Kolumny Aktywne vs Kolumny Pasywne | Co wybrać? | Q21

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 18 вер 2024
  • Cześć!
    Dzisiaj przygotowaliśmy dla Was film, w którym porównujemy kolumny aktywne i pasywne. Odpowiemy Wam na pytania: co powinniście wybrać, jakie są różnice, dlaczego warto się zainteresować kolumnami aktywnymi oraz kto powinien tego typu konstrukcji unikać.
    Może szukacie drugiego zestawu do sypialni, lub salonu? A może zwyczajnie zastanawiacie się, co lepsze? Co jest bardziej opłacalne?
    Mamy nadzieję, że ten film odpowie Wam na wszystkie pytania!
    Film o aktywnych Jasperach - • Aktywna seria JASPER o...
    Kef LS50 Wireless II - www.q21.pl/kef...
    Kef LS60 - www.q21.pl/kef...
    Argon Audio Forte A5 MK2 - www.q21.pl/arg...
    Argon Audio Forte A55 WiFi - www.q21.pl/arg...
    Pylon Jasper 23 Active - www.q21.pl/pyl...
    Edifier S2000MKIII - www.q21.pl/edi...
    www.q21.pl
    / q21salon
  • Розваги

КОМЕНТАРІ • 48

  • @ryszardfilipiak1374
    @ryszardfilipiak1374 Місяць тому

    Bardzo dziękuje.👍👌

    • @Q21salon
      @Q21salon  Місяць тому +1

      Bardzo proszę :D

  • @twojacolega
    @twojacolega Місяць тому +1

    0:50 niekoniecznie. Są kolumny aktywne z zewnętrznymi wzmacniaczami i zwrotnicą (DSP) również aktywną.

  • @przemysawdomaradzki-ostoja4483
    @przemysawdomaradzki-ostoja4483 14 днів тому

    Kolumny aktywne to bardzo dobre rozwiązanie, lecz wymagają zakupu lepszych kabli głośnikowych do połaczenia ich oraz kabla zasilającego (nie należy używać kabli fabrycznych, z kartonu). Polecam kolumny aktywne Audio Pro, które mają możliwość podłączenia kabli cyfrowych (mają przetwornik) oraz wejścia RCA do podłaczenia np. CD.

    • @nile2589
      @nile2589 13 днів тому

      Aleś wymyślił. 😂
      Audio Pro🤣
      Chcesz mieć dobre kolumny aktywne, to kup monitory studyjne.

    • @przemysawdomaradzki-ostoja4483
      @przemysawdomaradzki-ostoja4483 13 днів тому

      @@nile2589 Nie o tym jest komentarz na YT. Monitory studyjne do pomieszczenia mieszkalnego?

  • @KKasperczyk
    @KKasperczyk Місяць тому +1

    Fajny materiał i ciekawa tematyka, aczkolwiek w filmie brakuje mi podstawowych informacji na temat przedwzmacniaczy dla aktywnych kolumn. Oprócz tego myślę, że jeśli zdecydujemy się już na aktywne głośniki to jedyną wadą przy zabawie ze sprzętem w przyszłości jest brak możliwości wymiany wzmacniacza, całą resztę jak gramofon, odtwarzacz CD, streamer, DAC, kable itp. nadal można przełączać i mieć wpływ na dźwięk. Pozdrawiam. Krzysztof.

    • @Q21salon
      @Q21salon  Місяць тому

      @@KKasperczyk dzięki za komentarz, zapisuję w notatniku! :)

    • @nile2589
      @nile2589 Місяць тому

      Po co chcesz wymieniać wzmacniacze?

    • @Q21salon
      @Q21salon  Місяць тому +2

      @@nile2589 Zapewne żeby zmieniać dźwięk :)

    • @nile2589
      @nile2589 13 днів тому

      ​@@Q21salon
      I interes się kręci.

