➡️➡️➡️ Máme velký cíl dosáhnout *do konce roku 100.000 odběratelů -- pomůžete nám* ? :-) Pokud se vám líbilo tohle nebo jiné naše video, *klikněte na tlačítko Odebírat* ! :-) Děkujeme ohromně! :-)
Na přednášky pana Kulhánka jsem narazil náhodou. A od té doby jsem shlédnul snad všechny. Pan Kulhánek umí zajímavě a poutavě přednášet. Dokonce to uchopí i takového laika který o fyzice neví skoro nic, jako jsem já. Jen tak dál. I tento rozhovor je velice zajímavý a pěkný. Děkuji.
Ač nejsem závistivý člověk, docela závidím každému, kdo na pana profesora narazí na internetu poprvé a čeká ho tolik nových a nečekaných výletů do nových světů... :-) Jsme moc rádi, že se rozhovor líbí, Michale, děkujeme za komentář! :-)
Pan profesor dokáže i ta nejsložitější témata a obory přednést s lehkostí. A s humorem a zábavnou formou, která dokáže chytit a zaujmout. A to je celkem rarita. Ne každý to umí.
Skvělý rozhovor, skvělý člověk. Jsem vzdělán v jiném oboru, ale přes přednášky pana profesora a dalších jsem se dostal k PBS, World Science Festival, FermiLab atd... Na teoretické fyzice a kosmologii mě nejvíc baví hledání a nalézání objektivní pravdy, protože poslední dobou mě připadá, že už nic takového ani neexistuje. Jinak se mi moc líbí pohled, který zastává Brian Greene. Vždy, když je označen za příznice teorie strun a multi-vesmírů, tak tvrdí, že bude mít úplně stejnou radost v případě, že se správnost této teorie definitivně potvrdí nebo vyvrátí, protože nás to prostě posune dál. Moc děkuji za tento kanál, že já nikdy neměl na fyziku takového profesora, jakým je pan Kulhánek:-)
Moc rádo se děje! :-) My máme velikou radost, že setkání s panem profesorem vedlo na takovou krásnou cestu za poznáním a přejeme ještě mnoho zajímavých objevů! :-) Je pravda, že objektivní pravda to má dnes těžké, ale nevzdáváme to. :-) A pohled Briana Greena je opravdu parádní, díky za sdílení! :-)
pana Kulhánka považuji za klasika přednášek. Pohodový borec, který mluví srozumitelně o zajímavých tématech (dneska trochu smutných). Pamatuji si ho, jak na nějakou přednášku přišel po zranění o berlích a přesto celou přednášku stál (což mu jistě dělalo problémy) a dle mě kvůli respektu k posluchačům. Pěkný rozhovor, díky.
Génius umí složité věci vysvětlit jednoduše, aby je mohl chápat i nevědec - tady já, nefyzik.Poklonu panu profesorovi ale skládám i za statečně otevřené vyjádření stran mého obru - práva. Skvělý rozhovor, s úctou děkuji ! Marie Voříšková
Velmi kvalitní rozhovor s kvalitním vědcem a popularizátorem, vedený kvalitním moderátorem. Velmi slušná práce. Děkujeme. A pan profesor nezklamal a ukázal, že je opravdu nejen špičkový popularizátor, ale i velký myslitel s charakterem.
Smekám před panem profesorem a taky bych měl rád takového učitele na střední škole. Na základní jsme měli skvělou učitelku, na střední mě už teda nadchnout nedokázal ani trochu, spíše naopak. Sleduji všechny přednášky od pana profesora, bohužel mohu pouze ty, které jsou na youtube. Díky za ně!
Já jsem to měl se základní a střední školou sice naopak, Petře, ale také bych se k onomu zvolání připojil. Jsem rád, že jsme mohli zprostředkovat další setkání s panem profesorem, byť virtuální. :-)
Petr Hložek> Já měl pana profesora Kulhánka na fyziku na ČVUT. Jeho posluchárna byla vždy přeplněná a každý mu visel na rtech. Jedničku z ústní zkoušky u pana profesora za Fyziku 2 považuji za jeden ze svých největších zážitků v životě.
Radost z poznání. To je oč tu běží! :) Děkuji za skvělý rozhovor a panu profesoru velký dík za odpovědi, nad kterými třeba i chvíli přemýšlel, ale hlavně pak za to, že je při tom neustále svůj. Díky za to, že nás posouváte dál!
16:46 v cem je vlastne pan Kulhánek genialni? Odpoved je naprosto jednoducha..slozite veci, snadno vysvetluje..Absolutni velmistr..+ pokora k zakum.. jen dodavam, ze mam zakladni vzdelani a z jeho prednasek jsem pochopil vetsinu..a zbytek latky tykajicich se pojmu a vzorcu doplnil z vyuky strednich skol.. Jirka V.
Souhlasíme a podepisujeme v plném rozsahu, milý Jirko! :-) Objevování nových horizontů poznání je úžasná cesta a přejeme na ní krásné a dlouhé putování! :-)
Naprosto souhlasíme, Martine! Ostatně označení za fyzikálního UA-camra bylo dosti přiléhavé, naše první setkání s panem profesorem také proběhlo přes obrazovku počítače. :-)
Dobrý rozhovor se skvělým člověkem. Myslím si, že profesor Kulhánek je skvělý pedagog a popolarizátr vědy díky jeho skromnosti. Zbytek už je důsledkem.
Jsme moc rádi, že se rozhovor líbí, Davide! :-) Skromnost pana profesora je skutečně obdivuhodná, je otázka, zda je to opravdu jediná potřebná ingredience ke skvělému pedagogovi a popularizátorovi vědy. :-)
Velmi dobře vedený rozhovor s dobrými otázkami. Pan Kulhánek je moudrý člověk a mě jeho přednášky vždycky obohatí.Vidí do budoucnosti a takové lidi jako je on by měli poslouchat naši politici!!!
Pana profesora Kulhánka jsem objevila cca před 3 lety. Moc se mi líbí jeho přednášky, kde dokáže podávat velice složité věci velmi srozumitelně i pro veřejnost, která přímo nestuduje vědecké obory. Navíc má velice příjemný hlas. Kdyby nebyl vědcem, klidně by mohl dělat třeba dabing. Těším se na další jeho přednášky či rozhovory.
Kulhánek je super čumim na jeho přednášky byť jsem se studiem skoncil na učnáku.přesto mě zahady hmoty a vesmiru zajímají a kulhánek to umi velmi pochopitelně podat .nevěřím různým zahadologům protože nelze překročit fyzikální zákony tohoto vesmíru ✌😄🍺
Jééé, tímto rozhovorem jste mě moc potěšili ;-). Přednášky pana profesora Kulhánka mám moc rád, sice si je můžu užít jen takto přes YT, ale i tak je s oblibou sleduji. Snad se s novým školním rokem objeví zase nějaké nové nahrávky :-). Ať neumřeme hloupí :-D.
Pana profesora nemusite sledovat jen na youtube, treba pristi tyden bude v Plzni na oknech vesmiru dokoran, byl tam i loni a bylo to skvele, jen myslim, ze uz je plno, ale prilezitost videt jeho prednasky live urcite je.
@@Astronoobak Rozhodně ano, nedávno pan profesor vytvořil na svých stránkách seznam jeho přednáškových "výskytů" v nejbližší době, takže okusit pana profesora naživo (což všem doporučujeme) je teď snazší než kdy dřív! :-) www.aldebaran.cz/~kulhanek/lectures.html
Dobrý den, rozhovor je skvělý, pana profesora zbožňuji. Díky němu je naše společnost v lepším světle akademického světa. Doufám že se vám bude dařit nadále pane Kulhánku ! PS : Věcný poznatek k natáčení, bude o mnoho lepší uzavřít kavárnu před veřejností z důvodu hluku, rozhovor má špatnou kvalitu zvuku a snižuje to jeho úroveň, nicméně děkuji !
Velké díky za komentář a podnět ke zlepšení, Tomáši! S uzavřením či alespoň omezením provozu kavárny počítáme, původní zvukové zkoušky vypadaly celkem dobře, bohužel jsme nepočítali se skupinkou po zmrzlině toužících čtyřletých dětí. :-) Druhý rozhovor, tentokrát s panem profesorem Cyrilem Höschlem, jsme již natáčeli při omezeném provozu kavárny. :-)
Tome, děkujeme za ocenění. Dobře, trošku si tu přihřejeme polívčičku, jelikož hlavní zásluhy má samozřejmě náš host. Někdy je realita a její uvědomnění kruté. Co tě nejvíce vyděsilo? - Marek
Děkuji. Víte? No nevíte:-D Pan Nakonečný mne učil poznávat lidskou psýché, Pan Sheirich (nevím zda napsal jsem správně) mě zcela nevědomky učil nebeskou mechaniku. A celkově jsem blázníl z pana Grygara a C. Sagana . Nio Aldebaran je má první záložka:-) Ovšem jen prosté díky za přednášky, člověk se prostě učí celý život a když má od koho je to daleko lepší:-D
Na otázku smyslu života neexistuje odpověď v žádné oblasti našeho pozvání. I kdybychom měli úplně všechno vědecké poznání, jak by to pomohlo odpovědět na to, co je smyslem života? Nějak mi to celé nepřipadá jako smysluplná otázka.
Moc děkuji za pochvalu, Honzo! :-) Další rozhovory jsou na cestě (jeden dokonce v nejbližších dnech / týdnech), věřím, že se s kvalitními otázkami (a hlavně odpověďmi!) setkáte i v nich. :-)
Je to bohužel tak, za to se omlouváme. Ale poučili jsme se a druhý rozhovor, s panem profesorem Cyrilem Höschlem, jsme již natáčeli v klidnějším režimu kavárny. :-)
Téma od 31:40 AJ o vydavateľoch časopisov, publikovaní a zdieľaní informácií a práva k nim, vs kašlanie na to v Číne by si patrila v budúcnosti rozviesť. Dostalo sa len na falošné výskumy.
Pro případ nepříznivých zvukových podmínek v průběhu sledování rozhovoru jsme přidali titulky! :-) Tenhle rozhovor a myšlenky v něm obsažené si to víc než zaslouží! :-)
Líbí se Vám náš první rozhovor? Dejte palec nahoru a napište komentář, ať o tom víme! ;-) ❤︎ Pomozte nám rozsvěcet světlo v temnotě a staňte se Neurazitelným VIPatronem zde: patreon.com/neurazitelny 🔔 Chcete o našich akcích a videích vědět jako první? Přihlaste se k odběru novinek zde: bit.ly/Neurazitelny 🎧 Poslechněte si rozhovor jako podcast zde: neurazitelny.cz/petr-kulhanek-rozhovor/
Dobry vecer, mam dotaz, pokud muzu, tykajici se analogie mafie a vedy. Bylo to mysleno globalne ci specificky pro Ceskou Republiku? Dekuju moc a hezky advent! mk.
