Czego o szyciu nie uczą nas gazety?

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 28 лис 2024

КОМЕНТАРІ • 55

  • @bozenaswistek7937
    @bozenaswistek7937 Рік тому +1

    Informację o dekatyzacji- praniem lub prasowaniem znalazłam w magazynie "Anna: Moda na szycie", są to wykroje z Simplicity. Zdjęcia jak i wykroje są stare. Magazyn przy burdzie wygląda biednie, ale bardziej przystępnie dla początkującego, więcej rysunków i opisów- zbliżone poziomem tłumaczenia do modeli "nauka szycia" w Burdzie.

  • @gorzkawodka
    @gorzkawodka 6 років тому +12

    Fajny filmik, przyjemnie się ciebie słucha :)
    Mnie najbardziej irytuje gdy w Burdzie, w opisie modelu, podawane są nazwy materiałów, których nie da się kupić w Polsce. Niektórych po prostu nie sprowadzają, a jeśli już jakimś cudem znajdziesz któryś z nich, to jest on tak drogi, że zakup nie ma sensu. To samo dotyczy flizeliny (w opisach szycia jej typów jest sporo), niestety nawet w dobrze zaopatrzonych sklepach zwykle jest jeden lub góra 3 rodzaje (a najczęściej dwa: czarna i biała). Można teoretycznie szukać tkanin w necie, ale ja nie polecam, bo nawet najlepsze zdjęcie nie odda w 100% koloru, faktury, miękkości itd. nie dowiesz się czy się gniecie, czy drapie itd. Materiał przed zakupem trzeba wymacać, wymiętolić w palcach, żeby zobaczyć jak się układa.
    I standardowo - podają za dużo zapasu (1,5 cm), który po zszyciu radzą obciąć. Dla mnie to bez sensu, marnowanie materiału i dokładanie sobie roboty, więc daję 1 cm albo i mniej jeśli tkanina jest cienka.

  • @BioCottonPlanet
    @BioCottonPlanet 6 років тому +9

    Hey Joulenka! Obserwuje Cię już od dłuższego czasu i super, że zaczęłaś nagrywać! Ja jestem amatorem i faktycznie uczyłam się na swoich błędach, zaczynałam od szycia kosmetyczek, portfeli, potem posmakowałam szycia toreb i plecaków (uszyłam ich kilkanaście), aż nabrałam smaka na szycie odzieży... i razem z moją maszyną pociłyśmy się najpierw nad sukienkami, potem nad płaszczem. Finalnie mam na koncie trzy płaszcze i ochotę na kolejny, ale ile błędów przy tym było to tylko ja wiem!
    Wykroje na torby wymyślałam i wyliczałam sama, ale po wykrój na płaszcz sięgnęłam do burdy. Wszystko o czym mówisz to prawda! Ale dodam coś od siebie....kiedy już miałam płaszcz, dumna i blada chciałam wszyć do niego podszewkę. I zaczęły się schody - jak?! W żadnej burdzie nie znalazłam opisu na tyle dokładnego, żeby tłumaczył jak wszyć podszewkę, jak zszyć rękawy i następnie wywrócić na prawą stronę. Posiłkowałam się kilkoma blogami, filmikami na YT i posklejałam sobie tą wiedzę z kilku źródeł. Dałam radę, ale nie obyło się bez walki i kombinowania. Faktycznie wiedza z gazet jest absolutnie niewystarczająca i trzeba popełnić masę błędów i wręcz pokłócić się z maszyną, żeby efekt był zadowalający.
    Szczerze, wymyśliłam sobie płaszcz z podpinką....i teraz już głowie się jak uszyć żeby nic się nie marszczyło i nie bylo za ciasne, a nie mam rozmiaru 36/38 i rozmiarówka burdy zawsze jest dla mnie koszmarem. Biust jedno, talia drugie, a biodra nie istnieją w ich tabeli ;)
    pozdrawiam ciepło! dzięki za Twoją wiedzę!

  • @Igiekaija
    @Igiekaija 6 років тому +8

    Super porady. Obejrzę po kilka razy, bo na pewno przyda mi się w mojej przygodzie z szyciem.

  • @markowa33
    @markowa33 2 роки тому +1

    pamiętam z dawien dawna "Wykroje i wzory" byłam mała, a korzystała z nich moja Mama. Oprócz form były tam jeszcze hafty i wzory dzianin. Cudowne czasy był;y.

