Petr Kulhánek, Verlindova gravitace aneb Gravitace jako pouhá iluze

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 27 лип 2023
  • 23. 2. 2023 | Hvězdárna a planetárium Brno | www.hvezdarna.cz/program
    VERLINDOVA GRAVITACE ANEB GRAVITACE JAKO POUHÁ ILUZE
    prof. RNDr. Petr Kulhánek, CSc.
    Fakulta elektrotechnická ČVUT v Praze
    Gravitace je jedinou silou, která působí na všechna tělesa a částice bez výjimky. Nejúspěšnější teorií popisující gravitaci je Einsteinova obecná relativita. V roce 2009 se nizozemský fyzik Erik Verlinde pokusil gravitaci vysvětlit jako statistické projevy mikrosvěta. Nakolik je jeho teorie životaschopná? V čem se její předpovědi liší od obecné relativity? Může se stát prostředníkem ke spojení světa gravitace se světem kvant?
    Navštivte: www.aldebaran.cz/bulletin/201...

КОМЕНТАРІ • 123

  • @unit353

    Děkujeme, pane profesore, za velmi poutavé vyprávění. Bylo velice... poutavé

  • @kareljindrich8209

    Už sem se těšil na novou přednášku..🙂 Jste nejlepší...neskutečně jste mi rozšířil obzor...👌

  • @MartinPavlis76

    Vtip o děkanátu a termodynamické rovnováze mě absolutně odrovnal a už dlouho jsem se něčemu tak krásně a od srdce nezasmál. Děkuji. Přednáška je to skvělá, naprosto úžasná a pan Kulhánek je geniální speaker. Smekám, respect!

  • @MisanCuber

    Mně se to moc líbí, přijde mi to elegantnější než vysvětlení pomocí temné hmoty, u které nevíme, co to vlastně je. ☺️

  • @milanhosek

    Naprosto uzasne,, genialne, super.

  • @IlonaKovarova-fj8ng

    Wow super video z Brna. Klobouk dolů, respekt, úžasné, pro mě nádherný zážitek. Sleduji vesmír celý život, jsem nadšena z velmi kvalitní hudby, která se line kouzelně v různých barvách i tónech v celém vesmíru. 🇨🇿💥🫂🌈✨😍🙂☯️💟♾️👶💖💞🫀 😊. ❤ Ilona z Brna střed 🎶.Můj tatínek měl hvězdářský dalekohled 🔭, nemohla jsem se od vesmíru odtrhnout. 🫀✨

  • @zaphodbeeblebrox8184

    Se vsim respektem k panu profesoru Kulhankovi mi v teto prednasce prisel prilis unaveny. Preji at je lepe! Kudos brnenske hvezdarne, pochopitelne, diky :)

  • @tomaskonopac9431

    Já si myslím že ta Verlindova gravitace teorie by se dala velmi elegantně ověřit například sledováním plazmatu uvnitř fúzních reaktorů, pokud by se to dalo AI k nalezení nějakého modelu entropie pak to porovnat s tím co známe z částicového magnetronu a k tomu to ještě křížově ověřit přes pozorování z vesmírných teleskopů viz. chování galaxií. Je strašně moc dat, ale právě AI by to mohla být jako jediná schopna spočítat a porovnat nejen pomocí metod běžné statistiky, ale i na výskyt podobností náhodným učením se předvídání jevů. Dokonce si myslím že i lidský mozek by mohl poskytnou jisté údaje do celého obrázku dějů, protože je to také vlastně kvantový počítač a svým způsobem by i údaje vypozorované v něm mohli poskytnou další data k porovnání.

  • @tomaskonopac9431

    Jinak řečeno tam kde je přítomná plošná entropie nejen dochází k zdání gravitace, ale dochází k zdání relativního zpomalení času a tam kde je přítomna objemová složka dochází k odpudivé gravitaci a zrychlování času. Dovolím si kacířskou otázku tam kde klasická hmota není vůbec plyne tedy čas tak rychle že čistě teoreticky vzato neplyne tedy je nekonečně rychlí tedy ve výsledku zdánlivě vlastně neexistuje. Docela zajímavá věc to by znamenalo že pokud se dostaneme čistě teoreticky za horizont stávajícího vesmíru mohli bychom zase čistě teoreticky vlastně letět nekonečně rychle protože náš čas by byl nekonečně rychlejší. Je to vůbec ještě možné použít takovou spekulaci a pokud ano co by to znamenalo? Mohli bychom se dostat i na začátek našeho vesmíru? Právě tím že překročíme tu hranici a od ní by se čas plynul z našeho pohledu nazpět?

  • @karelkvita

    My vám nerozumíme, ale my vám věříme. 😊

  • @RadoslavFicko

    Teóriu kvantovej gravitácie zatiaľ nemáme, ale stále viac som presvedčený, že jadrové sily a gravitácia majú rovnakú povahu na úrovni elementárnych častíc. Možno si to predstaviť na modeli pingpongovej loptičky, ktorá má svoju hmotnosť a objem a podľa kvantovej fyziky jej možno priradiť vlnové vlastnosti L=h/mv. Ale na druhej strane, ak je hustota energie v obale veľmi vysoká, potom sa gravitačná sila bude správať ako slabá sila v bežných vzdialenostiach, ale na veľmi krátke vzdialenosti sa môže rovnať hustote náboja na povrchu.

  • @RadoslavFicko

    Planckove jednoty(konštanty) sa vzťahujú na maximálnu hustotu energie(tlak),ktorý je možné v prírode dosiahnuť.Nasledne určenie polohy X a hybnosti P je v extrémnych prípadoch limitovaná týmito jednotkami.

  • @jiritvrdy5594
    @jiritvrdy5594 19 годин тому

    v čase 16min je nešikovně řečeno, že jsou vzdálené 8,6ly, někdo by to mohl pochopit, že je to vzdálenost mezi Siriem A a Siriem B, ale je to vzdálenost od slunce.

  • @michal0flek

    Mám dotaz na někoho znalejšího. Proč maximum možné informace značí to, že částice nejsou dělitelné do nekonečna, kvůli konečnému množství hmoty na jednom místě? Vždyť s každým další podůrovní dělení úměrně tomu vzroste i teoretické množství informací ne? Dejme tomu, že k zápisu jedné informace potřebujeme jeden elekron. Kdyby ale existovali subelektronové částice a elektron sestával třeba z desti dalších a my se je naučili využívat, tak nám schopnost zápisu dat stoupne desetkrát a tak dál, aniž by jakkoliv zvýšila potřeba většího množství hmoty? V čem je má úvaha špatně?

  • @JosefStepanek

    Start

  • @JAF34

    Co když je informace nižší forma našich současných dimenzí, z kterých vychází vše?

  • @Ivan-fc9tp4fh4d

    Ked priblizime nejaku hmotnost k inej hmotnosti, na jej povrchu sa zmeni entropia.

  • @hiddenmessagesofartificial569

    Ano , tato teorie se mi líbí. Přímo souvisí s mou teoríí vzniku hmoty. Kdy je náš vesmírný prostor pouze projevem , respektive reakcí , na průchod jiných částic naším prostorem. Neexistují v něm, nicméně jejich průnik skrz náš prostor , onen prostor těmi reakcemi vytváří.. pokud dojde ke srážce a sloučení těchto částic. Vzniká hmota v prostoru, jelikož ona prvotní částice ztratí schopnost proniknout prostorem, stane se z našeho pohledu hmotná. Líbí se mi , že se to tímtosměrem ubírá, dávám tomu pár let :)