Krásný adventní večer, milá Markéto! :-) Co jsme se s panem profesorem bavili už mimo záznam, obávám se, že to zdaleka není fenomén jen České republiky. :-(
@@Neurazitelny Je, dekuju moc za odpoved! :-) Ja si to prave myslim taky (pracuju x let v UK ve sfere academy) a cim z nekterych rekneme 'jevu' nemam uplne dobry pocit. Predpokladam, ze zkusenosti pana profesora jsou i se spolupraci se zahranicni vedou, tudiz me napadla otazka vyse. Protoze pokud se jedna o mezinarodni phenomen, treba bychom s tim neco mohli delat. Samozrejme nemyslim v ramci hesla 'vedci vsem zemi spojte se' ;-)... I kdyz na druhou stranu musim rict, ze pres nektere obecne platne nesvary (kt napr zminil ve sve prednascce u Vas pan prof Hoschl), pokud muzu srovnat z osobnich zkusenosti, pristup vladnoucich strucktur k vede se do urcite miry lisi (zahrnuji i jine zeme EU). Asi to fakt bude "o lidech". Nakonec jedny z nej vyzkumu v Rusku vznikaly ve stalinisticke dobe... Dekuju moc za opoved i za video, Vami vybrani hoste a Vami vedene rozhovory me bavi! Diky a mejte se bajecne! mk.
@@marketakeller1271 Moc rádo se stalo, my děkujeme za podnětné komentáře a doptávání se! :-) A také za to, že se náš výběr hostů a rozhovory líbí, to nás moc těší. :-) O lidech to skutečně je, o těch je to vlastně vždycky... Nicméně ani současný systém financování vědy není vystavěn úplně šťastně - jak se ostatně shodli pan profesor Kulhánek i pan profesor Höschl - a "lidé reagují na pobídky", jak zní památné poselství knih o Špekonomii... :(
Je to naprosto vsude. Lidi publikuji jeich praci po drobnych castech misto celku ciste proto, aby meli vic publikaci (a tohle je jeste ta dobra varianta). Pak lidi publikuji veci, v nichz naprosto silenym zpusobem znasilni statistiku, a vydavaji to za dulezity vysledek (typicky v biomedicine, kdy zj. indicti a asijsti vedci publikuji objevy postavene na 4-8 mysich (cti jakemkoli kusu zvireciho modelu)), a pak jsou tu cire nesmysly, ktere nejdou reprodukovat. Proste jim to jen z nekolika pokusu vyjde tak, jak by ocekavali, a tudiz tento pokus opublikuji a ty zbyle, kdy to nevyjde, zamlci.
Jakožto PhD nemůžu než souhlasit ... většina výzkumu na 3 a více let se dělají samé slepé cesty bez praktického smyslu. Ale body jsou peníze od ministerstva a tak se musí publikovat i kdyby trkaře padaly
Pěkný rozhovor. Videa pana profesora Kulhánka mám ráda a fyziku taky. Jenom bych, alespoň od moderátora, prosila o méně sexismu. I holky chtějí být kosmonauty, i holky čtou sci-fi a zajímá je, jak věci fungují. Kvóty jsou statistický nástroj, aplikovaný na oblasti, kde máte kritickou masu, což u nositelů Nobelovy ceny nemáte. Ta otázka byla zcela nesmyslná. Když už toto téma chcete otevřít, můžete se třeba ptát, proč není ve špičkové vědě více žen a jak k tomu například přispívá přesvědčení, že "věda je pro kluky". Díky.
pochopit smysl života spočívá v tom, že abychom ho pochopili, nesmíme se snažit ho pochopit, čili nesmíme myslet. ale klid mysli nám napoví, že relativita je pohyb a proto ho nelze zadefinovat a ohraničit a hledat v relativitě. takže myšlením, a už vůbec ne kritickým, nelze smysl života hledat. pravda je klid mysli-přítomnost, a zdroj poznání smyslu. proto je potřebné vědu svázat, protože hledá tam, kde není...
Bohužel, je to skutečně smutné. :( Pan profesor Cyril Höschl to v druhém rozhovoru u Stolu pro tři vidí velmi podobně: ua-cam.com/video/qqQ89pvydsI/v-deo.html
no rekl bych, ze za scifi se uz da povazovat respektovani skutecne fyziky... :D staci se podivat kolem, jak lide proste realitu - fyzikalni zakony ignoruji... :D
@@Neurazitelny v autech, na kolech, vlacich, skejtech, lodich, letadlech, pesaci XD nejvice asi newtonovy XD at uz to jsou vystudovani eskamoteri XD nebo proste obeti
hádali se lidé učení, hádali se zda-li je či není temná skrytá hmota všude kolem, pak to spláchli tvrdým alkoholem.. Shůry mžourá boží oko jen, jak jdu z baru lehce znepokojen s rozvázanou botou podél plotu a všude cítím temnou skrytou hmotu. ua-cam.com/video/IySsSMaH23o/v-deo.html
Prof. P. Kulhánek je nepochybně vynikající popularizátor, ale jako každý člověk se může občas zmýlit. Zde např. od 4:00 připisuje objev teflonu programu Apollo. Teflon byl ale objeven v r. 1938 v soukromé společnosti DuPont. Materiál byl použit už za 2. sv. války, koncem 40. let běžně vyráběn. S lunárním programem jeho objev nijak nesouvisí. Suchý zip byl objeven ve 40. letech a patentován 1955 - opět dávno před programem Apollo. Pokrok v elektronice a výpočetní technice sice skutečně přišel "v době Apolla", ale nebyl jeho výsledkem. Projekt Apollo tyto technologie využil, ale je diskutabilní, nakolik přispěl k vývoji.
Naopak. Pochopil jsem to velmi dobře. Jenže nové technologie spojované s programem Apollo byly často vyvinuty v komerčních společnostech a NASA je jen využila. Údajný technologický a finanční přínos lunárního programu je ve skutečnosti diskutabilní, resp. je to vládní propaganda, která měla zdůvodnit ty enormní výdaje. NASA sice má i vlastní patenty, ale v poměru k nákladům ... nic moc.
Pavel Vavřín aha, tak já to vysvětlím jinak. V přednášce, s ohledem na její zaměřeni, faktologicky vůbec nešlo o to, zda teflon byl vynalezen v r. 1938 a suchý zip v r. 1948. Ale o to, že projekty typu Apollo, vojenský anebo přímo základní výzkumu často umožňuje dosažené poznatky uplatnit v druhotných aplikacích, tj. tam, kde by to jeden, ba ani druhý či n-tý puvodně nečekal a ani potom by je nebyl schopen využít. Dobře, že se najde někdo, tj. n+1, který ano.
V pořádku - já jsem tento obsah sdělení pochopil. Není třeba to vysvětlovat jinými slovy :) Jenže tato koncepce "veřejné vědy" je diskutabilní. A program Apollo to velmi dobře dokládá. Pokud totiž půjdeme do hloubky, budeme hledat jaké konkrétní nové užitečné technologie to přineslo a jaký údajný ekonomický efekt, tak zjistíme, že je to trochu jinak než se obecně prezentuje. O vojenském výzkumu řeč nebyla ;)
Ježišmarja rozhovor je vždy improvizace. Vy byste si určitě přesně v sekundě vybavil to, co jste si na googlu vyhledal že ???!!! Já přesně chápu, jak to bylo myšleno ( jako příklad ). Samozřejmě kdyby se napsal list, co program Apollo přinesl byl by velmi dlouhý ...
Pan profesor ma stejne nazory na svet jako ja. To se mi libi. :-) Politika hodne lidi zmeni. Jen at skoli nove generace a mozna se to zmeni, kdyz bude predavat svuj pohled na problem.
Hodně lidí, kteří vztupují do politiky má tyto zdravé názory. Jen potom vystřizliví, když pochopí, jak se věci v politice prosazují, a kolik toho musí obětovat, aby prosadil alespoň to hlavní. Viníkem není politik, ale hluboce zaostalí a nekompetentní voliči.
treba to povedať otvorene - vo Veľkom divadle evolúcie Inteligencie bola luza potrebná len kým ju Memetická supercivilizácia Inteligencie (žijúca momentálne na človekozverskom substráte ale práve migruje na lepšiu platformu, to je to AI/AGI) potrebovala na dodávanie surovín a energie... čo ale automatizáciou, počítačmi, a najmä nástupom "umelej inteligencie" proste končí a luza viac nebude potrebná. Aj keď sa tá luza brutálne premnožila práve len vďaka tej vede (už len bez hnojív by tu min. 90% z vás nebolo), a tá Memetická supercivilizácia tomu človekozverovi dáva bez kontroly a v podstate zadarmo všetky tie idey, objavy, vynálezy ap. - a je toho už proste príliš na to čo ten človekozver (najmä ten vládnuci) dokáže zvládať (lebo je to len divné posledné bio štádium, opičie jadro s masívnym upgrade CPU/MEM) - a môžeme len dúfať že to Singularita stihne než to ten človekozver dotiahne do nejakého ničivého štádia (už len také jadrové bomby boli príliš a prichádzajú nanoboty).
"věda je upřednostňována před výukou..." - klobouk dolů, jen tak skvělý vědec-učitel-člověk dokáže jednou větou vyhmátnout jádro pudla gravitace má jiné vlastnosti...gravitace funguje jinak...jasněže prof, Kulhánek to míní obrazně, ve zkratce, ale velká část publika nechápe, že přítomnost hmoty mění geometrii časoprostoru a že tato (zakřivená) geometrie je (dnes - než tedy konečně objevíme ty gravitony žejo) chápána jako gravitace a je zaděláno na bezva články v bulváru "Ajnštajn se mýlil, říká prof.PK!!"
To, že se Einstein mýlil, je zřejmé od 30. let, kdy se lidi poprvé začali snažit o sjednocení QFT a GRT. I když asi "mýlil" není úplně to nejlepší slovo. Prostě je jasné, že GRT musí být speciální případ nějaké obecnější teorie. Tu ale stále nemáme. To, jak se chová gravitace na velkých škálách, je prostě pro nás problém ověřit. Je to extrapolace přes mnoho řádů, a ty bývají ve fyzice velmi ošemetné. Kulhánek není první ani jediný, kdo na to upozorňuje. Vesmír se na velkých vzdálenostech chová jinak, než jsme zvyklí, a my prostě nevíme proč. To, co jsme si mysleli, že by to mohlo způsobovat (vakuum), to způsobovat nemůže. Důvod je někde jinde a odlišné chování gravitace na velkých škálách je logicky první na ráně.
