Слава Україні! 🙋Тема відео навіть сильно стосується мого життя, я персонально знаю живих кобзарів, які плекають свою традицію з покоління в покоління. ⚒️Мало того, аби стати кобзарем не треба нічого платити а лише змайструвати собі власну кобзу, але лише із засохлого дерева аби не шкодити навколишньому серидовищу. 💡Ба навіть, мав досвід грати на кобзарських сходинах у таких містах як в Бучі, Вишневому та Ірпені, Київської області. 😎Мій кобзар-вчитель із містечка Мощун, при бажанні, кожен бажаючий може доєднатися до кобзарського цеху. ⁉️Що до питання із приводу висвітлювання відомостей про репресії кобзарів. Дослідження історичних фактів та розкриття правди про злочини проти людства є важливою складовою процесу пам'яті та справедливості. 💀Відомості про розстріли кобзарів Совітськими чекістами є дійсною історичною подією, на жаль, яка має підтвердження в не багатьох джерелах, проте в таких як свідчення очевидців, листування, документи та інші джерела. 🕊Незважаючи на те, що деякі документи можуть бути втрачені чи знищені, це не означає, що фактів не існує, вони дійсно є. ❤️🔥Навпаки, це є ще однією підтвердженою проблемою того, що багато документів було знищено з метою приховання злочинів проти народу України бо Українці пам'ятають і передають інформацію, як пристало, з вуст в вуста. 🎸Кобзарі були відомі своїми давніми українськими билинами, перспівами давніх обрядових пісень та козацькими думами, які розповідали про українську історію, культуру та національні звичаї. 🏄Вони були важливими культурними діячами в Україні та зберігали національну ідентичність українського народу. Також вони були активними учасниками українського національного руху та протестували проти радянського режиму та його політики відносно України та її народу. 🌎Розголошення правди про розстріли кобзарів є важливим кроком у відновленні історичної пам'яті та відстоюванні прав людини! Особливо не тільки в наш час Російсько-Української війни а й повсякчас. 🛜Розповсюдження цієї інформації серед світової громади важлива для того, щоб світова спільнота могла зрозуміти трагічні наслідки тоталітарних режимів та їх вплив на народи. 🇺🇦Відстоювання історичної правди допоможе осягнути нам історичної справедливості. ☄️На відміну від нашого сучасного ворога, що використовує історію для політичних маніпуляцій з метою підкорення сусідніх народів. 🌄Тому Україна має продовжувати розголошувати всі злочини, що були вчинені СССР проти її народу в минулих роках. Москва має за все відповісти. Це є ключовим елементом збереження культурної ідентичності та виживання українського народу. ✌️Фактично кобзарі були тогочасними десидентами, що не погоджувалися із думкою режиму, та носили в серці від громади до громади Україну, у своїм мистецтві.
@@bohdanvasylovych4302 Героям Слава!!! 🇺🇦❤️🖤💙💛 Я повністю підтримую Вашу точку зору, пане Богдан. І вважаю, що Потрібно ПРОДОВЖУВАТИ РОЗИСК документів і РОЗМОВЛЯТИ з людьми по селах і містечках. Бо навіть про голодори в советські часи говорили ПОШЕПКИ , а про кобзарів - це незвичайно МАЛЕНЬКИЙ ПРОЦЕНТ населення, щоби чітко пам'ятати кого з небуть кобзарів. Тим більше що в кінці 1920-30 років настав час пропагандистської кіноіндустрії, яка активно впливала на свідомість людей, вибиваючі альтернативні думки. А в перевантаженному працею сільському хліборобу, була головна мета: ВИКОНАТИ і ПЕРЕВИЩУВАТИ партійні РОЗНАРЯДКИ , щоби більш-менш селянин міг отримати нормальне життя! Мої бабусі і діди працювали з РАНКУ до НОЧІ на колгосп, а ще треба було і за своїм огордом ДОГЛЯДАТИ і робити на зиму запаси. І тому люди майже ЗГОРАЛИ від напруження, як моя красива і статна тітонька, що незвичайно любила квіти, і які також яскраво квітли під її доглядом. Більш за все ці документи хороняться в різних сховищах в мордорі. Ось там вони і знаходяться, якщо і там їх не знищили. Комвлада безжалісна, як до свого народу, так і до інших. Це у неї майже запрограмовано А також шукати місце розстрілу, яке може несподівано відкритися, як під Сандармохом в Карелії, де знайшли могили "Розстріляного Відродження" України.
Я вважаю ,що правда завжди жахливіша за легенду.А судячи з того , які злочини ми бачимо сьогодні, то не варто піддавати сумнівам і шукати якусь логіку .
Дякую за цікаву інформацію. Покійний дід мого чоловіка, який прожив 97 років і ще до жовтневого перевороту закінчив Харківський технологічний інститут, розповідав, що в Харкові на Благбазі в 20 роки було багато кобзарів, а потім вони всі відразу кудись поділися, тому люди і говорили пошепки, що їх кудись вивезли.
Їх могли арештовувати за жебрацтво і "бродяжнєчиство". Для совітської влади вони були саме такими. Приблизна так совітська влада позбулася інвалідів війни.
@@kattyk5971 можна подумати після громадянської в росії, російсько-польської, загарбання України мало було в ті роки «бродяжнічєства», калік, бомжів, переміщених і т.д. , що кобзарі більмом стали. Тільки безпритульних дітей і підлітків були мільйони, яких ловили і до станка приставляли, один макаренко чого вартий.
Маю вам заперечити. Насправді совьетська влада всіляко намагалася довести, що життя народу стає краще, "налагоджується" завдяки "мудрого керіаництва партії". Явище жебракування, безпри тульности, неуваги до інвалідів війни, соціальної незахище ности інвалідів дитинства, було небажаною плямою на "розквітаючему" соціялізмі. Але існує різниця між безхать ком, сиротою без батьків, інвалідом -" самоваром", що повернувся з війни і лірником чи бандуристом - сліпцями з поводирем, що мандрували по містах і селах, ярмарках, база рах і заробляли на життя грою на інструментах і виконанням пісень, балад. Оті пісні і балади - були кісткою в горлі влади, бо вони були сумні - про голодомори, сирітство, важку долю трударя, неувагу до безхатьок, калік, про без надійне життя простої людини. Які почуття прокидаються у слухачів, що скупчилися біля бандуриста? Авжеж не про розквіт, що його обіцяють і пропагандують газети, радіо, агітатори. Тому їх прирівняли до жебраків і асоціяльних осіб. "По-хорошому" запропону вали щезнути, декого заґрату вали, мабуть так і осталися одиниці. Про їх. "вшанування" то проста агітка, хтоб то дав кошти, аби зібрати більш, як тисяча сліпих з поводирями? Тай і вбити "за раз" стільки неможливо, це не крапля в морі. Розпорошити в різний спосіб "на просторах родины чудесной" купку сліпих калік - не важко репресивній машині совьетов. А правда про кобза рів-лірників має бути доведена істориками-науковцями і не існувати у вигляді байок, що принижують Україну і чесних співаків-бандуристів, що ста новлять частину історії.
@@kattyk5971 Тоді були б документи про їхнє перебування у тюрмі та спогади сучасників щодо зустрічі з кобзарями на етапах. З вашого ж прикладу - є і спомини про них, є і документи щодо місць перебування інвалідів війни.
@@WAS_UA тільки що додивився і суть цього відео зрозумів. Але всерівно виникає питання: як після розкуркулення, голодоморів, розстріляного відродження, русифікації та переслідування дисидентів можна любити срср?
@Вікторія К ні, не тому. люди у нас не злопамятні, можна навіть сказати якісь ідіотичні в переважній своїй масі. Моя теща завжди топила за срср, як там гарно жилося, хоча її матір єдина дитина з родини, яка вижила під час голодомору, яку врятували родичі. І всі все прекрасно знали і розуміли, що то за голод був. І таких ватних особин дуже багато. Пройде нинішня війна с московитами, ми переможемо, але через небагато часу наші ж люди, в яких загинули близькі і рідні, знову заспівають пісню про братський народ. ідіоти тому що.
@@ОлександрЗаможський-д5щ Ні, вони не ідіоти. Просто людський мозок має таку огидну властивість, що завше бере за основу перше, що пізнав. Ця властивість надзвичайно корисна в дикій природі: троє придурків нажерлося білих ягід і здохло - отже, білі ягоди отруйні, решта племени їх не чіпатиме. Натомість у цивілізації ця властивість шалено вадить. Людині змалку втовкмачували, що кацапи їй брати рідні, тож у півсотні років вона в це віритиме як ув ікону, відкидаючи правду. Саме це й коїться нині з кацапською молоддю, котра того гадського совка у вічі не бачила. Якщо дитину тричі на рік одягати в совкову військову уніформу й постійно їй оповідати про ворогів, то з дитини виросте совок. І щоб відвернути цей процес, знадобиться буквальна зміна покоління, бо юних совків зазвичай привчають до існування й до того, що критичне мислення - це ЗЛОООООО. А тепер додайте до цього ефект чорної й білої пірамідок - і матимете повний анамнез нашого Сходу. Їхня пропаганда дуже добре працює, бо її базують на найпростіших основних принципах. Це буквальне шкільне навчання, тільки з паскудними наслідками!
Маю відомості про кобзаря, який не поїхав до Харкова, але був розстріляний. Також прізвище кобзаря, який зник, поїхавши до Харкова. Маю справи кобзарів, яких репресували через "контрреволюційну діяльність". Щодо з'їзду. Кати вміли приховувати свої злочини.
По-перше, не всі дані, стосовно України в складі срср, зберігаються безпосередньо в Україні. Про таємні музеї КДБ, або просто закриті архіви в москві, дійсно, легенди ходять. А, по-друге, якщо щось знаєте - то кажіть вже, чого вже тут втаємничувати - на вулиці 2023-й рік, росія і так веде екзистенційну війну на знищення усіх українців. Кажіть зараз, щоб це можна було перевірити і таким чином відновити історичну справедливість. Зрештою, проти нас в 20-му сторіччі стільки зла вчинено, що й без всіляких вигадок на покоління вперед вистачить. нам потрібна правда, а не вигадки.
На рахунок цієї легенди скажу так - будь яка легенда не народжується на порожньому місці! Кожна легенда має в своїй основі реальну подію, ми, поки що, не знаємо яка подія стала основою для цієї легенди... А той факт що ми чогось не знаємо чи не розуміємо не означає що події не було.... Дізнавшись про основу цієї легенди ми отримаємо дані проте,що ж сталося насправді...
Теж так думаю,що підґрунтя точно було,а потім обросло новими подробицями,вигадками і це не дивно,бо так завжди було,коли інформація приховується,але переповідається з уст в уста і кожен щось додає своє,або переповідає не дослівно з перебільшенням,а в минулі часи,тим більше,бо документи знищувались,в газетах не писали,інтернету не було і лише сарафанне радіо існувало.
Скоріше всього це таки легенда. А подія, яка стала її основою, це не одна подія - а системне знищення всього національного. Проте розказувати про тисячі індивідуальних подій через які знищили кобзарство не так легко, як розповісти одну історію, де знищили всіх. Це не значить, що кобзарів не знищили, просто описати це змогли О такою історією - кривавою, безжальною, несправедливою. Тобто емоції в результаті правильні
Дякую вам за ваші відео 💚 мені здається треба бути чесним і об'єктивним. Нарешті Захід почав потрошки сприймати нас за окремий народ, а там цінують саме факти. Звісно нам болять всі наші трагедії, у кожного в сім'ї є жахливі історії. Але треба відділяти історії від фактів. І для доказів того, що совок був жахливим потрібно використовувати саме факти. Не треба перебільшувати наш біль та розповсюджувати легенди, треба максимально аргументовано, фактами, знищувати оцю скалу "нє всє так адназначна, всєм бьіла плоха тагда" та знищувати російське бачення нашої історії, та історії інших окупованих народів.
Дякую за відео! За совєцьким режимом тягнеться така кількість жахливих РЕАЛЬНИХ злочинів, що просто навіть немає потреби у вигаданих. Натомість якщо шерити та використовувати з цією метою те, що очевидно не правда - ворог завжди заявить на світ: "Раз вони з цим брешуть, то інше теж може брехня? Чого ви їм вірите?" Тільки правда. Тим паче, що болісної правди у нас і без легенд з лишком... :(
Не лише за савєцкою-царська рашка знищила велику кількість українських бібліотек,церковні книги українською,всі культурні спогади і україномовну літературу-знищували наше коріння віками,щоб позбавити нас своєї історії і підмінити своєю руzzькою.
@@калиначе Це взагалі навіть не обговорюється - злочинів московитів проти нашого народу було предостатньо протягом віків. Але конкретне відео саме про совєцький режим та його злочини, тому ситуативно тут обговорюємо саме совєтів
@@калиначе Zastanów się.Sztucznie wywołany głód na Ukrainie,który pochłoną miliony ofiar.Był jeszcze jeden w 1945.Stalin nienawidził Ukrainy,a więc wyniszczanie narodu głodem ,tak jak niszczenie jej kultury było jego ideą fix.Zniszczenie Ukrainy to był dla niego priorytet.Dlatego egzekucja bandurzystów wpisuje się w schemat działania tego potwora.
Де Ви, пані Ольго, побачили "очевидну" неправду? Очевидними, в цьому відео є фальсифікація та маніпулювання методиками історичних, етнографічних і народознавчих наукових досліджень і такими науковими поняттями, як "міф" і "легенда".
Історія України завжди спотворювалася . За 10 років незалежності України,в школі, майже кожен рік змінювалися підручники по Історії України.Харківська обл. Я думаю,що нквд могли зробити таку...(не знаю, як це назвати)акцію з кобзарями. Підтримка каналу,👍
Шановний, WAS. Я за вами стежу від моменту вашой появи. Але вихід цього відео я пропустив. Проте, багато (мабуть десятки) разів я зустрічав згадки та посилання на нього у соцмережах. Те що сама історія є міфом - я знав, тому не приділив цьому відео достатньо уваги щоб його переглянути. Так от мав час та натхнення і подивився. Це одне з найкращих відео що я бачив у ютюбі! Дуже детальний аналіз та грунтовне дослідження цього міфу. Я вас вважав хорошим ютюб-каналом, але після цього відео - вважаю вас найкращим! Дякую що ви є. Хай прибуде з вами сила!
Потрібно ПРОДОВЖУВАТИ РОЗИСК документів і РОЗМОВЛЯТИ з людьми по селах і містечках. Бо навіть про голодори в советські часи говорили ПОШЕПКИ , а про кобзарів - це незвичайно МАЛЕНЬКИЙ ПРОЦЕНТ населення, щоби чітко пам'ятати кого з небуть кобзарів. Тим більше що в кінці 1920-30 років настав час пропагандистської кіноіндустрії, яка активно впливала на свідомість людей, вибиваючі альтернативні думки. А в перевантаженному працею сільському хліборобу, була головна мета: ВИКОНАТИ і ПЕРЕВИЩУВАТИ партійні РОЗНАРЯДКИ , щоби більш-менш селянин міг отримати нормальне життя! Мої бабусі і діди працювали з РАНКУ до НОЧІ на колгосп, а ще треба було і за своїм огордом ДОГЛЯДАТИ і робити на зиму запаси. І тому люди майже ЗГОРАЛИ від напруження, як моя красива і статна тітонька, що незвичайно любила квіти, і які також яскраво квітли під її доглядом. Більш за все ці документи хороняться в різних сховищах в мордорі. Ось там вони і знаходяться, якщо і там їх не знищили. Комвлада безжалісна, як до свого народу, так і до інших. Це у неї майже запрограмовано А також шукати місце розстрілу, яке може несподівано відкритися, як під Сандармохом в Карелії, де знайшли могили "Розстріляного Відродження" України.
@@27muza ото сиди і думай чи заказне, чи ні Або маєш вибір ще піти пошукати десь докази кобзарського з‘їзду чи навпаки щось, що б могло спростувати його Особисто я б краще пішов і перевірив би все, насправді було б легше, якби автори каналу залишали в описі посилання на джерела хоча б інтернеті
Яка в ньому користь? Нібито науковий підхід, нібито проукраїнський, а насправді - антиукраїнська квазінаукова витончена фальсифікація, маніпулювання фактами й науковими поняттями
Як варіант- розповідати цю історію школярам чи студентам, і ставити їм завдання самостійно з'ясувати, чи відбувалось це жахіття насправді, і аргументувати свою відповідь. Авторів найцікавіших праць нагороджувати високим балом чи призом.
Дуже добре пам'ятаю цю легенду зі шкільних уроків музики. Коли розповідали - аж плакати хотілось. Пам'ятник теж знаю, де знаходиться. Але навіть персонажам легенд є скульптури і пам'ятники, тож нехай буде
Якщо це легенда, але вона народилась на основі справжніх масових вбивств, зокрема і кобзарів, переслідуванні кобзарства, як ідеологічно ворожого націоналістичного жанру творчості разом із музичними інструментами - кобзами та бандурами, що є страшними волаючими фактами, то ця легенда є образним узагальненням тої жахливої московсько- більшовитськоімперської дійсності. І закономірно! Так і слід її сприймати. Те, що зробила з Україною Московщина, як феномен ДЕСПОТИЗМУ мало з чим можна порівняти в історії людства!
