Köszönöm szépen az Épitőközösségnek, hogy szerény kis építkezésem kikerült a csatornára. Egy hete már megy a fűtés. Gipszkartonozás és glettelés kész. Elkezdődött a burkolatok lerakása is. Ha jól megy januárban költözünk. Mindenkinek egy áldott békés ünnepeket kívánok. 😊
Kedves Ottó, öröm volt nézni a videó(i)dat! Csodálatra méltó a hozzáállásod, és hogy felkészülten, ésszel vitted végig az egészet. Gratulálok, sok örömöt az otthonotokhoz!
Én is most fogok tavasszal elkezdeni építkezni. Bár 25 éve az építőiparban dolgozok. Az ehhez hasonló tapasztalatok megosztásával , mindig lehet tanulni valami újat. 🤗🖖
Jaaaj de szimpatikus ez az erdélyi srác! Én is éppen építkezem, egyedül, kivitelező nélkül. Ugyan ezeken megyek keresztül. Remélem lesz még vele videó! Üdv, Szlovákiából!
Mi is így épitkezünk. Nagyon hasonló a gondolkodásunk. A generál se pénz se minőség miatt nem jöhetett szóba. Az anyagi rész miatt nekünk beütött az áremelkedés plusz hogy enaplós építés szükséges tovább drágította,de így is megéri. Nekünk kb 37 milliós a tervezett költség. Remélem közel leszünk de alulról. Várom a folytatást.
@@peterszigetvari5762 gratulalok. mekkora a haz alapteruletre? sikerult tartani a megiranyzott koltsegeket? en be vagyok szarva nagyon ,most szeretnenk belevagni.
Gratulálok az egészhez! Én szakmában dolgozok, de biztos nem lett volna idegrendszerem munka mellett vasakat hajtogatni, az meg a másik, hogy eleve méretre hajtott vasakat vettünk. Teljesen korrekt ember vagy, elismerésem!
Tisztelt Marshall Ablakgyár!! Köszönöm hogy ilyen magas minőséget gyártottak!! 👍😊 (Bár sajnos néhány üveget sikerült nekünk valamivel megkarcolni 😞, tudnak ajánlani valamilyen módszert az eltűntetésre?)
Végignéztem. Nagyon tanulságos, egyben elkeserítő, hogy szinte képtelenség tisztességesen dolgozó szakembereket találni. Érdekesség: 40:10 az ablak bal felső sarkánál egy kis lyukon keresztül beszűrődik a fény a PUR-hab és az áthidaló között. Nehogy cúgos legyen!
A terv nálam is hasonló, annyi különbséggel, hogy én megszereztem a kőműves a villanyszerelő, légtechnika, és klímás + hőszivattyús bizonyítványokat. + én építőanyagnak EPS zsalus megoldást választottam szintén gipszkarton belsővel, ugyanis ezt egyedül is sokkal kisebb munka megépíteni, nem kell külön zsaluzni, a hőszigetelés is egyből megvan. A belső válaszfalak egyszerű gipszkarton falak, hogy később ha kell könnyen át lehessen alakítani + árban és gyorsaságban sem mindegy miből van. A tervezett költségvetés 150nm re 27-28.000.000 Ft (igaz, ebbe azért az is benne van, hogy én a hőszivattyúra + légtechnikára jóval jobb árat kapok + nekem nem kell kőműves.
El sem mondom, hogy a tervezett költségvetések mennyit érnek. Főleg, hogy az építkezés eltart 1-1,5 évig. Mi 3 éve építkeztük, már akkor nem lehetett 180 ezerből 1 nm-t kihozni (nem generállal). Szerintem most a reális a 250-300 között. Azóta meg szigorodott minden energetikai előírás, kötelező a napelem is, ami csak az általad említett összeg 5-10 százalékát elviszi. Ha ennyiből kihozod, akkor varázsló vagy.
Statikai terv nem volt az engedélyezési tervhez? (alapozás, áthidalós kérdések miatt kérdezem). Gondolom egyszerűsített engedélyezés volt, ahhoz meg kiviteli szintű statika kell, ami pontosan megmondja, hogy milyen áthidaló a leggazdaságosabb. (én mondjuk 2,8m-es fesztávra tuti egy a falazóelem rendszerébe illő előregyártott áthidalót raktam volna be. Jóval olcsóbb, mint a vb. áthidaló)
Szia Krisztina, természetesen van statikai terv. És természetesen azért tértünk el tőle mert olcsóbb volt így. Ha én magam csinálom meg a vasalatokat, elkezdve a kengyelek méretre vágása, a hajtogatása, 6 darab 12 es betonvasra való rákötözése, zsluzat építése és végül a betonozását. Olcsóbb lett, mivel nagyon alaposan utánna jártam az áraknak.
