Skutki uboczne w akwarium na ziemi ogrodowej. Nie mów później że nie wiedziałeś.
Вставка
- Опубліковано 8 лют 2025
- @Skutki uboczne w akwarium na ziemi ogrodowej. Nie mów później że nie wiedziałeś. Akwarium 300 litrów, ziemia, żwir rzeczny, lawa, glina. Rośliny akwariowe bardzo szybko rosnące.
Masz konkretną obsadę, więc masz zapewnione konkretne naturalne nawożenie 🙂 Ostra redukcja obsady, większa podmianka i od razu rośliny zwolnią 🙂
No to zobacz nowsze filmy. Była redukcja obsady. I zmiana. A rośliny dalej nie chciały zwolnić 🤣
Dzięki że zobaczyłeś ten film 👍😀
@@AleX_aqua na razie nie będę patrzył co jest teraz. Konsekwentnie ide po każdym filmie od początku kanału ;)
@@pawees.4487 Aaaaaa ok 👍 ciekawe jak mnie podsumujesz na koniec 🤔
@@AleX_aqua✔️ Gur. Mozaikowy mniej zanieczyszcza niż np . Marmurkowy - odchodami 🌪️ ???
Skąd taki pomysł?
Piękny baniak.Ja założyłem akwarium ponad miesiąc temu,na razie to glony grają główną rolę.
Spokojnie, wyklaruje się 👍
Warto dodać, że przy zakładaniu akwa na ziemi należy zrobic odstęp od każdej ścianki by ziemia nie miała kontaktu ze światłem zewnętrznym. W przeciwnym razie pojawią się glony. Kiedyś miałem akwa na ziemi. Wtedy zrozumiałem co to jest cierpliwość akwarysty 🤣 Czekałem na efekty i czekałem. U mnie po 3 miesiącach zaczęło się "coś dziać" A potem to eksplozja nad którą trudno było zapanować do tego stopnia, że ryb to ja musiałem szukać 😆. Dziś zaczynam się zastanawiać czy nie wrócić do tej opcji - dlatego trafiłem na ten film. Tym razem jednak sprobuje ziemie wyłożyć w kilku miejscach (docelowych) a nie na całym dnie. Może to nie spowoduje późniejszych "problemów"🤔
@@cykucyk6077 Z tym odstępem między ziemią a szybami to prawda 👍
Powodzenia przy nowym akwa 😀
W ciemno twierdzę że dają czasami jest zbyt wiele . A i to dobre na dodatek.....💚🌴 Rodzaje buforu .
Piękne zabienice dzięki dodatku gliny zapewne tak że nie samą ziemią akwarium żyje. Mi się podobało i to zarośnięte bardziej dzikie ale oczywiście teraz też jest spoko. Pozdrawiam
Dzięki. Za kilka tygodni znów na pewno będzie zarośnięte. Ale jeden gatunek mniej. Zobaczymy co z trawnikiem, może ruszy 😀
Pozdrawiam.
@@AleX_aqua echinodorus tenellus albo saggitaria subulata spokojnie pójdą :p
SUPER filmik i piękny Akwarium 👍
Bardzo dziękuję.
Teraz już wygląda zupełnie inaczej.
Kurcze ale zbudowałeś atmosferę.. piękne akwarium :))
Bardzo dziękuję 😀
Super.Takie skutki uboczne nie jeden by chciał mieć.Pytanko. Zna Pan parametry swojej wody w baniaczku?Robione są może testy.Super akwarium.
Dziękuję. Nie, nie znam dokładnych parametrów wody. To woda z kranu. Plus oczywiście to co oddaje podłoże. Nie robię testów. Obserwuję rośliny. Ale zachowanie ryb też daje cenne wskazówki. Obsadę wybierałem tak żeby nie mieć problemów i jak dotąd wszystko jest ok.
Dlatego do ziemi ogrodowej są super małe roślinki i trawniki duże rośliny zarastają nieprawdopodobnie szybko :D ale rośliny za to są piękne i zdrowie jak widać na zdjęciu pozdrawiam :)
Dzięki. Podłoże na ziemi jest spoko ale bez odpowiedniego oświetlenia to i tak wiele gatunków nie pójdzie. Muszą dostać kopa i z dołu i z góry 😀
Dzięki, pozdrowienia.
@@AleX_aqua ja przeginalem kiedyś sprawę z magnesem żelazem carbo innymi fiolkami z dozownikiem, ładnie rosło ale chyba wolę w naturalne rzeczy się bawić właśnie ziemia , ślimaki i podmiana wody a światełko mam w pokrywie LED
@@Teoderis masz rację, tak jest chyba ciekawiej.
Raz dwa trzy oglądamy po obejrzeniu skomentuję
Ok, to czekam.
Pięknie wygląda dobra robota pozdrawiam serdecznie łapka leci 👍
Dzięki 😀
Ładne akwarium,oby zawsze były tylko takie skutki uboczne :)
Taaak, też bym sobie i innym akwarystom tego życzył 😂
Dziękuję 👍
Wspaniałe akwarium
Bardzo dziękuję. Chociaż teraz wygląda zupełnie inaczej 😀
No i dobrze i źle. Akwarium na ziemi ogrodowej owszem. Ale weź to zrób inaczej, nawet jako eksperyment, gdybyś zakładał restart na przykład - dobry moment.