Не треба плутати легенду і казку, це принципово різні жанри, легенда - ЗАВЖДИ спирається на історичні факти. У цьому відео відбувається маніпуляція як історичними фактами, так і поняттями, а головне методиками дослідження цих фактів У мене питання для чого?
ага, і тому варто клпати конспірогію у дусі дена брауна?? в дупу собі засуньте свої слова. Я не вклоняюся пседонауковим фактам/казкам з історії України. досить
мене неймовірно надихає на знайомлення подібних тем моя знайома. не дивлячись на її юний вік їй неймовірно болить за те що відбувається і відбувалось з нашою культурою в усі часи, через себе пропускаючи і проблеми театрів сучасності, зросійщення нашої культури і також досліджує історію трагедій таких як Сандармох. випуск дуже корисний і як на мене ми не маємо поводити себе як совок з рашкою і не вигадувати історій типу як про павліка морозова і зою. В нас і без того трагічних сторінок стільки що легендам і міфам не снилось
Мені запам,яталась фраза з кінофільму"Поводир" :Та й хто повірить мені малому".Шлях свідчень минулого трагічний так як і відсутність нашої реакції на на такі події.Але якщо порівняти кількість загиблих кобзарів і загиблих людей під час голодомору і те коли почала відкриватись про нього правда , можна зробити припущення ,що докумети повинні бути в Москві або знищені в першу чергу. Не вивчати такі події в школі помилка , яка нам зараз дуже дорого коштує бо приспала пам,ять , а вважали ,що отримали сподівану волю;Вивчати ,а не бавитись гарною казочою, бо це зневажає цілий пласт давньої української культури природньої для нашого народу , зменшує простір нашої душі.Мало хто знав у 80-ті роки про січових стрільців , воїнів УПА - тепер їхні пісні співає весь світ.Шукаймо свідчення , товариство!
Потрібно завжди відрізняти історичну правду від міфів і легенд. Поширюючи міфи і видаючи їх за дійсність ми лише будемо дискредитувати себе і грати на руку тим, хто стоїть за справжніми, не вигаданими злочинами. Автори каналу, ви робите важливу справу, наш народ мусить навчитися критичного мислення
Автори каналу не вчать народ критичному мисленню, бо кажуть, що нема в архівах КДБ документів, не було і факту. Але забувають, що в цих самих архівах не було і документів щодо Катині-1940. Тому що зберігалися вони в особистому архіві Президента СРСР (та його попередників) і знали про них четверо чи п'ятеро людей в усьому СРСР.
@@tash_v Пане, Василю, Ви праві на 100 відсотків! Автори каналу займаються відвертою фальсифікацією історичних фактів і звертаються лише до однієї з методик історичних досліджень видаючи її за єдину! Тут для критичного мислення немає місця!!!
Ви називаєте критичним мисленням те, що автори підвели Вас до думки про "вигаданий злочин"? Тотальне знищення московитами кобзарів - це вигаданий злочин? Те що роблять автори має інше визначення - "маніпуляція свідомістю". Щоб включити Ваше "критичне мислення" автори мали б сказати, про те, що кобзарі - унікальне явище української культури і їх унікальна функція - збереження історичної національної пам'яті. Знищення кобзарів - це знищення української історії, знищення національної пам'яті, бо кобзаря не можна примусити "переписати історію" - він не продажний науковець чи перевзутий журналюга -телемарафонець, він жива іпостась історичної пам'яті й совісті народу! Кобзарі - це унікальний культурно-історичний феномен українського народу, який московити зрізали під корінь, бо живі носії національної історії - смертельна загроза московській владі. Чому автори-генератори "критичного мислення" не ставлять питання, як так сталося, що після 1930-х рр. це унікальне явище української культури зникло без сліду!!!! А ще автори забули Вам нагадати про те, що головна Книга українства має назву "Кобзар". Дуже прошу, розвивайте в собі критичне мислення, це може зробити ВИКЛЮЧНО САМА ЛЮДСЬКА ОСОБА, ніхто інший за неї це не зробить! А такі хитвовикручені автори заведуть Вас на манівці, бо дуже легко вести сліпого не туди, куди він хотів би йти, а туди, куди хочуть завести його поводирі - у пастку, читаючи коментарі, бачу, що в них це дуже добре виходить.Це кобзарям не потрібний був фізичний зір, бо вони мали зір внутрішній, тому найвищою цінністю для них була Правда! Очевидно, що автори відео і Правда йдуть дуже різними шляхами. Будь ласка, не прийміть мої слова за намагання образити. Просто критичне мислення - це процес, людина або бере АКТИВНУ ОСОБИСТУ участь в ньому, або опиняється поза ним. Формування критичного мислення не залежить від сторонніх осіб - це сфера діяльності і відповідальності конкретної особи. Я науковець, тому мене зачепило від початку неправильно поставлене Вами питання: «Потрібно завжди відрізняти історичну правду від міфів і легенд». Автори відео відверто маніпулюють нерозумінням людей, які не в темі щодо справжньої різниці між, зазначеними Вами, поняттями «історична правда», «міф», «легенда». У більшості людей, незалежно від рівня освіти, сформувалося помилкове розуміння цих понять. Міф і легенда - така ж правда, як і те, що Ви називаєте «історичною правдою». Принципова різниця пролягає між міфом як архаїчним виміром людської свідомості (міфогенної свідомості), визначеним національною культурою і релігією (природним шаром архетипів - найдавнішими матрицями людської свідомості) та міфом політичним, як штучним утворенням, яке спрямоване на маніпуляцію свідомістю людини. Ця маніпуляція паразитує на міфогенній архаїчній свідомості, яка притаманна кожній людині. Автори відео свідомо не вказали на цю різницю, а поставили знак «=» між міфом (на основі якого постають культурні архетипи нації і її культурні цінності) і політичним чи ідеологічним міфом. Це все одно, що поставити знак «=» між Правдою і брехнею. Щодо легенди, то вона завжди виникає на ґрунті історичних фактів, підкреслюю: «Завжди!», оскільки це її жанрово-типологічна ознака. Закликаю, не довіряйте таким авторам! Вони хитрі і підступні, вони не за кобзарів, вони не за Україну, вони не за критичне мислення, вони ведуть зовсім не в тому напрямку, в якому здається на перший погляд.
@@Вікторія-ш2ь5з Дякую за глибокій аналіз цьому пропагандийному ролику!Дуже зхоже,що автори хочуть забілити причетність ГПУ чі ,там,НКВД до цієї трагедії.А чі то було ГПУ,чі НКВД-різниці не має-то були кати!
Моя прапра бабуся Мотря Маловічко була дружиною Прокопа Маловічка, повернулася із Сибіру пішки із поводирем (або сином) насправді у родині ми мало, що знаємо про подробиці їхнього життя... Нажаль прапра боялася щось розповідати і постійно ховалася... Я вже декілька років намагаюся дізнатися, що сталося насправді, нажаль залишилося мало документів...
@@АнастасіяШморгун за історію він був їх сином, але за родинними переказами це був просто поводир, як було насправді ніхто не знає і скільки насправді було дітей теж... Єдині їх діти які ще живі це мої прабабуся 89 років і її брат 85 років.
Дякую за рослідування. Але я всеодно вважаю що ставитись до цієї історії, як до легенди - не зовсім доречно. В Харкові є один кобзар, його часто можна було зустріти на вулицях міста. Він любив поговорити та цю історію ми чули від нього. Як по мені - відсутність доказів у такій справі, це не привід зводити історію до вигадки. А якщо це була вигадка - то до ля чого? Усі знали методи совка та вигадувати щось подібне було б не доречно. Інше діло, якщо б усі думали що тодішня влада така хороша і людей не саджають за анекдоти, тоді ця історія ще більш менш мала би значення для розкриття сутності совка. А докази, як було зазначити у відео, часто підчищали. Ми не можемо знати що саме вони вирішили спалити 🤷♂️
Нічого не чула про таку історію до цього відео. Рада, що дізналась саме тут і не встигла скласти помилкового емоціонального враження для себе. Дякую за таку цікаву роботу! Ви все краще і краще стаєте, все цікавіші кейси знаходите. Щодо питання, мені здається, що правда про радянський режим настільки вражаюча і жахаюча, що не потребує додаткових вигадок. Немає чого посилювати, той режим відверте чисте зло. Але як раз такі неправдиві чи не до кінця правдиві історії допомагають розмивати цю концентрацію зла і з’являється аргумент «всьо нє так однозначно» адже «ті вигадують, ті вигадують, то яка різниця». І хоча природа таких легенд як у відео та легенд, створених радянським режимом сильно відрізняються, в ці матерії вже менше людей захоче поринати. До речі, зараз, під час агресивного нападу росіян на Україну, теж з’являються неправдиві, але емоційно забарвлені історії, фотокартки тощо, які нібито мають показати яке зло росіяни, і які жертви українці. Але ми правда воюємо з чистим російським злом, а неправдиві історії «на нашу користь» знову ж таки тільки розмивають цю чітку різницю між нами і росіянами для тих хто слідкує зі сторони, і від яких теж багато чого залежить. Це засмучує. Ще раз дякую за вашу працю!
Ця історія настільки подібна на інші, які я чула (де я можу сказати місця і приблизні дати, бо то село звідки батьки родом) коли совєти вбивали «ні за що ні про що», що я все ж буду і далі в неї вірити.
Цікаво, що люди вірять в цю історію, тому що схожі історії були з розстрілами та репресіями. Але чомусь на інші історії щось накопали, а на цю є тільки плітки й чутки, чутки й плітки😂 Хоча бути чесним, історія красива, але дивно, що ми її не вчили на історії України чи навіть згадки не було. Зате вчителька з укр літ згадувала про неї за першої можливості
Дякую Вам за такі відео і за підняту тему. На мою думку, подібні історії важливі. Так, це не є хрестоматійним історичним фактом, проте саме вони викликають інтерес, реакцію і зрештою збурюють суспільство до дії. Саме вони є гідним інструментом в інформаційній війні, яку ми ведемо проти фашистської росії. Досить доречно ця історія була використана у фіналі фільму згаданого фільму "Поводир". Дозволю собі навести такий приклад - фільм "Титанік". Катастрофа корабля була історичною подією, однак історія кохання Джека і Роуз навряд чи існувала. Документальних фільмів на цю тему є чимало, одначе знаємо ми про Титанік саме завдяки художній прикрасі у вигляді любовної лінії. Звісно, цю тему потрібно дослідити, потрібно вивчити всі можливі і доступні джерела... Що як вони взагалі містяться в архівах Москви чи деінде?... Однак, переконаний, що історія розстріляного з'їзду кобзарів не робить із того, хто її розповідає вигадника чи фальсифікатора, - вона лише узагальнює (з певною долею драматизму) той терор, що існував в Україні у 1920-1930-х роках проти культурного відродження
Я була малою і до бабусі приїхала з Харкова рідна сестра ,після смерті чоловіка ,вона отримала інсульт ,дітей в них не було ,тож доживати приїхала в полт.область до сестри ,а я полізла шукати глечик на горіще і знайшла чємодан дерев'яний ,коли відкрила побачила афішу кобзарів ,ніхто мені нічого на питання не відповів ,мені десь років може 10 було ,чомусь воно мені в голову влізло і я досі пам'ятаю і реакцію бабусі на мої питання ,вона накричала на мене ,може тому запам'яталося ,це батькова мати ,на відміну від маминої ,ця була прямо комуністка .
Ще до підведення підсумків в мене виникла думка, що не дивлячись на те, що ця історія дійсно була б доречною в антиросійській пропаганді. Але я вважаю, що ми, свідомомі українці не повинні полишати однієї з головних цілей - правда. Потому я думаю, що такі історії мають право бути, але обов‘язково публікувалися таким чином, шоб в читачів не складалась думка, що це першоджерело і стовідсотково достовірний текст.
Я вважаю,що сенсу таких історій мало,якщо немає доказів на паперах.В подальшому ці легенди будуть і далі жити але нічого в них не буде крім вигадки які будуть і далі вводити в оману .Краще розвивати теми як голодомор,розтріляне відродження та інші злочини які були скояні та мають цілу низьку доказів.
Дякую ! цей міф та інші псевдо легенди ці так звані "корисні міфи", у підсумку приность лише шкоду, бо відносно легко спростовуються, як тільки звернутись до історичних джерел, і таким чином це все дає можливість ворогу легшко довести що такі подібні легенди - вигадки, та казати що в нас отак вся історія вигадана -зманіпульована, і таким чином що в нас її не існує. Потрібно відійти нарешті від мрійливих та урапатриотичних вигадок, проводити ревізію цих псевдо " корисних міфів", в нашій історії і без них достатньо цікавого та трагічного.
Кобзарі- носії народної пам'яті, історії, традицій, культури в піснях на українській мові. Включить логіку і здоровий глузд! До 1917 року були кобзарі, до 1930 також, але потім зникли???
Я за те, щоб доносити історично достовірну інформацію. Якщо немає доказів, то про цю історію можна лиш розказувати як художній твір, який є уособленням всього терору того часу з відповідною приміткою. З приміткою, що дійсність не підтвердили.
@@xmxmxmxm підтверджувати, шо можемо, але не варто також на тому створювати й міфи на місці того, чого не можем підтвердити. Думаю історія має викликати довіру
@@akumaruta3482 а історія про ісуса викликає довіру?Це ж маячня? Але мільйони людей вірять маячні із збірника жидівських казок і верещать христос воскресе кукуріку
Доброго здоров'я! Мене звати Ігор і я вважаю, що історія повинна бути об'єктивною і вивчатись не залежно від політичного режиму, особистості дослідника і відношенню до певної події. Поясню. Всі ми люди і у кожного з нас є свої уподобання та симпатії, але саме вони і є наріжним каменем під час публікації або висвітленні тої чи іншої події, адже вже несе в собі маленьку долю суб'ктивізму. Таким чином можуть утворюватись певні фейки чи іншими словами міфи. Ба більше того прочитання першоджерела може викликати певні емоції, а це призведе до суб'єктивного бачення події під своїм кутом, а не зверху. На мою думку, дослідник, історик повинен уподобитись лікарю, що лікує пацієнта роблячи йому на перший погляд боляче, але через цю біль допомагаючи вподальшому і ця робота не викликає у нього емоцій ( це на власному досвіді переконався). І ще на останок. В історії немає білого і чорного, є тільки події та персоналії, що є рушіями цих подій. Насправді істина, як завжди, десь по середині і щоб її зрозуміти слід об'єктивно дивитмись на подію, під різним кутом та з точки зору різних ідеологій, а тоді робити висновок. Один, не дурний чоловік, у свій час сказав: "Люди роблять свої висновки на основі побаченого, прочитаного, почутого. Та насправді слід робити висновки на основі аналізу вище перелічених дій". Миру нам і нехай правда переможе! Не створюймо фейків, а вивчаймо історію такою як вона є...з мінусами і плюсами, щоб у подальшому не уподобитись північному сусіду. Слава Україні! Слава ЗСУ! P.S вище сказане моя суб'єктивна думка до якої дійшов в процесі своєї діяльності.
Вважаю, що ні в якому разі не можна такі історії використовувати для контрпропаганди. Це, як на мене, дискредитація нас же. Типу, це дає підстави іншим вважати, що якщо ми такі жахливі історії поширюємо, які є неправдою, то чи решта злочинів радянської росії проти нас не є вигадкою? Ну, таке от.
На мою думку, як студента історичного факультету, такі антинаукові міфи поширювати не потрібно, і наоборот з ними треба боротися. Академічна історія повинна базуватися на документах і матеріалах. В іншому випадку, такі ''історії'' тільки шкодять українській історії, тому що зображують її як антинаукову, та бездоказову, що тільки допоможе ворогу маніпулювати фактами, потипу: ''українській історії не можна довіряти, тому що вона вигадана, чи будується виключно на міфах''. Розвиток таких історій в художній літературі є дискутивним питанням, тому що так, з однієї сторони оскільки це художній твір, він не зобов'язаний будуватись на реальних подіях. Але з іншої сторони, частина (можливо і більша) читачів цього твору будуть сприймати все написане як реальну історичну подію. Тому в творі потрібно буде не раз акцентувати увагу на тому, що події вигадані. Але все-таки, на мою думку, краще писати художні твори на основі подій, які мають під собою якесь історичне коріння, ніж на історіях типу ''розстріляних кобзарів''.
вцілому маєте рацію, проте не можу погодитись з висновком. тобто - для історії як науки, такі легенди/притчі, становлять загрозу, а для літератури, все буде залежати від автора та читача, а сама історія все ж таки має підгрунтя, тому що, репрессивна машина нквд доклала массу зусиль, щоб винищити українську культуру та її носіїв, бандуристи не виключення.
