VIII. Életigenlő Kaláka - Éghajlat- és biodiverzitás-barát kert - Gyulai Iván ökológus előadása

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 15 жов 2024
  • #mtvsz #bólintsrá #életigenlő #climategameon #gameon #climategame #climatechange #NKA
    Életigenlő Kaláka - Online előadás- és beszélgetéssorozat
    Éghajlat- és biodiverzitás-barát kert
    2022. március 17.
    Előadó: Gyulai Iván, ökológus, az Ökológiai Intézet a Fenntartható Fejlődésért Alapítvány elnöke
    Levezető: Éger Ákos, ügyvezető elnök, MTVSZ
    A városi kertes házakban számos portán találunk szépnek mondott, nyírott, locsolt, mesterségesen táplált pázsitot örökzöldekkel, egy-két virágágyással, sziklakerttel. Vidéken is már kevés a hagyományos udvar, kapargáló tyúkokkal, a hátsó kertek zöldségágyásai és az előkertek virágágyásai is fogyóban vannak. Ide is betette a lábát a városi ízlés. A „kukás” napon tavasztól őszig a szemetesek tömve vannak zöld javakkal, télen fahamuval.
    A legtöbb emberben semmi tudatosság nincs azzal kapcsolatban, hogy úgy alakítsa ki a környezetét, hogy egy kellemes mikroklíma és egy gazdag élővilág vegye körül. Sőt minden élőlényben a kártevőt, az ártalmat vélik felfedezni, és igyekeznek eltávolítani a környezetükből.
    Az előadás azt kívánja bemutatni, hogy az éghajlat-, és a biodiverzitás-barát kert kialakítása ugyanazt a feladatot jelenti. Szó lesz arról: hogyan rendezzük be a kertünket, mit, hová ültessünk, ültessünk-e idegenhonos fajokat; mit tegyünk a „gyomokkal”; hogyan gazdálkodjunk az olyan külső tényezőkkel, mint a szél, nap, csapadék; hogyan kezeljük a kertünkben lévő gyepet, fákat, zöldségeskertet; mi a legjobb kezelési módja a szerves anyagoknak; mit tegyünk a nyesedékkel; falevéllel. De kitérünk arra is, hogy milyen módon segíthet vagy ronthat egy-egy kerítés vagy háztető a mikroklímán, vagy a sokféleségen.
    A rendezvény megszervezését a Nemzeti Kulturális Alap és az Európai Bizottság támogatta.

КОМЕНТАРІ • 41

  • @terezhajnal3493
    @terezhajnal3493 2 роки тому +9

    Nagyon szépen köszönöm a kimerítő előadást , először hallgattam .Ittam minden szavát,bár koromnál fogva ,már nem igen hasznosíthatom ,de remélem sok fiatalnak útmutatóul szolgált! Isten tartsa meg önt erőben egészségben meg nagyon sokáig.
    Délvidéki.🌳🌷🌞🌧️🐦🙏

  • @agnesdiczko555
    @agnesdiczko555 2 роки тому +15

    Kedves Tanárúr
    Januárban volt módom megismerkedni az ön módszerével.
    Úgy alakult az életünk hogy idén el tudunk kezdeni kerteszkedni.
    Beleszerettem a tanításiba, a mulcsozásba !!!!!
    Minden videóját megnéztem legalább háromszor ,minden porcikámmal várom, hogy a tanításait gyakorlatom legyen!
    Isten áldja,hálásan köszönöm tanító szavait.

  • @SienneBasilea
    @SienneBasilea 2 роки тому +31

    Nagyon szépen köszönöm, már nagyon régen nem hallottam ilyen teljes, kerek, logikusan felépített, szívhez szóló és élvezetes előadást ❤️

  • @juditakalman
    @juditakalman 2 роки тому +15

    Elképesztő tudás, érthetően átadva...Köszönöm, kedves Iván!

  • @janosbondar287
    @janosbondar287 2 роки тому +7

    Köszönöm , hogy betekintést nyerhettem , az élővilág összefüggéseibe.🤔 Igyekszem továbbadni másoknak is. Ön egy fantasztikus ember.🤗🖖💚🌿

  • @ibolyaborbely979
    @ibolyaborbely979 2 роки тому +3

    Istenem! Még sok ilyen embert!

  • @csabakiss1367
    @csabakiss1367 2 роки тому +6

    Köszi az előadást! Mogyoróbokorra az aranyos tinórut hallottam, mint gyökérpartner, állítólag utána fele annyi vízzel és tápanyaggal is jól elvan. 2-3 éve kipróbáltam. Nem tudom összejött-e a dolog a bokrok és a gombák között, de az biztos, hogy nagyon szépen nőnek.