Bierze się doniczki pełne (bez dziur), tam się daje ziemię, żwir i sadzi się roślinę, w zasadzie to nawet całą operację można przeprowadzić poza zbiornikiem bo łatwiej. I teraz tak. Wszystkie doniczki musisz mieć podwójne. Doniczka w doniczce. Jedną wstawiasz w żwir (pustą) a drugą wstawiasz w tą pierwszą. Na dno akwarium leci sam żwir w tej sytuacji. Ale do poprawy filtracji i zwiększenia frakcji dolnej można dać lawę pod żwir bo to tam wiadomo. I teraz jak to wygląda w praktyce. Potrzebujesz coś wyjąć to wyciągasz doniczkę z rośliną. Obrabiasz i wkładasz. Podłoże nie jest zruszane, bo zostaje forma w podłożu w postaci pustej doniczki drugiej. Żaden syf się nie robi. Dodatkowo. Ziemia jeśli by ci przestała pracować i chciałbyś ją wymienić to żaden problem. Wymieniasz w obrębie doniczki. To samo dotyczy bryły korzeniowej roślin. Jak ci przerasta ... zawsze można wyjąć, obrobić i wstawić.
Wady:
1. Nie da się hodować tak roślin które szybko wypuszczają boczne kłącza i się szybko dzielą. Bo albo by doniczka musiała być o jakimś szerokim kształcie, albo byś musiał często przesadzać. Tak czy inaczej ... roślina mogłaby wyjść poza doniczkę i to bardzo szybko.
2. Patrząc na to w ten sposób to podobny problem byłby w przypadku próby założenia trawnika w akwarium. Może by się dało, ale jak zarośnie całą powierzchnię to wystąpi ryzyko wędrówki po zbiorniku.
3. Widać brzeg doniczki. Maskowanie kamieniami może załatwi sprawę.
4. No nie nadaje się to rozwiązanie na jakieś riboku, iwagumi czy dioramę więc nie będzie to akwarium na konkurs światowy w aquascapingu. O tym możesz zapomnieć. Mistrzostwa Polski tez oczywiście odpadają. Można startować jedynie w kategorii ryb - np. gupików.
5. Roślina nie pobiera składników z całej objętości dna zbiornika tylko z wycinka. Jeśli tak to należało by obstawić dno większą ilością doniczek żeby ograniczyć ilość takich jałowych miejsc, bo materia organiczna z miejsc jałowych będzie przetwarzana przez bakterie ale nie przez rośliny, bo żadna nie sięgnie po to. Owszem, ryby muszą mieć gdzie pływać. Więc by to musiało być przemyślane. Przeważnie gąszcz się robi w formie wysp z roślinami, środek pusty albo coś niskiego. Więc łatwo to ustawić odpowiednio.
6. Doniczki chyba trzeba kontrolować co jakiś czas. bo jest ryzyko np. gnicia korzeni. Ruch wody mamy z góry więc nie jest to to samo jak bez doniczki. I należało by się tutaj dostosować do wymagań danej rośliny i nie sadzić wszystkiego jak leci i tak samo bo mogło by się to skończyć problemami później. Na szczęście ... może łatwiej wyjść z opresji.
7. Trzeba uważać z jakich materiałów jest doniczka, żeby się nie okazało że się plastik rozpuszcza w zbiorniku po jakimś czasie. Czyli trzeba 2-3 razy pomyśleć zanim się coś zrobi, a wiadomo że myślenie jest generalnie trudne i wymaga wysiłku więc to wpisuje jako wadę.
Zalety:
1. Komfort
2. Przy zastosowaniu doniczek o tych samych wymiarach możliwość zamiany miejsc roślin poprzez proste przestawienie doniczek. Bardzo prosta metoda przy założeniu jednakowego wymiaru.
3. Szczególnie przydatne rozwiązanie jeśli roślinie ewidentnie nie pasuje miejsce. Ma za jasno, za ciemno, lub nie wyrabia przy tym przepływie wody.
4. Możliwość przycinki roślin poza zbiornikiem, można w przypadku łodygowców łatwo obciąć szczyty i je posadzić na nowo, a stary spód z korzeniami nawet wyrzucić.
5. W ten sposób akwarium wytrzyma prawdopodobnie wiele lat jeśli tylko ci się aranżacja nie znudzi.
6. Doniczka daje roślinie te 5 cm podłoża, nie ma też problemu z tym żeby dawała 7cm czy więcej bo zawsze może być wyższa. To podłoże nam się trzyma, nie usypuje się. Nawet zbrojniki czy ziemiojady tego nie rozwalą, instalacja jest pancerna.
7. Jeśli przyszedł by do głowy pomysł że wymieniamy podłoże z ziemi na aktywne pod jakąś rośliną to możemy to łatwo zrobić. Jest tu pełna dowolność. Kulki gliniane, tabletki nawozowe też wg uznania w każdej chwili możliwe. Możemy roślinę przesadzić co kwartał do nowego dna i też nie ma z tym problemu.
8. Można zasypać przygotowane doniczki samym żwirem i nie sadzić nic w tym miejscu tylko mieć gotową rezerwę. Będzie potrzeba to się skorzysta. Dalej dno nie jest ruszone a są takie miejsca nadmiarowe na przyszłość gotowe.
9. Ingerencja w zawartość 1 doniczki nie zachwieje równowagą zbiornika. Nie ma takiej opcji.
10. Doniczka (podwójna) jest idealnym rozwiązaniem dla zasady "ręce precz od podłoża".
Patrząc jak ci rośliny rosną .... gdyby tam była doniczka to przy takiej ilości liści to by jej nawet widać nie było. Liście przykryły by wszystko. Co do nawożenia, mówisz że nie nawozisz. No być może. Bał bym się tak puścić bez testów na rok zbiornik, w człowieku jest też taka wrodzona ciekawość ... korci żeby sprawdzić nawet jak się nic nie dzieje, z czystej ciekawości.