Üdv. Nekem nagyon tetszett az ötlet hogy amit lehet maguknak csináljak, Egy olyan kérdés lenne hogy ha az építés részeit, ( villany szerelés, hőszivattyú és a tető kivételével)pl sávalap, falazat, szigetelés, belső vakolás ilyesmit magunknak szeretnénk csinálni, mivel após 25 éve van a szakmában. Viszont a bank a hitelhez kéri az E napló vezetést. Ezt ki vezeti vagy hogyan kell? Ha ebben valaki tudna nekem segíteni annak nagyon megköszönném
Kedves Lajos! A kérdésed (tágabb értelemben is) annyira tipikus volt, hogy korábban írtunk erről egy e-könyvet is, benne minden fontos tudnivalóval ilyen elképzelésekhez. Mindenképpen ajánlom figyelmedbe: tudastar.epitemahazam.hu/termek/hogyan-epithetem-a-hazam-sajat-kezuleg-e-konyv/ Üdvözlettel Bodnár György
@marscal Szia! Gratulálok a házhoz, nagyon ügyes/ek vagytok!! Azt szeretném kérdezni, ahol a terasznál becsatlakozik a fűtött részbe a vasbeton koszorú, ott hogy lesz megoldva a hőhidasság? Nekünk is hasonló lesz, előre is köszönöm a válaszod!
igen, nekünk is kérdéses volt ez a pont. egy sor téglával oldottuk meg. vagyis a koszorú a mennyezet fölé került, így a laktérbe nem került be a vasbeton koszorú.
Szuper a videó Otto! A légtechnikával kapcsolatban, bövebb információt szabad kérni, vagy egy elérhetőséget tőled a további kérdésekkel kapcsolatosan.?
"A szokásos dugalj téma, hogy hol legyenek a dugaljak ..." Konyhába? Előre? Sehol. Eddig ez vált be a legjobban. És működik. 10 előre eltervezett kialakításból 6 el fog térni tőle. Ehhez a villanyszerelőnek aktívan részt kell venni abban, hogy a lehetőségeket és a szabályokat megismertesse a megrendelővel. És 10-ből 10-en mondták hogy örülnek annak hogy hallgattak a tanácsokra, ami nélkül nehéz lett volna megoldani a felmerülő nehézségeket.
Gratulálok ügyes vagy/vagytok! Hány nm-es lesz a ház összesen? Ebből mennyi a lakótér és mekkora a garázs? Mi a márkája a hőszivattyúnak? A gépészeknek és az ácsnak az elérhetőséget megtudnád adni? Most mi az ajánlás a vakolásra? Kívül is kellene a hőszigetelés alá? Nem elég csak a ragasztó. Egyébként nekem is a sikracsiszolt p. X therm van, de az első soron kívül nem kellett jabarcsot használni. A légtechnikát én is nagyon fontosnak tartom. Saját tapasztalat alapján jöttem rá, h mivel az ember sok órát a munkahelyén tölt nem tud annyit szellőztetni, h alacsonyan tartsa a páratartalmat. A munkáddal, hogy tudtad összeegyeztetni az építkezést? Nem hiányzott az a pénz amit, íhy nem tudtál megkeresni?
Szimpatikus az biztos, nevettem a lépcsőzésnél én hasonlóan gondolkodom. Az a ház ahol több mint 3 lépcső fok van az már nem ház... Nekünk a lakásba 9+9+9 lépcső van, emeletes házról beszélek de már nagyon unom a lépcsőzéééést😁ha netán burkoló vagy csempézőt keresel tudom ajánlani magamat. 23 éves praxal..
a beton lemez betonozásakor le kellett volna permetezni kipárolgás gátlóval akkor nem is kellett volna locsolni Én főleg nyáron minden betonozásnál használom
Szia, köszönöm szépen az ötletet. 👍 Igen, utólag más is ezt tanácsolta de ha majd egyszer lesz következő alkalom akkor biztosan ezt fogom tenni. Köszönöm a tippet neked!! 👌
Szia András. Mivel gipszkarton mennyezet van, így nagyon egyszerűem. gipszkarton fölött gégecsövekben. És egy igen egyszerű megoldást választottam. Nem használok falban süllyesztett kötődobozokat. (Sem nekem sem a feleségemnek nem tetszik) a háznak így lesz 3 nagy kötődoboza a padláson. Oda fut be az összes kapcsoló és világítás kábel. Ezt csak azoknak ajánlom akinek sok kábél vagy vezeték van a polcon. Mert bizony lesz egy pár száz méter kábel. De legalább nincs süllyesztett kötődoboz a falban. Egy titka van és ez naaaaagyon fontos!!! Le kell szilikonnal zárni a gégecső végeket. Hogy a levegő ne járjon a padlás és lakótér között.
@@marschal Alapvető hiba a kötődobozokat kirakni a fűtött térből. Egyrészt oda légtömörség, másrészt víz lesz a védőcsőben! és a kötődobozban és a szerelvényeknél is!