@@maxfriend4851 Якщо письменник пише художній текст на основі подібної легенди, він має пояснювати читачеві, де легенда, а де реальні історичні факти. інакше денбраунівщина якась вийде. В найгіршій її формі
Я погоджуюсь з Вашою думкою, але є ще інший момент, це момент пропаганди з нашого боку. Такі історії, навіть якщо це лише легенда, розповсюджують серед людей цікавість щодо інших подібних історій та впринципі історію українського народу та культури. Не знати як правильно. А каналу дякую за Ваш контент, Ви найкращі❤
*Я вважаю що підтверджувати що совки були погані,та росіяни теж,треба реальними історичними подіями та історіями тих хто був свідком або родичів тих хто був свідком тих подій,а не напів міфами.*
З дитинства люблю Україну, з кожним днем дізнаюсь все більше про її історію, ще до того як не знав історії ставився скептично до країн сусідів, точніше білорусь та росію, мені 17 років, і хочу подякувати організаторам каналу, ви даєте нам зрозуміти наскільки гнила і відверто огидна держава Росія, всі злочини які були я б хотів бачити на вашому каналі, велике дякую вам за те що робите для нас ❤
Дякую Вам за ваші випуски! Завжди добре підібрані теми і хороша якість відео. Ви- перлина українського ютубу! Щодо історії про розстріляних кобзарів: Вона має право на існування, але тільки як легенда. Адже не знайшлося жодних документальних свідчень чи хоча б речових доказів. На мою думку, її навіть не можна назвати напів легендарною, тому подібні історії не слід розповсюджувати у соцмережах чи використовувати для пропаганди. В українців і без цього дуже трагічна історія, а не підтверджені "кроваві" згадки не дають нам користі зараз, лише свідчать про терор проти українського народу.
Не погоджуюся з Вами! Пошук фактів про знищення кобзарів потрібно продовжувати. Бо, навіть з цього куцого ролика, історія зі знищенням кобзарів виглядає досить реально.
Тому що Віро + гідність - це Гідне Довіри - те, чому можна Вірити, Довіряти. А Імо + вірність - незрозуміло що ховається за цим словом "ІМО"? Що таке це "ІМО"? І не ім'я і не іменник... ЧМО якесь... невизначене
А ти впеанений,що цн міф? Кому вигідно, щоб про той злочин ніхто не знав? Правильно, прихильникам ГР@БАНОГО "совка" і тим, хто рядиться у шати патріотів! А їх в Україні МІЛЬЙОНИ! Чи випадково ці "совкодр@4і" змінили під час війни з ОДВІЧНИМ лютим ворогом України ГР@БАНОЮ пацакією, ПЕРШОГО і ЄДИНОГО дійсно УКРАЇНСЬКОГО Президента Порошенко, який, як вовкодав боронив Україну на УСІХ рівнях, не просто на ЯРОГО антиукраїнця, ЖАЛЮГІДНЕ с@икливе цуценя, @уйловського посіпаку, наркомана зі СТАЖЕМ, "совкове" БИ@ЛО, недолугого невігласа, підступного і цинічного покруча і покидька, неука з рівнем інтелекту і розумового розвитку равлика, особу БЕЗ честі і совісті, державного зрадника, а СВІДОМОГО і ЛЮТОГО ворога СУВЕРЕННОЇ і НЕЗАЛЕЖНОЇ України? Шукати треба!!!
Радянська влада зробила таку кількість злочинів та в таких жахливих проявах, що ні одна здорова людина не зможе вигадати. А подібні легенди можуть лише дискредитувати висвітлення репресій в очах пересічних громадян. Тому я вважаю, що треба об'єктивно висвітлювати справжні події сталінських часів.
Чесно кажучи, мені здається що применшувати здобутки або злочини так само шкодить як і їх перебільшення , тому що незважаючи на все що відбувалося в минулому має бути висвітлено конкретно , чітко і без будь-яких намірів щодо викривлення фактів. Але насправді документи уособлюють частинку інформації про особу ( осіб ) , які творили історію і створювали життя для своїх нащадків . Дякую команді WAS за можливість дізнаватися про нашу правдиву історію і розвіювати міфи. Ваша робота дивовижна.
Поширювати сумнівні історії з будь якою метою, в тому числі з метою пропаганди є злочином проти власного народу. Своє розуміння цього, я розпочну з наступного. Якщо ми говоримо про історію, то історія є наукою. Одразу, відповідаючи на закид, щодо того, що історія не є об'єктивною, тому не є наукою, можу сказати наступне: хоч з однієї сторони наука має бути уніфікована, для того, щоб існувала загальноприйнята точка зору, проте гуманітарне знання не піддається чіткій уніфікації. Коли ми говоримо про гуманітарну науку, то це означає те, що в ній буде багато думок та інтерпретацій. В гуманітарних науках, в нашому випадку, конкретно в історії, момент об’єктивності він є іншим. З однієї сторони ми маємо пізнавати історію об’єктивно, з іншої від наших ціннісних орієнтирів залежить дуже багато в трактування цього предмету. Проте, навіть представники природничих наук так само упереджені, як і будь-хто інший, і тому, вони, на жаль, як часто буває, сильно упереджені, щодо власних ідей. Виходячи з цього, можна сказати, що ми можемо пізнати об’єктивно науку (гуманітарну чи ні), в силу аргументації своєї теми, тобто об'єктивною науку робить фактаж. Якщо перетворити історію на збірник сумнівних розповідей, вона перестане бути наукою. Отже, визначивши основу можна повернутись до розгляду питання. Людина, в міру своїх можливостей та знань, повинна дотримуватись хоча б мінімальної об'єктивності, особливо у випадку поширення на широкий загал, власних чи вподобаних думок, поглядів. Якщо цього не дотримуватись, суспільство почне довіряти різним неперевіреним джерелам інформації, що в свою чергу веде до його деградації, коли не буде зрозуміло де правда, а де брехня. Ось тут на арену можуть входити різні популістині сили, що ще більше дестабілізує державу-суспільство. Це можна показати на прикладах різних конспірологічних теорії, наприклад, під час пандемії коронавірусу чи повномасштабної війни, де люди мимоволі поширювали нічим не підтверджені дані, таким чином заганяючи в цю пастку крім себе, також інших. Наступне - поширення з метою пропаганди. Чому пропаганда має базуватись на брехні чи недостовірних фактах? Хіба не існує безліч чудових історій, фактів, які відбулись насправді і значно переважають неправдиві чи сумнівні? Чи можливо неправда принесе більшу користь, ніж правда? Хіба поширення мітів, хоч якось буде нас відрізняти від росіян? Чи пропаганда хибних фактів корисніша, ніж пропаганда критичності? Чи допомагають такі історії зрозуміти злочинний характер тоталітарного режиму, коли існує безліч інших, доведених науковими даними, фактів, що підтверджують саме такий його характер? І ще одне, чи можна ставитись до сумнівних історій як до художньої літератури? Цілком, але виключно в тих випадках де ці історії не подаються як достовірні чи "створені на реальних подіях". Таким чином, можна зіставити плюси і мінуси та зробити висновок. Плюси: можливість написання цікавого художнього твору. Мінуси: деградація суспільства, його мінливість, невизначеність, схильність до хибних трактувань та популістичних гасел, неможливість визначення де правда, а де - брехня, занепад науки(тут історії) та науковців і перетворення їх на маргіналізовану групу. Хоч я зобразив крайній та можливо перебільшений варіант розвитку подій, проте висновок очевидний - поширення сумнівних історій ні до чого доброго призвести не може.
На мою думку, варто поширювати. 1.Будь-який твір усної народної творчості історико-легендарного характеру є виявом колективної емоції, реакції на подію чи особу. І легенда про розстріляних кобзарів, напевно, не стільки про кобзарів, як про розмах "бессмысленных и беспощадных" репресій українців на Харківщині. 2. Звичайно, матеріал подавати треба з передмовою чи післямовою про історичну достовірність розказаного, що стане також поштовхом до розвитку критичного медіамислення. 3. Ну, і взагалі було б круто, якби такі поширення супроводжувалися б посиланням на детальний фаховий розбір такої історії (лайк, WAS), що могло б спонукати істориків до подальших пошуків. Тому говорити про таке треба, але грамотно.
@@оріанаорі-ы8к Усна народна творчість (фольклор) - не "твоя", не моя не її, вона НАРОДНА - БЕЗЦІННЕ надбання української нації. А цікавить вона весь світ. Щедрик Леонтовича, написаний на на основі української народної творчості і його вже 100 років поспіль співає весь християнський світ.
@@Вікторія-ш2ь5з щедрик уже вважається американським так само як казка про місячну царівну Кагую, насправді є надбанням айнів, корінного народу Японських островів, але японські предки приплилипогеноцидили айнів і захопили їхню культурну спадщину. Казку про Кагую або кагуру вважають японською класикою, хоча її першоджерела належать айнам, які також поклонялись ведмедю. І усім на це все олно. Так само як твій щедрик уже вважають чмериканським культурним явищам, усім все одно. Американці тобі платять роялті щате що вкрали в тебе твою кульиурну спадщину
@@Вікторія-ш2ь5з і це мені говорить нащадок жертв голодомору, щось ви ніколи сильно не переживали через те, що від голодів виздиху.вали цілі села. Як там ваш володимир остапчук з Черкащини спочатку вихваляється голодними тусами, а потім розказує як братик його діда від голоду вмер. ти ж самі голодоморщики хайпуєте на трупах своїх предків
Щиро дякую всій команді, що працювала над випуском. Вийшло дійсно цікаво, пізнавально та аргументовано. На мою суб'єктивну думку нам потрібно розвінчувати подібні історичні міфи. Бо якщо ми на кожному кроці будемо розказувати, що вони 100% достовірні, а потім виявиться, що це не так, нас просто перестануть сприймати всерйоз так як зараз це роблять з пуйлом і йому подібними. Історія не розсудить сама, якщо на неї "забивати". Її треба ретельно вивчати, знати і не приховувати негативних моментів усіх сторін. Вона має бути об'єктивною, хоч як це може бути неприємним. Бо якщо нею не займатися, то як для прикладу в корумповано суді, виграє той чиї "аргументи" або "докази", чи їх відсутність будуть більш "переконливими" і кого будуть більше слухати, вірити. І чию думку будуть далі розповсюджувати. Якось так. Але знову кажу, що це виключно моя суб'єктивна думка. Ще раз дякую за випуск. Благополуччя та міцного здоров'я вам, рідним та вам близьким. Щасливо.
Я часто розповідаю про цю історію, як про таку, яка не має поямих підтверджень, але вважаю, що щось подібне цілком могло статись. Лише цей рік і відкриті масові поховання на звільнених від росіян територіях є чудовим прикладом цієї вірогідності - сумніваюсь, що на усіх тих людей котрих замордували росіяни були заведені справи і всі звірства документувались.
Я вважаю - не треба брехати. Правда - наша зброя. Навіть незручна. Якщо нема беззаперечних доказів, так треба і казати. Як ви у цьому відео. Тому велика вам подяка за це і взагалі за якісні історії про історію
Це схоже на історію, яка справді відбулась, але яку роздули і видозмінили в процесі переказування один одному плітками, домислами та новими подробицями, з гіперболізацією і драматизацією. Мені так здається
У НКВД і КДБ і не тільки є такий прийом. У випадку сильного розголосу, не бажаного для текучої влади, або який збурює народ, миттєво в населення йдуть агенти та на ринках, людних місцях починають розповсюджувати спеціально різні неспівпадаючі по датах чи сильних рисах і ознаках факти чи образи чи типи і т.ін. Коли ці історії "перетинаються" між собою, хвилі між розповсюджувачами гасять одна одну, завдяки чому піднята хвиля чи тема дуже швидко вщухає та забувається обуреним народом. Так було з вбивством Івасюка, Чорновола та багатьох інших. Це відпрацьовано та дієво....
@@Yurislav1991 Так ви що, чоловіче вже зовсім свіженьку історію не знаєте? КДБ коли у нас закінчилося? Вірно - 1991 року. Чорновола коли вбито? Вірно-1999 року - через 8 років після тіпа незалежності. Де поділися всі співробітники КДБ УРСР? Вірно - стали співробітниками СБУ за винятком деякої непримиримої частини. А про те, що Чорновола вбито за вказівкою СБУ зверху відомо і від кого і навіщо. І про це не тільки ОБЗ - одна баба знає... Тільки чомусь ви не знаєте... І це зовсім свіжесенька історія ... це не кобзарі 1920-1930-х років
Ми маємо знати історичну правду це дуже важливо,тому що я прожила життя не знаючи про такі жахіття....а скільки ще є таких страшних подій про які нам треба знати щоб не мати сумніву яких сусідів маємо....а вони називали себе нашими братами....
Я ще у школі чув про цей з'їзд. І мене, кажучи чесно, спочатку дещо обурила риторика автора даного відео. Але, треба визнати, в даному дослідженні більше фактів, ніж у підручнику зі школи. Крім того, автори піднімають тему, про яку не оголошують відкрито: існує проблема міфологізації нашої історії. Дуже часто російська пропаганда для того, щоб знівелювати якісь твердження академічної науки, просто насичує дану тему міфами/сумнівними фактами - у т.ч. і доволі проукраїнськими, - а потім оголошує її міфом у цілому. Об'єктивність/правда навіть у малій кількості - набагато разючіша зброя, ніж масована пропаганда, а тим більше - ніж проста віра у міфи. В нас і без притягнутих подій історія дуже трагічна.
Дякую за чудовий ролик і дотримання принципів історизму! На нашому боці правда, тому нам не потрібно вигадувати міфи, які б вкотре підкреслювали злочинність тоталітарного совєцько-рашистського режиму. Однак хочу зауважити, що деякі логічні висновки у вас таки неправильні: 1.Нема диму без вогню. Якщо цей з'їзд і став "міською легендою", то це означає, що вона (легенда) заснована на якійсь реальній події. На якій? Відповіді немає, отже, щось десь таки відбувалось. 2.На кінець 20-х - початок 30-х років каральні органи Совка ще не розвернулись на всю, ще не були впевнені, як їм працювати. Тому цілком могли максимально приховувати документи і знищити їх. Тим більше мова все ж іде про сотні, а не мільйони людей, тому, на відміну від "великого терору" це технічно значно простіше. 3. В 20-ті - 30-ті роки кобзарі цілком могли довго переховуватись від влади. Вони і так вели мандрівний спосіб життя, ніщо не завадило б їм його і далі продовжувати. Існує повно свідчень, у того ж Солженіцина, як зеки, що тікали з таборів довго й успішно пересувались країною і навіть тікали за кордон. Так це зеки, на яких персонально полювали "органи"! Для кобзаря, якого цілеспрямовано ніхто не ловив, це було в рази легше. Ну і так далі. Звісно, абсолютно правильно вважати, що такої події не було, якщо про неї немає конкретних свідчень. Але в той же час аргументи про те, чому "не могло бути" виглядають не надто переконливо.
Дякую Вам за вислітлення даної історії. На мою думку, поширювання сумнівних історій в якості пропаганди може мати різні наслідки. З одного боку, вони можуть допомогти підвищити свідомість про злочинний характер тоталітарного режиму та вшанувати пам'ять жертв. З іншого боку, сумнівні історії можуть викликати негативні емоції, сприяти поширенню недостовірної інформації та створювати напруження в суспільстві. Якщо мета полягає у збереженні пам'яті про тоталітарний режим та попередженні повторення подібних подій у майбутньому, то доцільно використовувати документальні джерела, які містять фактичну інформацію про історичні події. Якщо ж мета полягає у підсиленні емоційного впливу на аудиторію, то можна використовувати художню літературу, але варто бути обережним і не сплутувати її з історичними документами. У будь-якому випадку, поширювачам історій слід бути відповідальними та перевіряти достовірність інформації, щоб уникнути поширення фейкових новин та викликів до насильства.
На мою думку якщо брати до уваги згадки які все ж таки є то знищення кобзарів дійсно відбувалось але не в форматі зустрічі, скоріш за все зустріч це просто ранні плани які визнали неадекватними, бо це дуже помітно коли тисячі митців збираються в одне місце за позовом радянської влади а потім зненацька пропадають, занадто багато свідків та питань би залишилось. На мою думку все ж таки це не те що можно поширювати, український народ занадто сильно постраждав від росіян і інформації та злочинів хватить на декілька десятиліть активного висвітлювання. Як заміна такої легенди можно привести реальну історії Миколи Леонтовича тим паче що до неї є докази як з архіві чекістів так і показання свідків.