Víme o tom, Michale, a omlouváme se. Zvukové zkoušky proběhly v pohodě i za provozu kavárny, bohužel jsme nepočítali s údernou jednotkou zmrzlinychtivých dětí a jiných komplikací. :-) Druhý rozhovor, s panem profesorem Cyrilem Höschlem, jsme již natáčeli v omezeném režimu kavárny, a stejně tak to máme v plánu i do budoucna. :-)
Hm jak pan Kulhánek mluví o mafii ve vědě jak ji někteří zneužívají pro peníze a o čím dál horším systému tak mi přijde že kanál Neurazitelny je na stejné vlně především za penězi
pemailv nejsou 30 léta nezaměstnaných je hrstka a stát jim většinou dává tak málo že by pomřeli hlady kdyby si peníze neobstarávali na černo, co se týká úředníků radši ať nedělají nic než aby škodili a ještě vysávali státní kasu
Celkem pěkný rozhovor, ale nechápu dvě věci. 1, Má se nám vymstít, že věda je svázána předpisy? Kterými předpisy konkrétně? - Etickými? Vymstí se nám nedělat pokusy na lidech? - Výkazovými? Vyplatí se nemít přehled za co se utrácejí peníze z veřejných rozpočtů? Vědec přeci nemusí pracovat pro stát aby mohl dělat vědu! Může pracovat pro soukromou firmu (a většina jich to už dělá), nebo sám pro sebe. Kdo mu brání? 2, Je prý něco špatného na tom, že věda například ignoruje paranormální jevy ... no ... ona je ignoruje, protože už je všechny prozkoumala a pokud vím, tak se prokázalo, že jsou to kraviny. Proč dělat to samí co už dávnou někdo prozkoumal a prokázalo se opakovaně, že je to hovadina? Nebo snad někdo objevil nějaké nové paranormálno, které už dávno není známé? PS: Hnutí skeptiků Sysifos nabízí vysokou odměnu za dokázání paranormálna při věděckém pokusu. Zatím nikdo neuspěl (mimochodem) a kdo chce může se pokusu zúčastnit. Až se prokáže, že na něčem paranormálním něco je, tak to určitě začnou zkoumat ... do té doby jsou to všechno jen staré triky a pověry mnohokrát prozkoumané, na kterých již není co najít ...
Problém dnešní vědy (nejen u nás, ale obecně), je způsob financování. Ten není tržní, což se ještě dá pochopit, ale ten netržní způsob přinesl tolik byrokracie a regulací, že to přerůstá přes hlavu. Spadají do toho jak různé kafemlejnky (což rozhodně není český vynález), ale i organizace vědecké publikace.
Způsob financování byl vždy problémem vědy. Většina peněz šla vždy (i dnes!!!) naprosto tržním způsobem ze soukromých zdrojů. Ono to tak nevypadá, protože většina lidí si myslí, že věda se dělá jen na vysokých školách a ve výzkumných ústavech, ale ve skutečnosti je většina vědy v soukromých firmách (farmaceutické společnosti, technologické firmy, atd...) ... tam je byrokracie tak akorát, aby se to ještě zaměstnavateli vyplatilo. Z toho by si státní sektor měl vzít příklad, to uznávám ... Co se týče publikací, tak tam je problém nikoliv ze strany státu, ale samotné akademické obce. Vyžadují určité množství vydaných textů a citací a s rostoucím počtem vědců prostě není místo v renomovaných časopisech s patřičnou tradicí. Tyto časopisy si nechají nejlepší vědce a na nové časopisy pak zbývají obvykle horší práce, takže nakonec rezignují a ani se o kvalitu nestarají. Sama akademická obec si tento problém musí vyřešit! Např. sama vydávat potřebné odborné časopisy s náležitou velikostí, aby se tam vešli všichni a zároveň si v takovém časopisu hlídat a vyžadovat kvalitu vědecké práce. Pokud to neudělají, tak je tu poptávka ze strany akademiků někde publikovat a tu tržně uspokojí časopisy bez valných nároků na kvalitu obsahu ... :-( ... to ale zase není problém způsobený státem a předpisy ...
Je to zhruba půl na půl, čísla třeba zde: www.ceskovdatech.cz/clanek/77-penize-jsou-veda-br-jak-cesko-financuje-svuj-vyzkum/ . Ani to samozřejmě není dobré. Podstatný rozdíl je v tom, že firmy poměrně málo financují základní výzkum. Zcela logicky mají zájem především o aplikovaný výzkum - to, co se ve firmách označuje jako R&D. U základního výzkumu jsou ale čísla podstatně někde jinde, podstatně horší. Ano, akademická obec v tom má velmi smutnou roli. Nicméně peníze jdou z veřejných rozpočtů a je na nás a zprostředkovaně na našich zvolených zástupcích, abychom tlačili na jejich smysluplné využití. O kvalitě časopisů to zas tak moc není. Ostatně, když si otevřeš Nature, tak tam tady najdeš překvapivě dost věcí, které tam jsou jen proto, aby tam byly.
Pan Kulhánek je skromný, ale velmi dobře se poslouchá, proto je tak dobrý popularizátor. Zjednodušil bych větu, která se mi líbí: "Celá třída lidí, nic pozitivního nedělá, a bere svoji mzdu za to, že vymýšlí pitomosti, kterými otravuje ostatní lidi" = Evropská Komise. Jako odstrašující příklad lidí, kteří žádné znalosti v oborech, o kterých rozhodují nemají, malér to bude kolosální. Stačí si vzpomenout na normy ohledně spalovacích motorů (které budou nahrazeny, ještě jedovatějšími a prakticky nerecyklovatelnými bateriemi, napájenými z většinově fosilních zdrojů, které musí zajišťovat OZE, jinak blackout), poslední případ z energetiky, konec halogenových žárovek má být úsporou, asi takovou, jakou byl konec žárovek. Nikomu není nic do toho, za co si propálím zaplacenou elektřinu, fašistické zákazy EU mě nebaví. Velmi by mě zajímalo, kdy začne EU omezovat klimatizace, jako obří žrouty energie, a řešit obří kontejnerové lodě, jedoucí na mazut (nafta se pálí jen na dohled pevniny). Jinými příklady může být pěstování řepky na úkor potravin a tak dále. Ano, my si zde (EU) nakonec zpoplatníme nejen vědu (články), ale naprosto všechno, vše bude také pod dohledem kamer, strojově analyzováno, v každém obchodě, na každém úřadě, na každého vyskočí reklama, či varování, že se dopustil přestupku, trestného činu. Takto jsem si demokracii a svobodu, kam počítám i svobodu názorovou, nepředstavoval viz škatulkování lidí, celých skupin. Současný stav v EU, potažmo v Evropě, považuji za horší (z hlediska řízení, organizace, pružnosti, volnosti, korektnosti, pozitivní diskriminace = naprosté zlo, feminismu viz % žen = žena nikdy nebude muž a naopak ...) horší než za RVHP. Dle mého názoru je rozpad už pouze otázkou nemile krátké doby. Přitom šance na změnu zde byla, no co se dá dělat.
Zde mi naprosto stačí selský rozum, stejně tak je tomu u současného prezidenta USA, který pokud vydrží v krocích, které započal, má druhé volební období prakticky jisté. Svět ani život není zase tak složitý, jen je občas třeba začít myslet na to, že nic není 100% jisté a krotit humanitu v bohatých časech. Všeho moc škodí. Ještě bych poprosil bez těch osobních invektiv, zase tak dobře se neznáme.
Pan Kulhánek je dobrý lidový vypravěč o fyzice, např., se snahou popularizovat vše, na co namane. Proč ne. Určitě lidem, co o fyzice nic nevědí se to může jevit báječné, poučné... Ale na druhou stranu pokud je mi známo, p. Kulhánek nedosáhl nějakých významných fyzikálních objevů ani v rámci ČR, natož pak evropské či světové třídy. Nemá smysl jít do hloubky a vyvracet omyly p. Kulhánka. Zůstanu hned na začátku hovoru, když p. Kulhánek jen tak ležérně prohodí, že "věda je přece o náhodě". Kdyby p. Kulhánek věděl něco o teorii deterministického chaosu (jedno z paradigmat současné vědy) tak by věděl, že jedním ze zásadních důsledků této teorie (jedna se o rigorosní matematickou teorii!) je právě fakt, že principiálně neexistuje náhoda!! Je s údivem, že svou obrovskou intuici k tomu dospěl i Albert Einstein, dávno před teorii chaosu (Lorenz, 1963, Li-York, 1981,... v současnosti tisíce článků), když hlásal, že ve Vesmíru neexistuje náhoda... (obrovská diskuse ve vědě, filosofii,... desítky let)... A. Einstein měl opět pravdu. To mělo a má samozřejmě obrovský dopad ve vědě jako takové i v důsledcích na popis reality! Zmiňují to tady jenom pro úplnost, jak může popularizace vědy ne úplně odborníkem vést ke zmatečným vývodům a omylům na nevzdělanou společnost. Ono se to p. Kulhánkovi stává dokonce i v odborných časopisech, kdy jako člen rady časopisu prosazuje publikování vědeckých nesmyslů, ve fyzice, právě z důvodů jeho neznalosti současného stavu v dané oblasti... I daný rozhovor obsahuje několik podobných fyzikálních nesmyslů, je mi to líto.
Můžu se prosím zeptat, jak souvisí popularizace vědy (nebo "právo" ji popularizovat) s množstvím vlastních významných fyzikálních objevů? Kdybych chtěl popularizovat například umění (vědu), nestačilo by mi rozsáhlé poznání uměleckých směrů, autorů a děl (současného poznání o fyzikálních jevech a zákonech), didaktická zručnost a chuť podělit se o své poznání, ale musel bych nejdříve zároveň prodat alespoň jeden svůj obraz za X peněz, případně získat uznání od Y kritiků? Navíc podle této logiky, pokud se chceš vyjadřovat o správné podobě fyziky, měl bys tím spíš nejprve předložit vlastní významné objevy evropské či světové třídy (i když bychom asi uznali i rámec ČR). Čekáme. :-)
Děkuji pěkně za reakci a otázky. Tento tvrdý způsob debaty mám rád. Musí být ale korektní, podložená fakty.Ad1/ "Můžu se prosím zeptat, jak souvisí popularizace vědy (nebo "právo" ji popularizovat) s množstvím vlastních významných fyzikálních objevů?" Velice přirozeně a ve světě jsou tyto otázky diskutované snad od vzniku vědy. Jak může někdo popularizovat něco široké (včetně, samozřejmě i odborné veřejnosti), čemu sám nerozumí? A to platí i v rámci samotné fyziky. Kdo může ale lépe objasnit široké veřejnosti objev, jev, který sám udělal, že? Je přitom známo, že jen část velkých vědců má to štěstí a nadání, hovořit o objevu dostupnou formou k porozumění i neodborníku v oboru. Právě čtu úžasnou knihu: E. L. Andronikašvili: Vzpomínky na kapalné hélium. To je vzor popularizace fyziky! A přitom se tam můžu něco dovědět o "kvantové turbulenci"- v knize zmíněném již kolem roku 1960, sic., jevu hodně v poslední době studovaném, kde ti co o něm píši, tomu ani moc nerozumějí. Nevědí např. nic o klasické turbulenci kapalin, jevu, který se doposud považuje za jeden z největších neřešených problémů současné fyziky... stále je za jeho vyřešení slíbeno jeden milión us dolarů, viz. Millenium Poblems).Je známo německé přísloví: "Ševče drž se svého kopyta". Jinak "právo" popularizovat má samozřejmě každý, ale ve výše uvedeném smyslu to bude asi jenom jednou, až ho vysmějí, nebo mu nic dál k ohlupování, ba zavádění jiných, nedovolí... Co je popularizace umění? O umění píši zasvěceně buď sami umělci, nebo vzděláni historikové umění. Umění nejde v principu popularizovat, protože je na rozdíl od vědy subjektivní, neměřitelné! Věda hledá objektivní Pravdu, Umění subjektivní Krásu...2/ Kdybych neměl adekvátní výsledky na všech úrovních, asi bych to nemohl napsat. Byl bych pokrytcem a lhářem i sám před sebou (známé Sokratovo: Gnoti seantoni= Poznej sám sebe.) A to je daleko víc, jak před očima celého světa.
