Laskitko AMD kokoonpanoon R5 5600 ryzenin hinnaksi 179,90€ kun siihen hintaan sitä saa jimmyltä tällä hetkellä ja siinä AM4 kannassa olisi parempi päivitysmahdollisuus kuin tuossa i5-12400F ja B660 kombossa. Mitä nyt katsoin niin hyvän B550 emon ja ´ryzen 5600 prosessorin saisi paljon halvemmalla kuin tuon intel i5-12400F + B660 kombon
Tuo tarjous ei ollut voimassa silloin kun tein videota, eli ei ole laskettu. Oikeassa olet nyt, että AMD:n setti on tuolla tarjouksella selvästi edullisempi. Edit: pinnasin sun kommentin
Kiitti hyödyllisestä videosta. Uskalsin / viitsin kasata nyt ekaa kertaa koneen aivan alusta asti itse, kun tästä sai hyvän omaan budjettiin sopivan listan pohjaksi. Kasailin siis ton 1400€ listan pienin muutoksin ja hyvin tuntuu täyttävän omat tarpeet
Tuossa kun muutaman kerran sanoit videossa että voi päivittää paremman prosessorin B660 emolevyn kanssa ja puhuit noista K-mallisista prosessoreista nii haluaisin muistuttaa että sillä emolevyllä ei sitten voi ylikellottaa prosessoria, vaan ylikellotus vaatii Z690 piirisarjallisen emon. Sekä tuossa 1400€ paketissa oli 12600K + B660 emolevy, jolla ei siis voi ylikellottaa, vaikka ylikellotuksesta puhuitkin.
Erittäin tarpeellinen lisä. Pakko myöntää, että oon nyt tuon asian kahdella peräkkäisellä videolla sanonut väärin. Tullut totuttua siihen AMD:n ansiosta, että ei ole tarvinnut miettiä emolevyn yhteensopivuutta ylikellotukseen. Koitan seuraavalla videolla muistaa tämän!
Olin 3000 sarjan alusta asti oottanu et pääsen ostamaa uuen näyttiksen. Ostin uuden viikko sitte ja kyseinen malli oli loppuun myyty päivässä. Sitte 3päivän jälkeen tuotesivu ilmesty takasi ja hinta oli noussu 50€
Hyvä video ite ajattelin hankkia tolla 1200€ budjetillä koneen. Mutta se vie vielä aikaa nii odotan innolla tulevaisuudessa seuraavaa budjettikone videota!
Olisin toivonut 2000€ - 2500€ konepakettia. Ajatuksena olis kasata tyylikäs ja tehokas, ehkä vähän "yliampuva" tietokone musta/punaisella teemalla. Eli RGB valoja sais olla mutta ei kuitenkaan liikaa.
Sopisiko tuohon 1000e budjettiin niin pikku lisä panostuksella hankkia asus rtx 3060 dual? Ettei tartteisi samalla jo hankkia parempaa virtalähdettä. Ja myös ajattelin mennä amd:ellä, koska amd ryzen 5 5600 ja joku a520m emolevy olisi paljon halvempia ja (minun) mielestäni järkevämpi hankinta.
Kyllähän se budjetin puolesta varmasti sopisi, mutta tuo 1000€ paketin RX 6700 XT on 22% parempi suorituskyvyltään, joten erittäin kovasti suosittelen mieluummin sitä. Ottamalla suoraan ton mun paketin osat ja vaihtamalla kotelon esim. toisessa kommentissa kysymääsi P300A:han saa aivan erittäin hyvän koneen. Jos emon vaihtaa a520m-piirisarjalliseen, menettää PCI-E 4.0:n, joka olisi hyvä olla nykypäivän ja erityisesti tulevaisuuden näytönohjaimille. En siis säästäisi siinä, sillä hintaero on loppujen lopuksi aika pieni. Virtalähteestä voi hyvin säästää pari kymppiä ottamalla tämän: hintaopas.fi/product.php?p=5051889&ref=61613
En muuten huomannutkaan, että tää oli Heinäkuun video, eikä Marraskuussa tullut uudempi video. Kannattaa mieluummin ottaa tuon uudemman videon 1000€ paketti, johon sitten vaihtaa kotelon ja virtalähteen noihin aiemman kommentin vaihtoehtoihin: hintaopas.fi/list/1000-marraskuu-2022--l93417
@@JNSTech Joo toi näyttäs hyvälle paketille ja olisiko siihen msi b550m pro:n tilalle joku saman hintainen tai halvempi emolevy, koska kyseistä emolevyä ei löydy oikein mistään
Itse olisin tuohon halvimpaan pakettiin ottanut AMD Ryzen 5500 prossan sekä sille emon. Sen erotuksen olis voinut säästää vaikka kotelossa kun n.10€ on eroa. Meinaan tuo 5500 on nopeampi 6 ydin/12 Thread prossa. Samoin en kyllä olisi itse suositellut tuota Radeonia mistään hinnasta johtuen sen pienestä PCI-E kaistasta. Sen RTX 3050 saa vaihtamalla NVME aseman vaikka 512 gigaseen.