Szia Szabolcs. Igen, nem lakható a tető. De mivel ez egy 116 négyzetméteres ház, ami bővíthető hatalmas terasszal rendelkezik, (40 nm) így a tető irányába semmi kép nem indulnék. (3 szintes házban születtem, lépcsőztem eleget, többet nem akarok 😂)
Mert a költségvetés nem igazán engedte meg. Majd mindenképp lesz egy kis pince a sütögető alatt, ami mélyebb lesz sokkal mint így a ház alatt lett volna és a hőmérséklete sokkal inkább megfelelő lesz egy finom bor, egy kis füstölt oldalas és természetesen egy kis zsíros bödön részére. Kész lesz, szívesen látlak! 😉👍
+ sikerült itt is a csiszolt téglát vastaghabarcsban rakni (ez amúgy elég tipikus hiba nálunk, általában vagy a megrendelő vagy/és a kőműves nem "hisz" a hozzávaló ragasztó habban )
Szia, köszönöm a kérdést. A rendszer úgy lett kialakítva hogy későbbiekben az is rá kerüljön. Most egyelőre az anyagi vonzata volt a mérvadó. De jó az észrevétel. 👍😊
Csak egy észrevétel. A tető szerkezetet manapság (régen se nagyon) építik kezeletlen fából. Rovarok és a penész miatt pl. De egyébként gratulálok. Ügyesek vagytok.
Én azt hallottam, hogy a rovar/penész elleni kezelést 3 (de "optimális" esetben is 15) év után meg kellene ismételni. Szóval lehet hogy a tető életének első részében véd a kártevők ellen, de utána már nem biztos. Ettől függetlenül nyilván célszerű kezelt fával dolgozni, csak jó ezt tudni, számolni vele.
@@maestrohun Ne haragudj. De, hogy kezeled utólag pl a párazáró fólia alatt. Csak a látszó részeket tudod kezelni. Az pedig kb olyan mintha le se kezelted volna. Arról nem is beszélve, hogy milyen mérgező anyagokkal kezelik. Azt bezárt tető alatt csinálni öngyilkosság.
Még egyel jobb építész megspórolt volna neked min 2,5 milliót (kb 5 m2-et). A középső részben kb. ennyi fölösleges tér maradt benne. De azért így is az átlagos magyar családi ház terveknél jobbat kaptatok :)
Szia Krisztina. A mi kérésünk volt hogy a háló részek minél messzebb legyen a nappali-konyha résztől. Nekünk fontos volt hogy ez két "lakótér" ne legyenek közel egymáshoz. Ezért lett kissé "fura" az elosztás.
@@marschal akkor minden rendben. Nagyon nagyon ritka, hogy telibe ragasztják és sokan nem tudják, hogy a pont perem nem szerencsés megoldás.:) Boldog új évet.
Most már kötelező magújuló energiafelhasználású házat építeni,de hidd el egy gázos fűtéssel olcsóbban jártál volna. Sajnáltál 2.5 millát helyette inkább kb 10- millát napelemre meg hőszivattyúra .Majd ha készen lesztek és megy a fűtés rakd majd fel a villanyszámlát.
Bizony! Akàrhogy is, de függetlennek kell maradnia a hàz fűtèsènek (akàr a főzèsnek is). Fatüzelèses rendszer az alap, azt kiegèszìteni napelemmel. Ìgy, ha bàrmi törtènne, az ember tud fűteni ès ha van sparhelt, akkor főzni is, akkor is, ha netàn valaki elzàrnà a gàzcsapot vagy beszüntetnè az àramszolgàltatàst!
Nem tudom, hogy hogy jön ki olcsóbban egy gázos fűtés. A 2,5 milliós rendszer kiépítés + 1 millió a kémény (mélyebb alapozás, stb.) + engedélyeztetés, rengeteg macera még úgy is, ha a gázcsonk adott a telken. Ezen kívül évenként ajánlott karbantartani, ami egy jelképes 20-as. A gond az, hogy berakhatod a kazánt egy passzívházba, akkor sem üti meg a BB-t, tehát kell mellé napelem. Ez kb. +1 millió. Ha már kiépíted a rendszert, de csak 6 panelt szerelsz fel, mert ezzel ütöd meg a 25%-os minimumot, akkor már nem elérhetetlen a gáz nélküli élet. 18db panel (6,5kWh) 2,5 milliót kóstál, áh ha elektromos fűtésed van, akkor csak a hálózatbővítésre adsz ki pénzt, ami 200 környékén van, a bojler(ek)re és a fűtőpanelekre, ami maximum 800, tehát a teljes rendszered kijön 3,5 millióból úgy, a 4,5-hez képest. (csak fűtés és hmv) Viszont így alig fogsz rezsit fizetni, sokkal jobban szabályozható a hőmérséklet (helyiségenként), mint a gázos fűtésnél. Nincs kéményed, nincs karbantartási költség, jóval kevesebb a hibalehetőség, nincsenek csövek lakáson belül, stb. Ami az amortizációt illeti, előbb-utóbb a panelek tönkre mennek, ez tény. Viszont előbb-utóbb a kazánt is ki kell cserélni, amit minden évben karbantartottál. Cserébe ha bármi történne a világban, még mindig át tudsz állni sziget üzemre (persze nem olcsó), de van rá lehetőséged. Hiába van gáz, ha nincs áramod, az is kell a kazánnak a működéshez:)
Szia, igen igazad van. De sajnos a padló szigetelést annyira "kicentisztük" hogy a csövek szigetelése után nagyon kevés beton került volna rá. Így ez mellett döntöttünk. Jelenleg úgy tűnik hogy működik. Köszönöm az észrevételt! 👍👌
Szia Tibor. Köszönöm az észrevételt, a jó hír hogy jóval alatta maradtunk. Lassan beköltözés van (3-4 hét) és a költségvetés alatt tudtunk maradni. (Bank miatt számlák össze gyűjtve) A 30 milliót az extrák fogják átléptetni, aminek nincs köze a kész állapothoz. (Napelem, elektromos redőny stb)
Én is csodálkozok. 2016-ban, igazából 17-ben kezdtünk építkezni, talán 2019-re lettünk készen, de a 109 nm-es házunk közel 30-ba fájt úgy, hogy az anyagokon több milliót spóroltunk. Ugyanaz a minőség olcsóbban lett beszerezve, mert körbekérdeztünk. Ők sokmindent maguk, vagy részben maguk csinálnak. Nálunk erre hivatalosan nem is nagyon volt lehetőség.
