Wydaje mi się, że Profersor głównie jest zainteresowany powojennymi dziejami Polski (na polskiej Wiki brak prac związanych z przedwojenną, czy wojenną historią). Możliwe są natomiast (wg mnie) odcinki wzmiankujące okres międzywojenny przy okazji omawiania postaci i zjawisk mających swą genezę w tamtych latach.
O ile wiekszosc materiałow mowi o ”moich czasach” co jest dla mnie podwojnie mile, bo dochodzą osobiste wspomnienia. To o Piaseckim wiedzialem tyle, że ktos gdzies taki kiedys tam był. Porządna lekcja histori. Czysta synteza podana na tacy👍🏻. Gdyby pan Profesor był Anglikiem, byłby Pan osobowoscią BBC z kontraktem £850000 rocznie. Na Pana ”nieszczescie”, a na nasze szczescie jest Pan tu z nami Polakami. Swietny odcinek.
Panie Profesorze, Śledzę Pana kanał od dawna, natomiast gdzieś ten materiał mi wcześniej „przemknął”, a tu takie złoto. Widać pasje i zaangażowanie oraz ogromną wiedzę co do postaci przewodniej przedmiotowego odcinka. Kolokwialnie mówiąc nie mogłem oderwać się od odbiornika!
Bardzo dziękuję za tego typu odcinki. Jak przedstawicielowi młodego pokolenia, urodzonego po 2000 roku, bardzo pomagają w wytłumaczeniu zjawisk mających miejsce w Polsce po 1945 roku.
@@EmaH906 to był Józef Piłsudski, który zaszedł za skórę autorowi powieści i nie tylko jemu- sam Domek pisał chyba obronę pracy dyplomowej pod tytułem " mit Piłsudskiego"
Tak powinny wyglądać lekcje historii w liceum, oczywiście uzupełnione o element rozmowy z uczniami. Nie mieszkam w Polsce, ale uczę swoje dzieci języka polskiego i naszej tradycji i kultury i lekcje historii ze starszym synem, za niedługo licealistą, oprę właśnie o wybrane wykłady. Wysnuwa się z nich nie tylko kompetencja, ale i pasja, a to dwa najważniejsze elementy do zarażenia młodego pokolenia bakcylem wiedzy. Cieszę się też przeogromnie z napisanego przez Pana Profesora podręcznika do historii. Bardzo cenię sobie wydawnictwo gwo za przemyślaną i twórczą edukację humanistyczną, mam nadzieję, że ten podręcznik nie tylko pod względem treści dobrze wpisuje się w ten program, ale ma również atrakcyjną formę.
Kur*wa czlowieku. Tak brzmi kazdy profesor w licbazie. Roznica jest taka ze nam.sie na starosc chce sluchac. Dzieciom lat 15 ktorym w glowie ruchanie I imprezki sie nie chce. Ale retoryka jest ta sama, do niej sie dojrzewa. Oxzywiscie syn czy corka moga udawac ze sa zafascynowani... tak jak my jako dzieci udawalismy. Ale do tego trzeba dojrzec. Tyle. PS tak tak ja wiem, ja wiem, twoje dzieci sa inne, one to sluchaja z wywalonym jezykiem! Haha tak tak wszystkie dzieci glupie tylko nie moje wlasne
Sanacja czy komuna, modus operandi Piaseckiego pozostawał ten sam: snucie utopijnych wizji, brak efektywności w osiąganiu oficjalnie zamierzonych celów, ale wielka sprawność w układach z władzą (każdą), i ciągnięcia fruktów ze współpracy.
Bardzo dziekuje Panu za ten niezmiernie interesujacy wyklad o Boleslawie Piaseckim,ktory byl znakomitym politykiem bo przede wszystkim realistycznym wlasnie takich politykow teraz potrzeba Polsce
Czekaj, takich którzy co chwile będą zmieniać front? Czy takich którzy będą podżegać do nienawiści? Może potrzeba nam mocniejszego związku z Kościołem?
Nie, nie zrozumiałeś. Potrzeba takich polityków, którzy na pierwszym miejscu postawią Polskę i naród polski, potrzeba ludzi, którzy nie będą chcieli dążyć do rozlewu polskiej krwi. Wreszcie potrzeba Polaków u władzy, nie polskojęzycznych.
Taaa realistyczny polityk chcący powstania imperium słowiańskiego - niby z czego? Narzucenia polskiego zamordyzmu Białorusinom i Ukraińcom? - reakcja właściwa na taką “realistyczną” opcję -> 🤣😂🤣 albo -> 🥱🥱🥱
Rewelacyjny odcinek o niezmiernie ciekawym człowieku,dziękuję Ponieważ pierwszy raz pojawił się u pana wątek kryminalny może mógłbym pana namówić na historię płk.Gerharda,pozdrawiam
@@michamajnusz1380 Tego nie wiem. Ale z pewnoscia wielce barwna postac PRL-u. Jestem za ujawnianiem szeroko pojetej prawdy o postaciach historycznych, wlacznie w watkami niechlubnymi.
Dzięki Panie Profesorze za wszystkie Pana filmy na tym kanale!!! Co do dzisiejszego, to nie tylko "Król", ale nawiązuje do tej postaci też serial "Glina" Władysława Pasikowskiego. Są tam dwa odcinki wracające do zbrodni sprzed lat porwania taksówką i zabójstwa licealisty, syna ważnego dygnitarza. Do tej pory myślałem, że to był tylko wymysł scenarzystów, teraz dowiedziałem się od Pana, że miało to swój pierwowzór w rzeczywistości. Czekam na klejne Pana filmy!!!!!
Posłuchaj sobie profesora Andrzeja Nowaka, który się nie zaprzedał Bandzie Tuska w nadziei na kierowanie IPN, jak ten, który chce Was wystrychnąć na dudka.
Na ten odcinek czekałem. edit. Te wszystkie materiały archiwalne które Pan Profesor zgromadził na użytek tego odcinka to po prostu perełka. Szczególnie ta rozmowa z Hagmajerem. Hobbystycznie zajmuję się historią idei z akcentem na europejską myśl nacjonalistyczną XIX i XX wieku. Ten odcinek uznaję za fundamentalny dla poznania ważnego elementu całego spektrum ruchów nacjonalistycznych w przedwojennej Polsce. Dla hobbystów polecam zapoznać się choćby z historią ruchu Zadrugi, mało kto wie ale mieliśmy swoich słowianofilów zanim to było modne.
Sprzedając książki w 90 latach we Wrocławiu trafiło mi się kilka tytułów wydanych w tym mieście. Szkoda że nie zostawiłem sobie chociaż po jednym egzemplarzu.