@@nemyslici9099 Rádo se děje. :-) 1) "Jak může někdo popularizovat něco široké (včetně, samozřejmě i odborné veřejnosti), čemu sám nerozumí?" - "Kdo může ale lépe objasnit široké veřejnosti objev, jev, který sám udělal, že?" Věda by se moc daleko nedostala, kdyby každému objevu skutečně porozuměl pouze jeho objevitel. Absence vlastního objevu řekl bych nezabraňuje "externímu" porozumění, jen objevitele do určité míry zvýhodňuje. U objasňování je pak toto ještě markantnější - ano, objevitel řekněme bude mít nejlepší "knowledge base" z hlediska daného jevu, ale jeho schopnost objev objasnit je značně limitována vyjadřovacími a didaktickými schopnostmi, přinejmenším. 2) Jsem rád, že se nebavím s pokrytcem. :-) 3) Abych se vrátil ke komentáři původnímu, tedy k náhodě... Mé znalosti teorie chaosu jsou v pravdě omezené, ale pokud vím, předpověditelný je pouze chaos jako takový, nikoli však jeho konkrétní stav v daném bodě. A nemusíme zabíhat do chaosu, nedokážeme ani určit, které jádro radioaktivní látky se rozpadne v daný okamžik, známe jen poločas rozpadu. A to jsme na úrovni atomových jader, natož na úrovni vědce v laboratoři, kde je proměnných bambilion (zcela nevědecky řečeno). Jaký je tedy potom z hlediska tohoto vědce rozdíl mezi náhodou, která existuje, a náhodou, která neexistuje, ale my ji nedokážeme s veškerou technikou a matematikou "odnáhodnit"? V takovém případě, ač nebylo tvrzení pana profesora fakticky zcela přesné, je nám vědomí, že náhoda neexistuje, celkem k... málo platná. :-) Ale rád se nechám vyvést z omylu. :-)
Moderátor absolutně mimo, nerozumí tématu, jen se drží osnovy, kterou mu někdo připravil. Nedokáže se chytit odpovědi a rozvinout otázku. Mám pocit, že si vzal moc velké sousto, pan Kulhánek je génius a ne každý s ním udrží krok...
Moderátor věnoval nastudování problematiky zhruba 10 hodin, otázky si připravil sám a s klidem přiznává, že nerozumí tématu tak jako pan profesor (kdo taky ano?). Odpovědi se několikrát chytil a otázku rozvinul, jen se asi nechytil těch odpovědí, kterých se měl chytit podle autora komentáře. Nicméně si z komentáře bere poučení do příště a děkuje za inspiraci. :-)
ja si myslim, ze pan profesor, ktery si umi opravit sam proste veci doma :), dokaze mluvit s prostymi lidmi jako jsi ty frantisku, nebo ja, aniz by ho to urazelo. treba me muze urazit jen atomovy fyzik XD citim z tebe frantisku, nejakou tu temnou energii a hujerovu zahradku zaroven XD ale dokud se hujer nedostane k pancerovce, tak je to porad dobry XD ze jo franto XD a samozrejme, kdyby ten rozhovor delal jarda dusek, tak jsem v sedmem nebi XD a nejaky studentik se muze jit klouzat, ze XD ale mozna jen trenujes toho vorezpruta na tu neurazitelnost XD ale pise ti, ze si bere pouceni, coz v reci mafie, nejen na akademicky pude, znamena, ze te ceka par tresni z buldoka kamo XD a ta inspirice jsou betonovy boticky XD tak sbohem a ryby XD
➡️➡️➡️ Máme velký cíl dosáhnout *do konce roku 100.000 odběratelů -- pomůžete nám* ? :-) Pokud se vám líbilo tohle nebo jiné naše video, *klikněte na tlačítko Odebírat* ! :-) Děkujeme ohromně! :-)
JAKO vždycky, pan profesor Kulhánek skvělej.......
Děkujeme za komentář, Jane, můžeme jedině souhlasit! :-)
Skoda, ze ja nemel takoveho profesora.:)
Nápodobně! :-)
Na přednášky pana Kulhánka jsem narazil náhodou. A od té doby jsem shlédnul snad všechny. Pan Kulhánek umí zajímavě a poutavě přednášet. Dokonce to uchopí i takového laika který o fyzice neví skoro nic, jako jsem já. Jen tak dál. I tento rozhovor je velice zajímavý a pěkný. Děkuji.
Ač nejsem závistivý člověk, docela závidím každému, kdo na pana profesora narazí na internetu poprvé a čeká ho tolik nových a nečekaných výletů do nových světů... :-) Jsme moc rádi, že se rozhovor líbí, Michale, děkujeme za komentář! :-)
Pan profesor dokáže i ta nejsložitější témata a obory přednést s lehkostí. A s humorem a zábavnou formou, která dokáže chytit a zaujmout. A to je celkem rarita. Ne každý to umí.
Naprosto souhlasíme! :-)
P. prof.Kulhánek - jako vždy dobre počúvateľný, vety majú zmysel a myšlienku vďaka
Zkrátka: na pana profesora je spolehnutí, není-liž pravda, Vladimire? :-)
Skvělý rozhovor, skvělý člověk. Jsem vzdělán v jiném oboru, ale přes přednášky pana profesora a dalších jsem se dostal k PBS, World Science Festival, FermiLab atd... Na teoretické fyzice a kosmologii mě nejvíc baví hledání a nalézání objektivní pravdy, protože poslední dobou mě připadá, že už nic takového ani neexistuje. Jinak se mi moc líbí pohled, který zastává Brian Greene. Vždy, když je označen za příznice teorie strun a multi-vesmírů, tak tvrdí, že bude mít úplně stejnou radost v případě, že se správnost této teorie definitivně potvrdí nebo vyvrátí, protože nás to prostě posune dál. Moc děkuji za tento kanál, že já nikdy neměl na fyziku takového profesora, jakým je pan Kulhánek:-)
Moc rádo se děje! :-) My máme velikou radost, že setkání s panem profesorem vedlo na takovou krásnou cestu za poznáním a přejeme ještě mnoho zajímavých objevů! :-)
Je pravda, že objektivní pravda to má dnes těžké, ale nevzdáváme to. :-) A pohled Briana Greena je opravdu parádní, díky za sdílení! :-)
Vynikající pan Kulhánek, jako vždy. Děkuji za zajímavý rozhovor.
Ohromně rádo se stalo, my moc děkujeme za sledování! :-) Která část zaujala nejvíc? :-)
Přednášek a rozhovorů s panem profesorem Kulhánkem není nikdy dost, díky za skvělý rozhovor.
Moc rádo se stalo, Dominiku, my děkujeme za tak potěšující komentář! :-)
pana Kulhánka považuji za klasika přednášek. Pohodový borec, který mluví srozumitelně o zajímavých tématech (dneska trochu smutných). Pamatuji si ho, jak na nějakou přednášku přišel po zranění o berlích a přesto celou přednášku stál (což mu jistě dělalo problémy) a dle mě kvůli respektu k posluchačům. Pěkný rozhovor, díky.
Na natáčení našeho rozhovoru přišel shodou okolností o berlích také, ale také mu to nezabránilo podat skvělý výkon. :-) Klobouček dolů! :-)
Génius umí složité věci vysvětlit jednoduše, aby je mohl chápat i nevědec - tady já, nefyzik.Poklonu panu profesorovi ale skládám i za statečně otevřené vyjádření stran mého obru - práva. Skvělý rozhovor, s úctou děkuji ! Marie Voříšková
Milá Marie, děkujeme za hezký komentář, moc rádo se stalo! :-) A ano, v tomto směru před panem profesorem klobouček dolů. :-)
Nádherný duel a balzám na duši jej poslouchat. A spousta skvělých názorů a pokrokových myšlenek. Děkuji.🍀👏👏👍
Moc děkujeme za krásný komentář, milá Jitřenko, také pohladil po duši! :-)
Rád ho poslouchám, ohromné charisma , vzdělaný a inspirativní !
Naprosto souhlasíme, Pavle! Lepšího prvního hosta jsme si nemohli přát. :-)
Velmi kvalitní rozhovor s kvalitním vědcem a popularizátorem, vedený kvalitním moderátorem. Velmi slušná práce. Děkujeme.
A pan profesor nezklamal a ukázal, že je opravdu nejen špičkový popularizátor, ale i velký myslitel s charakterem.
Moc děkujeme za milé hodnocení a komentář, jsme moc rádi, že se rozhovor líbí. :-) A s názorem na pana profesora zcela souhlasíme! :-)
Pane Kulhánku, jste úžasný. Děkuji Vám.
Nezbývá nám než souhlasit, Antoníne! :-) Děkujeme za hezký komentář! :-)
Krásný rozhovor.Jen drobnost,nebát se je nesmysl,to nemůžete ovlivnit,NEKRÁST ovšem můžete,je to na vás.Panu profesoru to myslí rychle.
Díky za pana profesora a díky za tento rozhovor.................LIKOS
Potěšení na naší straně, jsme rádi, že se líbí! :-) Snad se budou stejně líbit i další... :-)
Smekám před panem profesorem a taky bych měl rád takového učitele na střední škole. Na základní jsme měli skvělou učitelku, na střední mě už teda nadchnout nedokázal ani trochu, spíše naopak.
Sleduji všechny přednášky od pana profesora, bohužel mohu pouze ty, které jsou na youtube. Díky za ně!