Amit belülről megspórolsz a tisztességes vakoláson, azt majd kívülről elköltöd. Ha kívül a szigetelés alatt nem lesz vakolva, oda a légtömörség a spórolás miatt. A gipszkarton borítás olcsó, de lagalább szar is.
A belső vakolás soha nem helyettesítette a külső vakolást! A téglákra úgy van megadva a hőátbocsájtási érték, hogy két oldali vakolás esetén tudja a megadott értéket.
Igazatok van. De sajnos az anyagi vonzatát egy hétköznapi ember mint én, néznem kell. Én is jobban örültem volna a belső vakolásnak, de az a 2 millió különbség nekem sok. 😞
Ez így kategorikusan kijelentve biztosan nem igaz. A tapasztalatok szerint a légtömörség ott jelent csak igazi problémát, ahol sem belülre sem kívülre nem kerül vakolat.
Köszönöm szépen az Épitőközösségnek, hogy szerény kis építkezésem kikerült a csatornára.
Egy hete már megy a fűtés.
Gipszkartonozás és glettelés kész. Elkezdődött a burkolatok lerakása is. Ha jól megy januárban költözünk.
Mindenkinek egy áldott békés ünnepeket kívánok. 😊
Mi is köszönjük Ottó! Kitartást az utolsó lépésekhez is! .-)
Szia! Azt nem mondtad, hogy a gipszkartonozással mennyit spóroltál a vakoláshoz képest. Amúgy gratulálok, nagyon ügyesek vagytok, további sok sikert!
@@napi111free szia, körülbelül 1,2 millióval olcsóbban jöttem ki. 😊
Egy videot azert megneznenk, hogy most hogy alltok 😁
árad az egész videoból a pozitiv hangulat, öröm volt nézni. Jóegészséget és sok örömet nektek az új házban!
Kedves Ottó, öröm volt nézni a videó(i)dat! Csodálatra méltó a hozzáállásod, és hogy felkészülten, ésszel vitted végig az egészet. Gratulálok, sok örömöt az otthonotokhoz!
köszönöm szépen : )
Én is most fogok tavasszal elkezdeni építkezni. Bár 25 éve az építőiparban dolgozok. Az ehhez hasonló tapasztalatok megosztásával , mindig lehet tanulni valami újat. 🤗🖖
Jaaaj de szimpatikus ez az erdélyi srác! Én is éppen építkezem, egyedül, kivitelező nélkül. Ugyan ezeken megyek keresztül. Remélem lesz még vele videó! Üdv, Szlovákiából!
Örülök hogy tetszett. Kívánok sok erőt és egészséget nektek. 😊
Kitartást és jó egészséget!!!
Ügyesek vagytok!
Nagyon érdekes volt, végig néztem. Egészséget és sok boldogságot a használatához!
Kedves János, köszönöm szépen! Áldott békés ünnepeket kívánok nektek. 😊
Köszönjük a videót, és Ottónak a beszámolót. Kívánok hosszú és boldog éveket a házukban ha kész lesznek vele :)
Nagyon szépen köszönöm!!! Ma már burkoltunk, nemsokára elkészül az otthonunk. Minden jót és áldott ünnepeket kívánok neked!!! 😊
Mi is így épitkezünk. Nagyon hasonló a gondolkodásunk. A generál se pénz se minőség miatt nem jöhetett szóba. Az anyagi rész miatt nekünk beütött az áremelkedés plusz hogy enaplós építés szükséges tovább drágította,de így is megéri. Nekünk kb 37 milliós a tervezett költség. Remélem közel leszünk de alulról. Várom a folytatást.
Sok sikert kívánok nektek.
Nyáron készült a videó, most már véghajrában vagyunk. Kitartást és erőt nektek!!! 👍
@@marschal köszönjük szépen.
es az mekkora haz lesz 37 milllioert? vagy esetleg mar kesz is? (3 eves komment)
@@altusynlig már bent lakunk 1,5 éve és nagyon örülünk neki 3 gyerekkel!
@@peterszigetvari5762 gratulalok. mekkora a haz alapteruletre? sikerult tartani a megiranyzott koltsegeket? en be vagyok szarva nagyon ,most szeretnenk belevagni.
Gratulálok az egészhez! Én szakmában dolgozok, de biztos nem lett volna idegrendszerem munka mellett vasakat hajtogatni, az meg a másik, hogy eleve méretre hajtott vasakat vettünk. Teljesen korrekt ember vagy, elismerésem!