Wiem. Zenon, czy inni akwaryści to by zaraz powiedzieli że się roślin w doniczkach nie sadzi, ale jak się posadzi to się ma pełną kontrolę nad rośliną a nie tylko nad jej zieloną częścią.
@piotr0772 Pomysł z podwójnymi doniczkami ciekawy ale nie dla mnie. Trochę za dużo zabawy. Mówisz że w człowieku jest taka ciekawość żeby sprawdzać np. parametry wody. We mnie nie ma 😂. Jeśli wszystko działa i rośnie jak trzeba to kompletnie nie interesują mnie parametry wody bo wiem że są dobre. Widzę to po roślinach. Widzę też zachowanie ryb. Lubię się przyglądać co się dzieje w akwarium, czytać z roślin a nie bawić się w małego chemika i robić milion testów. Ale nikomu nie bronię. Proszę bardzo.
@@AleX_aqua ludzie to lubią komplikować sobie życie :D
@@LeCzarny Mnie to nie przeszkadza, niech każdy robi co i jak chce. Ja na wiele rzeczy jestem zwyczajnie za leniwy 🤣
@@AleX_aqua W pewnym sensie to plus. Dużo bzdur wciskają firmy sprzedające artykuły akwarystyczne. Ja polecam posłuchać ichtiologów - Ci to dopiero są "leniwi" ;)
Ziemia ♥️
Ziemia ogrodowa to jest to. U mnie ziemia ogrodowa plus żwir. Siatka jest. Daj Boże wszystkim takie problemy :)
Daj Boże 🤣
Woda nie jest żółtawa od ziemii ogrodowej ? Drugie pytanie czy mozna ziemie dawać miejscowo tylko tam gdzie rosną rośliny? Ostatnie jest jakieś wzór ile ziemi na litr akwarium może?
@@makey9899 woda na początku może być żółtawa. Ale tak samo będzie miała lekko słomkowy kolor od drewna w akwarium. Można dawać ziemię tylko miejscowo, tam gdzie mają być rośliny, nie ma żadnego problemu. Tak samo przecież można robić z podłożem aktywnym. Nie ma żadnego wzoru. Chociażby dlatego że każda ziemia może być inna. Poza tym to też zależy kto ile i jakie rośliny chce mieć.
Witam. Czy prowadzi Pan moze fanpage na facebooku?
@@steelvikingsteam5449 Nie. Brak czasu 😀 jestem tylko na YT.
Czy ta zwykła ziemia ma mieć jakieś określone PH. Wspominasz że powinna mieć niewielką ilość nawozów,ale jak taki laik jak ja😀mogę stwierdzić że tych nawozów jest niewielka ilość? Jaki polecasz żwirek jeśli będą kiryski (rodzaj i gradacja)?
Dlatego najbezpieczniej kupić ziemię tzw. uniwersalną. Mój zbiornik jest teraz na ziemi kupionej w Biedronce. Dobra jest też ziemia do kaktusów ale też do hortensji. A co dokładnie i ile zawiera i tak się przekonasz jak zalejesz baniak 😀
Żwir do kirysków? Jak najdrobniejszy i bez ostrych krawędzi.
A czy parametry wody w kranie mają znaczenie przy LowTechu?@@AleX_aqua
Świetne przesłanie... ♫ ♡
... ♫ ♡ Pozdrawiam, miłego dnia
Dziękuję. Jak to możliwe że do tej pory nie trafiłem na Twój kanał? 🤔
Teraz już jestem 😀
Pozdrawiam 😘
Cześć Alex 🖐🏻 obejrzałem ten filmik i ten w którym mieszasz ziemię w miskach i trochę się nakręciłem na tą ziemię ogrodową 😬😀 Akurat do biedronki mam blisko i wczoraj patrzyłem a tam cała paleta ziemi stoi🤣 a tak poważnie myślę o restarcie, z resztą na ten temat też obejrzałem twój filmik 💪🏻 ale gdzieś za miesiąc, po prostu żałuję że zacząłem się bawić w jakieś carbo i inne sposoby nawożenia preparatami 🤦🏻 jak myślisz czy na 63l wystarczy warstwa 3cm i ile cm żwiru wyłożyć na ziemię ogrodową ? I czy to się sprawdzi w tak malym baniaku bo też w którymś filmiku, jeżeli dobrze pamiętam, mówiłeś że takie podłoże najlepiej zaczynac od takiego baniaka 100l
3 cm ziemi to raczej takie absolutne minimum. Rozumiem że akwarium nie jest zbyt wysokie więc jak dasz jeszcze 2 cm żwiru na wierzch to robi się razem 5 cm. Powinno być ok ale wiesz, ziemię dajesz też po to żeby później nie nawozić lub nawozić mniej. Więc coś tam tej ziemi musisz dać żeby rośliny miały co jeść. Niektóre potrzebują więcej inne mniej. Zależy od roślin.
Powodzenia i dzięki za obejrzenie i komentarz 👍😀
Przesyłam pozdrowionka 😊😉🙋♀️
Bardzo dziękuję. Ja również pozdrawiam 😀
Piękne gurami mi zawsze zdychają niewiem czemu. Cudne akwarium
Bardzo dziękuję.
Właśnie tym filmem, natchnąłeś mnie do pewnego pomysłu. Dzięki.
Ależ bardzo proszę 😀
Czy będzie film z realizacji pomysłu?
@@AleX_aqua Raczej nie, ale coś spróbuję zrobić i jeśli mi wyjdzie, to wspomnę o tym przy okazji. Jednak to nic wielkiego :) Taki drobiazg, na który sam nie wpadłem, dopiero zobaczyłem po twojej wycince. Bo chyba właśnie to zrobiłeś.
@@AnonimowyAkwarystaAmator Ale Ty tajemniczy jesteś 😉
Ok, powodzenia.