Bardzo ciekawy odcinek, do tej pory niewiele wiedziałam o panu Piaseckim (mimo, iż studiowałam historię), ta postać jakoś nigdy nie była w kręgu moich zainteresowań, tym bardziej doceniam ten bardzo wartościowy materiał :)
Ekerling użyczył taksówki porywaczom, ale w samym porwaniu nie uczestniczył. Wynika to z zeznań świadków: kolegów Bohdana i kioskarza. Ekerling natomiast krył prawdziwych porywaczy, bo zeznawal, że to on byl kierowcą i dowiózł pasażerów zgodnie z zamówieniem w okolice sądów. W jego notesie rzeczywiśce znaleziono adresy "punktów kontaktowych". Skądinąd w tym budynku, gdzie znaleziono ciało Bohdana, był lokal konspiracyjny SB. To było wielokrotnie opisywane, nie jest to wiedza tajemna. Są to oczywiście szczegóły, nie ulega wątpliwości, że Ekerling był zamieszany w tę zbrodnię. Swoją drogą od lat mieszkam niedaleko budynku, gdzie znaleziono ciało Bohdana i jak o tym czytam, zwykle wieczorem, nie mam potem dobrych snów. O Piaseckim myślę, co myślę, ale zabijanie 16 latka z powodu politycznej działalności ojca to wielka zbrodnia. P.S. Przy okazji przypomnę artykuł "Tajemnica cichej uliczki" napisany przez bohatera innego odcinka Pańskiego serialu, czyli Leszka Moczulskiego. Artykuł sugerujący, że Bohdan uciekł do przebywającej w Anglii matki (ukazał się przed odnalezieniem ciała). Ten artykuł Leszkowi Moczulskiemu chwały nie przynosi. Po pierwsze było to, jak nazywa się to w kryminalistyce, "rozsiewanie iluzji", czyli próby odwrócenia uwagi czy skierowania śledztwa w niewłaściwą stronę. Po drugie - matka Bohdana Piaseckiego, o czym Pan wspomniał, nie żyła od 12 i pół roku, bo zginęła w powstaniu. Więc należałoby się jej śmierci więcej szacunku. Rok wyżej ode mnie na studiach był jeden z młodszych synów Piaseckiego z drugiego małżeństwa, dziś już także nieżyjący Zdzich. Pamiętam go z czarną opaską na rękawie, gdy chodził w żałobie po ojcu. - Dla porzadku: to może bezsensowna "lojalka", ale poglądy i taktyka działania ONR i PAXu dla mnie zawsze jak najbardziej odległa.
Tak więc obejrzałem do końca. Kilka refleksji. 1. Materiał został przygotowany przez Profesora Dudka z pieczołowitą dokładnością, zilustrowany archiwalnymi materiałami IPN, materiałami zdjęciowymi, nagraniami bezpieki komunistycznej (szczególne wrażenie robią nagrania z pogrzebu syna Piaseckiego). Mamy do dyspozycji słuchowiska, nawet nagrania z rozmów telefonicznych z porywaczami. Ten ponad godzinny produkt wytężonej pracy dokumentalnej prof Antoniego Dudka mógłby odnaleźć się na łamach niejednej wielkiej stacji telewizyjnej. 2. Pada tam nazwisko prof. Romualda Szermietiewa. Ciekawskich odsyłam do nagrania. 3. Profesor Dudek ma ten walor iż jest autorem biografii Piaseckiego. Film przedstawia fakty z życia, pozbawiony jest ocen, stronniczych uwag. Ma cenny walor edukacyjny. Teraz moje przemyślenia osobiste: Primo. Często spotykamy się z tezą o faszystowskich konotacjach ONR. Prof Adam Wielomski, skądinąd znany profesorowi Dudkowi, w monumentalnym dziele "Nacjonalizmy różnych narodów. Perspektywa politologiczno‑religioznawcza" pod red. prof Bogumiła Grotta znanego znawcy nacjonalizmów polskich, pisze w rozdziale "Nacjonalizm a katolicyzm. Pozycje i pojęcia od Piusa VI do Jana Pawła II" (s. 23) cytuję: Pytanie jak to ma się do słów Hagmajera o programie "totalitarnym" ONR. Możemy bronić tej tezy Hagmajera w kontekście interpretacji prof Wielomskiego stwierdzając też, że "Każde państwo faszystowskie jest państwem totalitarnym ale nie każde państwo totalitarne jest państwem faszystowskim" vide stalinowskie ZSRR. Warto dodać, że w cytowanym rozdziale Wielomski przytacza dużą ilość pism przedwojennych narodowych-radykałów, na których opiera swoje wnioski. Secundo. Dziś myśląc "nacjonalista" wyobrażamy sobie łysego mięśniaka z bardzo niskim IQ. Jest to forma zaproponowana przez popkulturę lat 90tych, gdzie modnym było sytuowanie się na pozycjach antynacjonalistycznych. Nacjonalistów utożsamiano z nazizmem. Obóz narodowy przed II Wś był na tyle płodny, że wydał nie tylko Dmowskiego ale też kogoś takiego jak Piasecki. Dmowski jawi się jako filozof polityki, myśliciel, twórca koncepcji ogólnej, zdolny dyplomata, strateg. Brakuje mu jednak czegoś co posiadał Piasecki- umiejętności politycznych gier partyjnych. Ukazany w materiałach prof Dudka rozwój PAX i ambicje poityczne w latach 60tych to dowód na umiejętność adaptacji narodowego-radykała w warunkach niezwykle niesprzyjających. Dziś powiedzielibyśmy, że Piasecki był rekinem politycznym.
Bardzo ciekawe podsumowanie. Z mojej perspektywy wydaje się trochę dziwne, że Piasecki, zatwardziały katolik i narodowiec, nie stał się jedną z ofiar w strasznych latach stalinizmu.
Doskonały program- jak zwykle- bardzo dziękuję! Myślę że bohater tego odcinka osiągnął sukces w przynajmniej jednej rzeczy którą chciał zrobić: zachował kawałek przeszłości i pomógł go przenieść przez czasy w których prawdopodobnie ten kawałek zniknął by bez śladu a jednak się udało. Wątpię żeby akurat o taki efekt mu chodziło, niemniej jednak jest to zasługa .
Po obejrzeniu ciśnie mi się na usta tylko jedno słowo: kreatura. Dziękuję za odcinek. Nie wiem jak, to się stało, ale nigdy dotąd nie słyszałem o tym człowieku.
Do tej pory byłem przekonany że sekretem tych programów jest powrót do przeszłości(lat młodzieńczych) nic bardziej mylnego to chyba najbardziej wciągający odcinek jak na razie pewnie przez bardzo burzliwą historię bohatera - jak zwykle poziom merytoryczny nie do osiągnięcia przez 3\4 UA-camrów
Bardzo ciekawy material, przypomnial mi o swietnej ksiazce nt. Piaseckiego, ktora napisal Pan przed laty wspolnie z panem Grzegorzem, a z ktorej czerpalem piszac wlasna prace magisterska :) Odnosnie samego Piaseckiego - mozna go lubic lub nienawidziec, ale nie sposob chyba przejsc obok niego obojetnie; niezaleznie od oceny nie mozna mu takze odmowic inteligencji, blyskotliwosci i przede wszystkim skutecznosci. Byl on, jak to kiedys okreslil ktorys z wspolczesnych politykow (choc blednie, bo nie takie bylo znaczenie sformulowania zoon politikon), prawdziwym "zwierzeciem politycznym".
Jak zwykle fantastycznie wytłumaczone. Chce sie tegonsłuchać. Musze przyznać ze smutkiem, że w szkole okres między wojenny i PRL w liceum był traktowany pomacoszemu. Wiecej takich materiałów z okresu międzywojennego przyda się. Jak zwykle łapka w górę i słucham z dużą uważnością.
Szeptane wieści wtedy mówiły, że chłopca, Bohdana, zamordowano natychmiast niemal po uprowadzeniu. Miło słyszeć, że jednak i w tym przypadku wieść gminna pokrywa się z faktami. Opowiadała mi o tym wiele razy rodzina, że późniejsze dręczenie Piaseckiego bylo wyłącznie w celu dręczenia go i doprowadzenia do obłędu, aby zrezygnował z polityki, inaczej cała rodzina straci życie.
Najprostsze rzeczy (wyśmiewane przez ambicjonerów, którzy ch. wiedzą:)) zwykle są prawdą. Np. każdy półpiśmienny nawet Polak wiedział, że w elicie bezpieki dominuje żydostwo, czemu u zarania III RP elitka zaprzeczała, a pogląd wyśmiewała, a po zbadaniu wszystkich akt personalnych funkcjonariuszy MBP/UB przez IPN (stąd nienawiść ubeczątek i PO do IPN:)), okazało się , że ok. 43 % osób na stanowiskach kierowniczych w tym zbrodniczym resorcie stanowili Żydzi (którzy wtedy stanowili 0, 7 - 0,9 % w Polsce, a więc piękna nadreprezentacja:)). Tyle, że mało kto o tym wie, bo ilu ludzi czyta opracowania naukowe, które nie są rozpowszechniane w mediach.