Pakettikoneissa hinnat vaihtelee aika rajusti, niin en tiedä onko kysyntää sellaiselle kun on hyvin nopeasti vanhentunut video? Komponenttipulaa ei tällä hetkellä ole ja on usein kannattavampaa kasata itse osista. Hyvästä tarjouksesta voi löytää pakettikoneen edullisemmin suorituskykyyn nähden.
Suorituskyvyltään menee aika lailla samaan itse kasatun kanssa tuossa koneessa. Ihan hyvästä koneesta on siis kyse ja voi suositella, jos mieluummin hankit valmiin koneen =)
Kyllä sillä pärjää kun laittaa vähintään 1-2 lisätuuletinta kotelon etupaneeliin ottamaan ilmaa sisään. Parhaasta päästä ei ilmankierroltaan tuo ole, mutta hienoutta kyllä riittää kieltämättä.
Minkä valmistajan 650W virtalähde sulla on? Niissä on suuria eroja onko joku kiina pommi vai joku corsair tai seasonic 80+gold/platinum. Anyways laittaisin maksimissaan jonkun RTX3070 Ti kortin 650W virtalähteen kanssa. RTX3080 alkaa olla jo siinä rajalla että ei välttis toimi vaikka ois kunnon 650W virtalähde.
Ihan pätevä kone on tuohon hintaan. 12900K on toki pelkkään pelaamiseen overkill, mutta hinta on edullinen osiin nähden. Gigantti taitaa pyrkiä pääsemään eroon noista huippumalleista, kun uuden sukupolven näyttikset ovat tulossa ihan kohta jo markkinoille. Jos tuon ostamista harkitsit, niin en näe syytä, etteikö niin voisi tehdä. Laadukkaat osat ovat myös tuossa, mm. Cooler Masterin AIO-jäähy ja tuulettimet.
2000€ pakettiin en oikein keksinyt mitään kovin järkevää päivitettävää. 3080 Ti maksaa liikaa ja oikeastaan ainoa järkevä päivitys olisi ollut emon vaihtaminen z690-piirisarjalliseen, mutta silloinkin siitä olisi apua vain, jos käyttäjä haluaa ylikellottaa prossua. Jatkossa voin kyllä sellaisen tehdä toki.
Yks kysymys tuli vielä mieleen että riittäkö tossa 1200€ konees se virtalähde kun on mukana se rtx 3060 ti koska sanoit aikasemmassa kohassa että ei kannata hankkia tolla virtalähteellä rtx 3060 ti:stä tehokkaampaa näyttistä?
Miksi kehoitit ostamaan tuon Fera5 kahdella tuulettimella 1400e koneeseen? On kalliimpi ja äänekkäämpi, eikä ole yhtään parempi lämpöjen puolesta. Itsellä on tuo Fera5 yhdellä tuulettimella serverissä ja vahva suositus sille 👍
Vakio 3090 Ti vie 450 wattia ja koneen muut osat sen max 300 wattia riippuen kokoonpanosta. Jää siis sata wattia reserviin siinä. Toki ihan hyvä maininta siinä mielesssä, että jos koneessa on paljon kaikkia kovoja, SSD:itä, tuulettimia ja RGB-valoja, niin ne voi viedä kulutusta lähemmäs virtalähteen maksimia. Helpoin ratkaisu on alivoltittaminen, jolla saa tehonkulutusta merkittävästi alaspäin ilman suorituskyvyn laskua.
Rtx 3070 ei välttis toimi tossa ekassa koneessa. Itellä oli meinaan vähän parempi virtalähde, mutta saman tehonen ja ei riittänyt virta. Prossun virran syönti oli muistaakseni samaa luokkaa tai jopa vähemmän.