Легенда не виникає без підгрунтя. Ця легенда, не зважаючи на відсутність саме такої події, яку вона зображає, дуже гарно ілюструє і зберігає в народній пам'яті саме репресії, переслідування і потуги знищення ворогом нашої культури і національної ідентичності. В легендах часто використовується для резюмування і компактної передачі змісту саме такі прийоми, як: - акцентування уваги на чомусь зрозумілому і близькому для слухача; - гіперболізація певних моментів, що дозволяє краще передати зміст та ідею легенди. Проблеми легенди про розстріл кобзарів у тому, що вона: - достатньо молода, як для легенди; - широко використовується у пропагандистських цілях. Але разом із тим легенда залишає у народній пам'яті згадки про трагічну долю як української культури в цілому, так і власне українського кобзарства, яке фактично було знищене як явище репресивним імперсько-радянським режимом. Так, це відбулось не в рамках однієї акції, але загальний результат був саме такий - знищення кобзарства, як суспільного прошарку та етнічно-культурного явища.
Я думаю що цю історію варто поширювати з наголосом на те що найбільш ймовірно що це легенда . Але буває й так що самі фантастичні легенди з часом можуть стати реальністю 😀🇺🇦
ні, поширювати фейки не варто. в нашій історії вистачає правдивих, доказаних фактів злочинів совків. міфотворчість дуже заважає, окрім того, що не треба брати приклад с сусідів, які свою історію повністю вигадують, нам треба навпаки, мати доказову базу проти їхних вигадок. правда на нашому боці, тому давайте не примішувати до цього байки. кобзарів ліквідували як клас, це всім відомо, ніяких з‘їздів для цього не треба. взагалі, зі вченням маркса, щоб він в пеклі горів, була цікава історія. мало того, що це фанфік(хто намагався це читати, або переписки з енгельсом, дуже вам співчуваю). який був розрахований виключно на німецького робітника. яке полум‘я світової революції намагалися роздмухати більшовики і натягнути свій робітничий клас на країни, де був абсолютно різний уклад життя, з такими прошарками населення як кобзарі, а такі країни як киргизстан взагалі були кочовими, не відомо. абсолютно тупі, неосвічені темні люди. які того маркса з енгельсом не читали і не бачили, в руках не тримали ніколи. я це згадала, бо коли я навчалася, цю марксистську лапшу нам намагався вішати наш викладач економіки в 2010 році!і ставив мені тройбани, бо я не мовчала і завжди питала його а куди відносити малий бізнес, людей які виготовляють інструменти, свічки, шиють одяг індивідуально. а він починав про маркса і свою собаку жучку(я не жартую). отакі у нас освітяни. на щастя, вони відмирають. і про економіку та історію більше можна дізнатися на ютубі, ніж у таких совків. дякую за працю.
Часто, коли люди говорять про історію нашої держави, то акцентують увагу саме на трагічних її сторінках, трагізуючи події. Так було з боєм під Крутами, чи історією життя Тараса Шевченка, наприклад. Багато " білих плям" взагалі обростають міфами та легендами. Я зовсім не заперечую, що ці моменти важливі і їх варто та треба пам'ятати, формуючи генетичну пам'ять народу для нащадків. Та історична наука - це, перш за все факти. І будь яка маніпуляція та пропаганда недопустима. Інакше ми тоді нічим не вирізнятимемося від північного сусіда, якщо правдами та неправдами будемо вибудовувати таку історію, яка нам потрібна. Мета ніколи не виправдовує засобів. Але приклад, який ви показали у відео цілком може бути використаний на уроках історії, наприклад. Я, як вчителька історії часто проводжу уроки з елементами медіаграмотності і бачу у цій ситуації інструмент, який можна використати для формування в молодого покоління критичного мислення та критичного сприйняття інформації. Дякую за вашу працю. Відкрила для себе чудовий канал, який можна рекомендувати для перегляду учням.
Як на мене, то ви вибрали надто дивний спосіб спростування трагедії - "Ми не змогли знайти підтвердження, значить такого не було". А може ви погано шукали?
@@rusved5 те, що думка не однакова не означає, що людина сказала щось мудре. Часткова недовіра - от що точно мудріше, ніж сліпа віра чи спростовування всіх аргументів припущеннями «а може»
Звісно ж, приховати нещадність та жорстокість репресивної машини совєтів не змогла б наймайстерніша пропаганда. Але поширення історій подібних до описаної приносить велику шкоду. Нажаль, українська нація сьогодні має занадто низький інформаційний імунітет, відтак ми схильні реплікувати інфовіруси і при цьому не схильні досліджувати питання та проводити хоча б елементарний фактчекінг. Сьогодні й без того побутує величезна кількість мітів і про історію і про ідентичність українців. Додавати ще один - це злочин проти націотворення. До того ж так ми дискредитуємо жертв реально доведених злочинів совєтів. Звісно, така історія може існувати у якості міської легенди, але здається ми ще не надто добре навчилися розрізняти факти і легенди.
На мою думку, це не спроба з'ясування що-небудь, а спроба спростувати простий факт: до з'їзду 1930 р. кобзарі в Україні були, після нього їх не стало. Нема документів про страту, але й нема документів про арешт або підбирання тіл померлих кобзарів. Як і нема спогадів тих, хто мав би сидіти поруч з кобзарями, якщо їх було заарештовано. І є дивна ситуація - автори самі кажуть про те, що з'їзд мав відбутися, але був перенесений, але не можуть знайти ніяких свідоцтв щодо підготовки до нього. Тому на їх думку - НЕ БУЛО.
Продовжуйте робити таке - ми, як українці не можемо без пошуку неоднозначностей - бо воля не лише в діях, але й в мисленні і знаннях, навіть якщо це не міняє загальну картину відношення!
Знаючи про злочинну природу та сутність світового та совєцького комунізму, нелюдську жорстокість, хитрість, підлість та підступність більшовицьких катів, карателів, окупантів та колаборантів у їхній війні супроти Українського народу та про їхні вміння ховати і знищувати правду, я не на секунду не сумніваюся в правдивості цієї історії про розстріляний з'їзд кобзарів ! Але відео проглянув повністю, лайк, репост - зробив !
Дуже банально, я вважаю що не можна поширювати такі міфи, не можна вчити наших дітей легенди, бо ми знецінюємо життя справжніх людей. Не можна піддаватися на емоції, треба мислити критично та розрізняти де правда, де міф. Хоча я згоден що це ідеально для місцевої легенди та художньої літератури яка може допомогти зрозуміти тяжке становище української культури.
Дякую за вашу працю, це дуже важливо. Це одвічна проблема людського сприйняття реальності через призму мистецтва, особливо масового (попса це не завжди про музику). Завжди із долею скептицизму слід ставитися до історій що стараються викликати раптовий емоційне сплеск, треба завжди до всього підходити з холодною головою, здебільшого правдиві історії в деталях не такі епічні та красиві по деталях як у народних легендах, творах літератури, чи фільмах, війна - та що у фільмах і та що на яву тому яскравий приклад. Людям боляче багато аналізувати, а ще особливо початок цієї "ери тік-току" викликає у мене трохи 😔 ...
Можливо первинною метою зібрання була дійсно популяризація української культури. Харків на той час - адміністративний центр, який зібрав в собі кращих літераторів (знищених пізніше). А влада просто скористалася цим зібранням. А те, що не залишилося документів... На початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну в минулому році, в період, коли ворожі війська майже оточили Чернігів, будівля обласного СБУ в місті згоріла... Кажуть, що не встигали знищити документи, тому знищили будівлю. Під час Німецької навали хіба хтось охороняв архіви КДБ?
Що ж, на мою думку, завжди потрібно довіряти перевіреній та доведеній інформації особливо, коли мова йде про історію. Ще з 17 століття, а може й раніше, історію України намагались змінити для майбутніх поколінь. Нам нав'язували комплекс меншовартості, називаючи українців"малоросіянами". Зараз це звучить обурливо для кожної національно свідомої людини, але тоді дане визначення було прийнятним для людей або вони вдавали це. Можливо, ми ніколи не зможемо дізнатись чи був з'їзд кобзарів. Однак, суть справи не змінює. Історія про знищених співців відображає тогочасне ставлення російської влади до української нації та нашого самовизначення. Мені лише 14 років, але я вже усвідомила наскільки важливо пам'ятати свою історію. Адже, періодично з'являтимуться люди, що будь готові її заперечити.
Погоджуюсь з вашим висновком. Цікавлячись історією, зокрема за допомогою цього каналу, в мене виникає багато питань до цієї легенди. Якщо цей захід був всеукраїнськи, цікаво, як «всі кобзарі з‘їхалися до Харкова». Залізниця, на той час, була малорозвинена не до кожного міста можна було дістатись залізницею, не кажучи вже про села. Пасажирські вагони - на пальцях полічити, здебільшого були товарні. Більшість кобзарів були сліпими людьми, поважного віку, як вони залазили до товарних вагонів? Коли ж вони їхали пасажирськими, то треба ж отримати якийсь квиток, а документів у селян не було (як зазначив запрошений фахівець). Моя бабця (1930 р.н.) отримала документи, лише, коли наймалася працювати на будівництві в місті, а це вже були 50-ті роки. Та й хто б бігав за кобзарями, по селах, намагаючись видати їм документи? Для чого, якщо навіть в селян не було документів. Гаразд, залізницю відкидаємо, нехай вони подорожували «автостопом», але питання з документами залишається. Можливо, саме через ці обставини й не стався згаданий вами з‘їзд 27 року. Решту питань ви згадали, то ж повторювати не буду. Додам лише: як так сталось, що про голодомор 32-33 років документи залишились, а про багаточисельну страту 30-го - ні? Загалом, мені здається - це так званий «ефект Мандели», люди чули про знищення кобзарів, чули про масові страти, та поєднали це в одну легенду. Виходячи з цього, вважаю що не треба змішувати доведені факти (злочини), та народні легенди, в яких навіть імен не згадується
Потрібно говорити про це, навіть якщо немає впевненості. Це дійсно те, що могло бути з кобзарями за тих часів і дійсно те, що трапляється зараз. Головне говорити так, як і є насправді.
Якийсь час я був солістом - сопілкарем нашої, нині національної, капели бандуристів. В приміщенні капели був стенд на якому йшлося про цей т.з. "з"їзд" і про те, що з усіх капелян уцілів лише один, на прізвище Кабачок, який щось відчув і зійшов з поїзда, не доїхавши до Харкова.
Якщо міркувати логічно, то владі СРСР простіше якраз було всіх кобзарів зібрати в одному місці, аніж ловити по всій Україні поодинці. Якщо як зазначається на початку ролику тіла вбитих були засипані вапном, то навряд будуть знайдені рештки.
Вважаю, що згадувати про такі злочини "сталінської репресивної машини" варто, але вказувати на те, що доказів нажаль немає потрібно! В старому підручнику з історії України для 10 класу ( автор Турченко Ф.Г.2002р.) згадується про цю трагічну подію [с.309]. В нових, можливо не всіх, згадки немає! Однозначно, в таких неоднозначних подіях, потрібно робити акцент на документи, які підтверджують цей факт! Дякую за контент і роз'яснення!
Нещодавно обговорювали цю подію: я і всі співрозмовники приймали її як факт, бо в це насправді віриться, але дякую за обгрунтовані аргументи. Вкотре переконуюсь, що треба бути обержнішими з контентом, який споживаємо.
Моя думка: 1)ще більш ґрунтовно підняти це питання, копнути глибше, розібратись - і тоді остаточно або спростувати, або затвердити інформацію про Харківську трагедію. 2) Якщо дані підтвердяться, то далі розповсюджувати інформацію вже без ніяких сумнівів про реальність подій. 3) Якщо,навіть, то легенда - всеодно далі розповсюджувати цю інформацію - бо ця інформація робить головне - формує правильне ставлення до радянського антилюдського режиму, а саме - стійку огиду та відразу. Ставитись можна, як до художньої історії як збірний образ, який відображає безперечно реальні події страчень кобзарів та інших діячів, про яких згадано у відео(та інші відомі і невідомі факти репресій проти Української Нації). Наразі якось так. О. Добрий
На мою думку, історії даного характеру є відлунням діяльності радянського союзу і як усна народна творчість розповсюджувались масами. Вони повині мати місце в соціумі щоб демонструвати ту сутність речей яка була станом на період правління комуністів. Репресії, гніт проявів незалежності, державності та автентичної культури Українського Народу. Але повинне бути розуміння, що фольклор - це не науковий факт, а відображення настроїв народу який проживав це все у час коли відбувались описані події.
Вважаю, що не потрібно. Якщо ми, розповідаючи західному співрозмовнику про злочини радянської влади, використовуватимемо історії на кшталт такої, то ці самі спііврозмовники, дізнавшись, що вона є вигаданою, втратять до нас довіру і, коли ми будемо розповідати їм про реальні злочини, як голодомор, вважатимуть за вигадку і їх, що, безперечно, нашкодить нашому іміджу. А наприкінці скажу, що справжні злочини страни совєтів можуть бути набагато страшнішими, та викликати набагато сильніші емоції, ніж вигадані.
Можливо, це лише моє припущення, але дана подія "виникла" у підсвідомості тогочасних людей, як узагальнення під впливом розстрілів діячів української літератури, скороченням кількості виступів кобзарів, лірників (мандрівних музикантів, які виконували пісні з українськими мотивами) та імовірно розповсюдженням інформації про виступ кобзарів у Харкові який з якихось причин не відбувся.
Підтримай WAS💙💛
Наш Patreon: www.patreon.com/was_ua
Моно Банка: send.monobank.ua/jar/53dzHfuoNR
Підтримати Apple Pay, GooglePay - pay.fondy.eu/s/HKHHGqb
Відео топчик
Люди, а ви дарма зробили вступний мультик. Його виріжуть і далі поширюватимуть фейк.
Слава Україні!
🙋Тема відео навіть сильно стосується мого життя, я персонально знаю живих кобзарів, які плекають свою традицію з покоління в покоління.
⚒️Мало того, аби стати кобзарем не треба нічого платити а лише змайструвати собі власну кобзу, але лише із засохлого дерева аби не шкодити навколишньому серидовищу. 💡Ба навіть, мав досвід грати на кобзарських сходинах у таких містах як в Бучі, Вишневому та Ірпені, Київської області.
😎Мій кобзар-вчитель із містечка Мощун, при бажанні, кожен бажаючий може доєднатися до кобзарського цеху.
⁉️Що до питання із приводу висвітлювання відомостей про репресії кобзарів.
Дослідження історичних фактів та розкриття правди про злочини проти людства є важливою складовою процесу пам'яті та справедливості.
💀Відомості про розстріли кобзарів Совітськими чекістами є дійсною історичною подією, на жаль, яка має підтвердження в не багатьох джерелах, проте в таких як свідчення очевидців, листування, документи та інші джерела.
🕊Незважаючи на те, що деякі документи можуть бути втрачені чи знищені, це не означає, що фактів не існує, вони дійсно є.
❤️🔥Навпаки, це є ще однією підтвердженою проблемою того, що багато документів було знищено з метою приховання злочинів проти народу України бо Українці пам'ятають і передають інформацію, як пристало, з вуст в вуста.
🎸Кобзарі були відомі своїми давніми українськими билинами, перспівами давніх обрядових пісень та козацькими думами, які розповідали про українську історію, культуру та національні звичаї.
🏄Вони були важливими культурними діячами в Україні та зберігали національну ідентичність українського народу. Також вони були активними учасниками українського національного руху та протестували проти радянського режиму та його політики відносно України та її народу.
🌎Розголошення правди про розстріли кобзарів є важливим кроком у відновленні історичної пам'яті та відстоюванні прав людини! Особливо не тільки в наш час Російсько-Української війни а й повсякчас.
🛜Розповсюдження цієї інформації серед світової громади важлива для того, щоб світова спільнота могла зрозуміти трагічні наслідки тоталітарних режимів та їх вплив на народи.
🇺🇦Відстоювання історичної правди допоможе осягнути нам історичної справедливості.
☄️На відміну від нашого сучасного ворога, що використовує історію для політичних маніпуляцій з метою підкорення сусідніх народів.
🌄Тому Україна має продовжувати розголошувати всі злочини, що були вчинені СССР проти її народу в минулих роках. Москва має за все відповісти. Це є ключовим елементом збереження культурної ідентичності та виживання українського народу.
✌️Фактично кобзарі були тогочасними десидентами, що не погоджувалися із думкою режиму, та носили в серці від громади до громади Україну, у своїм мистецтві.
Зробіть відео про пам'ять 30
@@bohdanvasylovych4302 Героям Слава!!! 🇺🇦❤️🖤💙💛
Я повністю підтримую Вашу точку зору, пане Богдан.
І вважаю, що Потрібно ПРОДОВЖУВАТИ РОЗИСК документів і РОЗМОВЛЯТИ з людьми по селах і містечках. Бо навіть про голодори в советські часи говорили ПОШЕПКИ , а про кобзарів - це незвичайно МАЛЕНЬКИЙ ПРОЦЕНТ населення, щоби чітко пам'ятати кого з небуть кобзарів.