  • @Szymon.S.
    @Szymon.S. Місяць тому

    Miło usłyszeć promowanie Polskiej Marki Pylon.
    Napisal komentarz użytkownik Diamond 30 mk2 ;)

    • @Q21salon
      @Q21salon  Місяць тому

      Film robił uzytkownik Diamond 28 mk2 :D
      Ale o tym już zaraz na kanale!

  • @trekkis
    @trekkis Місяць тому +1

    Warto zauważyć że na ogół Kolumny aktywne (szczególnie rewelacyjne pod tym względem edifiery czy Klipsche) schodzą z pasmem niżej niż pasywne (także porównując 1:1 np rzeczone klipsche ze zbliżonych cen / klas ale aktywne vs pasywne). Więc jeżeli komuś zależy na tym aspekcie powinien iść w aktywne. Przy aktywnych na ogół bez suba jeżeli komuś zależy na dolnym pasmie to ciężko. W tańszych modelach szczególnie dsp oraz cyfrowe zwrotnice przed rozdzielonymi dedykowanymi per przetwornik wzmacniaczami (tri lub quad amp) zamiast za jednym wspólnym z klasyczną zwrotnicą robią ogromna robotę i często też cuda (szczególnie w kontekście rozmiaru takich modeli) - nie da się uzyskać takiej ogólnej jakości (zakresu i wyrównania pasma) w pasywnych w zbliżonej cenie, nawet przy wykorzystaniu Wzmacniaczy za grosze ale uznanych typu Fosi czy Aiyima. To nie będzie to samo. A przynajmniej mi to się nie udało. Przy czym jak najbardziej aktywne pozwolą na zabawę pewnymi elementami toru - pozwolą na szeroką zabawe streamerem, preampem w tym także lampowymi i innymi elementami zestawu. Można i podłączyć zewnętrzny dac - choć możliwości tego mogą być ograniczone przez i tak wymuszony w torze w przynajmniej części przypadków dac wewnętrzny i to może być stopper.
    Natomiast aktywne pozwolą na więcej w wyższej cenie - bez dac i dsp wewnętrznego nie zakłócą toru analogowego (np z gramofonu) ani zewnętrznego dac. Gdzie można się w pełni pobawić wersjami Nos czy R2R. Niskie pasmo pozwolą uzupełnić subem (choć faktycznie dobry to spore koszty, tańszy owszem doda zakres poniżej 40khz, ale nie poprawi jakości jako takiej pomiędzy 40 a 120hz względem aktywnych). Wzmacniacz pozwoli na więcej zabawy - np full lampa da lepszy efekt niż jedynie preamp, można też bawić z klasą AB czy A, zasadniczo modelami lepszymi jakościowo.
    Więc tak naprawdę kwestia budżetu. W niskim lepsze aktywne, i ciężko znaleźć sensowną argumentacje na rzecz zasadniczo gorszych pasywnych. Nawet Fosi (jako król jakości do ceny) tu nie pomoże. W wyższych budżetach, przewagi pasywnych robią się już za duże by bronić aktywnych.
    Tym bardziej że te nie wymagają z kolei dużego rozmiarem i przestrzenią osprzętu. Zintegrowany wzmacniacz klasy D wraz z dacem może być malutki, wręcz mikry. I nie wymagać przestrzeni ani jakich specjalnie dokuczliwych kabli. A do aktywnych i tak lepszy jest zewnętrzny streamer. Więc to niespecjalnie jest argument za rodzajem kolumn, wychodzi na jedno.

    • @nile2589
      @nile2589 Місяць тому

      No, jak już Fosi, nie pomoże, to nic naprawdę, nic nie pomoże.

    • @trekkis
      @trekkis Місяць тому

      @@nile2589 znasz alternatywy stosunku cena / jakość? Które pozwoliły by złożyć cały zestaw wraz z dac w cenie aktywnych i by jeszcze w wogole zostało na głośniki? Choć nawet gdyby istniały (ja porównania robiłem głównie na CXie ale i na lepszych), to nie zmieniło by to faktu że nawet z najdroższym wzmacniaczem wysokiej klasy, przy tanich (a często i przy znacznie droższych) głośnikach, dalej nie będzie to to samo. System gra tak jak jego najsłabszy element, nie podciągniesz analogicznie głośników wzmacniaczem, EQ czy dsp. Możesz co najwyżej uzyskać efekt że zastaw w ogóle nie będzie współgrać.

