Na filmie przedstawiam podstawową konfigurację inteligentnego garażu, dzięki której można realizować różne scenariusze w zależności od potrzeb i upodobań.
Mam sporo przewodu UTP. Czy można taki przewód podpiąć do przycisków dzwonkowych na ścianie i do wejść ekspandera? Drugie pytanie- czy panel wyświetla w jakim stanie jest brama- czy jest otwarta czy zamknięta. Oraz jaki moduł trzeba dołożyć do centrali żeby sterować wyjściami ekspandera za pomocą aplikacji w telefonie? Pozdrowiam
Tak, można wykorzystać przewód UTP. Jeżeli chodzi o panel ekspandera IORS to wyświetla on stan przekaźnika. Zielona dioda informuje o reakcji, czerwona o bezczynności. Jeżeli chodzi o centralę Integra, to należy dołożyć moduł ETHM-1 Plus albo INT-GSM. Pierwszy działa po sieci lan, drugi wykorzystuje sieć gsm. Obydwa moduły mogą również działać razem tworząc tzw. łączność dwutorowo. Dopiero jeżeli mamy któryś z wymienionych modułów możemy korzystać z aplikacji Integra Control do sterowania systemem przez telefon. Jest jeszcze moduł gsm-x ale on nie współpracuje z Integra Control. Do niego jest dedykowana aplikacja, posiadająca nieco ograniczoną funkcjonalność w sterowaniu systemem.
Witam, fajny pomysł z tym oświetleniem. Sam na etapie tynków zrobiłem oświetlenie w kuchni i salonie w gwiazdę teraz chciałbym to wszystko podłączyć tylko nie wiem jak podłączyć przyciski dzwonkowe pod ekspander (można sterować bez potencjałowo czy musze mieć zasilacz na 12V) i czy może on pracować jako autonomiczne urządzenie czy potrzebuje centrali ??
Super, podoba mi się, u siebie robiłem na INT-PP, jednak światło zaświeca mi się przez kontaktron w bramie na czas otwarcia bramy aby dobrze się wjezdzało do garazu tyłem, twoja wersja mi się bardziej podoba na szynie DIN, ehh ale to trzeba na etapie tynków myśleć już o kablac, h a cały dom najlepiej w gwiazdę robić instalację elektryczną :)
Bardzo mi się podoba Pańskie sterowanie oświetleniem. Nie rozumiem tylko w jaki sposób są podłączone włączniki dzwonkowe żeby ekspander wiedział w jakim stanie jest światło (czy jest włączone czy wyłączone), czy można prosić o jakiś schemat?
Witam, Reasumując: Przewody 3x1,5mm wchodzą do lamp, natomiast przewody 2x1mm wchodzą do przekaźnika. Przewody te łączysz w puszce. Przewód sygnałowy (podejrzewam 8x0,5) podłączasz do wejść w ekspanderze i odpowiednio po 2 żyły do włącznika dzwonkowego. W ten sposób działa poprzez ekspander. Jeśli ekspander wysiądzie to odłączasz przewody idące do przekaźnika oraz sygnałowy i podłączasz tradycyjnie. Pytanie: Czy wejścia którymi chcemy sterować musza być fizycznie wpięte do ekspandera czy mogą być wpięte do centrali? Pytam, bo teoretycznie chyba wszystkimi które są wpięte do systemu alarmowego bez względu na to w który ekspander
Tak, wszystko się zgadza. Sterowanie może być podpięte do centrali lub do jakiegokolwiek ekspandera wejść (np. INT-E). U mnie w garażu jest podpięta do ekspandera wejść i wyjść z tego względu, że centrala znajduje się w domu (garaż mam wolnostojący).
@@domowyinstalator Super, dzięki za info. A masz może jakieś sugestie odnośnie podłączenia rolet ? Mam podłączone 3x1.5mm do rolet. Czy potrzebuję jeszcze jakieś przewody sterujące ?
A czy nie można do puszki z wyłącznikami doprowadzić jedynie sygnałowych z wejść ekspandera, a do lamp bezpośrednio z przekaźników ekspandera? Jedyny minus to brak oświetlenia w przypadku awarii przekaźników/ekspandera?
@kierownik_namiotu z powodu tego minusa mam system hybrydowy. Oczywiście, że można doprowadzić tylko przewody sterujące do włącznika. Nawet obniżyłoby to koszt instalacji elektrycznej.
