Altówka - piękny dźwięk i fraza na skróty | Piotr Reichert

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 14 січ 2021
  • Wykład Piotra Reicherta porusza istotne zagadnienia związane z techniką gry na altówce, mające bezpośredni wpływ na artystyczną stronę wykonania muzycznego. Ma za zadanie uczulić grających na dość pospolite wady, które warto wykorzenić, by uczynić grę bardziej estetyczną, podnieść jej walory wyrazowe.
    Przełamanie złych nawyków i wyzbycie się szkodliwych manier poprzez cofnięcie się do elementarnych ćwiczeń i ustawień, jakie winny być ugruntowane na początku edukacji, jest treścią filmu, który z racji krótkiego czasu trwania sygnalizuje jedynie najistotniejsze problemy, szczególnie w obszarze tego, co wiąże się z naśladowaniem śpiewu na instrumencie.
    Sposoby radzenia sobie z niektórymi przypadłościami trapiącymi altowiolistów zaprezentowane tu w niekonwencjonalnym ujęciu mogą być inspiracją zarówno dla adeptów altówki, jak i ich pedagogów.
    Piotr Reichert - altowiolista i kameralista, od przeszło 30 lat członek znakomitego KWARTETU CAMERATA. Laureat międzynarodowych konkursów w Tokio, Monachium i Paryżu. Jest profesorem i prowadzi klasy altówki w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie oraz w Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy.
    W filmie wykorzystano fragmenty II Kwartetu Witolda Maliszewskiego z najnowszej płyty Kwartetu Camerata - do nabycia w salonach Empik:
    www.empik.com/maliszewski-sta...
    Video i montaż - Piotr Filipp
    Wsparcie z Funduszu Przeciwdziałania Covid-19
    FUNDUSZ WSPARCIA KULTURY

КОМЕНТАРІ • 2

  • @ewelinamerkis9805
    @ewelinamerkis9805 2 місяці тому

    Dobry wieczór. Bardzo dziękuję za cenny wykład. Czy poleci Pan literature z której moge skorzystać dla ćwiczeń na altówce? Jestem początkującą altawionistką. Dziękuję i pozdrawiam serdecznie. Merkis Ewelina

    • @piotrreichert2963
      @piotrreichert2963 2 місяці тому

      Dzień dobry, z chęcią bym coś doradził, ale wszelkie konkretne pozycje z literatury metodycznej zawsze należy dopasować do konkretnej osoby, charakteru i poziomu jej gry. W przeciwnym wypadku będzie to "bładzenie po omacku". To tak, jakby początkującemu skrzypkowi zadać do nauczenia np. 1. Kaprys Paganiniego ze wszystkimi jego problemami technicznymi... - tylko się takiego adepta zablokuje. Tak więc, by z pożytkiem Ci (sądzę, że chodzisz do szkoły I lub II stopnia) coś polecić, musiałbym choć w minimalnym stopniu poznać Twoją grę. Generalnie jestem za stosowaniem jak najprostszych ćwiczeń rozwiązujących określone problemy manualne, zawsze w połączeniu z dźwiękiem, artykulacją, a nawet czasem z frazowaniem. Uważam też, że wiele znanych pozycji metodycznych - etiud lub ćwiczeń (szczególnie tych dla skrzypków), a także poradników, jak np. słynna "Szkoła gry skrzypcowej" C. Flescha, najlepiej zgłębiać pod okiem doświadczonego pedagoga. Uczeń na ogół nie dostrzega części swoich mankamentów i stąd skutek stosowania zaleceń czy etiud może być przeciwny do oczekiwanego, innymi słowy może tylko utrwalać istniejące błędy... O tym, jak skomplikowana jest nasza gra łatwo można się przekonać biorąc altówkę do prawej ręki, a smyczek do lewej :) nawet mając całą wiedzę nie da się nic zagrać (poza niektórymi utworami współczesnymi, ha ha). Nieprawdaż ? Pozdrawiam, P. R.
      Jeśli jesteś zainteresowana, zapraszam do kontaktu, tel. 603674575 lub e-mail: ertalt@gmail.com