Já jsem to měl se základní a střední školou sice naopak, Petře, ale také bych se k onomu zvolání připojil. Jsem rád, že jsme mohli zprostředkovat další setkání s panem profesorem, byť virtuální. :-)
Petr Hložek> Já měl pana profesora Kulhánka na fyziku na ČVUT. Jeho posluchárna byla vždy přeplněná a každý mu visel na rtech. Jedničku z ústní zkoušky u pana profesora za Fyziku 2 považuji za jeden ze svých největších zážitků v životě.
Nečekal bych, že někomu budu málem závidět zkoušku, ale tady jsem tomu skoro blízko. :-)
Pan prof. Petr Kulhánek je především úžasně lidský vědec a hlavně pedagog. Děkuji za vše. PS: Taky jsem byl ten chlapeček, co se pořád ptal :-)
Naprostý souhlas, Jaroslave! :-) PS: Doporučujeme se pořád ptát i nadále. ;-)
Radost z poznání. To je oč tu běží! :) Děkuji za skvělý rozhovor a panu profesoru velký dík za odpovědi, nad kterými třeba i chvíli přemýšlel, ale hlavně pak za to, že je při tom neustále svůj. Díky za to, že nás posouváte dál!
Bravo! Petr Kulhánek a Jiří Grygar jsou dva vědci, kteří mají perfektní přednášky.
Moc děkujeme za komentář, Kamile, a souhlasíme v plném rozsahu! :-) Která část rozhovoru zaujala nejvíc? :-)
díky, zase moc fajn balzám na nervy :-)
Opět se moc rádo stalo, Petře! :-) Vítáme našeho věrného diváka! :-)
16:46 v cem je vlastne pan Kulhánek genialni? Odpoved je naprosto jednoducha..slozite veci, snadno vysvetluje..Absolutni velmistr..+ pokora k zakum.. jen dodavam, ze mam zakladni vzdelani a z jeho prednasek jsem pochopil vetsinu..a zbytek latky tykajicich se pojmu a vzorcu doplnil z vyuky strednich skol.. Jirka V.
Souhlasíme a podepisujeme v plném rozsahu, milý Jirko! :-) Objevování nových horizontů poznání je úžasná cesta a přejeme na ní krásné a dlouhé putování! :-)
Skvely clovek, vedec a popularizator vedy. Zdravy pohlad na dnesny svet. A toho poznam len z youtube. :)
Naprosto souhlasíme, Martine! Ostatně označení za fyzikálního UA-camra bylo dosti přiléhavé, naše první setkání s panem profesorem také proběhlo přes obrazovku počítače. :-)
Dobrý rozhovor se skvělým člověkem. Myslím si, že profesor Kulhánek je skvělý pedagog a popolarizátr vědy díky jeho skromnosti. Zbytek už je důsledkem.
Jsme moc rádi, že se rozhovor líbí, Davide! :-) Skromnost pana profesora je skutečně obdivuhodná, je otázka, zda je to opravdu jediná potřebná ingredience ke skvělému pedagogovi a popularizátorovi vědy. :-)
Velmi dobře vedený rozhovor s dobrými otázkami. Pan Kulhánek je moudrý člověk a mě jeho přednášky vždycky obohatí.Vidí do budoucnosti a takové lidi jako je on by měli poslouchat naši politici!!!
Moc děkujeme za hezký komentář, milá Ireno, opravdu nás potěšil! :-)
Ďakujem
Perfektní
Děkujeme! :-)
super! dekuji :)
Pane profesore, děkuji! 👍
My moc děkujeme za komentář, Ven Di! :-)
výborný rozhovor 😉 len tak ďalej
Moc děkujeme, Luku! :-) Budeme se snažit. ;-)
Skvělý rozhovor, dobře mířené otázky. Díky!
Moc rádo se stalo, Tomáši, díky za pochvalu! :-)
Díky za tento rozhovor. Jen tak dál...
Rádo se stalo, Michaeli, díky za komentář! :-) Budeme se snažit. ;-)
Dobrý rozhovor se zajímavými otázkami, pan Kulhánek je prostě skvělej! :)
Díky, Vojtěchu, moc potěšilo! :-) Budeme se snažit nasazenou laťku minimálně udržet! :-)
tak jdeme na to to jsme zvedavý na tenhle rozhovor :)
Věříme, že nezklame! ;-)
díky za super rozhovor :)
Rádo se stalo, Antoníne, my děkujeme za potěšující komentář! :-)
I když jsem jen pouhý filozof, tak pan Kulhánek je pro mne jistou ikonou fyzikální vědy, jíž se snažím aspoň laicky věnovat. Děkuji
Nemyslíme si, že to slovo "pouhý" je na místě, Virlupusi. ;-) Palec nahoru za šíři záběru a děkujeme za komentář! :-)
Pana profesora Kulhánka jsem objevila cca před 3 lety. Moc se mi líbí jeho přednášky, kde dokáže podávat velice složité věci velmi srozumitelně i pro veřejnost, která přímo nestuduje vědecké obory. Navíc má velice příjemný hlas. Kdyby nebyl vědcem, klidně by mohl dělat třeba dabing. Těším se na další jeho přednášky či rozhovory.
Dabing v podání pana profesora bychom si rozhodně nechali líbit! :-)
Naprosto skvělý rozhovor se skvělým hostem :)
Díky, díky, díky, Roberte, těší nás, že se líbí! :-)
Kulhánek je super čumim na jeho přednášky byť jsem se studiem skoncil na učnáku.přesto mě zahady hmoty a vesmiru zajímají a kulhánek to umi velmi pochopitelně podat .nevěřím různým zahadologům protože nelze překročit fyzikální zákony tohoto vesmíru ✌😄🍺
klasik :)
Je to tak, Filipe, na pana profesora je spolehnutí! :-)
Jééé, tímto rozhovorem jste mě moc potěšili ;-). Přednášky pana profesora Kulhánka mám moc rád, sice si je můžu užít jen takto přes YT, ale i tak je s oblibou sleduji. Snad se s novým školním rokem objeví zase nějaké nové nahrávky :-). Ať neumřeme hloupí :-D.
Tak to jsme moc rádi! :-) Natáčení nás ohromně bavilo, takže nás těší o to víc, že se výsledek líbí. :-)
Pana profesora nemusite sledovat jen na youtube, treba pristi tyden bude v Plzni na oknech vesmiru dokoran, byl tam i loni a bylo to skvele, jen myslim, ze uz je plno, ale prilezitost videt jeho prednasky live urcite je.
@@Astronoobak Rozhodně ano, nedávno pan profesor vytvořil na svých stránkách seznam jeho přednáškových "výskytů" v nejbližší době, takže okusit pana profesora naživo (což všem doporučujeme) je teď snazší než kdy dřív! :-) www.aldebaran.cz/~kulhanek/lectures.html
Tak to já mám to štěstí, že mohu osobně navštěvovat přednášky pana profesora na FEL (fyzikální čtvrtky).
moc se mi líbí...
To jsme (už tradičně) moc rádi, Rostislave! :-)
Dobrý den,
rozhovor je skvělý, pana profesora zbožňuji. Díky němu je naše společnost v lepším světle akademického světa. Doufám že se vám bude dařit nadále pane Kulhánku !
PS : Věcný poznatek k natáčení, bude o mnoho lepší uzavřít kavárnu před veřejností z důvodu hluku, rozhovor má špatnou kvalitu zvuku a snižuje to jeho úroveň, nicméně děkuji !
Velké díky za komentář a podnět ke zlepšení, Tomáši! S uzavřením či alespoň omezením provozu kavárny počítáme, původní zvukové zkoušky vypadaly celkem dobře, bohužel jsme nepočítali se skupinkou po zmrzlině toužících čtyřletých dětí. :-) Druhý rozhovor, tentokrát s panem profesorem Cyrilem Höschlem, jsme již natáčeli při omezeném provozu kavárny. :-)
...super až na ten konec, ten je děsuplnej.
Tome, děkujeme za ocenění. Dobře, trošku si tu přihřejeme polívčičku, jelikož hlavní zásluhy má samozřejmě náš host. Někdy je realita a její uvědomnění kruté. Co tě nejvíce vyděsilo?
- Marek
Dobry otazky:)
Díky, Vojtěchu, potěšilo! :-)
respekt
Díky! :-)
Děkuji. Víte? No nevíte:-D Pan Nakonečný mne učil poznávat lidskou psýché, Pan Sheirich (nevím zda napsal jsem správně) mě zcela nevědomky učil nebeskou mechaniku. A celkově jsem blázníl z pana Grygara a C. Sagana . Nio Aldebaran je má první záložka:-)
Ovšem jen prosté díky za přednášky, člověk se prostě učí celý život a když má od koho je to daleko lepší:-D
My děkujeme za dalšího člověka, který se celý život učit CHCE, milý VIrlupusi! Palec nahoru, klobouček dolů! :-)
25:51 Výborná odpověď
A bohužel trefná... :-)
Na otázku smyslu života neexistuje odpověď v žádné oblasti našeho pozvání. I kdybychom měli úplně všechno vědecké poznání, jak by to pomohlo odpovědět na to, co je smyslem života? Nějak mi to celé nepřipadá jako smysluplná otázka.
Já musím hlavně vyzdvihnout otázky. Inteligentní tazatel je fajn.
Moc děkuji za pochvalu, Honzo! :-) Další rozhovory jsou na cestě (jeden dokonce v nejbližších dnech / týdnech), věřím, že se s kvalitními otázkami (a hlavně odpověďmi!) setkáte i v nich. :-)
Bohužel ty zvuky v pozadí dost ruší - přimluvil bych se za klidnější prostředí k nahrávání.
Je to bohužel tak, za to se omlouváme. Ale poučili jsme se a druhý rozhovor, s panem profesorem Cyrilem Höschlem, jsme již natáčeli v klidnějším režimu kavárny. :-)
Smekám pán profesor
Je zajímavé k čemu všemu dovede člověka "špatné" porno, tedy porno které se mu nelíbilo. :D
Přesně, a pak že tenhle typ produkce nemůže přinést nic dobrého. :-)
Téma od 31:40 AJ o vydavateľoch časopisov, publikovaní a zdieľaní informácií a práva k nim, vs kašlanie na to v Číne by si patrila v budúcnosti rozviesť. Dostalo sa len na falošné výskumy.
Je docela dobře možné, že jsme se s panem profesorem neviděli naposledy, Romane. ;-) Budeme na to myslet! :-)
@@Neurazitelny už na to myslíte? Už je asi čas - www.statista.com/chart/20347/science-and-engineering-articles-published/ 🤗
Pro případ nepříznivých zvukových podmínek v průběhu sledování rozhovoru jsme přidali titulky! :-) Tenhle rozhovor a myšlenky v něm obsažené si to víc než zaslouží! :-)
Líbí se Vám náš první rozhovor? Dejte palec nahoru a napište komentář, ať o tom víme! ;-)
❤︎ Pomozte nám rozsvěcet světlo v temnotě a staňte se Neurazitelným VIPatronem zde: patreon.com/neurazitelny
🔔 Chcete o našich akcích a videích vědět jako první? Přihlaste se k odběru novinek zde: bit.ly/Neurazitelny
🎧 Poslechněte si rozhovor jako podcast zde: neurazitelny.cz/petr-kulhanek-rozhovor/
Velmi paci, pokracujte dalej :) Dalsi rozhovor resp. do buducna rozhovor s Jirim Podolskym, skvely popularizator :)
Parádní, perfektní uvaděč.