Тим більше що в кінці 1920-30 років настав час пропагандистської кіноіндустрії, яка активно впливала на свідомість людей, вибиваючі альтернативні думки. А в перевантаженному працею сільському хліборобу, була головна мета: ВИКОНАТИ і ПЕРЕВИЩУВАТИ партійні РОЗНАРЯДКИ , щоби більш-менш селянин міг отримати нормальне життя! Мої бабусі і діди працювали з РАНКУ до НОЧІ на колгосп, а ще треба було і за своїм огордом ДОГЛЯДАТИ і робити на зиму запаси. І тому люди майже ЗГОРАЛИ від напруження, як моя красива і статна тітонька, що незвичайно любила квіти, і які також яскраво квітли під її доглядом.
Більш за все ці документи хороняться в різних сховищах в мордорі. Ось там вони і знаходяться, якщо і там їх не знищили. Комвлада безжалісна, як до свого народу, так і до інших. Це у неї майже запрограмовано
А також шукати місце розстрілу, яке може несподівано відкритися, як під Сандармохом в Карелії, де знайшли могили "Розстріляного Відродження" України.
вони можуть розстріляти кобзарів - але не можуть розстріляти музику народу. нелюди!
А потім: Та в СРСР було чудово, ви не розумієте
Нажаль дуже довго намагались придушити культуру і тому, я думаю, що багато чого, в дійсності, було втрачено😔
Музика народу живе поки ми її пам'ятаємо!
Слава Україні!
Шкода що у нас що не культурне явище то розстріляне(
То ви не розумієте: кобзарі були нацистами. А взагалі то була база Азова
І то нє совєти, то вони самі себе розстріляли
Я вважаю ,що правда завжди жахливіша за легенду.А судячи з того , які злочини ми бачимо сьогодні, то не варто піддавати сумнівам і шукати якусь логіку .
ага, і тому варто клпати конспірогію у дусі дена брауна??
Дякую за цікаву інформацію. Покійний дід мого чоловіка, який прожив 97 років і ще до жовтневого перевороту закінчив Харківський технологічний інститут, розповідав, що в Харкові на Благбазі в 20 роки було багато кобзарів, а потім вони всі відразу кудись поділися, тому люди і говорили пошепки, що їх кудись вивезли.
Їх могли арештовувати за жебрацтво і "бродяжнєчиство". Для совітської влади вони були саме такими. Приблизна так совітська влада позбулася інвалідів війни.
@@kattyk5971 можна подумати після громадянської в росії, російсько-польської, загарбання України мало було в ті роки «бродяжнічєства», калік, бомжів, переміщених і т.д. , що кобзарі більмом стали. Тільки безпритульних дітей і підлітків були мільйони, яких ловили і до станка приставляли, один макаренко чого вартий.
Маю вам заперечити.
Насправді совьетська влада
всіляко намагалася довести,
що життя народу стає краще,
"налагоджується" завдяки
"мудрого керіаництва партії".
Явище жебракування, безпри
тульности, неуваги до інвалідів
війни, соціальної незахище
ности інвалідів дитинства, було небажаною плямою на
"розквітаючему" соціялізмі.
Але існує різниця між безхать
ком, сиротою без батьків,
інвалідом -" самоваром", що
повернувся з війни і лірником
чи бандуристом - сліпцями з
поводирем, що мандрували по
містах і селах, ярмарках, база
рах і заробляли на життя грою
на інструментах і виконанням
пісень, балад. Оті пісні і балади - були кісткою в горлі
влади, бо вони були сумні -
про голодомори, сирітство,
важку долю трударя, неувагу
до безхатьок, калік, про без
надійне життя простої людини.
Які почуття прокидаються у
слухачів, що скупчилися біля
бандуриста? Авжеж не про
розквіт, що його обіцяють і
пропагандують газети, радіо,
агітатори. Тому їх прирівняли
до жебраків і асоціяльних осіб. "По-хорошому" запропону
вали щезнути, декого заґрату
вали, мабуть так і осталися
одиниці. Про їх. "вшанування"
то проста агітка, хтоб то дав
кошти, аби зібрати більш, як
тисяча сліпих з поводирями?
Тай і вбити "за раз" стільки
неможливо, це не крапля в морі. Розпорошити в різний
спосіб "на просторах родины
чудесной" купку сліпих калік -
не важко репресивній машині
совьетов. А правда про кобза
рів-лірників має бути доведена
істориками-науковцями і не
існувати у вигляді байок, що
принижують Україну і чесних
співаків-бандуристів, що ста
новлять частину історії.
'
@@kattyk5971 Тоді були б документи про їхнє перебування у тюрмі та спогади сучасників щодо зустрічі з кобзарями на етапах. З вашого ж прикладу - є і спомини про них, є і документи щодо місць перебування інвалідів війни.
І як після таких жахливих історичних фактів можна любити срср?
Так так! Додивились до кінця відео?
@@WAS_UA ще ні
@@WAS_UA тільки що додивився і суть цього відео зрозумів. Але всерівно виникає питання: як після розкуркулення, голодоморів, розстріляного відродження, русифікації та переслідування дисидентів можна любити срср?
@Вікторія К ні, не тому. люди у нас не злопамятні, можна навіть сказати якісь ідіотичні в переважній своїй масі. Моя теща завжди топила за срср, як там гарно жилося, хоча її матір єдина дитина з родини, яка вижила під час голодомору, яку врятували родичі. І всі все прекрасно знали і розуміли, що то за голод був. І таких ватних особин дуже багато. Пройде нинішня війна с московитами, ми переможемо, але через небагато часу наші ж люди, в яких загинули близькі і рідні, знову заспівають пісню про братський народ. ідіоти тому що.
@@ОлександрЗаможський-д5щ Ні, вони не ідіоти. Просто людський мозок має таку огидну властивість, що завше бере за основу перше, що пізнав. Ця властивість надзвичайно корисна в дикій природі: троє придурків нажерлося білих ягід і здохло - отже, білі ягоди отруйні, решта племени їх не чіпатиме. Натомість у цивілізації ця властивість шалено вадить. Людині змалку втовкмачували, що кацапи їй брати рідні, тож у півсотні років вона в це віритиме як ув ікону, відкидаючи правду. Саме це й коїться нині з кацапською молоддю, котра того гадського совка у вічі не бачила. Якщо дитину тричі на рік одягати в совкову військову уніформу й постійно їй оповідати про ворогів, то з дитини виросте совок. І щоб відвернути цей процес, знадобиться буквальна зміна покоління, бо юних совків зазвичай привчають до існування й до того, що критичне мислення - це ЗЛОООООО. А тепер додайте до цього ефект чорної й білої пірамідок - і матимете повний анамнез нашого Сходу. Їхня пропаганда дуже добре працює, бо її базують на найпростіших основних принципах. Це буквальне шкільне навчання, тільки з паскудними наслідками!
Маю відомості про кобзаря, який не поїхав до Харкова, але був розстріляний. Також прізвище кобзаря, який зник, поїхавши до Харкова. Маю справи кобзарів, яких репресували через "контрреволюційну діяльність". Щодо з'їзду. Кати вміли приховувати свої злочини.
По-перше, не всі дані, стосовно України в складі срср, зберігаються безпосередньо в Україні. Про таємні музеї КДБ, або просто закриті архіви в москві, дійсно, легенди ходять.
А, по-друге, якщо щось знаєте - то кажіть вже, чого вже тут втаємничувати - на вулиці 2023-й рік, росія і так веде екзистенційну війну на знищення усіх українців. Кажіть зараз, щоб це можна було перевірити і таким чином відновити історичну справедливість. Зрештою, проти нас в 20-му сторіччі стільки зла вчинено, що й без всіляких вигадок на покоління вперед вистачить. нам потрібна правда, а не вигадки.
Не підтвержується тому ,що в Україні на той час в ,,органах ,,були тільки московити
Де з цією інформацією можна ознайомитися?
То чому не пишете тут? Може, платно?
Шукав справи на двох сотенних УПА - й обидві відсутні в Україні. Аналогічно припускаю - знищення кобзарів здійснено поза Україною.
На рахунок цієї легенди скажу так - будь яка легенда не народжується на порожньому місці! Кожна легенда має в своїй основі реальну подію, ми, поки що, не знаємо яка подія стала основою для цієї легенди... А той факт що ми чогось не знаємо чи не розуміємо не означає що події не було.... Дізнавшись про основу цієї легенди ми отримаємо дані проте,що ж сталося насправді...
100%.Навряд чи легенда виникла на порожньому місці.
Теж так думаю,що підґрунтя точно було,а потім обросло новими подробицями,вигадками і це не дивно,бо так завжди було,коли інформація приховується,але переповідається з уст в уста і кожен щось додає своє,або переповідає не дослівно з перебільшенням,а в минулі часи,тим більше,бо документи знищувались,в газетах не писали,інтернету не було і лише сарафанне радіо існувало.
Це не легенда.
@@ΝαταλιαΖωγραφος З усіх ботів хоч одна жива людина з'явилася та сказала правду. Хоча теж її на жаль не знає...
Скоріше всього це таки легенда. А подія, яка стала її основою, це не одна подія - а системне знищення всього національного. Проте розказувати про тисячі індивідуальних подій через які знищили кобзарство не так легко, як розповісти одну історію, де знищили всіх. Це не значить, що кобзарів не знищили, просто описати це змогли О такою історією - кривавою, безжальною, несправедливою. Тобто емоції в результаті правильні
Дякую вам за ваші відео 💚 мені здається треба бути чесним і об'єктивним. Нарешті Захід почав потрошки сприймати нас за окремий народ, а там цінують саме факти. Звісно нам болять всі наші трагедії, у кожного в сім'ї є жахливі історії. Але треба відділяти історії від фактів. І для доказів того, що совок був жахливим потрібно використовувати саме факти. Не треба перебільшувати наш біль та розповсюджувати легенди, треба максимально аргументовано, фактами, знищувати оцю скалу "нє всє так адназначна, всєм бьіла плоха тагда" та знищувати російське бачення нашої історії, та історії інших окупованих народів.
DeusKs Як пишеш включай критичне мислення і логіку
Дякую за відео!
За совєцьким режимом тягнеться така кількість жахливих РЕАЛЬНИХ злочинів, що просто навіть немає потреби у вигаданих. Натомість якщо шерити та використовувати з цією метою те, що очевидно не правда - ворог завжди заявить на світ: "Раз вони з цим брешуть, то інше теж може брехня? Чого ви їм вірите?"
Тільки правда. Тим паче, що болісної правди у нас і без легенд з лишком... :(
Не лише за савєцкою-царська рашка знищила велику кількість українських бібліотек,церковні книги українською,всі культурні спогади і україномовну літературу-знищували наше коріння віками,щоб позбавити нас своєї історії і підмінити своєю руzzькою.
@@калиначе Це взагалі навіть не обговорюється - злочинів московитів проти нашого народу було предостатньо протягом віків. Але конкретне відео саме про совєцький режим та його злочини, тому ситуативно тут обговорюємо саме совєтів
Дійшов такого ж висновку.
@@калиначе Zastanów się.Sztucznie wywołany głód na Ukrainie,który pochłoną miliony ofiar.Był jeszcze jeden w 1945.Stalin nienawidził Ukrainy,a więc wyniszczanie narodu głodem ,tak jak niszczenie jej kultury było jego ideą fix.Zniszczenie Ukrainy to był dla niego priorytet.Dlatego egzekucja bandurzystów wpisuje się w schemat działania tego potwora.
Де Ви, пані Ольго, побачили "очевидну" неправду? Очевидними, в цьому відео є фальсифікація та маніпулювання методиками історичних, етнографічних і народознавчих наукових досліджень і такими науковими поняттями, як "міф" і "легенда".
Історія України завжди спотворювалася . За 10 років незалежності України,в школі, майже кожен рік змінювалися підручники по Історії України.Харківська обл.
Я думаю,що нквд могли зробити таку...(не знаю, як це назвати)акцію з кобзарями.
Підтримка каналу,👍
Ви дуже поганлл переглядали відео
Шановний, WAS. Я за вами стежу від моменту вашой появи. Але вихід цього відео я пропустив. Проте, багато (мабуть десятки) разів я зустрічав згадки та посилання на нього у соцмережах. Те що сама історія є міфом - я знав, тому не приділив цьому відео достатньо уваги щоб його переглянути. Так от мав час та натхнення і подивився. Це одне з найкращих відео що я бачив у ютюбі! Дуже детальний аналіз та грунтовне дослідження цього міфу. Я вас вважав хорошим ютюб-каналом, але після цього відео - вважаю вас найкращим! Дякую що ви є. Хай прибуде з вами сила!
Дякую вам за випуск. Продовжуйте випускати цікаві історичні правдиві випуски. Власну українську історію треба знати завжди
Потрібно не лише дізнаватися щось нове для себе, але й критично ставитися до подібних легенд. Випуск дуже корисний, дякую
А де гарантія, що це відео не заказне?
Потрібно ПРОДОВЖУВАТИ РОЗИСК документів і РОЗМОВЛЯТИ з людьми по селах і містечках. Бо навіть про голодори в советські часи говорили ПОШЕПКИ , а про кобзарів - це незвичайно МАЛЕНЬКИЙ ПРОЦЕНТ населення, щоби чітко пам'ятати кого з небуть кобзарів.
Тим більше що в кінці 1920-30 років настав час пропагандистської кіноіндустрії, яка активно впливала на свідомість людей, вибиваючі альтернативні думки. А в перевантаженному працею сільському хліборобу, була головна мета: ВИКОНАТИ і ПЕРЕВИЩУВАТИ партійні РОЗНАРЯДКИ , щоби більш-менш селянин міг отримати нормальне життя! Мої бабусі і діди працювали з РАНКУ до НОЧІ на колгосп, а ще треба було і за своїм огордом ДОГЛЯДАТИ і робити на зиму запаси. І тому люди майже ЗГОРАЛИ від напруження, як моя красива і статна тітонька, що незвичайно любила квіти, і які також яскраво квітли під її доглядом.
Більш за все ці документи хороняться в різних сховищах в мордорі. Ось там вони і знаходяться, якщо і там їх не знищили. Комвлада безжалісна, як до свого народу, так і до інших. Це у неї майже запрограмовано
А також шукати місце розстрілу, яке може несподівано відкритися, як під Сандармохом в Карелії, де знайшли могили "Розстріляного Відродження" України.
@@27muza
З першої хвилини було таке відчуття.
@@27muza ото сиди і думай чи заказне, чи ні
Або маєш вибір ще піти пошукати десь докази кобзарського з‘їзду чи навпаки щось, що б могло спростувати його
Особисто я б краще пішов і перевірив би все, насправді було б легше, якби автори каналу залишали в описі посилання на джерела хоча б інтернеті
Яка в ньому користь? Нібито науковий підхід, нібито проукраїнський, а насправді - антиукраїнська квазінаукова витончена фальсифікація, маніпулювання фактами й науковими поняттями
Шановні WAS, вельми вдячний за допомогу в інфо просторі. Потужний контент робите!!!!!!!
Як варіант- розповідати цю історію школярам чи студентам, і ставити їм завдання самостійно з'ясувати, чи відбувалось це жахіття насправді, і аргументувати свою відповідь. Авторів найцікавіших праць нагороджувати високим балом чи призом.
Дуже добре пам'ятаю цю легенду зі шкільних уроків музики. Коли розповідали - аж плакати хотілось. Пам'ятник теж знаю, де знаходиться. Але навіть персонажам легенд є скульптури і пам'ятники, тож нехай буде
Нехай пам'ятник буде як символічний факт злочинів, а не аргументом на користь того, чого, можливо, і не було.
Якщо це легенда, але вона народилась на основі справжніх масових вбивств, зокрема і кобзарів, переслідуванні кобзарства, як ідеологічно ворожого націоналістичного жанру творчості разом із музичними інструментами - кобзами та бандурами, що є страшними волаючими фактами, то ця легенда є образним узагальненням тої жахливої московсько- більшовитськоімперської дійсності. І закономірно! Так і слід її сприймати. Те, що зробила з Україною Московщина, як феномен ДЕСПОТИЗМУ мало з чим можна порівняти в історії людства!
Голодомор- також легенда?
Не треба плутати легенду і казку, це принципово різні жанри, легенда - ЗАВЖДИ спирається на історичні факти. У цьому відео відбувається маніпуляція як історичними фактами, так і поняттями, а головне методиками дослідження цих фактів У мене питання для чого?
В 60-тих роках, батько розповідав мені про розстріл з"їзду КОБЗАРІВ. Не шукайте папірців через 100 років,а вклоніться пам"яті НАРОДУ.
ага, і тому варто клпати конспірогію у дусі дена брауна?? в дупу собі засуньте свої слова. Я не вклоняюся пседонауковим фактам/казкам з історії України. досить
мене неймовірно надихає на знайомлення подібних тем моя знайома. не дивлячись на її юний вік їй неймовірно болить за те що відбувається і відбувалось з нашою культурою в усі часи, через себе пропускаючи і проблеми театрів сучасності, зросійщення нашої культури і також досліджує історію трагедій таких як Сандармох. випуск дуже корисний і як на мене ми не маємо поводити себе як совок з рашкою і не вигадувати історій типу як про павліка морозова і зою. В нас і без того трагічних сторінок стільки що легендам і міфам не снилось
А для чого їй ця дурня. Хай краще аніме подивиться.
