Fix Magyar állampapír - Jobb mint a PMÁP?

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 2 лют 2025

КОМЕНТАРІ • 53

  • @istvanszogi4332
    @istvanszogi4332 Рік тому +5

    Köszi a videót, tömör volt, rövid és informatív! Már csak befektetni való kellene :D

  • @richardseres-nagy3626
    @richardseres-nagy3626 Рік тому +3

    Szia Dávid! Köszönöm szépen!

  • @zsoltdr.viniczay7276
    @zsoltdr.viniczay7276 11 місяців тому +1

    Szia! Ez jó és tömör. Csak egy megjegyzés az EHM-re. Ha a papír jegyzése 2024.03.29-én lezárul, akkor hogyan fektethetné be a befektető a negyedéves kamatokat ugyanebbe a papírba? Legfeljebb a másodpiacon, de ott névérték felett fogják majd adni. Mindig bosszantott ez a fajta számítás. A kamatot a kamatfizetéskor elérhető papírokba lehet majd fektetni. Csökkenő kamatkörnyezetben ez azt jelenti, hogy egyre kisebb kamatra... Persze lehet, hogy lesz rábocsátás.

  • @gaborludanyi422
    @gaborludanyi422 Рік тому +14

    Üdv!
    Ez az egész tök jól hangzik csak annyi a bibi, hogy állampapír esetében sajnos nem beszélhetünk sem befektetésről sem reálhozamról.
    Az állampapír ugyanis nem ad tényleges reálhozamot és ennek legfőbb oka, hogy a tényleges áremelkedés mindíg jóval magasabb mint a nyilvánosságra hozott infláció. Azaz ha valaki élete végéig állampapírban tartaná a pánzét akkor ugyan lassabban kopna az értéke mintha párna alatt lenne, de szép lassan elfogyna sok év alatt és ettől ez nem befektetés számomra.
    Értékmegőrzés céljából nem mondom, hogy nem érdemes állampapírt venni pl vésztartalékot abban jó tartani és néha lehet szerencsés ügylete az embernek amit meg kell lépni, de tényleges hozama sajnos sosem lesz állampapírral ennél azért okosabbak azok akik kibocsájtják:)
    Volt idő mikor 1 éven belül 100% ot simán emelkedtek az árak, de 20% nál többet hozó állampapír nem volt:)
    Ezt csak azért írtam le mert mindenki befektetésként tekint az állampapírra, pedig egy befektetés szerintem attól (is) befektetés, hogy reálhozamot adhat infláció felett amit állampapír sosem fog adni még az sem ami "infláció felett" ad. Ettől a videó jó és informatív csak nemárt tisztában lenni ezzel is köszi!

    • @posztbarany
      @posztbarany Рік тому +1

      Milyen befektetesi megoldasaid lennenk allampapir helyett?

    • @Northernwarrior8
      @Northernwarrior8 Рік тому +13

      Ahhoz képest,hogy a szekrényben tartod a pénzed,ahhoz képest befektetés,mert profitot termel. Nyilván,ahogy mondod max értékmegőrzés. Nagyon sok ember milliókat tart szekrényben,mert az a biztos neki úgymond. Vagy bankszámlán. Értékmegőrzésnek tudnám én is mondani,de,ha csak úgy van vele,hogy nem érdekli az értékmegőrzés,csak valaki azt látja,hogy pl 5 millió forint éves szinten 500 ezret hoz neki,akkor az máris jobb,mint a szekrény,mert az nem dobja vissza évente,hogy kinyílik,és kidob 500 ezret.:D
      Gyanítom a legtöbb ember az éves kamatot nem forgatja vissza,hanem nyereségnek tekinti,pl azt mondja az éves nyaralását fedezi. Ez is egy hozzáállás,csak a tőke nyilván amortizálódik,de az a szekrényben is.
      Egy átlag embernek ez is már nagy dolog,Mariska néninek hiába beszélsz részvényekről stb.