@@tmips1 hmm, no mistäköhän sitten johtunut? Meinaan tietyt pelit kaatuilivat, mutta kun näytönohjainta alikellotti ja ei antanut sen käyttää niin paljon virtaa, niin ei enää kaatuillut ja ongelmat korjaantuivat Edit* ongelma korjaantui myös, kun hankin isomman virtalähteen
Ainakin Seasonicin tietyillä TX-sarjan virtalähteillä oli ongelmia 3000-sarjan tehokkaimpien mallien kanssa virtapiikkien vuoksi. Ei pitäisi tosin RTX 3070:n kanssa olla ongelma. Mikäs malli näyttiksestä sulla on ja mikä prossu?
Muuta en oikeastaan tuohon keksi enää, kuin sen että näyttiksen lisävirtakaapelit on samasta kaapelinipusta sen sijaan, että kumpaankin lisävirtaliittimeen tulee oma kaapeli suoraan virtalähteestä. Jos ne on samassa nipussa, niin voi olla virtaongelmia.
Saisko lämpötahnoista videota? Mitä suosittelet? En ihan varma mut entisestä tahnasta taitaa tulla astma oireita...(?) voihan se tietty olla palanut pölykin.
Lämpötahnoista tuskin teen erillistä videota, mutta itsellä on käytössä Arctic MX-4:ää monta vuotta ja se on hoitanut asiansa oikein hyvin. Tahnasta ei pitäisi tulla astman oireita kun se ei pölyä, mutta en toki ole lääkäri tai muuten terveysammattilainen. Pölyä jos on koneen sisällä, niin se varmasti ainakin vaikuttaa.
2000 euron budjetti oli tällä kertaa oikeastaan sellainen, että juuri parempaa konetta ei saa. 3080 Ti maksaa liikaa ja oikeastaan ainoa mikä olisi järkevä päivittää, olisi Z690 emo prosessorin ylikellotusta varten. Muilta osin en näe tarvetta käyttää budjettia mihinkään.
Näinhän se on melkein missä tahansa, että tietyn pisteen jälkeen saa toki parempaa, mutta hinta nousee eksponentiaalisesti. Parhaan saa keskihintaisista tuotteista =)
Laskitko AMD kokoonpanoon R5 5600 ryzenin hinnaksi 179,90€ kun siihen hintaan sitä saa jimmyltä tällä hetkellä ja siinä AM4 kannassa olisi parempi päivitysmahdollisuus kuin tuossa i5-12400F ja B660 kombossa. Mitä nyt katsoin niin hyvän B550 emon ja ´ryzen 5600 prosessorin saisi paljon halvemmalla kuin tuon intel i5-12400F + B660 kombon
Tuo tarjous ei ollut voimassa silloin kun tein videota, eli ei ole laskettu. Oikeassa olet nyt, että AMD:n setti on tuolla tarjouksella selvästi edullisempi. Edit: pinnasin sun kommentin
Ai että video tuli hyvään aikaan kun olen juuri harkinnut uuden koneen kasausta
Kiitti hyödyllisestä videosta. Uskalsin / viitsin kasata nyt ekaa kertaa koneen aivan alusta asti itse, kun tästä sai hyvän omaan budjettiin sopivan listan pohjaksi. Kasailin siis ton 1400€ listan pienin muutoksin ja hyvin tuntuu täyttävän omat tarpeet
Tuossa kun muutaman kerran sanoit videossa että voi päivittää paremman prosessorin B660 emolevyn kanssa ja puhuit noista K-mallisista prosessoreista nii haluaisin muistuttaa että sillä emolevyllä ei sitten voi ylikellottaa prosessoria, vaan ylikellotus vaatii Z690 piirisarjallisen emon. Sekä tuossa 1400€ paketissa oli 12600K + B660 emolevy, jolla ei siis voi ylikellottaa, vaikka ylikellotuksesta puhuitkin.
Erittäin tarpeellinen lisä. Pakko myöntää, että oon nyt tuon asian kahdella peräkkäisellä videolla sanonut väärin. Tullut totuttua siihen AMD:n ansiosta, että ei ole tarvinnut miettiä emolevyn yhteensopivuutta ylikellotukseen. Koitan seuraavalla videolla muistaa tämän!