Ptaho Виходять на арену діти і онуки червоних директорів і секретарів райкомів і обкомів
Мені запам,яталась фраза з кінофільму"Поводир" :Та й хто повірить мені малому".Шлях свідчень минулого трагічний так як і відсутність нашої реакції на на такі події.Але якщо порівняти кількість загиблих кобзарів і загиблих людей під час голодомору і те коли почала відкриватись про нього правда , можна зробити припущення ,що докумети повинні бути в Москві або знищені в першу чергу. Не вивчати такі події в школі помилка , яка нам зараз дуже дорого коштує бо приспала пам,ять , а вважали ,що отримали сподівану волю;Вивчати ,а не бавитись гарною казочою, бо це зневажає цілий пласт давньої української культури природньої для нашого народу , зменшує простір нашої душі.Мало хто знав у 80-ті роки про січових стрільців , воїнів УПА - тепер їхні пісні співає весь світ.Шукаймо свідчення , товариство!
Кому твій дурний голодомор цікавить. Хохли здо.хли,то здохли, то не євеликою трагедією,бо то хохли, вони ж самі не бачать у цьому нічого поганого.
Потрібно завжди відрізняти історичну правду від міфів і легенд. Поширюючи міфи і видаючи їх за дійсність ми лише будемо дискредитувати себе і грати на руку тим, хто стоїть за справжніми, не вигаданими злочинами.
Автори каналу, ви робите важливу справу, наш народ мусить навчитися критичного мислення
Автори каналу не вчать народ критичному мисленню, бо кажуть, що нема в архівах КДБ документів, не було і факту. Але забувають, що в цих самих архівах не було і документів щодо Катині-1940. Тому що зберігалися вони в особистому архіві Президента СРСР (та його попередників) і знали про них четверо чи п'ятеро людей в усьому СРСР.
@@tash_v Пане, Василю, Ви праві на 100 відсотків! Автори каналу займаються відвертою фальсифікацією історичних фактів і звертаються лише до однієї з методик історичних досліджень видаючи її за єдину! Тут для критичного мислення немає місця!!!
Ви називаєте критичним мисленням те, що автори підвели Вас до думки про "вигаданий злочин"? Тотальне знищення московитами кобзарів - це вигаданий злочин? Те що роблять автори має інше визначення - "маніпуляція свідомістю". Щоб включити Ваше "критичне мислення" автори мали б сказати, про те, що кобзарі - унікальне явище української культури і їх унікальна функція - збереження історичної національної пам'яті. Знищення кобзарів - це знищення української історії, знищення національної пам'яті, бо кобзаря не можна примусити "переписати історію" - він не продажний науковець чи перевзутий журналюга -телемарафонець, він жива іпостась історичної пам'яті й совісті народу! Кобзарі - це унікальний культурно-історичний феномен українського народу, який московити зрізали під корінь, бо живі носії національної історії - смертельна загроза московській владі. Чому автори-генератори "критичного мислення" не ставлять питання, як так сталося, що після 1930-х рр. це унікальне явище української культури зникло без сліду!!!!
А ще автори забули Вам нагадати про те, що головна Книга українства має назву "Кобзар".
Дуже прошу, розвивайте в собі критичне мислення, це може зробити ВИКЛЮЧНО САМА ЛЮДСЬКА ОСОБА, ніхто інший за неї це не зробить! А такі хитвовикручені автори заведуть Вас на манівці, бо дуже легко вести сліпого не туди, куди він хотів би йти, а туди, куди хочуть завести його поводирі - у пастку, читаючи коментарі, бачу, що в них це дуже добре виходить.Це кобзарям не потрібний був фізичний зір, бо вони мали зір внутрішній, тому найвищою цінністю для них була Правда! Очевидно, що автори відео і Правда йдуть дуже різними шляхами.
Будь ласка, не прийміть мої слова за намагання образити. Просто критичне мислення - це процес, людина або бере АКТИВНУ ОСОБИСТУ участь в ньому, або опиняється поза ним. Формування критичного мислення не залежить від сторонніх осіб - це сфера діяльності і відповідальності конкретної особи.
Я науковець, тому мене зачепило від початку неправильно поставлене Вами питання: «Потрібно завжди відрізняти історичну правду від міфів і легенд». Автори відео відверто маніпулюють нерозумінням людей, які не в темі щодо справжньої різниці між, зазначеними Вами, поняттями «історична правда», «міф», «легенда». У більшості людей, незалежно від рівня освіти, сформувалося помилкове розуміння цих понять. Міф і легенда - така ж правда, як і те, що Ви називаєте «історичною правдою». Принципова різниця пролягає між міфом як архаїчним виміром людської свідомості (міфогенної свідомості), визначеним національною культурою і релігією (природним шаром архетипів - найдавнішими матрицями людської свідомості) та міфом політичним, як штучним утворенням, яке спрямоване на маніпуляцію свідомістю людини. Ця маніпуляція паразитує на міфогенній архаїчній свідомості, яка притаманна кожній людині. Автори відео свідомо не вказали на цю різницю, а поставили знак «=» між міфом (на основі якого постають культурні архетипи нації і її культурні цінності) і політичним чи ідеологічним міфом. Це все одно, що поставити знак «=» між Правдою і брехнею. Щодо легенди, то вона завжди виникає на ґрунті історичних фактів, підкреслюю: «Завжди!», оскільки це її жанрово-типологічна ознака.
Закликаю, не довіряйте таким авторам! Вони хитрі і підступні, вони не за кобзарів, вони не за Україну, вони не за критичне мислення, вони ведуть зовсім не в тому напрямку, в якому здається на перший погляд.
@@Вікторія-ш2ь5з Дякую за глибокій аналіз цьому пропагандийному ролику!Дуже зхоже,що автори хочуть забілити причетність ГПУ чі ,там,НКВД до цієї трагедії.А чі то було ГПУ,чі НКВД-різниці не має-то були кати!
Моя прапра бабуся Мотря Маловічко була дружиною Прокопа Маловічка, повернулася із Сибіру пішки із поводирем (або сином) насправді у родині ми мало, що знаємо про подробиці їхнього життя... Нажаль прапра боялася щось розповідати і постійно ховалася... Я вже декілька років намагаюся дізнатися, що сталося насправді, нажаль залишилося мало документів...
Вона ще жива?
@@АнастасіяШморгун нажаль вона померла ще до мого народження
@@ОринаКоваленко-ч2ю а її син?
@@АнастасіяШморгун за історію він був їх сином, але за родинними переказами це був просто поводир, як було насправді ніхто не знає і скільки насправді було дітей теж... Єдині їх діти які ще живі це мої прабабуся 89 років і її брат 85 років.
Вона Ваша родичка по чиїй лінії?
Дякую за рослідування. Але я всеодно вважаю що ставитись до цієї історії, як до легенди - не зовсім доречно. В Харкові є один кобзар, його часто можна було зустріти на вулицях міста. Він любив поговорити та цю історію ми чули від нього. Як по мені - відсутність доказів у такій справі, це не привід зводити історію до вигадки. А якщо це була вигадка - то до ля чого? Усі знали методи совка та вигадувати щось подібне було б не доречно. Інше діло, якщо б усі думали що тодішня влада така хороша і людей не саджають за анекдоти, тоді ця історія ще більш менш мала би значення для розкриття сутності совка. А докази, як було зазначити у відео, часто підчищали. Ми не можемо знати що саме вони вирішили спалити 🤷♂️
Нічого не чула про таку історію до цього відео. Рада, що дізналась саме тут і не встигла скласти помилкового емоціонального враження для себе. Дякую за таку цікаву роботу! Ви все краще і краще стаєте, все цікавіші кейси знаходите.
Щодо питання, мені здається, що правда про радянський режим настільки вражаюча і жахаюча, що не потребує додаткових вигадок. Немає чого посилювати, той режим відверте чисте зло. Але як раз такі неправдиві чи не до кінця правдиві історії допомагають розмивати цю концентрацію зла і з’являється аргумент «всьо нє так однозначно» адже «ті вигадують, ті вигадують, то яка різниця». І хоча природа таких легенд як у відео та легенд, створених радянським режимом сильно відрізняються, в ці матерії вже менше людей захоче поринати. До речі, зараз, під час агресивного нападу росіян на Україну, теж з’являються неправдиві, але емоційно забарвлені історії, фотокартки тощо, які нібито мають показати яке зло росіяни, і які жертви українці. Але ми правда воюємо з чистим російським злом, а неправдиві історії «на нашу користь» знову ж таки тільки розмивають цю чітку різницю між нами і росіянами для тих хто слідкує зі сторони, і від яких теж багато чого залежить. Це засмучує.
Ще раз дякую за вашу працю!
Тоді таке питання: а де так різко поділися кобзарі?
Ця історія настільки подібна на інші, які я чула (де я можу сказати місця і приблизні дати, бо то село звідки батьки родом) коли совєти вбивали «ні за що ні про що», що я все ж буду і далі в неї вірити.
Цікаво, що люди вірять в цю історію, тому що схожі історії були з розстрілами та репресіями. Але чомусь на інші історії щось накопали, а на цю є тільки плітки й чутки, чутки й плітки😂
Хоча бути чесним, історія красива, але дивно, що ми її не вчили на історії України чи навіть згадки не було. Зате вчителька з укр літ згадувала про неї за першої можливості
Дякую Вам за такі відео і за підняту тему.
На мою думку, подібні історії важливі. Так, це не є хрестоматійним історичним фактом, проте саме вони викликають інтерес, реакцію і зрештою збурюють суспільство до дії. Саме вони є гідним інструментом в інформаційній війні, яку ми ведемо проти фашистської росії. Досить доречно ця історія була використана у фіналі фільму згаданого фільму "Поводир".
Дозволю собі навести такий приклад - фільм "Титанік". Катастрофа корабля була історичною подією, однак історія кохання Джека і Роуз навряд чи існувала. Документальних фільмів на цю тему є чимало, одначе знаємо ми про Титанік саме завдяки художній прикрасі у вигляді любовної лінії.
Звісно, цю тему потрібно дослідити, потрібно вивчити всі можливі і доступні джерела... Що як вони взагалі містяться в архівах Москви чи деінде?... Однак, переконаний, що історія розстріляного з'їзду кобзарів не робить із того, хто її розповідає вигадника чи фальсифікатора, - вона лише узагальнює (з певною долею драматизму) той терор, що існував в Україні у 1920-1930-х роках проти культурного відродження
Я була малою і до бабусі приїхала з Харкова рідна сестра ,після смерті чоловіка ,вона отримала інсульт ,дітей в них не було ,тож доживати приїхала в полт.область до сестри ,а я полізла шукати глечик на горіще і знайшла чємодан дерев'яний ,коли відкрила побачила афішу кобзарів ,ніхто мені нічого на питання не відповів ,мені десь років може 10 було ,чомусь воно мені в голову влізло і я досі пам'ятаю і реакцію бабусі на мої питання ,вона накричала на мене ,може тому запам'яталося ,це батькова мати ,на відміну від маминої ,ця була прямо комуністка .
Афіші недостатньо для червоних фашистів?!
ПЕРЕКЛАД АНГЛІЙСЬКОЮ 🙏🙏
для молодого покоління СВІТУ 🇺🇦🇺🇦🇺🇦 Подяка за працю.💙💛
Дуже цікаво та пізнавально відкривати чергову сторінку з історії України. Подяка.
Ще до підведення підсумків в мене виникла думка, що не дивлячись на те, що ця історія дійсно була б доречною в антиросійській пропаганді. Але я вважаю, що ми, свідомомі українці не повинні полишати однієї з головних цілей - правда. Потому я думаю, що такі історії мають право бути, але обов‘язково публікувалися таким чином, шоб в читачів не складалась думка, що це першоджерело і стовідсотково достовірний текст.
Я вважаю,що сенсу таких історій мало,якщо немає доказів на паперах.В подальшому ці легенди будуть і далі жити але нічого в них не буде крім вигадки які будуть і далі вводити в оману .Краще розвивати теми як голодомор,розтріляне відродження та інші злочини які були скояні та мають цілу низьку доказів.
Гонгадзе, Скрябін,теж немає документів...
Дякую ! цей міф та інші псевдо легенди ці так звані "корисні міфи", у підсумку приность лише шкоду, бо відносно легко спростовуються, як тільки звернутись до історичних джерел, і таким чином це все дає можливість ворогу легшко довести що такі подібні легенди - вигадки, та казати що в нас отак вся історія вигадана -зманіпульована, і таким чином що в нас її не існує. Потрібно відійти нарешті від мрійливих та урапатриотичних вигадок, проводити ревізію цих псевдо " корисних міфів", в нашій історії і без них достатньо цікавого та трагічного.
Кобзарі- носії народної пам'яті, історії, традицій, культури в піснях на українській мові.
Включить логіку і здоровий глузд! До 1917 року були кобзарі, до 1930 також, але потім зникли???
Правдивий міф! Знаючи яка страшна репресивна машина була в СРСР - не дивно, що виникають такі історії!
Я за те, щоб доносити історично достовірну інформацію.
Якщо немає доказів, то про цю історію можна лиш розказувати як художній твір, який є уособленням всього терору того часу з відповідною приміткою. З приміткою, що дійсність не підтвердили.
@@xmxmxmxm підтверджувати, шо можемо, але не варто також на тому створювати й міфи на місці того, чого не можем підтвердити.
Думаю історія має викликати довіру
@@akumaruta3482 а історія про ісуса викликає довіру?Це ж маячня? Але мільйони людей вірять маячні із збірника жидівських казок і верещать христос воскресе кукуріку
Доброго здоров'я! Мене звати Ігор і я вважаю, що історія повинна бути об'єктивною і вивчатись не залежно від політичного режиму, особистості дослідника і відношенню до певної події. Поясню. Всі ми люди і у кожного з нас є свої уподобання та симпатії, але саме вони і є наріжним каменем під час публікації або висвітленні тої чи іншої події, адже вже несе в собі маленьку долю суб'ктивізму. Таким чином можуть утворюватись певні фейки чи іншими словами міфи. Ба більше того прочитання першоджерела може викликати певні емоції, а це призведе до суб'єктивного бачення події під своїм кутом, а не зверху. На мою думку, дослідник, історик повинен уподобитись лікарю, що лікує пацієнта роблячи йому на перший погляд боляче, але через цю біль допомагаючи вподальшому і ця робота не викликає у нього емоцій ( це на власному досвіді переконався). І ще на останок. В історії немає білого і чорного, є тільки події та персоналії, що є рушіями цих подій. Насправді істина, як завжди, десь по середині і щоб її зрозуміти слід об'єктивно дивитмись на подію, під різним кутом та з точки зору різних ідеологій, а тоді робити висновок. Один, не дурний чоловік, у свій час сказав: "Люди роблять свої висновки на основі побаченого, прочитаного, почутого. Та насправді слід робити висновки на основі аналізу вище перелічених дій". Миру нам і нехай правда переможе! Не створюймо фейків, а вивчаймо історію такою як вона є...з мінусами і плюсами, щоб у подальшому не уподобитись північному сусіду. Слава Україні! Слава ЗСУ!
P.S вище сказане моя суб'єктивна думка до якої дійшов в процесі своєї діяльності.
Дякую за вашу діяльність. Історичні факти мають бути підкріпленні чимось, окрім слухів і легенд.
Вважаю, що ні в якому разі не можна такі історії використовувати для контрпропаганди. Це, як на мене, дискредитація нас же. Типу, це дає підстави іншим вважати, що якщо ми такі жахливі історії поширюємо, які є неправдою, то чи решта злочинів радянської росії проти нас не є вигадкою?
Ну, таке от.
На мою думку, як студента історичного факультету, такі антинаукові міфи поширювати не потрібно, і наоборот з ними треба боротися. Академічна історія повинна базуватися на документах і матеріалах. В іншому випадку, такі ''історії'' тільки шкодять українській історії, тому що зображують її як антинаукову, та бездоказову, що тільки допоможе ворогу маніпулювати фактами, потипу: ''українській історії не можна довіряти, тому що вона вигадана, чи будується виключно на міфах''. Розвиток таких історій в художній літературі є дискутивним питанням, тому що так, з однієї сторони оскільки це художній твір, він не зобов'язаний будуватись на реальних подіях. Але з іншої сторони, частина (можливо і більша) читачів цього твору будуть сприймати все написане як реальну історичну подію. Тому в творі потрібно буде не раз акцентувати увагу на тому, що події вигадані. Але все-таки, на мою думку, краще писати художні твори на основі подій, які мають під собою якесь історичне коріння, ніж на історіях типу ''розстріляних кобзарів''.
вцілому маєте рацію, проте не можу погодитись з висновком. тобто - для історії як науки, такі легенди/притчі, становлять загрозу, а для літератури, все буде залежати від автора та читача, а сама історія все ж таки має підгрунтя, тому що, репрессивна машина нквд доклала массу зусиль, щоб винищити українську культуру та її носіїв, бандуристи не виключення.