  • @annadariaweronika1309
    @annadariaweronika1309 6 років тому +2

    Bardzo długo szukałam rzetelnych a zarazem informacji o szyciu. Maszyna kupiona i mam Ciebie, więc czas zacząć. Dziękuję bardzo. Pozdrawiam serdecznie

  • @ankoh2405
    @ankoh2405 6 років тому +9

    Fajnie się słucha pijąc kawę poranną😀
    Dobry początek dnia. Pozdrawiam

  • @walterschaffner303
    @walterschaffner303 6 років тому +1

    Super wytlumaczone Drobne.ale bardzo wazne szczegoly.faktycznie z czasopism nie wyczytamy.dzieki.juz Wien je to bedzie moj ulubiony Kanal.

  • @Tuxedocats_gang
    @Tuxedocats_gang 4 роки тому +5

    Korzystam z Burdy już 20 lat.... Jestem krawcową wyuczoną.. Wszystko niby OK, ale... Tabelki z rozmiarówką są takie same od 20 lat! Znalazłam u babci wydanie z lat '50 tych i są te same rozmiary... Ludzie się zmieniają, bo jest inny styl życia itp, więc sylwetki dzisiejszych np. Kobiet będą miały już inną budowę niż Kobiety w latach '50. Efekt jest taki, że szyjąc na bardzo zgrabną i wymiarową Panią, muszę nanosić dużo poprawek, a np ubrania z Sieciówek leżą na niej idealnie. To chyba nie o to chodzi w tych gazetach... Bardzo cenne informacje i świetny film.

  • @mokaneka
    @mokaneka 8 місяців тому +2

    Ja się nie zgodzę z poradą by na papier przenosić od razu z zapasem na szwy :p szczerze? Nie wiedziałabym po tym zabiegu gdzie przejechać maszyną, a nie lubię być nieprecyzyjną. Dodatkowo - mam najtańszą z najtańszych maszyn, plus szyję w spartanskich warunkach (na pufie, na podłodze, na stołku) więc materiał mi sam prosto nie idzie 😅 i jak widzę w roklach na instagramie jak szyją dziewczyny na oko to mnie krew zalewa :D (one szyją z jerseyow więc cena jest inna, ja np kupuje jedwabie po 75€ za metr ). Co do sugestii burdy jak rozplanować wszystko, no muszą dać w zapasie w razie jakby się ktoś machnął, z resztą burda jest bardzo słaba i toporna, genialny jest miesięcznik "Patrones" ja mam sobie ich aplikację na tablecie i pobieram te wykroje które mi się podobają - a mają też wykroje chanel itp :)

  • @zuza284
    @zuza284 5 років тому +6

    Rewelacyjny film, dziękuję 😃

  • @a.b.6372
    @a.b.6372 4 роки тому +2

    Z tą formą i szablonem super powiedziane! Kiedy biorę formy z gazet to przez to że wg wymiarów mam "rozmiar" 35 (xD), biorę formę z rózm.36 i od razu nanosze na tkaniny. Dla mnie superwygodne, tylko przez to parę razy zapomniałam o dodatkach na szwy przy tych wąskich odszyciach, przez co potem mi wychodziły na zewnątrz. Będę musiała o tym częściej pamiętać, bo przypał... xD ogólnie super film, dzięki!

  • @aniajerzyl4728
    @aniajerzyl4728 3 роки тому

    Właśnie kroję pierwszą tunikę! W Burdzie easy przy każdym kroju piszą, żeby materiał wyprać i najlepiej wysuszyć w suszarce bębnowej.

  • @aryk
    @aryk 5 років тому

    Nigdy nie wpadłam na pomysł porównywania zszytych elementów z formą... Dziękuję :)

  • @marekchudy8893
    @marekchudy8893 3 роки тому

    Cześć i dziękuję

  • @hilfe245
    @hilfe245 6 місяців тому

    Zaczynałam z 20 at temu z burdą. Opisy byly po niemiecku, wiec nie czytalam, w zupełności wystarczały mi same wykroje. Co do reszty uwag to jak ze wszystkim nalezy uzywać szarych komorek i mysleć . Zawsze wiedziałam ze bawelna sie kurcz,itd wiec nie potrzebuje rad z magazynów trgo typu. Dodatk na szwy? Brałam zawsze rozmiar wiekszy