Jako młody człowiek, łatwo kategoryzujący idee w oddzielne szufladki, dawno temu zastanawiałem się jakim cudem można było zrobić woltę od faszyzmu do komunizmu. Dopiero po latach dotarło do mnie, że Piasecki po prostu był w pierwszym rzędzie wrogiem liberalizmu i gdyby nie wiara w Boga, to już przed wojną mógłby być członkiem KPP.
Wspaniały wykład. Postać Bogusława Piaseckiego jest stosunkowo rzadko omawiana, zwłaszcza w tak znakomity, bezstronny i obiektywny sposób, jak czyni to Pan Profesor. Gratuluję i dziękuję.
Kanał Pana Profesora to dla mnie nr 1 na UA-cam jeśli chodzi o informację nt. Historii Polski. Co do PAX-u to pozwolę sobie dodać, że dzięki wydawnictwu mógł publikować w kraju Stanisław Mackiewicz. Te Paxowskie wydania były jedynymi dostępnymi dla nas do czasu ukazania się serii wyd. Universitas (a pod względem estetyki są o wiele lepsze, mimo upływu lat).
Obecnie bardzo ciekawie mówi Marcin Hagmajer, syn Jerzego Hagmajera, który najwidoczniej przejął po ojcu wiele poglądów zajmując się cybernetyką społeczną ocenia okres PRL bardziej pozytywnie niż obecną III RP. Swoją drogą ciekawy jestem jak PAX był związany z Kosseckim, Ligą Narodowo Demokratyczną i całym środowiskiem cybernetyki społecznej.
Bardzo dziękuje to dla mnie duża przyjemność i olbrzymia nauka ,że mogę obcować z pańskimi wykładami i opowieściami .Odcinek genialny Serdecznie pozdrawiam Dużo zdrowia panie profesorze
Serdecznie dziękuję za ten materiał. Podziwiam Pana dlatego też "Umówmy się na Polskę" jest na mojej liście obowiązkowych lektur. Pozdrawiam jako młody artysta.
A właśnie myślałam sobie o tej fascynującej peronie. Dziękuję bardzo! 😊 Śmiem prosić teraz może o szersze wyjaśnienie Obozu w Berezie Kartuskiej? Pisałem o tym pracę więc chętnie sam posłucham ponownie mądrzejszego😉
P.S. Znając nazwisko Piasecki, nie znałem szczegółów jego powojennej działalności. PAX i przedsięwzięcia gospodarcze to bardzo, bardzo ciekawy temat. Jestem pewien że jest w tym więcej tajemnic niż tylko... Ludwik 😊
Bardzo ciekawy wykład o kontrowersyjnej ale też zapomnianej postaci szerszemu gronu odbiorców . Kto jest zainteresowany historia ,z pewnoscia te postać pamięta .
Wreszcie nowy odcinek. Dzięki Panu kupilem książkę "Umówmy się na Polskę". Po dwóch dniach jestem w połowie, ciekawie co się uda wprowadzić po wyborach.
@@dudekohistorii Przeczytałem książkę i to trochę idea. Ale warto zmienić centrum decyzyjne rządu, żeby praca dla rządu była nobilitacją tak jak jest we Francji. Polityka zagraniczna i obronna nie powinna być przedmiotem sporu jak to było przed wstąpieniem do NATO i UE. Co do roli smorządności wojewódzkiej, to teraz mam trochę dualizm i obecnie walkę polityczną gdy wojewoda jest z innej opcji niż marszałek, do przemyślenia jest też system powiatów. Jako że, jestem z okolic Bydgoszczy, to mam też obawy co do województwa Kuj-pom. i nie chodz o ojca Rydzyka (to będzie za czas jakiś duży problem dla zakonu utrzymać bizancjum). ale o to, że nie ma wspólnoty interesów, mieszkańcy Torunia zadzirali długo nosa bo mieli Uniwersytet z kolei bydgoszczanie uważali że ich jest więcej i nie może być, "że ogon rządzi psem". Problemem jest też komunikacja bo do Torunia jedzie się 1h a do Pozania też godzinę austostradą S-5. Ale żeby nie było że jestem krytyczny dla współpracy Bydgosko-Toruńskiej, żone mam z Torunia.
Interesujący materiał. Chciałby też o ile to możliwe dowiedzieć się czegoś więcej o Zjednoczeniu Patriotycznym „Grunwald”. Myślę, że mógłby to być ciekawy materiał.
Panie Profesorze, bardzo dziękuję za ten niezwykle ciekawy materiał. Godzina minęła jak z bicza strzelił. Uważam w ogóle historię środowisk narodowych za niezwykle ciekawą. Podsuwam garść pytań, z nadzieją, że któreś posłużyć może Panu przy tworzeniu kolejnych materiałów: Jak duży wpływ myśl narodowa przedwojenna na scenę polityczną III(czy IV) RP? Czy da się wywieść jakaląś ciągłość między ówczesnymi środowiskami narodowymi, a dzisiejszymi? Czy KPN zrzeszał między innymi takie, narodowo-radykalne środowiska, czy też był ktoś bardziej na prawo od nich? Czy w jakichś innych sytuacjach/partiach czy organizacjach strategia "przenikania" ze środowisk radykalnych do środowisk mainstreamowych miała powodzenie? Czy jest możliwe, że to właśnie działalność PAXu wpłynęła na to, jak bardzo nieudana w Polsce na tle innych krajów socjalistycznych okazała się ateizacja społeczeństwa? Z wyrazami szacunku
Ten plan penetracyjny Piaseckiego przypomina nieco trockistowską taktykę entryzmu, realizowaną w latach 30. w ramach tzw. francuskiego zwrotu. Ciekawe, czy w jakiś sposób jedna koncepcja wywarła wpływ na drugą.
to po prostu zastosowanie inteligencji do problemu jak postawić na swoim w polityce,nie tylko Trocki i Piasecki ale właściwie każdy kto chce przejmować politycznie jakiś obszar łatwo sam to wymyśli.Trocki o istnieniu Piaseckiego mógł nie wiedzieć,dla niego to peryferia,prędzej BP mógł się inspirować tym co znalazł o trockizmie...no ale to jest abc polityki,nie tylko ONR Abc ale podstawy tak ogólnie.Każdy kto prowadzi partie na to wpada.
Postać niezwykle interesująca w historii najnowszej a jednak praktycznie nieznana nawet takim jak ja co to zmarnowali 5 lat studiując “historię” we wczesnych latach osiemdziesiątych.
A mnie by interesowała historia tarć politycznych w dwudziestoleciu międzywojennym. Oczywiście nie kompleksowo, ale tak jak pan Profesor robi - najciekawsze tematy.
Nie zapominajmy też o LIII liceum p.w. św. Augustyna założonym i prowadzonym przez stowarzyszenie PAX. Jedno z lepszych i ambitniejszych liceów warszawskich, wyłącznie męskie, wychowujące w duchu chrześcijańskim, ale nie dewocyjnym, i patriotycznym, co było unikalne w czasie PRL-u.
W latach 80-tych chodziłem do budynku PAX-u przy al. Niepodległości na lekcje religii, gdyż wtedy takich lekcji w szkole nie było. Pamiętam jeszcze, że na dachu było obserwatorium astronomiczne. Dzisiaj w miejscu tego budynku stoi nowoczesny apartamentowiec.