Instrukcję jak zaprogramować opcję gaszenia całego oświetlenia dodałem do opisu pod filmem. Tak, przekaźnik musi mieć odpowiednią obciążalność na stykach.
Czy takie hybrydowe gniazdka zapewnią poprawne działanie światła w momencie awarii ekspandera lub jednostki centralnej? W wolnej chwili prosiłbym bardzo o przesłanie schematu podłączenia bo jestem początkujący a bardzo spodobała mi się Pana konfiguracja i chciałbym ustawić wszystko bardzo podobnie.
Tak, zapewnią działanie. Zasada działania jest taka, że przewody od ekspandera połączyłem z tymi od włączania światła w puszce na włączniki. Tradycyjne włączniki zastąpiłem dzwonkowymi i podłączyłem je do wejść centrali. Jeśli nastąpi awaria ekspandera to wystarczy przepiąć przewody w puszce i wrócić do tradycyjnych włączników. Jeśli będzie dalej problem to proszę o wiadomość na e-mail, podeślę schemat.
To jest sterowanie impulsem. Siłownik ma styk sterowania tzw. krok po kroku (PP), czyli zwarcie daje otwórz-stop lub zamknij-stop zależy jak jest położona brama. U mnie styk PP jest podłączony do przekaźnika IORS jako typ wyjścia przełącznik MONO z czasem działania 1 sek. Czyli sterowanie odbywa się jednosekundowym impulsem pochodzącym z przekaźnika.
Jak Pan zaprogramowal centrale że po uzbrojeniu gasi światło bardzo pomysłowe ja muszę wszystko po kolei wyłączać A też bym chciał tak jak ma pan wszystko za jednym zamachem
Na ostatniej pozycji w wyjściach np. nr 128 programuję wyjście jako typ: 21 wskaźnik czuwania. Wejście np. nr 128 programuję jako np. "Światło garaż", nr strefy do której należą wejścia odpowiedzialne za światło w garażu, typ linii: 8 według wyjścia, czułość: wy.:128, typ reakcji: 92: wył. grupę wyjść, czas na wejście "klikam" i z listy wyjść zaznaczam numery wyjść do których są przypisane lampy w garażu, max. cz. nar. ustawiam na 0 sek.
Ten zasilacz APS-412 to zwykły szmelc i bubel, który spalił moje kamery. Napięcie wyjściowe znacząco odbiega od podanej wartości i wynosi ponad !!! 14 V !!! Urządzenie wbrew zapewnieniom nie nadaje się do zasilania urządzeń 12V !!! Ponad to po odłączeniu napięcia AC napięcia spada do napięcia akumulatora i może wynosić nawet 10,5 V co oznacza brak jakiejkolwiek stabilizacji !!!
@@domowyinstalator może podpięte urządzenia mają wbudowane dodatkowe stabilizatory i mogą być zasilane pewnym zakresem napięć. Mierzyłeś napięcie ? Zgodne z DTR ?
APS służy do zasilania urządzeń alarmowych, a nie kamer. System alarmowy działa na napięciu 13,5 V. Po zaniku AC działa z akumulatora, który nie trzyma napięcia na stałym poziomie, tylko spada. Dla kamer 13,5V jest za dużym napięciem.
@@domowyinstalator ja w garażu mam też bramę uchylną z napędem, drzwi dodatkowe z elektroryglem. Przed drzwiami int-scr na pin lub kartę. Alarm uzbraja się automatycznie po czasie x jeśli Integra nie wykryje ruchu z czujnika pir+MW, otwartych drzwi z kontaktronu, otwartej bramie. Rozbrojenie też jest automatyczne. Z napędu podaję sygnał na wejście int-e.
@@agatanowak123 U mnie w garażu można zrobić podobnie, ponieważ mam te same elementy. Dodatkowo mam też czujkę zewnętrzną z PIR+MW (ochrona podejścia pod bramy) z czujnikiem zmierzchu, która steruje oświetleniem zewnętrznym. Nie obawiasz się, że siłowe uchylenie bramy spowoduje rozbrojenie alarmu?
@@domowyinstalator sygnał rozbrojenia idzie od napędu, a nie od kontaktronu otwarcia drzwi. Do ochrony bramy zastosowałem dodatkowo rygle sterowane z napędów od zamka centralnego samochodu.