Olin 3000 sarjan alusta asti oottanu et pääsen ostamaa uuen näyttiksen. Ostin uuden viikko sitte ja kyseinen malli oli loppuun myyty päivässä. Sitte 3päivän jälkeen tuotesivu ilmesty takasi ja hinta oli noussu 50€
Hyvä video ite ajattelin hankkia tolla 1200€ budjetillä koneen. Mutta se vie vielä aikaa nii odotan innolla tulevaisuudessa seuraavaa budjettikone videota!
Kiitos! =)
Olisin toivonut 2000€ - 2500€ konepakettia. Ajatuksena olis kasata tyylikäs ja tehokas, ehkä vähän "yliampuva" tietokone musta/punaisella teemalla. Eli RGB valoja sais olla mutta ei kuitenkaan liikaa.
Kiva tietää, kiitos 👍🏻
Ite just tilasin vähä yli 800e paketin ja sain jopa mahutettua alennuksesta rx 6600.
Onko uuen sukupolven jälkeen tulossa kenties uutta konepakettivideoa
Jaa vastaus tuliki videolla
Sopisiko tuohon 1000e budjettiin niin pikku lisä panostuksella hankkia asus rtx 3060 dual? Ettei tartteisi samalla jo hankkia parempaa virtalähdettä. Ja myös ajattelin mennä amd:ellä, koska amd ryzen 5 5600 ja joku a520m emolevy olisi paljon halvempia ja (minun) mielestäni järkevämpi hankinta.
Kyllähän se budjetin puolesta varmasti sopisi, mutta tuo 1000€ paketin RX 6700 XT on 22% parempi suorituskyvyltään, joten erittäin kovasti suosittelen mieluummin sitä. Ottamalla suoraan ton mun paketin osat ja vaihtamalla kotelon esim. toisessa kommentissa kysymääsi P300A:han saa aivan erittäin hyvän koneen.
Jos emon vaihtaa a520m-piirisarjalliseen, menettää PCI-E 4.0:n, joka olisi hyvä olla nykypäivän ja erityisesti tulevaisuuden näytönohjaimille. En siis säästäisi siinä, sillä hintaero on loppujen lopuksi aika pieni.
Virtalähteestä voi hyvin säästää pari kymppiä ottamalla tämän: hintaopas.fi/product.php?p=5051889&ref=61613
@@JNSTech Joo mietin sitten että vaihtaisiko sen näyttiksen rx 6700 xt vai kasais ihan saman kun tässä videolla mutta vaan p300a:han.
En muuten huomannutkaan, että tää oli Heinäkuun video, eikä Marraskuussa tullut uudempi video. Kannattaa mieluummin ottaa tuon uudemman videon 1000€ paketti, johon sitten vaihtaa kotelon ja virtalähteen noihin aiemman kommentin vaihtoehtoihin: hintaopas.fi/list/1000-marraskuu-2022--l93417
@@JNSTech Joo toi näyttäs hyvälle paketille ja olisiko siihen msi b550m pro:n tilalle joku saman hintainen tai halvempi emolevy, koska kyseistä emolevyä ei löydy oikein mistään
@@JNSTech Ja tarvitseeko siihen pakettiin ollenkaan prosessori jäähyä?
Itse olisin tuohon halvimpaan pakettiin ottanut AMD Ryzen 5500 prossan sekä sille emon. Sen erotuksen olis voinut säästää vaikka kotelossa kun n.10€ on eroa. Meinaan tuo 5500 on nopeampi 6 ydin/12 Thread prossa. Samoin en kyllä olisi itse suositellut tuota Radeonia mistään hinnasta johtuen sen pienestä PCI-E kaistasta. Sen RTX 3050 saa vaihtamalla NVME aseman vaikka 512 gigaseen.
Kumpaa suosittelet n. 300€ hintaan rtx 2060 vai 3050? Ja riittääkö Gigabyte B550M DS3H virransyöttö ryzen 5 5600 prossulle?
2060
2060 näistä kai tehokkaampi on
Käytettynä alkaa saamaan jo rtx3060 korttia hiukan päälle 300€ hintaan. joten sellaisen ostaisin tuolla budjetilla
Sama pakettikoneista! Mites komponenttipula? Onko jälleen kannattavampaa ostaa osista?
Pakettikoneissa hinnat vaihtelee aika rajusti, niin en tiedä onko kysyntää sellaiselle kun on hyvin nopeasti vanhentunut video? Komponenttipulaa ei tällä hetkellä ole ja on usein kannattavampaa kasata itse osista. Hyvästä tarjouksesta voi löytää pakettikoneen edullisemmin suorituskykyyn nähden.