@@maciejo.9949 Jestem absolwentem tego liceum, matura 1994. Bardzo dobre liceum, świetni nauczyciele, wartościowi wychowankowie. Zostało doprowadzone do bankructwa, budynek do ruiny. Tak, aby można było rozebrać, a działkę sprzedać deweloperom.
Może z okazji wyborów jakiś odcinek o tym, jak powstawało prawo ordynacji wyborczej, które wypacza sens konstytucji, jakoby głos każdego obywatela jest równy?
Bardzo ciekawy film. Śmierć syna Piaseckiego to jedna z większych tajemnic czasów PRL. Ale mam taka myśl - za zbrodnia na pewno stoją pracownicy UB/ MO. Ale na pewno trzeba też szukać wśród osób którym Piasecki... zabrał majątek w ramach "Paksu".
Akurat ci, byli mu w większości wdzięczni, bo alternatywą było przejęcie przez państwo. A Piasecki zwykle pozwalał im zachować pracę w dawnej firmie na kierowniczym stanowisku.
@@dudekohistorii Dzień Dobry. Ja jednak podtrzymuję swoją tezę. Sam Pan użył określenia: większość. Niech Pan doda do tego naszą główną cechę - zawiść, niech Pan dołoży Jaguara którym jeździł Piasecki. Jeśli zrobili to "zmuszeni do wyjazdu", niech Pan dołoży antysemityzm Piaseckiego oraz chęć odwetu za to. Oczywiście sprawcy musieli nie tylko znać ten dom, ale też mieć możliwość wytłumaczenia "nawet w bramie" po co i do kogo tam wchodzą (oczywiście ta osoba musiałaby to wtedy potwierdzić). Musieli też wiedzieć że do tej piwnicy bardzo rzadko ktoś wchodzi (musieli mieć pewność że zdążą uciec zanim ktoś odkryje zbrodnie). Tak więc ludzie którzy pod przymusem opuszczają Polskę mogli czuć ogromną nienawiść (okolice Tel Awiwu to nie Nowy York) i zemścili się na Polsce zabijając syna tego który według nich ich okradł z firm, pieniędzy itd. Po prostu "zamknęli za sobą drzwi".
Szanowny Panie procesorze, podziwiam pańską wiedzę oraz niezwykle prosty i zrozumiały sposób jej przekazywania. Odnośnie zaś Pana Ryszarda Reiff'a , to pamiętam, jak dziś, że był on jedynym członkiem Rady Państwa, a który to był przeciwny sprowadzeniu stanu wojennego. Natomiast, jeśli chodzi zaś o zamordowanie syna Pana Bolesława Piaseckiego, Bogdana, to pamiętam, jak mówiono, że jest to żydowska zemsta. Na tym kończę swoje wywody i pozdrawiam Pana serdecznie, jak też i Osoby komentujące
Na bazie jego życiorysu powinien powstać serial...naprawdę. I to na pewno więcej niż jeden sezon. Fascynująca postać.
Jest o nim wzmianka w "Królu", Twardocha.
Jeden z odcinków serialu glina jest poświęcony zabójstwie jego syna. Swoją drogą świetny serial
To chyba pierwszy odcinek o ludziach II RP na tym kanale. Proszę o więcej
Piasecki więcej zdziałał w PRL. I z tego okresu jest bardziej znany jednak
@@jezalb2710taki pierwowzór Bąkiewicza.
Wydaje mi się, że Profersor głównie jest zainteresowany powojennymi dziejami Polski (na polskiej Wiki brak prac związanych z przedwojenną, czy wojenną historią). Możliwe są natomiast (wg mnie) odcinki wzmiankujące okres międzywojenny przy okazji omawiania postaci i zjawisk mających swą genezę w tamtych latach.
@@dapp9183no widzę chyba zbyt dużą różnicę intelektualną...🐽
@@dapp9183Bąkiewicz to mógłby być jedynie jego pucybutem.
Musiał być niesamowicie inteligentny w wielokrotnym wpływaniu na ludzi, organizacyjnie, a przede wszystkim w ratowaniu swojego życia.
Był.
Jak zwykle rewelacyjny odcinek. Przyznam się, iż wcześniej nie słyszałem o Panu Piaseckim, zatem dziękuję za lekcję historii
O ile wiekszosc materiałow mowi o ”moich czasach” co jest dla mnie podwojnie mile, bo dochodzą osobiste wspomnienia. To o Piaseckim wiedzialem tyle, że ktos gdzies taki kiedys tam był. Porządna lekcja histori. Czysta synteza podana na tacy👍🏻. Gdyby pan Profesor był Anglikiem, byłby Pan osobowoscią BBC z kontraktem £850000 rocznie. Na Pana ”nieszczescie”, a na nasze szczescie jest Pan tu z nami Polakami. Swietny odcinek.
Gdyby Szopen żył w Bostonie nieco później o sto lat, to by grał na saksofonie, nie zmarnowałby się tak.
Panie Profesorze,
Śledzę Pana kanał od dawna, natomiast gdzieś ten materiał mi wcześniej „przemknął”, a tu takie złoto. Widać pasje i zaangażowanie oraz ogromną wiedzę co do postaci przewodniej przedmiotowego odcinka. Kolokwialnie mówiąc nie mogłem oderwać się od odbiornika!
Bardzo dziękuję za tego typu odcinki. Jak przedstawicielowi młodego pokolenia, urodzonego po 2000 roku, bardzo pomagają w wytłumaczeniu zjawisk mających miejsce w Polsce po 1945 roku.
Przeczytaj "Karierę Nikodema Dyzmy" i zgadujo kim to było, a o kim może być dzisiaj 😊
@@kamilk1403No o kim to było wg Ciebie?
Do szkoły trzeba było chodzić, a nie słuchać dudkowych opowieści 😢
@@maparo40 ciekawe w której szkole omawia się XX wiek?
@@EmaH906 to był Józef Piłsudski, który zaszedł za skórę autorowi powieści i nie tylko jemu- sam Domek pisał chyba obronę pracy dyplomowej pod tytułem " mit Piłsudskiego"
To według mnie najlepszy dotychczas odcinek. Widać pasje i wiedzę profesora. Więcej tematów o drugiej wojnie, PRL czy dwudziestoleciu międzywojennym
Panie profesorze kolejny super ciekawy odcinek. Dla takich treści warto przeczesywac internet
Tak powinny wyglądać lekcje historii w liceum, oczywiście uzupełnione o element rozmowy z uczniami. Nie mieszkam w Polsce, ale uczę swoje dzieci języka polskiego i naszej tradycji i kultury i lekcje historii ze starszym synem, za niedługo licealistą, oprę właśnie o wybrane wykłady. Wysnuwa się z nich nie tylko kompetencja, ale i pasja, a to dwa najważniejsze elementy do zarażenia młodego pokolenia bakcylem wiedzy. Cieszę się też przeogromnie z napisanego przez Pana Profesora podręcznika do historii. Bardzo cenię sobie wydawnictwo gwo za przemyślaną i twórczą edukację humanistyczną, mam nadzieję, że ten podręcznik nie tylko pod względem treści dobrze wpisuje się w ten program, ale ma również atrakcyjną formę.
ale po co Pani uczy dzieci , polska rosja -stan umysłu
Kur*wa czlowieku. Tak brzmi kazdy profesor w licbazie. Roznica jest taka ze nam.sie na starosc chce sluchac. Dzieciom lat 15 ktorym w glowie ruchanie I imprezki sie nie chce. Ale retoryka jest ta sama, do niej sie dojrzewa. Oxzywiscie syn czy corka moga udawac ze sa zafascynowani... tak jak my jako dzieci udawalismy. Ale do tego trzeba dojrzec. Tyle.