@@agatanowak123 wiem, że sygnał idzie od siłownika. Chodzi mi o to czy wymuszenie ruchu siłownika nie spowoduje rozbrojenia alarmu? A jeżeli sygnał z pilota zostanie przechwycony?
Szkoda tylko że Satel to takie dziadostwo bo po dwóch latach się zepsuje Ale zabawa będzie od początku Osobiście preferuję gniazdka i urządzenia WiFi bo nie trzeba budować garażu od początku
Gówno prawda... od ponad 10 lat mam Integrę a nawet Ca-64 i jedynie jak już to przekaźniki niedomagają ale i na to jest sposób przez zastosowanie SSR. Jedynie do czego można się przyczepić to wadliwa pamięć AMIC i dotykowe klawiatury... zamontowałem już grubo kilkaset instalacji i problemy to najczęściej klawiatury dotykowe (jak nie soft trzeba aktualizować to sabotaże gdzie satel się wypiera i zawsze pyta a aktualizacja była robiona...) Jak by nie patrzeć Integra to system dla użytkownika a nie dla instalatora.
Na filmie przedstawiam podstawową konfigurację inteligentnego garażu, dzięki której można realizować różne scenariusze w zależności od potrzeb i upodobań.
Mam sporo przewodu UTP. Czy można taki przewód podpiąć do przycisków dzwonkowych na ścianie i do wejść ekspandera?
Drugie pytanie- czy panel wyświetla w jakim stanie jest brama- czy jest otwarta czy zamknięta.
Oraz jaki moduł trzeba dołożyć do centrali żeby sterować wyjściami ekspandera za pomocą aplikacji w telefonie?
Pozdrowiam
Tak, można wykorzystać przewód UTP.
Jeżeli chodzi o panel ekspandera IORS to wyświetla on stan przekaźnika. Zielona dioda informuje o reakcji, czerwona o bezczynności. Jeżeli chodzi o centralę Integra, to należy dołożyć moduł ETHM-1 Plus albo INT-GSM. Pierwszy działa po sieci lan, drugi wykorzystuje sieć gsm. Obydwa moduły mogą również działać razem tworząc tzw. łączność dwutorowo. Dopiero jeżeli mamy któryś z wymienionych modułów możemy korzystać z aplikacji Integra Control do sterowania systemem przez telefon. Jest jeszcze moduł gsm-x ale on nie współpracuje z Integra Control. Do niego jest dedykowana aplikacja, posiadająca nieco ograniczoną funkcjonalność w sterowaniu systemem.
Witam, fajny pomysł z tym oświetleniem. Sam na etapie tynków zrobiłem oświetlenie w kuchni i salonie w gwiazdę teraz chciałbym to wszystko podłączyć tylko nie wiem jak podłączyć przyciski dzwonkowe pod ekspander (można sterować bez potencjałowo czy musze mieć zasilacz na 12V) i czy może on pracować jako autonomiczne urządzenie czy potrzebuje centrali ??
Sterowanie jest bezpotencjałowe. Wystarczy wyprowadzić przewód od przycisku dzwonkowego do wejścia centrali alarmowej.
Super, podoba mi się, u siebie robiłem na INT-PP, jednak światło zaświeca mi się przez kontaktron w bramie na czas otwarcia bramy aby dobrze się wjezdzało do garazu tyłem, twoja wersja mi się bardziej podoba na szynie DIN, ehh ale to trzeba na etapie tynków myśleć już o kablac, h a cały dom najlepiej w gwiazdę robić instalację elektryczną :)
Na szynie DIN wygląda super, niestety rozdzielnicę zrobiłem za małą i resztę rozszerzeń musiałem upchnąć w szafce Pulsar ;) Na szczęście podtynkowej:)
Bardzo mi się podoba Pańskie sterowanie oświetleniem. Nie rozumiem tylko w jaki sposób są podłączone włączniki dzwonkowe żeby ekspander wiedział w jakim stanie jest światło (czy jest włączone czy wyłączone), czy można prosić o jakiś schemat?
Proszę ustawić oświetlenie jako typ wyjścia: 25 przełącznik bistabilny. Sekwencję gaszenia światła podałem we wcześniejszych komentarzach.
