Jak správně vybrat ovocný stromek, podnož a odrůdu

Поділитися
Вставка

КОМЕНТАРІ • 5

  • @mirkamadarova5825
    @mirkamadarova5825 Місяць тому +1

    Krásně vysvětlené 👍, konečně mám v tom trochou jasno 😊, děkuji

  • @ctiradcermak9222
    @ctiradcermak9222 Місяць тому +1

    Děkuji za. Hezký pořad. !!! Děkuji 👍

  • @vladimirnovak9820
    @vladimirnovak9820 Місяць тому

    ano to jsem měl vědět a slyšet dříve 🙂ale už jsem se dříve dočetl jinde, jak to je s těma podnožema, ale dříve jsem zasadil švestku na podnoži myrobalán a ta rostla, jak šílená za rok byl přírůstek na síle kmene 2 x tolik a dočetl jsem se, že může vyrůst i 9 - 12 m výšky což jsem se zhrozil, tak jsem koupil jinou na podnoži st. Julián a švestečka roste umírněně a větvičky už nerostou strmě nahoru, ale hezky do šířky, děkuji za video

  • @oktipy
    @oktipy Місяць тому

    Permakulturní oaza. Nevím co znamená permakulturní, ale pocitově to asi znamená nedávat si jedovatý karton do půdy, sázet stromky vypěstované ze semínka, jako např. Jaderničku moravskou, švestku domácí, boscovu lahvici, golden delicius náhodně nalezený semenáč v 19 století v USA. Permakultura by asi neměla pěstovat vyšlechtěné ovocné odrůdy na podnožích, ale klidně bych je nechal zpravokořenit. Naroubovaná typová podnož, jako A2, M111, M11 atd, také bude plodit třeba až za 7 let , dle naroubované odrůdy. V ruce držíte jabloň s konkurenčním terminálem, který se musí ve větevním kroužku odstranit ( jasně, permakultura může nechat růst stromek bez zásahu člověka ) a lepší technika pro rozevírání kosterních větví je střih na vnitní očko a ne na venkovní očko. Pro stromek bude možná lepší sestřihat kořeny a následně ponořit do vody ( lépe nasaje vodu ), než mokrý hadr. Rezistentní odrůda je trochu blábol, při neúspěchu odkazovaný na jiný gen. U nás rezistentní odrůdy jsou decimovány strupovitostí, ale odolné odrůdy mohou být lepší volba, jako Angold ( Mičurinova Antonovka skřížená s golden delicius ) atd. Posledních 10 let se věnuji hledáním jabloní vyrostlých u silnic z odhozených ohryzků z auta a mám naroubovanou jednu jabloň bez náznaku jakékoliv choroby, chuťově velmi výrazné, šťavnaté, dokonce i velké pozdně podzimní jablko. Strupovitost mi letos zdecimovala rezistentní rubinoly, primy a toto jablko v pohodě.
    Jsou to podobné rady, jako v našem vyhlášeném zahradnictví, kdy se jich ptám, na jaké podnoži ( dle zákona je to povinnost prodejce ) je odrůda a oni. Je to zákrsek. To je hezké, ale to vypovídá pouze o způsobu založení korunky atd. atd.
    Oceňuji snahu a zápal.
    Hezký den 🙂