    • @adambognar9628
      @adambognar9628 Рік тому +5

      Gondolom kriptot ajánl, mert az jól fizet és biztonságos is. 😂

    • @gaborludanyi422
      @gaborludanyi422 Рік тому

      @@posztbarany
      Én hosszútávon részvényekben gondolkodom azon belűl is az érték alapon történő befektetést próbálom minél jobban elsajátítani ami annyit tesz, hogy jó cégeket vesz az ember olcsón és itt az olcsón van a hangsúly ugyanis hiába jó cég pl a Meta, Tesla, Nvidia , Apple stb amíg egy nagy gazdasági válság vagy valami botrányok, rossz jelentések sorozata miatt be nem zuhan az áruk addig érték alapon befektetésre nem alakalmasak az én meglátásom szerint legalább is úgyhogy nem ezeket vásárolom jelenleg, hanem keresek más alúlértékelt jó cégeket.
      Portfólióban érdemes gondolkodni a lehető legjobban diverzifikálni és csak hosszútávra!
      Rövid távra pl jó lehet állampapír is ott már nem érdemes részvényekbe tenni a pénzt mert rövid távon sokkal magasabb a kockázata annak, hogy veszteség keletkezik a részvényekben míg az állampapír kiszámnítható és valamennyit visszaad az inflációból ha nem is az egészet.
      Pl valami nagy vásárlás előtt állnék 1-5 éven belül kellene a pénz akkor állampapír, illetve mint leljebb írtam egy bizonyos összeget amit az ember vésztartaléknak szán azt is állampapírban érdemes tartani rövid lejárattal és ha beüt a baj viszonylag alacsony veszteséggel hozzáférhető azonnal, ha pedig lejár ujraköthető és szintén valamennyit visszaad az inflációból
      Ha viszont hosszútávon akar az ember befektetni azaz profitot szeretne akkor állampapír már kevés ott kockázatot kell vállalni de az időtávval csökken a kockázat ha pl 20+ éve van valakinek akkor amíg a crypto rendesen nem lesz szabályozva addig biztosan a részvénypiac a jobb szerintem mert itt valós cégekbe lehet fektetni azaz ha elég pénzed van rá az irányításba is bele tudsz szólni nyilván nem a mi léptékünkben:) de ez tényleges cégtulajdont jelent a crypto az egy hitre alapozott valami jelenleg és sosem bíztatnék senkit crypto vásárlásra sem részvényekre !
      Inkább tanulásra amitől mindenki maga fogja tudni mi a legjobb neki és megtanulni, hogy miért értékmegőrzés és nem befektetés ha állampapírba tesz pénzt valaki.

    • @zsoltsipos6617
      @zsoltsipos6617 Рік тому +1

      Talán a kölcsön jobb szó…

  • @imreszalai127
    @imreszalai127 Рік тому +8

    Ki mondta hogy 2024-be 3% lesz az infláció? Mert biztos hogy több lesz.

    • @44Huncutka
      @44Huncutka Рік тому +7

      Hallgasd meg még 1x figyelmesebben!

    • @TheUbisali
      @TheUbisali Рік тому +8

      Papíron annyi lesz.

    • @pepperwaldo3624
      @pepperwaldo3624 Рік тому +13

      Jön a főnök meg a KSH és csak annyit mond..."fogd meg a söröm"...

    • @viktorkulcsar4623
      @viktorkulcsar4623 Рік тому +1

      Csak halál és adók biztos… 😊

  • @Maffiapapa
    @Maffiapapa 5 місяців тому

    Szia! És maga a FixMÁP állampapir mikor a kamatot jóvá irja maga befektetett összegként irja jóvá vagy a pénzszámlán irja jóvá és akár ki is vehető negyedévente?

    • @erichb2249
      @erichb2249 5 місяців тому

      A pénzszámlán írja jóva ahol azt csinálsz vele amit akarsz.

  • @eposz2
    @eposz2 10 місяців тому

    Nem értem, hogyan lehetett a Prémium MÁP kamata csak 9,9% (CPI infláció+ kamatprémium) 2024-re, hiszen a 2023-as CPI infláció 17+%. ?? A 2022-es infláció is 14+% volt.

  • @hkodavid
    @hkodavid Рік тому +9

    Jó lenne egy második rész, amikor belevesszük a visszaforgatást. illetve hagyjuk már a 3%-ot... legyen pl 6.

  • @tothbalazs2939
    @tothbalazs2939 Рік тому +3

    ez mind szép és jó, bár a pénz időértékének figyelembevétele nélkül a számítás komolytalan...