  • @martaperenyinecsapo1983
    @martaperenyinecsapo1983 2 роки тому +24

    Kedves Gyulai uram! A jó isten tartsa meg még sokáig! Nagyon szépen köszönöm az okítást, igazán ránk fért! A világban is láttam példát a mélymulcs alkalmazására,és rögtön Ön jutott az eszembe! "Kicsi a világ,,. Üdvözletem.😀😀😀

  • @horvattim
    @horvattim 11 місяців тому +1

    Hála Istennek.. Hogy ezt hallhattam... Hála Önöknek...

  • @saroltalorincz
    @saroltalorincz 2 роки тому +17

    Teljesen lenyűgözött!
    Nem hiába a példaképem. 😊
    Rengeteg kérdésemre választ kaptam és sok újabb kérdés fogalmazódott meg bennem.
    Alig várom, hogy ismét találkozzunk és tovább boncolgassuk a felmerült témákat.
    Amit a korábbi tanításai alapján kipróbáltam tökéletesen bevált.
    A kertünk évről évre többet terem.
    Megjelent a csalán, a vakond (agyagos talajban) és rengeteg giliszta van a földben hála Ivánnak.
    Mindenkinek szívből ajánlom!

  • @reagankurt6579
    @reagankurt6579 2 роки тому +10

    Nagyon szépen köszönjük Ivánnak a rendkívül hasznos előadását. Még a háziállatokról, illetve tartásukról is nagyon szívesen hallgatnánk előadást.

  • @kiss.izolda
    @kiss.izolda 8 місяців тому +1

    1:51:22 a póréhagyma virága tényleg nagyon szép lett. Csak azok maradtak állva, amik rá tudtak támaszkodni a kerti nősziromra. Ha egyszer megdől, utána úgy marad, mert nem hal el teljesen a szára/levele és nő másik?

  • @suzimolnar5567
    @suzimolnar5567 2 роки тому +13

    Kedves Iván, olyan jó látni, hallani mindig! Köszönöm, hálám örök!
    Suzi🥰

  • @zsokadavid1516
    @zsokadavid1516 2 роки тому +8

    Nagyon köszönöm! Végtelenül hálás vagyok a tanításokért. Minden jót kívánok sok szeretettel!

  • @paleogeneration2815
    @paleogeneration2815 2 роки тому +2

    A tanulság az, hogy ha nem csinálnánk semmit az lenne a legjobb mindenkinek.

  • @katalinmathenepaksi5916
    @katalinmathenepaksi5916 2 роки тому +4

    Igen nagy élvezet hallgatni is ezt a régi újat... Ez a jövőnk...!

  • @snykeps
    @snykeps 2 роки тому +8

    Köszönöm szépen a rendkívül tanulságos előadást! Volt alkalmam Gyulai Iván előadásán személyesen is részt venni. Három éve magam is mulcsozom a kertünket, nagyon pozítívak az eredmények, bár tudom hogy sok évre lesz szükség. Maradok Tisztelettel: Simon Róbert

  • @imolarenyi1523
    @imolarenyi1523 2 роки тому +5

    Köszönjük ezt a tapasztalati tudásátadást! Áldás!

  • @zalaikertem
    @zalaikertem 2 роки тому +2

    Igyekszem sokat tanulni🥰nagyon köszönöm az értékes előadást!

  • @attilalupo3375
    @attilalupo3375 2 роки тому +2

    Háziállat a veteményesben, szerintem terület kérdése. Nálunk 2-3 kacsa nem csinál komoly kártételt kb. 700 nm-en. A fiatal/érzékenyebb növények meg elkeríthetők. Cserébe én még csigát nem láttam a kertben, de poloskát se nagyon, pedig a szomszédban van. Mondjuk juhot, csirkét nem engednék ekkora területre. azoknak vadon kell. Persze az is fontos, hogy akkor tesszük ki őket amikor már bőséges eledel van ("gaz", hulló gyümölcs)

  • @flycorvus
    @flycorvus 2 роки тому +9

    Ezt a szemléletet már általános iskolában tanítani kellene. Ki kellene húzni a fejünket végre a sejhajunkból és észrevenni hogy mindent a természettől kapunk, ingyen.

  • @tabithacorsica
    @tabithacorsica 2 роки тому +2

    esővíz tárolásra akkor egy cserépből készült edény is megteszi? Vagy hogy lehet venni/hogyan lehet csinálni kőedényt, ami szűr is?

  • @bt2898
    @bt2898 4 місяці тому

    Mindenki ismerje meg a saját kertjét, figyeljen hogy működik és hogyan reagál.