Tak to jsme moc rádi, Filipe, budeme se snažit! ;-) A moc děkujeme za tip na dalšího hosta, mrkneme se mu na zoubek! :-)
Jsme moc rádi, že se líbí! :-) A uvaděč zvláště děkuje za chválu, moc si jí váží. :-)
Mluví uvaděč o sobě ve třetí osobě? :)
Takový náš Feynman : o )
Takovému srovnání by se pan profesor určitě bránil, ale nelze popřít, že podobnosti tu rozhodně jsou. :-)
Líbí se mi libertariánské myšlenky, NEKRÁST, méně regulací nemít finance závislé na nějakých umělých parametrech. Jen tak dál! :)
Díky, Jiří, budeme se snažit! :-)
Mně se líbí lampión s plameňákama :))
Dobry vecer, mam dotaz, pokud muzu, tykajici se analogie mafie a vedy. Bylo to mysleno globalne ci specificky pro Ceskou Republiku? Dekuju moc a hezky advent! mk.
Krásný adventní večer, milá Markéto! :-) Co jsme se s panem profesorem bavili už mimo záznam, obávám se, že to zdaleka není fenomén jen České republiky. :-(
@@Neurazitelny Je, dekuju moc za odpoved! :-)
Ja si to prave myslim taky (pracuju x let v UK ve sfere academy) a cim z nekterych rekneme 'jevu' nemam uplne dobry pocit. Predpokladam, ze zkusenosti pana profesora jsou i se spolupraci se zahranicni vedou, tudiz me napadla otazka vyse. Protoze pokud se jedna o mezinarodni phenomen, treba bychom s tim neco mohli delat. Samozrejme nemyslim v ramci hesla 'vedci vsem zemi spojte se' ;-)...
I kdyz na druhou stranu musim rict, ze pres nektere obecne platne nesvary (kt napr zminil ve sve prednascce u Vas pan prof Hoschl), pokud muzu srovnat z osobnich zkusenosti, pristup vladnoucich strucktur k vede se do urcite miry lisi (zahrnuji i jine zeme EU).
Asi to fakt bude "o lidech". Nakonec jedny z nej vyzkumu v Rusku vznikaly ve stalinisticke dobe...
Dekuju moc za opoved i za video, Vami vybrani hoste a Vami vedene rozhovory me bavi! Diky a mejte se bajecne! mk.
@@marketakeller1271 Moc rádo se stalo, my děkujeme za podnětné komentáře a doptávání se! :-) A také za to, že se náš výběr hostů a rozhovory líbí, to nás moc těší. :-)
O lidech to skutečně je, o těch je to vlastně vždycky... Nicméně ani současný systém financování vědy není vystavěn úplně šťastně - jak se ostatně shodli pan profesor Kulhánek i pan profesor Höschl - a "lidé reagují na pobídky", jak zní památné poselství knih o Špekonomii... :(
Je to naprosto vsude. Lidi publikuji jeich praci po drobnych castech misto celku ciste proto, aby meli vic publikaci (a tohle je jeste ta dobra varianta). Pak lidi publikuji veci, v nichz naprosto silenym zpusobem znasilni statistiku, a vydavaji to za dulezity vysledek (typicky v biomedicine, kdy zj. indicti a asijsti vedci publikuji objevy postavene na 4-8 mysich (cti jakemkoli kusu zvireciho modelu)), a pak jsou tu cire nesmysly, ktere nejdou reprodukovat. Proste jim to jen z nekolika pokusu vyjde tak, jak by ocekavali, a tudiz tento pokus opublikuji a ty zbyle, kdy to nevyjde, zamlci.
Nejen veda je svazana? pavedci ridi ekonomiky? doba vymknuta z kloubu?
Pan profesor se ma dobře :) pokažde když vidím přednašku či něco s panem Kulhankem, to bříško je větší a větší :))
Matěji tys ale matěj
Tak takovou reakci na rozhovor bychom nečekali, Matěji, ale je rozhodně originální. :-) Díky za ni! :-)
Jakožto PhD nemůžu než souhlasit ... většina výzkumu na 3 a více let se dělají samé slepé cesty bez praktického smyslu. Ale body jsou peníze od ministerstva a tak se musí publikovat i kdyby trkaře padaly
Bohužel je tato smutná realita mnohem častější, než jsme si ještě při natáčení rozhovoru dokázali představit. :-(
jo
Pěkný rozhovor. Videa pana profesora Kulhánka mám ráda a fyziku taky. Jenom bych, alespoň od moderátora, prosila o méně sexismu. I holky chtějí být kosmonauty, i holky čtou sci-fi a zajímá je, jak věci fungují. Kvóty jsou statistický nástroj, aplikovaný na oblasti, kde máte kritickou masu, což u nositelů Nobelovy ceny nemáte. Ta otázka byla zcela nesmyslná. Když už toto téma chcete otevřít, můžete se třeba ptát, proč není ve špičkové vědě více žen a jak k tomu například přispívá přesvědčení, že "věda je pro kluky". Díky.
preco ste zvolili taky vyrazny hluk pozadia? je to k niecomu dobre?
Hluk na pozadí velmi ruší. Pan profesor je výjimečný.
pochopit smysl života spočívá v tom, že abychom ho pochopili, nesmíme se snažit ho pochopit, čili nesmíme myslet. ale klid mysli nám napoví, že relativita je pohyb a proto ho nelze zadefinovat a ohraničit a hledat v relativitě. takže myšlením, a už vůbec ne kritickým, nelze smysl života hledat. pravda je klid mysli-přítomnost, a zdroj poznání smyslu. proto je potřebné vědu svázat, protože hledá tam, kde není...
Přiznávám, že z myšlenky svazování někoho nebo něčeho proto, že podle něčího názoru dělá něco nesprávně, mi trochu běhá mráz po zádech...
Zmysel vedy je aj v tom, že je jednoducho krásna. 😉
Konečne pán profesor povedal nahlas pravdu o tzv scientometrii.
Bohužel, je to skutečně smutné. :( Pan profesor Cyril Höschl to v druhém rozhovoru u Stolu pro tři vidí velmi podobně: ua-cam.com/video/qqQ89pvydsI/v-deo.html
skvely priklad "svazanosti" su kvazikrystaly & Dan Shechtman
Skvělý jko dycky.
Naprostý souhlas, jsme rádi, že se historicky prvním hostem stal právě pan profesor. :-)
Na počátku bylo porno... TVL... já chcípnu... Já blbec si dodnes myslel, že na počátku bylo slovo. Člověk se pořád učí :-)
Těžko říct, zda na počátku úplně VŠEHO bylo porno, spíš asi ne. :D
Byla to hned druhá věc.
Kvantová fyzika a vseob
TR spojené sú len my sme ešte neobjavili ako.
Jsme zvědavi, jak dlouho nám toto tajemství ještě zůstane skryto - a v tom je vlastně také krása vědy. :-)
Herodes , to byl kral......ale jinak super prednaska...
Díky, Rostislave! :-) Jsme moc rádi, že se líbí! :-)
Zajímavý rozhovor, jen bych trochu vytknul ten ruch dětí (děti mi nevadí) v pozadí > poslouchám to jako podcast... Děkuji
❤️ 44 🌵
no rekl bych, ze za scifi se uz da povazovat respektovani skutecne fyziky... :D staci se podivat kolem, jak lide proste realitu - fyzikalni zakony ignoruji... :D
Fakt? :-) Které třeba? :-)
@@Neurazitelny v autech, na kolech, vlacich, skejtech, lodich, letadlech, pesaci XD nejvice asi newtonovy XD at uz to jsou vystudovani eskamoteri XD nebo proste obeti
hádali se lidé učení, hádali se zda-li je či není temná skrytá hmota všude kolem, pak to spláchli tvrdým alkoholem.. Shůry mžourá boží oko jen, jak jdu z baru lehce znepokojen s rozvázanou botou podél plotu a všude cítím temnou skrytou hmotu. ua-cam.com/video/IySsSMaH23o/v-deo.html
Sice velmi netradiční komentář, ale moc pěkná poezie. :-) Díky za ni! :-)
Hlava tise pluje v oblacich
a telo smlouva s pani gravitaci.
Jsem zpitomela strela zeme-zeme
a temna skryta hmota vsude ve me.
Jeden by nečekal, kolik poezie se vytvoří kolem rozhovoru s teoretickým fyzikem, ale proč ne! :-)
Prof. P. Kulhánek je nepochybně vynikající popularizátor, ale jako každý člověk se může občas zmýlit. Zde např. od 4:00 připisuje objev teflonu programu Apollo. Teflon byl ale objeven v r. 1938 v soukromé společnosti DuPont. Materiál byl použit už za 2. sv. války, koncem 40. let běžně vyráběn. S lunárním programem jeho objev nijak nesouvisí. Suchý zip byl objeven ve 40. letech a patentován 1955 - opět dávno před programem Apollo. Pokrok v elektronice a výpočetní technice sice skutečně přišel "v době Apolla", ale nebyl jeho výsledkem. Projekt Apollo tyto technologie využil, ale je diskutabilní, nakolik přispěl k vývoji.
Pavel Vavřín nepochopils nic. Jsi jen hnidopych.
Naopak. Pochopil jsem to velmi dobře. Jenže nové technologie spojované s programem Apollo byly často vyvinuty v komerčních společnostech a NASA je jen využila. Údajný technologický a finanční přínos lunárního programu je ve skutečnosti diskutabilní, resp. je to vládní propaganda, která měla zdůvodnit ty enormní výdaje. NASA sice má i vlastní patenty, ale v poměru k nákladům ... nic moc.
Pavel Vavřín aha, tak já to vysvětlím jinak. V přednášce, s ohledem na její zaměřeni, faktologicky vůbec nešlo o to, zda teflon byl vynalezen v r. 1938 a suchý zip v r. 1948. Ale o to, že projekty typu Apollo, vojenský anebo přímo základní výzkumu často umožňuje dosažené poznatky uplatnit v druhotných aplikacích, tj. tam, kde by to jeden, ba ani druhý či n-tý puvodně nečekal a ani potom by je nebyl schopen využít. Dobře, že se najde někdo, tj. n+1, který ano.