Jak szybko rośnie krynia? Z opisów wynika że powoli, za to potrafi osiągać imponujące rozmiary liści
Nie mam dużego doświadczenia z tą rośliną ale u mnie faktycznie rosła powoli. Za to liście miały ponad metr długości. Jak podasz CO2 będzie rosła niego szybciej.
Można powiedzieć, pozytywny skutek uboczny 😉.
Zdecydowanie pozytywny 😀
Super efekty 👍. Muszę i u siebie w końcu spróbować z ziemią. Jaki oświetlenie posiada Pan w swoim akwarium ? Pozdrawiam
Tu jest filmik o oświetleniu. Ogólnie bieda 😀
ua-cam.com/video/ybUZBRWxIhE/v-deo.html
Tak sie sklada, ze Ja nigdy nie mialem przekonania do gleby ogrodowej - moje 112 litrowe akwarium mam na cieniutkim podlozu pod zwirowym JBL Florapol 700 g zmieszane ze zwirkiem, poutykalem dodatkowo kilkanascie kamykow lawy wulkanicznej i to zasypalem juz naturalnym zwirem i jest cudnie, rosliny rowniez rosna jak szalone stad zawsze przy podmiance sporo musze wycinac...z tym, ze kazdego dnia dodaje nawozy w plynie firmy aqua-art; a to Potas K+, Macro Green, Carbo oraz wieczorem Zelazo Ferro+ to wszystko !!! O gazyfikacjii typu CO2 nie ma mowy
Każde akwarium jest inne. Na tym m.in. polega urok tego hobby. Jeśli wszystko jest tak jak chcesz to super. Ale w tym zbiorniku przy jego zakładaniu plan był taki żeby go dodatkowo niczym nie nawozić, niczego nie lać. I to się na razie sprawdza. Zobaczymy co dalej.
Dzięki za komentarz 👍
Hehe , sam jestem zwolennikem ziemi, znam temat. Pozdrawiam a nie boj sie grzebac w ziemi tylko azot pojdzie w gore, ,podmianka i spokoj!
Może masz rację ale wolę nie ryzykować. Kiedyś zrobię próbę jak będę miał w planie restart 🙂
Witam ,czy masz może do oddania roślinki z przycinki?
Niestety już nie.
@@AleX_aqua Przepraszam ,że jeszcze zapytam ,czy w bliższym lub dalszym terminie przewidujesz takową?
@@zofiabah7908 w najbliższym na pewno nie. Niedawno robiłem duże porządki.
Właśnie restartuję akwarium i będzie również na ziemi ogrodowej a konkretnie na podłożu do kaktusów. Ciekawe jak będzie się sprawował mój pierwszy "ziemniak" :)
Pomysł dobry. Ale ziemia typowo do kaktusów różni się składem od uniwersalnej i z tego co pamiętam jest bardziej jałowa. Wszystko zależy od tego jakie planujesz rośliny. Zresztą szybko się przekonasz czy ta ziemia im pasuje, będzie widać. Powodzenia 👍
I co? Jak się udał restart na ziemi?
@@AleX_aqua Było sporo problemów. Głównie glony i braki np. żelaza w roślinach. Zacząłem się bawić w małego chemika i szukać informacji na forach. Dzięki temu ustabilizowałem poziomy makro i wychodzę na prostą z glonami. Rośliny rosną tak sobie. Może dlatego, że ograniczałem świecenie przez glony. Dodatkowo mam bardzo twardą wodę przez co potasu leję bardzo dużo oraz PH mam wysokie pomimo CO2. Będę chciał przejść na RO
@@marcinwachcinski1096 ok, dzięki. Nikt nie mówił że będzie łatwo 😀 ale w końcu jak się wszytko ustabilizuje to satysfakcja gwarantowana. Trzymam kciuki 👍
Witam, jest to akwarium LowTech ? Prosiłbym nazwy roślin jakie masz w tym akwarium, te anubiasy są osadzone w ziemi ? Pozdrawiam !
Kiedyś były takie rośliny
ua-cam.com/video/BtocDuHBdVM/v-deo.html
A teraz są takie
ua-cam.com/video/7yN3DCBzX0k/v-deo.html
Tak, to jest LT.
Anubiasy rosły zarówno w podłożu jak i na korzeniu. I mając porównanie na własnej skórze lepiej rosną gdy woda opływa im korzenie.
@@AleX_aqua dziękuję za szybką odpowiedź , jeszcze mam pytanie jak z oświetleniem ? Czy LED 18 watt wystarczy do akwarium 60x30x30 ?
@@lestardkart zależy co ma tam rosnąć 🙂
Mówiąc ogólnie nastawiam się tylko i wyłącznie na ziemię ogrodową uniwersalną Jedynie krewetki mają AquaGrowth Soil + Prodibio Aqua Shrimp Powder. Będę robił ogólny porządek bo chciał bym odświeżyć swoje zbiorniki. Jedynie 120 l jeszcze nie ma swojego miejsca bo szafka jest do poprawienia. Pozdrawiam 😎👌
Gdybym stawiał kolejny zbiornik to też ziemia. Chyba że jakieś malawi albo coś w tym stylu to wtedy nie 😀
Ja mam kostkę na ziemi, a 112 na kulkach gt i też jest "tragedia" aż szkoda te rośliny wyrzucać, jeżeli nie rozdam/sprzedam. Następny baniak stawiam na ziemi bankowo.
Czyli widzę że mamy takie same skutki uboczne 😂
@@AleX_aqua Dokładnie.