Szerintem nem is gondolod mennyire jól esnek a szavaid. Köszönöm 🙏
Áldott békés ünnepeket kívánok!
Kedves Ottó! Köszönjük, hogy a MARSHALL ablakokat választotta! Sok örömöt kívánunk az új családi házukhoz!
Tisztelt Marshall Ablakgyár!! Köszönöm hogy ilyen magas minőséget gyártottak!! 👍😊
(Bár sajnos néhány üveget sikerült nekünk valamivel megkarcolni 😞, tudnak ajánlani valamilyen módszert az eltűntetésre?)
Végignéztem. Nagyon tanulságos, egyben elkeserítő, hogy szinte képtelenség tisztességesen dolgozó szakembereket találni.
Érdekesség: 40:10 az ablak bal felső sarkánál egy kis lyukon keresztül beszűrődik a fény a PUR-hab és az áthidaló között. Nehogy cúgos legyen!
köszönöm az észrevételt. :) szerencsére kívül belül került még szigetelés a purhab minkét oldalára ;)
A terv nálam is hasonló, annyi különbséggel, hogy én megszereztem a kőműves a villanyszerelő, légtechnika, és klímás + hőszivattyús bizonyítványokat.
+ én építőanyagnak EPS zsalus megoldást választottam szintén gipszkarton belsővel, ugyanis ezt egyedül is sokkal kisebb munka megépíteni, nem kell külön zsaluzni, a hőszigetelés is egyből megvan. A belső válaszfalak egyszerű gipszkarton falak, hogy később ha kell könnyen át lehessen alakítani + árban és gyorsaságban sem mindegy miből van.
A tervezett költségvetés 150nm re 27-28.000.000 Ft (igaz, ebbe azért az is benne van, hogy én a hőszivattyúra + légtechnikára jóval jobb árat kapok + nekem nem kell kőműves.
El sem mondom, hogy a tervezett költségvetések mennyit érnek. Főleg, hogy az építkezés eltart 1-1,5 évig. Mi 3 éve építkeztük, már akkor nem lehetett 180 ezerből 1 nm-t kihozni (nem generállal). Szerintem most a reális a 250-300 között. Azóta meg szigorodott minden energetikai előírás, kötelező a napelem is, ami csak az általad említett összeg 5-10 százalékát elviszi. Ha ennyiből kihozod, akkor varázsló vagy.
Szia Károly,
Nagyon ügyes vagy. Utólag átgondolva lehet nekem is ezt kellett volna tennem.
Jó egészséget és kitartást kívánok!
Ottó
Statikai terv nem volt az engedélyezési tervhez? (alapozás, áthidalós kérdések miatt kérdezem). Gondolom egyszerűsített engedélyezés volt, ahhoz meg kiviteli szintű statika kell, ami pontosan megmondja, hogy milyen áthidaló a leggazdaságosabb. (én mondjuk 2,8m-es fesztávra tuti egy a falazóelem rendszerébe illő előregyártott áthidalót raktam volna be. Jóval olcsóbb, mint a vb. áthidaló)
Szia Krisztina, természetesen van statikai terv. És természetesen azért tértünk el tőle mert olcsóbb volt így. Ha én magam csinálom meg a vasalatokat, elkezdve a kengyelek méretre vágása, a hajtogatása, 6 darab 12 es betonvasra való rákötözése, zsluzat építése és végül a betonozását. Olcsóbb lett, mivel nagyon alaposan utánna jártam az áraknak.
Üdv.
Nekem nagyon tetszett az ötlet hogy amit lehet maguknak csináljak,
Egy olyan kérdés lenne hogy ha az építés részeit, ( villany szerelés, hőszivattyú és a tető kivételével)pl sávalap, falazat, szigetelés, belső vakolás ilyesmit magunknak szeretnénk csinálni, mivel após 25 éve van a szakmában.
Viszont a bank a hitelhez kéri az E napló vezetést.
Ezt ki vezeti vagy hogyan kell?
Ha ebben valaki tudna nekem segíteni annak nagyon megköszönném
Kedves Lajos! A kérdésed (tágabb értelemben is) annyira tipikus volt, hogy korábban írtunk erről egy e-könyvet is, benne minden fontos tudnivalóval ilyen elképzelésekhez. Mindenképpen ajánlom figyelmedbe:
tudastar.epitemahazam.hu/termek/hogyan-epithetem-a-hazam-sajat-kezuleg-e-konyv/
Üdvözlettel Bodnár György
@marscal Szia! Gratulálok a házhoz, nagyon ügyes/ek vagytok!! Azt szeretném kérdezni, ahol a terasznál becsatlakozik a fűtött részbe a vasbeton koszorú, ott hogy lesz megoldva a hőhidasság? Nekünk is hasonló lesz, előre is köszönöm a válaszod!
@epitokozosseg vagy ha esetleg az ön véleményére is kíváncsi lennék. Köszönöm 😊
igen, nekünk is kérdéses volt ez a pont. egy sor téglával oldottuk meg. vagyis a koszorú a mennyezet fölé került, így a laktérbe nem került be a vasbeton koszorú.