@@JNSTech Aivan, okei, kiitos vastauksestasi. Haluaisitko antaa mielipiteen Telian sivuilla olevasta pakettikoneesta Legion T5, 300€:n alennuksessa tällä hetkellä. 🤔
Suorituskyvyltään menee aika lailla samaan itse kasatun kanssa tuossa koneessa. Ihan hyvästä koneesta on siis kyse ja voi suositella, jos mieluummin hankit valmiin koneen =)
ajattelin tossa tonnin budjetin koneessa vaihtaa kotelon Kolink void: malliseen, enkä tiedä, onko se hyvä idea, joten kysyn sinulta.
Kyllä sillä pärjää kun laittaa vähintään 1-2 lisätuuletinta kotelon etupaneeliin ottamaan ilmaa sisään. Parhaasta päästä ei ilmankierroltaan tuo ole, mutta hienoutta kyllä riittää kieltämättä.
@@JNSTech sellainen oli juuri suunnitelma
@@JNSTech kiitos paljon!
Mulla on tosta viimisestä paketista oleva prossu ja mulla on 650w psu niin mikä olis hyvä näytönohjain
Paljon budjetti mitä näyttöö käytät ja mitä pelejä pelaat
Minkä valmistajan 650W virtalähde sulla on? Niissä on suuria eroja onko joku kiina pommi vai joku corsair tai seasonic 80+gold/platinum. Anyways laittaisin maksimissaan jonkun RTX3070 Ti kortin 650W virtalähteen kanssa. RTX3080 alkaa olla jo siinä rajalla että ei välttis toimi vaikka ois kunnon 650W virtalähde.
3070-3070ti max riippuu virtalähteestä sekä näyttiksestä
@@jobbus22 seasonicon 650w gold luokituksella ja se on noin 4 vuotta vanha
@@ugislayer6793 pelaa raskaita pelejä jonkun verran ja full hd näyttö
kato gigantista kuukauden gaming tarjous se hp omen 45l litranen malli jossa on rtx 3090 ja i9 12900k 2800 hintaan onko hyvä?
Ihan pätevä kone on tuohon hintaan. 12900K on toki pelkkään pelaamiseen overkill, mutta hinta on edullinen osiin nähden. Gigantti taitaa pyrkiä pääsemään eroon noista huippumalleista, kun uuden sukupolven näyttikset ovat tulossa ihan kohta jo markkinoille. Jos tuon ostamista harkitsit, niin en näe syytä, etteikö niin voisi tehdä. Laadukkaat osat ovat myös tuossa, mm. Cooler Masterin AIO-jäähy ja tuulettimet.
@@JNSTech joo ostin sen
2000€ pakettia olisin väliin vielä toivonut ☺️
2000€ pakettiin en oikein keksinyt mitään kovin järkevää päivitettävää. 3080 Ti maksaa liikaa ja oikeastaan ainoa järkevä päivitys olisi ollut emon vaihtaminen z690-piirisarjalliseen, mutta silloinkin siitä olisi apua vain, jos käyttäjä haluaa ylikellottaa prossua. Jatkossa voin kyllä sellaisen tehdä toki.
riittääkö videolla mainittu 750w virtalähde 3080 näyttikselle?
Hyvin riittää. 750w on suositus RTX 3080:lle ja suositukset on aina vähän yläkanttiin laitettu.
Just tätä videoo olin odottanut!
Yks kysymys tuli vielä mieleen että riittäkö tossa 1200€ konees se virtalähde kun on mukana se rtx 3060 ti koska sanoit aikasemmassa kohassa että ei kannata hankkia tolla virtalähteellä rtx 3060 ti:stä tehokkaampaa näyttistä?
RIittää vielä 3060 Ti:lle mainiosti tuo virtalähde. Vasta siitä ylöpäin suosittelen ottamaan laadukkaampaa.
jes nää on ihan mahtavia!🙌
Mahtava kuulla! =)
@jns tech onko asus geforce rtx 2060 dual oc evo 12gb gddr6 pcie 3.0 hyvä pelaamiseen esim: overwatch, valorant ja cs prossu on amd 5 5600
on
Riittää kuule mukavasti
on mutta kannattaa ostaa 6gb malli koska tuo 6gb ero ei vaikuta juuri mihinkään
2200-2500€ budjetille ehotusta?