  • @aknea15
    @aknea15 Рік тому

    Witaj, dopiero trafiłam na ten kanał, ale będę stałym obserwatorem.
    Ja też jestem samoukiem, uczyłam się szyć na starym łuczniku, który miał tylko 2 ściegi, tzn. prosty i zygzak, i z burdy, jako że wtedy nikt nie słyszał o internecie a tym bardziej o filmikach szyciowych (około 30 lat temu, gdy byłam nastolatką). To prawda, opisy w gazecie są tak enigmatyczne, że potrzeba do tego tłumacza 🙈 a zużycie materiału zawyżana, gdzie na zwykłą koszulę z długim rękawem wystarczy mi 1,5m, a oni podają np.2,30 metra.
    Zgadzam się również, że rozmiarówka jest jakaś dziwna, raz wychodzi za małe, innym razem za duże a rozmiar niby ten sam. Dlatego szyłam tylko koszule bo uszycie np. dopasowanej sukienki to jakiś kosmos, bo moja góra i dół są w różnych rozmiarach, nie wiedziałam nigdy co z tym zrobić, do tego na plecach wychodziła mi "buła", jakby nadmiar materiału na garba😆 dlatego były tylko 2 próby.
    Szkoda, że nie było wtedy takiej pomocy jak teraz. Może znajdę podpowiedzi na pytania, które mnie interesują.
    Subskrybuję kanał i pozdrawiam 😊

  • @agnieszka2292
    @agnieszka2292 6 років тому +2

    Też zaczynałam naukę szycia od Burdy i mocno się przejechałam :( Troszkę się zniechęciłam, ale nie poddałam, tylko... poszukałam innego źródła ;) Gazeta jest fajna, ale dla proporcjonalnych, modelkowych sylwetek. A czego mi osobiście najbardziej brakuje w wykrojach gazetowych? Informacji o wymiarach gotowego stroju, względnie chociaż o luzie. Nie raz wściekałam się, bo wg gazety powinnma skroić rozmiar 16-18, a potem mogłam w taką bluzkę drugą siebie wsadzić :( Teraz szyję z wykrojów Wielkiej Czwórki, tudzież mniejszych, niezależnych projetanów i jest dużo, duuużo lepiej ;)

    • @joulenkaTV
      @joulenkaTV  6 років тому +1

      Czym jest Wielka Czwórka? :D

    • @agnieszka2292
      @agnieszka2292 6 років тому +2

      4 najpopularniejsze firmy produkujące wykroje krawieckie: Simplicity (+ New Look), Vogue, Butterick and McCalls.

  • @magdalenaparadowska4833
    @magdalenaparadowska4833 6 років тому

    Nie chcę mówić kto nie napisał jak zrobić zaszewkę w instrukcji topu codziennego :D Dobry filmik, dużo cennej wiedzy.

    • @joulenkaTV
      @joulenkaTV  6 років тому

      Magdalena Paradowska haha, masz mnie! No widzisz, wykroje i ich instrukcje to też nie jest mega wypasiona wiedza o szyciu, tutaj funkcja jest podobna do funkcji gazet, przynajmniej na razie:)

    • @magdalenaparadowska4833
      @magdalenaparadowska4833 6 років тому +1

      joulenka Jakoś sobie poradziłam, ale przy drugim podejściu mam duże pole do poprawy haha 😅

  • @MrJackiemoo
    @MrJackiemoo 6 років тому

    Hej! Film w punkt!
    Co do Burdy i klejonek, to akurat bardzo precyzyjnie podaje rodzaj flizeliny potrzebnej do podklejenia :) Inna sprawa, że jakoś nigdy nie mogę na ten typ trafić :D Więc podmieniam innym, nie wiem czy to "zgodne ze sztuką", ale trzeba sobie radzić.

    • @joulenkaTV
      @joulenkaTV  6 років тому +1

      Hej, widziałaś w Burdzie takie konkrety? To ja się jeszcze raz muszę wczytać, może coś przeoczyłam :) "zgodnie ze sztuką krawiecką" to jest już takie powiedzenie, które bardzo mało znaczy, więc ja bym się tym nie przejmowała :D

  • @AkinAA1
    @AkinAA1 3 роки тому +1

    Też jestem za szablonem a nie formą, drażni mnie brak zapasu i też dodaje go na papierze.