PS tak tak ja wiem, ja wiem, twoje dzieci sa inne, one to sluchaja z wywalonym jezykiem! Haha tak tak wszystkie dzieci glupie tylko nie moje wlasne
Sanacja czy komuna, modus operandi Piaseckiego pozostawał ten sam: snucie utopijnych wizji, brak efektywności w osiąganiu oficjalnie zamierzonych celów, ale wielka sprawność w układach z władzą (każdą), i ciągnięcia fruktów ze współpracy.
Dziękujemy.
Bardzo dziekuje Panu za ten niezmiernie interesujacy wyklad o Boleslawie Piaseckim,ktory byl znakomitym politykiem bo przede wszystkim realistycznym wlasnie takich politykow teraz potrzeba Polsce
Czekaj, takich którzy co chwile będą zmieniać front? Czy takich którzy będą podżegać do nienawiści? Może potrzeba nam mocniejszego związku z Kościołem?
Nie, nie zrozumiałeś.
Potrzeba takich polityków, którzy na pierwszym miejscu postawią Polskę i naród polski, potrzeba ludzi, którzy nie będą chcieli dążyć do rozlewu polskiej krwi.
Wreszcie potrzeba Polaków u władzy, nie polskojęzycznych.
Taaa realistyczny polityk chcący powstania imperium słowiańskiego - niby z czego? Narzucenia polskiego zamordyzmu Białorusinom i Ukraińcom? - reakcja właściwa na taką “realistyczną” opcję -> 🤣😂🤣 albo -> 🥱🥱🥱
Wyjątkowo podła kreatura, wsadzona tu przez Sowietów. Więc nie bredź błagam.
W latach 73/75 chodzilem do Liceum PAX na Mokotowie. W jednej klasie ze Zdzichem Piaseckim. Super szkola, chyba najlepsza w PRL.
Ksiadz Suwala uczyl nas religii. Zwariowany facet.
@@pawelec66tak pamiętam. Fenomenalny facet.
Najlepsza w PRL ? No to bardzo, bardzo wybitnym intelektualistą zapewne jest Pan dzisiaj... Nic tylko pozazdrościć, zwłaszcza skromności...
Nie jestem intelektualista ale za to jestem ateista.
@@pawelec66 To pańska sprawa, jakich to ,,zamienników,, dla swojego intelektu Pan używa.
Rewelacyjny odcinek o niezmiernie ciekawym człowieku,dziękuję Ponieważ pierwszy raz pojawił się u pana wątek kryminalny może mógłbym pana namówić na historię płk.Gerharda,pozdrawiam
To nie jest dla mnie wystarczająco istotna postać.
Od kilku miesiecy ogladam codziennie odcinki "Dudek o historii", a raczej slucham. Jako pasjonat i nie tylko historii jestem pod wrazeniem.
Panie Profesorze, może zrobi Pan odcinek o Kisielu? Myślę, że to jedna z ciekawszych postaci PRL.
Zgadzam sie calkowicze. Portret Kisiela autorstwa DoH tez chcialbym obejrzec.
@@janhorak1106i czy to był TW 😅
@@michamajnusz1380 Tego nie wiem. Ale z pewnoscia wielce barwna postac PRL-u. Jestem za ujawnianiem szeroko pojetej prawdy o postaciach historycznych, wlacznie w watkami niechlubnymi.
Popieram.
Popieram oburącz! I o Moczarze.
Dzięki Panie Profesorze za wszystkie Pana filmy na tym kanale!!! Co do dzisiejszego, to nie tylko "Król", ale nawiązuje do tej postaci też serial "Glina" Władysława Pasikowskiego. Są tam dwa odcinki wracające do zbrodni sprzed lat porwania taksówką i zabójstwa licealisty, syna ważnego dygnitarza. Do tej pory myślałem, że to był tylko wymysł scenarzystów, teraz dowiedziałem się od Pana, że miało to swój pierwowzór w rzeczywistości. Czekam na klejne Pana filmy!!!!!
Świetny serial szkoda że nie zrobili kolejnych sezonów
Bardzo interesujący wykład. Dziękuję bardzo i pozdrawiam!
Pan Profesor Dudek-rzetelna wiedza i znajomość historii.Dziękujemy za wspaniałe wykłady!!
Posłuchaj sobie profesora Andrzeja Nowaka, który się nie zaprzedał Bandzie Tuska w nadziei na kierowanie IPN, jak ten, który chce Was wystrychnąć na dudka.
Na ten odcinek czekałem.
edit. Te wszystkie materiały archiwalne które Pan Profesor zgromadził na użytek tego odcinka to po prostu perełka. Szczególnie ta rozmowa z Hagmajerem. Hobbystycznie zajmuję się historią idei z akcentem na europejską myśl nacjonalistyczną XIX i XX wieku. Ten odcinek uznaję za fundamentalny dla poznania ważnego elementu całego spektrum ruchów nacjonalistycznych w przedwojennej Polsce.
Dla hobbystów polecam zapoznać się choćby z historią ruchu Zadrugi, mało kto wie ale mieliśmy swoich słowianofilów zanim to było modne.
Sprzedając książki w 90 latach we Wrocławiu trafiło mi się kilka tytułów wydanych w tym mieście.
Szkoda że nie zostawiłem sobie chociaż po jednym egzemplarzu.
owszem,ale zadrugi ja bardzo nie znoszę.To czyste wariactwo.
Zadruga śmieszy, tumani i przestrasza do dziś.
Bardzo ciekawy odcinek, do tej pory niewiele wiedziałam o panu Piaseckim (mimo, iż studiowałam historię), ta postać jakoś nigdy nie była w kręgu moich zainteresowań, tym bardziej doceniam ten bardzo wartościowy materiał :)
Ekerling użyczył taksówki porywaczom, ale w samym porwaniu nie uczestniczył. Wynika to z zeznań świadków: kolegów Bohdana i kioskarza. Ekerling natomiast krył prawdziwych porywaczy, bo zeznawal, że to on byl kierowcą i dowiózł pasażerów zgodnie z zamówieniem w okolice sądów. W jego notesie rzeczywiśce znaleziono adresy "punktów kontaktowych". Skądinąd w tym budynku, gdzie znaleziono ciało Bohdana, był lokal konspiracyjny SB. To było wielokrotnie opisywane, nie jest to wiedza tajemna. Są to oczywiście szczegóły, nie ulega wątpliwości, że Ekerling był zamieszany w tę zbrodnię. Swoją drogą od lat mieszkam niedaleko budynku, gdzie znaleziono ciało Bohdana i jak o tym czytam, zwykle wieczorem, nie mam potem dobrych snów. O Piaseckim myślę, co myślę, ale zabijanie 16 latka z powodu politycznej działalności ojca to wielka zbrodnia. P.S. Przy okazji przypomnę artykuł "Tajemnica cichej uliczki" napisany przez bohatera innego odcinka Pańskiego serialu, czyli Leszka Moczulskiego. Artykuł sugerujący, że Bohdan uciekł do przebywającej w Anglii matki (ukazał się przed odnalezieniem ciała). Ten artykuł Leszkowi Moczulskiemu chwały nie przynosi. Po pierwsze było to, jak nazywa się to w kryminalistyce, "rozsiewanie iluzji", czyli próby odwrócenia uwagi czy skierowania śledztwa w niewłaściwą stronę. Po drugie - matka Bohdana Piaseckiego, o czym Pan wspomniał, nie żyła od 12 i pół roku, bo zginęła w powstaniu. Więc należałoby się jej śmierci więcej szacunku. Rok wyżej ode mnie na studiach był jeden z młodszych synów Piaseckiego z drugiego małżeństwa, dziś już także nieżyjący Zdzich. Pamiętam go z czarną opaską na rękawie, gdy chodził w żałobie po ojcu. - Dla porzadku: to może bezsensowna "lojalka", ale poglądy i taktyka działania ONR i PAXu dla mnie zawsze jak najbardziej odległa.
