a kommentet!

  • @ezisTEvagy
    @ezisTEvagy Рік тому +4

    Köszi a videót! Hirtelen egy csokor kérdés merült fel bennem. Régóta tervezek már egy nas-t otthonra, szóval most, hogy nálad is láttam, érdekelne, hogy fizikailag hogyan működik, pl. 6 winchester az folyamatosan forog-e benne, vagy intelligensen csak akkor pörög fel, ha utasítást kap írásra vagy olvasásra? Ehhez kapcsolódó masik kérdés amit jó lenne tudni, hogy milyen fogyasztással rendelkezik az eszköz, hiszen nem mindegy, ha 0-24-ben be van kapcsolva. El lehet-e érni WiFi-n is, vagy muszáj kábellel csatlakoztatni? Esetleg még egy kérdés ami fontos lehet, hogy mennyire zajos az eszköz? Pl. van-e aktív hűtés beszerelve? Ez is szempont lehet, hogy ha zajt ad ki, akkor lehet, nem jó ötlet a hálószobában tartani. Illetve van-e valamilyen megkötés, hogy beépítheted-e egy szekrénybe, vagy kell neki maga körül fél méter hely és szabad légmozgás?

    • @vakmero_makkvero
      @vakmero_makkvero Рік тому

      Beállítás kérdése, hogy a lemezek pörögnek-e, vagy sem. Routerre kötöd rá kábellel, onnantól akár wifin keresztül is elérheted. Aktív hűtéssel rendelkeznek az eszközök többnyire, de a ventilátor zömében csak akkor megy, ha kell. Van teljesen passzív hűtésű modell is. A beszerelt lemezektől és darabszámától függ a zajszint, illetve a hűtés állapotától. Fogyasztás függ lemezek számától, konkrét típustól, gyártó oldalán találsz erről infót. Éjjelre időzítetten ki lehet kapcsoltatni, és bekapcsolni is, fogyasztás és zajszint ezzel is javítható. Szekrényben is elvan, de jellemzően oldalról és elölről lélegzik, a szekrény hátoldala legyen nyitott mindenképp. Ha zajszint fontos, és pénz nem számít, érdemes olyat venni, amibe notebook lemezek szerelhetők (specifikációban 2.5 hüvelykes meghajtó néven keresd), vagy a szinte teljes csendre olyan típust választani, amiben SSD-k vannak, és passzív kivitelű (QNAP SilentNAS széria).

    • @DreamWorldPhotography
      @DreamWorldPhotography  Рік тому

      A család válasza :)) Elvileg le tudja állítani a HDD-ket, amikor nem ír/olvas róluk hosszabb ideig, a gyakrolatban azonban mai NAS-okon alapkiépítésben (összes lemez 1 tömbbe rendezve) ez szinte sosem fog megtörténni, mert a NAS saját folyamatosan futó funkciói ennél gyakoribb lemezre írást fognak eredményezni. (Ez Qnap és Synology esetében is így van manapság, láthatólag a funkciókat priorizálják a gyártók, nem a HDD leállítást.) Esetleg azzal lehet próbálkozni, hogy egy külön kisebb tömböt csinálni csak SSD(k)-ből (ez nem az SSD caching!) a rendszernek, és akkor az adattároló HDD-ket nagyobb valószínűséggel állítja le. (Ezt nem próbáltuk ki, de azt láttam, hogy meg lehet adni, hogy melyik köteten tárolja a NAS a saját dolgait, tehát ha van csak SSD-k ből álló tömb, akkor azon lévő kötetre lehet tenni.) A fogyasztás nagyban függ a benne lévő HDD-ktől. Ebben a konkrét példányban van aktív hűtés, amit néha lehet hallani, de a 7200-as HDD-k hangosabbak, nem tartanám hálószobában. Ebben nincs wifi, ellenben van 2x 2.5Gb ethernet port, amit bondolni is tud, tehát akár 5Gb/s sebességgel is tudunk róla tölteni, ha van ilyen hálózatunk (persze csak akkor, ha olyan tömböt építettünk, ami tudja ezt a throughputot magától vagy SSD cache segítségével).

  • @zoltanzerohero3099
    @zoltanzerohero3099 Рік тому

    Szuper hasznos!

  • @vakmero_makkvero
    @vakmero_makkvero Рік тому

    Nem volt rossz anyag, de hiányos abból a szempontból, hogy túlértékeli a snapshot / RAID képességét. Aki tényleg nem akar adatot veszteni, keressen rá a 3-2-1 backup stratégiára. Egy eszközre bízni mindent, nettó felelőtlenség.

    • @DreamWorldPhotography
      @DreamWorldPhotography  Рік тому

      A cloud backupról és fotós workflowról a következő videóban lesz szó.

    • @vakmero_makkvero
      @vakmero_makkvero Рік тому

      @@DreamWorldPhotography Tök jó, de az említett stratégia picit többről szól, mint hogy vágjunk fel mindent ész nélkül a felhőbe! :-) Eleve nem egy szerencsés ötlet a cloud drive sync / myqnap cloud használata olyan eszközön, amelyen milliónyi személyes adat van letárolva, mert egy esetleges biztonsági incidens esetén csomó ügyfél képe kerülhet ki egylépésben. GDPR incidens kezelés ilyen esetben több lesz, mint problémás. Ha már backup, akkor NE felhőbe. Külső lemezre (és nem 1 darabra, legalább 2-3 példány legyen a ransomware fenyegetettség miatt) kimented hetente / havonta, lemezt pedig elviszed otthonról, mondjuk egy megbízható széfbe. Hmm, kellett volna erről írnom egy feliratkozásért cserébe letölthető tanulmányt, nem? :) A marketinghez valóban nem értek, ez tény.

    • @DreamWorldPhotography
      @DreamWorldPhotography  Рік тому

      @@vakmero_makkvero Nem tudom, miből olvastad ki ezeket, amiket itt írsz, de a férjem fejlesztő és rendszergazda, egyébként pedig csaló telefonhívásokat szűrő rendszert fejlesztenek globálisan, úgyhogy köszönettel meg fogjuk tudni oldani. Először segítő szándékot feltételezem tőled, de úgy látom, nem erről van szó. Én személy szerint arról adok tanácsot, amihez értek, úgyhogy nem fogsz tőlem NAS tanfolyamot látni.

    • @vakmero_makkvero
      @vakmero_makkvero Рік тому

      @@DreamWorldPhotography Sajnálom,, nem beszólni akartam, csak szakmai szempontból mutatni biztonságosabb alternatívát. Ezek szerint van kitől kérdezned ennek kapcsán, talán érdemes lenne ebből a szemszögből is megfontolni a következő rész tartalmát. Nem jó az, hogy a fotósok tömege ezrével tölti fel az ügyfelek képeit "jajjcsakelnevesszen" alapon a felhőbe, miközben van rá lokális alternatíva, ami összegészében akár biztonságosabb is lehet. Értem én, hogy a felhő egy jó alternatíva sok mindenre, de vannak kockázatai, és erről nulla szó esett (eddig).

    • @DreamWorldPhotography
      @DreamWorldPhotography  Рік тому

      @@vakmero_makkvero Rendben, köszi! Én személy szerint még ismerkedem az eszközzel, úgyhogy örülök minden plusz infónak. Eddig a "házi szervert" használtam ilyen célra, amit a férjem üzemeltet. A technikai háttérből csak a szitkozódás részt hallottam :D