  • @henrivanveen1978
    @henrivanveen1978 6 років тому +2

    Nareszcie cos madrego --- Pozdrawiam

  • @wandasliwowska5018
    @wandasliwowska5018 4 роки тому

    Dziękuję!

  • @karolinaglinka439
    @karolinaglinka439 5 років тому +1

    Mam pytanie , mam 2 sukienki do przerobienia są one kroju bombki czy da się przerobić na prosty krój ?

  • @wiolettam8839
    @wiolettam8839 6 років тому +3

    Nie znam wszystkich wydawnictw I magazynòw z wykrojami ale np. Burdę znam I korzystam od 30 lat.Tam są podane te wszystkie informacje o ktòrych mòwisz, ale mimo to uważam,że osoba dopiero początkująca nie poradzi sobie z opisem.Trzeba jednak opanować podstawy I przede wszystkim zaznajomić się z krawieckim, profesjonalnym nazewnictwem.Ktoś kto już szył różne rzeczy poradzi sobie I zrozumie opis szycia z Burdy.Przy każdym modelu jest wskazanie dla jakich materiałòw jest wykròj.Tak jak mòwisz, z zaglądania I kupowania tylko magazynòw z wykrojami raczej szycia się nie nauczymy.Od tego są kursy lub znajoma krawcowa, ktòra pokaże nam podstawy.W moim przypadku była to mama ktòra uczyła się sama od swojej mamy I licznych ciotek.Kiedyś pamiętam w bardzo wielu domach stała maszyna do szycia I ja nie wyobrażałam sobie aby nie mieć własnej jak wyprowadzę się z domu rodzinnego.
    Tak jak mòwisz,praktyka czyni mistrza I uczymy się na własnych błędach szyciowych, oh ile rzeczy napsułam, ile się naprułam, ile rzeczy cisnęłam na dno szafy po uszyciu I wogòle nie nosiłam,bo nie wyszło.Ale się w końcu nauczyłam, czego I wam wszystkim początkującym życzę.
    Ps. We wczesnych latach'80 to dopiero była plątanina I gęsta pajęczyna lini wykrojòw we wkładce w Burdzie.Teraz to jest ,,mały pikuś" I sama przejrzystość w poròwnaniu z wcześniejszymi.

    • @InTheMeantime3
      @InTheMeantime3 2 місяці тому

      Zazdroszczę, że miał Pani kto pokazywać sztukę szycia 😊 u nas tego nie było, ale ostatnio obie z moją mamą kupiłyśmy sobie maszyny do szycia i mamy zamiar nauczyć się chociaż podstaw 😊 mam nadzieję, że się uda.

  • @magdalenakucharska3783
    @magdalenakucharska3783 6 років тому +1

    Nie wiedziałam co to jest dekatyzacja ale przekonałam się na własnej skórze. Uszyłam sobie pościel bawełnianą i teraz mi sięga do kostek zamiast na normalną długość :D

    • @joulenkaTV
      @joulenkaTV  6 років тому +2

      Oj, uśmiecham się teraz, ale totalnie ze współczuciem!

    • @magdalenakucharska3783
      @magdalenakucharska3783 6 років тому

      Fajnie że ktoś w końcu o tym powiedział bo ja z burdy korzystam tylko z wykroju i obrazkowej instrukcji jak szyć bo opisówka to jakaś tragedia ;/

    • @martynakarpiarz9790
      @martynakarpiarz9790 5 років тому +1

      O kurczeniu się materiałów wiedziałam, ale jest coś co mnie zdziwiło. Wiedziałyście, że przed wszyciem suwaka trzeba go uprasować bo też się robi krótszy. Mierzyłam centymetrem przed prasowaniem i po. Zniknął mi prawie centymetr.

  • @magdamichalak2643
    @magdamichalak2643 6 років тому +3

    Czy zna Pani książki godne polecenia o szyciu odzieży wysokiej jakości(po polsku lub po angielsku)?Pozdrawiam :)

    • @aleksandrapiatek9520
      @aleksandrapiatek9520 5 років тому +2

      Magda Michalak "Nastolatka szyje sama" - stara książka, ale ma bardzo dużo praktycznej wiedzy od podstaw wyboru materiału, zbierania miary, do samodzielnego konstruowania wykrojów.