V pořádku - já jsem tento obsah sdělení pochopil. Není třeba to vysvětlovat jinými slovy :) Jenže tato koncepce "veřejné vědy" je diskutabilní. A program Apollo to velmi dobře dokládá. Pokud totiž půjdeme do hloubky, budeme hledat jaké konkrétní nové užitečné technologie to přineslo a jaký údajný ekonomický efekt, tak zjistíme, že je to trochu jinak než se obecně prezentuje. O vojenském výzkumu řeč nebyla ;)
Ježišmarja rozhovor je vždy improvizace. Vy byste si určitě přesně v sekundě vybavil to, co jste si na googlu vyhledal že ???!!! Já přesně chápu, jak to bylo myšleno ( jako příklad ). Samozřejmě kdyby se napsal list, co program Apollo přinesl byl by velmi dlouhý ...
Proc nemame takove politiky?
Pár by se jich hodilo. :-)
Pan profesor ma stejne nazory na svet jako ja. To se mi libi. :-) Politika hodne lidi zmeni. Jen at skoli nove generace a mozna se to zmeni, kdyz bude predavat svuj pohled na problem.
To je cesta, do které vkládáme své naděje i my z Neurazitelny.cz :-)
Hodně lidí, kteří vztupují do politiky má tyto zdravé názory. Jen potom vystřizliví, když pochopí, jak se věci v politice prosazují, a kolik toho musí obětovat, aby prosadil alespoň to hlavní. Viníkem není politik, ale hluboce zaostalí a nekompetentní voliči.
Protože si je zatím nezasloužíme. Troufám si tvrdit, že tam máme po stránce inteligence i morálky dokonce nadprůměrný vzorek národa : o )
treba to povedať otvorene - vo Veľkom divadle evolúcie Inteligencie bola luza potrebná len kým ju Memetická supercivilizácia Inteligencie (žijúca momentálne na človekozverskom substráte ale práve migruje na lepšiu platformu, to je to AI/AGI) potrebovala na dodávanie surovín a energie... čo ale automatizáciou, počítačmi, a najmä nástupom "umelej inteligencie" proste končí a luza viac nebude potrebná.
Aj keď sa tá luza brutálne premnožila práve len vďaka tej vede (už len bez hnojív by tu min. 90% z vás nebolo), a tá Memetická supercivilizácia tomu človekozverovi dáva bez kontroly a v podstate zadarmo všetky tie idey, objavy, vynálezy ap. - a je toho už proste príliš na to čo ten človekozver (najmä ten vládnuci) dokáže zvládať (lebo je to len divné posledné bio štádium, opičie jadro s masívnym upgrade CPU/MEM) - a môžeme len dúfať že to Singularita stihne než to ten človekozver dotiahne do nejakého ničivého štádia (už len také jadrové bomby boli príliš a prichádzajú nanoboty).
Pane jo, tomu říkám scénář... :-O
Vedu ma kto robit, otazkou je na akej urovni -)
Po zhliadnutí ma na napadlo jediné slovo"POKORA"
"věda je upřednostňována před výukou..." - klobouk dolů, jen tak skvělý vědec-učitel-člověk dokáže jednou větou vyhmátnout jádro pudla
gravitace má jiné vlastnosti...gravitace funguje jinak...jasněže prof, Kulhánek to míní obrazně, ve zkratce, ale velká část publika nechápe, že přítomnost hmoty mění geometrii časoprostoru a že tato (zakřivená) geometrie je (dnes - než tedy konečně objevíme ty gravitony žejo) chápána jako gravitace a je zaděláno na bezva články v bulváru "Ajnštajn se mýlil, říká prof.PK!!"
Je to tak, navíc to bohužel vidí každý den kolem sebe. Snad i tohle video přispěje k tomu, aby se věci hýbaly spíše tím radostnějším směrem...
To, že se Einstein mýlil, je zřejmé od 30. let, kdy se lidi poprvé začali snažit o sjednocení QFT a GRT. I když asi "mýlil" není úplně to nejlepší slovo. Prostě je jasné, že GRT musí být speciální případ nějaké obecnější teorie. Tu ale stále nemáme.
To, jak se chová gravitace na velkých škálách, je prostě pro nás problém ověřit. Je to extrapolace přes mnoho řádů, a ty bývají ve fyzice velmi ošemetné. Kulhánek není první ani jediný, kdo na to upozorňuje. Vesmír se na velkých vzdálenostech chová jinak, než jsme zvyklí, a my prostě nevíme proč. To, co jsme si mysleli, že by to mohlo způsobovat (vakuum), to způsobovat nemůže. Důvod je někde jinde a odlišné chování gravitace na velkých škálách je logicky první na ráně.
Dufam ze to nekrast patrilo bankam a statom atp.. ako sa hovori ryba smrdi...
druhy krat to rob inde
Pan Kulhanek opet vyborny…zvuky na pozadi videa jsou ale velmi otravne :-/
* * * * *
Až na ten kavárenský hluk v pozadí :/
Víme o tom, Michale, a omlouváme se. Zvukové zkoušky proběhly v pohodě i za provozu kavárny, bohužel jsme nepočítali s údernou jednotkou zmrzlinychtivých dětí a jiných komplikací. :-) Druhý rozhovor, s panem profesorem Cyrilem Höschlem, jsme již natáčeli v omezeném režimu kavárny, a stejně tak to máme v plánu i do budoucna. :-)
len to pozadi katastrofa
K popularizaci vědy ho vedlo porno :D
Ano, tohle odhalení mě taky zničilo. :-D
Hm jak pan Kulhánek mluví o mafii ve vědě jak ji někteří zneužívají pro peníze a o čím dál horším systému tak mi přijde že kanál Neurazitelny je na stejné vlně především za penězi
a pan moderátor vypadá jak od Kočky kolotočář světskej
Proč má pan profesor dva talířky pod hrnkem a komentátor žádný ? :)
Buď měl pan profesor z nějakého důvodu protekci u majitele kavárny, nebo jsme to v napětí před začátkem přednášky nějak pomotali. :-)
Všechny úředníky poslat na pracák a ten pak zrušit
pemailv nejsou 30 léta nezaměstnaných je hrstka a stát jim většinou dává tak málo že by pomřeli hlady kdyby si peníze neobstarávali na černo, co se týká úředníků radši ať nedělají nic než aby škodili a ještě vysávali státní kasu
vědě a objevům se nejvíc daří ve válce....bohužel
nevyužitý potenciál, daly by se vymyslet duchaplnější otázky
Před každým natáčením dáváme možnost pokládat otázky, které pak v rozhovoru zazní, takže je rozhodně možné příště duchaplnost vylepšit. :-)
Celkem pěkný rozhovor, ale nechápu dvě věci.
1, Má se nám vymstít, že věda je svázána předpisy? Kterými předpisy konkrétně?
- Etickými? Vymstí se nám nedělat pokusy na lidech?
- Výkazovými? Vyplatí se nemít přehled za co se utrácejí peníze z veřejných rozpočtů? Vědec přeci nemusí pracovat pro stát aby mohl dělat vědu! Může pracovat pro soukromou firmu (a většina jich to už dělá), nebo sám pro sebe. Kdo mu brání?
2, Je prý něco špatného na tom, že věda například ignoruje paranormální jevy ... no ... ona je ignoruje, protože už je všechny prozkoumala a pokud vím, tak se prokázalo, že jsou to kraviny. Proč dělat to samí co už dávnou někdo prozkoumal a prokázalo se opakovaně, že je to hovadina? Nebo snad někdo objevil nějaké nové paranormálno, které už dávno není známé?
PS: Hnutí skeptiků Sysifos nabízí vysokou odměnu za dokázání paranormálna při věděckém pokusu. Zatím nikdo neuspěl (mimochodem) a kdo chce může se pokusu zúčastnit. Až se prokáže, že na něčem paranormálním něco je, tak to určitě začnou zkoumat ... do té doby jsou to všechno jen staré triky a pověry mnohokrát prozkoumané, na kterých již není co najít ...
Problém dnešní vědy (nejen u nás, ale obecně), je způsob financování. Ten není tržní, což se ještě dá pochopit, ale ten netržní způsob přinesl tolik byrokracie a regulací, že to přerůstá přes hlavu. Spadají do toho jak různé kafemlejnky (což rozhodně není český vynález), ale i organizace vědecké publikace.
Způsob financování byl vždy problémem vědy. Většina peněz šla vždy (i dnes!!!) naprosto tržním způsobem ze soukromých zdrojů. Ono to tak nevypadá, protože většina lidí si myslí, že věda se dělá jen na vysokých školách a ve výzkumných ústavech, ale ve skutečnosti je většina vědy v soukromých firmách (farmaceutické společnosti, technologické firmy, atd...) ... tam je byrokracie tak akorát, aby se to ještě zaměstnavateli vyplatilo. Z toho by si státní sektor měl vzít příklad, to uznávám ...
Co se týče publikací, tak tam je problém nikoliv ze strany státu, ale samotné akademické obce. Vyžadují určité množství vydaných textů a citací a s rostoucím počtem vědců prostě není místo v renomovaných časopisech s patřičnou tradicí. Tyto časopisy si nechají nejlepší vědce a na nové časopisy pak zbývají obvykle horší práce, takže nakonec rezignují a ani se o kvalitu nestarají. Sama akademická obec si tento problém musí vyřešit! Např. sama vydávat potřebné odborné časopisy s náležitou velikostí, aby se tam vešli všichni a zároveň si v takovém časopisu hlídat a vyžadovat kvalitu vědecké práce.
Pokud to neudělají, tak je tu poptávka ze strany akademiků někde publikovat a tu tržně uspokojí časopisy bez valných nároků na kvalitu obsahu ... :-( ... to ale zase není problém způsobený státem a předpisy ...
Je to zhruba půl na půl, čísla třeba zde: www.ceskovdatech.cz/clanek/77-penize-jsou-veda-br-jak-cesko-financuje-svuj-vyzkum/ . Ani to samozřejmě není dobré.
Podstatný rozdíl je v tom, že firmy poměrně málo financují základní výzkum. Zcela logicky mají zájem především o aplikovaný výzkum - to, co se ve firmách označuje jako R&D.
U základního výzkumu jsou ale čísla podstatně někde jinde, podstatně horší.
Ano, akademická obec v tom má velmi smutnou roli. Nicméně peníze jdou z veřejných rozpočtů a je na nás a zprostředkovaně na našich zvolených zástupcích, abychom tlačili na jejich smysluplné využití.
O kvalitě časopisů to zas tak moc není. Ostatně, když si otevřeš Nature, tak tam tady najdeš překvapivě dost věcí, které tam jsou jen proto, aby tam byly.