@@maxfriend4851 Якщо письменник пише художній текст на основі подібної легенди, він має пояснювати читачеві, де легенда, а де реальні історичні факти. інакше денбраунівщина якась вийде. В найгіршій її формі
Я погоджуюсь з Вашою думкою, але є ще інший момент, це момент пропаганди з нашого боку. Такі історії, навіть якщо це лише легенда, розповсюджують серед людей цікавість щодо інших подібних історій та впринципі історію українського народу та культури. Не знати як правильно. А каналу дякую за Ваш контент, Ви найкращі❤
То, можливо, то міф, що раша на нас напала?
@@svitlanamisna 🤦♂️
Як завжди цікаво і актуально. Дякую вам за вашу роботу
Всяка думка важлива і доцільна! Думка спонукає ,таких пошуківців та науковців як Ви, працювати та віднайходити правду. Опісля доводити її суспільству.
*Я вважаю що підтверджувати що совки були погані,та росіяни теж,треба реальними історичними подіями та історіями тих хто був свідком або родичів тих хто був свідком тих подій,а не напів міфами.*
Ок, -голодомор
Мой дед горел в танке прошел плен бежал и попал в батальон смерти, который жуков послал на смерть. Это тоже миф?
@Вікторія К т.е вы хотите сказать, что уничтожения украинцев Жуковым - это миф который нужно ещё доказывать?
З дитинства люблю Україну, з кожним днем дізнаюсь все більше про її історію, ще до того як не знав історії ставився скептично до країн сусідів, точніше білорусь та росію, мені 17 років, і хочу подякувати організаторам каналу, ви даєте нам зрозуміти наскільки гнила і відверто огидна держава Росія, всі злочини які були я б хотів бачити на вашому каналі, велике дякую вам за те що робите для нас ❤
Дякую Вам за ваші випуски! Завжди добре підібрані теми і хороша якість відео. Ви- перлина українського ютубу! Щодо історії про розстріляних кобзарів: Вона має право на існування, але тільки як легенда. Адже не знайшлося жодних документальних свідчень чи хоча б речових доказів. На мою думку, її навіть не можна назвати напів легендарною, тому подібні історії не слід розповсюджувати у соцмережах чи використовувати для пропаганди. В українців і без цього дуже трагічна історія, а не підтверджені "кроваві" згадки не дають нам користі зараз, лише свідчать про терор проти українського народу.
Не погоджуюся з Вами! Пошук фактів про знищення кобзарів потрібно продовжувати. Бо, навіть з цього куцого ролика, історія зі знищенням кобзарів виглядає досить реально.
@@володимирскрипка-ш5ж Пане Володимере, Ви праві! Зауважу, він не просто "куций", а дуже скидається на кдбешний підхід "нет человека - нет проблеми".
Щось я не побачила і не почула від авторів, щоб хтось справді НАПОЛЕГЛИВО шукав.
Легенди не виникають на пустому місці.І диму без вогню не буває.
Чому всі кажуть «вірогідність». Українською - імовірність.
PS. Чудове відео, дякую🎉
Тому що Віро + гідність - це Гідне Довіри - те, чому можна Вірити, Довіряти. А Імо + вірність - незрозуміло що ховається за цим словом "ІМО"? Що таке це "ІМО"? І не ім'я і не іменник... ЧМО якесь... невизначене
Вірогідний - той, що не виникає сумніву;
Ймовірний/Імовірний - можливий
То ми вже не маємо в українській мові ні слова віра, ні слова гідний?😁
Незабудемо та не пробачимо, бо це наша свідома Історія, Україна понад усе
Вражаюче. Наскільки деякі міфи сприймаються безапеляційно і критично. Дякую!
А ти впеанений,що цн міф? Кому вигідно, щоб про той злочин ніхто не знав? Правильно, прихильникам ГР@БАНОГО "совка" і тим, хто рядиться у шати патріотів! А їх в Україні МІЛЬЙОНИ! Чи випадково ці "совкодр@4і" змінили під час війни з ОДВІЧНИМ лютим ворогом України ГР@БАНОЮ пацакією, ПЕРШОГО і ЄДИНОГО дійсно УКРАЇНСЬКОГО Президента Порошенко, який, як вовкодав
боронив Україну на УСІХ рівнях, не просто на ЯРОГО антиукраїнця,
ЖАЛЮГІДНЕ с@икливе цуценя, @уйловського посіпаку, наркомана зі СТАЖЕМ, "совкове" БИ@ЛО, недолугого невігласа, підступного і цинічного покруча і покидька, неука з рівнем інтелекту і розумового розвитку равлика, особу БЕЗ честі і совісті, державного зрадника, а СВІДОМОГО і ЛЮТОГО ворога СУВЕРЕННОЇ і НЕЗАЛЕЖНОЇ України? Шукати треба!!!
Радянська влада зробила таку кількість злочинів та в таких жахливих проявах, що ні одна здорова людина не зможе вигадати. А подібні легенди можуть лише дискредитувати висвітлення репресій в очах пересічних громадян. Тому я вважаю, що треба об'єктивно висвітлювати справжні події сталінських часів.
Дякую, технології ІПСО працюють вже не одну тисячу років. Інформація повинна підлягати перевірці та фільтрації. Слава Україні 🇺🇦🇺🇦🇺🇦
Чесно кажучи, мені здається що применшувати здобутки або злочини так само шкодить як і їх перебільшення , тому що незважаючи на все що відбувалося в минулому має бути висвітлено конкретно , чітко і без будь-яких намірів щодо викривлення фактів. Але насправді документи уособлюють частинку інформації про особу ( осіб ) , які творили історію і створювали життя для своїх нащадків . Дякую команді WAS за можливість дізнаватися про нашу правдиву історію і розвіювати міфи. Ваша робота дивовижна.
Чому Ви не звернулися до пана Китастого в Детройті, або до Олега Махлая в Клівленді.? Вони мають багато інформації на цю тему.
Поширювати сумнівні історії з будь якою метою, в тому числі з метою пропаганди є злочином проти власного народу. Своє розуміння цього, я розпочну з наступного. Якщо ми говоримо про історію, то історія є наукою. Одразу, відповідаючи на закид, щодо того, що історія не є об'єктивною, тому не є наукою, можу сказати наступне: хоч з однієї сторони наука має бути уніфікована, для того, щоб існувала загальноприйнята точка зору, проте гуманітарне знання не піддається чіткій уніфікації. Коли ми говоримо про гуманітарну науку, то це означає те, що в ній буде багато думок та інтерпретацій. В гуманітарних науках, в нашому випадку, конкретно в історії, момент об’єктивності він є іншим. З однієї сторони ми маємо пізнавати історію об’єктивно, з іншої від наших ціннісних орієнтирів залежить дуже багато в трактування цього предмету. Проте, навіть представники природничих наук так само упереджені, як і будь-хто інший, і тому, вони, на жаль, як часто буває, сильно упереджені, щодо власних ідей.
Виходячи з цього, можна сказати, що ми можемо пізнати об’єктивно науку (гуманітарну чи ні), в силу аргументації своєї теми, тобто об'єктивною науку робить фактаж. Якщо перетворити історію на збірник сумнівних розповідей, вона перестане бути наукою.
Отже, визначивши основу можна повернутись до розгляду питання. Людина, в міру своїх можливостей та знань, повинна дотримуватись хоча б мінімальної об'єктивності, особливо у випадку поширення на широкий загал, власних чи вподобаних думок, поглядів. Якщо цього не дотримуватись, суспільство почне довіряти різним неперевіреним джерелам інформації, що в свою чергу веде до його деградації, коли не буде зрозуміло де правда, а де брехня. Ось тут на арену можуть входити різні популістині сили, що ще більше дестабілізує державу-суспільство. Це можна показати на прикладах різних конспірологічних теорії, наприклад, під час пандемії коронавірусу чи повномасштабної війни, де люди мимоволі поширювали нічим не підтверджені дані, таким чином заганяючи в цю пастку крім себе, також інших.
Наступне - поширення з метою пропаганди. Чому пропаганда має базуватись на брехні чи недостовірних фактах? Хіба не існує безліч чудових історій, фактів, які відбулись насправді і значно переважають неправдиві чи сумнівні? Чи можливо неправда принесе більшу користь, ніж правда? Хіба поширення мітів, хоч якось буде нас відрізняти від росіян? Чи пропаганда хибних фактів корисніша, ніж пропаганда критичності? Чи допомагають такі історії зрозуміти злочинний характер тоталітарного режиму, коли існує безліч інших, доведених науковими даними, фактів, що підтверджують саме такий його характер? І ще одне, чи можна ставитись до сумнівних історій як до художньої літератури? Цілком, але виключно в тих випадках де ці історії не подаються як достовірні чи "створені на реальних подіях".
Таким чином, можна зіставити плюси і мінуси та зробити висновок. Плюси: можливість написання цікавого художнього твору. Мінуси: деградація суспільства, його мінливість, невизначеність, схильність до хибних трактувань та популістичних гасел, неможливість визначення де правда, а де - брехня, занепад науки(тут історії) та науковців і перетворення їх на маргіналізовану групу. Хоч я зобразив крайній та можливо перебільшений варіант розвитку подій, проте висновок очевидний - поширення сумнівних історій ні до чого доброго призвести не може.
Дякуємо за вашу роботу!💙💛
Легенда чи не легенда, а кобзарі були знищені режимом❤💔💔 безжально, жорстоко , а кінці в воду, то вони вміють☠️😱🤬💀👹
На мою думку, варто поширювати.
1.Будь-який твір усної народної творчості історико-легендарного характеру є виявом колективної емоції, реакції на подію чи особу. І легенда про розстріляних кобзарів, напевно, не стільки про кобзарів, як про розмах "бессмысленных и беспощадных" репресій українців на Харківщині.
2. Звичайно, матеріал подавати треба з передмовою чи післямовою про історичну достовірність розказаного, що стане також поштовхом до розвитку критичного медіамислення.
3. Ну, і взагалі було б круто, якби такі поширення супроводжувалися б посиланням на детальний фаховий розбір такої історії (лайк, WAS), що могло б спонукати істориків до подальших пошуків.
Тому говорити про таке треба, але грамотно.
Скажи будь ласка кого може цікавити твоя усна народна творчість
@@оріанаорі-ы8к Усна народна творчість (фольклор) - не "твоя", не моя не її, вона НАРОДНА - БЕЗЦІННЕ надбання української нації. А цікавить вона весь світ. Щедрик Леонтовича, написаний на на основі української народної творчості і його вже 100 років поспіль співає весь християнський світ.
@@Вікторія-ш2ь5з щедрик уже вважається американським так само як казка про місячну царівну Кагую, насправді є надбанням айнів, корінного народу Японських островів, але японські предки приплилипогеноцидили айнів і захопили їхню культурну спадщину. Казку про Кагую або кагуру вважають японською класикою, хоча її першоджерела належать айнам, які також поклонялись ведмедю. І усім на це все олно. Так само як твій щедрик уже вважають чмериканським культурним явищам, усім все одно. Американці тобі платять роялті щате що вкрали в тебе твою кульиурну спадщину
@@оріанаорі-ы8к Вкотре переконуюсь, що неуцтво й погане виховання співіснують у непорушній гармонії!
@@Вікторія-ш2ь5з і це мені говорить нащадок жертв голодомору, щось ви ніколи сильно не переживали через те, що від голодів виздиху.вали цілі села. Як там ваш володимир остапчук з Черкащини спочатку вихваляється голодними тусами, а потім розказує як братик його діда від голоду вмер. ти ж самі голодоморщики хайпуєте на трупах своїх предків
Щиро дякую всій команді, що працювала над випуском. Вийшло дійсно цікаво, пізнавально та аргументовано. На мою суб'єктивну думку нам потрібно розвінчувати подібні історичні міфи. Бо якщо ми на кожному кроці будемо розказувати, що вони 100% достовірні, а потім виявиться, що це не так, нас просто перестануть сприймати всерйоз так як зараз це роблять з пуйлом і йому подібними. Історія не розсудить сама, якщо на неї "забивати". Її треба ретельно вивчати, знати і не приховувати негативних моментів усіх сторін. Вона має бути об'єктивною, хоч як це може бути неприємним. Бо якщо нею не займатися, то як для прикладу в корумповано суді, виграє той чиї "аргументи" або "докази", чи їх відсутність будуть більш "переконливими" і кого будуть більше слухати, вірити. І чию думку будуть далі розповсюджувати. Якось так. Але знову кажу, що це виключно моя суб'єктивна думка. Ще раз дякую за випуск. Благополуччя та міцного здоров'я вам, рідним та вам близьким. Щасливо.
Я часто розповідаю про цю історію, як про таку, яка не має поямих підтверджень, але вважаю, що щось подібне цілком могло статись.
Лише цей рік і відкриті масові поховання на звільнених від росіян територіях є чудовим прикладом цієї вірогідності - сумніваюсь, що на усіх тих людей котрих замордували росіяни були заведені справи і всі звірства документувались.
Насправді сміливе відео, багато фактажу та дуже цікаво, дякую
Вважаю, що поширювати можна лише достовірну інформацію - тобто правду.
Я вважаю - не треба брехати. Правда - наша зброя. Навіть незручна. Якщо нема беззаперечних доказів, так треба і казати. Як ви у цьому відео. Тому велика вам подяка за це і взагалі за якісні історії про історію
Я радше вірю в те що якщо є якісь документи то вони або знищені, або евакуйовані в росію
Це схоже на історію, яка справді відбулась, але яку роздули і видозмінили в процесі переказування один одному плітками, домислами та новими подробицями, з гіперболізацією і драматизацією. Мені так здається
У НКВД і КДБ і не тільки є такий прийом. У випадку сильного розголосу, не бажаного для текучої влади, або який збурює народ, миттєво в населення йдуть агенти та на ринках, людних місцях починають розповсюджувати спеціально різні неспівпадаючі по датах чи сильних рисах і ознаках факти чи образи чи типи і т.ін. Коли ці історії "перетинаються" між собою, хвилі між розповсюджувачами гасять одна одну, завдяки чому піднята хвиля чи тема дуже швидко вщухає та забувається обуреним народом. Так було з вбивством Івасюка, Чорновола та багатьох інших. Це відпрацьовано та дієво....
@@rusved5 Чорновола вбили вже в часи незалежности. Ти КДБист чи НКВДист?
@@Yurislav1991 Так ви що, чоловіче вже зовсім свіженьку історію не знаєте? КДБ коли у нас закінчилося? Вірно - 1991 року. Чорновола коли вбито? Вірно-1999 року - через 8 років після тіпа незалежності. Де поділися всі співробітники КДБ УРСР? Вірно - стали співробітниками СБУ за винятком деякої непримиримої частини. А про те, що Чорновола вбито за вказівкою СБУ зверху відомо і від кого і навіщо. І про це не тільки ОБЗ - одна баба знає... Тільки чомусь ви не знаєте... І це зовсім свіжесенька історія ... це не кобзарі 1920-1930-х років
@@rusved5 ну, за такою логікою ПВК "Вагнер" це РККА. Адже там є колишні червоноармійці
@@Yurislav1991 Явно і не в темі... І гумор якийсь дивний... також незрозумілий... Дуже веселі тут історіїї обговорюють...
Ми маємо знати історичну правду це дуже важливо,тому що я прожила життя не знаючи про такі жахіття....а скільки ще є таких страшних подій про які нам треба знати щоб не мати сумніву яких сусідів маємо....а вони називали себе нашими братами....
Я ще у школі чув про цей з'їзд. І мене, кажучи чесно, спочатку дещо обурила риторика автора даного відео. Але, треба визнати, в даному дослідженні більше фактів, ніж у підручнику зі школи. Крім того, автори піднімають тему, про яку не оголошують відкрито: існує проблема міфологізації нашої історії. Дуже часто російська пропаганда для того, щоб знівелювати якісь твердження академічної науки, просто насичує дану тему міфами/сумнівними фактами - у т.ч. і доволі проукраїнськими, - а потім оголошує її міфом у цілому. Об'єктивність/правда навіть у малій кількості - набагато разючіша зброя, ніж масована пропаганда, а тим більше - ніж проста віра у міфи. В нас і без притягнутих подій історія дуже трагічна.
саме так ще один з тої компанії міфи про так званих характерників.
@@sergeyshamenkov3270 кремлівська компанія
Дякую за чудовий ролик і дотримання принципів історизму!
На нашому боці правда, тому нам не потрібно вигадувати міфи, які б вкотре підкреслювали злочинність тоталітарного совєцько-рашистського режиму.
Однак хочу зауважити, що деякі логічні висновки у вас таки неправильні:
1.Нема диму без вогню. Якщо цей з'їзд і став "міською легендою", то це означає, що вона (легенда) заснована на якійсь реальній події. На якій? Відповіді немає, отже, щось десь таки відбувалось.
