Stary Browar - Poznań: Odwiedziny w Centrum Handlu i Sztuki

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 8 лют 2023
  • Stary Browar - Poznań: Odwiedziny w Centrum Handlu i Sztuki
    Stary Browar w Poznaniu to centrum sztuki i centrum handlowe w jednym. Został otwarty w 2003 roku z inicjatywy Grażyny Kulczyk i od tamtej pory stanowi ważny punkt na mapie kulturalnej oraz gospodarczej Poznania. Co warto o nim wiedzieć? Poniżej znajduje się kilka ciekawostek na jego temat.
    1. Założeniem Grażyny Kulczyk, która była inicjatorką powstania obiektu, była zasada 50:50. Oznaczało to, że połowa obiektu ma być poświęcona biznesowi i handlowi, a druga sztuce.
    2. Sam budynek został zaprojektowany w oparciu o poprzemysłowy zabytek. Kiedyś znajdował się tutaj Browar Huggerów, który funkcjonował od drugiej połowy XIX wieku do drugiej wojny światowej. Jego założycielem był Ambrosius Hugger, piwowar z Wirtembergii.
    3. Wystrojem pasaży odnowionego kompleksu zajął się Ryszard Kaja. Jest to polski grafik, malarz i scenograf, który ma na swoim koncie ponad 150 scenografii do sztuk teatralnych, baletowych czy telewizyjnych. Jest też twórcą ilustracji książkowych, plakatów oraz licznych wystrojów wnętrz.
    4. Pod budynkiem Starego Browaru znajduje się parking, który może pomieścić ponad tysiąc samochodów. Ponadto dziedziniec browar został przeszklony i można z niego korzystać w okresie zimowym bez obaw, że temperatura za bardzo da się we znaki.
    5. Blow Up Hall 50 50 to eksperymentalne połączenie hotelu i galerii sztuki. Znajduje się w kompleksie Starego Browaru, a brytyjski dziennik The Guardian uznał go w 2009 najbardziej futurystycznym hotelem na świecie. Hotel nie posiada recepcji i są w nim tylko 22 pokoje, które nie są ponumerowane. Goście nie korzystają tutaj z kluczy, tylko ze smartfonów, które za pomocą aplikacji wskazują odpowiednie drzwi. Warto podkreślić, że każdy pokój jest inny, a wszystkie są urządzone w stylu awangardowym.
    6. Na terenie awangardowego hotelu można zobaczyć między innymi: fotografię Mariko Mori pod tytułem “Tea Ceremony”, instalację Piotra Uklańskiego “The Year We Made Contact” oraz instalację Rafaela Lozano-Hemmera pod tytułem “Blow Up Commission”.
    7. Stary Browar w Poznaniu jest laureatem licznych prestiżowych nagród, a wśród nich znajdują się: pierwsze miejsce w konkursie Orły Refe 2005 za najlepszą inwestycję w kategorii obiektów komercyjnych, tytuł Najlepszego Centrum Handlowego Na Świecie według Międzynarodowej Rady Centrów Handlowych oraz Złoty Ołówek 2003 w konkursie architektonicznym Radia Merkury i Głosu Wielkopolskiego.
    8. Pomiędzy Starym Browarem a grupą biurowców po drugiej stronie ulicy znajduje się tak zwana Brama Czasu. Jest to fontanna w formie efektownego wodospadu zbudowana z elementów stalowych, granitowych i z blachy. Za projekt i wykonanie odpowiada Andrzej Bednarczyk, polski malarz, grafik i profesor nauk plastycznych.
    9. SQ to klub muzyczny znajdujący się na terenie Słodowni w Starym Browarze. Powstał w 2005 roku i jest jedynym polskim klubem, który znalazł się na liście stu najlepszych klubów na całym świecie. Występowali tutaj między innymi Fritz Kalkbrenner, DJ Shadow, Jessie Ware czy Junior Boys.
    10. Cała powierzchnia Starego Browaru wynosi około 130 tysięcy metrów kwadratowych, a na miejscu znajduje się ponad 200 punktów handlowych i gastronomicznych. Znajdują się tutaj popularne sieci sklepów i ekskluzywne butiki, a także księgarnie, kioski, kawiarnie i sklepy z zabawkami.
    11. W 2015 roku Grażyna Kulczyk sprzedała Stary Browar funduszowi Deutsche Asset & Wealth Management za dwieście dziewięćdziesiąt milionów euro. Fundusz ten kontynuuje prowadzenie miejsca, w którym biznes jest tak samo ważny, jak muzyka, sztuki wizualne i inne dziedziny artystyczne. Dzięki temu od lat udaje się zachować unikatową atmosferę tego miejsca, której na próżno szukać w innych centrach handlowych.
    12. Park przy Starym Browarze regularnie staje się naturalną scenografią dla cyklicznych i jednorazowych imprez sportowych, eventów kulturalnych, wystaw czy koncertów muzycznych. Dzięki powstaniu Starego Browaru atrakcyjność całej okolicy znacznie wzrosła.
    13. Stary Browar, mimo postmodernistycznego charakteru i nowoczesnej otoczki, składa się z wielu niespodzianek, które ściśle nawiązują do historycznego ducha tego miejsca. Można tutaj natrafić na oryginalne okno browaru z XIX wieku, a także wmurowane w cegły kapsle pochodzące z browaru.

КОМЕНТАРІ • 4

  • @WaluyaDar
    @WaluyaDar Рік тому +3

    Beautiful city

  • @Bolobilek
    @Bolobilek 11 місяців тому

    Do Poznania zajrzę jak Jaśkowiak dokończy remonty.:)))

    • @szklanedomy9675
      @szklanedomy9675  11 місяців тому +1

      Hahah. Racja. Jeżeli jedziesz do Poznania dla zwiedzania jego starego miasta, rynku, kamienic, starej przedwojennej siatki ulic - to zapomnij o miłych wrażeniach. Wszystko jeszcze jest rozkopane. Ale jeżeli interesujesz się okolicami Starego Browaru i Silver Andersia - to jak najbardziej warto :)