Miksi kehoitit ostamaan tuon Fera5 kahdella tuulettimella 1400e koneeseen? On kalliimpi ja äänekkäämpi, eikä ole yhtään parempi lämpöjen puolesta.
Itsellä on tuo Fera5 yhdellä tuulettimella serverissä ja vahva suositus sille 👍
3090 pärjää hädin tuskin 850w psu:lla ja 3090 ti vaatii vähintään 1000w(850w käynnistykseen) ettei lopu virta kesken
Vakio 3090 Ti vie 450 wattia ja koneen muut osat sen max 300 wattia riippuen kokoonpanosta. Jää siis sata wattia reserviin siinä. Toki ihan hyvä maininta siinä mielesssä, että jos koneessa on paljon kaikkia kovoja, SSD:itä, tuulettimia ja RGB-valoja, niin ne voi viedä kulutusta lähemmäs virtalähteen maksimia. Helpoin ratkaisu on alivoltittaminen, jolla saa tehonkulutusta merkittävästi alaspäin ilman suorituskyvyn laskua.
Rtx 3070 ei välttis toimi tossa ekassa koneessa. Itellä oli meinaan vähän parempi virtalähde, mutta saman tehonen ja ei riittänyt virta. Prossun virran syönti oli muistaakseni samaa luokkaa tai jopa vähemmän.
Ei pitäis kyllä olla virtalähteestä kiinni. Optimum tech on videollaan käyttänyt muistaakseni rtx 3080 ja i9 11900k:ta 600w virtalähteellä
@@tmips1 hmm, no mistäköhän sitten johtunut? Meinaan tietyt pelit kaatuilivat, mutta kun näytönohjainta alikellotti ja ei antanut sen käyttää niin paljon virtaa, niin ei enää kaatuillut ja ongelmat korjaantuivat
Edit* ongelma korjaantui myös, kun hankin isomman virtalähteen
Ainakin Seasonicin tietyillä TX-sarjan virtalähteillä oli ongelmia 3000-sarjan tehokkaimpien mallien kanssa virtapiikkien vuoksi. Ei pitäisi tosin RTX 3070:n kanssa olla ongelma. Mikäs malli näyttiksestä sulla on ja mikä prossu?
@@JNSTech Näyttiksenä asuksen 3070 dual oc ja prossuna i5 10600k. Kyl se prossu vähän enemmän syö virtaa, mutta ei nyt vissiin ihan kauheesti
Muuta en oikeastaan tuohon keksi enää, kuin sen että näyttiksen lisävirtakaapelit on samasta kaapelinipusta sen sijaan, että kumpaankin lisävirtaliittimeen tulee oma kaapeli suoraan virtalähteestä. Jos ne on samassa nipussa, niin voi olla virtaongelmia.
Saisko lämpötahnoista videota? Mitä suosittelet? En ihan varma mut entisestä tahnasta taitaa tulla astma oireita...(?) voihan se tietty olla palanut pölykin.
Lämpötahnoista tuskin teen erillistä videota, mutta itsellä on käytössä Arctic MX-4:ää monta vuotta ja se on hoitanut asiansa oikein hyvin. Tahnasta ei pitäisi tulla astman oireita kun se ei pölyä, mutta en toki ole lääkäri tai muuten terveysammattilainen. Pölyä jos on koneen sisällä, niin se varmasti ainakin vaikuttaa.
@@JNSTech OK, kiitti pistetään tilaukseen!
Nää on kyllä hyviä videoita🙂😎👍
Kiitos paljon! =)
ITX pakettia toivoisin johonkin 2000e hintaan. :)
Olis ollu kiva saada 2000-2500€ paketti kans.
2000 euron budjetti oli tällä kertaa oikeastaan sellainen, että juuri parempaa konetta ei saa. 3080 Ti maksaa liikaa ja oikeastaan ainoa mikä olisi järkevä päivittää, olisi Z690 emo prosessorin ylikellotusta varten. Muilta osin en näe tarvetta käyttää budjettia mihinkään.
Kyllähän tuommonen 4000€ tietsikkapaketti alkaa jo käymään lompsan päälle, mutta onneksi halvemmallakin saa suhteellisen hyvän koneen 🤔
Näinhän se on melkein missä tahansa, että tietyn pisteen jälkeen saa toki parempaa, mutta hinta nousee eksponentiaalisesti. Parhaan saa keskihintaisista tuotteista =)
ÄIJÄL ON PARTA?????!!!
Kyl se vaan näi o!
ok
Viies
Eka?