Świetny odcinek. Im dłuższe te programy, tym lepiej. Słucha się Profesora fantastycznie
Tak więc obejrzałem do końca. Kilka refleksji.
1. Materiał został przygotowany przez Profesora Dudka z pieczołowitą dokładnością, zilustrowany archiwalnymi materiałami IPN, materiałami zdjęciowymi, nagraniami bezpieki komunistycznej (szczególne wrażenie robią nagrania z pogrzebu syna Piaseckiego). Mamy do dyspozycji słuchowiska, nawet nagrania z rozmów telefonicznych z porywaczami. Ten ponad godzinny produkt wytężonej pracy dokumentalnej prof Antoniego Dudka mógłby odnaleźć się na łamach niejednej wielkiej stacji telewizyjnej.
2. Pada tam nazwisko prof. Romualda Szermietiewa. Ciekawskich odsyłam do nagrania.
3. Profesor Dudek ma ten walor iż jest autorem biografii Piaseckiego. Film przedstawia fakty z życia, pozbawiony jest ocen, stronniczych uwag. Ma cenny walor edukacyjny.
Teraz moje przemyślenia osobiste:
Primo. Często spotykamy się z tezą o faszystowskich konotacjach ONR. Prof Adam Wielomski, skądinąd znany profesorowi Dudkowi, w monumentalnym dziele "Nacjonalizmy różnych narodów. Perspektywa politologiczno‑religioznawcza" pod red. prof Bogumiła Grotta znanego znawcy nacjonalizmów polskich, pisze w rozdziale "Nacjonalizm a katolicyzm. Pozycje i pojęcia od Piusa VI do Jana Pawła II" (s. 23) cytuję:
Pytanie jak to ma się do słów Hagmajera o programie "totalitarnym" ONR.
Możemy bronić tej tezy Hagmajera w kontekście interpretacji prof Wielomskiego stwierdzając też, że "Każde państwo faszystowskie jest państwem totalitarnym ale nie każde państwo totalitarne jest państwem faszystowskim" vide stalinowskie ZSRR. Warto dodać, że w cytowanym rozdziale Wielomski przytacza dużą ilość pism przedwojennych narodowych-radykałów, na których opiera swoje wnioski.
Secundo. Dziś myśląc "nacjonalista" wyobrażamy sobie łysego mięśniaka z bardzo niskim IQ. Jest to forma zaproponowana przez popkulturę lat 90tych, gdzie modnym było sytuowanie się na pozycjach antynacjonalistycznych. Nacjonalistów utożsamiano z nazizmem.
Obóz narodowy przed II Wś był na tyle płodny, że wydał nie tylko Dmowskiego ale też kogoś takiego jak Piasecki. Dmowski jawi się jako filozof polityki, myśliciel, twórca koncepcji ogólnej, zdolny dyplomata, strateg. Brakuje mu jednak czegoś co posiadał Piasecki- umiejętności politycznych gier partyjnych. Ukazany w materiałach prof Dudka rozwój PAX i ambicje poityczne w latach 60tych to dowód na umiejętność adaptacji narodowego-radykała w warunkach niezwykle niesprzyjających. Dziś powiedzielibyśmy, że Piasecki był rekinem politycznym.
Bardzo ciekawe podsumowanie. Z mojej perspektywy wydaje się trochę dziwne, że Piasecki, zatwardziały katolik i narodowiec, nie stał się jedną z ofiar w strasznych latach stalinizmu.
@@maciejo.9949Proste. Był potrzebny.
Świetny komentarz. Pozdrawiam
Świetnie się słuchało i oglądało. Dziękuję 😊.
Doskonały program- jak zwykle- bardzo dziękuję! Myślę że bohater tego odcinka osiągnął sukces w przynajmniej jednej rzeczy którą chciał zrobić: zachował kawałek przeszłości i pomógł go przenieść przez czasy w których prawdopodobnie ten kawałek zniknął by bez śladu a jednak się udało. Wątpię żeby akurat o taki efekt mu chodziło, niemniej jednak jest to zasługa .
Znakomity poziom merytoryczny, dodatkowo ma Pan wspaniały dar, iż chce się słuchać tego co ma Pan Profesor do powiedzenia. Do prawdy znakomity kanał.
Po obejrzeniu ciśnie mi się na usta tylko jedno słowo: kreatura.
Dziękuję za odcinek. Nie wiem jak, to się stało, ale nigdy dotąd nie słyszałem o tym człowieku.
Ten okres historii Polski nie jest mi znany. Bardzo ciekawy materiał, który wzbudził moją ciekawość. Oby więcej takich historii.
Do tej pory byłem przekonany że sekretem tych programów jest powrót do przeszłości(lat młodzieńczych) nic bardziej mylnego to chyba najbardziej wciągający odcinek jak na razie pewnie przez bardzo burzliwą historię bohatera - jak zwykle poziom merytoryczny nie do osiągnięcia przez 3\4 UA-camrów
Bardzo ciekawy material, przypomnial mi o swietnej ksiazce nt. Piaseckiego, ktora napisal Pan przed laty wspolnie z panem Grzegorzem, a z ktorej czerpalem piszac wlasna prace magisterska :) Odnosnie samego Piaseckiego - mozna go lubic lub nienawidziec, ale nie sposob chyba przejsc obok niego obojetnie; niezaleznie od oceny nie mozna mu takze odmowic inteligencji, blyskotliwosci i przede wszystkim skutecznosci. Byl on, jak to kiedys okreslil ktorys z wspolczesnych politykow (choc blednie, bo nie takie bylo znaczenie sformulowania zoon politikon), prawdziwym "zwierzeciem politycznym".
Sztos odcinek....❤ nie dziwię się, że kanal Pana Profesora tak szybko się rozwija....jedna z nielicznych wartościowych rzeczy na yt...
Jak zwykle fantastycznie wytłumaczone. Chce sie tegonsłuchać. Musze przyznać ze smutkiem, że w szkole okres między wojenny i PRL w liceum był traktowany pomacoszemu. Wiecej takich materiałów z okresu międzywojennego przyda się. Jak zwykle łapka w górę i słucham z dużą uważnością.
Liczymy na więcej filmów na temat sceny politycznej II RP.
A film jak zwykle genialny i wyczerpujący. Dziękuję
Super odcinek, dziękuję!
Panie Profesorze, bardzo ciekawy materiał. Serdecznie dziękuję.
Dziękuję za bardzo dobry, rzeczowy odcinek.
Szeptane wieści wtedy mówiły, że chłopca, Bohdana, zamordowano natychmiast niemal po uprowadzeniu. Miło słyszeć, że jednak i w tym przypadku wieść gminna pokrywa się z faktami. Opowiadała mi o tym wiele razy rodzina, że późniejsze dręczenie Piaseckiego bylo wyłącznie w celu dręczenia go i doprowadzenia do obłędu, aby zrezygnował z polityki, inaczej cała rodzina straci życie.
Szeptane, bo zwyczajnie wyciekło ustalenie ze śledztwa, że koszulę miał bez śladów potu.