    • @tothbalazs2939
      @tothbalazs2939 Рік тому

      @csatorna7915 eltérő időpontokban felmerülő pénzáramok közvetlenül nem adhatóak össze, hiszen a hamarabb felmerülő pénz nagyobb értékkel bír. (jobb ma 1000 Ft, mint egy év múlva 1000 Ft) Tehát ezeket egy közös időpontra vonatkozó értékre kell átszámítani, úgy már össze lehet adni.

    • @tothdavidpenzugyimentor
      @tothdavidpenzugyimentor  Рік тому +4

      Le tudnád vezetni? Mert konkrét számítás nélkül a kommented komolytalan.

    • @tothbalazs2939
      @tothbalazs2939 Рік тому

      @@tothdavidpenzugyimentor Ezen nincs mit levezetni, az időértékszámítás a gazdasági megtérülési számítások esszenciája, lehet számolni nélküle, csak becsapós lesz az eredmény :) Pénzügyi mentorként ezt ismerned kellene, remélem most nem tőlem tudtad meg.

    • @botibond1
      @botibond1 Рік тому +3

      Egységnyi összeggel számolt egységnyi időtávon. Mi értelme lenne itt az időértékkel számolni? Időértékkel akkor számolunk, amikor a jövőbeni pénzt vetjük össze a jelenbenivel. (hitel, kölcsön, stb...)

    • @tothbalazs2939
      @tothbalazs2939 Рік тому +2

      @@botibond1 akkor tehát ha A) befektetés 1. évben 1000 Ft-ot ad, 2. évben meg 5000 Ft-ot, ez a befektetés értékben megegyezik B)-vel ami első évben 5000 Ft-ot, 2. évben meg 1000 Ft-ot? 2 év alatt ugyanannyi pénzt hoz de a pénz időértéke miatt B) jobb, a videóban lévő számítás pedig ezt a tényt nem veszi figyelembe...

  • @gaborkuchta5737
    @gaborkuchta5737 Рік тому

    Üdv! Más téma. Mi a véleményed a befektetési jegyekről, amit pl az OTP nél lehet váltani. Nagy hozamot ígérnek 20% körül, nem tőkevédettek java része az biztos. Köszönöm a választ előre is!!!

  • @gaborludanyi422
    @gaborludanyi422 Рік тому

    Nem véletlen nem ajánlottam semmit!
    Én szót sem ejtettem semmiről ez csak egy vélemény volt és mindenkinek joga van saját véleményhez😉

  • @norbertcsatai9367
    @norbertcsatai9367 Рік тому

    Sziasztok,
    Van valakinek tapasztalata azzal kapcsolatban hogy az államkincstarnál vezetett számlán lehet-e forintot eurora váltani? Van erre lehetoseg vagy eloszor ki kell utalni a forintot, beváltani eurora es visszautalni? EMAP- ot szeretnek venni a PMAP kamatbol....

  • @silverline8256
    @silverline8256 Рік тому

    Kedves Dávid!
    "A kamatot befektetjük ebbe a papírba" ezt nem értem, hogyan lehetséges! Az első kamatfizetés 2024. 04. 22-én lesz. Ennek a sorozatnak az értékesítése pedig várhatóan 2024. március 29-én lezárul. Tehát képtelenség ugyanebbe a papírba tenni majd a kapott kamatot. Állítólag negyedévente fognak majd új sorozatokkal kijönni. A kamatfizetés is negyedévente történik. Tehát a kamatot, mindig csak egy másik sorozatba tudod esetleg betenni.
    Akkor hogyan jön ki a kamatnál magasabb EHM?
    Ezt nem értem, valaki magyarázza meg!
    Előre is köszönöm!

    • @tothdavidpenzugyimentor
      @tothdavidpenzugyimentor  Рік тому

      A gyakorlatban sehogy. Az EHM számítását a jogszabály határozza meg a befektetések összehasonlításának segítésére. Ha be tudnád fektetni ekkora lenne a hozamod de ahogy írtad addigra már másik sorozat lesz és nem biztos, hogy ugyanezekkel a feltételekkel.

    • @silverline8256
      @silverline8256 Рік тому

      Köszönöm, hogy válaszoltál!
      Érdekes ez az EHM-számítás. Az egyévesnél meg pont fordítva van. Az Egyéves Állampapír ismertetője szerint, a futamidő pont egy év. A kamat fix 6,50%. A hozam mértéke (EHM) pedig csak 6,41%.
      Több cikket olvastam ezzel kapcsolatban. Ezeket a konstrukciókat szokták felhozni példának, amikor a hozam megegyezik a kamattal. Ennél pedig mégsem.