Witam,
Reasumując:
Przewody 3x1,5mm wchodzą do lamp, natomiast przewody 2x1mm wchodzą do przekaźnika. Przewody te łączysz w puszce.
Przewód sygnałowy (podejrzewam 8x0,5) podłączasz do wejść w ekspanderze i odpowiednio po 2 żyły do włącznika dzwonkowego. W ten sposób działa poprzez ekspander.
Jeśli ekspander wysiądzie to odłączasz przewody idące do przekaźnika oraz sygnałowy i podłączasz tradycyjnie.
Pytanie:
Czy wejścia którymi chcemy sterować musza być fizycznie wpięte do ekspandera czy mogą być wpięte do centrali? Pytam, bo teoretycznie chyba wszystkimi które są wpięte do systemu alarmowego bez względu na to w który ekspander
Tak, wszystko się zgadza. Sterowanie może być podpięte do centrali lub do jakiegokolwiek ekspandera wejść (np. INT-E). U mnie w garażu jest podpięta do ekspandera wejść i wyjść z tego względu, że centrala znajduje się w domu (garaż mam wolnostojący).
@@domowyinstalator Super, dzięki za info. A masz może jakieś sugestie odnośnie podłączenia rolet ? Mam podłączone 3x1.5mm do rolet. Czy potrzebuję jeszcze jakieś przewody sterujące ?
Do rolet wystarczy przewód 3x1,5. Do sterowania wystarczy przewód 4x0.5.
A czy nie można do puszki z wyłącznikami doprowadzić jedynie sygnałowych z wejść ekspandera, a do lamp bezpośrednio z przekaźników ekspandera? Jedyny minus to brak oświetlenia w przypadku awarii przekaźników/ekspandera?
@kierownik_namiotu z powodu tego minusa mam system hybrydowy. Oczywiście, że można doprowadzić tylko przewody sterujące do włącznika. Nawet obniżyłoby to koszt instalacji elektrycznej.
jak zorganizowana jest opcja wyłączenia całego oświetlenia? bo taki przekaźnik musi mieć chyba odpowiednią obciążalność wtedy?
Instrukcję jak zaprogramować opcję gaszenia całego oświetlenia dodałem do opisu pod filmem. Tak, przekaźnik musi mieć odpowiednią obciążalność na stykach.
Czy takie hybrydowe gniazdka zapewnią poprawne działanie światła w momencie awarii ekspandera lub jednostki centralnej? W wolnej chwili prosiłbym bardzo o przesłanie schematu podłączenia bo jestem początkujący a bardzo spodobała mi się Pana konfiguracja i chciałbym ustawić wszystko bardzo podobnie.
Tak, zapewnią działanie. Zasada działania jest taka, że przewody od ekspandera połączyłem z tymi od włączania światła w puszce na włączniki. Tradycyjne włączniki zastąpiłem dzwonkowymi i podłączyłem je do wejść centrali. Jeśli nastąpi awaria ekspandera to wystarczy przepiąć przewody w puszce i wrócić do tradycyjnych włączników. Jeśli będzie dalej problem to proszę o wiadomość na e-mail, podeślę schemat.
@@domowyinstalator prosiłbym o taki schemat
a jak rozwiązane jest otwieranie/zamykanie bramy? to jest sterowane impulsem czy przekaźnik na okreslony czas?
To jest sterowanie impulsem. Siłownik ma styk sterowania tzw. krok po kroku (PP), czyli zwarcie daje otwórz-stop lub zamknij-stop zależy jak jest położona brama. U mnie styk PP jest podłączony do przekaźnika IORS jako typ wyjścia przełącznik MONO z czasem działania 1 sek. Czyli sterowanie odbywa się jednosekundowym impulsem pochodzącym z przekaźnika.
@@domowyinstalator dzięki za wyjaśnienie
Jak Pan zaprogramowal centrale że po uzbrojeniu gasi światło bardzo pomysłowe ja muszę wszystko po kolei wyłączać A też bym chciał tak jak ma pan wszystko za jednym zamachem
Na ostatniej pozycji w wyjściach np. nr 128 programuję wyjście jako typ: 21 wskaźnik czuwania. Wejście np. nr 128 programuję jako np. "Światło garaż", nr strefy do której należą wejścia odpowiedzialne za światło w garażu, typ linii: 8 według wyjścia, czułość: wy.:128, typ reakcji: 92: wył. grupę wyjść, czas na wejście "klikam" i z listy wyjść zaznaczam numery wyjść do których są przypisane lampy w garażu, max. cz. nar. ustawiam na 0 sek.