Najprostsze rzeczy (wyśmiewane przez ambicjonerów, którzy ch. wiedzą:)) zwykle są prawdą. Np. każdy półpiśmienny nawet Polak wiedział, że w elicie bezpieki dominuje żydostwo, czemu u zarania III RP elitka zaprzeczała, a pogląd wyśmiewała, a po zbadaniu wszystkich akt personalnych funkcjonariuszy MBP/UB przez IPN (stąd nienawiść ubeczątek i PO do IPN:)), okazało się , że ok. 43 % osób na stanowiskach kierowniczych w tym zbrodniczym resorcie stanowili Żydzi (którzy wtedy stanowili 0, 7 - 0,9 % w Polsce, a więc piękna nadreprezentacja:)). Tyle, że mało kto o tym wie, bo ilu ludzi czyta opracowania naukowe, które nie są rozpowszechniane w mediach.
Jestem świeżo po wysłuchaniu "Króla" Twardocha, także odcinek wjechał mi jak w masło ❤
To jest właśnie ten konkretny odcinek na który czekałem od początku tego kanału!!!!
Bardzo ciekawy materiał. Dziekuje Panie Profesorze.
Swoja droga fascynujaca historia, trzezwo i rzeczowo podana. Proponuje autorowi zastanowic sie nad portretem bp. Czeslawa Kaczmarka.
Kapitalny odcinek. Jego życiorys to material na film.
Kolejny odcinek i godzina jedenaście ❤ nikt nie prosił każdy potrzebował 😊
Bardzo dziękuję, Panie Profesorze, za te lekcje najnowszej historii Polski.
Rewelacja ! Świetny materiał !! Polecam i czekam na kolejne.
Długo czekaliśmy i dostaliśmy ponad godzinny odcinek sięgający do czasów II RP. Super!
O II RP jest tu niewiele
Dzień dobry Panie Profesorze. Dziękuję za kolejny odcinek 👍👍👍
Jako młody człowiek, łatwo kategoryzujący idee w oddzielne szufladki, dawno temu zastanawiałem się jakim cudem można było zrobić woltę od faszyzmu do komunizmu. Dopiero po latach dotarło do mnie, że Piasecki po prostu był w pierwszym rzędzie wrogiem liberalizmu i gdyby nie wiara w Boga, to już przed wojną mógłby być członkiem KPP.
Musolini też był komunistą na początku
Wspaniały wykład. Postać Bogusława Piaseckiego jest stosunkowo rzadko omawiana, zwłaszcza w tak znakomity, bezstronny i obiektywny sposób, jak czyni to Pan Profesor. Gratuluję i dziękuję.
Thanks!
Super wykład. Dziękuję, Panie Profesorze.
Kanał Pana Profesora to dla mnie nr 1 na UA-cam jeśli chodzi o informację nt. Historii Polski. Co do PAX-u to pozwolę sobie dodać, że dzięki wydawnictwu mógł publikować w kraju Stanisław Mackiewicz. Te Paxowskie wydania były jedynymi dostępnymi dla nas do czasu ukazania się serii wyd. Universitas (a pod względem estetyki są o wiele lepsze, mimo upływu lat).
Dziękuje Panie Profesorze za kolejny wykład! Do następnego ❤
Jak zwykle, super odcinek.
Doskonały program.Doskonały. Okazuje się że sporo mi jeszcze z wiedzy o bohaterze brakowało.
Rewelacyjny wykład! Jest jeszcze jeden ciekawy Piasecki, Sergiusz!
No i Krzysztof Piasecki. Ten satyryk.
@@maciejo.9949 Rzecz jasna!
Swietny odcinek, chcialbym poznać więcej takich historii, ktore mają swoje poczatki w II RP.
Obecnie bardzo ciekawie mówi Marcin Hagmajer, syn Jerzego Hagmajera, który najwidoczniej przejął po ojcu wiele poglądów zajmując się cybernetyką społeczną ocenia okres PRL bardziej pozytywnie niż obecną III RP. Swoją drogą ciekawy jestem jak PAX był związany z Kosseckim, Ligą Narodowo Demokratyczną i całym środowiskiem cybernetyki społecznej.
Był związany ideowo, bo oba środkowiska to endo-komuna.
@mz2535 gdzie mogę poczytać o tej parafii na Mokotowie?
@mz2535oo oi😅oook
Bardzo dziękuje to dla mnie duża przyjemność i olbrzymia nauka ,że mogę obcować z pańskimi wykładami i opowieściami .Odcinek genialny
Serdecznie pozdrawiam
Dużo zdrowia panie profesorze
Serdecznie dziękuję za ten materiał. Podziwiam Pana dlatego też "Umówmy się na Polskę" jest na mojej liście obowiązkowych lektur. Pozdrawiam jako młody artysta.
Doskonały odcinek, dziękuję!
Bardzo ciekawy materiał. Poproszę o więcej historii postaci z II RP. Dziękuję i pozdrawiam 😊
Cenny materiał.
Dziekuje
Odkrylem Pana kanal niedawno .
Jest naprawde swietny.
Gratuluje 👏👏👏
Panie Profesorze, jak zwykle, wysoka forma.
Bardzo ciekawy i merytoryczny wykład, słuchałem z wielkim zainteresowaniem. Dziękuję i proszę o więcej takich monografii.
Świetny odcinek. Dziękuję bardzo!!!
A właśnie myślałam sobie o tej fascynującej peronie. Dziękuję bardzo! 😊 Śmiem prosić teraz może o szersze wyjaśnienie Obozu w Berezie Kartuskiej? Pisałem o tym pracę więc chętnie sam posłucham ponownie mądrzejszego😉
P.S. Znając nazwisko Piasecki, nie znałem szczegółów jego powojennej działalności. PAX i przedsięwzięcia gospodarcze to bardzo, bardzo ciekawy temat. Jestem pewien że jest w tym więcej tajemnic niż tylko... Ludwik 😊
Jest.
Fantastyczna historia, fantastycznie opowiedziana.
Dziękuję Panie Profesorze!
Bardzo ciekawy wykład o kontrowersyjnej ale też zapomnianej postaci szerszemu gronu odbiorców .
Kto jest zainteresowany historia ,z pewnoscia te postać pamięta .
Fascynująca postać i niezwykle interesująca o niej opowieść!
Ciekawy wykład, nie znałem tej postaci, więc dużo się dowiedziałem z te ego odcinka. Zostawiam komentarz taktyczny
Niezwykle cenny materiał. Dziękuje
Bardzo ciekawy odcinek, dziękujemy
Bardzo ciekawy odcinek. Proszę o więcej podobnych.
Wreszcie nowy odcinek.
Dzięki Panu kupilem książkę "Umówmy się na Polskę". Po dwóch dniach jestem w połowie, ciekawie co się uda wprowadzić po wyborach.
Po tych na pewno nie. Ale za 5-10 lat... zobaczymy.
@@dudekohistorii Przeczytałem książkę i to trochę idea. Ale warto zmienić centrum decyzyjne rządu, żeby praca dla rządu była nobilitacją tak jak jest we Francji. Polityka zagraniczna i obronna nie powinna być przedmiotem sporu jak to było przed wstąpieniem do NATO i UE. Co do roli smorządności wojewódzkiej, to teraz mam trochę dualizm i obecnie walkę polityczną gdy wojewoda jest z innej opcji niż marszałek, do przemyślenia jest też system powiatów. Jako że, jestem z okolic Bydgoszczy, to mam też obawy co do województwa Kuj-pom. i nie chodz o ojca Rydzyka (to będzie za czas jakiś duży problem dla zakonu utrzymać bizancjum). ale o to, że nie ma wspólnoty interesów, mieszkańcy Torunia zadzirali długo nosa bo mieli Uniwersytet z kolei bydgoszczanie uważali że ich jest więcej i nie może być, "że ogon rządzi psem". Problemem jest też komunikacja bo do Torunia jedzie się 1h a do Pozania też godzinę austostradą S-5. Ale żeby nie było że jestem krytyczny dla współpracy Bydgosko-Toruńskiej, żone mam z Torunia.