Cześć, wiem że data i inny rok, ale może zauważysz. Planuje zbiornik 180l właśnie na twojej mieszance i chce posadzić rośliny które są dosyć łatwe, bardzo spodobały mi się te twoje i jak zauważyłem masz tam rotale, Żabienice, i chyba cryptokoryne, jakbym mógł prosić resztę na ze roślin to będę wdzięczny :)
ua-cam.com/video/BtocDuHBdVM/v-deo.html
Tutaj jest film z tamtego okresu o łatwych roślinach. Nadal aktualny. Nie wycofuję się z tego. Jeśli chcesz zobacz również mój nowszy, niedawno wrzucony film o roślinach. Właśnie tych bezproblemowych.
@@AleX_aqua dziękuję bardzo ;)
Witam, mam pytanie, chce wlasnie założyć akwarium na ziemi ogrodowej, tylko mam problem tego typu, że wszystkie ziemię jakie znajduje w sklepach, to ziemię z kompostem. Czy kompost jest problemem przy zakładaniu akwarium czy może ta ziemia posiadać kompost . Dziękuję bardzo za pomoc
Nie znajdziesz ziemi bez kompostu. Byłby to sam torf. Taka jest rzeczywistość w sklepach. Kompost nie jest problemem. Zwróć uwagę co i ile czego zawiera ziemia. Żebyś nie przesadził z nawozami bo będą problemy na początku. Ziemia ogrodowa czyli właśnie kompost zmieszany z torfem w różnych proporcjach nadaje się do akwarium tylko musisz "przycisnąć" całość odpowiednią warstwą żwiru. Kolor i gradacja dowolna, to rzecz gustu i pomysłu. Powodzenia.
@@AleX_aqua aaa super dzięki, od miesiąca mnie to dręczyło, obleciałem wszystkie sklepy, I wszędzie kompost, bez nawozów ale za to z kompostem, już miałem iść kopać do lasu. 😉
Nie wszystkie ziemie ogrodowe są z dodatkiem kompostu. Część to odkwaszony torf wysoki z nawozami sztucznymi.
Hmmm, a czytałeś co napisałem wcześniej?
@@AleX_aqua Od ośmiu lat pracuję w przedsiębiorstwie zajmującym się produkcją podłoży torfowych. Są to mieszanki torfu z kredą i nawozami. Nie dodajemy nic z resztek roślinnych przekompostowanych. W ziemi z Biedronki jest tyle samo nawozu co w produktach firmy Westland, Planta czy Prima Garden. Najwyżej nawóz jest tańszy i ma na worku ostrzeżenie że "powoduje trwałe zmiany w środowisku wodnym" i taki symboliczny rysunek śniętej ryby.
Świetny film oglądam bo chce też dać podłoże ziemię i jestem jak najbardziej za
No to powodzenia 👍
Witam .A nie miał Pan problemu z glonami ??
Nie. Żadnego. Ale nie podawałem żadnych nawozów. I podmianki co tydzień ok. 30-40%
To super. Bo u mnie glony nitkowate się pojawiły..będę wode częściej podmieniał. Dzięki. Pozdrawiam
Uśmiałem się tak, że wycierałem łzy hiehiehiehiehie. Było spokojnie, a tu jeb trzeba zakasać rękawy. Ja tak aamo mam, jestem leniwy. Podpowiedz mi, jak zaaranżować akwarium takie jak u Ciebie ale bez ziemi ogrodowej. To akwarium ma być cały czas takie samo na wiele lat, nie zmieniam aranżacji. Powiedz mi, czy sam żwir 1-4 bez substratu podżwirowego? Czy substrat podżwirowy i na to żwir. Ile tego substratu w centymetrach jeżeli miałby być?
1-4 gradacja żwiru, to miałem na mysli. Akwarium 240l, podpowiedz mi jaki żwir kupić, wolę naturalny.
Jeżeli chcesz akwarium "na lenia" to ja bym zastosował zwykły żwir rzeczny. Może być oczywiście 1-4. Ale zależy co ma tam rosnąć. Bo rośliny muszą coś jednak jeść. Jeśli nie będą miały ziemi to trzeba im dać dodatkowo. Wiadomo że z czasem nawet żwir nie będzie całkiem jałowy ale to potrwa. Czyli pewnie będziesz musiał użyć kulek GT a może nawet tabletek lub pałeczek nawozowych i wetknąć je w żwir. Możesz też podawać niego nawozu do słupa wody, wszystko zależy od roślin jakie sobie wybierzesz. Jutro, może pojutrze postaram się wrzucić filmik pokazujący akwaria u mnie w pracy z którymi nie robi się absolutnie nic. One po prostu są i wszystko kręci się samo (prawie 🤣)
@@AleX_aqua czy zrobić na ziemi ogrodowej z gliną?
@@AleX_aqua O tej gradacji myślałem o kiryskach. Czy dać gradację 3-5? Za dużo roślin nie będę sadzić, ponieważ hoduję pstrążenice, a one uwielbiają żerować zaraz pod taflą wody, a są rośliny które mogą im przeszkadzać w życiu. Czyli dla roślin i kirysków jaką gradację tego rzecznego żwiru według Ciebie?
@@MrZenbin jeżeli kiryski to moim zdaniem 3-5 będzie za gruby. Raczej 1-3 max.
Po założeniu akwarium woda przez 5 dni cały czas mętna. Glonojady przebywają w górnej partii wody tak jakby brakowało im tlenu. Czy to normalne objawy na starcie? Czy może powinienem coś zrobić?
Trochę mało danych. Mętna wodą przez 5 dni tak bardzo bym się jeszcze nie przejmował ale nie wiem jakie masz podłoże. Wpuściłeś ryby od razu? Niedobrze. Glonojady są dość odporne na wodę ubogą w tlen i trochę dziwne to zachowanie że przebywają ciągle w górnej części zbiornika. Nie wiem też czym i jak napowietrzasz, jaka temperatura wody i jaki litraż.