@@domowyinstalator dziękuję
Ten zasilacz APS-412 to zwykły szmelc i bubel, który spalił moje kamery. Napięcie wyjściowe znacząco odbiega od podanej wartości i wynosi ponad !!! 14 V !!! Urządzenie wbrew zapewnieniom nie nadaje się do zasilania urządzeń 12V !!! Ponad to po odłączeniu napięcia AC napięcia spada do napięcia akumulatora i może wynosić nawet 10,5 V co oznacza brak jakiejkolwiek stabilizacji !!!
U mnie pracuje już kilka lat i nie mam zastrzeżeń. Pewnie jakość zależy od egzemplarza.
@@domowyinstalator może podpięte urządzenia mają wbudowane dodatkowe stabilizatory i mogą być zasilane pewnym zakresem napięć. Mierzyłeś napięcie ? Zgodne z DTR ?
APS służy do zasilania urządzeń alarmowych, a nie kamer. System alarmowy działa na napięciu 13,5 V. Po zaniku AC działa z akumulatora, który nie trzyma napięcia na stałym poziomie, tylko spada. Dla kamer 13,5V jest za dużym napięciem.
Racja, ja mam podpięty tylko do instalacji alarmowej.
ło panie tyla piniendzy w garaz
dało sie to samo zrobic za 1%
Dałoby się, ale nie byłoby tyle zabawy😉
Thanks
Gdzie jest ta inteligencja?
Na uniwersytetach ;)
@@domowyinstalator ja w garażu mam też bramę uchylną z napędem, drzwi dodatkowe z elektroryglem. Przed drzwiami int-scr na pin lub kartę.
Alarm uzbraja się automatycznie po czasie x jeśli Integra nie wykryje ruchu z czujnika pir+MW, otwartych drzwi z kontaktronu, otwartej bramie.
Rozbrojenie też jest automatyczne. Z napędu podaję sygnał na wejście int-e.
@@agatanowak123 U mnie w garażu można zrobić podobnie, ponieważ mam te same elementy. Dodatkowo mam też czujkę zewnętrzną z PIR+MW (ochrona podejścia pod bramy) z czujnikiem zmierzchu, która steruje oświetleniem zewnętrznym. Nie obawiasz się, że siłowe uchylenie bramy spowoduje rozbrojenie alarmu?
@@domowyinstalator sygnał rozbrojenia idzie od napędu, a nie od kontaktronu otwarcia drzwi. Do ochrony bramy zastosowałem dodatkowo rygle sterowane z napędów od zamka centralnego samochodu.
@@agatanowak123 wiem, że sygnał idzie od siłownika. Chodzi mi o to czy wymuszenie ruchu siłownika nie spowoduje rozbrojenia alarmu? A jeżeli sygnał z pilota zostanie przechwycony?
Szkoda tylko że Satel to takie dziadostwo bo po dwóch latach się zepsuje
Ale zabawa będzie od początku
Osobiście preferuję gniazdka i urządzenia WiFi bo nie trzeba budować garażu od początku
U mnie działa bez awarii 6 lat. Do WiFi trzeba mieć internet w garażu, ja go nie mam. O instalacji pomyślałem przed budową.
Można i bezprzewodowo - jest Abax.
Zgadzam się w 100%. Satel to przestarzałe dziadostwo z technologią z lat 90-tych. Mogło robić wow lata temu ale teraz to antyk
Gówno prawda... od ponad 10 lat mam Integrę a nawet Ca-64 i jedynie jak już to przekaźniki niedomagają ale i na to jest sposób przez zastosowanie SSR.
Jedynie do czego można się przyczepić to wadliwa pamięć AMIC i dotykowe klawiatury... zamontowałem już grubo kilkaset instalacji i problemy to najczęściej klawiatury dotykowe (jak nie soft trzeba aktualizować to sabotaże gdzie satel się wypiera i zawsze pyta a aktualizacja była robiona...)
Jak by nie patrzeć Integra to system dla użytkownika a nie dla instalatora.