Téged nagyon jó volt hallgatni. További sok türelmet kívánok a ház befejezéséhez. Még a felénél sem vagy!
Szia, köszönöm, szerintem hétvégén már költözünk :)
Gratulálok!
Köszönjük 😊
Szuper a videó Otto! A légtechnikával kapcsolatban, bövebb információt szabad kérni, vagy egy elérhetőséget tőled a további kérdésekkel kapcsolatosan.?
Eltünt az elérhetőséged...
"A szokásos dugalj téma, hogy hol legyenek a dugaljak ..."
Konyhába? Előre? Sehol. Eddig ez vált be a legjobban. És működik. 10 előre eltervezett kialakításból 6 el fog térni tőle. Ehhez a villanyszerelőnek aktívan részt kell venni abban, hogy a lehetőségeket és a szabályokat megismertesse a megrendelővel. És 10-ből 10-en mondták hogy örülnek annak hogy hallgattak a tanácsokra, ami nélkül nehéz lett volna megoldani a felmerülő nehézségeket.
Köszönöm az észrevételt. 😊👍
Villanyszerelő vagyok így ha véletlenül nem oda kell a dugalj ahol van, akkor könnyedén megoldom. 👌
@@marschal persze, miután ki lett burkolva és fent a bútor ...
Hány négyzetméteres, és hány szobás ez a ház?
br 200, nettó 128, 3 szoba, nappali, konyha, wc és fürdő
Gratulálok ügyes vagy/vagytok! Hány nm-es lesz a ház összesen? Ebből mennyi a lakótér és mekkora a garázs? Mi a márkája a hőszivattyúnak? A gépészeknek és az ácsnak az elérhetőséget megtudnád adni? Most mi az ajánlás a vakolásra? Kívül is kellene a hőszigetelés alá? Nem elég csak a ragasztó. Egyébként nekem is a sikracsiszolt p. X therm van, de az első soron kívül nem kellett jabarcsot használni. A légtechnikát én is nagyon fontosnak tartom. Saját tapasztalat alapján jöttem rá, h mivel az ember sok órát a munkahelyén tölt nem tud annyit szellőztetni, h alacsonyan tartsa a páratartalmat. A munkáddal, hogy tudtad összeegyeztetni az építkezést? Nem hiányzott az a pénz amit, íhy nem tudtál megkeresni?
Szerintem sokkal többet meg tud spórolni a munkákon, mint a saját bére (persze attól is függ, mit dolgozik amúgy)
Sziasztok,
Milyen légtechnikát vásároltatok? Melyik cégtől?
helios
Köszönöm szépen
Én köszönöm, hogy megnézted 😊
Szimpatikus az biztos, nevettem a lépcsőzésnél én hasonlóan gondolkodom. Az a ház ahol több mint 3 lépcső fok van az már nem ház... Nekünk a lakásba 9+9+9 lépcső van, emeletes házról beszélek de már nagyon unom a lépcsőzéééést😁ha netán burkoló vagy csempézőt keresel tudom ajánlani magamat. 23 éves praxal..
köszönöm hogy megnézted, lassan költözünk, a burkolás nem lett a legjobb de hamarosan látni fogjátok :)
a beton lemez betonozásakor le kellett volna permetezni kipárolgás gátlóval
akkor nem is kellett volna locsolni Én főleg nyáron minden betonozásnál használom
Szia, köszönöm szépen az ötletet. 👍
Igen, utólag más is ezt tanácsolta de ha majd egyszer lesz következő alkalom akkor biztosan ezt fogom tenni. Köszönöm a tippet neked!! 👌
Hogyan oldod meg a födémben a villamos vezetékek telepítését?
Szia András.
Mivel gipszkarton mennyezet van, így nagyon egyszerűem. gipszkarton fölött gégecsövekben. És egy igen egyszerű megoldást választottam. Nem használok falban süllyesztett kötődobozokat. (Sem nekem sem a feleségemnek nem tetszik) a háznak így lesz 3 nagy kötődoboza a padláson. Oda fut be az összes kapcsoló és világítás kábel. Ezt csak azoknak ajánlom akinek sok kábél vagy vezeték van a polcon. Mert bizony lesz egy pár száz méter kábel. De legalább nincs süllyesztett kötődoboz a falban.
Egy titka van és ez naaaaagyon fontos!!! Le kell szilikonnal zárni a gégecső végeket. Hogy a levegő ne járjon a padlás és lakótér között.
@@marschal Alapvető hiba a kötődobozokat kirakni a fűtött térből. Egyrészt oda légtömörség, másrészt víz lesz a védőcsőben! és a kötődobozban és a szerelvényeknél is!
@@tbeebacsi bizton állítom hogy nem így van. ugyanis a padláson, a szigetelés alá került a kötődoboz.. semmilyen vizesedés nincs
A gépi szellőztetőrendszer egyik elszívó ágát a gépészeti helyiségbe rakva szintén elérhető lett volna a kis helyiség túlmelegedése, nem?
