Т.Г. Шевченко "Заповіт (Як умру то поховайте...)"

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 9 вер 2017
  • Цей вірш не є рядками, що прийшли під час випадкового творчого натхнення. Це реальний заповіт Тараса Шевченко, написаний під час важкої хвороби (двостороннє запалення легенів) при смерті в грудні 1845 року. В XIX ст. такий діагноз міг дорівнювати смертельному вироку. Наприклад, російський імператор Микола І в 1855 р. помер саме від запалення легенів. Тож пишучи рядки "Заповіту", Шевченко писав справжнє посмертне слово усій Русі-Україні та її синам і донькам. Він заповідав нам повстання за волю проти чужинського ярма. Однак організм Кобзаря впорався з важкою хворобою, а "Заповіт" став одним з віршів, які почали масово переписувати українці Російської імперії. Після знищення Кирило-Мефодіївського братства та арешту Т.Г.Шевченко 5 квітня 1847 року "Заповіт" було оголошено імперською жандармерією як твір "в высшей степени дерзкого и возмутительного содержания". Декламування, зберігання або розповсюдження його каралося, як злочин проти московського самодержавства. Проте сильні та щирі слова, які написав Шевченко попри всі заборони продовжували поширюватися в народі. В 1859 році "Заповіт" було вперше надруковано в Лейпцигу, а в 1863 році він вперше вийшов друком на нашій землі - у Львові в журналі "Мета".
    З кінця 60-х рр. ХІХ ст. розпочалися спроби покласти твір на музику. У 1868 р. у Львові до шевченківських свят написали свої варіанти музики до твору М. Лисенко та М. Вербицький. Всенародної популярності набула мелодія, написана на початку 70-х років полтавським аматором музики й хорового співу Г. П. Гладким, - саме на цю мелодію «Заповіт» співається під час урочистостей як неофіційний, але всенародний гімн.
    В кінострічці "Сон" 1964 року (звідки і взятий цей уривок) екранізовану вигадані обставини написання "Заповіту" - нібито після похорон російського поета Олександра Пушкіна в Санкт-Петербурзі. Це було намаганням радянського сценариста втиснути цей епохальний для Української Nації твір всередину загальноросійських процесів. Однак ми знаємо правдиву історію написання цього віршу, яка ніяк не пов'язана з долею Пушкіна.
    Тарас Шевченко лишив нам мудрий дороговказ - справжня Воля тільки тоді, коли вона окроплена "вражою злою кров'ю".
    Заповіт
    Як умру, то поховайте
    Мене на могилі
    Серед степу широкого
    На Вкраїні милій,
    Щоб лани широкополі,
    І Дніпро, і кручі
    Було видно, було чути,
    Як реве ревучий.
    Як понесе з України
    У синєє море
    Кров ворожу... отойді я
    І лани і гори -
    Все покину, і полину
    До самого Бога
    Молитися... а до того
    Я не знаю Бога.
    Поховайте та вставайте,
    Кайдани порвіте
    І вражою злою кров’ю
    Волю окропіте.
    І мене в сім’ї великій,
    В сім’ї вольній, новій,
    Не забудьте пом’янути
    Незлим тихим словом.

КОМЕНТАРІ •