Pierwszy oblot pszczół oraz wgląd do uli.
Вставка
- Опубліковано 5 лют 2025
- Pierwszy oblot pszczół w 2024 roku. Dobra pogoda umożliwiła przegląd wybranych rodzin.
Oferta:
pasiekamarcys.p...
pasiekamarcys....
Strona pasieki:
pasiekamarcys.pl/
Facebook
/ pasieka-marcy%c5%9b-76...
Blog
pasiekamarcys.b...
Kontakt biznesowy
pasiekamarcys@gmail.com
Oferta Pasieki MARCYŚ: pasiekamarcys.pl/kupno-miodu/
❤ tez juz swoje przejrzałem i mam spokój, dennice poczyszczone mozna spać spokojnie . Pozdrawiam
Piękne rodzinki. Pozdrawiam
Super pozdrawiam
Twoje pszczoły jak zwykle wzorowo przetrwały zimę może i moje będą kiedyś tak się prezentowały, przedemną czwarty sezon pszczelarzenia i zawsze Ciebie podpatruje, jestem z okolic Węgrowa więc i pogoda podobna, dzięki za twój wysiłek w tworzeniu materiałów na yt i pozdrawiam
Super
Po oblotach mamy teras śnieg i mróz Pozdrawiam z CT
No nie polecam otwierania uli w lutym to się dla wielu slabych pni źle kończy. To sa mocne rodziny to zagrozenia duzego nie ma.
Zależy oczywiście od warunków pogodowych. Bez potrzeby nie powinno się grzebać. Pszczoły najlepiej rozwijają się jak mają spokój.
@ Wielu pszczelarzy mówi, że jeszcze nie czas na grzebanie w ulach, a mimo to grzebią. Pół biedy jeśli ramki są zabeleczkowane i tylko zagląda się między jedną dwie uliczki. Gorzej jak jest tak jak na filmie, a wyciąganie ramek z czerwiem ze środka gniazda to już całkowicie wg. mnie błąd w sztuce. Jak już ktoś chce uchronić pszczoły przed śmiercią głodową bo mają mało pokarmu to można szybko włożyć ramkę z pokarmem jako przedostatnią i cała robota. Teraz takie prace i przewietrzanie gniazda robi więcej złego niż dobrego.
Dziękuje za podzielenie się własną opinią. Komuś już odpisywałem, że warunki pogodowe były dobre. Bez potrzeby nie grzebałem. Uważam, że lepiej w sytuacji kryzysowej ustawić gniazdo teraz przy ładnej pogodzie niż potem martwić się o brak pokarmu. Myślę, że przed nami jeszcze kilka tygodni zimnej aury. Dlatego swój ruch uważam za dobre posunięcie. Odkładówki mają tego typu wadę, że przy silnym odkładzie zapas szybko się wyczerpuje. Nie ma jak dołożyć pokarmu. Można oczywiście kombinować i dokładać dodatkowy korpus, ale jak zapewne wiesz, zwiększa to znacznie kubaturę ula. W rodzinach gdzie mam miejsce, dokładam ramkę z pokarmem i zostawiam je w spokoju, co widać przy ostatniej rodzinie na filmie. Rozumiem, że niektóre rozwiązania nie podobają się konserwatywnym pszczelarzom. Niestety, ale warunki pogodowe są nietypowe. Jeszcze niedawno tematem tabu było zaglądanie do pszczół zimą. Podniesienie powałki w grudniu wiązało się z ostracyzmem. Teraz wielu pszczelarzy zrozumiało, że można znacznie zmniejszyć straty zimowe, kontrolując pszczoły zimą. Tak jak zawsze apeluję o zdrowy rozsądek, ale stwierdzenie, że pszczoły trzeba zostawić w spokoju we wrześniu i można zajrzeć do nich dopiero w kwietniu, odchodzi do lamusa.
Okolice Siedlec aż takiego oblotu nie było ale w piątek pewnie już tak będzie
Ja po sprawdzeniu musiałem podać ciasto bo już słabo to wyglądało u mnie , a już matki zaczynają czerwieć bo ciepło już daje przez powałkę na pyłek z leszczyny lataja . A ciasto w punkt dałem bo dosyć szybko zaczynają zjadać.( a brak własnych ramek z pokarmem to musiałem się ciastem ratować)
Leszczyna u mnie powinna zakwitnąć lada moment. Dzisiaj pyłku nie nosiły.
w pt moze bedzie jeszcze lepsza pogoda. trzeba działac
W piątek będę przeglądał pszczoły.🐝
Cześć, zalecam nie stukać ręką w ramki. W poprzednim roku skończyłem w gipsie od takiego stukania
Musiałeś z niezłą siłą uderzyć, że tak się to skończyło.
Za szybko, nie ma co się nabierać na połowę lutego, to tylko chwila ocieplenia, do połowy marca jest zima, w tedy będzie czas na przegląd
Tylko ja nie robiłem przeglądów. Chciałem tylko uzupełnić pokarm. Pogoda była dobra, więc szkoda byłoby jej nie wykorzystać. Teraz mam spokój do końca marca.