Szia, köszönöm az észrevételt. Más is tanácsolta így tettünk be oda is 😊👍
Plusz a tető sem lakható, ha jól latom(1meter falazat után mehetett volna a tető) igy kevés lesz a negyzetmeter
Szia Szabolcs. Igen, nem lakható a tető. De mivel ez egy 116 négyzetméteres ház, ami bővíthető hatalmas terasszal rendelkezik, (40 nm) így a tető irányába semmi kép nem indulnék. (3 szintes házban születtem, lépcsőztem eleget, többet nem akarok 😂)
Nagyon szép én most kezdem de néhány dologban úgy látom az orokévalúság +2 napra vannak dimenzálva.
hidd el menni fog!!! sok sikert kívánok nektek és joooooo egészséget
Miért nem csináltatok pincét, sok mindenre lehet hasznali
Mert a költségvetés nem igazán engedte meg. Majd mindenképp lesz egy kis pince a sütögető alatt, ami mélyebb lesz sokkal mint így a ház alatt lett volna és a hőmérséklete sokkal inkább megfelelő lesz egy finom bor, egy kis füstölt oldalas és természetesen egy kis zsíros bödön részére.
Kész lesz, szívesen látlak! 😉👍
A falakat magad falaztad, vagy valakivel csináltattad? Mert ezek a kerámia falazóelemek mm pontosan összeilleszthetőek, itt meg cm-es hézagok vannak.
+ sikerült itt is a csiszolt téglát vastaghabarcsban rakni (ez amúgy elég tipikus hiba nálunk, általában vagy a megrendelő vagy/és a kőműves nem "hisz" a hozzávaló ragasztó habban )
Szia, sajnos a téglák nem voltak egyformák. 😞 Sőt, volt olyan hogy 2 tégla között 2 cm volt a különbség.
Ez nem tűnik síkra csiszolt téglának,hagyományos falazatnak meg teljesen rendben van.
Nem lett volna praktikusabb, ha a HMV-t is a hőszivattyú állítja elő? Mi szólt a külön bojler mellett?
Szia, köszönöm a kérdést. A rendszer úgy lett kialakítva hogy későbbiekben az is rá kerüljön. Most egyelőre az anyagi vonzata volt a mérvadó. De jó az észrevétel. 👍😊
Csak egy észrevétel. A tető szerkezetet manapság (régen se nagyon) építik kezeletlen fából. Rovarok és a penész miatt pl. De egyébként gratulálok. Ügyesek vagytok.
Én azt hallottam, hogy a rovar/penész elleni kezelést 3 (de "optimális" esetben is 15) év után meg kellene ismételni. Szóval lehet hogy a tető életének első részében véd a kártevők ellen, de utána már nem biztos. Ettől függetlenül nyilván célszerű kezelt fával dolgozni, csak jó ezt tudni, számolni vele.
Nem figyeltél. A videóban elmondta, hogy utólag lesz kezelve.
@@maestrohun Ne haragudj. De, hogy kezeled utólag pl a párazáró fólia alatt. Csak a látszó részeket tudod kezelni. Az pedig kb olyan mintha le se kezelted volna. Arról nem is beszélve, hogy milyen mérgező anyagokkal kezelik. Azt bezárt tető alatt csinálni öngyilkosság.
@@maestrohun köszönöm ez így igaz. Valóban annyira fagyos és jeges volt a fa hogy az utólagos kezelés mellett döntött az ács.
@@janoshenzer7381 Nálad van a pont. Én is akartam írni, de nem akartam a kedvüket szegni.
Még egyel jobb építész megspórolt volna neked min 2,5 milliót (kb 5 m2-et). A középső részben kb. ennyi fölösleges tér maradt benne.
De azért így is az átlagos magyar családi ház terveknél jobbat kaptatok :)
Szia Krisztina. A mi kérésünk volt hogy a háló részek minél messzebb legyen a nappali-konyha résztől. Nekünk fontos volt hogy ez két "lakótér" ne legyenek közel egymáshoz. Ezért lett kissé "fura" az elosztás.
Ha nincs telibe ragasztózva a fal karton ragasztaskor, csak pont perem, akkor nem lesz legtomor a ház és huzatos lesz ..
Szia, telibe lett ragasztva. Az egész házra kb 50 zsák ragasztó lett felhasználva. Köszönöm az észrevételt.
@@marschal akkor minden rendben. Nagyon nagyon ritka, hogy telibe ragasztják és sokan nem tudják, hogy a pont perem nem szerencsés megoldás.:) Boldog új évet.
@@gergoocsovai1864 köszönöm szépen Gergő!!
Egy igazán egészséges és boldog Új esztendőt kívánok neked!!! 👌👍😊
Ez hány m2-es ház?
Szia, bruttó 200 és nettó 116 négyzetméter. (Teraszt terveztük ilyen nagyra)
Megmosolyogtató téveszméi vannak Ottónak :)
Köszönöm szépen. 👍😊 Elmondanád mik lennének azok? Már így az építkezés végéhez közeledve jó lenne tudni. (Hátha lesz következő alkalom is)
A tetönél kb 100.000ft-ot spóroltatok volna ha laposabb lett volna.
De igazábol semmit nem számít már.
Jó építkezést.