2.На кінець 20-х - початок 30-х років каральні органи Совка ще не розвернулись на всю, ще не були впевнені, як їм працювати. Тому цілком могли максимально приховувати документи і знищити їх. Тим більше мова все ж іде про сотні, а не мільйони людей, тому, на відміну від "великого терору" це технічно значно простіше.
3. В 20-ті - 30-ті роки кобзарі цілком могли довго переховуватись від влади. Вони і так вели мандрівний спосіб життя, ніщо не завадило б їм його і далі продовжувати. Існує повно свідчень, у того ж Солженіцина, як зеки, що тікали з таборів довго й успішно пересувались країною і навіть тікали за кордон. Так це зеки, на яких персонально полювали "органи"! Для кобзаря, якого цілеспрямовано ніхто не ловив, це було в рази легше.
Ну і так далі. Звісно, абсолютно правильно вважати, що такої події не було, якщо про неї немає конкретних свідчень. Але в той же час аргументи про те, чому "не могло бути" виглядають не надто переконливо.
God bless Ukraine 🇺🇦
Амінь 🙏🙏🙏
Дякую Вам за вислітлення даної історії. На мою думку, поширювання сумнівних історій в якості пропаганди може мати різні наслідки. З одного боку, вони можуть допомогти підвищити свідомість про злочинний характер тоталітарного режиму та вшанувати пам'ять жертв. З іншого боку, сумнівні історії можуть викликати негативні емоції, сприяти поширенню недостовірної інформації та створювати напруження в суспільстві.
Якщо мета полягає у збереженні пам'яті про тоталітарний режим та попередженні повторення подібних подій у майбутньому, то доцільно використовувати документальні джерела, які містять фактичну інформацію про історичні події. Якщо ж мета полягає у підсиленні емоційного впливу на аудиторію, то можна використовувати художню літературу, але варто бути обережним і не сплутувати її з історичними документами.
У будь-якому випадку, поширювачам історій слід бути відповідальними та перевіряти достовірність інформації, щоб уникнути поширення фейкових новин та викликів до насильства.
Зробіть відео про чекістів!!!!! Цікаво хто вони та для якої цілі існували??
На мою думку якщо брати до уваги згадки які все ж таки є то знищення кобзарів дійсно відбувалось але не в форматі зустрічі, скоріш за все зустріч це просто ранні плани які визнали неадекватними, бо це дуже помітно коли тисячі митців збираються в одне місце за позовом радянської влади а потім зненацька пропадають, занадто багато свідків та питань би залишилось.
На мою думку все ж таки це не те що можно поширювати, український народ занадто сильно постраждав від росіян і інформації та злочинів хватить на декілька десятиліть активного висвітлювання. Як заміна такої легенди можно привести реальну історії Миколи Леонтовича тим паче що до неї є докази як з архіві чекістів так і показання свідків.
Легенда не виникає без підгрунтя.
Ця легенда, не зважаючи на відсутність саме такої події, яку вона зображає, дуже гарно ілюструє і зберігає в народній пам'яті саме репресії, переслідування і потуги знищення ворогом нашої культури і національної ідентичності.
В легендах часто використовується для резюмування і компактної передачі змісту саме такі прийоми, як: - акцентування уваги на чомусь зрозумілому і близькому для слухача;
- гіперболізація певних моментів, що дозволяє краще передати зміст та ідею легенди.
Проблеми легенди про розстріл кобзарів у тому, що вона:
- достатньо молода, як для легенди;
- широко використовується у пропагандистських цілях.
Але разом із тим легенда залишає у народній пам'яті згадки про трагічну долю як української культури в цілому, так і власне українського кобзарства, яке фактично було знищене як явище репресивним імперсько-радянським режимом. Так, це відбулось не в рамках однієї акції, але загальний результат був саме такий - знищення кобзарства, як суспільного прошарку та етнічно-культурного явища.
Третій варіант обкладинки відео - топ, дякую, що працюєте на якість)
Я думаю що цю історію варто поширювати з наголосом на те що найбільш ймовірно що це легенда . Але буває й так що самі фантастичні легенди з часом можуть стати реальністю 😀🇺🇦
ні, поширювати фейки не варто. в нашій історії вистачає правдивих, доказаних фактів злочинів совків. міфотворчість дуже заважає, окрім того, що не треба брати приклад с сусідів, які свою історію повністю вигадують, нам треба навпаки, мати доказову базу проти їхних вигадок. правда на нашому боці, тому давайте не примішувати до цього байки. кобзарів ліквідували як клас, це всім відомо, ніяких з‘їздів для цього не треба.
взагалі, зі вченням маркса, щоб він в пеклі горів, була цікава історія. мало того, що це фанфік(хто намагався це читати, або переписки з енгельсом, дуже вам співчуваю). який був розрахований виключно на німецького робітника. яке полум‘я світової революції намагалися роздмухати більшовики і натягнути свій робітничий клас на країни, де був абсолютно різний уклад життя, з такими прошарками населення як кобзарі, а такі країни як киргизстан взагалі були кочовими, не відомо. абсолютно тупі, неосвічені темні люди. які того маркса з енгельсом не читали і не бачили, в руках не тримали ніколи.
я це згадала, бо коли я навчалася, цю марксистську лапшу нам намагався вішати наш викладач економіки в 2010 році!і ставив мені тройбани, бо я не мовчала і завжди питала його а куди відносити малий бізнес, людей які виготовляють інструменти, свічки, шиють одяг індивідуально. а він починав про маркса і свою собаку жучку(я не жартую). отакі у нас освітяни. на щастя, вони відмирають. і про економіку та історію більше можна дізнатися на ютубі, ніж у таких совків. дякую за працю.
Часто, коли люди говорять про історію нашої держави, то акцентують увагу саме на трагічних її сторінках, трагізуючи події. Так було з боєм під Крутами, чи історією життя Тараса Шевченка, наприклад. Багато " білих плям" взагалі обростають міфами та легендами. Я зовсім не заперечую, що ці моменти важливі і їх варто та треба пам'ятати, формуючи генетичну пам'ять народу для нащадків. Та історична наука - це, перш за все факти. І будь яка маніпуляція та пропаганда недопустима. Інакше ми тоді нічим не вирізнятимемося від північного сусіда, якщо правдами та неправдами будемо вибудовувати таку історію, яка нам потрібна. Мета ніколи не виправдовує засобів. Але приклад, який ви показали у відео цілком може бути використаний на уроках історії, наприклад. Я, як вчителька історії часто проводжу уроки з елементами медіаграмотності і бачу у цій ситуації інструмент, який можна використати для формування в молодого покоління критичного мислення та критичного сприйняття інформації.
Дякую за вашу працю.
Відкрила для себе чудовий канал, який можна рекомендувати для перегляду учням.
Як на мене, то ви вибрали надто дивний спосіб спростування трагедії - "Ми не змогли знайти підтвердження, значить такого не було". А може ви погано шукали?
За 4 дні з виходу відео тільки одна людина сказала у простір щось критичне
@@rusved5 те, що думка не однакова не означає, що людина сказала щось мудре. Часткова недовіра - от що точно мудріше, ніж сліпа віра чи спростовування всіх аргументів припущеннями «а може»
Звісно ж, приховати нещадність та жорстокість репресивної машини совєтів не змогла б наймайстерніша пропаганда. Але поширення історій подібних до описаної приносить велику шкоду. Нажаль, українська нація сьогодні має занадто низький інформаційний імунітет, відтак ми схильні реплікувати інфовіруси і при цьому не схильні досліджувати питання та проводити хоча б елементарний фактчекінг. Сьогодні й без того побутує величезна кількість мітів і про історію і про ідентичність українців. Додавати ще один - це злочин проти націотворення. До того ж так ми дискредитуємо жертв реально доведених злочинів совєтів. Звісно, така історія може існувати у якості міської легенди, але здається ми ще не надто добре навчилися розрізняти факти і легенди.
Як завжди гідний контент, дякую!!
На мою думку, це не спроба з'ясування що-небудь, а спроба спростувати простий факт: до з'їзду 1930 р. кобзарі в Україні були, після нього їх не стало. Нема документів про страту, але й нема документів про арешт або підбирання тіл померлих кобзарів. Як і нема спогадів тих, хто мав би сидіти поруч з кобзарями, якщо їх було заарештовано. І є дивна ситуація - автори самі кажуть про те, що з'їзд мав відбутися, але був перенесений, але не можуть знайти ніяких свідоцтв щодо підготовки до нього. Тому на їх думку - НЕ БУЛО.
Продовжуйте робити таке - ми, як українці не можемо без пошуку неоднозначностей - бо воля не лише в діях, але й в мисленні і знаннях, навіть якщо це не міняє загальну картину відношення!
Знаючи про злочинну природу та сутність світового та совєцького комунізму, нелюдську жорстокість, хитрість, підлість та підступність більшовицьких катів, карателів, окупантів та колаборантів у їхній війні супроти Українського народу та про їхні вміння ховати і знищувати правду, я не на секунду не сумніваюся в правдивості цієї історії про розстріляний з'їзд кобзарів ! Але відео проглянув повністю, лайк, репост - зробив !
Дуже банально, я вважаю що не можна поширювати такі міфи, не можна вчити наших дітей легенди, бо ми знецінюємо життя справжніх людей. Не можна піддаватися на емоції, треба мислити критично та розрізняти де правда, де міф. Хоча я згоден що це ідеально для місцевої легенди та художньої літератури яка може допомогти зрозуміти тяжке становище української культури.
Диму без вогню не буває, теперішня різня та полювання на українців тому підтвердження…
Дякую за вашу працю, це дуже важливо. Це одвічна проблема людського сприйняття реальності через призму мистецтва, особливо масового (попса це не завжди про музику). Завжди із долею скептицизму слід ставитися до історій що стараються викликати раптовий емоційне сплеск, треба завжди до всього підходити з холодною головою, здебільшого правдиві історії в деталях не такі епічні та красиві по деталях як у народних легендах, творах літератури, чи фільмах, війна - та що у фільмах і та що на яву тому яскравий приклад. Людям боляче багато аналізувати, а ще особливо початок цієї "ери тік-току" викликає у мене трохи 😔 ...
Можливо первинною метою зібрання була дійсно популяризація української культури. Харків на той час - адміністративний центр, який зібрав в собі кращих літераторів (знищених пізніше). А влада просто скористалася цим зібранням. А те, що не залишилося документів... На початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну в минулому році, в період, коли ворожі війська майже оточили Чернігів, будівля обласного СБУ в місті згоріла... Кажуть, що не встигали знищити документи, тому знищили будівлю.
Під час Німецької навали хіба хтось охороняв архіви КДБ?
Дякую за випуск! Тепер ще більше цікаво, чи було щось подібне, чи це легенда, і звідки вона виникла
Що ж, на мою думку, завжди потрібно довіряти перевіреній та доведеній інформації особливо, коли мова йде про історію. Ще з 17 століття, а може й раніше, історію України намагались змінити для майбутніх поколінь. Нам нав'язували комплекс меншовартості, називаючи українців"малоросіянами". Зараз це звучить обурливо для кожної національно свідомої людини, але тоді дане визначення було прийнятним для людей або вони вдавали це.
Можливо, ми ніколи не зможемо дізнатись чи був з'їзд кобзарів. Однак, суть справи не змінює. Історія про знищених співців відображає тогочасне ставлення російської влади до української нації та нашого самовизначення.
Мені лише 14 років, але я вже усвідомила наскільки важливо пам'ятати свою історію. Адже, періодично з'являтимуться люди, що будь готові її заперечити.
Погоджуюсь з вашим висновком. Цікавлячись історією, зокрема за допомогою цього каналу, в мене виникає багато питань до цієї легенди.
Якщо цей захід був всеукраїнськи, цікаво, як «всі кобзарі з‘їхалися до Харкова».
Залізниця, на той час, була малорозвинена не до кожного міста можна було дістатись залізницею, не кажучи вже про села. Пасажирські вагони - на пальцях полічити, здебільшого були товарні. Більшість кобзарів були сліпими людьми, поважного віку, як вони залазили до товарних вагонів? Коли ж вони їхали пасажирськими, то треба ж отримати якийсь квиток, а документів у селян не було (як зазначив запрошений фахівець). Моя бабця (1930 р.н.) отримала документи, лише, коли наймалася працювати на будівництві в місті, а це вже були 50-ті роки. Та й хто б бігав за кобзарями, по селах, намагаючись видати їм документи? Для чого, якщо навіть в селян не було документів. Гаразд, залізницю відкидаємо, нехай вони подорожували «автостопом», але питання з документами залишається. Можливо, саме через ці обставини й не стався згаданий вами з‘їзд 27 року.
Решту питань ви згадали, то ж повторювати не буду. Додам лише: як так сталось, що про голодомор 32-33 років документи залишились, а про багаточисельну страту 30-го - ні?
Загалом, мені здається - це так званий «ефект Мандели», люди чули про знищення кобзарів, чули про масові страти, та поєднали це в одну легенду. Виходячи з цього, вважаю що не треба змішувати доведені факти (злочини), та народні легенди, в яких навіть імен не згадується
Дякую вам за випуск. Продовжуйте випускати правдиві випуски.
Потрібно говорити про це, навіть якщо немає впевненості. Це дійсно те, що могло бути з кобзарями за тих часів і дійсно те, що трапляється зараз. Головне говорити так, як і є насправді.
Якийсь час я був солістом - сопілкарем нашої, нині національної, капели бандуристів. В приміщенні капели був стенд на якому йшлося про цей т.з. "з"їзд" і про те, що з усіх капелян уцілів лише один, на прізвище Кабачок, який щось відчув і зійшов з поїзда, не доїхавши до Харкова.
Якщо міркувати логічно, то владі СРСР простіше якраз було всіх кобзарів зібрати в одному місці, аніж ловити по всій Україні поодинці.
Якщо як зазначається на початку ролику тіла вбитих були засипані вапном, то навряд будуть знайдені рештки.
Вважаю, що згадувати про такі злочини "сталінської репресивної машини" варто, але вказувати на те, що доказів нажаль немає потрібно! В старому підручнику з історії України для 10 класу ( автор Турченко Ф.Г.2002р.) згадується про цю трагічну подію [с.309]. В нових, можливо не всіх, згадки немає! Однозначно, в таких неоднозначних подіях, потрібно робити акцент на документи, які підтверджують цей факт! Дякую за контент і роз'яснення!
Дякую, за ці неймовірно цікаві та повчальні відео. Ви робите надзвичайно важливу справу та надихаєте вивчати історію!
Нещодавно обговорювали цю подію: я і всі співрозмовники приймали її як факт, бо в це насправді віриться, але дякую за обгрунтовані аргументи. Вкотре переконуюсь, що треба бути обержнішими з контентом, який споживаємо.
Моя думка: 1)ще більш ґрунтовно підняти це питання, копнути глибше, розібратись - і тоді остаточно або спростувати, або затвердити інформацію про Харківську трагедію.
2) Якщо дані підтвердяться, то далі розповсюджувати інформацію вже без ніяких сумнівів про реальність подій.
3) Якщо,навіть, то легенда - всеодно далі розповсюджувати цю інформацію - бо ця інформація робить головне - формує правильне ставлення до радянського антилюдського режиму, а саме - стійку огиду та відразу.
Ставитись можна, як до художньої історії як збірний образ, який відображає безперечно реальні події страчень кобзарів та інших діячів, про яких згадано у відео(та інші відомі і невідомі факти репресій проти Української Нації).
Наразі якось так.
О. Добрий
На мою думку, історії даного характеру є відлунням діяльності радянського союзу і як усна народна творчість розповсюджувались масами. Вони повині мати місце в соціумі щоб демонструвати ту сутність речей яка була станом на період правління комуністів. Репресії, гніт проявів незалежності, державності та автентичної культури Українського Народу.
Але повинне бути розуміння, що фольклор - це не науковий факт, а відображення настроїв народу який проживав це все у час коли відбувались описані події.
Дякуємо вам за працю . Все буде Україна!
коля колун Не поширюй дебільних лозунгів зєлєбобіків, голодомори, репресії були, розстріляне відродження було цього мало, ще треба геноциди українцям
Вважаю, що не потрібно. Якщо ми, розповідаючи західному співрозмовнику про злочини радянської влади, використовуватимемо історії на кшталт такої, то ці самі спііврозмовники, дізнавшись, що вона є вигаданою, втратять до нас довіру і, коли ми будемо розповідати їм про реальні злочини, як голодомор, вважатимуть за вигадку і їх, що, безперечно, нашкодить нашому іміджу. А наприкінці скажу, що справжні злочини страни совєтів можуть бути набагато страшнішими, та викликати набагато сильніші емоції, ніж вигадані.
Доброго дня, дякую за Вашу працю
Можливо, це лише моє припущення, але дана подія "виникла" у підсвідомості тогочасних людей, як узагальнення під впливом розстрілів діячів української літератури, скороченням кількості виступів кобзарів, лірників (мандрівних музикантів, які виконували пісні з українськими мотивами) та імовірно розповсюдженням інформації про виступ кобзарів у Харкові який з якихось причин не відбувся.