@@AleX_aqua Akwarium 300 litrów, podłoże na bazie ziemi ogrodowej, temperatura 25 stopni, filtruję Aquaelem Multicani 800 (6 bloków filtracyjnych), roślinki wsadziłem dwa dni temu.
@@jarosawczarnecki8015 to jak to? Akwarium ma 5 dni, ryby już są a rośliny wsadziłeś 2 dni temu. Trochę nie tak. Podłoże na ziemi ogrodowej czyli oddaje teraz wszystko do wody. Wszystko czyli tak dokładnie nie wiesz i nikt nie wie co i ile. Dlatego parametry wody na pewno nie są stabilne. Najlepsza rada na już to podmianki wody żeby to wypłukać i wstępnie ustabilizować. Podmianki najrzadziej co drugi dzień w ilości min. 50% plus uzdatniacz seachema. Ja bym tak robił przez dwa tygodnie.
A co do filtra. To dobry filtr ale trochę mały do 300 litrów. Nie chodzi mi o ilość modułów bo to można zwiększyć ale o wydajność pompy która będzie spadać wraz z każdym kolejnym oporem przepływu czyli właśnie modułem. Jeśli się nie mylę to producent podaje wydajność pompy jako 650 l/h. I to na pusto. Realnie jest to o wiele mniej i po prostu za mało do takiego zbiornika 300l. Ale to tylko moje zdanie i może nie mam racji.
@@AleX_aqua Dokupiłem do niego dużo silniejszą pompę
@@jarosawczarnecki8015 aaaaaa no chyba że tak 👍
Ja osobiście też mam 3 akwaria na ziemi za niedługo 4
Osobiście mam ziemie plus kulki GT
Ale niedawno założyłem kostkę też na ziemi ale z dodatkiem torfu
.. super ci rośnie na robię raz na 20 dni ale to też zależy od światła mi się wydaje 😅😅😅 chociaż ja mam 5 miesięcy dopiero pierwsze akwa
Siadka super sprawa ja lubie
Ale problem jest gdy chcesz wyrwać rośliny 😅🙉🙉
Masz rację z tą siatką.
Czy mi się wydaje czy ostatnio nic nie wrzucasz na yt? 🤔
@@AleX_aqua tak dużo daje siadła
Nie wrzucałam ale mój kanał umarł niestety ale nagrywam filmiki 😅🙉
@@krzysiekq_13 to czas na reanimację 😀
@@AleX_aqua hehe prawda ale chcę wrzucać te 2 filmy w tyg Teraz mam zdalne lekcje więc super
Jak byś chciał zajrzeć na. Kanał zapraszam 😝😝
@@krzysiekq_13 jasne że będę. Trzym się 👍
Witam!Czy "odkryty" obok kryjówki anubias rośnie w gruncie czy przytwierdzony jest do którejś z ozdób?
Rośnie w podłożu. Nie jest do niczego przytwierdzony. Kwitł już dwa razy więc chyba nie narzeka 😀
Chetnie przygarne roslinki jak mas za duzo 🤣🤣🤭🤭🤭
Teraz akwarium wygląda zupełnie inaczej. Możesz zobaczyć na nowszych filmikach. A roślin trochę wysłałem ale większość wyrzucam. I tak ciągle rosną 😀
Ładne mi skutki uboczne 😜. Ja obecnie mam zbiornik na samym piasku bez ziemi ale jak się z nim nie dogadamy to też będzie ziemniak.
To też życzę takich skutków ubocznych 😂
Jakiego oświetlenia używasz?
Tutaj są filmiki o moim oświetleniu
ua-cam.com/video/ybUZBRWxIhE/v-deo.html
ua-cam.com/video/W8JZ9lU03gg/v-deo.html
@@AleX_aqua dzięki, obejrzę
@@23maroo39 tylko nie spodziewaj się cudów, to najprostrze oświetlenie jakie może być 😂
@@AleX_aqua ale mi zależy właśnie na prostocie :)
Podstawa nie grzebać a ja mam siatkę i wyrywam nauczka na przyszłość hehe pozdro to czar Emi dużo ziemi zer chemii pozdro
Jaka to jest siatka?
Jaką ziemię ogrodowa dałeś ?
Taką
ua-cam.com/video/ovYENwYxrqA/v-deo.html
Hej hej. U mnie po 4 latach trochę rośliny spowolniły przyrost.
Ale 4 lata śmigało. Może pora na zmiany 😀
Szkoda, że nie pomierzyłeś parametrów bo to by było ciekawe jakie ilości powodują taki przyrost.
Może masz rację ale teraz i tak za późno.
Jakie jest oświetlenie względem(wymiary) zbiornika ?
Przepraszam ale chyba nie rozumiem pytania. Co mają wymiary do oświetlenia? Wiadomo że długość listew czy belek musi być dostosowana do długości zbiornika. U mnie to 120 cm. Oświetlenie posiadam najprostrze jakie można. Mówię o tym tutaj ua-cam.com/video/ybUZBRWxIhE/v-deo.html
Bez siatki ziemia się nie wydostaje?Mi glonojad i kiryski kopały
Nie, nie wydostaje. Żwir ją skutecznie przytrzymuje. Ale gdyby wśród mieszkańców były jakieś "kopacze" to wtedy albo siatka albo grubsza warstwa żwiru.
Witaj @aleX jest szansa żebyś napisał jak krok po kroku postawić takie akwarium na ziemi ogrodowej?
