Podatek węglowy (CBAM). Jak przygotować się na pierwsze raportowanie?

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 29 лис 2024
  • 1 października 2023 r. rozpoczął się pierwszy okres raportowy na gruncie mechanizmu dostosowywania cen na granicach z uwzględnieniem emisji CO2, potocznie zwany granicznym podatkiem węglowym (ang. Carbon Border Adjustment Mechanism; CBAM).
    Regulacja nakłada obowiązki sprawozdawcze na działających w obszarze celnym UE importerów towarów, których produkcja wiąże się z największym ryzykiem ucieczki emisji. CBAM obejmuje następujące kategorie wyrobów, m.in.: żelazo, stal, cement, aluminium, nawozy, energia elektryczna, wodór, natomiast UE planuje dalej rozszerzać zakres regulacji.
    Importerzy towarów objętych podatkiem węglowym będą zobowiązani, m.in. do:
    ustanowienia procesu wymiany danych z dostawcą wyrobów/operatorem instalacji;
    zakupu certyfikatów CBAM w ilości odpowiadającej emisji wbudowanej, tj. emisji uwolnionej w procesie produkcji danego wyrobu, a następnie do ich umorzenia;
    wypełnienia obowiązków sprawozdawczych.
    Złożoność regulacji oraz problemy praktyczne (w szczególności kwestie związane z ustaleniem danych o emisyjności) sprawiają, że unijni importerzy objęci mechanizmem powinni niezwłocznie rozpocząć przygotowania, aby zapewnić zgodność swojej spółki z nową regulacją.
    Prelegenci:
    Tomasz Orłowski
    Menedżer w zespole akcyzowo-energetyczno-środowiskowym PwC. Posiada ponad 8-letnie doświadczenie w doradztwie prawno-podatkowym, ze szczególnym uwzględnieniem usług w zakresie doradztwa związanego z podatkami pośrednimi oraz regulacjami środowiskowymi. W ramach swojej specjalizacji współpracował z największymi międzynarodowymi firmami i zrealizował projekty dla klientów z sektora chemicznego, paliwowego, energetycznego, motoryzacyjnego czy R&D, dla których opracował szereg rozwiązań podatkowych i regulacyjnych.
    Daniel Maryjosz
    Menedżer w zespole akcyzowo-energetyczno-środowiskowym PwC. Posiada ponad 10-letnie doświadczenie w doradztwie prawno-podatkowym, ze szczególnym uwzględnieniem usług w zakresie doradztwa związanego z energetyką, podatkami pośrednimi oraz regulacjami środowiskowymi dla klientów z szerokiego spektrum sektorów. Na co dzień głównie zaangażowany w projekty związane z realizacją obowiązków akcyzowych oraz środowiskowych, jak również projekty doradcze dotyczące planowanych zmian w otoczeniu prawnym, w szczególności dla klientów międzynarodowych.

КОМЕНТАРІ •