Most már kötelező magújuló energiafelhasználású házat építeni,de hidd el egy gázos fűtéssel olcsóbban jártál volna. Sajnáltál 2.5 millát helyette inkább kb 10-
millát napelemre meg hőszivattyúra .Majd ha készen lesztek és megy a fűtés rakd majd fel a villanyszámlát.
Köszönöm az észrevételt, úgy lesz.
Az én otthonomban akkor sem lesz gáz soha, ha maga Putyin adja ingyen !!! 😉
Bizony! Akàrhogy is, de függetlennek kell maradnia a hàz fűtèsènek (akàr a főzèsnek is). Fatüzelèses rendszer az alap, azt kiegèszìteni napelemmel. Ìgy, ha bàrmi törtènne, az ember tud fűteni ès ha van sparhelt, akkor főzni is, akkor is, ha netàn valaki elzàrnà a gàzcsapot vagy beszüntetnè az àramszolgàltatàst!
Nem tudom, hogy hogy jön ki olcsóbban egy gázos fűtés. A 2,5 milliós rendszer kiépítés + 1 millió a kémény (mélyebb alapozás, stb.) + engedélyeztetés, rengeteg macera még úgy is, ha a gázcsonk adott a telken. Ezen kívül évenként ajánlott karbantartani, ami egy jelképes 20-as. A gond az, hogy berakhatod a kazánt egy passzívházba, akkor sem üti meg a BB-t, tehát kell mellé napelem. Ez kb. +1 millió. Ha már kiépíted a rendszert, de csak 6 panelt szerelsz fel, mert ezzel ütöd meg a 25%-os minimumot, akkor már nem elérhetetlen a gáz nélküli élet.
18db panel (6,5kWh) 2,5 milliót kóstál, áh ha elektromos fűtésed van, akkor csak a hálózatbővítésre adsz ki pénzt, ami 200 környékén van, a bojler(ek)re és a fűtőpanelekre, ami maximum 800, tehát a teljes rendszered kijön 3,5 millióból úgy, a 4,5-hez képest. (csak fűtés és hmv)
Viszont így alig fogsz rezsit fizetni, sokkal jobban szabályozható a hőmérséklet (helyiségenként), mint a gázos fűtésnél. Nincs kéményed, nincs karbantartási költség, jóval kevesebb a hibalehetőség, nincsenek csövek lakáson belül, stb.
Ami az amortizációt illeti, előbb-utóbb a panelek tönkre mennek, ez tény. Viszont előbb-utóbb a kazánt is ki kell cserélni, amit minden évben karbantartottál. Cserébe ha bármi történne a világban, még mindig át tudsz állni sziget üzemre (persze nem olcsó), de van rá lehetőséged. Hiába van gáz, ha nincs áramod, az is kell a kazánnak a működéshez:)
köszi
A csöveket kellett volna jól szigetelni és nem kellett volna a hungarocel beton.
Szia, igen igazad van. De sajnos a padló szigetelést annyira "kicentisztük" hogy a csövek szigetelése után nagyon kevés beton került volna rá. Így ez mellett döntöttünk. Jelenleg úgy tűnik hogy működik. Köszönöm az észrevételt! 👍👌
Nem akarok vészmadárkodni, de ebben az állapotban kijelenteni, hogy 30M alatt maradnak a költségek, még elég meredek.
Szia Tibor.
Köszönöm az észrevételt, a jó hír hogy jóval alatta maradtunk. Lassan beköltözés van (3-4 hét) és a költségvetés alatt tudtunk maradni. (Bank miatt számlák össze gyűjtve)
A 30 milliót az extrák fogják átléptetni, aminek nincs köze a kész állapothoz. (Napelem, elektromos redőny stb)
@@marschal ok, sok sikert!
Én is csodálkozok. 2016-ban, igazából 17-ben kezdtünk építkezni, talán 2019-re lettünk készen, de a 109 nm-es házunk közel 30-ba fájt úgy, hogy az anyagokon több milliót spóroltunk. Ugyanaz a minőség olcsóbban lett beszerezve, mert körbekérdeztünk. Ők sokmindent maguk, vagy részben maguk csinálnak. Nálunk erre hivatalosan nem is nagyon volt lehetőség.
Több fotó kellene
Amit belülről megspórolsz a tisztességes vakoláson, azt majd kívülről elköltöd. Ha kívül a szigetelés alatt nem lesz vakolva, oda a légtömörség a spórolás miatt. A gipszkarton borítás olcsó, de lagalább szar is.
tökéletesen igazad van
A belső vakolás soha nem helyettesítette a külső vakolást!
A téglákra úgy van megadva a hőátbocsájtási érték, hogy két oldali vakolás esetén tudja a megadott értéket.
Hőszigetelés alá nem kell vakolni.Belső oldalra valóban jobb a vakolat mint a karton.
Igazatok van. De sajnos az anyagi vonzatát egy hétköznapi ember mint én, néznem kell. Én is jobban örültem volna a belső vakolásnak, de az a 2 millió különbség nekem sok. 😞
Ez így kategorikusan kijelentve biztosan nem igaz. A tapasztalatok szerint a légtömörség ott jelent csak igazi problémát, ahol sem belülre sem kívülre nem kerül vakolat.