  • @BeatlesOasisFan
    @BeatlesOasisFan Місяць тому +1

    Warto wspomnieć, że kolumny aktywne niejednokrotnie mają wbudowany przedwzmacniacz gramofonowy (nie zawsze, ale zdarza się), co również może pomóc, kiedy chcemy szybko zbudować system z analogiem. Czy to będzie grało lepiej niż pasywny zestaw z osobnymi klockami? Nie, ale jeśli zależy nam na minimalizmie to jest to dobry pomysł.

    • @Q21salon
      @Q21salon  Місяць тому +1

      Pewnie, jest to dalsze rozwinięcie funkcjonalności, zawsze warto mieć preamp, może kiedyś się "pokusimy" na analog :)

  • @grehete
    @grehete Місяць тому +5

    Brakuje najważniejszych zalet aktywnych: DSP, cyfrowa zwrotnica, osobne wzmacniacze na przetwornik i wbudowany DAC. Większość aktywnych głośników robionych przez audiofilskie firmy mają cenę x5, więc trzeba celować w monitory studyjne lub Edifiery.

    • @krzysztofantoniewicz824
      @krzysztofantoniewicz824 Місяць тому

      "Brakuje najważniejszych zalet aktywnych: DSP, cyfrowa zwrotnica, osobne wzmacniacze na przetwornik i wbudowany DAC." - Dla Cię to zaleta a dla mnie wada.
      Pomyśl przez przez dwie (oj tsy) sekundy co bedzie kiedy ten cały dobrostan upakowany na jednej płycie wyzionie ducha? Po kilku latkach wywalisz zestaw kolumienek aktywnych na PSZOK? A takie piękne były, amerykańskie.

    • @majkelek7777
      @majkelek7777 Місяць тому +2

      Kupując kolumny aktywne za 30 tys stać będzie każdego na wymianę na nowsze po kilku latach:) to nie wierzą z rynku dla januszy. To jak byś pisał że czy jak kupisz lambo to będziesz miał na paliwo lub klocki hamulcowe za 50 tys zł:)

    • @krzysztofantoniewicz824
      @krzysztofantoniewicz824 Місяць тому

      @@majkelek7777 Znam takiego przekunanego "optymistę" - całkiem mu się zmieniło po rozwodzie, także ten.

    • @Ludek-Internetowy
      @Ludek-Internetowy 14 днів тому

      ​@@krzysztofantoniewicz824Ale kocopoły Japierd...

    • @krzysztofantoniewicz824
      @krzysztofantoniewicz824 13 днів тому

      @@Ludek-Internetowy Zdechli argumenta szachisto?

  • @prisnak7082
    @prisnak7082 Місяць тому

    U mnie od dwóch lat grają Acoustic Energy AE1 Active. Polecam posłuchać bo można się mocno zdziwić jaki dźwięk się wydobywa z tych "kolumienek".
    Nie ma tu żadnego DSP, czysty analog.
    Tylko ich cena jakoś dziwnie wystrzeliła w kosmos...

    • @Q21salon
      @Q21salon  Місяць тому

      Zadowolenia, bardzo fajne kolumny ;)

  • @MBFeniks
    @MBFeniks Місяць тому

    Macie może w planach przetestować Edifier S1000W 120 W, myślę o tych aktywnych kolumnach pod komputer i na seanse filmowe jako alternatywa dla Edifier S2000MKII.

    • @Q21salon
      @Q21salon  Місяць тому

      @@MBFeniks hmm, zadzwoń do nas lub wyślij maila, może któryś z chłopaków będzie coś wiedział :)

    • @trekkis
      @trekkis Місяць тому +4

      One nie są alternatywą dla s2000. To jest znacznie niższa półka, tyle że ma dodany streamer. Co nie ma sensu bo wiim za 300zł będzie lepszy.