Tak ze szczegółami to ten komentarz byłby baaaardzo długi 🤣
Obejrzyj moje wcześniejsze filmiki. Np ten o podłożu ua-cam.com/video/8NGPSFO0IH4/v-deo.html
A tak w skrócie: ziemia ogrodowa z supermarketu zmieszana z mieloną gliną, czerwoną lawą wulkaniczną i żwirem. Na początek rośliny szybkorosnące żeby ograniczyć wysyp glonów. Oświetlenie dostosowane do wymogów roślin ale nie możesz przesadzić bo będziesz miał zabawę z glonami. Jeśli chcesz mieć zwyczajne ładne akwarium ale nie holendra to na takim podłożu nie będziesz musiał nawozić dodatkowo. Filtracja wg potrzeb i litrażu. Ja zaczynałem ten zbiornik na dwóch wewnętrznych, później jeden, a teraz kubeł i wewnątrz filtr tylko z watą. Jest bo jest ale już tak bardzo potrzebny nie jest. Pierwsze ryby do tego baniaka wpuściłem po pięciu tygodniach od zalania. Były to kosiarki i molinezje. Czyli ryby które lubią glony. Przez tydzień nie były karmione ale za to wyczyściły z glonów całe akwarium. Oczywiście rośliny od początku nie były takie ładne i trzeba było wyciąć stare pędy ale nowe rosły już czyste. Widać to na moich starszych filmikach. Wybrałem metodę dłuższą ale bez grama chemii.
Powodzenia 👍
Przez pierwsze 3 miesiące żeczywiscie akwarium na ziemi działa wspaniałe potem zaczynają się wydobywać gazy ryby padaĵą glony szaleją .Po restarcie i wymianie podłoża na żwirowe od roku jest super a dla roślin wystarczająco kulki z gliny i płynne nawozy
To nieprawda. To akwarium na filmie jest już trzy lata na ziemi ogrodowej i nie wydobywają się żadne gazy. A jakie to niby gazy mają być? Nie wiem jaką miałeś ziemię. Może problem był nie w samej ziemi a w tym co zawierała. Podłoże z ziemi daje się m.in. po to żeby później mieć spokój i nie bawić się w nawożenie płynnymi nawozami. Chociaż i tu zależy jakie będą rośliny.
Hej. Możesz napisać wszystkie nazwy roślin które posiadasz w tym skwarium? Z góry dziękuję
Swoje rośliny omawiałem w tym filmiku
ua-cam.com/video/BtocDuHBdVM/v-deo.html
Wprawdzie to kilka miesięcy temu więc są niewielkie różnice w zbiorniku bo doszły anubiasy nano i bucephalander ale ogólnie większych zmian nie ma. Teraz są znacznie większe same rośliny. Gdybyś miał jakieś pytanie czy wątpliwości to pisz.
@@AleX_aqua dzięki za pomoc. Właśnie jestem na etapie zakładania akwarium na ziemi ogrodowej. Ze sprzętu już wszystko mam. Pozostał zakup roślin(jeszcze się zastanawiam), a później życia do zbiornika.
@@cfaniakZpekaesu no to super. Powodzenia życzę i trzymam kciuki za udany start 👍
@@AleX_aqua jeszcze jedno. Czy na początku jak wlałaś wodę do akwarium to dawałeś jakiś uzdatniacz do niej ? No i czy bakterie też lałeś czy czekałeś aż same się wytworzą w ekosystemie?
@@cfaniakZpekaesu bakterie wlałem. A uzdatniacz zacząłem stosować dopiero jak już były ryby i robiłem podmiankę. A leję wodę prosto z kranu.
skąd pan wziął glinę do podłoża?
Kupiłem. Mieloną glinę bez problemu można kupić. Można też przynieść np z jeziora czy stawu. Ale bezpieczniej kupić.
@@AleX_aqua w zoologicznym można kupić?
@@wojtekdebowski4370 Allegro.
👍 👍 👍
Dzięki 👍
Nie zgodzę się z tym że ryby już nie miały gdzie pływać i się przeciskały między roślinami. Druga rzecz to skoro miała być taka duża przycinka to dlaczego ludwigia nie ruszona i ten Łodygowice obok echinodorusów? Przycinka co tydzień nie koniecznie, problem z wyrywaniem roślin nie których tak ale to bardziej chodzi o rośliny rozetowe a nie Łodygowce. Pozdrawiam
Nie zgadzaj się 😀
Wg mnie tak właśnie było. Trochę za gęsto. Ludwigia tym razem nie ruszona ponieważ czyściłem głównie środkową cześć zbiornika a ona jest z boku więc chwilowo ją oszczędziłem. Celem dzisiejszych porządków nie było pozbycie się wszystkich roślin, nie o to chodziło. Pozdrawiam.
Witam mam też ziemię uniwersalna ale mam siatkę po miedzy i nie ma porównania z Pana akwarium co robię źle ? 😉
Może nic nie robisz źle? Nie napisałeś nic jak stary to zbiornik, jakie oświetlenie, jakie rośliny, woda. Trudno powiedzieć.
@@AleX_aqua ja mam na ziemi a powoli mi rosną eh co jest nie tak ? Teraz będę kupował Belkę LED WHITE
@@AQUA-Tomasz ciekawe czy na nowej lampie będą Ci lepiej rosnąć.
@@AleX_aqua no też mam taką nadzieję 😊ale mam belkę do roślin od EMI-LED 🤔. Ale mam tylko jedno właśnie tą jedną Belke .
Ładne molinezje.
Dziękuję bardzo 🙂
Ryby sobie poradzą. A ja "zazdraszczam" prawie "Holendra"!