Serdeczne podziękowanua za kolejną super-ciekawą opowieść
Fascynująca audycja. Dziękuję.
Interesujący materiał. Chciałby też o ile to możliwe dowiedzieć się czegoś więcej o Zjednoczeniu Patriotycznym „Grunwald”. Myślę, że mógłby to być ciekawy materiał.
bardzo ciekawy odcinek-dziękuję
Panie Profesorze, bardzo dziękuję za ten niezwykle ciekawy materiał. Godzina minęła jak z bicza strzelił.
Uważam w ogóle historię środowisk narodowych za niezwykle ciekawą. Podsuwam garść pytań, z nadzieją, że któreś posłużyć może Panu przy tworzeniu kolejnych materiałów:
Jak duży wpływ myśl narodowa przedwojenna na scenę polityczną III(czy IV) RP? Czy da się wywieść jakaląś ciągłość między ówczesnymi środowiskami narodowymi, a dzisiejszymi? Czy KPN zrzeszał między innymi takie, narodowo-radykalne środowiska, czy też był ktoś bardziej na prawo od nich? Czy w jakichś innych sytuacjach/partiach czy organizacjach strategia "przenikania" ze środowisk radykalnych do środowisk mainstreamowych miała powodzenie? Czy jest możliwe, że to właśnie działalność PAXu wpłynęła na to, jak bardzo nieudana w Polsce na tle innych krajów socjalistycznych okazała się ateizacja społeczeństwa?
Z wyrazami szacunku
Ten plan penetracyjny Piaseckiego przypomina nieco trockistowską taktykę entryzmu, realizowaną w latach 30. w ramach tzw. francuskiego zwrotu. Ciekawe, czy w jakiś sposób jedna koncepcja wywarła wpływ na drugą.
słynny "marsz przez instytucje" dokonany w zachodniej europie
Wątpię, taki pomysł to nic nadzwyczajnego.
Nie wiem, ale pierwowzórem jest infiltracja jezuitów wśród organizacji protestanckich w ramach kontrreformacji po soborze watykańskim.
to po prostu zastosowanie inteligencji do problemu jak postawić na swoim w polityce,nie tylko Trocki i Piasecki ale właściwie każdy kto chce przejmować politycznie jakiś obszar łatwo sam to wymyśli.Trocki o istnieniu Piaseckiego mógł nie wiedzieć,dla niego to peryferia,prędzej BP mógł się inspirować tym co znalazł o trockizmie...no ale to jest abc polityki,nie tylko ONR Abc ale podstawy tak ogólnie.Każdy kto prowadzi partie na to wpada.
Panie profesorze, czy zechciałby pan nakręcić odcinek o Józefie Becku, postaci, niewątpliwie, bardzo niedwuznacznej i kontrowersyjnej.
Niejednoznacznej.
Postać niezwykle interesująca w historii najnowszej a jednak praktycznie nieznana nawet takim jak ja co to zmarnowali 5 lat studiując “historię” we wczesnych latach osiemdziesiątych.
Bardzo ciekawy materiał. W ogóle o gościu nie słyszałem.
Ciekawy byłby też odcinek o Stowarzyszeniu Grunwald. Pozdrawiam.
Super odcinek, a z tym ludwikiem niezły numer. Dziekuję.
A mnie by interesowała historia tarć politycznych w dwudziestoleciu międzywojennym. Oczywiście nie kompleksowo, ale tak jak pan Profesor robi - najciekawsze tematy.
Bardzo ciekawy odcinek, czekam na podobne tematy-Moczar, Kiszczak, Kisiel jak ktoś wspominał wyżej też byłby mile widziany
Dudek zrobił odcinek na ponad godzine, musze przygotować mój zestaw kinowy
Pan Dudek lub Pan Profesor...Dobroci dla Pana. Pozdrawiam serdecznie🍀🍀🍀
@@robertczebotar7753 chociaż zgodnie z netykietą (takimi zasadami odnośnie pisowni w Internecie) forma na "ty" jest dozwolona
Uwielbiam Pana słuchać
Nie zapominajmy też o LIII liceum p.w. św. Augustyna założonym i prowadzonym przez stowarzyszenie PAX. Jedno z lepszych i ambitniejszych liceów warszawskich, wyłącznie męskie, wychowujące w duchu chrześcijańskim, ale nie dewocyjnym, i patriotycznym, co było unikalne w czasie PRL-u.
W latach 80-tych chodziłem do budynku PAX-u przy al. Niepodległości na lekcje religii, gdyż wtedy takich lekcji w szkole nie było. Pamiętam jeszcze, że na dachu było obserwatorium astronomiczne. Dzisiaj w miejscu tego budynku stoi nowoczesny apartamentowiec.
@@maciejo.9949 Jestem absolwentem tego liceum, matura 1994. Bardzo dobre liceum, świetni nauczyciele, wartościowi wychowankowie. Zostało doprowadzone do bankructwa, budynek do ruiny. Tak, aby można było rozebrać, a działkę sprzedać deweloperom.
Dziękujemy za Pana pracę ❤️
Może z okazji wyborów jakiś odcinek o tym, jak powstawało prawo ordynacji wyborczej, które wypacza sens konstytucji, jakoby głos każdego obywatela jest równy?
Prawo wyborocze (w aktualnym stanie powstało przed konstytucją) jest to dość zabawne
Bardzo ciekawy film. Śmierć syna Piaseckiego to jedna z większych tajemnic czasów PRL. Ale mam taka myśl - za zbrodnia na pewno stoją pracownicy UB/ MO. Ale na pewno trzeba też szukać wśród osób którym Piasecki... zabrał majątek w ramach "Paksu".
Akurat ci, byli mu w większości wdzięczni, bo alternatywą było przejęcie przez państwo. A Piasecki zwykle pozwalał im zachować pracę w dawnej firmie na kierowniczym stanowisku.
@@dudekohistorii Dzień Dobry. Ja jednak podtrzymuję swoją tezę. Sam Pan użył określenia: większość. Niech Pan doda do tego naszą główną cechę - zawiść, niech Pan dołoży Jaguara którym jeździł Piasecki. Jeśli zrobili to "zmuszeni do wyjazdu", niech Pan dołoży antysemityzm Piaseckiego oraz chęć odwetu za to. Oczywiście sprawcy musieli nie tylko znać ten dom, ale też mieć możliwość wytłumaczenia "nawet w bramie" po co i do kogo tam wchodzą (oczywiście ta osoba musiałaby to wtedy potwierdzić). Musieli też wiedzieć że do tej piwnicy bardzo rzadko ktoś wchodzi (musieli mieć pewność że zdążą uciec zanim ktoś odkryje zbrodnie). Tak więc ludzie którzy pod przymusem opuszczają Polskę mogli czuć ogromną nienawiść (okolice Tel Awiwu to nie Nowy York) i zemścili się na Polsce zabijając syna tego który według nich ich okradł z firm, pieniędzy itd. Po prostu "zamknęli za sobą drzwi".
Szanowny Panie procesorze, podziwiam pańską wiedzę oraz niezwykle prosty i zrozumiały sposób jej przekazywania. Odnośnie zaś Pana Ryszarda Reiff'a , to pamiętam, jak dziś, że był on jedynym członkiem Rady Państwa, a który to był przeciwny sprowadzeniu stanu wojennego. Natomiast, jeśli chodzi zaś o zamordowanie syna Pana Bolesława Piaseckiego, Bogdana, to pamiętam, jak mówiono, że jest to żydowska zemsta.
Na tym kończę swoje wywody i pozdrawiam Pana serdecznie, jak też i Osoby komentujące