  • @richardehleiter9223
    @richardehleiter9223 2 роки тому +3

    Pocok kérdés. A mulcs egyetlen hátránya és nem csak az a gond hogy kizabál dolgokat. Elduggatom a hagymát és pl tavaly semmi eső nem volt tehát locsoltam hogy kihajtson.
    A dög megy végig alatta kinyomja a hagymát mivel ott lett locsolva és áll a hagyma a földben a "levegőben". Semmi nem lesz belőle. Kénytelen vagyok valahogy gyilkolni őket. Venyigéből egy két kupacot rakok, mert bátyám mondta hogy az erdei sikló nyírja őket. Vizet is rakok ki edényekbe. Tavaly már láttam őket sőt kicsiket is. Macskák is járnak hozzám.. Nem szívesen mérgezek, de melózok mire elültetem a dughagyma idén 1500-2000 ft volt egy kiló a borsót felét is kizabálta. Ja mellettem két műveletlen telek van az apró diót nem szedik össze a szomszédok ezek meg ezen élnek. Tehát kénytelen vagyok valamit csinálni mert dolgozok befektetek és utána vehetem meg a boltban a szart.

    • @flycorvus
      @flycorvus 2 роки тому +5

      A mérgezésnél egy fokkal jobb módszer a csapdázás, aztán elszállítás. Türelem kell hozzá de a kerthez egyébként is türelem kell.

    • @Gandalfonzo
      @Gandalfonzo 2 роки тому

      Sikló sajna nem jut be hozzánk a szomszédos hülye "gazdák" miatt, szántás, permet, stb. De a róka, a nyest, kaparja őket, az ölyv a villanypóznáról, macska a komposztos tetejéről figyeli őket, és láttam már gólyát felröppeni, pocokkal a szájában. Szerény eredmény, de legalább élettel teli a kert. A tavalyi leckéből tanulva palántázom amit lehet, mert a borsónál nagyobb magokat kelés előtt felzabálják. Riasztó ellenük sem jó, csapda egy gazdagon ültetett, mulcsos kertben meg mint halottnak a csók. Szóval átérzem:)

    • @richardehleiter9223
      @richardehleiter9223 2 роки тому +3

      Csak ezzel van gondom. A földem jó csak sajnos vékonyan tudom takarni, de ez pont elég a mocskos egérnek. Vannak kóbor macskák idejárnak lehet elkapnak egypárat nem tudom.. Ó élet van nálam pl a vadnyúlnak jól esett a salátám :) Nagyon köszönöm Iván bátyámnak, hogy elmagyarázta az a sok sok dolgot amit nem tudtam bár paraszt családból származom nagyon át kellett értékelnem dolgokat. Mióta megnéztem a videóit egész másképp látok mindent és én is figyelek lesek kik élnek velem mit csinálnak mi kell hogy maradjanak , mit hogyan másképp. Egyébként az egér nagy gond, de a csapadék még nagyobb és pont ezért választottam a mulcsot.

    • @katalinlenky3322
      @katalinlenky3322 2 роки тому +2

      Sajnos van olyan helyzet, amikor irtani, vagy csapdázni kell. Pl. ha a patkányok beköltöznek a garázsba, vagy a tyúkól alá, a nyest meg nem jön. Lehet, hogy Gömörbe jön, Pest környékén nincs. A gazda dolga az, hogy fenntartsa az egyensúlyt, ha a természet ezt nem tenné.

  • @balazskiss985
    @balazskiss985 2 роки тому +2

    a lösz az nagyon nem úgy lösz hogy hozza a sárga eső, mivel így bajosan lesznek 100 m magas egységes löszfalak amiben semmimás nincs vagyis egyszerre, rövid idő alatt lössz
    angolul loes, azaz le es(low ash), egyfajta hamu ezért lúgos....

  • @zalanleventebakk38
    @zalanleventebakk38 2 роки тому

    Kedves Ákos! meg tudnád adni Gyulai Iván valamely elérhetőségét?

  • @zsizsu8917
    @zsizsu8917 2 роки тому

    Ezekről a gildekről hol találok információt?

  • @zalanleventebakk38
    @zalanleventebakk38 2 роки тому

    Kedves Iván! gazdagon jegyzeteltem az előadását, nagyon köszönöm, hogy létezik az előadás sorozat. Említett3e, hogy bárkinek elküldi szívesen a használt gild-eket. El tudná nekem küldeni?

    • @vityuu
      @vityuu Рік тому +1

      Sikerült megkapni? Nekem is kellene.

    • @vityuu
      @vityuu Рік тому +2

      Ebben a doksiban szerepel. Ha valaki még kersné :)
      regi.ecolinst.hu/upload/99/termeszetesgyumolcseszet.pdf

  • @jozsefujvari2969
    @jozsefujvari2969 2 роки тому

    Lehet égetett tégla is a kő helyett?

  • @kentaur888
    @kentaur888 2 роки тому +2

    " rekombináns ökológia "
    David Holmgren
    Toby Hemenway
    Kedves Iván, nézzen utána, olvasson többet, tájékozódjon, mielőtt szidja az idegen földrészek fajait !

  • @attilalupo3375
    @attilalupo3375 2 роки тому +1

    Végre valaki megemlíti, hogy ezek nem cserebogár pajorok! Miért 40 évesen kell ezt megtudni? 😉

  • @kentaur888
    @kentaur888 2 роки тому +2

    Bölcs EMBER