Gdzie mi tam do holendra. Te rośliny same rosną, łatwiejszych nie ma 😀
Chciałbym miec takie skutki uboczne))))))
Nic prostrzego, trzeba założyć akwarium na ziemi ogrodowej 😀👍
@@AleX_aqua tylko ziemia bez gliny i torfu?)
@@andrzejbrzozowski8534 torf masz w każdej ziemi. A o glinie i lawie mówię na filmie. Zresztą na jednym z wcześniejszych też. Tak, glina powinna być. Ja stosuję mieloną. Plus trochę dość grubej lawy.
Jaka filtracja?
W tej chwili tylko Aquael Turbo 2000.
Jak czyscic dno gdzie jest ziemia ogrodowa?
@@zuzannas155 nie bardzo rozumiem pytania... 🤔
Normalnie. Jeśli już musisz czyścić. Bo to wcale nie jest takie oczywiste ale jeśli już uważasz że musisz czyścić, to normalnie. Przecież na ziemi leży spora warstwa żwiru. Możesz spokojnie odmulać czy czyścić w inny sposób na głębokość żwiru czyli te co najmniej 2-3 cm. Nic się nie stanie.
Ladny zbiornik ale wydaje mi sie ze dales za gruba warstwe ziemi i rosliny wariuja.pozdro
Ok 6-7 cm nie wydawało mi się za dużo. Tym bardziej w średniej wielkości zbiorniku. Z drugiej strony to żeby tylko takie problemy w akwarium były że rośliny rosną bardzo szybko... 🤣
Pozdro.
Miałem akwarium na ziemi i skusiło mnie podać CO2, większych żabienic nie miałem. Pozdrawiam
Mnie akurat podobają się żabienice. Ale wiadomo, rzecz gustu. Pozdro 👍
@@AleX_aqua tzn mnie też, nawet powiedziałbym, że to moje ulubione rośliny. A jak dałem CO2 do akwarium na ziemi to urosły takie wielkie, że większych nie miałem nigdy wcześniej
@@akwa-pasja1985 no tak Cię zrozumiałem. Ja nie mam co2 w tym zbiorniku a żaby i tak są na całą wysokość akwarium 😀
Ładne akwarium, ale nie powiedziałbym, że to nadzwyczajny gąszcz.
Dzięki. Ok, zgoda nie jest nadzwyczajny ale tylko dlatego że co tydzień coś wycinam 😀
@@AleX_aqua Broń Boże się nie czepiam 🙂. Bardzo estetycznie. Pozdrawiam serdecznie.
@@karolbulanda5672 dziękuję za obejrzenie I komentarz. Nawet przez chwilę nie pomyślałem że się czepiasz 😂
Nagranie tego filmiku miało pokazać że sama ziemia ogrodowa bez dodatkowego nawożenia powoduje dobry wzrost roślin. Jeszcze raz dzięki. Pozdrawiam 🙂
Oj niejeden by chciał mieć takie skutki uboczne 😛
Nie mówię że nie 😀
Daj na to 3 cm piasku i bedzie najlepsze podloże na 20 lat
Wybrałem opcję drobnego żwiru zamiast piachu. Ale 20 lat to nikt chyba nie wytrzyma przy jednym baniaku 😀
"ziemniaki" to najlepsze akwaria w prowadzeniu 💪
Też tak sądzę. Oczywiście nie dotyczy malawi itp. 🙂
@@AleX_aqua biotopy jakiekolwiek rządzą się swoimi prawami :)
Ale spasione te ryby.
Sylwia, pokaż swoją fotkę. Nie wstydź się 👍
Z ziemią jest fajnie przez pierwsze pare miesięcy. Rośliny rosną super. Akwarium praktycznie bezobsługowe jeśli chodzi o nawożenie. Potem wszystko hamuje Ziemia się wyjaławia i staje się problemem.
Piszesz na podstawie własnych doświadczeń?
Wg mnie to nieprawda. W dojrzałym zbiorniku nigdy nie dojdzie do wyjałowienia ziemi bo cały czas jest naturalnie nawożona przez ryby i resztki organiczne w akwarium. Stare podłoże to cenna rzecz w zbiorniku. Nie zauważyłem żeby w tym lub w poprzednim akwa coś u mnie hamowało z powodu ziemi. Ale jak masz inne doświadczenia podziel się. Dzięki 👍
Poczekaj jeszcze troszke a zobaczysz krasnorosty i to mase
A ile jest to troszkę? Bo czekam rok i nic. Wcześniej czekałem z innym zbiornikiem jeszcze dłużej i też się nie doczekałem. Krasnorosty nie są spowodowane ziemią ogrodową.
Nie przesadzaj z tym gąszczem... Ale to pojęcie względne. Pozdro
Na filmie może tego aż tak nie widać ale wg mnie było już za gęsto. Może będzie spokój teraz na miesiąc a nie na tydzień 😀
Dzięki, pozdro 👍
jak nazywa się ta chuda wysoka trawa na prawo
Krynia rzemieniolistna.
Skutki uboczne powiadasz 🤔
Tak powiadam. Pozytywne te "skutki uboczne" 😂
Pozdro 👍
Nie zanudź się w tym Reichu 🤣
@@AleX_aqua poszukam czy w Menie nie ma jakiś rybek
kup se kosiarke 🤣
Jest pięć 🤣
@@AleX_aqua ale taką spalinową 😂
@@przemeksz8203 teraz to raczej elektryczną żeby być eko 🙃
Pierwszy
Pierwszy 🙂 Dzięki 🙂
@@AleX_aqua Nie ma za co, akwarium super tak jak filmik
4 roslinki na krzyz 😂 gaszcz 😂
Spróbuj policzyć na paluszkach, może wyjdzie Ci inaczej 🤣
Łapeczka i subik leci zapraszam do mnie
Idę 😀