To nie zaglądaj a w połowie marca będziesz miał zdechlaki
👍
Zostawiam suba , podpowiedz kolego co zrobic mam dwa ule mocne rodziny czy zaopatrzyć sie w ulik odkładowy , weselny ?
pozdro 🤝
Słyszałem, że w Czechach stosują programowo zabieranie pierwszego czerwiu, do końca lutego bo jest tam na pewno mnóstwo warrozy. Jakie ma Pan zdanie.
W Polsce byłoby ciężko coś takiego zorganizować z uwagi na większą powierzchnię państwa oraz odmienne warunki pogodowe na wschodzie i na zachodzie. Moglibyśmy dłużej porozmawiać o argumentach za i przeciw takiemu działaniu. Korzystne byłoby wypracowanie mechanizmów polegających na zwalczaniu warrozy na danym terenie jednocześnie przez wszystkich pszczelarzy.
Całkowicie zgadzam się i dziękuję za odpowiedź
Czemu najczęściej robiesz w jeansach?
W takich spodniach chodzę na co dzień. Jak są już zniszczone, to pracuję w nich przy pszczołach. Potem już tylko nadają się do wyrzucenia.
To już tak ciepło w Siedlcach? Przedmiescia Lublina, u mnie było dzisiaj w południe +7,5 . Nie lepiej, zamiast rozgrzebywac gniazdo, było podać w razie wątpliwości ciasto?
Niestety nie wiem jaka jest pogoda w Siedlcach. Mieszkam w zupełnie innym województwie.
@ W jakim? Bo byłem pewien że w okolicach Siedlec?
Pasieki mam w okolicach Zambrowa
@ dlaczego Pan nie odpowiada na pytanie jaka była temperatura
Nie wiem, jaka była temperatura na słońcu. W cieniu przy gruncie było 11 stopni. Na słońcu oczywiście zdecydowanie cieplej. Nie było wiatru. Sama informacja o temperaturze nie dostarcza zbyt wielu informacji. Dzisiaj było 12 stopni u mnie a odczucie zimna większe niż dwa dni temu. Dlatego mimo planów musiałem odpuścić pracę na pasiece. Temperatury specjalnie nie podaję, ponieważ wielu widzów sugerując się tą wartością, może polecieć na pasiekę grzebać w ulach, nie biorąc pod uwagę innych czynników. Teraz jeśli nie trzeba, to lepiej nie grzebać. Korzystając z pogody, dostawiłem pokarm w rodzinach, gdzie było go mniej i zostawiam pszczoły w spokoju. Pozdrawiam.
Mam pytanie odnośnie filmu który był udostepniony w zeszłym roku na temat gabek zamoczonych w kwasie szczawiowy z gliceryną. Czy w obecnej chwili przelom lutego i marca można położyć po kawalku gabki na ramki z góry celem leczenia ewentualnej niedobitej warrozy jak juz matki czerwią? Bo odymianie niestety nie wchodzi w grę racze. Bede wdzięczny za odpowiedź. Pozdrawiam
Z kwasami wstrzymał bym się do momentu, aż wymieni się zimowe pokolenie.
@ dziękuję za odpowiedź
Owady się nie mylą, wiosna w tym roku zacznie się wcześniej.
Witam mam pytanie czy ramkę pracy wkłada się teraz czy dopiero w maju?
Teraz się nie wkłada ramek pracy. Przyjdzie na to czas. Zobacz filmy z poprzednich lat. Znajdziesz tam inforamcje kiedy taką ramkę włożyć.
Próbowałem znaleźć ale się nie udało. Można prosić o linka?
Co zrobić w jednej rodzinie została matką i jedna trzecia pszczół
Trzeba zbadać co się stało, że doszło do takiej sytuacji. Potem można myśleć o dalszych krokach.
Co sądzisz o protestach pszczelarzy?
Od wielu lat na filmach mówię o problemach branży pszczelarskiej. Głównie o miodach niskiej jakości importowanych do Polski. Nagrałem wiele materiałów mających na celu uświadamianie konsumentów. Dobrze, że pszczelarze zaczęli głośno mówić o swoich problemach.
Ja zaximowalem silne rodziny na jednym korpusie WL a teraz w ulach jest bardzo mało pszczoły a osyp taki jak zwykle. Wygląda ze większość pszvxol z8ma wyleciala z ula i j8e wiem z jakiego powodu
Ile bylo temperatury ze tak robic mozna bylo
zamykasz juz dennice?
Zamykam
Kiedy łączymy rodziny po zimie. Mam jedną słabiutką i nie wiem kiedy ją połaczyć z inną?
Taraz wgląd łączenie przy +15 najlepiej połowa marca lub przełom marca i kwietnia.
Czy dennice juz zamknięte?
Na doln 3x
Zrywasz szpachlą kit pszczeli? Nie szkoda tego?
Mam pytanie do kolegów z doświadczeniem, stwierdziłem dzisiaj że w jednej rodzinie brakuje matki bo jest czerw trutowy ,można już łączyć z inną rodziną jak jest matka trutowa czy trzeba naprzód ja zlikwidować, tylko jak?
Dziękuję za informację
@@leszekaron450Nie ma za co kologeo