    • @tothdavidpenzugyimentor
      @tothdavidpenzugyimentor  Рік тому

      “Az Egyéves Magyar Állampapír 1 éves futamidejű, fix kamatozású, 10.000,- Ft-os alapcímletű értékpapír. Jegyzés útján kerül forgalomba. Jegyezni névértéken, azaz 100%-os árfolyamon lehet. Az egyéves futamidő a jegyzés lezárását követő második munkanaptól kezdődik. Futamidő végén a kamat a tőkével együtt kerül az ügyfél számláján jóváírásra. “ A lényeg, hogy miután lejegyezted a papírt napokig használják a pénzed amire nem kapsz kamatot. Ténylegesen több mint 1 évig van náluk a pénzed de a kamat csak 1 évre jár ezért alacsonyabb az EHM.

    • @silverline8256
      @silverline8256 Рік тому +1

      @@tothdavidpenzugyimentor Értem. Köszönöm a választ!

  • @botondalbert3101
    @botondalbert3101 Рік тому

    Nem ide tartozik de ön szerint az Mpw nek van még lennebb? Ha ismét nem felezik még az osztalékot akkor az induló osztalék elég magas de a kockázat is.

  • @peterbarabas3248
    @peterbarabas3248 Рік тому +2

    Én ugy gondolom, hogy a 2024es inflaciót kellett volna figyelembe venni a PMÁP 2.évében, ami az én információim szerint 4.0-5.5 azaz 4.75-el kellett volna számolni 3 helyett.

    • @tothdavidpenzugyimentor
      @tothdavidpenzugyimentor  Рік тому +5

      Ez esetben nő a pmap előnye. Megmutattam, hogy kell mindenki kiszámolja a saját elvárásai szerint.

  • @aladarnagy7890
    @aladarnagy7890 Рік тому

    Ha egy fél éves diszkont kincstárjegyre 5% van adva, akkor az valójában csak 2,5%/év profit?

    • @YettiTSC
      @YettiTSC Рік тому

      2,5% haszon a lejáratkor keletkezik, azaz félév alatt. Mindig éves kamatok vannak megadva.

  • @davidgate5786
    @davidgate5786 Рік тому

    Én 8% os magyar állampapírt kötöttem le.
    Mondták nekem a 16 % kincstár jegyet de csak 3 hónapig garantáljak a biztonságát.
    Marad a 8% tavaly volt 9%

  • @botibond1
    @botibond1 Рік тому

    Szia @tothdavidpenzugyimentor
    Azt mondod, hogy a Fixmápnak is 1% lesz a visszaváltási díja. Ettől még kereskedhető lesz másodpiacon? Érdemes vele árfolyamnövekedésre játszani?

    • @tothdavidpenzugyimentor
      @tothdavidpenzugyimentor  Рік тому +1

      Árfolyamnövekedésre intézményi papírokkal lehet játszani. Ez lakossági papír.

    • @botibond1
      @botibond1 Рік тому +1

      @@tothdavidpenzugyimentor köszönöm

  • @Patreides9
    @Patreides9 Рік тому

    Jó is az a FixMÁP papír, ha elhiszem, hogy 2025-től ennyire kicsi lesz csak az infláció... Ha elhiszem.

  • @tomf9336
    @tomf9336 9 місяців тому

    Furcsa lenne ha a fix jobb lenne idén mint a tavalyi prèmium...😂😂

  • @davidgate5786
    @davidgate5786 Рік тому

    Millióknál hozz szép hozamot.

  • @tomf9336
    @tomf9336 9 місяців тому

    Mindenki bevan xarva a kamu inflaciótól, pedig egyertelmű hogyvissza kell mennie a kamu magas áraknak...! Amúgy az infláció olyan mint pl. az árfolyam veszteség, csak akkor érint és anyira amenyire realizálod....

  • @csabamate2625
    @csabamate2625 Рік тому +2

    Ezt nem kellett volna meghallgatnom nagy semmi volt telefeltételezésekkel

    • @TheUbisali
      @TheUbisali Рік тому +6

      Sajnáljuk az idődet.

    • @gyukagyu1871
      @gyukagyu1871 Рік тому

      Menj vissza a laborba és folytasd a kutatásod. Én is sajnálom az idődet.