Jagenjčki na čistem pašniku po pol leta premora

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 9 лют 2025
  • Celostno načrtovano pašo načeloma izvajamo po določenem načrtu, ampak ta načrt predvideva tudi, da bo gotovo prišlo do sprememb in ga moramo v takih primerih popraviti.
    Dober mesec po izdelavi načrta je že prišlo do prvih sprememb.
    Vzroki:
    1. Na pašniku, kjer smo letos čakali na jagnjitve, smo se morali zadržati malo dlje kot je bilo načrtovano, zato je trava tam prepašena.
    2. Matere z mladimi jagenjčki ne marajo premikanja na oddaljene pašnike, tudi za mladiče je lahko to naporno.
    3. Jagenjčke je, zaradi večje občutljivosti na notranje zajedavce, priporočljivo pasti na "čistih" pašnikih, torej tam, kjer je bil pašni premor (recovery period) daljši od 4-6 mesecev (ali pa smo pašnik vmes pokosili/pasli na njem kakšno drugo vrsto živali).
    Po temeljitem premisleku sva se odločila, da črede ne bova premikala nazaj bližje kmetiji, ampak raje na bližnji pašnik, ki sva ga sicer mislila pustiti v mirovanju še do avgusta.
    S tem sva:
    1. Vključila v obtok še en pašnik, s čimer se bo podaljšal pašni premor na prepašenem pašniku, kjer smo jagnjili, tako da se bo trava tam bolj obnovila.
    2. Premik izvedla na pašnik, oddaljen zgolj 50 m (še vseeno sva imela z eno od mater kar velike težave).
    3. Novi pašnik je bil nepašen vsaj pol leta, zato je na njem načeloma le malo zajedavcev, kar bo gotovo dobro za mladiče.
    #holisticplannedgrazing #regenerativeagriculture #ObnovitvenoKmetijstvo #RegenerativnoKmetijstvo #HolisticPlannedGrazing #NačrtovanjePaše #Paša #ovce

КОМЕНТАРІ •