Як встановити опікунство над батьками - поради юриста.

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 24 кві 2024
  • Сьогодні існує стійкий інтерес до теми встановлення опіки, піклування, догляду за особою. Як оформити опікунство над батьками в Україні ? Зараз ми детально розглянемо про правові підстави та нюанси які потрібні при оформленні такого процесу як опікунство над батьками.
    Найперше варто зазначити що опікунство можна оформити тільки в тому випадку, якщо особа визнана недієздатною. І так, це обов'язково здійснюється в судовому порядку. Якщо хтось із ваших батьків потребує опіки через певний хронічний або стійкий психічний розлад, не здатен усвідомити свої дії або ж керувати ними тоді потрібно подати позов до суду за місцем проживання. Якщо потенційний недієздатний перебуває в лікувальному закладі, тоді за місцезнаходженням цього закладу. Часто в нас на консультаціях запитують: «А чи можу я бути опікуном свого батька, чи це законно?» Згідно положень Цивільно-процесуального кодексу України, заяву щодо визнання особи недієздатною може подати в тому числі і член її сім’ї, навіть якщо спільно і не проживають. У самій заяві важливо описати всі обставини: чому людина не здатна керувати своїми діями чи емоціями і за яких обставин це сталося. Після цього призначають спеціальну судово-медичну експертизу, щоб дослідити відповідність заявленим фактам на дійсність. Варто зазначити що в суді при встановленні особи недієздатною обов'язково присутній орган опіки і піклування. В який строк після отримання рішення людина визнана недієздатною? Як правило з моменту винесеного рішення, але це може бути встановлено і в самому рішенні, щоправда при цьому не перевищувати 2 років.
    Що робити далі з даним рішенням про визнання особи недієздатною?
    Наступний крок - звернення до органу опіки і піклування у вашій місцевості. Сюди Ви повинні зібрати певний пакет документів, що включає:
    1. Заяву.
    2. Виданий судом акт про встановлення особи недієздатною.
    3. Копія документів про встановлення особи (паспорт) ваш та підопічного (з собою треба мати і оригінали).
    4. Довідку про склад сім’ї, а оскільки це один з батьків то вона може бути одна вам і батьків.
    5. Ваш медичний висновок про стан здоров’я, довідка про відсутність судимості та довідка про доходи за останні шість місяців.
    Проте є певний нюанс, який може стати на заваді в такому процесі як оформити опікунство над батьками в Україні. Це стосується власне тієї особи, що має бажання опікуватися над батьками. Серед вимог до цієї особи є:
    • повна цивільна дієздатність,
    • відсутність непогашених у встановленому законом порядку судимостей,
    • відсутність серйозних проблем зі здоров'ям,
    • якщо раніше вже була чиїмсь опікуном, але з власного бажання відмовилася,
    • алко- чи наркозалежний,
    • має особисті інтереси які явно суперечать інтересам батьків.
    Інколи зустрічаємо на практиці ситуацію коли люди не можуть відрізнити опіки і піклування. Щоб правильно відмежовувати ці два поняття, варто пам'ятати що процес встановлення опіки проходить завжди над людиною, яка повністю позбавлена дієздатності. В той час піклування встановлюється над особою, яка є обмежено дієздатною.
    Таким чином опікунство над батьками в Україні встановити цілком реально за порівняно короткий строк. Проте на практиці інколи виникають труднощі з юридичних питань. Якщо вони виникнуть ви можете звертатися до нас. Наші клієнти після роботи з нами юридично обізнані в питанні як оформити опікунство над батьками.

КОМЕНТАРІ • 2