  • @Pawel.Kulejewski
    @Pawel.Kulejewski Місяць тому

    A czy w naszym kraju da się w ogóle kupić produkty KEF-a? Wszędzie słyszę, że ta firma w Polsce ma problem z dystrybutorem (nawet w q21 macie status "powiadom o dostępności"). Więc jak już dałbym radę kupić takie LS60, to co później z gwarancją, a chciałbym je użytkować lata. Może wypowie się ktoś kto posiada aktywne KEF-y jak wygląda sprawa z ich awaryjnością.

    • @Q21salon
      @Q21salon  Місяць тому

      Kwestia dostępności to jedno, natomiast kupując KEFy u autoryzowanego dealera (którym jesteśmy), absolutnie nie obawiaj się o kwestie grarancyjne, ponieważ będą one honorowane bez wyjątków.

    • @Pawel.Kulejewski
      @Pawel.Kulejewski Місяць тому

      Dziękuję za wyjaśnienie. ​@@Q21salon

    • @Q21salon
      @Q21salon  Місяць тому

      @@Pawel.Kulejewski Nie ma absolutnie za co. Zapraszamy :)

    • @Pawel.Kulejewski
      @Pawel.Kulejewski Місяць тому

      @@Q21salon A czy macie możliwość pożyczenia do domu np. 2 zestawów w celu ich przetestowania?

  • @michabuszynski7326
    @michabuszynski7326 Місяць тому

    Hej, ja mialem ciezki start z aktywnymi. Kupilem w ciemno Klipsch The Seven, I wdg mnie slabo to gralo. "Nie mamy co sie martwic o wzmacniacze". No moc moze I jest ale jakosc tego wzmacniacza mysle ze slaba. Choc to moje pierwsze aktywne, I nie wiem moze oczekiwalem za duzo.

    • @Q21salon
      @Q21salon  Місяць тому

      Wszystko zalezy od kolumn, wpadnij do nas, posluchaj i zobacz, czy któreś spełnią Twoje oczekiwania :)

    • @nile2589
      @nile2589 Місяць тому

      Wzmacniacze w kolumnach aktywnych, nie muszą być tak mocne jak przy kolumnach pasywnych. Mają zadanie napędzić tylko jeden głośnik w kolumnie. Te w Klipschach, może są wybitnie słabe.
      Zobacz monitory studyjne, lub aktywne zrób sobie sam. 2 moduły Hypex Fusionamp. Nie musisz ich pchać do kolumny. Te same co w NAD m10, czy CA Evo, tylko że zwrotnicą aktywną. Zwrotnicę stroisz w programie komputerowym. Czyli już wypas. Kolumn DIY od producentów głośników jest wiele.

    • @nile2589
      @nile2589 Місяць тому

      Wzmacniacze w kolumnach aktywnych, nie muszą być tak mocne jak przy kolumnach pasywnych. Mają zadanie napędzić tylko jeden głośnik w kolumnie. Te w Klipschach, może są wybitnie słabe.
      Zobacz monitory studyjne, lub aktywne zrób sobie sam. 2 moduły Hypex Fusionamp. Nie musisz ich pchać do kolumny. Te same co w NAD m10, czy CA Evo, tylko że zwrotnicą aktywną. Zwrotnicę stroisz w programie komputerowym. Czyli już wypas. Kolumn DIY od producentów głośników jest wiele.

  • @krzysztofantoniewicz824
    @krzysztofantoniewicz824 Місяць тому

    Mamy tu trzy problemy - 1 brak schematów kombajnów znajdujących się wewnątrz kolumienek aktywnych (stresik po kilkuletnim okresie gwarancji) , 2 sz.p. prezenter ma bardziej jak ogólne pojecie o systemach kolumienek aktywnych, 3 ceny które wyje...y w kosmos.
    Co do pierwszego i trzeciego problemu to ja pass... aleee co do drugiego - największą zaletą kolumn pasywnych to prostota konstrukcji, że bez schematu spokojnie tu podchodź, co w sumie lekko zahacza o trzeci problem ale poniekąd.