Pan Kulhánek je skromný, ale velmi dobře se poslouchá, proto je tak dobrý popularizátor. Zjednodušil bych větu, která se mi líbí: "Celá třída lidí, nic pozitivního nedělá, a bere svoji mzdu za to, že vymýšlí pitomosti, kterými otravuje ostatní lidi" = Evropská Komise. Jako odstrašující příklad lidí, kteří žádné znalosti v oborech, o kterých rozhodují nemají, malér to bude kolosální. Stačí si vzpomenout na normy ohledně spalovacích motorů (které budou nahrazeny, ještě jedovatějšími a prakticky nerecyklovatelnými bateriemi, napájenými z většinově fosilních zdrojů, které musí zajišťovat OZE, jinak blackout), poslední případ z energetiky, konec halogenových žárovek má být úsporou, asi takovou, jakou byl konec žárovek. Nikomu není nic do toho, za co si propálím zaplacenou elektřinu, fašistické zákazy EU mě nebaví. Velmi by mě zajímalo, kdy začne EU omezovat klimatizace, jako obří žrouty energie, a řešit obří kontejnerové lodě, jedoucí na mazut (nafta se pálí jen na dohled pevniny). Jinými příklady může být pěstování řepky na úkor potravin a tak dále. Ano, my si zde (EU) nakonec zpoplatníme nejen vědu (články), ale naprosto všechno, vše bude také pod dohledem kamer, strojově analyzováno, v každém obchodě, na každém úřadě, na každého vyskočí reklama, či varování, že se dopustil přestupku, trestného činu. Takto jsem si demokracii a svobodu, kam počítám i svobodu názorovou, nepředstavoval viz škatulkování lidí, celých skupin. Současný stav v EU, potažmo v Evropě, považuji za horší (z hlediska řízení, organizace, pružnosti, volnosti, korektnosti, pozitivní diskriminace = naprosté zlo, feminismu viz % žen = žena nikdy nebude muž a naopak ...) horší než za RVHP. Dle mého názoru je rozpad už pouze otázkou nemile krátké doby. Přitom šance na změnu zde byla, no co se dá dělat.
Dolfe a vy si vidíte aspoň špičku nosu, nebo jenom na pi*čku svý milovaný...
Zde mi naprosto stačí selský rozum, stejně tak je tomu u současného prezidenta USA, který pokud vydrží v krocích, které započal, má druhé volební období prakticky jisté. Svět ani život není zase tak složitý, jen je občas třeba začít myslet na to, že nic není 100% jisté a krotit humanitu v bohatých časech. Všeho moc škodí. Ještě bych poprosil bez těch osobních invektiv, zase tak dobře se neznáme.
Pan Kulhánek je dobrý lidový vypravěč o fyzice, např., se snahou popularizovat vše, na co namane. Proč ne. Určitě lidem, co o fyzice nic nevědí se to může jevit báječné, poučné... Ale na druhou stranu pokud je mi známo, p. Kulhánek nedosáhl nějakých významných fyzikálních objevů ani v rámci ČR, natož pak evropské či světové třídy. Nemá smysl jít do hloubky a vyvracet omyly p. Kulhánka. Zůstanu hned na začátku hovoru, když p. Kulhánek jen tak ležérně prohodí, že "věda je přece o náhodě". Kdyby p. Kulhánek věděl něco o teorii deterministického chaosu (jedno z paradigmat současné vědy) tak by věděl, že jedním ze zásadních důsledků této teorie (jedna se o rigorosní matematickou teorii!) je právě fakt, že principiálně neexistuje náhoda!! Je s údivem, že svou obrovskou intuici k tomu dospěl i Albert Einstein, dávno před teorii chaosu (Lorenz, 1963, Li-York, 1981,... v současnosti tisíce článků), když hlásal, že ve Vesmíru neexistuje náhoda... (obrovská diskuse ve vědě, filosofii,... desítky let)... A. Einstein měl opět pravdu. To mělo a má samozřejmě obrovský dopad ve vědě jako takové i v důsledcích na popis reality! Zmiňují to tady jenom pro úplnost, jak může popularizace vědy ne úplně odborníkem vést ke zmatečným vývodům a omylům na nevzdělanou společnost. Ono se to p. Kulhánkovi stává dokonce i v odborných časopisech, kdy jako člen rady časopisu prosazuje publikování vědeckých nesmyslů, ve fyzice, právě z důvodů jeho neznalosti současného stavu v dané oblasti... I daný rozhovor obsahuje několik podobných fyzikálních nesmyslů, je mi to líto.
Můžu se prosím zeptat, jak souvisí popularizace vědy (nebo "právo" ji popularizovat) s množstvím vlastních významných fyzikálních objevů? Kdybych chtěl popularizovat například umění (vědu), nestačilo by mi rozsáhlé poznání uměleckých směrů, autorů a děl (současného poznání o fyzikálních jevech a zákonech), didaktická zručnost a chuť podělit se o své poznání, ale musel bych nejdříve zároveň prodat alespoň jeden svůj obraz za X peněz, případně získat uznání od Y kritiků? Navíc podle této logiky, pokud se chceš vyjadřovat o správné podobě fyziky, měl bys tím spíš nejprve předložit vlastní významné objevy evropské či světové třídy (i když bychom asi uznali i rámec ČR). Čekáme. :-)
Děkuji pěkně za reakci a otázky. Tento tvrdý způsob debaty mám rád. Musí být ale korektní, podložená fakty.Ad1/ "Můžu se prosím zeptat, jak souvisí popularizace vědy (nebo "právo" ji popularizovat) s množstvím vlastních významných fyzikálních objevů?" Velice přirozeně a ve světě jsou tyto otázky diskutované snad od vzniku vědy. Jak může někdo popularizovat něco široké (včetně, samozřejmě i odborné veřejnosti), čemu sám nerozumí? A to platí i v rámci samotné fyziky. Kdo může ale lépe objasnit široké veřejnosti objev, jev, který sám udělal, že? Je přitom známo, že jen část velkých vědců má to štěstí a nadání, hovořit o objevu dostupnou formou k porozumění i neodborníku v oboru. Právě čtu úžasnou knihu: E. L. Andronikašvili: Vzpomínky na kapalné hélium. To je vzor popularizace fyziky! A přitom se tam můžu něco dovědět o "kvantové turbulenci"- v knize zmíněném již kolem roku 1960, sic., jevu hodně v poslední době studovaném, kde ti co o něm píši, tomu ani moc nerozumějí. Nevědí např. nic o klasické turbulenci kapalin, jevu, který se doposud považuje za jeden z největších neřešených problémů současné fyziky... stále je za jeho vyřešení slíbeno jeden milión us dolarů, viz. Millenium Poblems).Je známo německé přísloví: "Ševče drž se svého kopyta". Jinak "právo" popularizovat má samozřejmě každý, ale ve výše uvedeném smyslu to bude asi jenom jednou, až ho vysmějí, nebo mu nic dál k ohlupování, ba zavádění jiných, nedovolí... Co je popularizace umění? O umění píši zasvěceně buď sami umělci, nebo vzděláni historikové umění. Umění nejde v principu popularizovat, protože je na rozdíl od vědy subjektivní, neměřitelné! Věda hledá objektivní Pravdu, Umění subjektivní Krásu...2/ Kdybych neměl adekvátní výsledky na všech úrovních, asi bych to nemohl napsat. Byl bych pokrytcem a lhářem i sám před sebou (známé Sokratovo: Gnoti seantoni= Poznej sám sebe.) A to je daleko víc, jak před očima celého světa.
@@nemyslici9099 Rádo se děje. :-)
1) "Jak může někdo popularizovat něco široké (včetně, samozřejmě i odborné veřejnosti), čemu sám nerozumí?" - "Kdo může ale lépe objasnit široké veřejnosti objev, jev, který sám udělal, že?"
Věda by se moc daleko nedostala, kdyby každému objevu skutečně porozuměl pouze jeho objevitel. Absence vlastního objevu řekl bych nezabraňuje "externímu" porozumění, jen objevitele do určité míry zvýhodňuje.
U objasňování je pak toto ještě markantnější - ano, objevitel řekněme bude mít nejlepší "knowledge base" z hlediska daného jevu, ale jeho schopnost objev objasnit je značně limitována vyjadřovacími a didaktickými schopnostmi, přinejmenším.
2) Jsem rád, že se nebavím s pokrytcem. :-)
3) Abych se vrátil ke komentáři původnímu, tedy k náhodě... Mé znalosti teorie chaosu jsou v pravdě omezené, ale pokud vím, předpověditelný je pouze chaos jako takový, nikoli však jeho konkrétní stav v daném bodě. A nemusíme zabíhat do chaosu, nedokážeme ani určit, které jádro radioaktivní látky se rozpadne v daný okamžik, známe jen poločas rozpadu. A to jsme na úrovni atomových jader, natož na úrovni vědce v laboratoři, kde je proměnných bambilion (zcela nevědecky řečeno). Jaký je tedy potom z hlediska tohoto vědce rozdíl mezi náhodou, která existuje, a náhodou, která neexistuje, ale my ji nedokážeme s veškerou technikou a matematikou "odnáhodnit"? V takovém případě, ač nebylo tvrzení pana profesora fakticky zcela přesné, je nám vědomí, že náhoda neexistuje, celkem k... málo platná. :-)
Ale rád se nechám vyvést z omylu. :-)
Moderátor absolutně mimo, nerozumí tématu, jen se drží osnovy, kterou mu někdo připravil. Nedokáže se chytit odpovědi a rozvinout otázku. Mám pocit, že si vzal moc velké sousto, pan Kulhánek je génius a ne každý s ním udrží krok...
Moderátor věnoval nastudování problematiky zhruba 10 hodin, otázky si připravil sám a s klidem přiznává, že nerozumí tématu tak jako pan profesor (kdo taky ano?). Odpovědi se několikrát chytil a otázku rozvinul, jen se asi nechytil těch odpovědí, kterých se měl chytit podle autora komentáře. Nicméně si z komentáře bere poučení do příště a děkuje za inspiraci. :-)
Otázky byly v pohodě. Akorát nejsou takové, na které se ho nikdo před tím neptal.
ja si myslim, ze pan profesor, ktery si umi opravit sam proste veci doma :), dokaze mluvit s prostymi lidmi jako jsi ty frantisku, nebo ja, aniz by ho to urazelo. treba me muze urazit jen atomovy fyzik XD citim z tebe frantisku, nejakou tu temnou energii a hujerovu zahradku zaroven XD ale dokud se hujer nedostane k pancerovce, tak je to porad dobry XD ze jo franto XD a samozrejme, kdyby ten rozhovor delal jarda dusek, tak jsem v sedmem nebi XD a nejaky studentik se muze jit klouzat, ze XD ale mozna jen trenujes toho vorezpruta na tu neurazitelnost XD ale pise ti, ze si bere pouceni, coz v reci mafie, nejen na akademicky pude, znamena, ze te ceka par tresni z buldoka kamo XD a ta inspirice jsou betonovy boticky XD tak sbohem a ryby XD