  • @Anonimowapani
    @Anonimowapani 5 років тому +2

    Ja miałam to szczęście ,że poczułam ,,powołanie" do krawiectwa i poszłam na naukę do prywatnego salonu gdzie szyto na miarę 😂 przez 3 lata pod okiem mistrza nauczyłam się naprawdę wiele i choć opis z gazety jest czasem z kosmosu mi starczą oznaczenia , nitka osnowy i nacinki 😂 Niestaty nawet po praktyce musiałam się przejechać kupiłam gazetkę nie sprawdzając wykrojów które były niekompletne . I uszyłam przepiękna bluzkę która była o 3 rozmiary za duża 😂

    • @adeliene5810
      @adeliene5810 4 роки тому

      hej, woah, napiszesz coś więcej, proszę? jak Ci się trafiła taka okazja, jak załatwiłaś sobie naukę? :)

  • @enia5453
    @enia5453 6 років тому

    To ja mam chyba podwójne szczęście bo mam mamę krawcową, która przekazuje mi swoją wiedzę. Dzięki temu spokojnie jestem w stanie uszyć prawie wszystko według instrukcji z gazety, mimo że nie jestem jeszcze mocno zaawansowana :)

    • @joulenkaTV
      @joulenkaTV  6 років тому +1

      Oj masz, niewiele osób ma możliwość zdobywania ten wiedzy w taki sposób :)

  • @monikam4839
    @monikam4839 6 років тому +1

    Cześć! A mogłabyś polecić mi jakieś książki dla początkujących z których można się troszkę podszkolic? Dzięki!

    • @joulenkaTV
      @joulenkaTV  6 років тому

      Pisałam o tym kiedyś na blogu, zajrzyj! ;)

    • @musztardasarepska8874
      @musztardasarepska8874 5 років тому +10

      @@joulenkaTV Naprawdę tak trudno polecić coś początkującej osobie jednym zdaniem tutaj? Reklama bloga reklamą, ale tu chodziło tylko o tytuł. Niezbyt to uprzejmie zabrzmiało.

  • @Eadroime
    @Eadroime 6 років тому

    Hej :) Ja zauważyłam, a raczej nie znalazłam w żadnej gazecie informacji co i jak zrobić z zapasami na szwy, tzn. jak je przygotować i wykończyć by w gotowym ubraniu się nie strzępiły i wyglądały naprawdę profesjonalnie. Wiem, że to jest pod spodem, ale dla mnie i tam powinno być ładnie.

    • @sylwia2000
      @sylwia2000 6 років тому

      Elen S overlookiem polecam :D

    • @Eadroime
      @Eadroime 6 років тому

      No tak, ale co zrobić jak się nie ma overlocka ani do niego dostępu u kogoś innego?

    • @sylwia2000
      @sylwia2000 6 років тому

      Dokupić jakąś stopkę wykańczającą lub lamówką :p

    • @joulenkaTV
      @joulenkaTV  6 років тому

      Lamówka, szew francuski... Tutaj z resztą zgromadziłam te sposoby bez overlocka: www.joulenka.pl/jak-szyc-bez-overlocka-wykanczanie/
      I fakt, też o tym nie znalazłam zbyt dużo. Czasami są pojedyncze instrukcje, np. jak wszyć lamówkę :)

    • @agnieszka2292
      @agnieszka2292 6 років тому

      Jak są proste szwy, to polecam szew francuski, wszystko ładnie i profesjonalnie wygląda, a jak zawijaso-wykrętasy ;) to lamówka. Osobiście, jak szyje dla córki, to wszystko pięknie wykańczam, ale jak dla siebie, to lecę zygzakiem. Po skończonym szyciu, łapię się za głąwę, jak to wygląda i dożucam kolejne monety do świnki skarbonki... na overloka :D

  • @swietanabritwak2319
    @swietanabritwak2319 5 років тому +1

    Jak dużo i mądrze powiedziano

  • @monika294
    @monika294 5 років тому

    Czy pamiętasz może co to za gazeta, która oglądasz na filmiku jako pierwszą, minuty 2:32-2:44?

    • @bozenaswistek7937
      @bozenaswistek7937 Рік тому +1

      Nie pamiętam dokładnie tytułu, ale sama mam w szafce, więc poznaje- wydanie specjalnie burdy - coś moda vintage- lata 50te sprzed ładnych paru lat

  • @nataliaagata3064
    @nataliaagata3064 2 роки тому

    boze, gdzie ta cala wiedze znalesc.. o tych materialach, odpowiednich iglach stopkach, nazwach typow materialow